Αποστολέας Θέμα: Εξομοιωτής Ενισχυτή Μπάσου;  (Αναγνώστηκε 2671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Εξομοιωτής Ενισχυτή Μπάσου;
« στις: 06/11/10, 17:02 »
Προς το παρόν, έχω αυτόν του Amplitube 2, ο οποίος, όσοι τον έχετε χρησιμοποιήσει, ξέρετε ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο. Η αλήθεια είναι πως είμαι στο ψάξιμο για κανονικό ενισχυτή (προσανατολίζομαι σε GK), αλλά αυτό, είναι άλλη συζήτηση. Ξέρει κανείς κάποιο σπουδαίο DX ή VST, όπου να μπορεί να δουλέψει σε Win XP, στο Cubase; Έψαξα και βρήκα έναν ωραίο εξομοιωτή GK, όμως είναι για Mac. Κι αν γίνεται να εργαστεί σε Real-time (όπως πχ το Guitar Rig), ακόμη καλύτερα.


Και για να είμαι ακριβής, ας πούμε ότι βρίσκουμε τον εξομοιωτή αυτόν. Όταν δουλεύει σε real time, σ' έναν ιδανικό χώρο με καλό ηχοσύστημα με woofer, να κάνει το μπάσο ν' ακούγεται, σαν ενισχυτής μπάσου (στυλ GK ας πούμε που αναδεικνύει πολύ ωραία τις χαμηλές συχνότητες).

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Εξομοιωτής Ενισχυτή Μπάσου;
« Απάντηση #1 στις: 07/11/10, 13:04 »
Ίσως ψάχνεις κάτι εξειδικευμένο, θα σου πω πάντως πως δουλεύω εγώ με το μπάσο, που συγκεκριμένα "θέλω απλά μπάσο" στις ηχογραφήσεις μου. Δηλαδή απλά πράγματα.


Έχω βρει το BIG της acmebargig αλλά δε το έχω δουλέψει πολύ. Έχει καιρό που το δοκίμασα και δε θυμάμαι πολλά.


Άλλος τρόπος για μπάσο (τον οποίο μου πρότεινε ένας καλός φίλος και πραγματικά) με πολύ καλά αποτελέσματα, είναι να βάλεις ένα tubescreamer μπροστά, τον Lextac του Lepou (που είναι για κιθάρα αλλά και με μπάσο είναι απίστευτος) κι ένα cab sim (κατέβασε το lecab απ' τον lepou). Το impulse που χρησιμοποιώ μπορώ να στο στείλω αργότερα, όπως και φώτο με τις ρυθμίσεις μου (έτσι για να δεις πως ακούγεται το δικό μου).


Ξαναλέω ότι με το μπάσο δεν έχω ιδιαίτερη σχέση, κιθάρα παίζω κι απλά ήθελα να βάλω και μπάσο. Σε μένα δουλεύουν τα συγκεκριμένα γιατί θέλω αρκετά καθαρό ήχο (heavy/power παίζω). Δοκίμασε τα πάντως.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Εξομοιωτής Ενισχυτή Μπάσου;
« Απάντηση #3 στις: 08/11/10, 01:32 »
http://www.ikmultimedia.com/ampegsvx/features/



Ευχαριστώ πολύ! Αν και χρησιμοποιώ προγράμματα της IK Multimedia, δεν το γνώριζα. Το κατέβασα, το εγκατέστησα, το ρύθμισα (κωδικοί, ASIO κτλ) κι αύριο θα το δοκιμάσω.


Ίσως ψάχνεις κάτι εξειδικευμένο, θα σου πω πάντως πως δουλεύω εγώ με το μπάσο, που συγκεκριμένα "θέλω απλά μπάσο" στις ηχογραφήσεις μου. Δηλαδή απλά πράγματα.


Έχω βρει το BIG της acmebargig αλλά δε το έχω δουλέψει πολύ. Έχει καιρό που το δοκίμασα και δε θυμάμαι πολλά.


Άλλος τρόπος για μπάσο (τον οποίο μου πρότεινε ένας καλός φίλος και πραγματικά) με πολύ καλά αποτελέσματα, είναι να βάλεις ένα tubescreamer μπροστά, τον Lextac του Lepou (που είναι για κιθάρα αλλά και με μπάσο είναι απίστευτος) κι ένα cab sim (κατέβασε το lecab απ' τον lepou). Το impulse που χρησιμοποιώ μπορώ να στο στείλω αργότερα, όπως και φώτο με τις ρυθμίσεις μου (έτσι για να δεις πως ακούγεται το δικό μου).


Ξαναλέω ότι με το μπάσο δεν έχω ιδιαίτερη σχέση, κιθάρα παίζω κι απλά ήθελα να βάλω και μπάσο. Σε μένα δουλεύουν τα συγκεκριμένα γιατί θέλω αρκετά καθαρό ήχο (heavy/power παίζω). Δοκίμασε τα πάντως.



Ευχαριστώ για την απάντηση! Τελευταία την ψάχνω και μου ανοίγεις τρομερούς δρόμους  :) Όταν σετάρω τα προγράμματα που προτείνεις, θα πειραματιστώ και θα σου πω να μου πεις για τις ρυθμίσεις σου, αν κι εγώ γενικά είμαι πιο τζαζοφανκ τύπος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/08, 17:07
από Crossroad
24 Απαντήσεις
8103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 18:18
από loo
3 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 19:06
από ogyon21
16 Απαντήσεις
6030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 00:23
από tatanka
6 Απαντήσεις
3985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:59
από Jezus
6 Απαντήσεις
3228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:02
από foulis
5 Απαντήσεις
4007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 14:33
από adr1anos
4 Απαντήσεις
27096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/14, 15:06
από Archangel
14 Απαντήσεις
13618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/18, 00:56
από Aris Zet
9 Απαντήσεις
8269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 14:25
από saved