Ψηφοφορία

Πώς βλέπετε τη σημαντική απώλεια ψήφων των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, ως τώρα, στα γκάλοπ?

Επιτέλους μπορεί να αλλάξει κάτι.
8 (30.8%)
Δεν ελπίζω σε μεγάλες αλλαγές στο σκηνικό.
7 (26.9%)
Δεν εμπιστεύομαι τις δημοσκοπήσεις.
8 (30.8%)
Νομίζω πως δεν πρέπει να αλλάξουμε τρόπο διακυβέρνησης.
2 (7.7%)
Δε με επηρρεάζουν τα γκάλοπ, δε θα ψηφίσω.
1 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 26

Αποστολέας Θέμα: Εκλογές 2012!  (Αναγνώστηκε 47584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #50 στις: 02/05/12, 10:48 »
Συμφωνώ με όλους πάνω κάτω για τις ιδιωτικοποιήσεις γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι κακό και τι είναι καλό. Πιστεύω στην αυστηρή διοίκηση και στην ανταγωνιστικότητα του ιδιώτη αλλά από την άλλη...
Ο Vrachno έχει δίκιο αλλά και το κράτος χάνει συνέχεια. Και να πω ότι μπαίνουν Έλληνες επιχειρηματίες στο παιχνίδι, μήπως στηρίξουν την αγορά... Μόνο γερμανικά χέρια.

@kopaniamento μου κάνει εντύπωση που δεν ήξερες ότι κυβέρνηση βγαίνει με ελάχιστο ποσοστό. Γι αυτό ωρυόμαστε ΠΑΤΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Επίσης δεν είμαι σίγουρος για την αντιμνημονιακή πολιτική. Τρέμω όταν σκέφτομαι Ελλάδα εκτός Ευρώπης. Βουλγαρία το '80 θα γίνουμε.

Κάπου υπάρχει η μέση λύση. Το θέμα είναι να τη βρούμε.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #51 στις: 02/05/12, 11:08 »
Παιδιά, εγω δεν θα συνεχίσω την συζήτηση.  Θεωρούσα αυτονόητο οτι μιλάω με ανθρώπους που τουλάχιστον συμφωνούσαμε κατά του μνημονίου και θα μιλούσαμε για το πόσο σημασία έχουν οι εκλογές στην ζώή μας. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει, και πάμε να ανοίξουμε πολλάπλά θέματα, όπως "μνημόνιο", "ΔΝΤ", "ιδιωτικοποίησεις" κτλ. Και δεν έχει νόημα να το κουράζουμε, άλλωστε ξέρουμε ήδη ποιος θα βγει και τι θα ακολουθήσει, και κατα πόσο μας πέφτει λόγος. Δεν ελπίζω σε τίποτα εδώ και αρκετό καιρό

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #52 στις: 02/05/12, 11:16 »
Παιδιά, εγω δεν θα συνεχίσω την συζήτηση.  Θεωρούσα αυτονόητο οτι μιλάω με ανθρώπους που τουλάχιστον συμφωνούσαμε κατά του μνημονίου και θα μιλούσαμε για το πόσο σημασία έχουν οι εκλογές στην ζώή μας. Προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει, και πάμε να ανοίξουμε πολλάπλά θέματα, όπως "μνημόνιο", "ΔΝΤ", "ιδιωτικοποίησεις" κτλ. Και δεν έχει νόημα να το κουράζουμε, άλλωστε ξέρουμε ήδη ποιος θα βγει και τι θα ακολουθήσει, και κατα πόσο μας πέφτει λόγος. Δεν ελπίζω σε τίποτα εδώ και αρκετό καιρό

Μάλιστα... Ομολογώ ότι δε μου άρεσε ιδιαίτερα αυτό που λες αλλά τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #53 στις: 02/05/12, 11:55 »
Φιλέ, βγαίνω εκτός, γιατί θυμήθηκα ακριβώς τον λόγο που σταμάτησα να συζητάω για πολιτικά χρόνια τώρα: Με ρίχνει, με στεναχωρεί, πως το λένε. Είναι πολύ κουραστική και ψυχοφθόρα διαδίκασία, ειδικά αν πιστεύεις εξαρχής οτι δεν θα βγάλει κάπου. 

Είμαστε σε μια εποχή που θα έπρεπε να εξασφαλίσουμε τα απαραίτητα για να ζήσουμε με αξιοπρέπεια, και να προστατέψουμε οτι μας έχει μείνει μετά από κόπους, κατακτήσεις χρόνων και άπειρα λεφτά από φόρους. Και αντί να κάνουμε αυτό πετάμε πέτρες στο δημόσιο, υποστηρίζουμε την λογική οτι είμαστε ανίκανοι (επειδή είμαστε hellene.. το έχουμε στην φύση μας) να αυτοδιαχειριστούμε τον πλούτο μας και είναι καλύτερα να τον πάρει ο γερμανός Boss. Απορώ με τους apolitique-φιλελεύθερους, που δεν βλέπουνε καν οτι τα μέτρα που πάρθηκαν τα τελευταία 3 χρόνια οδηγούν με 100% αποτελεσματικότητα στο να εξαφανιστεί οποιοδήποτε ελπίδα ανταγωιστικότητας και επιχειρηματικότητας.

Έχω κανει δωρεάν σπουδες στο δημόσιο Πανεπιστήμιο, που αν δεν ήταν δωρεάν δεν θα τις ειχα κάνει ποτέ. Μετά απο άπειρες πόρτες που έφαγα στον ιδιωτικό κλάδο επειδή δεν είχα βύσμα (αξιοκρατία και καλή διαχείριση, εδώ γελάμε), βρήκα μια πολύ απαιτητική δουλεία σε ιδιωτική εταιρία στην οποία με βοηθησαν οι σπουδές μου. Και η εταιρία μου με απέλυσε πριν μισό μήνα γιατί αντιμετώπισε προβλήματα που κατα την γνώμη μου γίνανε από διοικητικά λάθη. Δεν εμπιστέυομαι κανέναν ιδιώτη να διαχειριστεί τίποτα, ειδικά όταν το έχω πληρώσει, και αυτός μπαίνει απλά για να εισπράξει.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 11:57 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #54 στις: 02/05/12, 12:17 »
Πρώτον τα μέτρα δε θα αλλάξουν. Πήγαμε σε PSI για να μην έχουμε δραχμή. Καλό ή κακό; Δεν έχω ιδέα. Δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις (δυστυχώς) για να το καταλάβω.

Εγώ κάνω σπουδές στο δωρεάν δημόσιο Πανεπιστήμιο και ξέρω ότι μου κατήργησαν πειράματα, αντιδραστηρια και έκλεισαν ολόκληροι τομείς έρευνας με αποτέλεσμα άτομα να μείνουνε χωρίς δουλειά επειδή
δεν υπάρχει χρήμα ούτε για τα καλοριφέρ. Στο δωρεάν δημόσιο Πανεπιστήμιο μου μετράω 180 μέλη ΔΕΠ. Για όνομα του Αλλάχ, 180; Πέντε καθηγητές με μισθό 3000 ανά τομέα;  Στο δωρεάν δημόσιο Πανεπιστήμιο μου, επίσης, καλείσαι να κάνεις διδακτορικό στα 24 σου χωρίς να πάρεις ούτε ένα ευρώ. Για κάποιον περίεργο λόγο τα προγράμματα θεωρούν ότι δε μας αξίζουν και πολλά λεφτά. Το δημόσιο δωρεάν Πανεπιστήμιο μου επίσης έχει βραβευτεί ως ένα από τα πιο έμπιστα τμήματα στην Ευρώπη... Σκέψου.

Όσο για τη δουλειά σου, πραγματικά είναι λυπηρό και εύχομαι να γίνει κάτι όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Αλλά θα σου πω ότι την επιχείρηση ΜΟΥ, για την οποία ρίσκαρα εγώ, έβαλα λεφτά ΕΓΩ, και συντηρώ εγώ και παίζω το κεφάλι μου κορώνα γράμματα κάθε μέρα, θα νοιαστω πολύ παραπάνω από ότι μια δημόσια εταιρεία από την οποία και αραχτός να κάθομαι στην καρέκλα θα πάρω σύνταξη.

My point: Τα πράγματα έχουν πάντα δυο όψεις και όπως είπα πρέπει πλέον σε αυτή τη χώρα να ανασυνταχθούμε και να βρούμε τις ισορροπίες μας. Με δοκιμές, με λάθη (πόσα ακόμη άραγε αντέχουμε), με πείσμα αλλά και με ανοιχτό μυαλό. Πάνω από όλα αυτό. Δεν υπάρχει πανάκεια. Δεν υπάρχει σωστό σχέδιο. Υπάρχει προσαρμογή στις αγορές και συμμόρφωση.

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #55 στις: 02/05/12, 13:04 »
Απορώ με τους apolitique-φιλελεύθερους, που δεν βλέπουνε καν οτι τα μέτρα που πάρθηκαν τα τελευταία 3 χρόνια οδηγούν με 100% αποτελεσματικότητα στο να εξαφανιστεί οποιοδήποτε ελπίδα ανταγωιστικότητας και επιχειρηματικότητας.


Τα μέτρα που πάρθηκαν τα τελευταία 3 χρόνια ουδεμία σχέση έχουν με το τί πραγματικά θα έπρεπε να γίνει. Και δεν λέει κανένα μνημόνιο για αυτά. Το πρώτο έλεγε για 75% έσοδα από μεταρρυθμίσεις και 25% από φοροδιαφυγή, και αντίθετα έγινε 100% αύξηση της φορολογίας, καθώς το υπάρχον πολιτικό σύστημα είναι ως τις ρίζες διεφθαρμένο, λόγω κομματικών συμφερόντων. Όσον αφορά το δεύτερο μνημόνιο, το οποίο και παρέθεσα πριν σε απλή μορφή, τα περισσότερα από αυτά που λέει είναι στο προεκλογικό πρόγραμμα των κομμάτων και τα ίδια τάζουν εδώ και 10 χρόνια (Γιώργο προχώρα, άλλαξέ τα όλα κ.τ.λ.) αλλά τί περίεργο, όταν έρθει η ώρα, το γυρίζουν στη φορολογία (και τσακίζουν την τελευτάια ρανίδα παραγωγικότητας της μεσαίας τάξης).

Α, και τί σημαίνει αλήθεια ''απολιτικ''? Δηλαδή δεν είναι Δεξιά ή Αριστερά ένα πράγμα? Γιατί κολλάμε τόσο σε ταμπέλες που δεν έχουν καμμιά σημασία στην Ελλάδα? Δηλαδή τα ''δεξιά''  κόμματα της χώρας...ευνοούσαν το ''επιχειρείν''?? -ΧΑΧΑΧΑ. Τον ιδιωτικό τομέα? ΧΑΧΑΧΑ Διεφθαρμένα κόμματα είναι, που σκοτώνουν το επιχειρείν (μέσω φόρων - η Ελλάδα πληρώνει φόρους Σουηδάς και έχει υπηρεσίες Ουγκάντας) και το μόνο που κανουν είναι να διορίζουν κόσμο σε προσωποπαγείς θέσεις και στον ιδιωτικό τομέα ξέρουν να συναλλάσονται μόνο με αυτούς που προσφέρουν την καλύτερη μίζα, και όχι αξιοκρατικά. Τα αριστερά κόμματα? Έχουν ''προοδευτικές'' ιδέες? -ΧΑΧΑΧΑ. Εχουν υψηλό δημοκρατικό φρόνημα? -ΧΑΧΑΧΑ Καρα-συντηρητικά κόμματα είναι, που θέλουν να μην αλλάξει ΤΙΠΟΤΑ σε ένα κράτος που διώχνει τα παιδιά του, οι τακτικές τους δε και η ανυπακοή που προωθούν φλερτάρουν ξεκάθαρα με το φασισμό...είναι απλά αυτά τα κόμματα που τα βολεύει η παρασιτοκρατεία, ώστε να πουλάν ''επανάσταση'' και να γεύονται τα ιδιαίτερα προνόμια του βουλευτικού μισθού, κάνοντας στην ουσία προτάσεις για το ...τίποτα.

Ξέρω ότι μπορεί να μην ακούγομαι αρεστός σε πολλούς. Αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι είμαστε μέρος ενός παραπλανόμενου κοινού, που αντί να κοιτάει την ουσία (μεταρρυθμίσεις) κοιτάει για τον αν όπως λέει ο Καμμένος είμαστε μέρος μιας ''διεθνους συνωμοσίας'' των ξένων και της νέας τάξης πραγμάτων, αν η χρυσή αυγή είναι όντως φασιστικό κόμμα ή όχι και γιατί έβαλε τον χίτλερ στο εξώφυλλο του περιοδικού της, αφού μια φορά και το Time το είχε κάνει και μπλα μπλα μπλα και χάνουμε την ουσία.

Η ουσία είναι ότι

1) Ζούσαμε χρόνια με δανεικά και είμασταν ένα διεκδικητικό κράτος, που όμως οι διεκδικήσεις του προέρχονταν από δανεικά, τα οποία μοίραζε απλόχερα ο πολιτικός για να ταϊσει και τυς δικούς του στρατούς, χωρίς να τον ενδιαφέρει να εξυγιάνει την οικονομία της χώρας.
2) Η Ελλάδα δανείζεται με 3,5 – 4,5% από χώρες που καλούνται να πληρώσουν μεγαλύτερο επιτόκιο για να καλύψουν τις δικές τους ανάγκες.  Αν το φαινόμενο αυτό εξακολουθήσει και οι “άλλοι“, εκείνοι που μας δανείζουν, δεν είναι αθεράπευτοι φιλέλληνες, τότε ίσως αναθεωρήσουν και σκεφτούν ότι το κόστος παραμονής της Ελλάδας στο ευρώ είναι πλέον πιο ακριβό από το κόστος της εξόδου.
3) Το μεταρρυθμιστικό που περιμέναμε όλα αυτά τα χρόνια, από τα σλόγκαν των κομμάτων (πολίτες για την αλλαγή, άλλαξέ τα όλα και μπλα μπλα μπλα) έμειναν στα χαρτιά και τώρα επανέρχονται με πιο ''βιαιη'' μορφή, μέσω ενός μνημονίου.
4) Αγορά δεν είναι κάτι άνθρωποι σε έναν πύργο που πατάνε κουμπάκια, ούτε κεφαλαιοκράτες και μασώνοι. Είναι οι κανόνες και οι θεσμοί που ορίζει ένα κράτος στις συνδιαλαγές του με τους ιδιώτες. Είναι μια μπούρδα αυτό που λένε ότι θέλουν να ρίξουν το εργατικό κόστος στην Ελλάδα, για να έχουν φθηνά εργατικά χέρια οι ξένοι. Στη γερμανία των καλών μισθών, και σε άλλες χώρες, γιατί γίνονται συνέχεια επενδύσεις και υπάρχει βαριά βιομηχανία? Εδώ στην Ελλάδα, το καθεστώς πολυνομίας και διαφθοράς δεν είναι φιλικό σε οποιαδήποτε επένδυση από ξένους ή Έλληνες, γιατί δεν ξερουν τί πρόκειται να τους ξημερώσει.
5) Οι ''αντιμνημονιακές'' δυνάμεις ούτε να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας μπορούν, ούτε να δίνουν επίδομα... 5.000 ευρώ στους ανέργους. Ούτε είμαστε μερος μιας συνωμοσίας. Και η Ιρλανδία είχε ΔΝΤ αλλά ο κατώτατος μισθός ήταν 1500. Έχει να κάνει καθαρά με το πόση είναι η ανταγωνιστικότητα της οικονομίας της χώρας.

Θα μπορούσα να πω πολλά άλλα. Ο καθένας στο κάτω κάτω μπορεί να πιστεύει αυτό που νομίζει, ή αυτό που θέλει να ακούσει. Δεκτόν. Εγώ είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα πράγματα και η κοινή λογική έχουν αρρωστημένα διαστρεβλωθεί από την πολιτική σκηνή, εξαπατώντας πολύ κόσμο. Φοβάμαι ότι είμαστε λίγες μέρες πρίν από το ''Ατύχημα''.. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 13:15 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #56 στις: 02/05/12, 14:09 »
Δες λίγο καλύτερα τις θέσεις που προτείνει ο συνδιασμός που μας πρότεινες, και θα καταλάβεις γιατί η apolitique-free-market νοοτροπία είναι επικίνδυνη, ειδικά αυτές τις μέρες.
  • Σε επίπεδο καθημερινής ζωής θα εφαρμοστεί η υπάρχουσα νομοθεσία, που απαγορεύει την κατάληψη δια της βίας δημόσιου ή ιδιωτικού χώρου. Οι καταληψίες -όποιοι και να είναι: εργαζόμενοι, αγρότες, περίοικοι, φοιτητές, μαθητές- αντιμετωπίζουν τη διαδικασία του αυτόφωρου. (Δημόσια τάξη)
  • Απαγορεύονται οι πορείες στο οδόστρωμα. (Συνδικαλισμός)

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #57 στις: 02/05/12, 14:46 »
Δες λίγο καλύτερα τις θέσεις που προτείνει ο συνδιασμός που μας πρότεινες, και θα καταλάβεις γιατί η apolitique-free-market νοοτροπία είναι επικίνδυνη, ειδικά αυτές τις μέρες.
  • Σε επίπεδο καθημερινής ζωής θα εφαρμοστεί η υπάρχουσα νομοθεσία, που απαγορεύει την κατάληψη δια της βίας δημόσιου ή ιδιωτικού χώρου. Οι καταληψίες -όποιοι και να είναι: εργαζόμενοι, αγρότες, περίοικοι, φοιτητές, μαθητές- αντιμετωπίζουν τη διαδικασία του αυτόφωρου. (Δημόσια τάξη)
  • Απαγορεύονται οι πορείες στο οδόστρωμα. (Συνδικαλισμός)


Φυσικά και έχω δει τις θέσεις. Πολλές φορές τις έχω διαβάσει-ακούσει την καθεμία.

1. Αναλογίσου πόσες θέσεις εργασίας χάνονται καθημερινά από το τζίρο που χάνουν καταστήματα και επιχειρήσεις ότι κατι είναι μη προσβάσιμο. Πρόκειται για τραγική ειρωνία, οι διαδηλώσεις να γίνονται δήθεν για τα δικαιώματα των εργαζομένων (στην ουσία γίνονται για να ικανοποιηθεί το αίσθημα πόλωσης της Παπαρήγα, του Τσίπρα και των συνδικάτων) και να χάνουν οι όλο και λιγότεροι μη-άνεργοι θέσεις εργασίας. Μη μιλήσω για ενέργειες που ''χαντακώνουν'' τον τουρισμό με αποτέλεσμα να στρέφονται οι ξένοι σε χρόνο με το χρόνο σε γείτονες ανταγωνιστές οι οποίοι πλέον είναι πιο αξιόπιστοι, όπως η Τουρκία.

2. Το ''κόμμα που πρότεινα'' δεν προτείνει ακριβώς κατάργηση κομματικών συγκεντρώσεων, πιστεύω λέει αυτονόητα πράγματα. Θες να κάνεις κομματική συγκέντρωση? Νοίκιασε ένα χώρο, ένα γήπεδο, ένα θέατρο κτλ και κάντην εκεί. Γιατί να στερείς το μεροκάματο χιλιάδων εργαζομένων? Επίσης, θες να ακουστεί η γνώμη σου? Πως θα γίνει αυτό μέσω μιας κατάληψης (που μόνο ομοϊδεάτες σου είναι μέσα στον κατελλειμένο χώρο να σε ακούσουν) και 2 πανό? Έχεις το δικαίωμα να βγεις στην κρατική τηλεόραση (πρόταση του κόμματος), να πεις ό,τι θες, όση ώρα θες, πρόσωπο με πρόσωπο με την κοινωνία, να εκτεθείς όμως (εκτεθείς=προβληθείς στο κοινό) μπροστά στην κοινωνία και εκεί να εκθέσεις και τις απόψεις-διαφωνείες σου. Είναι εύκολο να φωνάζεις πίσω από το πλήθος και τελικά απο ουσία να μη λες τίποτα.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι το κόμμα αυτό δεν απευθύνεται σε σένα, που καλώς ή κακώς βρίσκεσαι σε ένα ιδεολογικό φάσμα που του φαίνεται αδιανόητο να καθαιρεί κάποια χαρακτηριστικά του κράτους σοβιετίας. Δημοκρατία έχουμε και καλά κάνεις, απλά πιστεύω για να αξιοποιήσεις καλύτερα προτάσεις σαν αυτές, πρέπει να βγάλεις από πάνω σου -για πολύ λίγο- τον συγκεκριμενο ιδεολογικό μανδύα, ώστε να δεις με καθαρή σκέψη τα υπέρ και τα κατά, βάσει κάποιας πραγματικότητας και αριθμών και όχι κάποιων φρονημάτων, και να τα ζυγίζεις ο ίδιος. Δεν χρειάζεται a priori συμπεράσματα.

Όλα αυτά φυσικά εντελώς φιλικά, και ειλικρινά λυπάμαι που έχασες τη δουλειά σου. Σε ένα πραγματικά υγιές επιχειρηματικό περιβάλλον, θα μπορούσες να επιλέξεις εσύ ποιό αφεντικό σου κάνει και ποιο όχι, ή ακόμα καλύτερα σε ποια δουλειά σου αρέσει να κάνεις πραγματικά, και έτσι να γίνεσαι και ο ίδιος πιο παραγωγικός και να βελτιώνεται η οικονομία μιας χώρας, αφού ο κάθε πολίτης θα βρίσκεται στην πλέον παραγωγική για αυτόν θέση. Πάντως εύχομαι ό,τι καλύτερο στην μετέπειτα επαγγελματική σου σταδιοδρομία.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 14:48 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #58 στις: 02/05/12, 15:16 »
Free_bird να ελέγξεις τον κατάλογο των ανθρώπινων δικαιωμάτων στο σύνταγμα.
Είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα οποιουδήποτε να διαδηλώνει ελεύθερα όποτε και με όποιον και πάνω απ' όλα όπου θέλει.
Η καταστρατήγηση αυτού είναι δικτατορία όπως και να το μασκαρέψεις.

Δικαίωμα είναι και η απεργία.

Η κατάληψη όχι, είναι παράνομη. Και έτσι πρέπει να παραμείνουν αυτά. Ήδη η αστυνομία κάνει ότι μπορεί για να ακυρώνει τα συλλαλητήρια

Τέλος πάντων, λάθος κουβέντα σε λάθος μέρος. Εδώ λέμε για τις εκλογές του 2012.

Και στις εκλογές του 2012 συμβαίνουν πολλά και ενδιαφέροντα. Ας μείνουμε σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #59 στις: 02/05/12, 15:19 »
Νομίζω πως η απόφαση που καλείται να πάρει ο κάθε πολίτης την Κυριακή δεν είναι το ποιό κόμμα θα ψηφίσει αλλα σε ποιά Ελλάδα θέλει να ζήσει Και έχει μόνο 2 επιλογές κατα τη γνώμη μου:

1) Ελλάδα εντός ΕΕ και Ευρώ. Μια απόφαση όμως που προυποθέτει κάποιου είδους Μνημόνιο το οποίο όμως πρέπει και να εφαρμοσθεί. Και όσο καλύτερα εφαρμόζεται, τόσο πιο καλά διαπραγματεύεται κάθε τρίμηνο. Ο φίλος Free Bird ήταν αναλυτικότατος πάνω σε αυτό και δε χρειάζεται να πω τίποτε περισσότερο. Υπάρχουν κόμματα που στηρίζουν αυτή την άποψη και είναι πολύ συγκεκριμμένα στις προτάσεις τους...

2) Ελλάδα εκτός ΕΕ και Ευρώ. Το μόνο σίγουρο σε αυτή την απόφαση είναι πως έτσι Μνημόνιο τέλος! Πλην όμως τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει καμία σαφής πρόταση, σχέδιο για το άμεσο και όχι μόνο μέλλον. Μάλλον αοριστίες του τύπου "φεύγουμε απο το απεχθές διαβολικό Μνημόνιο και την Ευρώπη των μονοπωλίων και.... βλέπουμε" Υπάρχουν κόμματα που στηρίζουν και αυτή την επιλογή...

Υπάρχει και μια τρίτη επιλογή βέβαια... "Ελλάδα εντός ΕΕ και Ευρώ αλλα χωρίς Μνημόνιο" Δυστυχώς αυτή είναι η πιο άτοπη, δημαγωγική και επικίνδυνη πρόταση. Διότι κάτι τέτοιο, απλά ΔΕΝ πρόκειται να γίνει. Και αυτό διότι ΚΑΝΕΙΣ δε δανείζει χρήματα σε κάποιον και μάλιστα χρεοκοπημένο, χωρίς να θέσει όρους και χωρίς να έρθει σε κάποιου είδους συμφωνία (Μνημόνιο) με το δανειζόμενο για το πως θα εξοφληθεί αυτό το δάνειο. Και όσοι νομίζουν πως η Ελλάδα μπορεί να κάνει "τσαμπουκά" στην ΕΕ για να μη πληρώσει τα χρέη της γιατί η έξοδος της χώρας απο την ΕΕ θα στοιχίσει πολλά χρήματα στους δανειστές, ας το ξανασκεφθεί. Και αυτό, διότι το να υποκύψει η ΕΕ στους "τσαμπουκάδες" της Ελλάδος, θα πρέπει να υποκύψει στους "τσαμπουκάδες" του οποιουδήποτε! Και αυτό θα στοιχίσει στην ΕΕ πολλά περισσότερα χρήματα.

Βεβαίως η 3η πρόταση αυτή είναι πολύ δημοφιλής γιατί ακούγεται πολύ "όμορφη". Κάτι σαν την "πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο". Δε γίνεται όμως! Δεν είναι και τόοοσο κορόιδα οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι πολίτες που έχουν φτάσει να δανείζονται με 4.5% για να δανείζουν την Ελλάδα με 2.5% Και επιπλέον, ικανοποιεί και την "οργή εκ του ασφαλούς" των αγανακτισμένων πολιτών...

Άρα, ή ψηφίζουμε για ελλάδα εντός ΕΕ (με Μνημόνιο) ή για Ελλάδα εκτός ΕΕ (υπάρχει και η Β. Κορέα ως παράδειγμα, αν αρέσει σε κάποιον...). Ο καθένας, ας κάνει την επιλογή του...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #60 στις: 02/05/12, 15:36 »
1) Ο δύσκολος δρόμος.

2) Ένα κόμμα υπάρχει ξεκάθαρο αυτή τη στιγμή στη Βουλή. Τα εκτός Βουλής ας μην τα λάβουμε υπόψη μας.

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου Vaiking αν και πολύ φοβάμαι ότι το δίλημμα είναι ολίγον τι ξεπερασμένο και μιλάμε για μια μετέπειτα πορεία.
Προς το παρόν και μιλάω τουλάχιστον για το 2015 το psi μας πιέζει. Εκλογές ξανά προβλέπονται το 2016.

Επομένως θα προσθέσω στο συλλογισμό σου και το εξής.

Ειναι γνωστό και αποδεδειγμένο ότι με στέρηση, δε φεύγεις από την κρίση.
Μνημόνιο ξεμνημόνιο, η ανάπτυξη είναι απαραίτητη. Ας δούμε πως μπορούμε να σχηματίσουμε μια Βουλή η οποία μπορεί να κυνηγήσει πράγματα, να πείσει τις αγορές,
να σπρώξει την Ελλάδα σε νέα αναπτυξιακά πακέτα, να βελτιώσει το επίπεδο ζωής και να μειώσει τους φόρους γιατί πολύ απλά δεν έχουν κανένα νόημα.

Πρέπει να αποφασίσουμε ποιανού το μπαλάκι είμαστε: Ρωσία, Ευρώπη ή Αμερική;

Προσθέστε αυτά σε αυτό που λέει ο vaiking ;)

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #61 στις: 02/05/12, 15:54 »
Free_bird να ελέγξεις τον κατάλογο των ανθρώπινων δικαιωμάτων στο σύνταγμα.
Είναι κατοχυρωμένο δικαίωμα οποιουδήποτε να διαδηλώνει ελεύθερα όποτε και με όποιον και πάνω απ' όλα όπου θέλει.
Η καταστρατήγηση αυτού είναι δικτατορία όπως και να το μασκαρέψεις.

Δικαίωμα είναι και η απεργία.

Η κατάληψη όχι, είναι παράνομη. Και έτσι πρέπει να παραμείνουν αυτά. Ήδη η αστυνομία κάνει ότι μπορεί για να ακυρώνει τα συλλαλητήρια

Τέλος πάντων, λάθος κουβέντα σε λάθος μέρος. Εδώ λέμε για τις εκλογές του 2012.

Ναι αλλά δεν εχεις δικαίωμα από την άλλη να εμποδίσεις τον άλλον να πάει στη δουλειά του, η να καταδικάσεις με τη πράξη σου όλο τον υπόλοιπο τουριστικό κλάδο...

Σίγουρα δεν θέλω καμμία μα καμμία δικτατορία στη χώρα μου. Τα άκρα ταυτίζονται, φασισμός είναι το ένα, φασισμός και το άλλο. Έχεις δίκιο ότι η κουβέντα αυτή οδηγεί αλλού. Οι θέσεις που μου παρέθεσε ο kopaniamento έχουν και την αντι-πρόταση, εξάλλου δεν συμφωνώ με όλες τις θέσεις του συγκεκριμένου κόμματος 100%, για παράδειγμα δεν συμφωνώ στα ιδιωτικά πανεπιστήμια.

Πιστεύω ότι έχουμε ήδη πολλά τμήματα για όλους τους -υπερκορεσμένους- επαγγελματικούς κλάδους, και ακόμα και μείωση των εισακτέων σίγουρα θα είχε σημαντική αντιστάθμιση αν ιδρυθούν και ιδιωτικά σε μια τόσο μικρή χώρα με τόσες κορεσμένες ειδικότητες. Για να αναβαθμιστεί το πανεπιστήμιο αρκεί κατά τη γνώμη μου να φύγουν όλες οι φοιτητικές παρατάξεις από αυτό (ας υπάρχει ενας απλός σύλλογος φοιτητών ) και ένας φορέας αξιολόγησης, ενιαιος για όλα τα πανεπιστήμια της ΕΕ (μη ξεχνάμε ότι με τα πτυχία μας μπορούμε να δουλέψουμε σε χώρες της ΕΕ), που θα βοηθήσει στην αναβάθμιση των πανεπιστημίων ώστε να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες.

Πάντως για τις φοιτητικές παρατάξεις είμαι υπέρ της κατάργησής τους 100% (όποιος έχει πάει πανεπιστήμιο και δεν έχει βιώσει τις ύποπτες συναλλαγές πολιτικών δυνάμεων-πολιτευόμενων καθηγητών, την οπτική κακαισθησία που προκαλούν στον ιερό χώρο του πανεπιστημίου και την παράνοια των συνελεύσεων, λέει απλώς ψέμματα). Προωθούν τους ανεπάγγελτους στην πολιτκή σκηνή.

Υπάρχει και μια τρίτη επιλογή βέβαια... "Ελλάδα εντός ΕΕ και Ευρώ αλλα χωρίς Μνημόνιο" Δυστυχώς αυτή είναι η πιο άτοπη, δημαγωγική και επικίνδυνη πρόταση. Διότι κάτι τέτοιο, απλά ΔΕΝ πρόκειται να γίνει. Και αυτό διότι ΚΑΝΕΙΣ δε δανείζει χρήματα σε κάποιον και μάλιστα χρεοκοπημένο, χωρίς να θέσει όρους και χωρίς να έρθει σε κάποιου είδους συμφωνία (Μνημόνιο) με το δανειζόμενο για το πως θα εξοφληθεί αυτό το δάνειο. Και όσοι νομίζουν πως η Ελλάδα μπορεί να κάνει "τσαμπουκά" στην ΕΕ για να μη πληρώσει τα χρέη της γιατί η έξοδος της χώρας απο την ΕΕ θα στοιχίσει πολλά χρήματα στους δανειστές, ας το ξανασκεφθεί. Και αυτό, διότι το να υποκύψει η ΕΕ στους "τσαμπουκάδες" της Ελλάδος, θα πρέπει να υποκύψει στους "τσαμπουκάδες" του οποιουδήποτε! Και αυτό θα στοιχίσει στην ΕΕ πολλά περισσότερα χρήματα.

Βεβαίως η 3η πρόταση αυτή είναι πολύ δημοφιλής γιατί ακούγεται πολύ "όμορφη". Κάτι σαν την "πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο". Δε γίνεται όμως! Δεν είναι και τόοοσο κορόιδα οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι πολίτες που έχουν φτάσει να δανείζονται με 4.5% για να δανείζουν την Ελλάδα με 2.5% Και επιπλέον, ικανοποιεί και την "οργή εκ του ασφαλούς" των αγανακτισμένων πολιτών...

Γιατί το λες αυτό φίλος? Υπάρχουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΕΣ προτάσεις...για ενημερώσου λίγο σε παρακαλώ..

https://www.youtube.com/watch?v=cOqeabz0rdw   ;D ;D

(Καλά, και το site το είδαμε...πολύ κατατοπιστικό...καθόλου θεωρητικό, μες την πραγματικότητα των αριθμών, μιλάμε για επιστήμη όχι αστεία).

Ειναι γνωστό και αποδεδειγμένο ότι με στέρηση, δε φεύγεις από την κρίση.
Μνημόνιο ξεμνημόνιο, η ανάπτυξη είναι απαραίτητη. Ας δούμε πως μπορούμε να σχηματίσουμε μια Βουλή η οποία μπορεί να κυνηγήσει πράγματα, να πείσει τις αγορές,
να σπρώξει την Ελλάδα σε νέα αναπτυξιακά πακέτα, να βελτιώσει το επίπεδο ζωής και να μειώσει τους φόρους γιατί πολύ απλά δεν έχουν κανένα νόημα.

Απλό. Σταθερό φορολογικό περιβάλλον για 10 χρόνια, απλό φορολογικό νόμο 30 σελίδων, απόλυση αργόμισθων, διαχωρισμός δικαστικής εξουσίας από την πολιτική. Κανένας σοβαρός επενδυτής δεν θα επενδύσει σε μια χώρα που κάθε μέρα αλλάζει από ένας νόμος, και δεν ξέρει ο επενδυτής τί θα του ξημερώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/12, 15:56 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #62 στις: 02/05/12, 16:00 »
Να πω μόνο ότι το Μνημόνιο δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, πιστόλι στον κρόταφο. Είναι ένας μπούσουλας κατά κάποιον τρόπο, κάποιες κατευθύνσεις που θα πρέπει να προσαρμόσουμε στα δικά μας εγχώρια δεδομένα. Γι' αυτό άλλωστε είχαμε Μνημόνιο 1, 2, 3 φτου και βγαίνω... Το θέμα είναι ότι τουλάχιστον τα δύο μεγάλα κόμματα δεν φαίνεται να μπήκαν καν στον κόπο να προτείνουν μέτρα που θα έχουν ίδιο αποτέλεσμα αλλά μικρότερο κόστος στα χαμηλά στρώματα η (μείωση του περιττού κράτους που λέγαμε), και χρησιμοποίησαν το Μνημόνιο σαν δικαιολογία "Τι να κάνουμε παίδες ή περικοπές ή χρεοκοπία και εκτός ΕΕ, πού να σχεδιάζουμε ισοδύναμα μέτρα τώρα αφού μας τα δίνουν έτοιμα...". Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #63 στις: 02/05/12, 16:08 »
Ρε συ Free_bird απλό ας είναι. Δε θα το κάνω εγώ ούτε εσύ. Θα το κάνουν 300 που θα ψηφίσουμε. Γι αυτό λέω γυρίστε το στις εκλογές το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #64 στις: 02/05/12, 16:32 »
το κόμμα αυτό δεν απευθύνεται σε σένα, που καλώς ή κακώς βρίσκεσαι σε ένα ιδεολογικό φάσμα που του φαίνεται αδιανόητο να καθαιρεί κάποια χαρακτηριστικά του κράτους σοβιετίας.
Εκτός του οτι γενικά είναι λάθος να γυρνάς την συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο, βγάζεις πολύ εύκολα συμπεράσματα. Δεδομένου οτι ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει τι/πως/αν θα ψηφίσω, η κριτική που μου έκανες ήταν άδικη και άστοχη. Δεν θα συνεχίσω με άλλα επιχειρήματα, ούτε έχω να προσθέσω κάτι στην συζήτηση, αλλά δεν μπορούσα να αφήσω αυτά που έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #65 στις: 02/05/12, 16:34 »
Γεια σε ολους.
Να πω και γω λιγα απο αυτα που εχω στο μυαλο μου........οπως τα εχω :)

Ερημωσαμε τα χωρια μας και δε νοιαζομαστε για τη παραγωγη,( απο το λιγα που εχουμε.)
Καθε οικογενεια εχει και απο ενα δικηγορο τουλαχιστον.
Χιλιαδες μηχανικους (μεσα και εγω), λογιστες σε μια χωρα χωρης βιομηχανια..............που πας ρε καραμητροοοοοοοο
Οσο το ονειρο του Ελληνα ειναι το δημοσιο (απραξια), τοσο θα παλευει για να βρει μια θεση (πακετας) σε μια μεγαλουπολη.
Οι πολιτικοι ηταν η εικονα της κοινωνιας μας.
Εμεις βγαλαμε τα ματακια μας και τωρα μας δινουν το σκυλο να μας οδηγαει.
Οταν εμεις δε βοηθαμε εμας, περιμενουμε απο αυτους που μας σκοτωναν λιγα χρονια πριν, να μας βοηθεισουν??? ελεος πια......

Συγνωμη παιδια αλλα πολλα  αποσα διαβασα τα βλεπω αχρηστα.
Αν υπαρχει υπομονη ας βαλουμε βασεις για να αλλαξουμε αυτα που ριζοσαν στο μυαλο μας.......θα αργησουν να βγαλουν καρπους αλλα αξιζει.






Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #66 στις: 02/05/12, 16:35 »
Γιατί το λες αυτό φίλος? Υπάρχουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΕΣ προτάσεις...για ενημερώσου λίγο σε παρακαλώ..

https://www.youtube.com/watch?v=cOqeabz0rdw   ;D ;D
πονάω  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #67 στις: 02/05/12, 17:38 »
Εκτός του οτι γενικά είναι λάθος να γυρνάς την συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο, βγάζεις πολύ εύκολα συμπεράσματα. Δεδομένου οτι ακόμα και τώρα δεν έχω αποφασίσει τι/πως/αν θα ψηφίσω, η κριτική που μου έκανες ήταν άδικη και άστοχη. Δεν θα συνεχίσω με άλλα επιχειρήματα, ούτε έχω να προσθέσω κάτι στην συζήτηση, αλλά δεν μπορούσα να αφήσω αυτά που έγραψες.

Kopaniamento!!

Δεν είχα καμμία πρόθεση ούτε να σου ασκήσω κριτική ούτε να σε κρίνω σε προσωπικο επίπεδο! Απλά είπα ότι, αν (καλώς ή κακώς) είσαι ιδεολογικά στο τάδε φάσμα (όχι εσύ, γενικά), προτάσεις όπως απαγόρευση καταλήψεων, κλείσιμο δρόμων κ.τ.λ. θα σου ακουστούν από ''περίεργες'' μέχρι και ''ακραίες'' ή και ''φασιστικές'' πράγματι. Το ''ένα κόμμα δεν απευθύνεται σε σένα'' δεν είναι ούτε αυτό απαξιωτικό. Σημαίνει ότι πιθανόν σε εκφράζει - εμπνέει κάποιο άλλο κόμμα ιδεολογικά και πολιτικά (και πλαι γενικά μιλάω),, οπότε ψηφίζεις κάτι άλλο.

Καλά εννοείται ότι αν νομίζεις ότι σε έκρινα γι'αυτό σου ζητώ συγνώμη και δεν είχα καμμια πρόθεση για να προσβάλω κάποιον σε προσωπικό επίπεδο. Καλά έκανες και το αναφέρεις.
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #68 στις: 02/05/12, 22:34 »
Λοιπόν, δίνω κι εγώ καύσιμο στη συζήτηση με ένα άρθρο που θεωρώ κατατοπιστικό για το γιατί εγώ προσωπικά θα στηρίξω ΑΝΤΑΡΣΥΑ σ'αυτές τις εκλογές κι ελπίζω να σπάσει το φράγμα του 3% και να έχει εκπροσώπηση στη βουλή.

http://aristeroblog.gr/node/684
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #69 στις: 02/05/12, 23:02 »
Θα το πω για τελευταια φορα!

Οποιοδηποτε post επικεντρωνεται αποκλειστικα σε συγκεκριμενο κομμα ( εντος κι εκτος Βουλης ) δεν ανηκει σε αυτη τη συζητηση! Θεωρητικα μιλαμε για το γενικοτερο πλαισιο των εκλογων κι οχι τι υποστηριζει ο καθενας με αμεση αναφορα σε παραταξη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #70 στις: 02/05/12, 23:46 »
Kαλησπέρα σε όλους!
Ζητώ συγγνώμη γιατί δε πρόλαβα να διαβάσω όλα τα τελευταία ποστ, απλά παρεμβαίνω για 2 λόγους.
1.Δεν είχα καμμία πρόθεση να παραβιάσω κανένα κανονισμό του φόρουμ όταν παρότρυνα όποιον θέλει να μας πει τί θα ψηφίσει και γιατί. Αν συνέβη, με συγχωρείτε.
Αν  και σε πολλά φόρουμ γίνεται ανοιχτή συζήτηση για τα κόμματα, σε πολύ πολιτισμένα πλαίσια, για αυτό τόλμησα να το θίξω.
2.Έλαβα από ένα φίλο ένα πολύ ενδιαφέρον mail σήμερα που μιλά για τον εκλογικό νόμο, θέμα που καίει!

Μπορείτε να βρείτε μια συνέντευξη του συνταγματολόγου κου Νικολόπουλου στο ipop.gr όπου εξηγεί πώς λευκά-άκυρα-αποχή ενισχύουν το πρώτο κόμμα, όπως επίσης και ο αριθμός των κομμάτων που θα μπουν στη Βουλή(όσο περισσότερα,τόσο μεγαλύτερο απαιτούμενο ποσοστό για αυτοδυναμία).

Τρομακτικό είναι πως στις προηγούμενες εκλογές, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του Υπ.Εσωτερικών, το άθροισμα των λευκών-άκυρων και της αποχής ήταν περισσότερο από ότι οι ψήφοι του πρώτου κόμματος! Αφήσαμε δηλαδή να μας κυβερνήσει η μειοψηφία! Για αυτό είναι αναγκαίο να ψηφίζουμε οι περισσότεροι!
 
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #71 στις: 03/05/12, 14:55 »
καλησπέρα σε όλους!
για να γελάσουμε....δείτε στο 3.25..."γριά έχετε σπίτι???κλειδώστε την!" χαχαχα
το θυμήθηκα με κάτι συζητήσεις που είχα με παππούδες και γονείς που λένε.."δεν αλλάζω εγώ" χαχα

patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #72 στις: 03/05/12, 15:29 »
Συμφωνώ απόλυτα ότι ειδικά στις τωρινές εκλογές είναι απαραίτητο να ψηφίσουμε όλοι, σύμφωνα με την συνείδηση μας.
Ακόμα και εάν δεν έχουμε κάποιο κόμμα που να μας εκπροσωπεί πλήρως, είναι σημαντικό να κάνουμε τις απόψεις μας γνωστές με το να στηρίξουμε όποιο από τα πολλά κόμματα εκπροσωπεί καλύτερα τις προσωπικές μας θέσεις.

Εάν δεν ξέρετε ποια είναι τα υποψήφια κόμματα ή/και δεν έχετε τον χρόνο να διαβάσετε με λεπτομέρεια όλες τις θέσεις τους ώστε να αποφασίσετε, υπάρχει το helpmevote, (ουδεμία σχέση έχω προσωπικά με το συγεκριμένο) ένα ακαδημαϊκό στατιστικό εργαλείο, όπου μπορείτε να απαντήσετε σε 30 ερωτήματα για το τι πιστεύετε και με τρόπο διαφανή να δείτε ποια από τα υποψήφια κόμματα εκπροσωπούν καλύτερα τις απόψεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/12, 08:50 από Βραζίλης »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #73 στις: 04/05/12, 00:01 »
@TheVrachnoprofiterΣας γλέντησε λίγο ο σύριζα σήμερα ε?

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Εκλογές 2012!
« Απάντηση #74 στις: 04/05/12, 02:28 »
@TheVrachnoprofiterΣας γλέντησε λίγο ο σύριζα σήμερα ε?


Είπα κι εγώ. Θα κάναμε πολιτισμένη πολιτική συζήτηση στο kithara;




Τέσπα. Δεν έχω ιδέα τι θες να πεις, ούτε ποιους γλέντησε, πιθανότατα δεν με ενδιαφέρει κιόλας οπότε ας το αφήσουμε εδώ μήπως μείνει το θέμα εκτός κάδου.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
10892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/08, 14:32
από Moonchild_
8 Απαντήσεις
3626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 16:47
από let me know 796
1 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/11, 20:46
από s.s.
6 Απαντήσεις
2887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 12:10
από Stergios Kourou
57 Απαντήσεις
16570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
2463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/12, 12:05
από esp_guitars
14 Απαντήσεις
4300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/12, 09:17
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/12, 17:15
από VaBassix
1 Απαντήσεις
2722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/12, 14:15
από evanescence2
1 Απαντήσεις
2547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/14, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός