Αποστολέας Θέμα: high gain amp vs clean+ pedals....  (Αναγνώστηκε 14766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #25 στις: 09/05/09, 20:37 »
Υπαρχει ομως και κοσμος που δεν παιζει σχεδον καθολου καθαρα, οποτε περνει ενισχυτες με γνωμονα το βρωμικο καναλι τους  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #26 στις: 09/05/09, 21:13 »
Ναι συμφωνώ σ' αυτό. Αν παίζει ξέρω 'γω black metal τι σε νοιάζουν τα καθαρά. Το θέμα είναι ότι μιλώντας γενικά για ενισχυτές, την βρόμα  θα την φτιάξεις, στο καθαρό δεν μπορείς να βάλεις χέρι. Είναι καλό να το έχουμε κατά νου μας αυτό όταν κάνουμε τέτοιες αγορές. ;)
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #27 στις: 10/05/09, 02:40 »
Φιλε pa ισως σου φανει περιεργο αλλα ουτε η ποιοτικη βρωμα φτιαχνεται ευκολα ομως. Δε μπορεις να εχεις το distortion των Diesel ενισχυτων, ουτε με πεταλια ουτε τιποτα, αν δεν εχεις τον ιδιο τον ενισχυτη. Ξεχνας οτι το thread αυτο αναφερεται στο ποια επιλογη ειναι καλυτερη ωστε να πετυχεις καλο high gain ηχο, με το distortion του ενισχυτη ή πεταλι-α στο καθαρο καναλι ενος ενισχυτη και οχι τι πρεπει να ειναι καλυτερο σε εναν ενισχυτη. Δε μπορεις να μιλας για ενισχυτες και να δινεις τοσο πολυ βαση στον καθαρο ηχο λες και υπαρχει μονο αυτος (ουτε καποιος αλλος να δωσει αντιστοιχα τοση πολυ βαση στο βρωμικο), ανεξαρτητα με τι ηχο θελει να παιζει περισσοτερο ο καθενας μας. Τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα ειδικα στις μερες μας...θες φοβερο καθαρο ηχο; Πας σε στανταρ ενισχυτες με φοβερα καθαρα (fender κλπ). Θες φοβερη ποιοτητα στο γκαζι; Πας παλι σε στανταρ ενισχυτες που ειναι φτιαγμενοι γι'αυτο τον σκοπο (mesa, diesel κλπ). Αν υπηρχε ενισχυτης που να ειχε τελεια καθαρα και τελειο γκαζι θα τον ειχαμε ολοι μας (ναι, ακομα κι αυτοι που παιζουν κατα 99% στο βρωμικο καναλι). Εχεις τετοιο κολλημα με τα καθαρα (και καλα κανεις και εχεις, δικαιωμα σου ειναι, δεν το λεω ουτε για να σε κρινω ουτε για τιποτα) που σκεφτεσαι τον βρωμικο ηχο σαν κατι τελειως ποταπο, σαν να μην υπαρχει σαν δεδομενο. Οπως και να το κανουμε υπαρχουν ατομα που παιζουν μονο καθαρα και αλλα που παιζουν μονο βρωμικα, δεν μπορεις να κατηγορισεις κανεναν απο τους 2. Λες "Αν παίζει ξέρω 'γω black metal τι σε νοιάζουν τα καθαρά..." και μετα λες "το θέμα είναι ότι μιλώντας γενικά για ενισχυτές...", δηλαδη πρωτα κατηγοριοποιεις και μετα γενικευεις ::) Πιστεψε με, κανεις δεν θα παει να παρει dual rectifier για τα καθαρα του...(και οποιος το κανει αυτο απλα θα εχει κανει λαθος επιλογη :P)...οπως κι εγω δεν διαλεξα τον ενισχυτη μου για τα καθαρα του...εσυ δεν θα διαλεγες τον ενισχυτη σου για το βρωμικο του καναλι...καποιος αλλος δεν θα διαλεγε τον ενισχυτη του για τα εφε του κοκ...δεν μπορεις να πεισεις κανεναν για τιποτα οταν μπαινουν τα προσωπικα γουστα του καθενος στη μεση...

Οσον αφορα αυτο που ειπες οτι "πρώτο ρόλο παίζει η κιθάρα"...πιστευω δεν ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις οτι:

1ον. Αν παιξεις με κιθαρα ανυπολογιστης αξιας, την καλυτερη του κοσμου κλπ. σε εναν ενισχυτη των 100 ευρω το αποτελεσμα θα ειναι να βγαλεις κατω του μετριου ηχο (δε θα σου πω κακο).
2ον. Αν παιξεις με κιθαρα των 100 ευρω σε ενισχυτη ανυπολογιστης αξιας, τον καλυτερο του κοσμου κλπ. το αποτελεσμα θα ειναι να βγαλεις ηχο απο καλο εως πολυ καλο (απλα και με μια κιθαρα πολυ καλη θα ειχες αριστο ηχο).

Ετσι πολυ απλα καταλαβαινεις οτι τον πρωτο ρολο στο να βγει ο τελικος ηχος δεν τον παιζει η κιθαρα αλλα ο ενισχυτης (και μετα ολα τα αλλα με τη σειρα και με το ποσοστο που πιστευει ο καθενας μας οτι συμβαλλουν στον τελικο ηχο). Ποτε δε μου αρεσε να κανω τον αντικειμενικο (ειδικα σε θεματα που δεν παιρνει κανεναν να τον κανει) απλα πιστευω πως το παραπανο ειναι γενικα αποδεκτο απ'ολους (ή τουλαχιστον σχεδον απ'ολους :P).

Φιλικα,

Μιχαλης, metalmike, μεταλομιχαλης, πεταλομιχαλης, μεταλομηχανη ή οπως αλλιως θες ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/09, 02:43 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #28 στις: 10/05/09, 16:04 »
Βασικά δεν προσπαθώ να πείσω κανένα, απλά αναπτύσω ένα σκεπτικό.
Και δεύτερον, θα έπρεπε να καταλαβαίνεις ότι από την στιγμή που η κιθάρα έιναι η πηγή αν ο ήχος της κιθάρας είναι σκατά, ο ενισχυτής δε θα κάνει θαύματα. Όχι ότι με μια super κιθάρα και έναν μούφα ενισχυτή θα έχεις ήχο της προκοπής. Ούτε καν. Απλά και οικονομικά να το δεις το πράγμα αν δώσεις 200€ για να πάρεις κιθάρα, τι νόημα έχει να δώσεις 1000€ για να πάρει ενισχυτή; Και επειδή, σίγουρα, ο ήχος του καθενός είναι θέμα γούστου ο κάθε ενισχυτής έχει τον δικό του ήχο. Λίγα γκάζια, πολλά γκάζια, μούφα καθαρά ή whatever άμα σ' αρέσει εσένα δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #29 στις: 10/05/09, 17:02 »
Φιλε μου της κιθαρας ο ηχος ποσο χαλια μπορει να ειναι ωστε να εχεις αθλιο αποτελεσμα; Eνω αν ο ενισχυτης ειναι χαλια με οτι κιθαρα και να παιξεις σε αυτον τον ενισχυτη παλι χαλια ηχο θα εχεις. Η πηγη ειναι ο ενισχυτης και η κιθαρα απλα το μεσο (το αυλακι ;D). Για να καταλαβεις τι εννοω μην κοιτας ξεχωριστα κιθαρα και ενισχυτη αλλα το αποτελεσμα που θα εχεις σε καθε περιπτωση ξεχωριστα. Δηλαδη:

Φοβερη κιθαρα + κακος ενισχυτης = κακος ηχος
Φοβερος ενισχυτης + κακη κιθαρα = καλος ηχος

Εξαλλου η κιθαρα εχει στανταρ πραγματα επανω, μαγνητες, ξηλα κτλ και οπως και να το κανουμε δεν μπορει να διαμορφωσει τοσο πολυ τον ηχο οσο τον διαμορφωνει o ενισχυτης αναλογα το ποσο καλος ειναι (το οποιο συνηθως ειναι αναλογο και με τα λεφτα που κοστιζει). Οταν καποιος εχει budget 1200 ευρω για να αγορασει κιθαρα και ενισχυτη δεν ειναι προτιμοτερο να δωσει πχ 400 ευρω για κιθαρα και 800 για ενισχυτη (ή ακομα και τα ποσα που ειπες για το καθενα που σου φαινεται παραλογο) παρα 800 για κιθαρα και 400 για ενισχυτη;

Δηλαδη ρε παιδια μονο εγω πιστευω οτι ακομα και με μια Harley Benton Les Paul των 100 ευρω συνδεδεμενη σε Mesa Boogie Dual Rectifier θα βγαλεις κλασεις ανωτερο ηχο απ'οτι με μια Gibson Les Paul Custom των 3000+ ευρω συνδεδεμενη σε μια κεφαλη Line 6 Spider; Ας μιλησει και καποιος αλλος γιατι θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε εδω μεσα... :o

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #30 στις: 10/05/09, 17:24 »
Και ποιος σου είπε ότι ο Line6 είναι κακός ενισχυτής? Νομίζω ότι η συζήτηση στράφηκε γύρω από το ενδεχόμενο να παίξεις μια καλή κιθάρα με έναν ενισχυτή των 80-100 ευρώ...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #31 στις: 10/05/09, 17:27 »
+1000 στον metalmike.....συμφωνω με αυτά που λες παλίκαρε απόλυτα......και συμφωνω απο προσωπική εμπειρία.....όταν πήρα την esp eclipse είχα εναν samick του πεταματού.....:P ο ήχος ήταν απογοητευτικος....δεν χρειαζεται καν να προσδιορίσω το πόσο απογοητευτικος ήταν....μετέπειτα που πήρα τον traynor ycv40 η κιθάρα πέταγε...κι όχι μονο αυτή η κιθάρα....αλλά οποιαδήποτε κιθάα και αν έχω συνδέσει στον ενισχυτή ο ήχος είναι πολύ καλός.....συνεπώς θα συφνωνησω στο..:

Παράθεση
Φοβερη κιθαρα + κακος ενισχυτης = κακος ηχος
Φοβερος ενισχυτης + κακη κιθαρα = καλος ηχος

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #32 στις: 10/05/09, 17:33 »
Κοίτα να δεις πως τα βλέπω εγώ, η κιθάρα είναι ο ήχος. Από εκει ξεκινάνε όλα. Τα ξύλα και οι μαγνήτες έχουν μεγάλη σημασία γιατί η κιθάρα που είναι καλή όπου και να την βάλεις θα έχει ένα όριο. Δλδ ο ήχος της θα χαλάσει μέχρι ένα σημείο γιατί απλά έτσι είναι η κιθάρα, έχει δικό της ήχο. Από την άλλη ο ενισχυτής είναι ένα κύκλωμα αυξησης της έντασης. Αυτό που βγάζει τον ήχο του κάθε ενισχυτή είναι το πόσο καλά είναι τα ηλεκτρικά του κυκλώματα μέσα. Από εκεί εξαρτάται και το χρώμα του ενισχυτή και πόσο θόρυβο θα βγάλει και το γκάζι του κτλ κτλ. Αν ο ενισχυτής σου είναι μούφα μπορεί να βγάλει άνετα χειρότερο ήχο απ' ότι βγάζει η κιθάρα σου κανονικά. Αν είναι και γ**ώ απλά θα αναδείξει τον ήχο της κιθάρας σου, δλδ μια σάπια κιθάρα δε θα ακουστεί καλά σε έναν καλό ενισχυτή, απλά θα πάρει το χρώμα του και όλο το πακέτο που συμπεριλαμβάνεται ένας ενισχυτής. Από την άλλη μια καλή κιθάρα σε έναν μούφα ενισχυτή δε θα πετάξει αλλά θα βγάλει τον ήχο της. Φυσικά και δεν υποστηρίζω να κάνουμε οικονομία όταν αγοράζουμε ενισχυτές έτσι; Ούτε καν! Αλλά να μην έχουμε και τρελές απαιτήσεις αν η κιθάρα μας είναι low budget. Άσε που στην τελική ένας ακριβός ενισχυτής χάνει αν του δώσεις μια φθηνή κιθάρα. Κουβέντα κάνουμε έτσι, δε θεωρώ λάθος αυτά που λες, απλά σου εξηγώ πως ακούω εγώ την όλη φάση.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #33 στις: 10/05/09, 20:18 »
Και ποιος σου είπε ότι ο Line6 είναι κακός ενισχυτής? Νομίζω ότι η συζήτηση στράφηκε γύρω από το ενδεχόμενο να παίξεις μια καλή κιθάρα με έναν ενισχυτή των 80-100 ευρώ...

Για καποιους μπορει να ειναι καλος αλλα εγω ουτως ή αλλως μιλουσα συγκριτικα με αλλους (γι'αυτο ανεφερα mesa κλπ), ενα παραδειγμα εδωσα, μην καταπιανεσαι απο αυτο ;)

Κοίτα να δεις πως τα βλέπω εγώ, η κιθάρα είναι ο ήχος. Από εκει ξεκινάνε όλα. Τα ξύλα και οι μαγνήτες έχουν μεγάλη σημασία γιατί η κιθάρα που είναι καλή όπου και να την βάλεις θα έχει ένα όριο. Δλδ ο ήχος της θα χαλάσει μέχρι ένα σημείο γιατί απλά έτσι είναι η κιθάρα, έχει δικό της ήχο. Από την άλλη ο ενισχυτής είναι ένα κύκλωμα αυξησης της έντασης. Αυτό που βγάζει τον ήχο του κάθε ενισχυτή είναι το πόσο καλά είναι τα ηλεκτρικά του κυκλώματα μέσα. Από εκεί εξαρτάται και το χρώμα του ενισχυτή και πόσο θόρυβο θα βγάλει και το γκάζι του κτλ κτλ. Αν ο ενισχυτής σου είναι μούφα μπορεί να βγάλει άνετα χειρότερο ήχο απ' ότι βγάζει η κιθάρα σου κανονικά. Αν είναι και γ**ώ απλά θα αναδείξει τον ήχο της κιθάρας σου, δλδ μια σάπια κιθάρα δε θα ακουστεί καλά σε έναν καλό ενισχυτή, απλά θα πάρει το χρώμα του και όλο το πακέτο που συμπεριλαμβάνεται ένας ενισχυτής. Από την άλλη μια καλή κιθάρα σε έναν μούφα ενισχυτή δε θα πετάξει αλλά θα βγάλει τον ήχο της. Φυσικά και δεν υποστηρίζω να κάνουμε οικονομία όταν αγοράζουμε ενισχυτές έτσι; Ούτε καν! Αλλά να μην έχουμε και τρελές απαιτήσεις αν η κιθάρα μας είναι low budget. Άσε που στην τελική ένας ακριβός ενισχυτής χάνει αν του δώσεις μια φθηνή κιθάρα. Κουβέντα κάνουμε έτσι, δε θεωρώ λάθος αυτά που λες, απλά σου εξηγώ πως ακούω εγώ την όλη φάση.

Απλα γενικοτερα εχω στο μυαλο μου (απο την εμπειρια μου φυσικα) οτι ως προς τον τελικο ηχο μια φθηνη κιθαρα μπορει να βοηθηθει απο εναν πολυ καλο ενισχυτη αλλα μια ακριβη κιθαρα θαβεται απο εναν χαλια ενισχυτη, γι'αυτο θεωρω τον ενισχυτη ως το κυριο συστατικο του ηχου που βγαζει ο καθενας. Φυσικα οτι πληρωνεις παιρνεις και πρεπει να γνωριζεις τις απαιτησεις που μπορεις να εχεις με το καθετι και το ποσα μπορει να σου δωσει. Ενταξει το βλεπεις αλλιως το θεμα και το σταματαω εδω, δεν υπαρχει νοημα να το συνεχισουμε :) Νομιζω πως η φιλικη διαφωνια μας εγκειται στο οτι εσυ εχεις στο μυαλο σου κυριως το καθαρο καναλι κι εγω το βρωμικο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/09, 20:28 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #34 στις: 10/05/09, 20:47 »
:)
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #35 στις: 10/05/09, 21:38 »
Metalmike +1 και απο μενα...Ο καλος ενισχυτης μπορει να απογειωσει και μια μετρια κιθαρα.
Μονο σε ενα μικρο πραγματακι θα διαφωνησω που νομιζω ειναι θεμα γουστου...
Αρκετοι Mesa Boogie εχουν φοβερα καθαρα π.χ. ο Dual Caliber (πολλα λεφτα ομως και δεν ξερω αν ειναι discontinued) η και ο Express.


Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #36 στις: 11/05/09, 04:51 »
Bασικα ουτε σε αυτο διαφωνεις μαζι μου μιας και μιλουσα κυριως για τον Dual Rectifier (τον ανεφερα και αρκετες φορες...ειμαι high gain τυπος, τι να κανω ::):P).

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #37 στις: 11/05/09, 13:36 »
Οντως, πολυ ωραια γκαζια οι rectifier..! ;)


Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #38 στις: 11/05/09, 18:52 »
Εγω παλι ειμαι ελαφρως απαξιωτικος ως προς τον ρολο της κιθαρας κ δε θελω να αρχισω κουβεντα για ξυλα(που τα θεωρω χειροτερο μυθο κ απο τη γνωστη μπυρα) απλα δεν ειναι απολυτως περιεργο τι γινεται οταν βαζεις την ιδια κιθαρα καλη η μετρια, ακριβη η φθηνη σε σκαλες ανωτερο ενισχυτη???Σχολια του τυπου φοβερο,καουλα (με β αναμεσα) κτλ ιπτανται κ το κυριοτερο!!!Δεν ξανακουσα ποτε την κιθαρα μου ετσι!

Το εχω παθει αρκετες φορες. Τωρα οι ακριβες κιθαρες...ας εχουν τουλαχιστο την ηχητικη υπογραφη που ισχυριζονται οτι εχουν κ τη μεταπωλητικη που πρεπει να εχουν κ για ολους εχει χωρο η αγορα...

Οσο για ποιοτικη βρωμια ειναι σα το σουβλακι...πολλα θα φας θα εχουν απο ολα αλλα λιγα θα σου αρεσουν κ ακομη πιο λιγα θα ειναι οπως τα θες κ ακομη πιο λιγα θα αρεσουν ταυτοχρονα προς το διπλανο σου...Γιατι αυτο το ρημαδι το High gain ηχο που ακουω στο μυαλο μου κ ολο απο εδω τον γυριζω ολο απο εκει τον φερνω αλλα δεν τον πετυχαινω ακριβως δε μου φταιει ουτε η κιθαρα ουτε ο ενισχυτης ουτα τα γουστα μου που αλλαζουν αλλα μαλλον φταει οτι συνηθως προερχεται απο double η quad tracked tracks με προσθετη επεξεργασια στο τελος, πολυ λιγοτερο gain απο οσο φανταζομουν κ σαφως πιο σφικτο παιξιμο απο τους μετρ του ειδους απο ο,τι εγω...

Ασε που υπαρχουν κατι περιεργοι τυποι που δε φτανει που εχουν ηδη mesa mark IIc+(1400-1500 κομματια παγκοσμιως) αλλα εχουν καμια 7-8 διοτι ακουν μικρες διαφορες κ μια τους αρεσει ο ενας μια ο αλλος!!! Χειροτεροι κ απο τον petrucci...κι ολα αυτα μεσα στο ιδιο μοντελλο ουτε καν μετξυ παρεμεφερων ενισχυτων απο διαφορετικες εταιρειες. Δεν τελειωνει ποτε αυτο...Η ποιοτικη βρωμια...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #39 στις: 12/05/09, 19:25 »
το ταξιδι ειναι απολαυση ομως  8)
Εγω οπως ειπα βρηκα την βρωμια που ειχα στο κεφαλι μου... και απο εκει κει περα ψαχνω διαφορετικες  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #40 στις: 12/05/09, 21:23 »
το ταξιδι ειναι απολαυση ομως  8)
Εγω οπως ειπα βρηκα την βρωμια που ειχα στο κεφαλι μου... και απο εκει κει περα ψαχνω διαφορετικες  :D

Θα μας πείς και πώς την έβγαλες την βρωμιά που έψαχνες?......... :P

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: high gain amp vs clean+ pedals....
« Απάντηση #41 στις: 19/05/09, 16:00 »
Βασικα ειναι ενα sweet spot στο βρωμικο καναλι του μπογκνερ μου. Ενας μονο ηχος σε ολο τον ενισχυτη, αλλα θεριζει! (για τα γουστα μου παντα). Το κακο ειναι οτι πρεπει να ειναι και σε συγκεκριμενη ενταση, αρκετα δυνατα.
Απο εκει και περα εχω καποιους πολυ ποιοτικους ηχους, στο Τοπ3 απο τα καλυτερα που εχω ακουσει (Μ60, 2-50), και διαφορετικους ηχους (π.χ. εχω εναν τρανζιστορατο Γουορπ7 αποκλειστικα για ινταστριαλ καταστασεις).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 01:57
από MakisSRV
23 Απαντήσεις
7700 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 22:29
από ogyon21
47 Απαντήσεις
15161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 23:51
από Jezus
8 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/09, 10:01
από Fminmaj7
high gain distortion

Ξεκίνησε από zeromancer « 1 2 3 » Εφέ

63 Απαντήσεις
14992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/10, 19:26
από zeromancer
7 Απαντήσεις
5607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/14, 11:22
από tech21man
0 Απαντήσεις
15866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/14, 00:56
από voutsas.dimitris
3 Απαντήσεις
23597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/15, 20:40
από saved
1 Απαντήσεις
3860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 15:33
από Kosthrash
38 Απαντήσεις
13938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 22:24
από modfori