Αποστολέας Θέμα: Η συλλογή μου από VST Plugins  (Αναγνώστηκε 85728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Η συλλογή μου από VST Plugins
« στις: 14/02/12, 15:23 »
Γεια χαρά σε όλους. Θέλω να κάνω αυτό το θέμα διότι τελευταία περιόρισα τον software εξοπλισμό μου στ' απολύτως απαραίτητα, όχι 200.000 plugins που δε χρειάζομαι ή δεν ξέρω να χρησιμοποιώ. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε εμείς οι αρχάριοι bedroom producers είναι να επικεντρωθούμε στη μουσική μας κι όχι ν' αναλωνόμαστε στην απεριόριστη συλλογή από πράγματα που πρακτικά ελάχιστη διαφορά προσφέρουν.


Επίσης, θέλω να επισημάνω ότι όλα τα plugins μου εδώ και πολύ καιρό είναι είτε δωρεάν είτε αγορασμένα, έχω καταλάβει ότι δε χρειάζομαι σπασμένα προγράμματα για να κάνω αυτό που θέλω, υπάρχει φοβερής ποιότητας δωρεάν λογισμικό εκεί έξω, από developers που αξίζουν την προσοχή μας, προσφέρονας είτε δωρεάν λογισμικό είτε επι μικρής πληρωμής και πιστέψτε με το αξίζουν. Με λίγα χρήματα μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ καλό οπλοστάσιο, τουλάχιστον για ηχογραφήσεις στο σπίτι.


Κατά βάση ψάχνω για plugins που είναι αρκετά εύχρηστα, τουλάχιστον για έναν αρχάριο σαν κι εμένα και δίνουν αρκετά presets από τα οποία μπορώ να tweak-άρω όσο θέλω τον ήχο μου. Οπότε εκτός από τα plugins που χρησιμοποιώ εγώ, θα προτείνω στο τέλος και κάποια άλλα που αξίζουν προσοχής.


Guitar Amps:
Είμαι μεγάλος φαν του LePou και συγκεκριμένα του HyBrit ενισχυτή του. Σε συνεργασία με το TS808 πεταλάκι και τα δωρεάν Redwirez impulses, παίρνω τον ήχο που μ' αρέσει χωρίς να θυσιάζω τίποτα. Από αυτά αποτελείται το ρυθμικό chain μου.


Επίσης, έχω τη δωρεάν έκδοση του Amplitube 3.7 για τζαμαρίσματα κι άλλες δοκιμές και τελευταία κλίνω προς το NRR-1 για lead κιθάρα.


EQ:
Δε μου αρέσουν τα κλασικά equalizers γιατί πολύ απλά δε ξέρω ποιες συχνότητες να κόψω/ανεβάσω. Οπότε χρειάζομαι EQs με knobs για να με βοηθήσουν σ' αυτό. Στα τύμπανα λοιπόν έχω το 1973 της Stillwell. Έχει στοιχεία από το Neve 1073 και πραγματικά μεταμορφώνει τα τύμπανά μου. Κοστίζει 25 δολλάρια (έκδοση για Reaper) αλλά κατά τη γνώμη μου τ' αξίζει και με το παραπάνω. Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις (κιθάρες, μπάσο κλπ) έχω το BootEQMKII, το οποίο χρωματίζει τον ήχο. Το ReaEQ το 'χω για hi/lo passes όπου χρειάζεται.


Compressors:
Πήρα πριν πολύ καιρό το Rocket της Stillwell (25 δολλάρια για Reaper) απλά και μόνο για το preset που έχει για μπάσο. Μου άρεσε ΤΟΣΟ πολύ! Πρόσφατα άρχισα να τον χρησιμοποιώ και στο ταμπούρο και τα τομς με μεγάλη επιτυχία. Μέχρι πριν λίγες μέρες είχα το DensityMKII για buss compression αλλά κατάλαβα το λόγο που τελικά δε μου αρέσει κι άλλαξε θέση με τον Molot. Άλλος compressor που μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι ο AC1 της audiocation.


Reverb-Delay-Chorus:
Επειδή αυτά τα εφέ δε τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, το Tal-Reverb II όμως έχει πολύ ωραία presets και ήχο που μου αρκούν. Όπου και να το 'χω προσθέσει, "κάθεται" αμέσως.


Πετάλια:
Όπως είπα και πιο πάνω το TS808 βρίσκεται ανελλιπώς στα κιθαριστικά chain μου, το TSE BOD βρίσκεται πάντα στο chain του μπάσου.


Άλλα plugins:
To FerricTDS είναι saturator κατάλληλος για τύμπανα και συνολική μίξη, απ' τη στιγμή που το χρησιμοποίησα άλλαξε εντελώς προς το καλύτερο τις μίξεις μου. Επίσης, πήρα το ToneBoosters Barricade για brickwall limiter. Κοστίζει 10 ευρώ αλλά πολύς κόσμος πίνει νερό στο όνομά του οπότε με κέρδισε.



Αυτά είναι. Αυτά είναι τα plugins που χρειάζομαι και θέλω, τα περισσότερα τα διάλεξα μετά από αρκετό πειραματισμό με παρόμοια plugins ή επειδή απλά κόλλησα μαζί τους απ' την πρώτη στιγμή :) Όπως είπα είμαι πολύ αρχάριος στο θέμα των ηχογραφήσεων, μίξης κλπ αλλά τα παραπάνω με βοήθησαν πολύ στο να βελτιώσω τον ήχο μου και τις ικανότητές μου. Δεν είναι επουδενί τα καλύτερα που υπάρχουν αλλά για μένα (και για άλλους όπως κατάλαβα) είναι ακριβώς ό,τι χρειαζόμαστε, φθηνά ή δωρεάν προγράμματα που δίνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.


Άλλοι developers ή προγράμματα που θα ήθελα να έχω αλλά όπως είπα δε χρειάζομαι είναι:


ToneBoosters: έχουν ολόκληρη σουίτα από plugins, διαβάζω πολύ καλά λόγια για τον developer και την ποιότητα των plugins, κοστίζουν 25 ευρώ.


Variety of Sound: όλα του τα plugins είναι υψηλής ποιότητας, είναι πασίγνωστος και τα προσφέρει δωρεάν.


Stillwell Audio: Δικά του είναι τα Rocket & 1973 που έχω, απίστευτοι compressors και eqs αλλά κι άλλα plugins σε πολύ χαμηλή τιμή. Αξίζουν πολύ παραπάνω...


G-Sonique: Τους ανακάλυψα μόλις πριν 1-2 βδομάδες, έχουν SSL strip channel με 19 ευρώ! Θα το 'παιρνα αν δεν είχα ήδη πάρει το 1973.


Bluenoise Plugins: Φθηνότατο drum machine, τα κλιπ που έχουν ανεβασμένα ακούγονται πολύ καλά.


Υπάρχουν πολλοί ακόμα developers αλλά κράτησα τους παραπάνω γιατί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χρησιμοποιώ κάποια από τα plugins τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/12, 15:34 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #1 στις: 14/02/12, 16:12 »
Πολύ καλό post και ωραίο γούστο στα plugins.
Συμφωνώ απόλυτα στο "freeware ή αν το χρειάζομαι απόλυτα κάτι το πληρώνω". Ο ωκεανός από σπασμένα plugins σε κάνει κατά 99% άπληστο, ανικανοποίητο και τελικά σε αφήνει ημιμαθή (για να μην πω άσχετο). Κι αυτά τα λέω έχοντας δουλέψει εντατικά με μουσική στον υπολογιστή από το 95 τουλάχιστον και για μεγάλο διάστημα με σπασμένα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #2 στις: 14/02/12, 16:30 »
σ'ευχαριστούμε για το ποστ...
δεν μπορώ να δω τώρα τα VST αλλά θα τα ψάξω όταν μπορέσω και πιστεύω πως τα περισσότερα θα μου φανούν χρήσιμα μιας και χρησιμοποιώ μόνο μερικούς free ενισχυτές

θα ταν καλά να το αναπτύσσαμε λίγο ποστάροντας ο καθένας freeware VST's που έχει ανακαλύψει και πιστεύει πως αξίζουν ή και value-for-money επι πληρωμή VST's

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #3 στις: 14/02/12, 18:04 »
Ωραίος Wise_One.


Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #4 στις: 14/02/12, 18:15 »
@zeoy: Πριν ένα χρόνο κι εγώ ήμουν σχεδόν σπασμένα, θες Amplitube, θες Guitar Rig, θες Waves, Softube... Σταδιακά το γύρισα σ' αυτά που ανέφερα πριν. Απ' τη μια τα commercial amp suites μου φάνηκαν "too bloated", απ' την άλλη τα commercial plugins "too much". Προτίμησα να κρατήσω 2-3 plugins που μπορώ να τα μάθω παρά τα 500 της Waves που μέσα από τα χέρια μου, δε θα 'διναν κάτι παραπάνω στον ήχο μου.

@hot_sauce: Ναι βέβαια, μπορούμε να το αναπτύξουμε όσο θέλετε. Έχω μερικά ακόμα plugins που είτε τεστάρω ακόμα ή δεν έχω δοκιμάσει αρκετά, κι αυτά που σούταρα αλλά πρακτικά τα κράτησα backup γιατί ποτέ δεν ξέρεις χεχεχε


@Υπνοβάτης: Βασίζομαι πολύ στις γνώμες άλλων για πράγματα που δεν ξέρω, όλα τα παραπάνω είναι προτεινόμενα κι από άλλους bedroom producers οπότε... Προφανώς δεν έχουμε τον προϋπολογισμό ενός στούντιο αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να έχουμε ωραία γυαλιστερά πράγματα :Ρ
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #5 στις: 14/02/12, 19:01 »
Nice post Wise_One! Θα πρότεινα για λόγους πληρότητας και, κυρίως, για όσους δεν γνωρίζουν τι μπορεί να πετύχει κανείς με αυτά τα εργαλεία, να δώσεις και link(s) με μουσική που έχεις φτιάξει με αυτά. Το τελευταίο κομμάτι που είχες ποστάρει στο forum, είναι πολύ καλό παράδειγμα home recording/producing (όπως βέβαια είναι και πολλά άλλα που έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς από τα μέλη του forum).

Νομίζω πως θα ήταν χρήσιμο να γραφτεί κάποιο sticky εισαγωγικό άρθρο για αρχάριους σχετικά με DAW, interfaces, plugins, κ.τ.λ.π. Αν κρίνω από τα threads που ανοίγουν στο forum, πολλοί, χωρίς να γνωρίζουν την ύπαρξη των software λύσεων, κάνουν αναβάθμιση του εξοπλισμού τους με μέτριους ενισχυτές, όταν ακόμα και τα free plugins είναι εξαιρετικής ποιότητας και προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες για τον home χρήστη με λιγότερα χρήματα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #6 στις: 14/02/12, 20:51 »
Νομίζω πως θα ήταν χρήσιμο να γραφτεί κάποιο sticky εισαγωγικό άρθρο για αρχάριους σχετικά με DAW, interfaces, plugins, κ.τ.λ.π.


υπάρχει και αυτό που τα λέει πολύ ωραία:

http://radikalblaze.blogspot.com/2010/01/pti.html


Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #7 στις: 14/02/12, 22:15 »
Νομίζω πως θα ήταν χρήσιμο να γραφτεί κάποιο sticky εισαγωγικό άρθρο για αρχάριους σχετικά με DAW, interfaces, plugins, κ.τ.λ.π.


υπάρχει και αυτό που τα λέει πολύ ωραία:

http://radikalblaze.blogspot.com/2010/01/pti.html


Πράγματι, πολύ καλό! Thanks!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #8 στις: 14/02/12, 23:52 »
Χαχαχαχαα αυτός είναι ο κολλητός μου στη Θεσσαλονίκη  ;D  Έμαθα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ από αυτόν...


Έλα να βλέπω και τις δικές σας λίστες, όσο μικρές ή μεγάλες κι αν είναι (οι λίστες!), βρίσκεις διαμαντάκια ακόμα κι από το ένα plugin που θα πει κάποιος.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #9 στις: 15/02/12, 05:06 »
τα μισά από αυτά που έγραψες wise_one, όπως και τα βασικά σου plugin, όπως και αυτά που είπε ο zeoy είναι σαν να βγήκαν απ το μυαλό μου αυτά τα λόγια, οπότε δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο συμφωνώ 1000% (το λέει και η υπογραφή μου)  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #10 στις: 15/02/12, 08:38 »
Πολύ ωραίο post, +1 για sticky!!!

Αν γίνεται, κάντε και μια αναφορά στο setup που έχετε (κάρτα ήχου, επεξεργαστής, μνήμη) και κυρίως στο setup που δεν έπαιξε ικανοποιητικά (ώστε να τα αποφύγουμε  ;) ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #11 στις: 15/02/12, 18:28 »
Μπράβο wise one, πολύ ωραίο το ποστ, όπως και το λινκ του φίλου πιο πάνω (το blog έχει και άλλα ενδιαφέροντα άρθρα, για τους μεταλλάδες μεν, βοηθάνε δε ;D ..)
Εμένα με μπρίζωσες ήδη να τα δοκιμάσω και να αρχίσω σιγά σιγά να ξεφορτώνομαι τις παρανομίες που πολλές απ'αυτές είναι πολύ κακό για το τίποτα. Ξεκινάω με ρίπερ να ελαφρύνει (ελπίζω) το σύστημα και πάμε!

.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #12 στις: 15/02/12, 20:21 »
Εγω θα αναφερω το παλιό και ξεχασμενο Native instruments Guitar Combos το οποίο σε κερδίζει με την απλοτητα του, την ευκολία και τη δυνατοτητα να τρεχει σε παλιους υπολογιστες. Η τελευταια εκδοση ειναι του 2005 και περιλαμβανει 3 εξομοιωτες ενισχυτων: marshall, Vox AC, Fender.
Ειναι προγραμμα που επεζησε για λιγο, καθως η εταιρεία το εθαψε πολυ γρηγορα για χαρη του guitar rig. (ισως ειμαι ο μονος Έλλην που το χρησιμοποιει!)  :-\



« Τελευταία τροποποίηση: 15/02/12, 20:23 από Crossroad »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #13 στις: 16/02/12, 13:07 »
Δύο ακόμα plugins που αξίζουν

SonEQ: Το... αντίπαλο δέος αν θέλετε του Stillwell 1973, είναι free και πιο παραμετροποιήσιμο, βασίζεται κι αυτό στο Neve 1073. Από δοκιμές που έκανα, σε κάποιες περιπτώσεις έχει καλύτερο ήχο από το 1973 αλλά δεν το προτίμησα καθώς δεν έχει presets και μπορώ πανεύκολα να καταστρέψω τον ήχο λόγω των περισσότερων επιλογών που προσφέρει.


Satson: Εδώ έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον plugin. Προσομειώνει ήχο αναλογικής κονσόλας, αφού αν τοποθετηθεί σ' όλα τα κανάλια προσθέτει saturation κι άλλα ωραία πράγματα, ζωντανεύοντας τη μίξη και "κολλώντας" όλα τα επιμέρους στοιχεία. Ποιό είναι το θέμα τώρα! Το plugin κοστίζει 39 δολλάρια αλλά δεν έχει demo. Από βίντεο, κλιπάκια και σχόλια που έχω δει/ακούσει, όντως έχει πολύ θετικά αποτελέσματα στο κομμάτι. Το GAS δε μου 'χει φύγει ακόμα για το Satson, αλλά δίνεις 30 ευρώ για κάτι που δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς σωστά; Και γιατί να μη βάλεις το FerricTDS που έτσι κι αλλιώς είναι saturator; Απλά δε μπορώ να το συγκρίνων 1-προς-1 με το Ferric αφού δεν έχει demo!




@jim.ni: σε κόβω για Lecto guy...


@RORY: και για σας τους ροκάδες έχει ο LePou, o HyBrit με τις κατάλληλες ρυθμίσεις θα είναι κουτί για σένα... Θα σου στείλω αύριο κλιπάκι (δεν είμαι σπίτι σήμερα)


@Crossroad: Ούτε καν το ήξερα! Απορώ αν υπάρχει πουθενά πια...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #14 στις: 16/02/12, 16:48 »
Εγω θα αναφερω το παλιό και ξεχασμενο Native instruments Guitar Combos το οποίο σε κερδίζει με την απλοτητα του, την ευκολία και τη δυνατοτητα να τρεχει σε παλιους υπολογιστες. Η τελευταια εκδοση ειναι του 2005 και περιλαμβανει 3 εξομοιωτες ενισχυτων: marshall, Vox AC, Fender.
Ειναι προγραμμα που επεζησε για λιγο, καθως η εταιρεία το εθαψε πολυ γρηγορα για χαρη του guitar rig. (ισως ειμαι ο μονος Έλλην που το χρησιμοποιει!)  :-\




πού το θυμήθηκες ρε φίλε;  ;D
Το είχα δοκιμάσει τότε και ο Plexi νομίζω πως ήταν αρκετά συμπαθητικός.

Ένα freebie που μου άρεσε πολύ όταν βγήκε ήταν το British Valve Custom της Studio Devil: http://www.studiodevil.com/products/british_valve_custom/



Είχα γράψει και 2 demos τότε με αυτό (υπάρχουν στην πιο πάνω σελίδα) που δείχνουν την clean πλευρά του παρότι είναι προσομοίωση Marshall stack. Προσομοιώνει έναν ενισχυτή μόνο και μια καμπίνα (4χ12) μόνο αλλά νομίζω ότι το κάνει πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #15 στις: 16/02/12, 23:45 »
Μετα απο πολλα χρονια "ενασχολησης" με το ψηφιακο κοσμο των VSTs ( freeware και με πληρωμη ) εχω καταληξει σε καποια mainstream VSTs, τα οποια αφορουν καθαρα το χωρο της μουσικης παραγωγης ( ηχογραφηση, editing, μιξη και pre-mastering ) κι οχι distortion type effects ( αν και μερικα απο αυτα, κανουν και για distortion effect υπο καταλληλες συνθηκες ).


Μια απο τις "μεγαλες" αγαπες μου ως εταιρια παραγωγης plug ins, ειναι η Waves, η οποια με τη σειρα Mercury ( ενα απο τα μεγαλυτερα κι...ακριβα της bundle ) μου εχει πραγματικα λυσει τα χερια οσον αφορα το θεμα των δυναμικων επεξεργαστων ( gates/expanders και compressors/limiters ) που περιεχει το πακετο.

Ενα απο τα σημαντικοτερα πλεονεκτηματα της συγκεκριμενης σειρας ειναι η "μιμηση" παλιων μηχανηματων ( πχ του περιφημου UREI 1176LN Compressor που κανει τη διαφορα σε drum tracks και attack guitar presets ), τα οποια βεβαια ποτε δε θα ειχαμε την ευκαιρια να δουμε...στο σπιτι μας.

Κι επειδη παντα ημουν αρνητικος σε οτιδηποτε "μιμειται" αναλογικα μηχανηματα ( με την αιτιολογια πως το ρευμα και τα κυκλωματα περιλαμβανουν τυχαιοτητες που δεν υπαρχουν στα ψηφιακα συστηματα ), επρεπε να δουλεψω σε μια SSL 4000 Β κονσολα του 1977 και να τη συγκρινω με τα αντιστοιχα SSL plug ins της Waves για να καταλαβω πως η διαφορα ειναι μη ακουστη.

Βεβαια κοστολογειται αρκετα....ακριβουτσικα ( 2800+ € και ομολογω πως ημουν τυχερος που λογω εργασιας καταφερα να εχω προσβαση στην εκδοση αυτη ), ομως μολις την "βαζεις" στον υπολογιστη σου, τελειωνει η αναγκη σου για οτιδηποτε αλλο.


Μεχρι τοτε δουλευα αρκετα με plug ins της PSP Audioware ( ιδιαιτερα το PSP Vintage Warmer, το Master EQ και το PSP master Compressor τα χρησιμοποιω ακομα εαν θελω να εχω ενα vintage ηχο στο τελικο αποτελεσμα μιας μιξης ) και της Nomad.


Ιδιαιτερα η Nomad εχει μια ιδιαιτερη εμφαση σε vintage μηχανηματα/ηχους και μαζι με το γεγονος πως ειναι σχετικα φτηνα ( το full πακετο κοστιζει 600$ περιπου ) για τον ηχο τους, νομιζω πως για εναν πρωταρη που θελει να κανει το επομενο βημα, ειναι ο,τι πρεπει.

Για Delayed effects ( delays, chorus, reverbs, phasers, κλπ ) χρησιμοποιω κυριως της Waves και της Nomad ( το Blue Verb ειναι τρομερο ), αν και ενιοτε μ'αρεσει να χρησιμοποιω τα Wizooverb και Lexicon Native Verb ( καποτε ηταν αποκλειστικοτητα των Pro Tools, εξου και το ονομα Native ).



Απο εκει και περα, απο freeware χρησιμοποιουσα αρκετα plug ins της Kjaerhus ( που κατα παραξενο λογο δεν εχει πλεον site ) και της voxengo ( εχει κι αρκετα freeware ακομα ). Σας προτεινω να χρησιμοποιησετε την Classic σειρα της Kjaerhus. Ελαφρια plug ins ( τρεχουν ακομα και σε μονοπυρηνα συστηματα του 2000 ), με καλο interface ( οχι και τοσο αξιοπιστο στις μικρες αλλαγες ) και σχετικα καλουτσικο ηχο για freeware.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #16 στις: 17/02/12, 06:07 »
Παράθεση
@jim.ni: σε κόβω για Lecto guy...


οχι με 456 παιζω (4 καναλια ), ξεκίνησα με legion αλλά μου έβαζε πολύ θόρυβο, βασηκα με ολα παιζω

η αλυσίδα είναι (ολα free):
1)screamer TSE808(ανοιχτό μόνο για εποχες kill em all τραγουδια),
2)lepou LE456 (δεν ειχα δει το new skin τωρα το ειδα, μαματο)
3)lecab2 (stereo με 2 διαφορετικές καμπίνες)
4)delay απο reaper (ανοιχτό στα solo)
5)compresor απο reaper (οχι παντα)

αυτα τα λίγα (και πολλά ει ναι), τέρμα η εποχές ,με τεράστιες αλυσίδες απο σπασμένες βλακιες τύπου guitar rig
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/12, 18:33 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #17 στις: 17/02/12, 17:30 »
εξελίσσεται σε πολύτιμο θέμα με τόσες πληροφορίες...
συνεχίστε παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #18 στις: 19/02/12, 22:42 »
freemind μιας και τα plugins που χρησιμοποιείς εμείς δε μπορούμε να πιάσουμε με νόμιμες οδούς  :P  να δώσω το link για την kjaerhus σουίτα που έδωσες. Είναι όντως ωραία plugins και πολύ ελαφριά, με αρκετά presets και πολλούς οπαδούς ακόμα.


Έδωσες πάντως πολύ καλές επιλογές γι' αυτούς που θέλουν να πάνε μερικά κλικ πάνω από την απλή home recording παραγωγή, τα χρήματα είναι νορμάλ για τέτοιες περιπτώσεις.



τα FabFilter τα 'χεις δει καθόλου; Τα εκθειάζουν αρκετά από άποψη ποιότητας και φυσικά τιμής (αν και είναι λίγο τσιμπημένα για εμάς τους απλούς bedroom warriors) και κυρίως από λειτουργικότητας.


Αφού ο jim.ni έδωσε το chain του κι εγώ στην αρχή ανέφερα το δικό μου, πάρτε και το ανάλογο screenshot. To gate μου είναι απαραίτητο αφού είμαι άθλιος  ;D
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #19 στις: 19/02/12, 23:09 »
freemind μιας και τα plugins που χρησιμοποιείς εμείς δε μπορούμε να πιάσουμε με νόμιμες οδούς  :P  να δώσω το link για την kjaerhus σουίτα που έδωσες. Είναι όντως ωραία plugins και πολύ ελαφριά, με αρκετά presets και πολλούς οπαδούς ακόμα.



Βασικα τα plug ins που ανεφερα απαιτουν και λιγο παραπανω γνωσεις ως προς τη χρηση τους, καθως και μια εξοικοιωση με αντιστοιχα πραγματικα μηχανηματα, διοτι εχουν και το κατιτις παραπανω ως προς τη λειτουργια τους. ;)

Και σιγουρα, εαν δεν ειχα προσβαση σε αυτα λογω εργασιας, δε θα μπορουσα ουτε κι εγω να τα αποκτησω μεσω της τσεπης μου ;).

Περα απο αυτο, τα plug ins αυτα δεν προκειται να ομορφυνουν τον ηχο, εαν ο ιδιος ο ηχος δεν ειναι σωστος απο την πρωτογενη ηχογραφηση. Απευθυνονται και σε bedroom maniacs, μονο εφοσον οι τελευταιοι εχουν σπαταλησει και καποια χρηματα για την αποκτηση καλυτερου περιφερειακου εξοπλισμου ;)

Η λογικη "ας το φτιαξουμε στη μιξη" ειναι τελειως λαθος και οι μεγαλες εταιριες παραγωγης plug ins, το ξερουν αυτο και το τηρουν κατα γραμμα. ;)


Δεν εχω ακουστα τη σειρα της FabFilter ( ομολογω πως δεν ηξερα καν το ονομα της ) αλλα βλεπω πως ειδικευεται σε effects δυναμικης! Και η τιμη του bundle δεν ειναι καθολου κακη ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #20 στις: 20/02/12, 05:50 »
Παράθεση
Αφού ο jim.ni έδωσε το chain του κι εγώ στην αρχή ανέφερα το δικό μου, πάρτε και το ανάλογο screenshot. To gate μου είναι απαραίτητο αφού είμαι άθλιος


χαχαχα μια απ τα ιδια εχω( ξεχασα το gate), μεσα στο μιαλο μου εισαι (δεν βλεπω PAN ομως)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1241
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #21 στις: 20/02/12, 12:15 »
Επειδη μου αρεσει να παταω ενα πληκτρο στο μιντι και να μην ξερω ακριβως τι θα προκυψει, modular sznthesiyer ktl, μου αρεσει παρα πολυ το Podolski, το οποιο ειναι freeware.

Για την κιθάρα πλεον δεν χρησιμοποιω vst, απλα την ηχογραφω ειτε με modelling, χωρις reverb, chorus κ.ο.κ., ειτε με καποιοα DI Box, π.χ. της Palmer . Μετα προσθετω, αναλογα με την περισταση, λιγο SIR (reverb freeware), και τα εσωτερικά modulation vst του Cubase.

Για να τσεκαρω τις συχνοτητες χρησιμοποιω το Inspector, οπως και το Voxengo, τα βρηκα αυτα σε καποιο περιοδικό.

Επισης, για limiting , compressor κτλ. πολυ καλα ειναι της Kjaerhus, η golden σειρα, και τα Nomad.

Διαπίστωσα πως για να βγει ενας καλος και αξιοπρεπεις ηχος δεν χρειάζονται πλεον τα τεραστια σπασμενα προγραμματα, μπορει και καποιος να χρησιμοποιησει freeware, και να κανει την δουλεια του.

Πολυ ωραιο θεμα...


Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1345
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #22 στις: 20/02/12, 14:37 »
Δεν εχω ακουστα τη σειρα της FabFilter ( ομολογω πως δεν ηξερα καν το ονομα της ) αλλα βλεπω πως ειδικευεται σε effects δυναμικης! Και η τιμη του bundle δεν ειναι καθολου κακη ;)


Η Fabfilter πρωτοέκανε όνομα στο χώρο κυρίως λόγω των φίλτρων της. Το απλούστατο (αρχικά μονοφωνικό) synth Fabfilter One έκανε τρομερή αίσθηση ακριβώς λόγω φίλτρων. Στη συνέχεια επεκτάθηκε σε πιο πλούσια synths (Twin) , τρελά delay (timeless), standalone filter/modulation (volcano) και τελευταία σε equalizers, compressors, limiters, gates (Pro-Q,C,L,G). Έχω τα Twin II, Timeless και Volcano και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Γενικά (όταν παρακολουθούσα αυτά τα πράγματα) ακούγονταν πολύ καλά λόγια για την εταιρεία, τον ήχο της και τα έξυπνα interface.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #23 στις: 21/02/12, 01:06 »
(δεν βλεπω PAN ομως)
Ναι δίκιο έχεις είναι το βασικό chain για τζαμάρισμα, μετά κάνω τα pan κλπ


Ωραίος κι ο vangelis, μου άρεσε η απλή σου προσέγγιση. Πρέπει να πω ότι αν δεν είχα "δώσει" τον Roland Cube μου στον ξάδερφο για να μάθει να παίζει (δεν έμαθε τελικά αλλά δε λέει να τον ζητήσω πίσω αφού δε τον χρειάζομαι ντε και καλά), ίσως κι εγώ να έγραφα με μικρόφωνο, έστω και modelling τι να κάνουμε.


Ρε συ zeoy το British Valve Custom μπόρεσες να το "δουλέψεις"; Το 'χω συνέχεια εγκατεστημένο αλλά δεν καταφέρνω να βγάλω καλό ήχο. Όχι πως περιμένω να βγάλω ΤΟ gain και τη bright-ίλα αλλά παραείναι μουντός ρε συ...


hot_sauce περιμένουμε κι εσένα, μη νομίζεις ότι θα παίζεις συνέχεια με τα plugins που αναφέρθηκαν  ;D


edit: μες στο σ/κ θα βάλω μπροστά κι ένα section με τα pc specs που πρότεινε ο Kosthrash, είχα την τύχη να κάνω τις ηχογραφήσεις μου σε 3 μηχανήματα (παλιό desktop, laptop κι αναβαθμισμένο desktop) οπότε μπορώ να σας δώσω κάποια "συγκριτικά" όσο θυμάμαι τουλάχιστον από το παλιό desktop & laptop.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/12, 01:12 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Η συλλογή μου από VST Plugins
« Απάντηση #24 στις: 21/02/12, 09:24 »
Βοηθησες πολλους!
Ωραιος.  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
108 Απαντήσεις
38232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/06, 16:35
από Ο Νέος Κιθαρωδός
0 Απαντήσεις
1793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/06, 12:48
από vinias
4 Απαντήσεις
11739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/07, 10:04
από IxNiLaTiS
4 Απαντήσεις
3561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/07, 21:29
από fotis1234
1 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 20:03
από Utapes
0 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/09, 13:37
από MakisSRV
5 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 22:18
από bassman(4 String Suicide!)
1 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/15, 15:09
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
5993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/15, 13:31
από profsokin
4 Απαντήσεις
10455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/18, 09:37
από panixgr