Αποστολέας Θέμα: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..  (Αναγνώστηκε 5532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« στις: 16/12/08, 16:14 »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, απευθυνόμενος κυρίως σε όσους παίζουν τακτικά live ή σε όσους ξέρουν πέντε κουκιά περισσότερα από ήχο. Πώς θεωρείται ότι πρέπει να είναι ο΄ήχος στο monitor σας? Δηλαδή σε ποιές εντάσεις να έχετε το κάθε όργανο? Και όχι μόνο οι κιθαρίστες.. Για παράδειγμα ένας ντράμερ τί πρέπει να ακούει πιό δυνατά στο monitor, ώστε να έχει τον καλύτερο ρυθμό? (μιλάμε για σχήμα ροκ με πλήκτρα, drums, 2 κιθάρες, φωνή και μπάσο).
*Συνήθως έχω στο monitor τον ήχο που βγαίνει έξω στο κοινό, και ακούω την κιθάρα μου πιό δυνατά απο τον ενισχυτή μου που είναι γυρισμένος πάνω μου.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #1 στις: 16/12/08, 16:22 »
ο ηχος ειναι σαν το φαγητό. ο καθενας τρώει οσο θελει κ απο οτι θελει.

προσωπικά εφοσον μιλαμε για μονιτοριγκ ρυθμικων μουσικών,δινεται καποια ενταση σε συχνότητες αναλογες (μποτα,ταμπουρο -χωρις να εννοουμε δωσε περισοτερο μποτα αλλα περισοτερο κλικ ή κτυπογενή ένταση ).

Σαν πληκτράς,σε λαιβ παιζω κ με φλορ μονιτορ (κακα τα ψέματα ,αλλά μονο με τα μονιτορ νιώθεις την ένταση κ την ζωη του λαιβ ) κ με ακουστικα (για χειρουργικές καταστάσεις ) .απο το μονιτορ ακουω το FOH ήχο  και απο τα ακουστικά  σήμα διαμορφωμένο απο εμενα (εχω μικτη μαζι μου που δεχεται foh σήμα και το σημα απο τα πληκτρα κ μιξάρω αναλόγως λιγότερο ή περισότερο -επισης βολευει ετσι γιατι κανω mute το σημα για τον ηχολήπτη (και σε σπανιες περιπτώσεις εχω ξεσωριστό μικροφωνο για να του μιλώ χωρις να κανω τον τροχονομο με τα νοήματα απο το παλκο ) κ μπορω να σετάρω μικρορυθμίσεις κ εντάσεις στον ήχο χωρίς να με ακουει κανείς.


και ναι ο ντραμερ αρκει να ακουει ενα κλικ  :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #2 στις: 16/12/08, 18:22 »
Tί click δηλαδή?  ???

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #3 στις: 17/12/08, 11:45 »
metronome click / backing track click
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος yian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • a bass under my fingers ..
    • Προφίλ
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #4 στις: 17/12/08, 13:17 »
αν και το θέμα των monitor είναι καθαρά υποκειμενικό και ανάλογα με την ακουστική του stage που βρίσκεσαι κάθε φορά, θεωρώ ότι μπασσίστας και drummer πρέπει να έχουν ένα click από φωνές στα monitor τους για να προσαρμόζουν τις δυναμικές τους...

Προσωπικά ως μπασσίστας, συνήθως βγάζω μπότα και φωνές μπροστά μου....οι κιθάρες λόγω συχνοτήτων ακούγονται όσο πρέπει και από τους ενισχυτές most of the times...
deadbeat escapement (Patras) bassist

http://myspace.com/deadbeatescapement

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #5 στις: 17/12/08, 13:36 »
Κυρίως μπότα σνέρ παραπάνω απο τα υπόλοιπα ωστε αν είναι άθλιος ο ήχος στο πατάρι να μή χάνομαι (ώς -λέμετωρα- κιθαρίστας).
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #6 στις: 17/12/08, 14:01 »
Σαν κιθαρίστας και δή κιθαρίστας που κουμπώνει κατευθείαν κονσόλα αυτό που χρειάζομαι είναι (με σειρά έντασης):

Εμένα (me, me, me... το κόμπλεξ του κιθαρίστα ;) )
Drums (μπότα, snare)
Φωνές (για να καταλαβαίνω ποιό κομμάτι παίζουμε που λέει το ανέκδοτο :D)

Τώρα σαν συναυλιάς έχω δεί από ανθρώπους να θέλουν μόνο τον εαυτό τους στο monitor και ποτέ να μην τους φτάνει η ένταση, μέχρι άλλους να θέλουν όλα τα υπόλοιπα και μάλιστα και αρκετά χαμηλά εν γένει (ακόμα θυμάμαι την Ayo να έχει βγάλει τα in-ear και να κάνει συνέχεια σήμα να κατεβάσουν κι άλλο την ένταση της κιθάρας της στο floor monitor)...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #7 στις: 17/12/08, 16:03 »
Καθώς συνήθως παίζω κιθάρα και τραγουδάω όρθιος, μ'αρέσει να ακούω:
1. Την κιθάρα μου από τον ενισχυτή μου για να χαίρομαι την "δική "μου χροιά πριν την κανιβαλίσει (!!) -ρυθμίσει εννοώ ο ηχολήπτης που βγάζει τα EQ για την τελική μίξη του χώρου.
2. Την φωνή μου από το floor monitor για να ακούω τι τραγουδάω και να μην κάνω φάλτσα (καθώς δεν έχω έξτρα χέρια για να βάλω το δάκτυλο μου στο αυτί, όπως κάνουν πολλοί τραγουδιστές στην ανάγκη..)
3. Την φωνή των backing vocals ή όποιου μου κάνει δεύτερες
4. Τα άλλα όργανα σε χαμηλότερες εντάσεις, καθώς η drums και το μπάσο δεν έχουν πρόβλημα διάχυσης και ακούγονται ικανοποιητικά.

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλλήσαντες ότι είναι θέμα προσωπικό, αλλά και όσον αφορά το:
Εμένα (me, me, me... το
δεν το βλέπω από την εγωιστική του πλευρά, αλλά από την πρακτική, δηλαδή ότι όποιος δεν ακούει επαρκώς τον εαυτό του και λάθη θα κάνει, και δύσκολα θα συντονίζεται με τους άλλους,  αλλά το κυριότερο, δεν θα διασκεδάσει !!!..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #8 στις: 17/12/08, 17:43 »
Eυχαριστώ παίδες. Έχω καταλήξει στο ότι είναι καλύτερα να έχω την κιθάρα μου δυνατά στον ενισχυτή, και στο μονιτορ λίγο πάνω μπότα και σνέαρ. Θα το δοκιμάσω και στο επόμενο live. Δε μου λέτε, ο ντράμερ..?

Αποσυνδεδεμένος yian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • a bass under my fingers ..
    • Προφίλ
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #9 στις: 19/12/08, 17:21 »
Δε μου λέτε, ο ντράμερ..?

τον εαυτό του και τις φωνές θα έλεγα...
deadbeat escapement (Patras) bassist

http://myspace.com/deadbeatescapement

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #10 στις: 19/12/08, 17:24 »
Υστερα απο πολλες καλυψεις κατεληξα στο συμπερασμα πως ενας drummer θα επρεπε να ακουει μποτα, μπασο και οποιοδηποτε ρυθμικο οργανο ( πχ ρυθμικη κιθαρα ή τη μονη κιθρα που υπαρχει ) καλα! Ειναι ομως καθαρα προσωπικο του θεμα το τι ακριβως και σε τι σταθμη θα ηθελε!

Πχ, πολλοι θελουν μποτα, κιθαρα και φωνη, αφαιρωντας το μπασο ( αν κι ενας ειχε το θαρρος να με κοιταξει συνομωτικα και να μου πει "Κλειστον τον αρυθμο το μπασιστα" :D ), ενω αλλοι θελουν φωνες, κιθαρες και καθολου μποτα ή αλλο μερος του drum kit
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #11 στις: 19/12/08, 17:29 »
Δε μου λέτε, ο ντράμερ..?

Αν και το θεωρώ λάθος οι περισσότεροι έλληνες ντράμμερ θέλουν να ακούνε τη φωνή για οδηγό. Πέρα από αυτό κιθάρες αν και πιό σωστό είναι το μπάσο για να μην φλαμάρουνε...

τον εαυτό του και τις φωνές θα έλεγα...

Τώρα τα τύμπανα να τα ακούει ο ντράμμερ στο monitor μου φαίνεται λίγο overkill, εκτός αν μιλάμε για ηλεκτρονικό kit...

Βέβαια εμένα οι ντράμμερ μονίμως με εκπλήσουν με τις παραξενιές τους...  ;D



If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #12 στις: 20/12/08, 21:38 »
Απαντώ για τους Picos Apicos που έχουν παρόμοιο σχήμα με το δικό σας (2 φωνές/κιθάρες, μπάσο, τύμπανα, πλήκτρα, κρουστά/φωνητικά). Καταρχήν να πω ότι τα παρακάτω ισχύουν για τους γνωστούς μικρομεσαίους χώρους της Αθήνας που κάνουμε live (βλέπε Lazy, Ghost House, Συχνότητες κλπ.). Το λέω αυτό γιατί σε αυτά τα μαγαζιά ναι μεν αναγκαζόμαστε συνήθως να κάνουμε μερικούς συμβιβασμούς, αλλά το μικρό stage προσφέρει και ευκολίες...

Σε γενικές γραμμές, εχω τον ενισχυτή πίσω μου στην καλύτερη δυνατή γωνία ώστε να ακούω την κιθάρα όσο χρειάζεται, χωρίς να έρχεται καθόλου στα monitor. Το ίδιο κάνει και ο άλλος κιθαρίστας/τραγουδιστής. Τα monitor μας είναι συνήθως γεφυρωμένα (όταν υπάρχει έλλειψη aux/αυτόνομων εξόδων monitor εννοώ) και σε αυτά φέρνουμε τις φωνές (πολύ όμως οι ατάλαντοι  ;D), λίγα πλήκτρα και ίσως την μπότα, ανάλογα με το χώρο. Επίσης, αν δεν υπάρχει ξεχωριστό monitor για τα κρουστά/backing vocals, έρχονται και αυτά στα δικά μας monitor.

Η πληκτρού ζητάει συνήθως πλήκτρα ( ::) ), κιθάρες και λιγότερο τις φωνές.

Ο ντράμερ, εφ'όσον υπό Κ.Σ. ακούει μπάσο από τον ενισχυτή που είναι δίπλα του (μιλάμε πάντα για μικρομεσαία stage), θέλει τη ρυθμική κιθάρα και φωνές. Αλλά πράγματι, ανάλογα με το χώρο μπορεί να ακούει τα πάντα ακόμη και με ελάχιστο monitoring, ή εντελώς αντίθετα να έχει τεράστιο πρόβλημα (ποτέ δεν κατάλαβα τι ακούν πραγματικά εκεί πίσω)  :).

Η κρουστή/backing vocals, όποτε έχει monitor δικό της, ζητάει προφανώς τα κρουστά και τη φωνή της, και ίσως ζητήσει μπότα ή/και μπάσο. Συνήθως όμως ακούει από τα δικά μας.

Τώρα, τις ελάχιστες φορές που παίζω σε μεγαλύτερα stage (φεστιβάλ, μεγαλύτερες συναυλίες σε εξωτερικούς χώρους κλπ.), τα πράγματα είναι αρκετά πιο περίπλοκα...από πλευράς ήχου δεν το ευχαριστιέμαι σχεδόν ποτέ γιατί οι αποστάσεις πάνω στη σκηνή κάνουν την παρουσία σχεδόν όλων των οργάνων στα monitor απαραίτητη - εκτός αν υπάρχουν side ηχεία (πολύ βολικά).

Korgy, για πες λίγο για το μικτάκι που χρησιμοποιείς...δηλαδή η συνδεσμολογία είναι κάπως έτσι; ->
πλήκτρα έξοδος 1 -> in κονσόλας
πλήκτρα έξοδος 2 -> in μίκτη -> ακουστικά
out κονσόλας -> in μίκτης -> ακουστικά
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ιδανικός ήχος για τα monitors??..
« Απάντηση #13 στις: 22/12/08, 12:54 »
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

λοιπον. ΟΛΑ τα πληκτρα στο μικτη μπαινουν κ στο main out bus AΛΛΑ και στο bus 1-2

ακουω τον εαυτο μου μεσω μονιτορ με το σημα FOH και με ακουστικά συνδέομαι στο control out του μικτη μου.απο εκει επιλεγω αν θα ακουω main out or bus 1-2 out.εφοσον το μαγαζι μπορει,λαμβάνω και foh σήμα στο sub 1-2 του μίκτη.αν θελω να ακουω περισοτερα πλήκτρα ανεβάζω  το bus1-2 fader έχοντας πατημενα για το control room KAI MAIN K BUS 1-2!αν θελω να ακουω για δειγματισμο-πειραματισμο εντάσεων χωρις να με ακουν οι αλλοι,αποσυμπλέκω απο το fader του εκαστοτε οργανου -καναλιού την επιλογή ΜΑΙΝ ,αρα ακουω μονο μεσω sub1-2 και στους αλλους υπάρχει σιγή ιχθύος.

για την επικοινωνια μου με τον ηχολήπτη του στέλνω είτε με ξεχωριστό mic feed apo to stage box είτε μεσω του bus 3-4.


για οτι αλλη απορια εδώ ειμαστε!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/08, 13:25 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/03, 12:33
από Καρχαρίας
57 Απαντήσεις
39064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:53
από Sakis28
0 Απαντήσεις
2139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/08, 17:01
από Lefteris_Delirium
23 Απαντήσεις
9990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/12, 22:22
από rage
19 Απαντήσεις
8625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 02:07
από Mistral
3 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 00:57
από freemind
7 Απαντήσεις
6280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 23:29
από tsirigotis
12 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/14, 13:57
από metalmike
6 Απαντήσεις
4441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 23:03
από BitCollector
10 Απαντήσεις
6086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/20, 18:38
από Guitar Fan