Αποστολέας Θέμα: Αρμονικές μέσω Sustainer  (Αναγνώστηκε 6091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Αρμονικές μέσω Sustainer
« στις: 31/12/07, 18:23 »
γεια σας. τις προάλλες άκουσα στο jimmy ένα κιθαρώνι με 2 πετάλια και μετά απο κάθε νότα αν την κρατούσε λίγο παραπάνω τότε πετούσε ένα σφύριγμα με μια αρμονική. αυτό το πράγμα γίνεται λόγω του sustainer? λόγω του ενισχυτή; του μαγνήτη της κιθάρας; ή επειδή έπαιζε σε υψηλή ένταση;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #1 στις: 31/12/07, 18:34 »
...το λεγόμενο feedback!! ;)

Πολύ ωραίο εφέ αρκεί να μη γίνεται στο ξεκάρφωτο... ειδικά όταν παίζεις σε μπάντα και υπάρχουν κι άλλοι ενισχυτές...

Για να το πετύχεις πρέπει να παίζεις σε μεγάλη ένταση!! Επίσης παίζει ρόλο η παραμόρφωση (να είναι μπόλικη), η απόσταση απ τον ενισχυτή καθώς και η γωνία της κιθάρας σου σε σχέση με αυτόν!! Πειραματίσου και θα δεις...
Το sustainer ίσως βοηθά ίσως όχι, θα σε γελάσω... :-\

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #2 στις: 31/12/07, 21:00 »
ναι μπορώ να το βγάλω αν παίξω λίγο με το volume του ενισχυτή. αλλα αυτός έβγαζε και τη σωστή αρμονική... δηλαδή αν το δουλέψω εγώ έτσι θα μπουκώνει δεν θα βγάζω αρμονικές...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #3 στις: 03/01/08, 00:00 »
...το λεγόμενο feedback!! ;)

Πολύ ωραίο εφέ αρκεί να μη γίνεται στο ξεκάρφωτο... ειδικά όταν παίζεις σε μπάντα και υπάρχουν κι άλλοι ενισχυτές...

Για να το πετύχεις πρέπει να παίζεις σε μεγάλη ένταση!! Επίσης παίζει ρόλο η παραμόρφωση (να είναι μπόλικη), η απόσταση απ τον ενισχυτή καθώς και η γωνία της κιθάρας σου σε σχέση με αυτόν!! Πειραματίσου και θα δεις...
Το sustainer ίσως βοηθά ίσως όχι, θα σε γελάσω... :-\

Όντως, πολύ ατμοσφαιρικό όταν γίνεται επίτηδες, αλλά όταν είναι παράσιτο μπορεί να σε στείλει στον οριλά.. Σε live στο μύλο, στο "διάλειμα" είχαν αφήσει κιθάρες και μπάσο ανοιχτά και όλη η αίθουσα είχε γονατίσει απ'το θόρυβο.. Πάντως είναι εφέ που δύσκολα το πετυχαίνεις στο σπίτι. :D
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #4 στις: 03/01/08, 02:42 »
Υπαρχει τεχνικη για να το πετυχεις, εχω δει αλλους κιθαριστες να το κανου μπρωστα μου (εγω ειμαι αχρηστος  :P ), αλλα απαιτει αριστα ρυθμισμενη κιθαρα και καταλληλο ενισχυτη! (εκτος απο τεχνικη).
Μια φορα ειχα δει στο λονδινο και μια industrial μπαντα (μακαρι να θυμομουν ποια!  :-\ ) live, ο κιθαριστας ειχε εναν τρανζιστορατο Warp-7 και καποια πεταλια και το εκανε αυτο σε απιστευτες εντασεις με απιστευτη ακριβεια, καμια σχεση με τον νορμαλ τροπο, ποτε δεν καταλαβα το πως! Μπορει να ειχε και φερναντεζ χαρμοναιζερ και σε συνδιασμο με αλλα να το εκανε αυτο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #5 στις: 03/01/08, 09:54 »
Βασικά η σωστή εξίσωση για ένα καλό feedback είναι:
ενισχυτής με αρκετό gain και ένταση + κιθάρα με high output μαγνήτες + τεχνική = ελεγχόμενο feedback..

H τεχνική βασίζεται στο γεγονός ότι για να επιτευχθεί feedback θα πρέπει οι 5 χορδές να είναι mutarismenes και μόνο μία ελεύθερη, διότι αν και οι 6 χορδές είναι ελεύθερες, ένας high-gain ενισχυτής θα δώσει feedback αλλά αυτό δεν θα είναι ελεγχόμενο διότι θα αντηχούν και οι 6 χορδές με πολύ άσχημα αποτελέσματα ::)..

Εναλλακτικά, μπορούν και νότες (όχι ελεύθερες χορδές) να παράγουν feedback αλλά απ'ότι έχω προσέξει (και τουλάχιστον με το δικό μου set-up) περισσότερο feedback παράγουν νότες από 14ο τάστο και κάτω και με ένα σχετικό vibrato..

Επίσης το feedback μπορεί να επιτευχθεί και με πλάγιους τρόπους.. Η Boss GT8 για παράδειγμα έχει ένα mode το οποίο το ονομάζει feedbacker, το οποίο όμως είναι αρκετό ενοχλητικό IMO διότι παράγει feedback παντού, έτσι και αφήσεις τη νότα να παίζει για 2 sec.. Ενδείκνυται όμως για χαμηλές εντάσεις όπου το feedback βγαίνει δύσκολα..

Πάντως αν και άρχοντας του feedback θεωρείται ο Vai, εν τούτοις το feedback που παράγει ο Satch, το οποίο το συνοδεύει και με μικρές κινήσεις του tremolo είναι κατά τη γνώμη μου state-of-the-art sound..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #6 στις: 04/01/08, 02:45 »
Ναι ο Σατς ειναι θεος σε αυτο.
Αυτο που λεω εγω ομως ηταν τελειως διαφορετικο, artificial θα ελεγα, προφανως εβγαινε απο σαστεινερ μαγνητη σε συνδιασμο με κατι αλλο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #7 στις: 04/01/08, 09:40 »
το feedback ειναι σκέτος οργασμός.
Σε ότι ενισχυτή της προκοπής και να παίξεις με το κατάλληλο VIbrato βγαίνει.
πώς λέει και το ρητό...όλα είναι δρόμος?,,,
ε στη κιθαρα,,,όλα είναι δάχτυλα  :)

Εξάλου ολα τα πετάλια ή τα ΚΙΤ πχ sustainer ...προσομοίωση κάνουν... προσωμοίωση χεριών

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #8 στις: 04/01/08, 14:36 »
πώς λέει και το ρητό...όλα είναι δρόμος?,,,






<-----------------------------------
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/08, 14:38 από profsokin »
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #9 στις: 04/01/08, 15:03 »
Μερικα συστηματα sustainer (πχ Jackson) εχουν και ρυθμισεις με διακοπτακι για αρμονικες και blend σε σχεση με την κανονικη νοτα... Οποτε μπορει να ηταν ενα τετοιο συστημα ενεργοποιημενο, οπου μετα απο λιγο αρχιζει και παιζει την αρμονικη της νοτας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος makispoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #10 στις: 04/01/08, 16:02 »
Πάντως αν και άρχοντας του feedback θεωρείται ο Vai, εν τούτοις το feedback που παράγει ο Satch, το οποίο το συνοδεύει και με μικρές κινήσεις του tremolo είναι κατά τη γνώμη μου state-of-the-art sound..

Βλεπε flying in a blue dream. Αλλα o Hendrix ηταν που το εκανε οργασμικό όπως ειπε και ο jkstigma....
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/08, 16:04 από makispoll »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #11 στις: 04/01/08, 16:27 »
Πάντως αν και άρχοντας του feedback θεωρείται ο Vai, εν τούτοις το feedback που παράγει ο Satch, το οποίο το συνοδεύει και με μικρές κινήσεις του tremolo είναι κατά τη γνώμη μου state-of-the-art sound..

Βλεπε flying in a blue dream. Αλλα o Hendrix ηταν που το εκανε οργασμικό όπως ειπε και ο jkstigma....

Χαχα!! Αυτό εννοούσα και εγώ.. Όταν πρωτοσύνδεσα την κιθάρα μου με τον Peavey JSX, έπαιξα επί 10 φορές back-to-back το συγκεκριμένο κομμάτι μόνο και μόνο για να παράγω το feedback :D.. 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #12 στις: 16/01/08, 15:41 »
Ναι ο Σατς ειναι θεος σε αυτο.
Αυτο που λεω εγω ομως ηταν τελειως διαφορετικο, artificial θα ελεγα, προφανως εβγαινε απο σαστεινερ μαγνητη σε συνδιασμο με κατι αλλο...


Μερικα συστηματα sustainer (πχ Jackson) εχουν και ρυθμισεις με διακοπτακι για αρμονικες και blend σε σχεση με την κανονικη νοτα... Οποτε μπορει να ηταν ενα τετοιο συστημα ενεργοποιημενο, οπου μετα απο λιγο αρχιζει και παιζει την αρμονικη της νοτας...


Για ρίξτε μια ματιά εδώ: http://www.kellyindustries.com/guitars/fernandes_sustainer_kit.html

Ακούς εκεί!! Artificial feedback.. Σε λίγο θα βγούν και kits που θα τα τοποθετείς στην ταστιέρα και θα σου παίζουν μόνα τους ολόκληρα κομμάτια..

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #13 στις: 16/01/08, 16:36 »
Να πω κ εγω την εμπειρια μου. Εχω αυτη: http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2s_asb_update.htm . η οποία οπως προαναφερθηκε εχει το συστημα sustainiac πανω της και το οποιο εχει ενα Mode που ονομαζεται feedback και κανει ακριβως αυτο το πραγμα - μια νοτα που κρατας τη γυρναει στην αρμονικη του αντιστοιχου ταστου. Το ποσο γρηγορα θα γινεται αυτο το ρυθμιζεις απο το 3ο ποτενσιομετρο. Γενικα τα σπαει το συστημα - προσφερεται για πολλους πειραματισμους (εχει αλλα 2 mode - ενα που απλα κανει sustain μια νοτα και ενα αλλο που γυρναει σε τρελες και ανεξελεγκτες αρμονικες. Πανικος!)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αρμονικές μέσω Sustainer
« Απάντηση #14 στις: 17/01/08, 01:59 »
Έχει ένας φίλος μια Φερνάντες 7-χορδή, και ένας άλλος μια baritone, και οι δυο με sustainer. Το σύστημα είναι φανταστικό, σαν να έχειs κολλήσει ένα e-bow κάτω από τις χορδές. Μην το παρεξηγείς, δεν είναι για να βγάζει artificial feedback, κυρια δουλειά του είναι να δίνει πολύ sustain σε μια νότα και στο δεύτερο  mode να δίνει και πολλές αρμονικές σε αυτή.

Δες και τα βίντεο της Φερνάντες, είναι πολύ ωραίο σύστημα, διαφορετικό από το τι κανεις απλά με μια κιθάρα. Είναι πιστεύω θεμιτό το αποτέλεσμα και δεν αντικαθιστά κάποια τεχνική του κιθαρίστα. δημιουργεί απλά ένα μαγνητικό πεδίο και πάλλονται οι χορδές για πόλη ώρα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
16388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 10:25
από RR
HANDMADE SUSTAINER

Ξεκίνησε από Evangelos 123 « 1 2 » Εφέ

48 Απαντήσεις
21794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 01:31
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
2220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 13:17
από rory duke
4 Απαντήσεις
3234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 01:22
από Ibanezακιας
14 Απαντήσεις
5648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/08, 05:24
από Dark_kronos
8 Απαντήσεις
4897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 10:29
από KonstantinosEMK
7 Απαντήσεις
3618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 21:23
από Κ.Dee
7 Απαντήσεις
7235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/09, 19:26
από Symeon
22 Απαντήσεις
6805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/10, 20:06
από Jezus
Fernades sustainer kit

Ξεκίνησε από carvinboy Εφέ

1 Απαντήσεις
1769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/10, 12:44
από studio54