Αποστολέας Θέμα: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'  (Αναγνώστηκε 20763 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #25 στις: 21/07/10, 15:49 »

Ο Βίκινγκ με ψέγει για προπαγάνδα γιατί ενώ γράφω σε ένα μουσικό φόρουμ (ή τέχνης)  γράφω μόνο πολιτικά σχόλια ένω η αιτίαση του λέει ότι υπάρχουν συγκεκριμένα φόρουμ για τέτοιου είδους διαλόγου. Προφανώς θεωρεί ότι το ποδόσφαιρο,τα ανέκδοτα, η κλήση στο στρατό,ο καρκίνος του στήθους, το τέλειο πάρκινγκ κλπ κλπ είναι είδη μουσικής,άσκηση ποιητικής,και αναζήτηση ακόρντων.

Κι έγω ρώτω με τη σειρά μου. Σαν χρήστης έχω το δικαίωμα να λέω τη δική μου  σκέψη ,την δική μου άποψη σε όσα βρίσκω ενδιαφέρονται για τη κοινωνία μέσα στο συγκεκριμένο φόρουμ; Ή πρέπει να συμμετέχω αποκλειστικά σαν μουσικός διαφημίζοντας τις όποιες γνώσεις μου και να αυτολογοκρίνομαι σε θέματα των οποίων κάποιες πλευρές είναι ασύμφωνες με τις απόψεις κάποιων;Η μήπως χειρότερα να αλλάξω σκέψη και άποψη επειδή κάποιοι δεν συμφωνούν με αυτή; Να κάνω και λοβοτομή καλύτερα; Τι προτείνετε;

Γιατί κι εγώ με τη σειρά μου να μη ψέγω κάποιον ο οποίος λέει π.χ.  ότι στο καπιταλισμό αν δουλέψεις θα πετύχεις και θα βγάλεις χρήματα χωρίς να κάνεις κομπίνες άλλα μόνο με τη δουλειά σου και να μη του λέω ότι κάνει προπαγάνδα και να τη  σταματήσει;


Σιγουρα οχι La Flic, αλλα εαν επιλεγει καποιος ενα μουσικο forum για να μεταβιβασει αποκλειστικα πολιτικες ιδεες, τοτε ή το κανει επιτηδες ή δεν καταννοει που ακριβως εχει μπει ;)

Στα υπολοιπα θεματα που κατακρινεις συμμετεχουν κι ανθρωποι που κατα ενα ποσοστο ανακατευονται και λιγο με τα μουσικα. Δεν ειναι αναγκη να εισαι σπουδαγμενος σε 23049802394802 πανεπιστημια και διπλωματουχος οργανου για να εισαι μουσικος και να απαντας στα μουσικα θεματα!

...ομως για να απαντας στα θεματα αποκλειστικα με πολιτικες/παραπολιτικες απαντησεις...πρεπει να εισαι "κομματοσκυλο" ;)


Δε ξερω εαν μπορω να πω πως κανεις προπαγανδα ή οχι, αλλα οταν αρχιζουν και τα υπολοιπα μελη γυρω σου να "μυριζονται" πως κατι δεν παει καλα, πρεπει να ξεκαθαρισεις τον εαυτο σου...

Οπως λεει κι ενα ανεκδοτο..."Δεν ηρθες στο δασος για κυνηγι,ετσι;" ( δε μπορω να πω το ανεκδοτο ειναι..ε...πονηρο ).  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 15:54 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #26 στις: 21/07/10, 16:39 »
Μα δεν κατακρίνω κανέναν.Είμαι ο τελευταίος που θα ζητούσε να μη γίνονται συζητήσεις για οτιδήποτε.Ακόμη και μέσα σε μια συζήτηση για το ποια είναι η καλύτερη βαφή μαλλιών θα έβρισκα ενδιαφέρον και το λέω σοβαρά αυτό.

Γράφω σε θέματα που πραγματικά έχω κάτι να πώ. Στα τεχνολογικά θέματα για όργανα γνώσεις δεν έχω οπότε κρατώ το στόμα μου κλειστό και δε το παίζω γνώστης.
Ελληνική μουσική δεν ακούω,Heavy metal δεν ακούω,μερικές νέες alternative μπάντες όπως Isis,Big  Bussines, OM, Neurosis, Sun O)), (που είναι και vitage αρχαίοι ενισχυτές) τις γουστάρω,όπως και πολλά άλλα είδη (electronica,experimental,post rock,punk,  κλπ κλπ κλπ)  .Αν δω κάποια συζήτηση δισκοκριτικής τη παρακολουθώ,αν με ενδιαφέρει θα γράψω κάτι γιατί έχω πολύ μεγάλη δισκοθήκη (λόγω επαγγέλματος). έπαιζα σε κάποιες ιστορικές punk μπάντες (και όχι μόνο) αλλά δε νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν αυτό και ούτε θέλω να αυτοδιαφημιστώ. Έχω συμμετοχή σε τρείς δίσκους απο το 87 έως σήμερα (δε πρόκειται να πω ποιους). Τώρα δε παίζω κάπου λόγω έλλειψης χρόνου και μου λείπει πάρα πολύ. Θέλω ένα ακουστικό μπάσο,ενα κόντρα,ενα εξάχορδο κι ένα πεντάχορδο μπάσο αλλά δεν έχω μία. Το όνειρο μου είναι εδώ και κάποια χρόνια να μάθω τσέλο αλλά δεν έχω μία και δεν έχω χρόνο παρόλο που με τον Βελιώτη είμαστε πάρα πολύ φίλοι όπως και με τον Αγγελάκα και σλιγουρα θα με έπερναν να παίξω στις "ανάσες των Λύκων".
Νότες να γράφω σε παρτιτούρα δε ξέρω, εμβοές έχω πάθει μόνιμα και στα δύο αυτιά λόγω εντάσεων και επαγγέλματος.
Α, μου αρέσουν και όλα τα φαγητά  ;)

Εντάξει ώς έδω με τη μουσική μου κατάρτηση; ¨η να αναφέρω με πιο πολλές λεπτομέρειες τις γνώσεις μου και πόσους γνωρίζω απο την ελληνική ρόκ σκηνή των τελευταίων 27 ετών; (τους περισσότερους/ες)

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #27 στις: 21/07/10, 16:44 »
Κατα τ' αλλα δεν μας πειραζει καθολου η στοχοποιηση μελων, αλλα μονο ο σκοτεινος ρολος των αναρχικων που γραφονται στο κιθαρα.

Δε ξερω εαν μπορω να πω πως κανεις προπαγανδα ή οχι, αλλα οταν αρχιζουν και τα υπολοιπα μελη γυρω σου να "μυριζονται" πως κατι δεν παει καλα, πρεπει να ξεκαθαρισεις τον εαυτο σου...
Ας ξεκαθαρισουν,επισης, και καποιοι αλλοι αν ο τροπος αντιμετωπισης των εν λογω αναρχικων/αριστερων και λοιπων μιαρων προσωπων στο κιθαρα θα ειναι αντιστοιχος του απαραδεκτου τροπου του faser.

της οργάνωσης στην οποία ανήκεις (δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι)
Σημειωση για τον Vaiking: αναρχικοι υπηρχαν και πριν την "Σεχτα"και θα συνεχισουν να υπαρχουν και μετα. Για τον Βελουχιωτη, τωρα, ουτε και εγω μπορω να σε βοηθησω, μαλλον θα ξερεις καλυτερα. ::)
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #28 στις: 21/07/10, 17:32 »
Για να επιστρέψουμε ontoppic.
Ανέκαθεν δεν τα πήγαινα καλά με τις θεωρίες συνωμοσιολογίας.
Και στην περίπτωση του Γκιόλια δίνω λιγότερες πιθανότητες στο να έστησαν τέτοια κομπίνα τα κυκλώματα για να τον φάνε (στο κάτω-κάτω ένα τσιράκι της ασφάλειας ήταν) από το να τον εκτέλεσε η σέχτα με το γνωστό (ανύπαρκτο) ιδεολογικό υπόβαθρο και τους συνήθεις μαφιόζικους τρόπους που χρησιμοποιεί.
 
Γενικώς πέρα από το ότι δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση με τις εν ψυχρώ εκτελέσεις ακόμα και ο στόχος στην συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνεται εξαιρετικά ηλίθιος.Δεν νομίζω ότι κατορθώθηκε κάτι το ιδιαίτερο,ίσα-ίσα τον κάνανε και μάρτυρα και αναγκαζόμαστε από χτες να βλέπουμε παντού τις υποκριτικές αγιογραφίες του.
Φαντάζομαι στην προκύρηξη (εφόσον πράγματι το έκανε η σέχτα) που θα βγει θα αναφέρεται ως κύριος λόγος το τροκτικό και οι φανερές σχέσεις του συγκεκριμένου blog με την ασφάλεια και την ΕΥΠ.
Πράγματι το τροκτικό αποτελεί το πιο σιχαμένο και ρουφιάνικο blog του διαδυκτίου.Ένας αχταρμάς από πολιτική,κουτσομπολιό,τσόντα,αθλητικά, ότι πρέπει δηλαδή για να νιώσει και η τελευταία κυράτσα πλήρως ενημερωμένη για το ποιός τα έχει με ποιά αλλά παράλληλα και πολιτικά συνειδητοποιημένη καθώς λίγο παρακάτω θα διαβάσει και την ανάρτηση για το ασφαλιστικό.
Όμως η λύση σε τέτοια φαινόμενα δεν είναι σε κάμια περίπτωση οι εν ψυχρώ εκτελέσεις.Στο κάτω-κάτω το τροκτικό συνεχίζει κανονικά με ανεβασμένη δημοτικότητα μάλιστα.
 
Τώρα σχετικά με το ποιόν του Γκιόλια νομίζω ότι οι χτεσινές δηλώσεις του δικηγόρου του αρκούν:
Ο δικηγόρος του, Γιάννης Μαρακάκης, δήλωσε στο Mega: "ο Σωκράτης Γκιόλιας ήταν πολύ κοντά σε όλους τους διοικητές της αντιτρομοκρατικής" και συνεχίζοντας τόνισε ότι "ο Σωκράτης Γκιόλιας ήταν συνεργάτης της αντιτρομοκρατικής".

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #29 στις: 21/07/10, 22:22 »
Draned, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να σταματήσεις αυτή την καραμέλα με τη στοχοποίηση.. Θα σε συμβούλευα να διαβάζεις λίγο περισσότερο τα λεγόμενα των άλλων και να κοιτάς και πέρα από τις γραμμές.. Αν ήθελα να στοχοποιήσω κάποιον θα το έκανα στα μούτρα του.. Πέραν τούτου ουδέν..

La Flic, ναι, με ενοχλεί που κάθεσαι επισταμένως (μην πω μονίμως) και παραθέτεις αράδες από το indymedia σε ένα μουσικό site σαν το kithara.. Και δεν είναι ο λόγος το indymedia.. Και ο Χρυσαυγίτης αν έμπαινε εδώ μέσα και έλεγε τα δικά του πάλι θα του την έλεγα.. Με ενοχλεί που στο kithara μπαίνουν μέσα άτομα από 10 ετών μέχρι όσο πάει, googlάροντας τη λέξη "κιθάρα" ή "μαγνήτες EMG" και πέφτουν πάνω σε copy-pastes ακραιών απόψεων.. Εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο την απουσία ικανού αριθμού moderators και προσπαθείς να πείσεις τον άλλον για κάτι το οποίο στο τέλος-τέλος το σωστό είναι να το ανακαλύψει και να το αξιολογήσει μόνος του.. Μας έχεις πεθάνει στη γενικοποίηση του τύπου "μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι" και στις "αναλύσεις" των γεγονότων από τη δική σου πλευρά.. Και κάτσε κάπου ρε φίλε; Τι μας λες τόσα posts; Πράγματα που δεν ξέρουμε; Ότι κάποιοι μπάτσοι είναι τραμπούκοι, κάποιοι δημοσιογράφοι τα παίρνουνε από τους πολιτικούς και κάποιοι επιχειρηματίες πλουτίζουν από τα μαύρα; Αν είσαι ωραίος, βγες στο δρόμο, κάνε την έρευνα σου, εκμεταλλεύσου άτομα που γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι και πες μας "ο Α τα παίρνει από τον Β" ή ο "Γ έκανε αυτό".. Τώρα δηλαδή τι κάνεις ακριβώς; Παίρνεις αμπάριζα ένα πληκτρολόγια γράφοντας γενικότητες; Τι καταφέρνεις με αυτό; Απλά κάποια άτομα που δεν εντυπωσιάζονται εύκολα, όπως εγώ, να μην σε θεωρούνε και ιδιαίτερα έγκυρο.. Αλλά βέβαια, τι να περιμένει κανείς από κάποιον που θεωρεί κατηγορία το να συνεργάζεται κάποιος με την αντιτρομοκρατική για να ξετρυπώσει κάτι καθίκια τρομοκράτες.. Εκτός αν κάποιοι γουστάρουν την ύπαρξη των τρομοκρατών και απλά δεν το λένε..

Τελευταίες λέξεις επί του συγκεκριμένου περιεχομένου.. Παλιότερα είχα την υπομονή να κάθομαι να απαντάω με σεντόνια στα σεντόνια κάποιων που νόμιζαν ότι τα ήξεραν όλα και μόνο εκείνοι.. Τώρα πια η υπομονή μου έχει τελειώσει γιατί δεν μπορεί κανείς να σας πιάσει πουθενά.. Πραγματικά.. Και δεν μπορεί γιατί μέσα στις γενικότητες που πετάτε, είσαστε ασφαλείς από κάθε αντίλογο.. Τουλάχιστον αν κρίνω από τα p.m. που λαμβάνω χαίρομαι που αρκετά μέλη μου λένε ότι συμφωνούνε μαζί μου, αλλά δεν θα πρέπει να λέω κάποια πράγματα τόσο χύμα.. Αυτό μου αρκεί.. Για όλους τους άλλους δεν μπορώ να πω ότι νοιάζομαι και ιδιαίτερα..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 22:24 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #30 στις: 21/07/10, 23:34 »
Faser και την πολιτική, όλοι την θέλουνε, για τους πολιτικούς όμως δεν ξέρω. Τελευταία δε, έχω ακούσει ότι εκφράζουνε πολλά παράπονα. Ίσως κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει και με την αντιτρομοκρατική. Άλλο η ιδέα, άλλο ο τρόπος υλοποίησης της και οι άνθρωποι που την υλοποιούν. Βέβαια υπάρχουν διαβαθμίσεις, μην πούμε ότι όλοι έχουνε τις ίδιες ευθύνες.
 
Δεν θεωρώ, ότι ο faser, ή το οποιοδήποτε μέλος του Kithara.gr ακόμη και αν είναι ο πρωθυπουργός της χώρας, θα μπει στο Kithara.gr για να στοχοποιήσει κάποιον. Έλεος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #31 στις: 22/07/10, 01:15 »

Ο Βίκινγκ με ψέγει για προπαγάνδα γιατί ενώ γράφω σε ένα μουσικό φόρουμ (ή τέχνης)  γράφω μόνο πολιτικά σχόλια ένω η αιτίαση του λέει ότι υπάρχουν συγκεκριμένα φόρουμ για τέτοιου είδους διαλόγου. Προφανώς θεωρεί ότι το ποδόσφαιρο,τα ανέκδοτα, η κλήση στο στρατό,ο καρκίνος του στήθους, το τέλειο πάρκινγκ κλπ κλπ είναι είδη μουσικής,άσκηση ποιητικής,και αναζήτηση ακόρντων.

Κι έγω ρώτω με τη σειρά μου. Σαν χρήστης έχω το δικαίωμα να λέω τη δική μου  σκέψη ,την δική μου άποψη σε όσα βρίσκω ενδιαφέρονται για τη κοινωνία μέσα στο συγκεκριμένο φόρουμ; Ή πρέπει να συμμετέχω αποκλειστικά σαν μουσικός διαφημίζοντας τις όποιες γνώσεις μου και να αυτολογοκρίνομαι σε θέματα των οποίων κάποιες πλευρές είναι ασύμφωνες με τις απόψεις κάποιων;Η μήπως χειρότερα να αλλάξω σκέψη και άποψη επειδή κάποιοι δεν συμφωνούν με αυτή; Να κάνω και λοβοτομή καλύτερα; Τι προτείνετε;

Γιατί κι εγώ με τη σειρά μου να μη ψέγω κάποιον ο οποίος λέει π.χ.  ότι στο καπιταλισμό αν δουλέψεις θα πετύχεις και θα βγάλεις χρήματα χωρίς να κάνεις κομπίνες άλλα μόνο με τη δουλειά σου και να μη του λέω ότι κάνει προπαγάνδα και να τη  σταματήσει;
Γιατί ρε παιδιά; Στο πηγάδι κατουρήσαμε εμείς; Μάνα δεν μας γέννησε;
1ον. Ο Vaiking ΔΕΝ σε ψέγει! Απλώς έκανα μια παρατήρηση και η έννοια της προπαγάνδας δεν είναι απαραίτητα κακή.

2ον. Καμία αιτίαση περι του αν υπάρχουν άλλα forums (βεβαίως και υπάρχουν) για τέτοιου είδους συζητήσεις. Άλλο post θα διάβασες..

3ον. Κι εγώ και πολλοί άλλοι συμμετέχουμε σε πολιτικές συζητήσεις μέσα στο forum. Η πολιτική είναι μέρος της ζωής μας και δε μπορούμε να μη συζητούμε γι'αυτή! Αλλιώς θα ανήκαμε στην κατηγορία των καλλιτεχνών που βρίσκονται κλεισμένοι μέσα σε ένα καβούκι γεμάτο παρτιτούρες και χορδές. Γράφουμε όμως και τίποτα άλλο σε αυτό το forum. Ενώ εσύ που γράφεις ΜΟΝΟ για τις πολιτικές σου απόψεις (παρμένες απο το indymedia) δε με πείθεις πως ήλθες εδώ για κάποιον άλλο λόγο πέραν αυτού της καθαρής προπαγάνδας. Και βεβαίως...

4ον. ...δε σου αφαίρεσε κανείς αυτό το δικαίωμα. Απλά σου επαναλαμβάνω πως δε μπορώ να σε πάρω και πολύ στα σοβαρά όσο διαφωτιστικά είναι αυτά που κατα καιρούς παραθέτεις

5ον. Αυτά τα περι "αυτολογοκρισίας" και "λοβοτομής" δεν τα κατάλαβα

6ον. Βάζω στοίχημα πως και μάνα σε γέννησε και πως στο πηγάδι ΔΕΝ κατούρησες (που να το βρείς το πηγάδι και να ήθελες :P :P )!! Όπως ακριβώς μάνα γέννησε και το συμφορουμίτη που αποκάλεσες "μικρέ" (ανεξαρτήτος ηλικίας) και τον αποκάλεσες απόγονο του Γκαίμπελς! Τότε όμως δεν το σκέφτηκες έτσι; Μόνο όταν σε "εψεξε" ο Vaiking το θυμήθηκες...

7ον. Ένας δημοσιογράφος, σύζυγος και πατέρας δολοφονήθηκε άγρια! Και όπως είναι ύποπτο η αστυνομία να βγάζει αμέσως πόρισμα της βαλιστικής δείχνοντας "Σέχτα επαναστατών", έτσι είναι και ύποπτο να βγαίνει κάποιο indymedia και οι διάφοροι La Flic να τον παρουσιάζουν σώνει και καλά ως "κάθαρμα". Ας κρατήσουμε όλοι μας μια πισινή και ας μείνουμε στον αποτροπιασμό μας (ΑΝ τον νιώθουμε) για τη δολοφονία αυτή καθεαυτή!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/10, 01:22 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #32 στις: 22/07/10, 01:35 »

Σημειωση για τον Vaiking: αναρχικοι υπηρχαν και πριν την "Σεχτα"και θα συνεχισουν να υπαρχουν και μετα. Για τον Βελουχιωτη, τωρα, ουτε και εγω μπορω να σε βοηθησω, μαλλον θα ξερεις καλυτερα. ::)
Τώρα τι βαθμό να σου βάλω εγώ αγαπητέ για το κωμικό σου σχόλιο (ξέρεις τι εννοώ); Μάλλον κακό...2/5 και πολύ είναι! Όταν μιλάμε, να έχουμε και κάτι να πούμε έτσι; Και όταν το λέμε (έστω ειρωνευόμενοι), να είμαστε σίγουροι πως καταλάβαμε τι είπε ο συνομιλητής μας. Σωστόν; Α! Μη μου αρχίσεις τα δήθεν πνευματώδη σου pm. Δε θα σου απαντήσω!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #33 στις: 22/07/10, 03:59 »
Τώρα με τρώει και μένα να ακούσω κράξιμο, αλλά θα το τολμήσω...Πειράζει που πριν να γίνει η δολοφονία, δεν ήξερα καν ποιός ήταν ο Γκιόλιας ; ::)
Και το λέω αυτό σαν ένας άνθρωπος του μέσου όρου, όχι τίποτα εντυπωσιακό δηλαδή, που ενημερώνεται για τα νέα από τηλεόραση, εφημερίδες, άντε και από το ίντερνετ (οπότε παίρνω και μιά μονάδα παραπάνω τώρα που το σκέφτομαι).


Αυτό βέβαια που έχω καταλάβει εδώ και χρόνια, αν και μέσος όρος, είναι ότι δεν πρέπει να ρωτάς τι λέει ένας δημοσιογράφος, αλλά γιατί το λέει και ποιά συμφέροντα εξυπηρετεί. Οπότε κάθε προσπάθεια αγιοποίησης, μάλλον μου προκαλεί ένα πικρό μειδίαμα...


Αυτό που δεν μπορεί να με κάνει να χαμογελάσω είναι σίγουρα το τραγικό του συμβάντος . Αυτό είναι πολύ άγριο για να χαμογελάσει κανείς έστω και πικρά. Όμως υπάρχει ακόμα κάτι που δεν καταλαβαίνω.


Πως είναι δυνατόν να γίνετε τόσος ντόρος και εννίοτε καυγάδες  εδώ μέσα για πράγματα που ενδιαφέρουν τελικά ελάχιστους; Καλά κάνουμε βέβαια και είμαστε τόσο ξεχωριστοί, αλλά τελικά μιλάμε οι ίδιοι και οι ίδιοι τόσα χρόνια. Kαι δεν λέω για τα πολιτικά συστήματα και τη γνώμη που έχουμε γι αυτά , αλλά για το indymedia , το troktiko και άλλα συναφή καθώς και για τις αντιπαραθέσεις τους ... Τα blog σεβαστά από μία άποψη, γιατί μπορείς να μάθεις ίσως κάποια πράγματα που δεν θα τ' ακούσεις πουθενά, αλλά σε τελική ανάλυση, ο καθένας ανώνυμα γράφει ότι του καπνίσει και αποκαλύπτει ή δυσφημεί όποιον του καπνίσει, χωρίς να πληρώνει κιόλας...Όποιο θέμα έτυχε να ξέρω από πρώτο χέρι και διάβασα γι αυτό σε κάποιο blog από τον οποιοδήποτε π**άρα που γράφει, 90% ήταν μπούρδες, ψέμματα και συκοφαντίες.


Τα αναφέρω τα παραπάνω γιατί ο αείμνηστος Γκιόλιας ήταν blogάνθρωπος (sic)  απ'ότι κατάλαβα οπότε το συνδέω. Υπάρχει τεράστια δίψα για ενημέρωση από μιά μερίδα νέων κυρίως ανθρώπων που δεν τους ικανοποιεί η προπαγάνδα των μεγαλοεκδοτών και το καταλαβαίνω, αλλά μέχρι το σημείο να γίνονται σημαίες ελευθεροτυπίας και ανεξαρτησίας τα blogs υπάρχει μιά απόσταση.


Για το θέμα, εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε καμμιά Σέχτα . Κάτι άλλο έχει συμβεί και δεν νομίζω ότι θα το μάθουμε ποτέ...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/10, 04:06 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #34 στις: 22/07/10, 10:28 »
Τι να σου κάνω faser μου,αν ενοχλείσαι.Κι εμένα με ενοχλούν πολλά αλλά δε το κάνω και θέμα.Μην τα διαβάζεις,διάβαζε για τους μαγνήτες και τα daw.(παρεπιπτόντως καλός μετατροπέας midi αρχείων σε wav είναι το adobe audition 3, το πρώην cool edit)
Όσο για αυτά που παραθέτω τίποτα δεν είναι απο το indymedia (το οποίο δεν το έχω και σε πολύ εκτίμηση).Τα περισσοτερα είναι απο οικονομικές και πολιτικές αστικές εφημερίδες και αυτά που σε ενοχλούν είναι ή δικά μου κείμενα ή σκέψεις.Το μόνο που παρέθεσα απο το indymedia ήταν το λινκ με το γράμμα του σχωρεμένου.

Ποιές είναι οι ακραίες απόψεις που έχω παραβάλει; Βάλε μου ένα λινκ σε παρακαλώ να τις δώ κι εγω.
Αν θεωρείς ακραίες απόψεις τα οικονομικά μέτρα της κυβέρνησης,συμφωνώ μαζί σου,δεν είναι μόνο ακραία αλλά εντελώς φασιστικά με πινελιές φεουδαρχισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/10, 10:43 από La Flic »

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #35 στις: 22/07/10, 10:50 »
Α και κάτι άλλο.Δεν είρθα εδώ για κάποιου είδους προπαγάνδα.Τον χρόνο μου σκοτώνω όσο είμαι στη δουλειά.Τέλος του μήνα που θα περάσω το κατώφλι της ανεργίας (κλείνει η επιχείρηση που δουλεύω εδώ και 11 χρόνια και θα μείνουμε άνεργοι 95 άτομα) θα με βλέπετε σπανίως γιατί θα έχω άλλα προβλήματα να ασχοληθώ.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #36 στις: 22/07/10, 11:10 »
@La Flic,
Προς τι ολη αυτη η λογοδιαρροια εναντιον του Γκιόλια; Έχεις να προσάψεις κατηγορίες για παράνομες ενέργειες του εν λόγω ατόμου, με αποδείξεις; (Εννοείται ότι η τυχον παροχή πληροφοριών στην αντιτρομοκρατική υπηρεσία ή/και συνεργασία με δημοσιογράφο/ους, δεν είναι παράνομη ενέργεια). Τότε, πήγαινε στον εισαγγελέα.
Αν έχει προβεί σε ανήθικες αλλά όχι παράνομες ενέργειες, δεν το γνωρίζω, δεν έχω αποδείξεις, και δεν με απασχολεί.

Ανακάλεσε τους χαρακτηρισμούς σου, ιδίως σε ότι αφορά σε άλλα μέλη του φόρουμ. Στην επόμενη προσβολή ή ειρωνεία σου προς άλλο μέλος, δεν θα υπάρξει άλλη ανοχή από τους διαχειριστές.
(το ίδιο βέβαια ισχύει για όλους, σε προλαβαίνω για να μη πεις "μα, ο άλλος καποτε/καπου είπε αυτό, κλπ...")

@Kiratzoharris
Τι σχέση έχουν τα μέτρα του Λοβέρδου με τον Γκιόλια;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #37 στις: 22/07/10, 11:34 »
Καλα το φορουμ για αλλη μια φορα ξεφυγε..Μη σωσει και ξανανοιξει τετοιο θεμα ρε..Κλειστε την ενοτητα να τελειωνουμε στη τελικη..Απαγορευεται να πουμε τη γνωμη μας για το τροκτικο.Απαγορευεται να πουμε τη γνωμη μας για τον Γκολια(εκτος και αν το κανουμε στον εισαγγελεα-ΗΜΑΡΤΟΝ ΒΑΣΙΛΗ).Τον αλλον τον πειραζει το indymedia.Η μαλλον η Ελευθεροτυπια(γιατι ξερω γω τα περισσοτερα που παρεθετε ο Φλικ απο εκει ηταν)..
Προς τι ολη αυτη η λογοδιαρροια εναντιον του Γκιόλια; Έχεις να προσάψεις   κατηγορίες για παράνομες ενέργειες του εν λόγω ατόμου, με αποδείξεις;   (Εννοείται ότι η τυχον παροχή πληροφοριών στην αντιτρομοκρατική υπηρεσία   ή/και συνεργασία με δημοσιογράφο/ους, δεν είναι παράνομη ενέργεια).   Τότε, πήγαινε στον εισαγγελέα.Αν έχει προβεί σε ανήθικες αλλά όχι παράνομες ενέργειες, δεν το γνωρίζω, δεν έχω αποδείξεις, και δεν με απασχολεί.

Αληθεια Βασιλη ολο αυτο γιατι?Απο ποτε απαγορευεται να λεμε τη γνωμη μας για ατομα και μαλιστα ατομα που γινεται κακος χαμος μαζι τους?.........................


@KiratzoharrisΤι σχέση έχουν τα μέτρα του Λοβέρδου με τον Γκιόλια;

Η σχεση ειναι οτι ολη η προσοχη των ΜΜΕ και της κοινης γνωμης γενικοτερα ειναι πανω σε μια περιεργη δολοφνια ενος περιεργου τυπου-δημοσιογραφου και οχι στα μετρα που συνεχιζουν και περναει με ευκολια η κυβερνηση.Ειδικα το τελευταιο που παρεθεσα ηταν κεερασακι στη τουρτα και ειναι ζητημα αν αναφερθηκαν πανω απο 5 λεπτα τα ΜΜΕ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #38 στις: 22/07/10, 11:43 »
....πάντως διαφαίνεται μία ιδιαίτερη ευαισθησία σε σχέση με τα γραφόμενα ορισμένων μελών.
δεν διαπίστωσα την ίδια ευαισθησία και για άλλα μέλη που ασχολούνται σχεδόν αποκλειστικά με κάποια συγκεκριμένα θέματα(και καλά κάνουν).
σκεφτείτε ότι το kithara είναι τόσο ενδιαφέρον για την ποικιλία θεμάτων και ιδεών που μας παρέχει.

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #39 στις: 22/07/10, 11:48 »
δεν χαρακτήρησα κανέναν κάπως ώστε να ανακαλέσω,ούτε πρόσβαλα κανέναν ούτε φυσικά είμαι είρων.Ασε που με τον Γκίολια δεν ασχολήθηκα παρα μόνο είπα τη γνώμη μου για αυτόν και για να τη στυρίξω παρέθεσα τα ίδια τα γραπτά του μακαριστού και του πρώην αφεντικού του του Ζούγκλα.

έχω σοβαρότερα προβλήματα να ασχολήθω Βραζίλη με το ασχολούμαι με ένα πρώην χρήσιμο πιόνι που μια στιγμή το πέταξαν στο τάφο.
Είπα ότι διαφωνώ κάθετα με τις δολοφονίες κάθε άνθρωπου όσο καθίκι και αν είναι όπως και με κάθε αυτοφώτιστη πρωτοπορεία επαναστατών,δε μπορω΄ο΄μως να υποκριθώ πως λυπάμαι κίολας που τον έφαγαν, όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται. Απεναντίας λυπάμαι και μάλιστα πάρα πολύ που κάθε 30 δευτερόλεπτα πεθαίνει απο πείνα και ένα παιδί στον πλανήτη εν έτη 2010. Άλλα το θέμα της πείνας προφανώς είναι πασέ ώστε να ασχοληθούν κάποιοι.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #40 στις: 22/07/10, 12:39 »
Αληθεια Βασιλη ολο αυτο γιατι?Απο ποτε απαγορευεται να λεμε τη γνωμη μας για ατομα και μαλιστα ατομα που γινεται κακος χαμος μαζι τους?

Εκφράσεις του στυλ "έλα μωρέ, ένα τσιράκι των μπάτσων ήταν, ένας κολλητός του Τριανταφυλλοπουλημένου ήτανε, και τι έγινε;", κλπ. στοιχεία δηλαδή δοσμένα έτσι ώστε να υποννοείται ότι αυτά "αμαυρώνουν" το πρόσωπο αυτό, δεν αρμόζουν στο παρόν φόρουμ.

Η σχεση ειναι οτι ολη η προσοχη των ΜΜΕ και της κοινης γνωμης γενικοτερα ειναι πανω σε μια περιεργη δολοφνια ενος περιεργου τυπου-δημοσιογραφου και οχι στα μετρα που συνεχιζουν και περναει με ευκολια η κυβερνηση.

Επίσης στις ειδήσεις βλέπω για μια μεταγραφή ενός ισπανού στον Ολυμπιακό και τα εκατομύρια € που θα πάρει, αλλά δεν ενίσταμαι επειδή στον χρόνο αυτό θα έπρεπε να δείχνει π.χ. για τα παιδιά που πεθαίνουν στην κεντρική Αφρική.
Γενικά, στα ΜΜΕ, το αίμα πουλάει. Αλλά δεν είναι το θέμα μας στην παρούσα συζήτηση. Δεν μπορείς πάντα να λες "μην ασχολείστε με αυτό, υπάρχει κάτι άλλο πιο σημαντικό". Βέβαια πάντα θα υπάρχει κάτι πιο σημαντικό και κάτι πιο ασήμαντο, αλλά όλα έχουν κάποια σημασία.


δεν χαρακτήρησα κανέναν κάπως ώστε να ανακαλέσω,ούτε πρόσβαλα κανέναν ούτε φυσικά είμαι είρων.

"Μικρέ μου", "εγγονέ του Γκέμπελς" κλπ. είναι προσβολή και ειρωνεία. ΟΚ τώρα;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #41 στις: 22/07/10, 13:10 »


Εκφράσεις του στυλ "έλα μωρέ, ένα τσιράκι των μπάτσων ήταν, ένας κολλητός του Τριανταφυλλοπουλημένου ήτανε, και τι έγινε;", κλπ. στοιχεία δηλαδή δοσμένα έτσι ώστε να υποννοείται ότι αυτά "αμαυρώνουν" το πρόσωπο αυτό, δεν αρμόζουν στο παρόν φόρουμ.



Επίσης στις ειδήσεις βλέπω για μια μεταγραφή ενός ισπανού στον Ολυμπιακό και τα εκατομύρια € που θα πάρει, αλλά δεν ενίσταμαι επειδή στον χρόνο αυτό θα έπρεπε να δείχνει π.χ. για τα παιδιά που πεθαίνουν στην κεντρική Αφρική.
Γενικά, στα ΜΜΕ, το αίμα πουλάει. Αλλά δεν είναι το θέμα μας στην παρούσα συζήτηση. Δεν μπορείς πάντα να λες "μην ασχολείστε με αυτό, υπάρχει κάτι άλλο πιο σημαντικό". Βέβαια πάντα θα υπάρχει κάτι πιο σημαντικό και κάτι πιο ασήμαντο, αλλά όλα έχουν κάποια σημασία.



Τσιρακι της ασφαλειας ηταν.ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ.Ο ιδιος ο δικηγορος του το ειπε σε κεντρικο δελτιο ειδησεων εμεις τον αμαυρωσαμε?Επισης ποιος ειπε και τι εγινε?Επαμε απλα οτι πισω απο τη δολοφονια αυτη καθε αυτη(τετοιες γινονται καθε Σαββατο βραδυ στη παραλιακη-ξεκαθαρισμα λεγονται- Βασιλη τωρα σας πηρε ο πονος ε? κρυβεται κατι σπουδαιοτερο.

Προφανως δεν με καταλαβες..δεν μιλαω για τα ΜΜΕ ως ξεχωριστο φορεα..Η χρονικη στιγμη της δολοφονιας ειναι ακρως βρομικη..Αν θες εσυ να νερωνεις μαι τετοια λογικη με μια γενικολογια καντο δεν με ενδιαφερει που λες και εσυ..

Εκτος αυτου ο faser πρωτος μπηκε παλι και ''την ειπε'' στον la flic χωρις ουσιαστικο λογο..Μια αντιεξουσιαστικη γνωμη γιατι δεν ειναι δεκτη αλλα μια γνωμη σαν του faser ειναι?Και παντα μενουμε στο επιπεδο γνωμεων ε γιατι δεν  ειδα πουθενα τον la flic ουτε καν να παιρνει το μερος τετοιων ανομων πραξεων....
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #42 στις: 22/07/10, 13:47 »
Καλά ε? αυτό το θέμα ταιριάζει γάντι στην λεζάντα σου βραζίλη! "Ο θάνατος του ενός θέαμα των άλλων, στην αυλή των θεαμάτων"

Τα υπόλοιπα που θα γράψω είναι εντελώς άσχετα με το θέμα.

Μου φαίνεται ότι σε αυτό το site δεν μπορείς να γράψεις πλέον κάτι το οποίο ο αναγνώστης για να το καταλάβει πρέπει να κάνει μια απλή συνδιαστική σκέψη και όχι μια σκέτη ανάγνωση..

Δεν συμφωνώ, απλά ορισμένους τους βολεύει να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν για να έχουν ερείσματα για αντιπαράθεση. Αυτό συμβαίνει παντού. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που πραγματικά δεν καταλαβαίνουν αλλά αυτοί βρίσκονται συνήθως μέσα σε οργανώσεις.

Η σχεση ειναι οτι ολη η προσοχη των ΜΜΕ

Με αφορμή αυτό το σχόλιο, θέλω να υπενθυμίσω σε κάθε αντι-ΜΜΕμάκη ότι και τα μπλογκ, τα e φόρουμ, οι κάθε τύπου ιστοσελίδες ανήκουν στην κατηγορία των ΜΜΕ. Για όποιον δεν γνωρίζει το αρτικόλεξο ΜΜΕ=Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης (Κατ' άλλους: Μην Μπαίνετε Εντός ή Μέσα μαλ**υνσης Εγκεφάλου ή Μέσα Μαζικής Εξόντωσης ή Μέσα Μαλώνουν Επιχορηγούμενοι, και άλλα πολλά. Όπως κάθε πρόσωπο του υποκόσμου έχει κι αυτό πολλά ονόματα).

Οπότε όταν ακούς κάποιον από την μια να αναπαραγάγει ότι λένε τα ΜΜΕ και να συμμετέχει σ' αυτά, και από την άλλη να δηλώνει αντιΜΜΕμάκης, αντιεξουσιαστής, και να βρίζει τα ΜΜΕ ως όργανα εξουσίας, καταλαβαίνεις ότι "κάποιο λάκο έχει η φάβα".
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #43 στις: 22/07/10, 14:12 »
Οπότε όταν ακούς κάποιον από την μια να αναπαραγάγει ότι λένε τα ΜΜΕ και να συμμετέχει σ' αυτά, και από την άλλη να δηλώνει αντιΜΜΕμάκης, αντιεξουσιαστής, και να βρίζει τα ΜΜΕ ως όργανα εξουσίας, καταλαβαίνεις ότι "κάποιο λάκο έχει η φάβα".
Τι εννοεις αναπαραγαγει και συμμετεχει?Για να κανεις κριτικη πρεπει να ξερεις και τι συμβαινει..Οποτε ασε τους λακους και τις φαβες κατα μερους..
Υπαρχουν τα καθεστωτικα ΜΜΕ,υπαρχει και η αντιπληροφορηση..Συνδυασε αυτα τα 2.Κατι θα βγαλεις ;)

Αντε γεια σας...Εγω παω διακοπες.. >:D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #44 στις: 22/07/10, 14:24 »
Υπάρχει δημοσιογραφία και δημοσιοκαφρίλα. Το πιο μεγάλο πρόβλημα είναι τα τηλεοπτικά μμε ( η μέσα μαζικής εξαπάτησης) τα οποία δεν έχουν κανένα πρόβλημα να κουρελιάσουν κάθε κανόνα δεοντολογίας σερβίροντας ψέματα και τρομοκρατώντας τον θεατή.Παράδειγμα το Mega που απο προχτές έχει επιδωθεί σε έναν ανηλεή πόλεμο λάσπης εναντίον του indymedia και των χρηστών του πέρνοντας και διασκευάζοντας κομμένα κείμενα κρυμμένα απο τη διαχειριστική του ομάδα και παρουσιάζωντας τα σαν κανονικές αναρτήσεις.παράλληλα σε αυτό το θέατρο του παραλόγου έχουμε το εξής σουρεαλιστικό όσο και ανατριχιαστικό. Αρκετά μμε με προεξέχοντα τα τηλεοπτικά να ζητούν το κλείσιμο μιας ιστοσελίδας δηλαδή την άμεση λογοκρισία της απο τις αρχές. Άλλο ένα παράδειγμα της  δημοκρατικής αρετής τους.

Παρεμπιπτόντως ο στίχος που έχει υπογραφή ο Βραζίλης έχει γραφεί από ένα αντιεξουσιαστικό αναρχικό συγκρότημα τους Γκούλαγκ και είναι απο το ομώνυμο τραγούδι τους "στην αυλή των θεαμάτων" ( ο Αλέξανδρος ο τραγουδιστής τους διάβαζε πολύ Γκυ Ντεμπόρ)
Βραζίλη μήπως είσαι κι εσύ σύντροφος και ντρέπεσαι να μας το πεις;  8)

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #45 στις: 22/07/10, 14:33 »
Ο διακοπές του ενός, όνειρο των άλλων, στην αυλή των απολύσεων...
 
Καλά να περάσεις! Μια βουτιά και για έμας!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #46 στις: 22/07/10, 14:45 »
ε αυτό δεν θα αντέξω στον πειρασμό,θα το βάλω:

Ένας   από μας         
             [/color]20/07/2010         
     Κανονικό Mέγεθος ΓραμματοσειράςΜικρότερο Mέγεθος ΓραμματοσειράςΜεγαλύτερο Mέγεθος Γραμματοσειράς[/t][/t]   
της Ρίκας Βαγιάνη
Θα ξεράσω με τις   αγιογραφίες. Ο  μακαρίτης  είχε  πιο  φανατικούς  εχθρούς κι από τον    Μέριλιν Μάνσον.   Στην καλύτερη και πιο έντιμη  περίπτωση είχε     «ορκισμένους πολέμιους».  Γράψτε ό,τι θέλετε, (γι αυτό   άλλωστε,    έχουμε τα σχόλια παρακάτω)  αλλά εγώ δεν μπόρεσα να καταπιώ  ποτέ το   είδος δημοσιογραφίας που εκπροσωπεί η λογική της κρυφής κάμερας,  το   ρεπορτάζ- αγιατολλάχ  και  η ανώνυμη μπλογκογραφία με σημαία  Λιβερίας.     Τον μακαρίτη (και όλη τη σχολή που δημιούργησε)  τον  «συμπαθούσα»   τόσο πολύ, που η πρώτη  πρώτη μου, απαίσια, ομολογώ σκέψη  μετά το   φονικό ήταν: «Ποιος μ… τον έκανε ήρωα;»
 
  Η  λογική του   «Τρωκτικού»   είναι το είδος της ενημέρωσης που λατρεύω     να μισώ.   Αντιπροσωπεύει όλα όσα μου έμαθαν ότι  δεν είναι   δημοσιογραφία:  αρλούμπες καταγγελίες,  ντεμέκ αποκαλύψεις κουτουρού,   κάτι  χύμα   ανορθογραφίες και  κουίζ κυτταρίτιδας  σε αμοντάριστα   πλάνα- ο δε όρος  «διασταύρωση»;   Μόνο ως   σύντομο ανέκδοτο ή  σήμα   της Τροχαίας  λειτουργεί στο μαγαζί αυτών των παιδιών.
 
  Είμαι παλιό κεφάλι και  αγύριστο. Στο  μεσόκοπο πλέον  μυαλό μου,  που   ακόμα δουλεύει με   συντακτική ιεραρχία,  τακτοποιημένα κασέ και   μονόστηλα,  όλο αυτό  ισοδυναμούσε  ένα κακόηχο  ψηφιακό παραλήρημα. Δεν    ήξερα να πω ακριβώς  τι δουλειά έκαναν τα παιδιά του Τρωκτικού, πάντως   με σιγουριά μπορούσα  να δηλώσω ότι  δεν  ασκούσαμε  το ίδιο επάγγελμα.     Κι όταν άρχισε να  σέρνεται γύρω μας  αυτό το τοξικό σάλιο, αυτό το   χρονικό μιας  προαναγγελθείσης δολοφονίας δημοσιογράφου, ο τελευταίος   άνθρωπος που θα  μπορούσα να ποτέ  σκεφτώ ότι θα ήταν στόχος των   εκτελεστών, ήταν  ένας  «Τρωκτικός. Βλέπετε, δεν τον θεωρούσα   «έναν   από μας». Πώς θα μπορούσα  άλλωστε;  Τα μισά του posts  χάλαγαν τον   κόσμο γράφοντας  ή  φιλοξενώντας  ανορθόγραφες  κραυγές για τους     «αλήτες, ρουφιάνους  δημοσιογράφους».  Διαχώριζε (εκείνος ή η σχολή που   δημιούργησε) πλήρως  και απολύτως τη θέση του από το επαγγελματικό  μας   συνάφι.   Εγραφε πολύ  συχνά ανώνυμα ή ψευδώνυμα, πράγμα που   αντιλαμβάνεσθε τι αβύσσους  αντιπαλότητας  μπορεί να δημιουργήσει με μια   διαδικτυακή γειτονιά όπως  αυτή του Protagon, ας πούμε, όπου αν δεν    υπογράφεις τα κείμενά σου  φαρδύπλατος, με τη φωτογραφία σου φάτσα-φόρα,   απλώς δεν υπάρχεις. 
  Δεν  ήταν  «ένας από μας».
 
  Και μετά τον εκτέλεσαν.  Μπορεί να πάγωσε  το αίμα μου αλλά περιέργως,   ξεπάγωσε το μυαλό μου. Σκέφτηκα   «διαφορετικά», που λέμε κι εδώ, στο   δικό μας μαγαζί: σκέφτηκα πώς  υπάρχει  μόνο ένα πράγμα που σιχαίνομαι    περισσότερο από τη λογική του  ρεπορτάζ-ταλιμπάν, κι αυτό είναι οι ίδιοι   οι Ταλιμπάν.  Υπάρχει ένα  πράγμα που με φοβίζει περισσότερο από την   ασύδοτη  αρβύλα στο όνομα της    ελεύθερης έκφρασης, κι αυτό είναι η   κατάργηση της  ελεύθερης   έκφρασης.
 
  Είμαι παλιό κεφάλι, αγύριστο. Τους αντιπάλους μου  τους θέλω   ολοζώντανους, υγιέστατους,  και στην καλύτερή τους φόρμα, για  να μπορώ   να τους αντιμάχομαι, με ιδέες, πράξεις και επιχειρήματα.  Εκατό    χιλιάδες ανώνυμα  «τρωκτικά» να ξεφυτρώσουν,  τίποτα δεν μπορεί να με    τρομάξει   από τα κείμενά τους (εκτός ίσως, από το πόσο ανορθόγραφα  τα    γράφουν, καμιά φορά!)   Αλλά ένα  και μόνο χτύπημα κουδουνιού, σ΄ένα   διαμερισματάκι στην Ηλιούπολη,  στις πέντε το πρωϊ;    Ένας νέος άντρας   που  αφήνει ξεψυχώντας, τη γυναίκα που αγαπούσε,  μ' ένα μωράκι στην   αγκαλιά  κι άλλο ένα στην κοιλιά; 
 
  Ναι,  ξερνάω με τους    βαρυπενθούντες κροκοδείλους που θα έκαναν πάρτυ   με  βίζιτες στο Αβέρωφ, αν τον πατούσε, κατά λάθος, ένα τρένο. Ναι, είχε     κάργα εχθρούς. Αλλά αυτός ο άνθρωπος,  αγαπητός, μισητός,  συμπαθής ή     όχι,  ήταν  αναπόσπαστο μέρος του ελληνικού μιντιακού μικρόκοσμού   μας.   
  Και   φυσικά, ήταν  «ένας από μας».   
  Ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. 
 
  (ΥΓ. Τα βαθύτατα, ειλικρινέστερα, ολόψυχα   συλλυπητήριά μου  στους   οικείους του θύματος. )
http://www.protagon.gr/Default.aspx?tabid=70&smid=382&ArticleID=3225&reftab=61&t=%CE%88%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BC%CE%B1%CF%82
Πληροφοριακά για όσους/ες δε το γνωρίζουν.Η Ρίκα Βαγιάννη είναι κόρη του Γιάννη Διακογιάννη και δημοσιογράφος στα ΝΕΑ

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #47 στις: 22/07/10, 14:46 »
Καλα αλλη τραγικη απο κει..τελος παντων...

Ευχαριστω χολιδοχε ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #48 στις: 22/07/10, 14:59 »
Κε pappous όπως βλέπω συνεχίζεται να ασχολείστε μαζί μου. Λυπάμαι που σας πλήγωσα τόσο και δεν μπορείτε να με ξεπεράσετε, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Συνεχίστε τις ειρωνίες αν αυτό σας εκτονώνει, ελεύθερο βήμα είναι αυτό το φόρουμ, μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και για αυτό το λόγο. Καλό καλοκαίρι να έχετε και καλές βουτιές.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #49 στις: 22/07/10, 15:57 »
Σε αυτες τις συζητησεις παντα συμβαινουν τα εξης παραδοξα:
 
Τα ΜΜΕ ειναι παντα σατανικα, εκτος απο αυτα που συμφωνουν μαζι μας.
 
Το να συνεργαζεται καποιος με τους "μπατσους" και την αντιτρομοκρατικη ειναι εγκλημα. Οι μπατσοι μας ενοχλουν οσο τα κουνουπια το βραδυ, και δεν θελουμε αντιτρομοκρατικη διοτι επιθυμουμε γνησια και ενεργη τρομοκρατια. Γενικα, εαν προκληθει παγκοσμιο χαος, εμεις θα ειμαστε ευτυχεις!
 
Κανενας ποτε δεν προκοψε απο την πολλη δουλεια. Το μονο που πρεπει να γινει για το καλο του τοπου ειναι πορειες, πορειες και πορειες.
 
Για ολα φταινε οι σκοτεινες δυναμεις, το κεφαλαιο, η Αννα Βισση και ο Τσαρλς Μπρονσον, οι Εβραιοι, οι δημοσιογραφοι, οι μπατσοι, οι δολοφονοι, τα γουρουνια και γενικα οι παντες εκτος απο εμας οι οποιοι ειμαστε πολυ "ψαγμενοι", γνωριζουμε ολο το παρασκηνιο που υπαρχει πισω απο καθε τι και ξερουμε οτι αυτες οι δυναμεις δεν θα μας αφησουν να προκοψουμε. Γι αυτο και δε δουλευουμε, επειδη ειναι ανωφελο.
 
Γι αυτο λοιπον λεω οτι η ιδεολογια ειναι ηλιθιοτητα. Μετα λυπης μου, βλεπω ατομα τα οποια διαβαζουν πολυ και ενημερωνονται, αλλα ο φανατισμος τους δεν τους αφηνει να δουν περα απο τα στενα πλαισια της ιδεολογιας τους.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/07, 02:18
από schizm
14 Απαντήσεις
5474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 16:02
από parantox
13 Απαντήσεις
4538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/09, 19:36
από Spell@lchemist!