Σελίδες:
  • #1 από morpheas στις 05 Apr 2008
  • Παιδιά καλησπέρα!
    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κανείς
    γνωρίζει.. πώς μπορώ να κάνω
    ηχογράφιση απο το pickup στον
    υπολογιστή μου?
    Θέλω να μετατρέψω κάτι παλιά βινύλια
    σε mp3!
    Τι πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή
    τη δουλειά που θέλω??
    Και κάτι ακόμα.. έχω την audigy 4 της Creative..
    θα έχω καλή εγγραφή??
    Το pickup είναι Pionner!

    Ευχαριστώ πολύ!
  • #2 από kyklotron στις 05 Apr 2008
  • Άκουσα φίλε ότι η Sony ετοιμάζει να κυκλοφορήσει ένα pickup USB.
    Η τιμή του θα είναι γύρω στα 200 euro και υπόσχεται εγγραφή σε υψηλό επίπεδο.
    Είδωμεν...
  • #3 από morpheas στις 05 Apr 2008
  • Σε ευχαριστώ φίλε kyklotron!
    Αλλά θέλω κάτι για τώρα..
    Μπορεί κανείς να βοηθήσει?
  • #4 από Fteo στις 05 Apr 2008
  • Έχεις κάποιο ενισχυτή ή προενισχυτή για pickup?
  • #5 από morpheas στις 05 Apr 2008
  • Ναι έχω και ενισχυτή(εκει δεν έχουμε πρόβλημα)!!
    Αλλά πρέπει να το συνδέσω πρώτα εκεί και μετά στο pc??
  • #6 από Mistral στις 06 Apr 2008
  • morphea δεν είναι δύσκολο...
    Απλά συνδέεις το pickup στον ενισχυτή κανονικά...
    Στη συνέχεια παίρνεις το καλώδιο που είναι διπλό (left kai right) και καταλήγει σε ένα καρφάκι μόνο...
    Συνδέεις το left kai right κανονικά στον ενισχυτή και την προέκτασή του την βάζεις στο Line in της κάρτας ήχου...Δηλαδή στέλνεις το σήμα στο pc.
    Στη συνέχεια ανοίγεις και ένα πρόγραμμα όπως το Cool Edit Pro, πατάς play στο pickup και record από το Cool Edit Pro...
    Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα...
    1.Αν θες να τα έχεις ξεχωριστά tracks θα πρέπει να το σταματάς όταν τελειώνει το πρώτο κομμάτι και πάλι τα ίδια για το δεύτερο κλπ κλπ...Είναι χρονοβόρα διαδικασία.
    Άλλος τρόπος να το γράψεις συνεχόμενα και στη συνέχεια να κόψεις τα κομμάτια...Επίσης χρονοβόρο...
    2.Κατά 99% η ποιότητα εγγραφής δεν θα είναι άριστη, θα έχεις χιόνια και γρατζουνίσματα οπότε θα πρέπει μετά να "καθαρίσεις" τα κομμάτια...Noise reduction κλπ...
    Ελπίζω να σου έδωσα μία πρώτη ιδέα...
    cu!
  • #7 από jim.ni στις 06 Apr 2008
  • Παράθεση
    Στη συνέχεια παίρνεις το καλώδιο που είναι διπλό (left kai right) και καταλήγει σε ένα καρφάκι μόνο...
    Συνδέεις το left kai right κανονικά στον ενισχυτή και την προέκτασή του την βάζεις στο Line in της κάρτας ήχου...Δηλαδή στέλνεις το σήμα στο pc.

    αυτό δεν το κατάλαβα  :-[ το εξηγείς σε παρακαλώ;

    Για να βάλεις το pickup στο Line in της κάρτας ήχου χρειάζεσαι προενίσχυση, εκτός αν ο ενισχυτής έχει rec out και πάρεις
    από εκεί  ;)

    Για πρόγραμμα το Cool Edit pro 2 (ή νεώτερο) και ψάξε να βρεις και το ClickFix 2000 for Cool Edit.
    Εαν κάνω κάπου λάθος να με διορθώσετε γιατί έχω χρονιά να ασχοληθώ με το άθλημα.
  • #8 από Crossroad στις 06 Apr 2008
  • #9 από morpheas στις 06 Apr 2008
  • Σε ευχαριστώ Mistral!
    Όντως μου έδωσες μια πρώτη και καλή ιδέα :)!
    Nickmanak πολύ καλό το link στο audiotoolers ;)!!

    Τhnx guys!
  • #10 από RORY GALLAGHER στις 06 Apr 2008
  • jim.ini +++

    Έχει δίκιο, στο pc δεν θα συνδέσεις την έξοδο από τον ενισχυτή,αλλά από τον προενισχυτή....(αλλιώς παίζει να κάψεις τπτ)...Αν δεν έχεις προενισχυτή,με 20-30 ευρώ παίρνεις έναν κ κανεις δουλειά.
    Καλύτερα είναι πάντως να σταματάς την εγγραφή σε κάθε κομμάτι για να μπορείς να αφήνεις και κενά ανάμεσα, απλά πρέπει να προσέξεις να κάνεις την ίδια επεξεργασία σε όλα στο πρόγραμμα :)
  • #11 από morpheas στις 08 Apr 2008
  • Γιατί να μην το βάλουμε σε ενισχυτή??
    Εάν έχει εκείνος κιόλας έξοδο και rec?
Σελίδες: