Σελίδες:
  • #1 από pa... στις 30 May 2006
  • Αναρωτιόμουν αν γίνεται κάπου μέσα στο site, να δημιουργηθεί ένα link από που κάποιος χρήστης θα μπορεί να κατεβάσει ολόκληρη την συλλογή των τραγουδιών μας! Πως σας φαίνεται;
  • #2 από FSL στις 31 May 2006
  • Έγινε περίπου αυτό χτες το βράδυ.Δες στους συνδέσμους.
  • #3 από Βραζίλης στις 31 May 2006
  • Το εν λόγω θέμα αποσύρθηκε προσωρινά μέχρι νεοτέρας. Οι διαχειριστές θα αποφασίσουν την τακτική που θα ακολουθήσουν σε τέτοιου είδους φαινόμενα.
  • #4 από pa... στις 31 May 2006
  • Πότε θα ξέρουμε;;
  • #5 από Ρηνιώ-kouzoulotetia στις 31 May 2006
  • πριν λιγο το εψαχνα..αλλα πουθενα

    το ειδα χτες βραδυ που ανεβηκε και ηθελα να το κατεβασω τωρα

    αχχ Βραζιλη, με προλαβες.. ::)
  • #6 από P@nos στις 31 May 2006
  • Για εξηγηστε παρακαλώ κυριοι διαχηριστές με ποιο σκεπτικό σβήσατε το εν λόγο θέμα;

    Ρηνιώ έχεις π.μ.
  • #7 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 31 May 2006
  • Το ζήτημα αυτό έχει ήδη τεθεί μερικές φορές στο παρελθόν και είχαν γίνει κάποιες συζητήσεις.

    Σε πολύ συμπυκνωμένη μορφή, η απάντηση είναι: Η συλλογή αυτή τραγουδιών έχει ουσιαστικά κλαπεί από το Kithara.gr, και δεν θα θέλαμε να διαδοθεί με αυτό τον τρόπο.
  • #8 από P@nos στις 31 May 2006
  • Το ζήτημα αυτό έχει ήδη τεθεί μερικές φορές στο παρελθόν και είχαν γίνει κάποιες συζητήσεις.

    Σε πολύ συμπυκνωμένη μορφή, η απάντηση είναι: Η συλλογή αυτή τραγουδιών έχει ουσιαστικά κλαπεί από το Kithara.gr, και δεν θα θέλαμε να διαδοθεί με αυτό τον τρόπο.

    1.ον Εχει κλαπεί απο το Kithara. gr??? Πως γίνεται αυτό αφού το kithara.gr δεν εχει στίχους??  Αρα αυτα τα τραγουδια δεν εχουν "κλαπει" απο το kithara.gr Και αυτο ειναι σιγουρο 100%. Εχου συγκεντρωθει απο αλλού. Οχι πάντως απο το Kithara.gr

    2ον Εξηγηστε μου σας παρακαλώ αυτό το "κλαπεί" . Τι ακριβως εχει κλαπεί? Οταν καποιος αποθηκευει τα τραγουδια στον δισκο του τα κλεβει?? δηλαδη μπορουμε μονο να τα δουμε??? Ειμαστε ολοι κλεφτες τοοοσα χρονια? Και απο ποιους ακριβως τα κλέβουμε?

    3ον. Απο που και ως που αυτα τα τραγουδια, που τα εχουν στειλει εκατονταδες χρηστες, εγιναν ξαφνικα "περιουσια " του κιθάρα? Αρα δεν πρεπει να πληρωνουμε δικαιώματα στην ΑΕΠΙ πλέον αλλά στο κιθάρα.

    Μάλλον κατι μου ξεφευγει εδω και δεν εχω καταλαβει καλα... περιμενω την απάντηση σας


  • #9 από Πελαργός στις 31 May 2006
  • Καλο θα ηταν με καποιο τροπο να μπορει καποιος να παρει ολη τη συλλογη.Αν γινοταν δε μεσα απο το ιδιο το σαιτ θα ηταν και "νομιμο"...
    Ετσι κι αλλιως μια version του αρχειου που υποψιαζομαι οτι λετε κυκλοφορει εδω και πααααρα πολυ καιρο και ειναι αρκετα ανενημερωτο σε σχεση με το ισχυον.
  • #10 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 31 May 2006
  • 1.ον Εχει κλαπεί απο το Kithara. gr??? Πως γίνεται αυτό αφού το kithara.gr δεν εχει στίχους??  Αρα αυτα τα τραγουδια δεν εχουν "κλαπει" απο το kithara.gr Και αυτο ειναι σιγουρο 100%. Εχου συγκεντρωθει απο αλλού. Οχι πάντως απο το Kithara.gr

    2ον Εξηγηστε μου σας παρακαλώ αυτό το "κλαπεί" . Τι ακριβως εχει κλαπεί? Οταν καποιος αποθηκευει τα τραγουδια στον δισκο του τα κλεβει?? δηλαδη μπορουμε μονο να τα δουμε??? Ειμαστε ολοι κλεφτες τοοοσα χρονια? Και απο ποιους ακριβως τα κλέβουμε?

    3ον. Απο που και ως που αυτα τα τραγουδια, που τα εχουν στειλει εκατονταδες χρηστες, εγιναν ξαφνικα "περιουσια " του κιθάρα? Αρα δεν πρεπει να πληρωνουμε δικαιώματα στην ΑΕΠΙ πλέον αλλά στο κιθάρα.

    Μάλλον κατι μου ξεφευγει εδω και δεν εχω καταλαβει καλα... περιμενω την απάντηση σας

    Όλο το kithara.vu ήταν στην ουσία "υποκλοπή" του kithara.gr, από την εποχή που η συλλογή του Κιθάρα εμφανιζόταν ακέραια, και δεν θέλαμε με αυτό τον τρόπο να υποστηρίξουμε αυτή την ενέργεια.

    Κανείς δεν είπε ότι τα τραγούδια είναι περιουσία του Κιθάρα, αυτό μάλλον το επινόησες ο ίδιος. Ούτε θέλουμε δικαιώματα, ούτε δεν κάνει να τα αποθηκεύεις στο δίσκο σου, ούτε... κλπ.
    Απλά, δεν θέλουμε να διαδοθούν με τον παραπάνω τρόπο και μέσα από τις δικές μας σελίδες. Πες για συναισθηματικούς λόγους, πες γιατί είμαστε περίεργοι και βαρεμένοι, πες για οτιδήποτε. Όποιος καταλάβει, κατάλαβε...
  • #11 από Βραζίλης στις 31 May 2006
  • Το kithara.gr φυσικά δεν προσπαθεί να οικειοποιηθεί τα έργα των δημιουργών ούτε αποποιείται την προσφορά των αποστολέων στίχων, που αναφέρονται πάντα. Είναι προφανές νομίζω, και απορώ πως τίθεται τέτοιο θέμα.

    Όμως μια βάση δεδομένων, ανεξάρτητα από το περιεχόμενό της, είναι έργο και κόπος κάποιου ή κάποιων και δεν  μπορεί να δημοσιοποιείται, παραποιείται, κλπ. χωρίς την άδεια του δημιουργού της. Αυτό είναι ηθικό και νομικό δικαίωμα.
  • #12 από P@nos στις 31 May 2006

  • Κανείς δεν είπε ότι τα τραγούδια είναι περιουσία του Κιθάρα, αυτό μάλλον το επινόησες ο ίδιος. Ούτε θέλουμε δικαιώματα, ούτε δεν κάνει να τα αποθηκεύεις στο δίσκο σου, ούτε... κλπ.

    Απλά, δεν θέλουμε να διαδοθούν με τον παραπάνω τρόπο και μέσα από τις δικές μας σελίδες. Πες για συναισθηματικούς λόγους, πες για οτιδήποτε. Όποιος καταλάβει, κατάλαβε...

    Μα συγνώμη κιόλας, όταν λες οτι αυτα εχουν "κλαπεί" απο το Kithara.gr δεν σημαίνει οτι του άνηκαν; Εγω ετσι μπορω να καταλαβω την "κλοπή". Τα να παιρνεις κατι απο καποιον που του ανηκει. Αρα ειναι περιουσια του. Λάθος;

    Το οτι δεν θελετε να διαδωθουν, αυτο δεν καταλαβαίνω!
    1ον Ποιοι είναι οι "δεν θέλουμε" ; οι 2-3-4-5 Διαχειρηστές; Ή οι χρήστες;

    2ον Το λογικο ήταν ,ότι αφου ολο αυτο προορίζεται για τους μουσικους γενικά, και περισσότερο τους κιθαριστες, καποιος να κανει τα παντα ωστε να μπορεσουν να βρεθουν στα χερια των απανταχού κιθαριστών. Και οχι να προσπαθει να καταστειλει τετοιες κινησεις.

    Οπότε μάλλον είμαι απο αυτους που δεν καταλαβαίνουν...

    Και προτείνω το εξής: Βάλτε ένα δημοψήφισμα. Εαν οι χρήστες θελουν κατι τετοιο ή όχι. Μια, ισως οχι ολοκληρωμενη, αλλα μεγαλη συλλογη τραγουδιών να την έχουν στον υπολογιστή τους. Να την βλέπουν οταν χρειάζεται. Να μην μπαινουν στο Internet και να μπορουν να διορθωσουν /αλλάξουν κτλ κτλ... Νομίζω ότι θα δείξει πολλά

    Και ειναι και δημοκρατικο! (πολύ φοριέται αυτη η λέξη τωρα τελευταία!)

    Λοιπόν; τι λέτε;

    Και όπως είπε και ο Πελαργός καλό είναι ολο αυτο να ξεκινησει απο εσας ... Παντα αυτο ειναι το καλυτερο... αλλα οχι ο μοναδικός δρόμος

  • #13 από pa... στις 31 May 2006
  • Ελάτε ρε παιδιά τώρα!Εγώ είμαι χρήστης του site 4 χρόνια!Αν από τότε αποθήκευα τα τραγούδια κάθε μέρα μέχρι το επιτρεπτό όριο (50 την ημέρα νομίζω) τώρα θα είχα όλα τα τραγούδια!Αφήστε που όταν ξεκίνησα να αποθηκεύω τραγούδια από το κιθάρα είχαν και τους στίχους και δεν υπήρχε και όριο!Απλά περίμενα ότι κάποια μέρα θα υπάρχουν όλα κάπου συγκεντρωμένα για να μην κάνω αυτή την διαδικασία!Μία η άλλη δεν έρχεται δηλαδή;Που είναι η διαφορά;;
    Γιατί να κατεβάζω δέκα τραγούδια κάθε μέρα και να παιδεύομαι,και να μην τα κατεβάσω όλα με ένα κλικ,να τα έχω στην καβάτζα μου και να μην χρειάζεται να ανατρέχω στο internet όταν καταλάβω ότι δεν έχω κατι;
    Δηλαδή θεωρήτε ότι τώρα τα τραγούδια δεν μπορούν να διαδωθούν;Αστείο το βρίσκω..
    Και στην τελική,έρχομαι να συμφωνήσω απόλυτα με την πρόταση περί δημοψηφίσματος που έθεσε ο P@nos.
  • #14 από P@nos στις 31 May 2006
  • Το kithara.gr φυσικά δεν προσπαθεί να οικειοποιηθεί τα έργα των δημιουργών ούτε αποποιείται την προσφορά των αποστολέων στίχων, που αναφέρονται πάντα. Είναι προφανές νομίζω, και απορώ πως τίθεται τέτοιο θέμα.

    Όμως μια βάση δεδομένων, ανεξάρτητα από το περιεχόμενό της, είναι έργο και κόπος κάποιου ή κάποιων και δεν  μπορεί να δημοσιοποιείται, παραποιείται, κλπ. χωρίς την άδεια του δημιουργού της. Αυτό είναι ηθικό και νομικό δικαίωμα.

    Τελικά δεν γινεται επειδη ειναι παρανομο και ανήθικο ή επειδή υπάρχουν συναισθηματικοι κτλ λόγοι?

    Και κάτι άλλο :το γεγονος οτι κοποιασε καποιος ή κάποιοι για να φτιάξουν την βαση το καταλαβαίνω. Αλλα απο που και ως που αυτοι κουραστηκαν περισσότερο απο αυτους που στελνουν τα τραγουδια που χωρις αυτα δεν εχει νοημα υπαρξης η βάση δεδομένων??
    Και το συμπέρασμα ειναι ότι πλεόν το μοναδικο λογο εχουν αυτοι που διαχειρίζονται την βαση δεδομένων και οχι αυτοι που την τροφοδοτούν??

    Αρα η βάση δεδοομένων είναι όντως περιουσία κάποιων! και βεβαια όχι των χρηστών!

    Νομιζω ότι αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα

  • #15 από Symeon στις 31 May 2006
  • Προσωπικά περίμενα και εγω το αρχείο αυτο και μάρεσε που υπήρξε και στο παρελθον κατι τέτοιο ( εκτος σαιτ). Αν και Συμφωνω με τον Κιθ, οτι δεν ειναι σωστός ο τρόπος αυτος διακίνησης. Απο την στιγμη που το σαιτ έχει κάποια ιστορία και στην τελική δεν το εφτιαξα εγω αλλα καποιος/οι άλλοι, ε, σε αυτο το ζήτημα εκεινοι έχουν ενα, μην πω παραπανω λόγους, απο μενα. Έτσι ενω θα ήθελα και εγω να υπάρχει κατι τέτοιο αρχειο, δεν μαρέσει αυτο που συμβάινει εδω. Ασε που χρόνια τώρα κατεβάζω στιχους πλήρεις, τα δικαιώματα των οποίων πλήρωναν άλλοι. Και όσο και αν εχω συμδράμει και εγω το μικρό μου κομματακι στην διατήρηση / καλυτέρευση της δικτυακης αυτης κοινοτητας, Πιστέυω οτι δεν μου έχει δωθεί κανένα δικαίωμα να κατηγορώ, ή να αναφέρομαι με αυτο το ύφος στους δημιουργούς. Όπως και εγω αν είχα ενα αντιστοιχο σαιτ δεν θα μάρεσε να κυκλοφορεί έτσι...απρεπώς η βάση δεδομένων μου την στιγμή που δεν την είχα δώσει εγω..ειναι σαν να μου λέει εσυ δεν θές..αλλα εγω το κάνω γιατι μπορω, και μάλιστα με τον πιο αναισχυντο τρόπο..
  • #16 από P@nos στις 31 May 2006
  • Προσωπικά περίμενα και εγω το αρχείο αυτο και μάρεσε που υπήρξε και στο παρελθον κατι τέτοιο ( εκτος σαιτ). Αν και Συμφωνω με τον Κιθ, οτι δεν ειναι σωστός ο τρόπος αυτος διακίνησης. Απο την στιγμη που το σαιτ έχει κάποια ιστορία και στην τελική δεν το εφτιαξα εγω αλλα καποιος/οι άλλοι, ε, σε αυτο το ζήτημα εκεινοι έχουν ενα, μην πω παραπανω λόγους, απο μενα. Έτσι ενω θα ήθελα και εγω να υπάρχει κατι τέτοιο αρχειο, δεν μαρέσει αυτο που συμβάινει εδω. Ασε που χρόνια τώρα κατεβάζω στιχους πλήρεις, τα δικαιώματα των οποίων πλήρωναν άλλοι. Και όσο και αν εχω συμδράμει και εγω το μικρό μου κομματακι στην διατήρηση / καλυτέρευση της δικτυακης αυτης κοινοτητας, Πιστέυω οτι δεν μου έχει δωθεί κανένα δικαίωμα να κατηγορώ, ή να αναφέρομαι με αυτο το ύφος στους δημιουργούς. Όπως και εγω αν είχα ενα αντιστοιχο σαιτ δεν θα μάρεσε να κυκλοφορεί έτσι...απρεπώς η βάση δεδομένων μου την στιγμή που δεν την είχα δώσει εγω..ειναι σαν να μου λέει εσυ δεν θές..αλλα εγω το κάνω γιατι μπορω, και μάλιστα με τον πιο αναισχυντο τρόπο..

    Προφανώς και αναφερεσαι σε εμενα , σωστα;
  • #17 από FSL στις 31 May 2006
  • Είμαι της γνώμης πως ό,τι έχει να κάνει με τη μουσική πρέπει να διαδίδεται και να μεταφέρεται σαν τον άερα.
    Δέχομαι πως κάποιοι κοπιασαν για να φτιαχτει αυτη η βαση μα ολοι λιγο πολυ εχουμε δημιουργησει ενα παρομοιο αρχειο στον υπολογιστη μας.Είναι κακό να αλληλοσυμπληρώσει ενδεχομένως ο ένας τον άλλο?
  • #18 από Βραζίλης στις 31 May 2006
  • P@nos, άσε την συνωμοσιολογία και τα εύκολα συμπεράσματα. Μίλησα γενικότερα για τις βάσεις δεδομένων.
    Ειδικότερα για τη βάση του kithara.gr και για το σε ποιόν ανήκει νομικά, αν θα ανήκει σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή θα πλανάται στον αέρα ως συλλογική δημιουργία, δεν είναι θέμα που μπορεί να τεθεί αυτήν την στιγμή, και αν τεθεί θα είναι σε άλλο επίπεδο (νομικό, μεταξύ δικηγόρων)

    Φυσικά οι δημιουργοί της βάσης δεδομένων του kithara.gr κόπιασαν περισσότερο από κάθε έναν μεμονωμένο αποστολέα στίχων. Αλλά ούτε αυτό είναι το ζήτημα.

    Όπως και να'χει, δεν μπορούμε να αναπαράγουμε δημόσια ούτε έναν στίχο από τους δημιουργούς που εκπροσωπεί η ΑΕΠΙ, πόσο μάλλον ολόκληρη τη βάση με τα χιλιάδες τραγούδια! Ούτε θέλουμε να δημοσιοποιήσουμε link προς τοποθεσίες που περιέχουν τη βάση δεδομένων, ίσως κουτσουρεμένη, ίσως παραποιημένη, ίσως μη έγκυρη, κλπ., συν το ότι μπορεί και πάλι να έχουμε πρόβλημα με την ΑΕΠΙ.
    Κάπου εδώ παρακαλώ να λήξει το θέμα.
  • #19 από P@nos στις 31 May 2006
  • P@nos, άσε την συνωμοσιολογία και τα εύκολα συμπεράσματα. Μίλησα γενικότερα για τις βάσεις δεδομένων.

    Όπως και να'χει, δεν μπορούμε να αναπαράγουμε δημόσια ούτε έναν στίχο από τους δημιουργούς που εκπροσωπεί η ΑΕΠΙ, πόσο μάλλον ολόκληρη τη βάση με τα χιλιάδες τραγούδια! Ούτε θέλουμε να δημοσιοποιήσουμε link προς τοποθεσίες που περιέχουν τη βάση δεδομένων, ίσως κουτσουρεμένη, ίσως παραποιημένη, ίσως μη έγκυρη, κλπ., συν το ότι μπορεί και πάλι να έχουμε πρόβλημα με την ΑΕΠΙ.
    Κάπου εδώ παρακαλώ να λήξει το θέμα.


     Η παρακληση σου δεν γινεται αποδεκτη απο εμενα τουλαχιστον...

    Την ποια να αφησω;;; συνωμοσιολογια;; και ποια ειναι η συνωμοσια στην οποια αναφερομαι ακριβως;; Βοήθησε με λιγακι εδω γιατι ομολογω οτι δεν καταλαβαινω σε τι αναφερεσαι.

    Το προβλημα λοιπον ειναι η ΑΕΠΙ και οι επιπτωσεις που μπορει να εχει το site ή ότι δεν θελετε να διαρευσει η βαση? Μπορει καποιος που να εκπρoσωπει το site να  μου πει ξεκαθαρα τον λογο?

    Γιατι αν η απαντηση ειναι απλα "δεν θελουμε" τοτε υπαρχει ενα μικρο προβληματακι φασισμου (και αυτη η λεξη φοριεται πολυ τωρα τελευταία!)

    Περιμενω λοιπον να μου πειτε τον ακριβη λογο για τον οποιο :

    α. Δεν μπορειτε να διανειμετε εσεις την βαση
    β. Δεν μπορούν να υπαρχουν Link , οχι απο εσας, απο καποιον χρηστη, που να δειχνουν σε ΑΛΛΟΝ server που θα υπαρχει ενα zip με ορισμενα τραγουδια

    ...

  • #20 από Βραζίλης στις 31 May 2006
  • Γιατι αν η απαντηση ειναι απλα "δεν θελουμε" τοτε υπαρχει ενα μικρο προβληματακι φασισμου (και αυτη η λεξη φοριεται πολυ τωρα τελευταία!)

    Τώρα να γελάσω ή να κλάψω; Ασε, θα το αγνοήσω, άλλωστε ποτέ δεν ακολουθούσα την μόδα.  :P

    Ξαναλέω λοιπόν γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις:
    α. ΑΕΠΙ
    β. ΑΕΠΙ + ηθικό και νομικό θέμα περί βάσεων δεδομένων, γενικά και ειδικά.
  • #21 από P@nos στις 31 May 2006
  • Γιατι αν η απαντηση ειναι απλα "δεν θελουμε" τοτε υπαρχει ενα μικρο προβληματακι φασισμου (και αυτη η λεξη φοριεται πολυ τωρα τελευταία!)

    Τώρα να γελάσω ή να κλάψω; Ασε, θα το αγνοήσω, άλλωστε ποτέ δεν ακολουθούσα την μόδα.  :P

    Ξαναλέω λοιπόν γιατί δυσκολεύεσαι να καταλάβεις:
    α. ΑΕΠΙ
    β. ΑΕΠΙ + ηθικό και νομικό θέμα περί βάσεων δεδομένων, γενικά και ειδικά.

    Κάνε ότι θες... δεν με απασχολεί.

    Απλά εξηγησε μου πως ακριβως θα εχετε εσεις πρόβλημα , αφορα το 2 ερωτημα, οταν το αρχειο ειναι σε ΑΛΛΟΝ server!! Αυτο θα ήθελα να το διαβάσω...

    Γιατι αν υποστηρίξεις κατι τετοιο τοτε θα πρεπει να κλεισεις το Θέμα "Αναζητηση τραγουδιων" αφου εκει γινονται χειροτερα πραγματα απο στιχους!! Υπάρχουν Link που οδηγουν σε κατεβασμα ολοκληρων τραγουδιων!

    Λοιπον, τι λες? Παει για κλείσιμο;

  • #22 από Βραζίλης στις 31 May 2006
  • Όσον αφορά στον πίνακα συζητήσεων που αναφέρεις, σύντομα θα έχουμε νέες εξελίξεις και αποφάσεις. Το θέμα συζητείται εκτενώς τον τελευταίο καιρό από διαχειριστές και συντονιστές.

    Αυτά...
  • #23 από P@nos στις 31 May 2006
  • Όσον αφορά στον πίνακα συζητήσεων που αναφέρεις, σύντομα θα έχουμε νέες εξελίξεις και αποφάσεις. Το θέμα συζητείται εκτενώς τον τελευταίο καιρό από διαχειριστές και συντονιστές.

    Αυτά...

    Και για την ταμπακιερα ... τιποτα...

    Οποτε εαν παω στο συγκεκριμενο θεμα και βαλω το λινκ δεν υπαρχει ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ κανενα προβλημα..

    οκ, λοιπον, το θεμα λυθηκε


  • #24 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 31 May 2006
  • Και για την ταμπακιερα ... τιποτα...

    Οποτε εαν παω στο συγκεκριμενο θεμα και βαλω το λινκ δεν υπαρχει ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ κανενα προβλημα..

    οκ, λοιπον, το θεμα λυθηκε

    Απορώ με την ικανότητά σου να διαβάζεις κάτι και να καταλαβαίνεις ακριβώς το αντίθετο...

    Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα, αν βάλεις το λινκ...

    Το θέμα λύθηκε... ;)
  • #25 από P@nos στις 31 May 2006
  • Δηλαδη.. μπορει ο καθενας να κανει ποστ οτι τραγουδι θελει αλλα ΕΓΩ δεν μπορω να κανω ποστ ενα λινκ με τραγουδια και ακορντα;;;;

    Αν αυτο συμβαινει τοτε αυτο σιγουρα ειναι φασισμος κυριοι..

    Και βεβαια δεν θα περασει
Σελίδες: