Αποστολέας Θέμα: δημιουργια κιθαρας  (Αναγνώστηκε 8917 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
δημιουργια κιθαρας
« στις: 01/06/12, 14:52 »
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να φτιάξω μια ηλεκτρική κιθάρα από την αρχή, δηλαδή να φτιάξω το σώμα, τον λαιμό κτλ, να αγοράσω μαγνήτες και ότι άλλο χρειάζεται από hardware (έτσι δε λέγεται; :P) και βέβαια μετά να τα συναρμολογήσω. Αν γίνεται πια είναι τα μειονεκτήματα και ποία τα πλεονεκτήματα; Επίσης τι ξύλο να διαλέξω και τι εργαλεία χρειάζομαι;


Ευχαριστώ.



Υ.Γ.1 Η κιθάρα θέλω να μοιάζει με Les Paul.
Y.Γ.2 Μετά μπορώ να βάψω την κιθάρα.
Υ.Γ.3 Αν έχω βάλει το θέμα σε λάθος κατηγορία ας μετακινηθεί στην σωστή.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 01/06/12, 15:03 »
Καλησπέρα....φυσικά και μπορείς αλλά θέλει πολλή τεχνογνωσία για καλό αποτέλεσμα

μπορείς να αρχίσεις με ένα από τα έτοιμα φτηνά κιτ για να μαθεις τα βασικά....να κάνεις τα λάθη σου αλλά να μην "τσούξει" πολύ....και μαθαίνοντας να προχωρήσεις...

το φτηνότερο που έχει ο thomann είναι αυτό αλλά αν είσαι Αθήνα ο Καγμάκης στη Σόλωνος φέρνει τέτοια

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 01/06/12, 15:12 »
θα εχω βοηθεια απο εναν γνωστο που εχει φτιαξει μερικες ακουστικες.. απλα ρωταω αυτα τα πραγματα για να ξερω τι να αγορασω...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 01/06/12, 15:44 »
αυτά τα πράγματα είναι υποκειμενικά....μαγνήτες....ξύλα...τρόπος κατασκευής....routing...όλα προσφέρουν τις διαφορές τους στον ήχο και πρέπει να ξέρεις τι "δίνει" το καθένα για να το επιλέξεις...

γι'αυτό...ξεκίνα από κάτι απλό....και εξελίσσεσαι...αλλιώς ρίσκαρε....που όχι πως θα έχεις πολύ άσχημο αποτέλεσμα (όσον αφορά επιλογές ξύλων και μαγνητών) αν κάνεις καλή δουλειά στα ξυλουργικά....απλά μπορεί να μην σου αρέσει το ηχητικό αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 01/06/12, 15:53 »
Πλεονεκτήματα: θα κάνεις κάτι δημιουργικό, θα διασκεδάσεις και θα μάθεις. Επιπλέον αν αφιερώσεις πολύ χρόνο και χρήμα, θα καταφέρεις κάποια στιγμή να φτιάξεις κάτι που δεν κατασκευάζεται μαζικά, φτιαγμένο στα δικά σου -ακριβώς- μέτρα.
Αρνητικά: οτιδήποτε άλλο. Περιληπτικά, θα ξοδέψεις λεφτά με τα οποία θα μπορούσες να πάρεις κάποιο αξιοπρεπές όργανο, και θα φτιάξεις κάτι κατώτερο. Αν πάρεις πολύ φθηνιάρικα πράγματα (με την λογική ότι θα εξασκηθείς), πάλι θα καταλήξεις με μια κιθάρα η οποία πάλι είναι χειρότερη από μια μετριο-κακή που θα έπαιρνες με τα ίδια λεφτά.

Ακόμα και αν έχεις την τέχνη και το ταλέντο να κάνεις ποιοτικότερη δουλειά από έναν τεχνίτη, και δεν υπήρχε θέμα κόστους, πρέπει να μάθεις τα διάφορα ξύλα, μαγνήτες, διαστάσεις λαιμού κτλ. Αν
έχεις παίξει όλους τους τύπους κιθαρών, έχεις δεις στην πράξη και έχεις άποψη για το τι hardware/ξύλα/σχήμα θες, και θες να φτιάξεις ένα όργανο, και δεν το φτιάχνει κανένας άλλος , τότε φτιάξε το δικό σου.
Αν πάλι βρίσκεις διασκεδαστικο τον δύσκολο δρόμο προς την γνώση, πάλι κάνε το.
Αν το κάνεις για λόγους κόστους, οι κιθάρες δεν είναι σαν τα PC, όπου αν συναρμολογήσεις το δικό σου, θα σου βγει φθηνότερο. Αν αυτός ήταν ο σκοπός σου, καλύτερα να αλλάξεις σχέδιο.

ΥΓ. μην ξεκινήσεις με les paul, είναι κατασκευαστικά πολύ δύσκολο όργανο. ξεκίνα με fender όργανα


Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 01/06/12, 15:59 »
ενταξει παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 01/06/12, 16:04 »
ΥΓ. μην ξεκινήσεις με les paul, είναι κατασκευαστικά πολύ δύσκολο όργανο. ξεκίνα με fender όργανα
αν είναι βιδωτό το μπράτσο ίδια δεν είναι η δυσκολία?


Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #7 στις: 01/06/12, 16:13 »
αν είναι βιδωτό το μπράτσο ίδια δεν είναι η δυσκολία?


Φυσικά και όχι .... το κόλλημα και η ενίσχυσή του λαιμού για να αντέξει τις πιέσεις που δέχεται από τις χορδές δεν είναι εύκολη υπόθεση . Και στο σώμα υπάρχουν τεράστιες κατασκευαστικές διαφορές . Η κατασκευή μιας τύπου fender κιθάρας είναι 100 φορές πιο απλή και εύκολη από μια lespaul  :)  .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #8 στις: 01/06/12, 16:41 »
εν τω μεταξύ τώρα παρατήρησα πως δεν έβαλα ποτέ το λινκ του thomann:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_e_guitar_kit_lp_style.htm

@kostas80
αν και η LP έχει βιδωτό λαιμό εννοώ....πάλι έχουν τόσες διαφορές στη συναρμολόγηση?
δεν είναι ακριβώς ίδια η ένωση με της fender?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #9 στις: 01/06/12, 17:27 »
εν τω μεταξύ τώρα παρατήρησα πως δεν έβαλα ποτέ το λινκ του thomann:
http://www.thomann.de/gr/harley_benton_e_guitar_kit_lp_style.htm

Νομίζω αυτό το κιτ, ειδικά σε τόσο λίγα χρήματα είναι απαραίτητο πρώτο στάδιο για καθέναν που θέλει να κάνει περισσότερη custom δουλειά. Θα φανούν όλες οι δυσκολίες και θα αποκτηθεί πολύ χρήσιμη hands-on εμπειρία για παραπέρα στάδια.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #10 στις: 01/06/12, 18:25 »

@kostas80
αν και η LP έχει βιδωτό λαιμό εννοώ....πάλι έχουν τόσες διαφορές στη συναρμολόγηση?
δεν είναι ακριβώς ίδια η ένωση με της fender?

δεν εννοει μονο την ενωση του μπρατσου με το σωμα.
ακομα και bolt on να ηταν η LP παλι θα επρεπε να κανεις καμια 10αρια παραπανω  εργασιες απο οτι εαν θα εφτιαχνες μια
fender style.


Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #11 στις: 02/06/12, 11:28 »
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μια τελευταια ερωτηση: ειναι πιο ευκολο να φτιαξω μια ακουστικη;
επισης υπαρχει καποιος οδηγος βημα προς βημα? (δεν εννοω βλακειες του τυπου "φτιαξτε κιθαρα σε 10 ευκολα βηματα" αλλα κατι αναλυτικο και αποτελεσματικο.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #12 στις: 02/06/12, 13:04 »

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #13 στις: 02/06/12, 15:49 »
ε ναι αυτο εννοουσα ολο απο την αρχη... ευχαριστω για το λινκ!!!

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #14 στις: 02/06/12, 18:02 »
@sonap2
Για ποιον λόγο κυρίως σκέφτεσαι να φτιάξεις δικιά σου κιθάρα ? Έχεις χώρο και εργαλεία για να δουλέψεις ?
Θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο στο youtube για το πως κατασκευάζονται οι κιθάρες, εκτός του οτι είναι πολύ ενδιαφέροντα, θα σου λύσουν πολλές απορίες. ψάξε και για "factory tour" αλλά και "hand-made" για να δεις διαφορετικές τεχνικές και εργαλεία που χρησιμοποιούνται.

Αν είναι να φτιάξεις όργανο απο το μηδέν, θα χρειάστεί να έχεις κάποιες έξτρα γνώσεις, που για κάποιους είναι αυτονόητες, αλλά εσύ ίσως δεν ξέρεις. π.χ αν δεν ξέρεις τί είναι το neck scale, δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξεις ένα όργανο που να μπορεί να παίξει σωστά σε οποιοδήποτε κούρδισμα. Αν δεν ξέρεις ότι το neck έχει και ένα truss rod, και φτιάξεις ένα λαιμό ακουστικής χωρίς αυτό, θα σε περιμένουν πολλές εκπλήξεις.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #15 στις: 02/06/12, 19:14 »
Κάποια μέλη του kithara ασχολούνται είτε επαγγελματικά, είτε ερασιτεχνικά αλλά επιτυχώς με την κατασκευή κιθαρών, σου μάζεψα κάποια άρθρα (κάτι που μπορείς να κάνεις και μόνος σου με το search) για να δείς και να κρίνεις αν και πόσο σε παίρνει:

κατασκευη " Frozen Queen" guitar 2011
κατασκευη "Golden Waves" guitar
Κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας απο το 0 ... συμβουλές, γνώ
Ξύλα και ιδιότητες - Γλωσσάρι τεχνικών όρων!!!
πρωην Ibanez Rx40
Απ: SOS : Συμβουλές - οδηγίες για finishing ηλεκτρικής κιθάρας
Να σας συστήσω με το καινούριο μου μωρό
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος takis f

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #16 στις: 02/06/12, 19:38 »
 Ερασιτεχνες Έλληνες οργανοποιοι και σε υψηλό επίπεδο μαλιστα .  Ο φίλος immortalx   Με τον οποιο έχουμε κοινή τρέλα ειναι μεγάλος γνωστής στις κιθάρες,πάρε ότι πληροφορίες  θέλεις www.luthier.gr/index.php?PHPSESSID=ft8ekgbpl1vu5ikm0ncs9njqs0&topic=497.0

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #17 στις: 03/06/12, 00:27 »
@sonap2
Για ποιον λόγο κυρίως σκέφτεσαι να φτιάξεις δικιά σου κιθάρα ? Έχεις χώρο και εργαλεία για να δουλέψεις ?
Θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο στο youtube για το πως κατασκευάζονται οι κιθάρες, εκτός του οτι είναι πολύ ενδιαφέροντα, θα σου λύσουν πολλές απορίες. ψάξε και για "factory tour" αλλά και "hand-made" για να δεις διαφορετικές τεχνικές και εργαλεία που χρησιμοποιούνται.
Αν είναι να φτιάξεις όργανο απο το μηδέν, θα χρειάστεί να έχεις κάποιες έξτρα γνώσεις, που για κάποιους είναι αυτονόητες, αλλά εσύ ίσως δεν ξέρεις. π.χ αν δεν ξέρεις τί είναι το neck scale, δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξεις ένα όργανο που να μπορεί να παίξει σωστά σε οποιοδήποτε κούρδισμα. Αν δεν ξέρεις ότι το neck έχει και ένα truss rod, και φτιάξεις ένα λαιμό ακουστικής χωρίς αυτό, θα σε περιμένουν πολλές εκπλήξεις.





το neck scale δεν ειναι η αποσταση απο το πρωτο ταστο μεχρι το 12ο?
το truss rod αν και δεν ειμαι πολυ σιγουρος ειναι αυτο το μεταλικο πραγμα μεσα στον λαιμο??
αν ειπα μεγαλη βλακεια διορθωστε με
επισης θελω να φτιαξω μια δικη μου κιθαρα για αυτον ακριβως τον λογο... θα ειναι δικη μου
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/12, 00:40 από sonap2 »

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #18 στις: 03/06/12, 00:35 »
takis f και adr1anos  ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #19 στις: 03/06/12, 01:50 »
scale είναι η απόσταση μεταξύ nut και γέφυρας(67,7 εκ για τις φέντερ). Αυτή η απόσταση καθορίζει και τις αποστάσεις των τάστων μεταξύ τους.


Ξεκίνα γενικώς με youtube, ψάξε διάφορους κατασκευαστές και κρίνε σύμφωνα με το μπάτζετ σου τι εργαλεία πρέπει να πάρεις και μετά μάθε να τα χρησιμοποιείς, εκτός αν στην κάνει όλη ο φίλος σου.


Η λεσπολ εκτός των άλλων έχει και καπάκι maple στο σώμα που είναι +1 μπελάς. Το πιο απλό για ξεκίνημα είναι κάτι χωρίς πολλές καμπύλες και contours. Το ιδανικό θα ήταν μια flying V που να είναι και flat (σαν τις τελεκάστερ)


Πάντως αξίζει τον κόπο η όλη φασαρία ;)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος sonap2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #20 στις: 03/06/12, 13:39 »
scale είναι η απόσταση μεταξύ nut και γέφυρας(67,7 εκ για τις φέντερ). Αυτή η απόσταση καθορίζει και τις αποστάσεις των τάστων μεταξύ τους.


Ξεκίνα γενικώς με youtube, ψάξε διάφορους κατασκευαστές και κρίνε σύμφωνα με το μπάτζετ σου τι εργαλεία πρέπει να πάρεις και μετά μάθε να τα χρησιμοποιείς, εκτός αν στην κάνει όλη ο φίλος σου.


Η λεσπολ εκτός των άλλων έχει και καπάκι maple στο σώμα που είναι +1 μπελάς. Το πιο απλό για ξεκίνημα είναι κάτι χωρίς πολλές καμπύλες και contours. Το ιδανικό θα ήταν μια flying V που να είναι και flat (σαν τις τελεκάστερ)


Πάντως αξίζει τον κόπο η όλη φασαρία ;)


τελικα θα κανω μια ακουστικη που ηθελα και πιο παλια... +οτι ηλεκτρικη εχω ηδη , εργαλεια εχει ο φιλος μου ο οποιος δε θα την κανει ολη, μαζι θα την κανουμε. επισης η ποιοτητα της κιθαρας πως θα ειναι περιπου..; μου εχουν πει να παρω μαονι, ελατο και τριανταφυλλια ποια ειναι η γνωμη σας;

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #21 στις: 03/06/12, 13:53 »
επισης η ποιοτητα της κιθαρας πως θα ειναι περιπου..;


Sorry, αλλά τι περιμένεις να ακούσεις???Η ποιότητα θα είναι τέλεια αν πρόκειται για υπερμάστορα και υπερξύλα, το αντίθετο αν γίνει βιαστικά και τεμπέλικα με σκουπόξυλα.


Για τα ξύλα, ψάξε βρες τι ξύλα φοράνε οι κιθάρες που σου αρέσουν και κινήσου ανάλογα.


Στο ειπαν ήδη ότι είναι πολύ πιο δύσκολη η ακουστική, συμφωνώ και γω
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #22 στις: 03/06/12, 19:51 »
Καλησπέρα,

η κατασκευή ενός ακουστικού οργάνου ειναι πολύ πιο δύσκολη από ενός ηλεκτρικού.

Υπάρχουν κιτ για ακουστικές.O Thomman είχε μέχρι πρότεινος της Tenayo.
http://www.thomann.de/gb/hosco_tenayo_westerngitarre_bausatzd.htm
Στείλε τους αν θες ένα mail αν θα ξαναφέρουν.

Bolt on kit Les Paul μην πάρεις, θα απογοητευθείς..
Δοκίμασε με το set neck kit και όταν είναι να δώσεις τις μοίρες στην κλίση του μανικιού ζήτα μόνο σε εκείνο το σημείο κάποια βοήθεια ακόμη και εδώ να σου γράψουμε.

Επίσης με οποιοδήποτε kit ηλεκρικής πάρεις υπολόγισε και ένα 50 άρικο,τουλάχιστον, για γυαλόχαρτα,primer,μπογιά,βερνίκι,κερί...




Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δημιουργια κιθαρας
« Απάντηση #23 στις: 03/06/12, 20:56 »
Το να φτιάξεις το δικό σου όργανο, είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία, και δεν κρύβω οτι και εγώ θα ήθελα να το κάνω κάποια στιγμή. Υπάρχουν πολλοί ανάμεσα μας που απέδειξαν οτι ΜΠΟΡΕΙ να γίνει, αλλά είμαι σίγουρος οτι είχαν κάποιες παραπάνω γνώσεις στο αντικειμενο πριν πιάσουν να κόβουν ξύλα.

Προσωπικά δεν σε αποτρέπω να το κάνεις, ίσα ίσα που χαίρομαι κάθε φορά που βλέπω οτι κάποιο μέλος κατάφερε να φτιάξει κάποιο όργανο ειδικά απο το μηδέν (στα ξύλα), και μοιράζεται αυτή την εμπειρία. Αυτό που σε συμβουλέυω είναι να αρχίσεις με πιο ρεαλιστικούς στόχους, και με λίγο περισσότερες γνώσεις, που φαίνονται να σου λείπουν.

Η ακουστική κιθάρα π.χ είναι (κατά την γνώμη μου) μη-ρεαλιστικός στόχος για να ξεκινήσεις. Έχεις αναρωτηθεί τι θα χρειαστεί για να δώσεις την καμπύλη στα πλαινά κομμάτια του ξύλου? Τι προετοιμασία θέλουν τα ξύλα ? ποια είναι τα στάδια κατασκευής και πόσο χρόνο θέλει το καθένα.?

Θα σου πρότεινα και εγώ να ξεκινήσεις με κάποιο έτοιμο φθηνό kit, ωστε να αποφύγεις το κόψιμο ξύλων και τις μετρήσεις, και να μάθεις για τις κολλήσεις, το βάψιμο, τα ηλεκτρικά κτλ. Μπορείς να κάνεις και κάτι ενδιαμεσο, δηλαδή να πάρεις ένα starter kit και να κόψεις μόνος σου το nut, την γεφυρα


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 13:33
από Cuenca_60R
74 Απαντήσεις
53672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
1932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/07, 19:02
από fertis
5 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/08, 11:52
από Μαργαρίτα Π.
20 Απαντήσεις
7987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 23:28
από music massacre
2 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
0 Απαντήσεις
1997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 21:48
από tatanka
23 Απαντήσεις
7920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/09, 15:10
από PunkeR
13 Απαντήσεις
7220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 14:16
από pimami
24 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 22:58
από live4chemistry