Αποστολέας Θέμα: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;  (Αναγνώστηκε 17449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosaei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
 ;D MERIKES FORES THES NA PEIS KATI ALLA TO KRATAS VATHIA MESA SOU!ERXETAI OMWS MIA MERA POU AFTA POU THES NA PEIS THELEIS NA TA TRAGOUDEISEIS...KAI XAFNIKA ENA TRELO ONEIRO SOU ERXETAI STO MYALO!TA DIKA SOU LOGIA NA TA AKOUSOUN OLOI!EXEIS TO ONEIRO TA DIKA SOU TRAGOUDIA NA GINOUN GNWSTA!

TO ONEIRO MOY EINAI NA VRETHEI KAPOIOS KAI NA ME VOHTHISEI,NA MOU DEIXEI ME POION TROPO THA MPORESW NA  KANW GNWSTA TA KOMMATIA MOU...!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/03, 23:12 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:KATI TRELO
« Απάντηση #1 στις: 01/09/03, 16:49 »
Μπορω να σκεφτω μονο 2 τροπους. Ή να τα τραγουδησεις εσυ να τα ηχογραφησεις, να τα ενορχηστρωσεις και να τα στειλεις σε δισκογραφικη για να βγαλεις cd, ή να τα δωσεις σε καποιον γνωστο σου που τραγουδαει.

Υπαρχει βεβαια κ η λυση να τα ηχογραφησεις κ να τα δημοσιευσεις στο internet αλλα δεν θα αποκομισεις τιποτα απο αυτο οικονομικα, κ υπαρχει η πιθανοτητα ο καθε ασχετος να εκμεταλευτει τα κομματια σου παρανομα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:KATI TRELO
« Απάντηση #2 στις: 02/09/03, 02:16 »
Νομιζω οτι ο Figaro καλυπτει ενα μεγαλο μερος του ερασιτεχνικου/ημιεπαγγελματικου "ονειρου"...Θα προτεινα να βρεις καποιον γνωστο ο οποιος δουλευει σε καποιο μικρο μπαρακι και εχει ορεξη να τραγουδησει καποιο απο τα κομματια σου! Ετσι θα δεις την αντιδραση του κοσμου χωρις να κινδυνευεις να σου κλεψουν την πρωτοτυπη ιδεα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Re:KATI TRELO
« Απάντηση #3 στις: 02/09/03, 22:48 »
Επίσης, αν σε ενδιαφέρει μια κάπως πιο "επίσημη" άποψη, απ' όσο γνωρίζω, στο site της www.galani.gr η Δήμητρα Γαλάνη έχει μια σελίδα που δέχεται και δίνει πληροφορίες για άτομα που ενδιαφέρονται να της στείλουν τραγούδια.

Η σελίδα ονομάζεται "Επικοινωνία" και μπαίνοντας στο main page του site, την βρίσκεις "ακουμπώντας" πάνω στη εικόνα της "Super-Δήμητρας"

Καλή Τύχη   :)

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #4 στις: 11/10/03, 14:21 »
tha mou ta doseis se mena na ta paikso me to sygkrotima mou. tha leme oti einai dika sou kai teliose i ypothesi. outos i allos esy thes na ginoun gnosta ta kommatia sou kai oxi esy,e?

 :P :P :P :P ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #5 στις: 18/10/03, 17:51 »
   ...στειλτα και στον φοιβο! Σοβαρα μιλαω! Μπορει να σε βοηθησει!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #6 στις: 20/10/03, 09:22 »
  ...στειλτα και στον φοιβο! Σοβαρα μιλαω! Μπορει να σε βοηθησει!

Ένας γνωστός μου μπουζουξής πήγενε κατά καιρούς τραγούδια του σε διάφορες φίρμες. Τελικά τα κατάφερε και έδωσε ένα κομμάτι του στον Βολάνη! Στο καινούργιο cd του Βολάνη θα είναι μέσα το κομμάτι και μάλιστα ήδη έχει γίνει hitάκι! Καλά δεν ξέρω αν θέλεις και εσύ κάτι τέτοιο αλλά δεν νομίζω να είναι και άσχημα. Ο φίλος μου έχει πάρει ένα κάρο χρήμα!!!

Αυτά
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #7 στις: 20/10/03, 18:47 »
   ...στην αρχη το παιζεις υπερανω οτι και καλα δεν σε νοιαουν τα φραγκα αλλα μοο η δοξα (αρκει και καλα να φαινεται το ονομα σου στους συνθετες!) μετα γινεσαι γνωστος και τα κονομας! Πως ξεκινισε ο Φοιβος νομιζεις?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #8 στις: 04/11/06, 13:22 »
Καλά και αν ο άλλος είναι λαμόγιο και στα κλέψει; Αν δηλαδή δε γράψει το όνομά σου αλλά το δικό του, αφού σου έχει δώσει ας πούμε 200-300 ευρώ για να αγοράσει το κομμάτι, και αυτός αργότερα παίρνει εκατομμυρια από αυτό; Πώς μπορείς να προστατευτείς από κάτι τέτοιο;
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #9 στις: 04/11/06, 13:28 »
Καλά και αν ο άλλος είναι λαμόγιο και στα κλέψει; Αν δηλαδή δε γράψει το όνομά σου αλλά το δικό του, αφού σου έχει δώσει ας πούμε 200-300 ευρώ για να αγοράσει το κομμάτι, και αυτός αργότερα παίρνει εκατομμυρια από αυτό; Πώς μπορείς να προστατευτείς από κάτι τέτοιο;
Εφοσον δεν εβαλες κανενα ορο, και το πουλησες αντι για 200 ευρω, δε φταιει ο μουσικος, φταις εσυ. Συνηθως δε μπαινουν οροι οταν πουλαει καποιος ενα τραγουδι?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/06, 13:45 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #10 στις: 04/11/06, 13:29 »
Απο τη στιγμη που στο "αγορασε" σαν πνευματικη ιδιοκτησια, τοτε εχει το δικαιωμα να το κανει ο,τι θελει και να το διαχειριστει οπως εκεινος νομιζει. Ετσι τα κερδη ειναι δικα του!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #11 στις: 04/11/06, 13:54 »
Εφοσον δεν εβαλες κανενα ορο, και το πουλησες αντι για 200 ευρω, δε φταιει ο μουσικος, φταις εσυ. Συνηθως δε μπαινουν οροι οταν πουλαει καποιος ενα τραγουδι?

Και τί πρέπει να κάνω για να διαφυλάξω τα ας πούμε συμφέροντά μου, τί όρους μπορεί να βάλει κάποιος άγνωστος στιχουργός ή συνθέτης αν έχει σκοπό να "χωθεί" περισσότερο; Σίγουρα δε θα μπορεί να κάνει και πολλά για αρχή, έτσι δεν είναι;
Για παράδειγμα έρχεται κάποιος και σου λέει πως θέλει να ακούσει και να διαβάσει τη δουλειά σου, με σκοπό, αν κρίνει ότι είναι καλή και μπορεί να έχει αντίκρισμα, να την περάσει σε επωνύμους. Τί κινδύνους μπορεί να έχει μια τέτοια κίνηση για τα πνευματικά δικαιώματα της δουλειάς σου και τί θα πρέπει να υπερασπιστείς και να απαιτήσεις;
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #12 στις: 04/11/06, 14:07 »
Εφοσον δεν εβαλες κανενα ορο, και το πουλησες αντι για 200 ευρω, δε φταιει ο μουσικος, φταις εσυ. Συνηθως δε μπαινουν οροι οταν πουλαει καποιος ενα τραγουδι?

Και τί πρέπει να κάνω για να διαφυλάξω τα ας πούμε συμφέροντά μου, τί όρους μπορεί να βάλει κάποιος άγνωστος στιχουργός ή συνθέτης αν έχει σκοπό να "χωθεί" περισσότερο; Σίγουρα δε θα μπορεί να κάνει και πολλά για αρχή, έτσι δεν είναι;
Για παράδειγμα έρχεται κάποιος και σου λέει πως θέλει να ακούσει και να διαβάσει τη δουλειά σου, με σκοπό, αν κρίνει ότι είναι καλή και μπορεί να έχει αντίκρισμα, να την περάσει σε επωνύμους. Τί κινδύνους μπορεί να έχει μια τέτοια κίνηση για τα πνευματικά δικαιώματα της δουλειάς σου και τί θα πρέπει να υπερασπιστείς και να απαιτήσεις;

Το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να κατοχυρωσεις τα κομματια σου με τις οποιες μεθοδους, το λεγομενο copyright. Με αυτο το τροπο, εισαι εξασφαλισμενος νομικα, οτι κανεις δε μπορει να σου κλεψει τα τραγουδια. Μετα αν θες να διαπραγματευτεις τα δικαιωματα ενος τραγουδιου σου, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να απευθυνθεις σε δικηγορο. Αλλα καλο ειναι να μας πει και καποιος που το εχει κανει ηδη αυτο.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #13 στις: 09/11/06, 19:55 »
    se συμβολαιογραφο, να προσθεσω!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος BlackCatXIII

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • WANTED
    • Προφίλ
Απ: Πώς μπορώ να κάνω γνωστά τα κομμάτια μου;
« Απάντηση #14 στις: 30/04/11, 20:06 »
Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι τις περισσότερες φορές (ξέρω από γνωστούς μου), σου λένε ή μας πουλάς το τραγούδι για κάτι ψηλά (200-300 ευρώ) και το περνάνε σαν δικό τους ή τίποτα...

Να βρουν τραγούδια είναι σχετικά εύκολο, ακόμα και αν δεν είναι τόσο καλό... Οπότε εκεί τι κάνεις; Το δίνεις να το πουλήσουν σαν δικό τους και να πάρεις ένα ελάχιστο ποσό και αυτοί να κονομήσουν, ή δεν κάνεις τίποτα και ελπίζεις σε κάτι καλύτερο;
I am broken, almost dead
Nothing in my heart, nothing in my head
I can’t love, I cannot hate
I’m a slave of this f**k**g state
No one to trust, no one to believe
Nothing’s the same, this is not the way to live
Living a life lost in space
Into the mirror I

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
8516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/06, 18:13
από kostas_23!
2 Απαντήσεις
2739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/07, 10:39
από lost
0 Απαντήσεις
4839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 02:47
από lon3wolf
19 Απαντήσεις
7826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 12:08
από mscmkr
2 Απαντήσεις
2918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 21:25
από fenderiarhs
4 Απαντήσεις
4310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 23:25
από Baroness
5 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/10, 19:23
από denisgiann
4 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 01:44
από zeromancer
6 Απαντήσεις
3638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 15:58
από harrisxr650
15 Απαντήσεις
44453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/17, 17:04
από anatoli.spir