Σελίδες:
  • #1 από emix στις 14 Feb 2012
  • Καλησπερα και παλι,

    Εχω μια απορια και θα ηθελα να την μοιραστω μαζι σας.

    Οπως σας εχω πει, εχω μια ακουστικη κιθαρα. Ειναι στυλ ovation, το τυμπανο δηλαδη ειναι κουρμπαριστο και δεν εχει τρυπα στο κεντρο. Μοιαζει με την φωτογραφια του link που βαζω παρακατω:

    http://www.ovationguitars.com/guitars/product/adamas_2081WT

    Η μαρκα της ειναι Boheme. Δεν την γνωριζω την μαρκα να σας πω την αληθεια. Μου την πηρε ενας φιλος, στον οποιο εδωσα μια Ultra, που ηταν κι αυτη στυλ Ovation. Τεσπα. Λεπτομερειες.

    Η ερωτηση μου ειναι αν εχει δοκιμασει κανεις σας να βαλει χορδες απο ηλεκτρικη κιθαρα και αν υπαρχει "προβλημα" ποιοτητας.
    Το σκεφτομαι να σας πω την αληθεια γιατι θελω και να παιζω τα κλασσικα κομματια που παιζει μια ακουστικη αλλα και να μπορω να κανω και κανενα σολακι και να μπορω να κανω και τα bendings πιο ευκολα και να μην μου κοβονται τα δαχτυλα.

    Ο δασκαλος μου το εχει κανει αυτο στην ακουστικη του και μου προτεινει να το κανω και γω.

    Θα μου πεις τωρα: Ρε φιλαρακο, παρε και μια ηλεκτρικη κιθαρα να κοπανιεσαι οσο θες. Εχετε απολυτο δικιο, αλλα αν μπορει καποιος να μου δωσει τα χρηματα για να εχω δυο κιθαρες, ευχαριστως να το κανω.

    Μια σκεψη που εκανα ειναι να μιξαρω τις χορδες. Δηλαδη τις χορδες Μι-ΛΑ-ΡΕ να τις εχω απο ακουστικη κιθαρα και τις χορδες ΣΟΛ-ΣΙ-ΜΙ απο ηλεκτρικη.

    Αυτα. Σας ευχαριστω για τις οποιες συμβουλες. Ξερω οτι μπορει μερικοι να γελατε, αλλα σ ελευθερη χωρα ζουμε, οτι θελουμε κανουμε!!!!

     ;D ;D ;D
  • #2 από Υπνοβάτης... στις 14 Feb 2012
  • Μα υπάρχουν ήδη μικτά σετ στην αγορά :P

    Δοκίμασε ένα 11 - 52 (μισό 11 και μισό 12). Αλλά το νου σου. Η κιθάρα θα θέλει service και setup μετά την αλλαγή.

    Αν πας σε κάτι λιγότερο (όπως δεκάρες) μπορείς να καλωσορίσεις τα bends και να αποχαιρετήσεις τον ήχο τη κιθάρας σου :P
  • #3 από hot_sauce (φλουτσ) στις 14 Feb 2012
  • ναι...η πρώτη λύση που θα σκεφτόμουν κι εγώ θα ήταν απλά να πέσεις πάχος χορδών...αλλά όντως έτσι θυσιάζεις αρκετό όγκο....

    +1 στο να δοκιμάσεις μικτό σετ και όπως σου κάτσει στ'αυτιά και τα χέρια...
  • #4 από emix στις 14 Feb 2012
  • Εκανα ηδη μια αλλαγη σε 9αρες ηλεκτρικης κιθαρας.

    Τα bends φευγουν συννεφο, τα δαχτυλα δεν με πονανε ποια, αλλα ο ηχος εχει αλλοιωθει σημαντικα.

    Η επομενη κινηση ειναι το μικτο σετ οπως μου ειπατε και σεις.

    Ωραιο πραγμα οι πειραματισμοι τελικα...!

     :) :)
  • #5 από zeromancer στις 15 Feb 2012
  • για τα υβριδικά σετ δεν ξερω. ειχα μιλησει με των dr freet και μου ειχε πει πως δεν ειναι κ οτι καλυτερο...γιατι δεν εχεις σωστη ταση σε γεφυρα και χορδοστατη
Σελίδες: