Αποστολέας Θέμα: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!  (Αναγνώστηκε 4075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Οκ, παίδες, έχω καλά νέα. Ηχογραφήσαμε τέσσερα κομμάτια μας (τα τρία παίχτηκαν και live στο Jamming Night) και σας τα παρουσιάζουμε με υπερηφάνεια. Παρακαλούμε να τα ακούσετε με προσοχή και να μας πείτε με ειλικρίνεια τη γνώμη σας.
Τα'χουμε ανεβάσει προσωρινά μόνο στο myspace, αλλά μπορεί να το ανεβάσουμε και στο soundclick στο προσεχές μέλλον. Ακολουθεί link:
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=78841200
Καλή ακρόαση ;D

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #1 στις: 10/10/06, 20:21 »
Το άκουσε κανείς?
Οκ, δεν είναι και τόσο καλό αλλά πείτε και κάτι... ;D

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #2 στις: 10/10/06, 20:52 »
καλη δουλιτσα για αρχη...η φωνη προφανως θελει δουλεια....τα drums εχουν που και που λαθη(ντακς,ντεμο ειναι οποτε οκ)...η κιθαρα δεν συχγρονιζεται με το ρυθμο πολλες φορες,οποτε παιρνουμε μετρονομο και ξεκιναμε με σκοπο να ειμαστε ενα team καλο...ωραιο παντως για αρχη..keep on!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #3 στις: 10/10/06, 21:02 »
Ας τα παρουμε ενα ενα

Μπασσο πολυ θαμενο στο loss angels και γενικα δεν γρουβαρει πολυ θελει δουλεια για να δεσει.

Ντραμς τα χανει που και που στο ρυθμο και κανε μερικα λαθακια αλλα κατα τα αλλα αρκετα καλα βεβαια ειναι μονοκαναλη και οκ αλλα θελει λιγη παραπανω σταθεροτητα ειδικα στην μποτα στο rubicon

Κιθαρα μετρονομο γιαιτ απο τενχικη ειναι πολυ καλα και απο ηχο

Φωνη θελει δουλιτσα μην επαναπαυεσαι στις ικανοτητες σου θελει λιγο παραπανω βαθος η φωνη απο σενα και οχι απο το πηγαδι του ενισχητη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #4 στις: 11/10/06, 04:16 »
Λοιπόν.....τα τραγούδια σαν συνθέσεις είναι αρκετα ωραια...δεν θα με χαλαγε να τα ακουσω σε κάποιο playlist...τώρα οι λεπτομερειες.... η κιθαρα σαν ήχος δεν μ'αρεσει....δεν ξερω....μαλλον είναι κάπως "πριματος".....θα προτιμουσα λιγο πιο μπασσατο ήχο.....τα ντραμς κάπως ασυγχρονιστα σε κάποια σημεια αλλα με μετρονομο όλα καλα πάνε...το μπάσσο δεν ακουγεται παρα πολυ....η φωνή είναι αρκετα καλη αλλα θελει λιγο παραπάνω πάθος...αποψή μου....

μια ασχετη ερώτηση....με τι κουρδισμα παίζετε?

α! alexander θα γούσταρα κάργα να σε ακουσω κατι σε στυλ my dying bride, moonspell κτλ...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #5 στις: 11/10/06, 09:05 »
α! alexander θα γούσταρα κάργα να σε ακουσω κατι σε στυλ my dying bride, moonspell κτλ...
Χαχαχα! Σώθηκες τώρα, φίλε... Εδώ με το ζόρι τραγουδάω αυτά που ακούς (γι'αυτό πάντα ακούγομαι κάπως...) ;D
Όσο για τις συμβουλές σου να πω τα εξής:
Κατ'αρχάς ο ντράμερ μας, κανονικά, δεν είναι ντράμερ, αλλά κιθαρίστας, οπότε λογικό είναι να θέλει δουλειά ακόμα. Το μπάσο, ναι, ήθελε πιο δυνατά... Όσο για την κιθάρα θα πρέπει να μιλήσω με τον Holy Diver να το κοιτάξουμε, μιας και δεν είμαι κιθαρίστας, και δεν τα ξέρω αυτά.
Ευχαριστώ πάντως.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #6 στις: 11/10/06, 11:53 »
ακούσα τα πρώτα 3 κομμάτια σας...ομολογώ πως θέλει ακόμα πολύ δουλειά....ιδιαίτερα στον ήχο...πώς τα ηχογραφήσατε τα τραγούδια ???
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #7 στις: 11/10/06, 13:52 »
ακούσα τα πρώτα 3 κομμάτια σας...ομολογώ πως θέλει ακόμα πολύ δουλειά....ιδιαίτερα στον ήχο...πώς τα ηχογραφήσατε τα τραγούδια ???
Μονοκάναλη ηχογράφηση... Τα ηχογραφήσαμε δυο-τρεις φορές το καθένα.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #8 στις: 11/10/06, 14:00 »
Λοιπόν,

Πρώτον: Alexander μη σε ξανακούσω να λες: δεν είναι καλά τα κομμάτια, δεν τραγουδάω καλά και λοιπές βλακείες που έλεγες και στο τζαμινγκ και ήθελα να σε δαγκώσω στην καρωτίδα  ;D Αδικείς τον εαυτό σου και τη μπάντα σου άμα εσύ ο ίδιος τα βλέπεις αρνητικά!!!

Η μουσική φίλε μου είναι παγκόσμια και κανείς δε μπορεί να σου απαγορέψει να συνθέτεις και να τραγουδάς. Αξίζετε ένα μεγάλο μπράβο μόνο και μόνο που συνθέσατε δικά σας κομμάτια αν αναλογιστώ και την ηλικία σας.

Στα καθ'ημάς:

Το μπάσο όντως είναι θαμμένο, τα ντραμς με λίγη δουλειά θα είναι μια χαρά. Οσον αφορά τη κιθάρα εμένα μου αρέσει ο πρίμος ήχος. Για τη φωνή σου έχω να πω ότι πρέπει να χαλαρώσεις. Τραγουδάς πολύ καλά αυτό το είδος φτάνει να μην έχεις άγχος. Χαλαρά και όμορφα και βγαίνει και η φωνή όπως πρέπει.

Προχωράτε ακάθεκτοι αγόρια  ;)

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #9 στις: 11/10/06, 15:09 »
ακούσα τα πρώτα 3 κομμάτια σας...ομολογώ πως θέλει ακόμα πολύ δουλειά....ιδιαίτερα στον ήχο...πώς τα ηχογραφήσατε τα τραγούδια ???
Μονοκάναλη ηχογράφηση... Τα ηχογραφήσαμε δυο-τρεις φορές το καθένα.

προτείνω μια ηχογράφηση με περισσότερα κανάλια, και με την πιθανότητα να κάνετε overdubs , απο ότι κατάλαβα το στάνταρ του ήχου και για ντεμο έχει ανεβεί πάρα πολυ αυτήν την εποχή ( μετά από κουβέντα με αρκετούς μουσικούς και παραγωγούς έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα)...οπότε δώστε κάποια προσοχή εκεί.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #10 στις: 11/10/06, 15:14 »
ακούσα τα πρώτα 3 κομμάτια σας...ομολογώ πως θέλει ακόμα πολύ δουλειά....ιδιαίτερα στον ήχο...πώς τα ηχογραφήσατε τα τραγούδια ???
Μονοκάναλη ηχογράφηση... Τα ηχογραφήσαμε δυο-τρεις φορές το καθένα.

προτείνω μια ηχογράφηση με περισσότερα κανάλια, και με την πιθανότητα να κάνετε overdubs , απο ότι κατάλαβα το στάνταρ του ήχου και για ντεμο έχει ανεβεί πάρα πολυ αυτήν την εποχή ( μετά από κουβέντα με αρκετούς μουσικούς και παραγωγούς έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα)...οπότε δώστε κάποια προσοχή εκεί.
Μακάρη να μπορούσαμε!
1ο πρόβλημα είναι τα λεφτά και 2ο ο χρώνος... Μην ξεχνάς ότι είμαστε μαθητές ακόμη, και δεν έχουμε πολλές δυνατότητες...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πρώτο επίσημο demo των Tracing Dawn είναι online!!!
« Απάντηση #11 στις: 11/10/06, 15:33 »
οχι δεν το ξεχνάω, αλλα θέλω να επισημάνω πως αυτό δεν ενδιαφέρει τον ακροατή...ακούει...και κρίνει...οι συνθέσεις είναι καλές...μην βιάζεσται, και επενδύσετε χρόνο στην ποιότητα του ήχου...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/05, 21:00
από Σ.απ.φώΣ
6 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/06, 09:14
από Mana Sama
26 Απαντήσεις
7371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/06, 19:48
από Holy Diver
2 Απαντήσεις
2229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/06, 13:50
από Mana Sama
99 Απαντήσεις
31611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/10, 13:16
από dio21
12 Απαντήσεις
3932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 18:55
από jimmy 1916
7 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 23:54
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 16:54
από noe13
1 Απαντήσεις
2402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/16, 07:25
από panixgr