Σελίδες:
  • #51 από filthy_dwarf στις 22 Apr 2009
  • μαλλον αυτά είναι τα μπάσα του
  • #52 από SirBlackBass στις 22 Apr 2009
  • Ωραία μπράβο! Πείτε κι άλλοι! Τι μπάσα έχετε? και στο τέλος 8α υπάρξει ο διαγωνισμός!!! ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΑΣΟ?
  • #53 από filthy_dwarf στις 23 Apr 2009
  • ke petagete o steve harris kai  mas thn leei olwn
  • #54 από EPALLE στις 23 Apr 2009
  • Ωραία μπράβο! Πείτε κι άλλοι! Τι μπάσα έχετε? και στο τέλος 8α υπάρξει ο διαγωνισμός!!! ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΑΣΟ?

δεν νομιζω να υπαρχει το καλυτερο μπασο. αυτο το θεμα ακρως υποκειμενικο. για μενα μπορει να ειναι το harley benton το jazz, για σενα μπορει το fender p. δεν υπαρχει καλυτερο μπασο γενικα
  • #55 από bassman(4 String Suicide!) στις 23 Apr 2009
  • Μπορουμε και μετα τον διαγωνισμο του καλυτερου μπασου...να μετρησουμε και τα πουλακια μας! ;D
    Ε?...τι λετε...? :P
  • #56 από andy I στις 23 Apr 2009
  • και ο νικητης τι θα παρει? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P
  • #57 από TOWER OF POWER στις 23 Apr 2009
    Εγώ λέω να τις βγάλουμε και να τις μετρήσουμε.
    Ψηλέ χαλάρωσε 
  • #58 από master of puppets στις 23 Apr 2009
  • και ο νικητης τι θα παρει? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P :P :P

γεύση απο το "μήκος" των άλλων.... :P

εγώ αν και δεν ειμαι μπασίστας έχω ένα ibanezακι sdgr....καλο μου φαίνεται....  :P την δουλειά του την κανει...home ηχογραφήσεις κτλ κτλ...
  • #59 από m@ster k@frer στις 23 Apr 2009
    Καλα εσυ δεν το ανοιξες το θεμα...???...τωρα σε ενοχλει που ο αλλος ειναι on-topic??
  • #60 από SirBlackBass στις 23 Apr 2009
  • Είπα κατι κακό??  :-\ είπα να δούμε ποιός έχει το καλύτερο. (απο θέμα ποιότητας ρε παιδιά :P) και αρχίζετε με τα να παίξουμε το πουλί μας. :P
  • #61 από bassman(4 String Suicide!) στις 23 Apr 2009
  • Xουμορ chief! ;)

Τωρα εγω ομολογω οτι δυσκολο να ορισεις το καλυτερο μπασο.Μαλλον μονο το ακριβοτερο μπορεις ισως να βρεις.Αλλα και παλι τα λεφτα δεν συμβαδιζουν παντα με την ποιοτητα.
  • #62 από Nikoubis στις 24 Apr 2009
  • Xουμορ chief! ;)

Τωρα εγω ομολογω οτι δυσκολο να ορισεις το καλυτερο μπασο.Μαλλον μονο το ακριβοτερο μπορεις ισως να βρεις.Αλλα και παλι τα λεφτα δεν συμβαδιζουν παντα με την ποιοτητα.

Επομενως, χαριν αντικειμενικοτητας, καλυτερα να το γυρισουμε στο ποιος εχει το μεγαλυτερο.  ;D
  • #63 από andy I στις 24 Apr 2009
  • ποιοτητα η ποσοτιτα?
    ευτυχως δεν εχω shortscale μπασσακι ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #64 από tatanka στις 30 Apr 2009
  • όλη η π**τσοπαρέα έδω έχει μαζευτεί! εγω απέκτησα πρόσφατα το ibanez srx505 (http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1970).
  • #65 από andy I στις 03 May 2009
  • μεγειες... καλε αυτο ειναι μεγαλοοο...... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #66 από SirBlackBass στις 03 May 2009
  • όλη η π**τσοπαρέα έδω έχει μαζευτεί! εγω απέκτησα πρόσφατα το ibanez srx505 (http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1107&products_id=1970).

tatanka το ibanez ειναι discontinued πως το αγόρασες???? :o
  • #67 από tatanka στις 04 May 2009

αρχικά δεν ξέρω τι είναι discontinued. και το πήρα μεταχειρσιμένο σε υπεράριση κατάσταση. (σόρρυ αν δεν απάντησα στην ερωτηση σου απλα δεν την πολυκατάλαβα) αν θες ξαναρίχτην σε απλά ελληνικά!
  • #68 από m@ster k@frer στις 04 May 2009

αρχικά δεν ξέρω τι είναι discontinued. και το πήρα μεταχειρσιμένο σε υπεράριση κατάσταση. (σόρρυ αν δεν απάντησα στην ερωτηση σου απλα δεν την πολυκατάλαβα) αν θες ξαναρίχτην σε απλά ελληνικά!

εννοει οτι δεν παραγεται πια..
  • #69 από tatanka στις 04 May 2009
  • εντάξει τοτε σε κάλυψα. γίναμε όλοι αγγλομαθείς!
  • #70 από m@ster k@frer στις 04 May 2009
  • @tatanka: αν πήγαινε για μένα το καρφακι, μπορούμε να τα πουμε με πμ...
  • #71 από Nikoubis στις 06 May 2009
  • Να και το G&L:

Αντε να καμαρωσουμε και τα υπολοιπα μπασακια του forum...  :)
  • #72 από filthy_dwarf στις 06 May 2009
  • τι τρελό eq  ειναι αυτό ;
  • #73 από SirBlackBass στις 06 May 2009
  • Nα και το ESP μου...Δεν είναι και το G&L του Nikoubi αλλα μ αρέσει πάρα πολύ  :D
  • #74 από Nikoubis στις 06 May 2009
  • τι τρελό eq  ειναι αυτό ;

Δεν ειναι και παρα πολυ περιπλοκο.

Ενα pot volume, ενα pot μπασα και ενα πριμα. Το κλου ειναι οτι τα tone controls ειναι passive, που σημαινει οτι στο μαξιμουμ ειναι φλατ και μπορεις μονο να κοψεις και οχι να μπουσταρεις μπασα και πριμα. Αυτο γινεται απο τη μια για να δουλευουν τα control και οταν παιζεις σε passive mode και απο την αλλη γιατι η αποκριση των μαγνητων ειναι τετοια που το να προσθεσεις μπασα η πριμα θεωρειται οverkill.

Τα 3 διακοπτακια ειναι ενα για passive/active/active + treble boost, ενα για series/parallel συνδεσμολογια των μαγνητων και ενας επιλογεας μαγνητων bridge/bridge + neck/neck...

OK, ισως ειναι ΛΙΓΟ περιπλοκο, μεχρι να το συνηθισεις...  ;D
  • #75 από Nikoubis στις 06 May 2009
  • Nα και το ESP μου...Δεν είναι και το G&L του Nikoubi αλλα μ αρέσει πάρα πολύ  :D

Να μετονομασουμε το θρεντ σε "Τι μπασα & τι παπλωματα εχετε?".  :P

2 στα 2 καναμε μεχρι στιγμης.  ;D
Σελίδες: