Αποστολέας Θέμα: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?  (Αναγνώστηκε 8422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Τα παρακάτω που θα γράψω είναι αποσπάσματα απο Κυριακάτικη εφημερίδα, σχετικά με τη συναυλία της Χαρούλας Αλεξίου την 1η Σεπτεμβρίου:

[...] Σε ένα χώρο που τα τελευταία χρόνια έχει ταυτιστεί με τη ροκ μουσική, και τη νεολαία (στη Μαλακάσα διοργανώνεται και το Rockwave) η ελληνίδα ερμηνεύτρια βάζει ένα στοίχημα όχι μόνο με τον εαυτό της αλλα και με το κοινό [...] Η συναυλία της Χαρούλας Αλεξίου την 1η Σεπτεμβρίου έχει στόχο το νεανικό κοινό. Θεατές δηλαδή που έχουν συνηθίσει να στέκονται με τις ώρες όρθιοι κάτω απο τη σκηνή, να αντέχουν τη σκόνη, τη ζέστη, τη "ταλαιπωρία" με λίγα λόγια.Άλλωστε όλοι όσοι έχουν μεγαλώσει με την ερμηνεύτρια δεν έχουν λόγο να τρέχουν  στη Μαλακάσα Σαββατόβραδο. Μπορούν να τη δούν και σε χώρους περισσότερο...βατούς.[...]

Δεν ξέρω για σας, αλλα η παραπάνω κουβέντα μου έκατσε πολύ βαριά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #1 στις: 14/08/07, 01:30 »
.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:21 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #2 στις: 14/08/07, 01:45 »
Δεν είναι ψέμα, αλλα άλλο να στο πετάνε και στα μούτρα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #3 στις: 14/08/07, 01:49 »
Πάντως, άσχετα με την Αλεξίου, το να πάω σε μία συναυλία που να μου αρέσει και να φτάσω σε σημείο να χοροπηδάω απ' την πόρωση, δεν το θεωρώ ''ταλαιπωρία''!
Όσο για τους μεγαλύτερους, ή που θα έχουν προβλήματα υγείας, οπότε δικαιολογημένα δεν πρέπει να ''ταλαιπωρούνται'', ή που θα είναι μίζεροι. Τώρα, αν το να είσαι μίζερος σημαίνει ταυτόχρονα ότι είσαι και μεγάλος [γιατί πολλοί το έχουν έτσι στο μυαλό τους με λανθάνων (κρυμμένο) τρόπο], τότε σίγουρα δεν είμαι μεγάλος κι ελπίζω να μη γίνω ποτέ!

Είχα πάει σε μία συναυλία που έκαναν Μάλαμας - Αλκίνοος κι είχαν βάλει καρέκλες. Δεν είχαμε φτάσει στα μισά της ώσπου όλοι σηκωθήκαν όρθιοι να απολαύσουν τη συναυλία!
Εξάλλου, αν μία συναυλία θεωρείται ταλαιπωρία, δε βλέπω το λόγο πάντα το κοινό να είναι αρκετά μεγάλο (που συνήθως είναι).
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/07, 01:51 από Anaximandros »

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #4 στις: 14/08/07, 01:52 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:22 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #5 στις: 14/08/07, 09:08 »
Δεν είναι ψέμα, αλλα άλλο να στο πετάνε και στα μούτρα...

Φαίνεται ότι η αλήθεια είναι από τα πιο δυσάρεστα πράγματα που μπορεί να δεχτεί κανείς στα μούτρα... ::)

Τέλος πάντων, δεν κατάλαβα γιατί το πήρες τόσο κατάκαρδα. Ο συμβιβασμός με την όποια "ταλαιπωρία" συνεπάγεται μια ζωντανή συναυλία (ή οτιδήποτε άλλο για το οποίο θεωρεί κανείς ότι αξίζει να ταλαιπωρηθεί) κατ' αρχήν είναι ζήτημα επιλογής. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα θα συμφωνούσαν ότι αυτή η ταλαιπωρία αξίζει τον κόπο. Προσωπικά δεν θα αισθανόμουν προσβεβλημένος από κάτι τέτοιο, ακόμα και αν κάποιος μού έλεγε ευθέως ότι είμαι χαζός που κάποτε στήθηκα σε μια ουρά για να βγάλω εισιτήριο ή περιμένοντας να μπω σε κάποιο συναυλιακό χώρο ή ήμουν όρθιος με τις ώρες σε κάποιο στάδιο κατα τη διάρκεια της συναυλίας. Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη χαρά μιας συναυλίας (όπως την περιγράφει και η ίδια η Αλεξίου στο ομώνυμο τραγούδι) είναι ή πολύ γέρος ή πολύ άσχετος. Και μπορεί να κρατήσει την άποψή του για την πάρτη του και να αφήσει εμάς τους "χαζούς" να ταλαιπωρούμαστε... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #6 στις: 14/08/07, 12:19 »
Ανοίγουμε θέμα για να ανοίγουμε Γιαννάκη  :P

Οταν τραβιόμαστε όλοι Ιούνιο-Ιούλιο στη Μαλακάσα με 45 βαθμούς, περπατάμε ώρες, τρώμε σπρωξιές, αγκωνιές κλπ για να ακούσουμε διάφορες μπάντες πληρώνοντας 50-60-70-100 ευρώ, δεν γκρινιάζουμε.

Τώρα επειδή είναι η Αλεξίου ή η κάθε Αλεξίου, μας φαίνεται πολύ που θα ταλαιπωρηθούμε και επίσης μας πειράζει που εμμέσως πλην σαφώς μας λένε στα περιοδικά βλάκες που τρώμε τόση ταλαιπωρία και χαιρόμαστε σαν μαζοχιστές.

Ελλαδάρα, ό,τι πάθουμε χαλάλι μας!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #7 στις: 14/08/07, 12:53 »
Tι να κανουμε ειναι λιγο μαζοχας ο Ελληνας μεταλλας...
Αν δεν "ταλαιπωρηθει" στην αρχη,φαει το ξυλο της αρκουδας και πηξει και στη κινηση μετα...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ... ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #8 στις: 14/08/07, 13:13 »
Τέλος πάντων, δεν κατάλαβα γιατί το πήρες τόσο κατάκαρδα. Ο συμβιβασμός με την όποια "ταλαιπωρία" συνεπάγεται μια ζωντανή συναυλία (ή οτιδήποτε άλλο για το οποίο θεωρεί κανείς ότι αξίζει να ταλαιπωρηθεί) κατ' αρχήν είναι ζήτημα επιλογής. Και νομίζω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα θα συμφωνούσαν ότι αυτή η ταλαιπωρία αξίζει τον κόπο. Προσωπικά δεν θα αισθανόμουν προσβεβλημένος από κάτι τέτοιο, ακόμα και αν κάποιος μού έλεγε ευθέως ότι είμαι χαζός που κάποτε στήθηκα σε μια ουρά για να βγάλω εισιτήριο ή περιμένοντας να μπω σε κάποιο συναυλιακό χώρο ή ήμουν όρθιος με τις ώρες σε κάποιο στάδιο κατα τη διάρκεια της συναυλίας. Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη χαρά μιας συναυλίας (όπως την περιγράφει και η ίδια η Αλεξίου στο ομώνυμο τραγούδι) είναι ή πολύ γέρος ή πολύ άσχετος. Και μπορεί να κρατήσει την άποψή του για την πάρτη του και να αφήσει εμάς τους "χαζούς" να ταλαιπωρούμαστε... ;)
Και γω δεν κατάλαβα γιατί το πήρες τόσο προσωπικά.
Δεν κατηγόρησα κάποιον για χαζό επειδή έφαγε μια "Μαλακάσα" στα μούτρα. Και γώ έχω φάει "Μαλακάσα". Αυτό που με ένόχλησε είναι οτι πλέον, θεωρείται δεδομένη αυτή η ταλαιπωρία. Οτι σε λίγο θα υπάρχει η στάνταρ κατηγορία θεατών που θα πληρώνει 60-80-100€, και το ταξίδι πρίν και μετά τη συναυλία θα διαρκεί περισσότερο απο την ίδια τη συναυλία.
Πιο πολύ ανοίχτηκε το θέμα, έχοντας παρακολουθήσει τις άπειρες, και σχετικές συζητήσεις περι Rockwave και λοιπών συναυλιών στη Μαλακάσα.

Οταν τραβιόμαστε όλοι Ιούνιο-Ιούλιο στη Μαλακάσα με 45 βαθμούς, περπατάμε ώρες, τρώμε σπρωξιές, αγκωνιές κλπ για να ακούσουμε διάφορες μπάντες πληρώνοντας 50-60-70-100 ευρώ, δεν γκρινιάζουμε.

Τώρα επειδή είναι η Αλεξίου ή η κάθε Αλεξίου, μας φαίνεται πολύ που θα ταλαιπωρηθούμε και επίσης μας πειράζει που εμμέσως πλην σαφώς μας λένε στα περιοδικά βλάκες που τρώμε τόση ταλαιπωρία και χαιρόμαστε σαν μαζοχιστές.
Προσωπικά, φέτος δεν πήγα Μαλακάσα, ακριβώς λόγο εισιτηρίου, και ταλαιπωρίας.
Όσο για τη γκρίνια, έχεις δεί τις συζητήσεις εδω μέσα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #9 στις: 14/08/07, 13:33 »
Μόνο που το περιοδικό δεν αναφέρεται προσωπικά σε σένα ή σε μένα αλλά αναφέρεται σε όσους δεν γκρινιάζουν και δέχονται να τρώνε την ταλαιπωρία αδιαμαρτύρητα.

Ούτε εγώ πήγα Μαλακάσα δεν σημαίνει όμως ότι συμφωνώ με την ταλαιπωρία!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #10 στις: 14/08/07, 13:36 »
Ούτε εγώ πήγα Μαλακάσα δεν σημαίνει όμως ότι συμφωνώ με την ταλαιπωρία!
Πως δεν συμφωνείς?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #11 στις: 14/08/07, 13:40 »
Δε νομίζω να έχει άδικο ο Μεταβαρόνος Isnogood.

θεατές δηλαδή που έχουν συνηθίσει να στέκονται με τις ώρες όρθιοι κάτω απο τη σκηνή, να αντέχουν τη σκόνη, τη ζέστη, τη "ταλαιπωρία" με λίγα λόγια

Και καλά να στέκεσαι όρθιος κάτω από τη σκηνή για να το διασκεδάσεις, δεν λέω είναι πολλές φορές απολαυστικό.Ολοι το έχουμε κάνει. Αρκεί να το επιλέγεις και να μπορείς να το επιλέξεις. Αλλά το σκέλος της παραπάνω πρότασης που αναφέρεται σε θεατές που είναι συνηθισμένοι να αντέχουν τη σκόνη, τη ζέστη , την ταλαιπωρία, είναι όντως λίγο ''κάπως'', γιατί στην ουσία πλαγίως παει να διαμορφώσει κάποια πολύ ''ανετα'' δεδομένα για τους διοργανωτές των συναυλιών. Οπως θα έχουμε σε λίγο καιρό τους ειδικά εξοπλισμενους σούπερστρατιώτες που αντέχουν τα πάντα, έτσι θα έχουμε και το νέο είδος "σούπερθεάτους" που θα αντέχει σε τροπικές θερμοκρασίες, θα αντέχει σε μποχούς σκονης, θα αντέχει να τσαλαπατιέται, θα αντέχει ακόμη και σε λασπότοπους να παρακολουθήσει τους ''ουάου'' αγαπημένους του κ.τ.λ. Και φυσικά αναλόγως θα οργανώνονται και οι συναυλίες που απευθύνονται σε τοσο ''εκπαιδευμένο'' κοινό. Ποιος ξέρει; Μπορεί να μοιράζουν και χαρούπια μαζί με την αγορά κάθε εισιτηρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/07, 14:09 από Chcome »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #12 στις: 14/08/07, 19:41 »
Και γω δεν κατάλαβα γιατί το πήρες τόσο προσωπικά. Δεν κατηγόρησα κάποιον για χαζό επειδή έφαγε μια "Μαλακάσα" στα μούτρα. Και γώ έχω φάει "Μαλακάσα". Αυτό που με ένόχλησε είναι οτι πλέον, θεωρείται δεδομένη αυτή η ταλαιπωρία. Οτι σε λίγο θα υπάρχει η στάνταρ κατηγορία θεατών που θα πληρώνει 60-80-100€, και το ταξίδι πρίν και μετά τη συναυλία θα διαρκεί περισσότερο απο την ίδια τη συναυλία.

???

Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι το πήρα προσωπικά; Αντίθετα, λέω ότι δεν θα το έπαιρνα προσωπικά, ούτε θα με χάλαγε ιδιαίτερα, ακόμα και αν κάποιος με θεωρούσε χαζό για αυτό το λόγο. Δεν είπα πουθενά ότι εσύ εννοούσες κάτι τέτοιο, όπως φυσικά δεν εννοούσε κάτι τέτοιο και ο συντάκτης του κειμένου που παραθέτεις.

Και σε τελική ανάλυση, αν μέσα από αυτό το σχόλιο φωτογραφίζεται μια κατάσταση αρνητική μεν, υπαρκτή δε, ας μην πυροβολούμε αυτόν που κάνει τη διαπίστωση. Γιατί νομίζω ότι όχι μόνο ξεφεύγουμε αρκετά πλέον από αυτό που ήθελε να πει ο συντάκτης, αλλά και φτάνουμε μέχρι σενάρια επιστημονικής φαντασίας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #13 στις: 14/08/07, 20:04 »
Και σε τελική ανάλυση, αν μέσα από αυτό το σχόλιο φωτογραφίζεται μια κατάσταση αρνητική μεν, υπαρκτή δε, ας μην πυροβολούμε αυτόν που κάνει τη διαπίστωση. Γιατί νομίζω ότι όχι μόνο ξεφεύγουμε αρκετά πλέον από αυτό που ήθελε να πει ο συντάκτης, αλλά και φτάνουμε μέχρι σενάρια επιστημονικής φαντασίας...

Όταν όμως αυτός που κάνει τη διαπίστωση είναι αρθρογράφος σε μεγάλη εφημερίδα, τότε μια κριτική τη χρειάζεται. Αυτό που βγαίνει απο το άρθρο, είναι οτι τώρα πια οι θεατές δείχνουν πρόθυμοι και να ταλαιπωρούνται και να τα σκάνε. Δεν το πάω παραπέρα απο αυτά που γράφει. Αλλα η παραπάνω διαπίστωση είναι η τελευταία που θα θέλαμε να φτάσει σε γνωστές διοργανώτριες εταιρίες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #14 στις: 14/08/07, 21:31 »
Και σε τελική ανάλυση, αν μέσα από αυτό το σχόλιο φωτογραφίζεται μια κατάσταση αρνητική μεν, υπαρκτή δε, ας μην πυροβολούμε αυτόν που κάνει τη διαπίστωση. Γιατί νομίζω ότι όχι μόνο ξεφεύγουμε αρκετά πλέον από αυτό που ήθελε να πει ο συντάκτης, αλλά και φτάνουμε μέχρι σενάρια επιστημονικής φαντασίας...

Όταν όμως αυτός που κάνει τη διαπίστωση είναι αρθρογράφος σε μεγάλη εφημερίδα, τότε μια κριτική τη χρειάζεται. Αυτό που βγαίνει απο το άρθρο, είναι οτι τώρα πια οι θεατές δείχνουν πρόθυμοι και να ταλαιπωρούνται και να τα σκάνε. Δεν το πάω παραπέρα απο αυτά που γράφει. Αλλα η παραπάνω διαπίστωση είναι η τελευταία που θα θέλαμε να φτάσει σε γνωστές διοργανώτριες εταιρίες...

Αν πράγματι αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από το άρθρο, και αν το συμπέρασμα αυτό είναι σωστό, τότε δεν φταίει ούτε ο αρθρογράφος που το επισημαίνει ούτε οι διοργανώτριες εταιρίες που πιθανόν το εκμεταλλεύονται ασύστολα. Όπως είπα και πριν, για μένα μια σχετική ταλαιπωρία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της συναυλιακής εμπειρίας και ως τέτοια την αποδέχομαι χωρίς διαμαρτυρία. Αν πάλι το πρόβλημα έγκειται στο υπέρογκο αντίτιμο που συχνά πρέπει να πληρώσει ο θεατής για να έχει το αμφίβολο προνόμιο αυτής της ταλαιπωρίας, τότε θα μπορούσα να συμφωνήσω. Και πάλι όμως, όλα είναι επιλογή. Κανείς ποτέ δεν με έσυρε αλυσοδεμένο σε μια συναυλία... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #15 στις: 14/08/07, 22:11 »
Αυτό που βγαίνει απο το άρθρο, είναι οτι τώρα πια οι θεατές δείχνουν πρόθυμοι και να ταλαιπωρούνται και να τα σκάνε.

Ψέματα είναι?  ::) ::)

Ούτε εγώ πήγα Μαλακάσα δεν σημαίνει όμως ότι συμφωνώ με την ταλαιπωρία!
Πως δεν συμφωνείς?

Θα συμφωνούσα αν δεν πήγαινα λόγω ταλαιπωρίας, μην βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να καταλαβαίνεις τι διάβασες.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #16 στις: 15/08/07, 03:30 »
Ούτε εγώ πήγα Μαλακάσα δεν σημαίνει όμως ότι συμφωνώ με την ταλαιπωρία!
Πως δεν συμφωνείς?
Θα συμφωνούσα αν δεν πήγαινα λόγω ταλαιπωρίας, μην βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να καταλαβαίνεις τι διάβασες.

Ακριβώς επειδή δεν έβγαζα άκρη με τη φράση σου, έγραψα το παραπάνω... Ηθελα το που δεν συμφωνούσες, και τώρα καλύφθηκα... ;)

Αν πράγματι αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από το άρθρο, και αν το συμπέρασμα αυτό είναι σωστό, τότε δεν φταίει ούτε ο αρθρογράφος που το επισημαίνει ούτε οι διοργανώτριες εταιρίες που πιθανόν το εκμεταλλεύονται ασύστολα. Όπως είπα και πριν, για μένα μια σχετική ταλαιπωρία είναι αναπόσπαστο κομμάτι της συναυλιακής εμπειρίας και ως τέτοια την αποδέχομαι χωρίς διαμαρτυρία. Αν πάλι το πρόβλημα έγκειται στο υπέρογκο αντίτιμο που συχνά πρέπει να πληρώσει ο θεατής για να έχει το αμφίβολο προνόμιο αυτής της ταλαιπωρίας, τότε θα μπορούσα να συμφωνήσω. Και πάλι όμως, όλα είναι επιλογή. Κανείς ποτέ δεν με έσυρε αλυσοδεμένο σε μια συναυλία... ;)
Γιώργο (?) δεν αμφισβήτησα την επιλογή κανενός.. Μάλλον έγινε παρεξήγηση.. Και γω έγω επιλέξει να πάω σε συναυλίες, όπου και έφαγα αυτή τη "ταλαιπωρία", και δεν είπα τσιμουδιά, ακριβώς γιατι ήταν επιλογή μου, και γιατι ήξερα απο πρίν τι επρόκειτο να συμβεί.

Το όλο θέμα το βάζω επειδή αυτή η αντιμετώπιση του συναυλιακού κοινού πάει να γίνει θεσμός... Δεν είναι λίγες οι κουβέντες που έχω δεί να γίνονται επι του θέματοις εδώ, στο kithara.gr. Εμένα προσωπικά, με προσβάλλει το γεγονός οτι θεωρούμαι "ευκολο" συναυλιακό κοινό...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #17 στις: 15/08/07, 08:41 »
Το όλο θέμα το βάζω επειδή αυτή η αντιμετώπιση του συναυλιακού κοινού πάει να γίνει θεσμός... Δεν είναι λίγες οι κουβέντες που έχω δεί να γίνονται επι του θέματοις εδώ, στο kithara.gr. Εμένα προσωπικά, με προσβάλλει το γεγονός οτι θεωρούμαι "ευκολο" συναυλιακό κοινό...

Επειδή ομολογουμένως δεν γνωρίζω ποιά είναι η κατάσταση στην Ελλάδα, δέχομαι αυτό που λες. Εξάλλου δεν διαφώνησα ουσιαστικά μαζί σου. Αν όμως αποτελεί κοινή αποδοχή ότι το συναυλιακό κοινό αντιμετωπίζεται με τέτοιο τρόπο, ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε (ή μάλλον να σκεφτείτε) ποιά είναι η αντίδραση και ποιούς αποδέκτες έχει. Μήπως είναι καιρός το Ελληνικό συναυλιακό κοινό να γίνει πιο επιλεκτικό...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #18 στις: 09/12/07, 15:40 »
Συγνώμη που επαναφέρω ένα "αρχαίο" θέμα αλλά ήθελα κι εγώ να πω την γνώμη μου (γιατί θα έσκαγα  ;D).
Πιστεύω πως όταν αγαπάς έναν καλλιτέχνη, τότε αξίζει να πας να τον δεις στην συναυλία του, να κάτσεις όρθιος κ.λπ. Αν για σένα δεν αξίζει τόσο πολύ, δεν πας και κάθεσαι κ την βλέπεις από την τηλεόραση, την ακούς στο ραδιόφωνο ή περιμένεις να σου την βρει κάποιος άλλος βιντεοσκοπημένη κ.λπ. Κ
Και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στην Χαρούλα, αλλά γενικότερα. Γιατί πιστεύω πως αρκετοί από εδώ (όπως κι εγώ) έχουμε καλλιτέχνες που αγαπάμε και θέλουμε να τους βλέπουμε.
Επίσης πρέπει να σκεφτούμε και το άλλο: για έναν καλλιτέχνη που θα κάνει μια συναυλία δεν είναι όλα ρόδινα. Όταν κάποιος κάνει μια περιοδεία, μπορεί σήμερα να είναι στη Θεσ/νίκη και αύριο να πρέπει να πάει στην Κρήτη, να κοιμάται ελάχιστα και εκτός από όλα τα άλλα να βρίσκεται 2-3 ώρες νωρίτερα εκεί όπου θα γίνει η συναυλία για πρόβα ήχου κ.λπ.
Κατά συνέπεια αν σκεφτεί κανείς τι περνάει ένας καλλιτέχνης, για να δούμε εμείς τη συναυλία του σε συνδυασμό με την αγάπη που ενδεχομένως να νιώθουμε γι' αυτόν και τα τραγούδια του, θα καταλάβει ότι όλα αυτά αξίζουν...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #19 στις: 09/12/07, 15:54 »
Κατά συνέπεια αν σκεφτεί κανείς τι περνάει ένας καλλιτέχνης, για να δούμε εμείς τη συναυλία του σε συνδυασμό με την αγάπη που ενδεχομένως να νιώθουμε γι' αυτόν και τα τραγούδια του, θα καταλάβει ότι όλα αυτά αξίζουν...

Εδώ προς το τέλος μας τα χάλασες  ;)

Να μη λυπάσαι καθόλου τον καλλιτέχνη αγαπητή Πριγκηπέσσα γιατί πίστεψε με, ο τραγουδιστής, πχ Μάλαμας που τον έχεις στο αβατάρ σου και πολλοί άλλοι βέβαια, πάνε εκεί καμιά ώρα το πολύ νωρίτερα αφού έχουν σκιστεί πριν οι τεχνικοί, ηχολήπτες, μουσικοί κλπ να στήσουν.
Με το που πιουν τα ποτάκια τους, καπνίσουν τα τσιγαράκια τους, ανεβαίνουν κάνουν ένα τυπικό sound check, τραγουδάνε, πληρώνονται 3-4-5 χιλιάρικα ευρουλάκια και πάνε σπίτι τους.
Το αν αξίζει ή όχι, ο ίδιος ο καλλιτέχνης πιστεύει ότι το αξίζει αλλά επειδή του δίνουμε εμείς το σκαλί να πατάει  ;)

Οι άπειρες μπάντες που έχουμε στην Ελλάδα που όντως πάμε 2-3 ώρες νωρίτερα, τραβάμε όλο το ζόρι, σκιζόμαστε γιατί ηχητικά τα περισσότερα μαγαζιά είναι άθλια, παίρνουμε κανά 50άρι ευρώ πάνω κάτω και δε ξέρουμε στο τέλος και αν αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #20 στις: 09/12/07, 16:10 »
Κατά συνέπεια αν σκεφτεί κανείς τι περνάει ένας καλλιτέχνης, για να δούμε εμείς τη συναυλία του σε συνδυασμό με την αγάπη που ενδεχομένως να νιώθουμε γι' αυτόν και τα τραγούδια του, θα καταλάβει ότι όλα αυτά αξίζουν...

Εδώ προς το τέλος μας τα χάλασες  ;)

Να μη λυπάσαι καθόλου τον καλλιτέχνη αγαπητή Πριγκηπέσσα γιατί πίστεψε με, ο τραγουδιστής, πχ Μάλαμας που τον έχεις στο αβατάρ σου και πολλοί άλλοι βέβαια, πάνε εκεί καμιά ώρα το πολύ νωρίτερα αφού έχουν σκιστεί πριν οι τεχνικοί, ηχολήπτες, μουσικοί κλπ να στήσουν.
Με το που πιουν τα ποτάκια τους, καπνίσουν τα τσιγαράκια τους, ανεβαίνουν κάνουν ένα τυπικό sound check, τραγουδάνε, πληρώνονται 3-4-5 χιλιάρικα ευρουλάκια και πάνε σπίτι τους.
Το αν αξίζει ή όχι, ο ίδιος ο καλλιτέχνης πιστεύει ότι το αξίζει αλλά επειδή του δίνουμε εμείς το σκαλί να πατάει  ;)

Οι άπειρες μπάντες που έχουμε στην Ελλάδα που όντως πάμε 2-3 ώρες νωρίτερα, τραβάμε όλο το ζόρι, σκιζόμαστε γιατί ηχητικά τα περισσότερα μαγαζιά είναι άθλια, παίρνουμε κανά 50άρι ευρώ πάνω κάτω και δε ξέρουμε στο τέλος και αν αξίζει τον κόπο.

Οκ μάλλον έχεις δίκιο. Απλά επειδή έχω τύχει σε συναυλία γνωστής ρεμπέτισας της εποχής μας, τους μουσικούς (ένας εκ των οποίων είναι στενός συγγενής μου γι αυτό βρέθηκα εκεί) και την ίδια να πηγαίνουν νωρίτερα (2 με 3 ώρες) γι' αυτό το λέω αυτό... Ίσως να είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα... Κι όσο για την ταλαιπορία των περιοδειών, ανεξάρτητα με το αν οι καλλιτέχνες δουλεύουν στις πρόβες ήχου ή όχι, νομίζω ότι υφίσταται...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/07, 16:12 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #21 στις: 09/12/07, 16:13 »
Ναι όπως έγραψα, οι μουσικοί τραβάνε ζόρια. Τα "ονόματα" όμως, δλδ οι αοιδοί δε ταλαιπωρούνται καθόλου και παίρνουν υπέρογκα ποσά. Μάλαμας, Μαχαιρίτσας, Παπακωνσταντίνου, Αλκίνοος, Θηβαίος, Μικρούτσικος, Πασχαλίδης κλπ από τον ελληνικό χώρο αμοίβονται με ποσά που θα ζαλιστείς άμα τα ακούσεις και ουσιαστικά έρχονται στο συναυλιακό χώρο καμιά ωρίτσα νωρίτερα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #22 στις: 09/12/07, 16:16 »
Ναι όπως έγραψα, οι μουσικοί τραβάνε ζόρια. Τα "ονόματα" όμως, δλδ οι αοιδοί δε ταλαιπωρούνται καθόλου και παίρνουν υπέρογκα ποσά. Μάλαμας, Μαχαιρίτσας, Παπακωνσταντίνου, Αλκίνοος, Θηβαίος, Μικρούτσικος, Πασχαλίδης κλπ από τον ελληνικό χώρο αμοίβονται με ποσά που θα ζαλιστείς άμα τα ακούσεις και ουσιαστικά έρχονται στο συναυλιακό χώρο καμιά ωρίτσα νωρίτερα  ;)

Συμφωνώ ως προς την άποψη ότι δεν ταλαιπορούνται ιδιαίτερα τα μεγάλα ονόματα και παίρνουν υπέρογκα ποσά, απλώς ανάφερα ένα παράδειγμα τραγουδίστριας (της Μαριώς για να γίνω πιο συγκεκριμένη που είναι και μεγάλη γυναίκα στο κάτω κάτω) που όντως έχει τύχει να πάει πολύ νωρίτερα για να βοηθήσει.
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #23 στις: 09/12/07, 16:19 »
Δε γνωρίζω τι budget έχει σε μια ζωντανή εμφανιση η Μαριώ πάντως αυτοί που ανέφερα κουβαλάνε και καμιά 50αριά άτομα μαζί.

Επίσης σου λέω κατηγορηματικά όχι, οι τραγουδιάρηδες πάνε αφού έχουν ετοιμαστεί όλα και λειτουργούν στην εντέλεια.

Μια φορά ο Νταλάρας ήταν από νωρίς και έπρηζε τους τεχνικούς (γιατί για τα πάντα έχει γνώμη)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Για πόσο χαζούς μας έχουν τέλοσπάντων?
« Απάντηση #24 στις: 09/12/07, 16:24 »
Δε γνωρίζω τι budget έχει σε μια ζωντανή εμφανιση η Μαριώ πάντως αυτοί που ανέφερα κουβαλάνε και καμιά 50αριά άτομα μαζί.

Εγώ τυχαίνει να γνωρίζω (χωρίς να θέλω να κάνω την έξυπνη) και να έχω πετύχει τέτοια φάση με την εν λόγω τραγουδήστρια.

Επίσης σου λέω κατηγορηματικά όχι, οι τραγουδιάρηδες πάνε αφού έχουν ετοιμαστεί όλα και λειτουργούν στην εντέλεια.

Όπως είπα και παραπάνω, συμφωνώ σε αυτό που λες. Απλά έτυχα στην περίπτωση της Μαριώς, που με έκανε να σχηματίσω λάθος αντίληψη από ό, τι φαίνεται. 

Μια φορά ο Νταλάρας ήταν από νωρίς και έπρηζε τους τεχνικούς (γιατί για τα πάντα έχει γνώμη)  ;D

Καλά ο Νταλάρας έχει ξεφύγει εντελώς, δεν ασχολούμαι μαζί του...  ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
18553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/07, 18:19
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/07, 19:07
από Σπύρος
4 Απαντήσεις
3103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:56
από Valantis
2 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/08, 11:56
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
59 Απαντήσεις
16054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/09, 15:30
από Kli Klis
3 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/10, 13:30
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta
18 Απαντήσεις
10567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
27 Απαντήσεις
11667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)
11 Απαντήσεις
15468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 21:00
από Uriah