Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...  (Αναγνώστηκε 9770 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« στις: 23/09/08, 23:49 »
Έχω μια τρισάθλια on-board κάρτα ήχου με την οποία ψιλοπαλεύω κάτι ηχογραφήσεις... :P Επειδή το latency ήταν στο θεό, κι επειδή είχα ακούσει καλά λόγια για τους asio4all αποφάσισα να τους εγκαταστήσω!!

Όλα καλά με την εγκατάσταση, μόνο που όταν στο cubase επιλέγω τους συγκεκριμένους drivers, δεν έχω καθόλου ήχο όταν ηχογραφώ (ούτε σήμα φαίνεται, τπτ απολύτως).. :-\ Μόνο έναν συνεχόμενο θόρυβο ακούω...
Κι όταν πατάω play σε ήδη ηχογραφημένα clips, ακούω πάλι έναν συνεχόμενο θόρυβο που αυτή τη φορά προσπαθεί να μιμηθεί τον αρχικό ήχο... :P
Έπαιξα με τις ρυθμίσεις στο control panel των drivers αλλά μάταια... :'(

Τι μπορεί να φταίει?
Υποψιάζομαι την κάρτα ήχου αλλά από την άλλη θα ήθελα να πάρω και κάποιες άλλες γνώμες...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #1 στις: 23/09/08, 23:53 »
Για αρχη, θα προτεινα μια καλη αναβαθμιση του driver της ηδη υπαρχουσας καρτας. Επισης, να κατεβασεις και τη τελευταια εκδοση του Asio for All.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #2 στις: 24/09/08, 00:05 »
Γενικά το παθαίνουν αυτό οι pci κάρτες ήχου. Κι εγώ που δούλευα με μια audigy 2 τα ίδια μου'κανε το cubase. Αν θες μπορείς να τσεκάρεις πάντως κάποιο άλλο daw, για μένα το audition δούλευε μια χαρά με τους asio4all (άσε που έπαιρνε πιο εύκολα τα vst!  :D). Αν δεν μπορείς να πάρεις κάποιο audio interface θα σου πρότεινα άλλο πρόγραμμα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #3 στις: 24/09/08, 00:40 »
Bασικα ο gers αναφερεται σε μια on board καρτα :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #4 στις: 24/09/08, 00:57 »
Κι οι onboard τα ίδια περίπου χαρακτηριστικά με τις κλασσικές pci κάρτες ήχου έχουν. Όπως και να'χει, δεν είναι audio interfaces και σίγουρα δεν τις λες και sequencers!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #5 στις: 24/09/08, 01:03 »
....μαλλον τα μπερδεψες! Sequencer ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα απο μια sound card, οπως επισης και οι on board sound cards εχουν αλλες προδιαγραφες chipset απο τις PCI...  :-\

Κατι αλλο θα ηθελες να πεις. Παντως η αρχιτεκτονικη μιας PCI καρτας ειναι τελειως διαφορετικη απο μιας on board.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/08, 01:05 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #6 στις: 24/09/08, 01:41 »
....μαλλον τα μπερδεψες! Sequencer ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα απο μια sound card, οπως επισης και οι on board sound cards εχουν αλλες προδιαγραφες chipset απο τις PCI...  :-\

Κατι αλλο θα ηθελες να πεις. Παντως η αρχιτεκτονικη μιας PCI καρτας ειναι τελειως διαφορετικη απο μιας on board.

Δεν ήθελα να πώ κάτι άλλο. Sequencer και audio interfaces μαζι υπάρχουν (βλ. fireone, κάτι τέτοιο είναι ουσιαστικά). Επίσης, άλλο audio interface, άλλο απλή sound card. Τεράστιες διαφορές. Το ότι οι on board κάρτες έχουν άλλες προδιαγραφές και "αρχιτεκτονική" είναι λογικό, άλλο το on board κι άλλο το PCI, το θέμα είναι όμως ότι η χρήση τους είναι εξίσου περιορισμένη, και οι λειτουργίες τους για προγράμματα ηχογράφησης/daw τύπου cubase, audition, sonar, logic κλπ. απλά δεν είναι αρκετές. Ακόμα και κάρτες σαν την "περίφημη" audigy με το ανάλογο εξωτερικό panel δεν την παλεύουν για σοβαρές ηχογραφήσεις.

Το βασικό θέμα όμως, κατά τη γνώμη μου, gers, είναι αν μπορείς να πάρεις ένα μέτριο audio interface να κάνεις άνετα τη δουλειά σου, χωρίς το τρελό latency. Αν αποφασίσεις να κινηθείς κατά κεί τα ξαναλέμε.  :)




Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #7 στις: 24/09/08, 10:18 »
Sequencer ειναι στην ουσια ενα προγραμμα ή ενα hardware το οποιο επιτρεπει στον κατοχο του να δημιουργει με τη βοηθεια του midi πρωτοκολου ενορχηστρωσεις. Τωρα, οσο πιο ακριβο ειναι, τοσο περισσοτερες extra λειτουργιες εχει!

Το Fireone της Tascam, ειναι απλως ενα Interface/Controller κι οχι Sequencer! Με λιγα λογια, δουλευει ως καρτα ηχου ( με ορισμενες συνδεσεις ) και ως Controller, δηλαδη μπορεις να ελεγξεις βασικα πραγματα μεσα στο DAW που χρησιμοποιεις ( οπως Nuendo, Sonar, Cubase, κλπ ).
Και για του λογου το αληθες, οριστε και το site:
http://www.tascam.com/products/fireone.html

Η PCI λογικη ειναι τελειως διαφορετικη απο την onboard! Επισης, στην αγορα καρτων δεν υπαρχει μονο η Creative, αλλα και οι ΜΟTU, RME, M-AUDIO, EMU, ESI, YAMAHA που βγαζουν χρονια ολοκληρα PCI καρτες με πολλα περισσοτερα καλουδια!

Και παλι για του λογου το αληθες:
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=pci_audio_interfaces&ls=100&oa=prd

Δες ποσες PCI επαγγελματικες καρτες ηχου κυκλοφορουν!

Επισης, για την ιστορια, τις πρωτες μου ηχογραφησεις τις εκανα για 2-3 χρονια με την Audigy Platinum eX 1 με το εξωτερικο panel και με τις καταλληλες ρυθμισεις των δικων της drivers.

Επομενως, στο θεμα του gers τωρα, προτεινω να κατεβασει τους τελευταιους drivers της on board καρτας και στη συνεχεια την τελευταια εκδοση του Asio for All..Απο εκει θα κανουμε μια καλη αρχη για να λυσουμε το προβλημα ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #8 στις: 24/09/08, 12:55 »
Για το sequencer και περί fireone, my bad, μπερδεύτηκα. Εννοείται ότι υπάρχουν κι άλλες PCI, αλλά άλλο μια EMU ή μια RME που όπως είπες κι εσύ φτιάχτηκαν για επαγγελματικές ηχογραφήσεις, κι άλλο μια creative που έχει φτιαχτεί για να χρησιμοποιείται ως κάρτα ήχου και όχι ως audio interface, όπως οι προαναφερθείσες. Είναι πολύ απλό να τα καταλάβεις αυτό, εφόσον λέει PCI audio interface, και όχι sound blaster!

Τώρα αν εσύ έβγαλες καλή ηχογράφηση με την audigy μπράβο σου. Εγώ πάλι εμμένω πως με μια on board ή μια "συμβατική" PCI κάρτα ήχου ΔΕΝ βγάζεις αποτέλεσμα της προκοπής αν δεν έχεις ψαχτεί βαθειά στα codecs και τα διάφορα κολπάκια των προγραμμάτων, και ως μη επαγγελματίας "ηχολήπτης" αφήνω στους πραγματικούς γνώστες τη "βαριά" δουλειά (για τη δική μου μουσική τουλάχιστον).

Όσο για τον gers, φίλτατε αν θες να ψαχτείς με drivers και κολπάκια, ο freemind την ξέρει τη δουλειά, προφανώς. Η άποψή μου ήταν ο ευκολότερος δρόμος, που αν και σαφέστατα ακριβότερος, είναι και αντικειμενικά βολικότερος. ΚΑΤ'ΕΜΕ!




Και freemind, χαλάρωσε, δεν βγάλαμε τις γνώσεις μας να τις μετρήσουμε. Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις περισσότερα από μένα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #9 στις: 24/09/08, 13:03 »
Δεν εκανα καμια αναμετρηση στις γνωσεις, απλως τονισα τα σημεια τα οποια θεωρησα πιο σημαντικα στην απαντηση μου. Αλλα μερικα πραγματα καλο ειναι να τα ψαχνουμε πριν επιμεινουμε σε αυτα ;)

Παντως και η Sound Blaster ως Sound Card ή Audio interface την πουλανε. Η ονομασια ειναι κοινη, μιας και η Sounblaster ηταν η πρωτη που "εβγαλε" το audio chipset απο τη MOBO σε PCI εκδοση ( αχ, ομορφες εποχες τοτε με τα 8bit μας ).

Δεν χρειαζεται να ψαξει κανενα ιδιαιτερο codec, ουτε να κανει τον "Χουντινι" καποιος για να "τρεξει" μια καρτα αξιοπρεπως! Εχω κανει ηχογραφηση και με την Realtek καρτα του laptop μου χρησιμοποιωντας ως Asio , το Asio For All.  Περα απο τα κλασσικα "φφφφφ" που ειχε, η ηχογραφηση εγινε με μηδενικο latency. Απλως, μια τυπικη ρυθμιση το Asio4all χρειαζεσαι ;)

Το Asio4all δεν ειναι στην ουσια driver. Eιναι ενα ASIO πρωτοκολλο, το οποιο μπαινει σα "γεφυρα" μεταξυ του DAW και των drivers της καρτας ηχου ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #10 στις: 24/09/08, 13:07 »
Δυστυχώς όμως το Asio4all τραβάει τρελά κολλήματα με μερικά προγράμματα (καλή ώρα το cubase), και είναι εξαιρετικά επίμονο στο να μη λειτουργεί σωστά ώρες-ώρες. Πέραν αυτού, με μια realtek σ'ένα laptop βγάλαμε μεν ηχογράφηση (εννοείται asio4all), αλλά δεν ήταν μόνο ο τρελός θόρυβος, αλλά και τα κλασσικά τερτίπια ορισμένων on board, αλλά και PCI καρτών, όπου "πιάνουν" και ΚΑΘΕ άλλο θόρυβο μέσα στο PC (ανεμιστηράκια, δίσκοι κλπ.). Οπότε direct μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γράψεις έτσι. Με μικρόφωνο σε ενισχυτή βέβαια κάτι έγινε, αλλά και πάλι ήθελε ΠΟΛΥ "καθάρισμα", και για μένα να σου πώ την αλήθεια δεν αξίζει τον κόπο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #11 στις: 24/09/08, 13:10 »
Οι παλαιοτερες εκδοσεις του Asio4all ηταν αρκετα ασταθεις, ομως με το Cubase SX3 ( αυθεντικο σε PC και σπασμενο σε laptop, διοτι τα USB της Syncrosoft δεν χωρανε οοοολα πανω σε ενα laptop )δεν παρουσιασε ποτε καποιο προβλημα :/

Εαν κολλαει το Asio4All ειναι καθαρα θεμα των drivers που εχει η καρτα, ποσο καλα "στημενοι" ειναι στο system των Windows κι εαν βεβαια ειναι οι τελευταιοι! Επισης, πολλες φορες στο internet κυκλοφορουν "μπακαλοdrivers" απο "καμμενα" μελη! Ειναι ακρως επικινδυνο να εγκαταστησεις κατι που η ιδια η εταιρια δεν το εχει εγκρινει.

Και ιδιαιτερα οι Creative καρτες εχουν πολλα μελη που το κανουν αυτο :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #12 στις: 24/09/08, 13:13 »
Οι παλαιοτερες εκδοσεις του Asio4all ηταν αρκετα ασταθεις, ομως με το Cubase SX3 ( αυθεντικο σε PC και σπασμενο σε laptop, διοτι τα USB της Syncrosoft δεν χωρανε οοοολα πανω σε ενα laptop )δεν παρουσιασε ποτε καποιο προβλημα :/

Εαν κολλαει το Asio4All ειναι καθαρα θεμα των drivers που εχει η καρτα, ποσο καλα "στημενοι" ειναι στο system των Windows κι εαν βεβαια ειναι οι τελευταιοι! Επισης, πολλες φορες στο internet κυκλοφορουν "μπακαλοdrivers" απο "καμμενα" μελη! Ειναι ακρως επικινδυνο να εγκαταστησεις κατι που η ιδια η εταιρια δεν το εχει εγκρινει.

Και ιδιαιτερα οι Creative καρτες εχουν πολλα μελη που το κανουν αυτο :D

Αυτό ξαναπέστο...  :-\

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #13 στις: 24/09/08, 13:47 »
Η αληθεια ειναι πως θα μπορουσες απλως να επισκεπτεσαι την επισημη σελιδα της Creative ;) Ειναι πιο απλο απο το να διακινδυνευεις με drivers "ελπιζω να δουλευω, κι αν δεν δουλευω, την πατησες" :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #14 στις: 24/09/08, 13:49 »
Η αληθεια ειναι πως θα μπορουσες απλως να επισκεπτεσαι την επισημη σελιδα της Creative ;) Ειναι πιο απλο απο το να διακινδυνευεις με drivers "ελπιζω να δουλευω, κι αν δεν δουλευω, την πατησες" :D

Για τα πιο γνωστά μοντέλα σίγουρα, αλλά ψάχνωντας για μια αρχαίιιιιιια creative που είχα σ'ένα παλιό pc (και μιλάμε για απλή χρήση, δεν πάλευε το pc παραπάνω "βάρος") δεν βρήκα τίποτα! Τέλος πάντων, off-topic τέλος!  0:)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #15 στις: 24/09/08, 14:16 »
Σκοπεύω να πάρω μια κάρτα ήχου αλλά προς το παρόν θέλω να δω τι μπορώ να κάνω με την υπάρχουσα...
Btw, στο παλιό πισι έχουμε μια πολύ καλύτερη, creative νομίζω, αλλά τι να την κάνεις με cpu <1Ghz και ram 128mb ;D...

Α, να ρωτήσω κάτι... Πώς μπορώ να μάθω ποιά κάρτα ήχου έχω? Πάω στον πίνακα ελέγχου και βλέπω κάτι για HD audio, αυτή είναι η κάρτα μου? ???
Κατεβάζω τώρα τους HD Audio Codec Drivers, όταν τους εγκαταστήσω και κάνω τη δοκιμή θα σας πω αν δούλεψε...
Btw, oι Asio4all που έχω εγκαταστήσει είναι οι τελευταίοι (2.9 beta)...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/08, 14:29 από gers »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #16 στις: 24/09/08, 14:43 »
Κατα προτιμηση κατεβασε μια εκδοση ASIO4ALL που να μην ειναι beta. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #17 στις: 24/09/08, 22:37 »
Εγκατέστησα τους τελευταίους drivers της κάρτας καθώς επίσης και τους τελευταίους μη-beta asio4all ( v2.8 ) αλλά τπτ...
Επίσης παρατήρησα πως από τότε που έβαλα asio4all, ούτε το guitar rig 3 λειτουργεί σωστά... WTF? :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/08, 23:16 από gers »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #18 στις: 25/09/08, 01:07 »
Παμε στα πιο γενικα;

Εχεις ξαναχρησιμοποιησει τον υπολογιστη αυτον για το Cubase? Ή ηταν η πρωτη σου αποπειρα και το εμφανισε απο την αρχη?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #19 στις: 25/09/08, 12:31 »
σχεδον ολες οι pci και οι on board καρτες ηχου ποιανουν τα ανεμιστηρακια κλπ οπως προανεφερε ο gothic εκτος ελαχιστων και πανακριβων εξαιρεσεων.οποτε gers και να λυσεις το προβλημα που εχεις οπως και καποιο ενδεχομενο latency,παλι θα εχεις "σπιτισια" ηχογραφηση.μονο με ενα καλο εξωτερικο audio interface θα κανεις δουλεια.ανεβαινεις μεν οικονομικα αλλα μην περιμενεις με καρτες των 200 και 300 ευρω να εχεις αποτελεσμα.δωσε μια φορα 1000 ευρω και καθαρισες.
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #20 στις: 25/09/08, 12:37 »
Δυστυχως τα "ανεμιστηρακια" γινονται "αντιληπτα" με το ηλεκτρικο θορυβο που δημιουργειται εξαιτιας ενος τροφοδοτικου χαμηλων Watts ή κακης ποιοτητας κατασκευης :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #21 στις: 25/09/08, 19:00 »
Δυστυχως τα "ανεμιστηρακια" γινονται "αντιληπτα" με το ηλεκτρικο θορυβο που δημιουργειται εξαιτιας ενος τροφοδοτικου χαμηλων Watts ή κακης ποιοτητας κατασκευης :/
αυτο νομιζα και εγω και αλλαξα και τροφοδοτικο και ανεμιστηρακια αλλα τελικα τσαμπα τα λεφτα.ποιανουν τον ηλεκτρικο θορυβο και παλι και δεν ξερω γιατι.και εχω και πολυ καλη pci καρτα.darla των 600 ευρω(ευτυχως την πηρα σχεδον τσαμπα μεταχειρισμενη :P) τελικα πηρα εξωτερικο interface και ησυχασα.gers σου ξαναλεω καλυτερα παρε εξωτερικο μηχανημα.οκ ας μη δωσεις 1000αρικο αλλα πιστευω με κανα 200αρι ευρω παιρνεις κατι που θα κανεις πολυ καλυτερη δουλεια.αλλιως οσο και να παλευεις με codecs και plugins και eq's και και και...θα σου βγαινει παραγωγη "καταραμενοι" και "ξυλινα σπαθια"
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #22 στις: 25/09/08, 23:29 »
Παμε στα πιο γενικα;

Εχεις ξαναχρησιμοποιησει τον υπολογιστη αυτον για το Cubase? Ή ηταν η πρωτη σου αποπειρα και το εμφανισε απο την αρχη?
Ηχογραφούσα κανονικά (και με λίιιιιιγο latency :P) επιλέγοντας Asio DirectX Full duplex driver ή Asio Multimedia Driver.. Και όταν τους ξαναεπιλέγω στο cubase, όλα μια χαρά.. Με τους asio4all είναι το πρόβλημα...

dunkan, το μόνο σίγουρο είναι πως όταν αλλάξω κάρτα θα είναι σίγουρα εξωτερική!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #23 στις: 29/09/08, 00:12 »
..."καταραμενοι"...
Γελάω εδώ και δέκα λεπτά με αυτό!!!! Νόμιζα ότι ήταν ένα μυστικό μεταξύ μερικών εκλεκτών στην Ελλάδα...  :roll: :roll: :roll: :roll:
« Τελευταία τροποποίηση: 29/09/08, 11:30 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με ASIO4All drivers...
« Απάντηση #24 στις: 29/09/08, 20:58 »
..."καταραμενοι"...
Γελάω εδώ και δέκα λεπτά με αυτό!!!! Νόμιζα ότι ήταν ένα μυστικό μεταξύ μερικών εκλεκτών στην Ελλάδα...  :roll: :roll: :roll: :roll:
?
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/06, 08:20
από IxNiLaTiS
2 Απαντήσεις
2192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/07, 16:39
από Kiratzoharris
3 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/07, 19:21
από Jose
73 Απαντήσεις
30329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
4 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 11:52
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
1998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/10, 12:22
από King Lui
11 Απαντήσεις
4537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/13, 20:59
από freemind
7 Απαντήσεις
8456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/16, 19:38
από panixgr