Σελίδες:
  • #1 από vegos στις 07 Feb 2016
  • Μιας και κάπου πήρε το μάτι μου έναν φίλο που ρώταγε πως μπαίνει, και μιας κι έβαλα πρόσφατα, ας γράψω μερικά λόγια.

    Αρχικά, η κιθάρα.
    Μια φτωχή πλην τίμια Squier SA105.

    Κατά δεύτερον, το piezoμαραφέτι.
    Η ανάγκη μου δεν ήταν για κανένα piezo. Ήθελα όμως ένα κουρδιστήρι ενσωματωμένο.
    Οπότε ψάχνοντας, βρήκα ένα φθηνό κιτ, της G-Tone, το GT5 (όχι GTP, GT5 είπαμε!).

    http://www.cherubtechnology.com/eq_detail.php?id=111&id1=43&id2=48

    Το συγκεκριμένο έχει κουρδιστήρι, eq τριών περιοχών και δύο εφέ. Chorus & Reverb.

    Το σύστημα αποτελείται από 3 κομμάτια.
    (α) Το main κομμάτι, που έχει το EQ, τον προενισχυτή και τα εφέ
    (β) Τη μπαταριοθήκη/βύσμα εξόδου
    (γ) Το piezo.

    Ξεκινώντας από το (γ), το πίεζο είναι ένα κομμάτι ομοαξωνικού καλωδίου το οποίο λειτουργεί όπως ακριβώς λέει το όνομα του. Πολύ χοντρικά, μόλις συμπιεστεί, δημιουργεί διαφορά τάσης.
    Αυτό θα πρέπει να τοποθετηθεί στη γέφυρα, μεταξύ της και του καβαλάρη.

    Στις οδηγίες, αναγράφονταν το πάχος του καλωδίου/πίεζο. Έτσι μπορούμε να μαρκάρουμε τον καβαλάρη προκειμένου να τον χαμηλώσουμε, ώστε όταν τοποθετηθεί το piezo να επιστρέψει το ύψος των χορδών στο ίδιο σημείο.

    Για να συνδεθεί με τον προενισχυτή, έχει ένα βύσμα 3,5mm στην μία του άκρη. Θα χρειαστεί επίσης να ανοίξουμε μια μικρή τρύπα (2 χιλιοστών), ίσα να περάσει το piezo καλώδιο από τα εντόσθια της κιθάρας στη γέφυρα.

    Πηγαίνοντας στο (β), την μπαταριοθήκη/βύσμα. Αυτή επικοινωνεί με ένα άλλο καλώδιο επίσης με τον προενισχυτή. Αρκεί να τρυπήσουμε την κιθάρα στο σημείο που θέλουμε (συνήθως κάτω από το σημείο που δένει το λουρί).

    Το (α), ο προενισχυτής, χρειάζεται κι αυτός να χωνευτεί στην κιθάρα με την αντίστοιχη τρύπα. Συνήθως στο επάνω μέρος, όπως βλέπουμε την κιθάρα κρατώντας την.
    Αποτελείται από δύο κομμάτια. Αυτό που μπαίνει μέσα στην κιθάρα και η πρόσοψη, η οποία είναι ελαφρώς μεγαλύτερη (ώστε να καλύψει το κενό).

    Πάμε στην επέμβαση τώρα.

    Αρχικά αφαιρούμε όλα τα περιττά πράγματα (χορδές, γέφυρες κλπ).
    Βάζουμε ταινία (εικόνα #1), και σημειώνουμε πάνω σε αυτή που θα μπει ο προενισχυτής.

    Όπως ισχύει πάντα, μετράμε τρείς (3) φορές και κόβουμε μία (1). Η διαδικασία είναι μη αναστρέψιμη, οπότε καλό θα είναι να το ελέγξουμε άλλη μια φορά. Και το σημείο (ώστε να μην πέσουμε σε κάποια κούρμπα μεγάλη και φαίνεται το κενό), αλλά και το μέγεθος (όχι μεγάλη τρύπα και μετά τι κάνουμε).

    Να σημειωθεί ότι εσωτερικά η κιθάρα είναι γεμάτη δοκούς/ενισχύσεις κλπ. Θα πρέπει λοιπόν να ελεγχθεί πρώτα ότι το σημείο της εγκατάστασης ΔΕΝ θα συμπέσει σε κάποιες από αυτές.

    Χρησιμοποίησα το αγαπημένο μου εργαλείο, dremel. Αρχικά μάρκαρα τις διαστάσεις της τρύπας που πρέπει να έχει ο προενισχυτής και με τον τροχό έκοψα την τρύπα. Λίγο μικρότερη για σίγουρα, και σιγά σιγά την άνοιξα (εικόνα #2).
    Για το άνοιγμα της τρύπας και να έρθει στο ακριβές μέγεθος χρησιμοποίησα λίμα και υπομονή. Καλύτερα μικρότερη τρύπα και σιγά σιγά φάγωμα ώστε να είναι στις σωστές διαστάσεις, παρά μεγαλύτερη!

    Χρειάστηκαν επίσης και τέσσερις (4) τρύπες όπου μπαίνουν οι βίδες που συγκρατούν τα δύο μέρη του προενισχυτή (πρόσοψη και μονάδα). Οι παρεχόμενες βίδες είναι ξυλόβιδες, οπότε θεωρητικά θα βιδώσουν άνετα, αν και έκανα 4 οδηγούς με ένα πολύ μικρό τρυπανάκι για σίγουρα.

    Αφού ελέγχθηκε λοιπόν ότι κουμπώνει σωστά, τοποθετήθηκε ο προενισχυτής (εικόνα #3).

    Το πρώτο μέρος είναι ΟΚ, οπότε ας πάμε στο επόμενο...
  • #2 από vegos στις 07 Feb 2016
  • Το δεύτερο κόψιμο που χρειάζεται, είναι αυτό για τη μπαταριοθήκη.

    Η ίδια λογική κι εδώ.
    Μασκάρουμε με ταινία (την ταινία την βάζουμε για να μην "πετάξει" το ξύλο και για να βλέπουμε τα μαρκαρίσματα), μετράμε τρεις (3) φορές και κόβουμε μία (1) (εικόνα #4).

    Αφού τελειώσουμε με αυτά, έχουμε να περάσουμε τον πίεζο.
    Δυστυχώς εδώ δεν έχω φωτο, οπότε θα χρησιμοποιήσω κάποια από το internet.

    O piezo είναι κάπως έτσι:



    Οπότε ανοίγουμε μια μικρή τρύπα στην μία άκρη της γέφυρας, προκειμένου να περάσει το καλώδιο:



    Αφού περάσουμε τον πίεζο, τον συνδέουμε με τη σειρά του με τον προενισχυτή και πιάνουμε τον καβαλάρη.

    Τώρα, ο καβαλάρης μας λόγω της εξτρά διαμέτρου του πίεζο, θα είναι πιο ψηλά. Αφού γνωρίζουμε (ή μετρήσουμε) το πάχος του, τρώμε τον καβαλάρη ώστε να έρθει στο ίδιο σωστό ύψος.

    Εδώ να σημειώσω το εξής:
    Η Squier Fender SA105 που εγχείρισα, βγαίνει και με πιεζο. Έτσι, κάτω από τον καβαλάρη υπήρχαν δύο μεταλλικοί αποστάτες οι οποίοι είχαν ακριβώς το πάχος του πίεζο. Προφανώς και η Squier δεν βγάζει 10 καβαλάρηδες, αλλά έναν, και στις μισές κιθάρες βάζει πίεζο και στις άλλες μισές, αποστάτες.
    Παρόλα αυτά, εγώ τον έφαγα αρκετά, γιατί ήθελα να χαμηλώσω το action κι ήταν καλή ευκαιρία.

    Για το "φάγωμα", χρησιμοποίησα γυαλόχαρτο. Μάρκαρα πρώτα με έναν μαρκαδόρο πάνω στον καβαλάρη το κομμάτι που ήθελα να ελαττώσω, και τρίβοντας τον πάνω στο γυαλόχαρτο (όχι με το γυαλόχαρτο, αλλά πάνω στο γυαλόχαρτο το οποίο ήταν σε σταθερό σημείο) τον έφερα στο επιθυμητό ύψος.

    Τρίβοντας τον καβαλάρη πάνω σε σταθερό σημείο, έχουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στο να βγει ίσιος.
    Φυσικά κάθε λίγο επιβεβαίωνα με χάρακα κλπ και συνέχιζα.
  • #3 από vegos στις 07 Feb 2016
  • Απομένει να συνδεθούν όλα (σ.σ. δεν γίνεται να συνδεθεί κάτι λάθος, καθώς τα απαραίτητα καλώδια δεν μπορούν να μπουν ούτε ανάποδα, ούτε λάθος), να μπουν καινούργιες χορδές κλπ και να ευχαριστηθούμε την ηλεκτρακουστική μας κιθάρα  ;D

    Μερικές φωτογραφίες από το τελειωμένο πλέον project:



    Η μπαταριοθήκη (9V) με το βύσμα εξόδου.
    Η συγκεκριμένη υλοποίηση, έχει τη συνδεσμολογία έτσι ώστε όταν δεν είναι συνδεδεμένο κάποιο βύσμα, να μην λειτουργεί ο προενισχυτής.



    Ο προενισχυτής. Έχει ένα Volume control, ισοσταθμιστή τριών περιοχών, Reverb και Chorus, επιλογή που αλλάζει την φάση και tuner. Α, κι ένα χαμηλ-μπατάρ ενδεικτικό LED.

    Γενικά, δεν ξέρω να σας πω πόσο καλά ακούγεται, καθώς δεν έχω άλλη εμπειρία με ηλεκτρακουστικές κλπ, συν ότι την κούμπωσα μια φορά μόνο για δοκιμή στον ενισχυτή.

    Πάντως το tuner είναι πολύ χρήσιμο :-)
  • #4 από vegos στις 07 Feb 2016
  • Συνοψίζοντας:

    Η αγορά έγινε από το ebay και κόστιζε περίπου 25€.
    Ο συγκεκριμένος προενισχυτής κλπ είναι αυτός εδώ. Στο site έχει και τα απαραίτητα templates για κόψιμο, για όποιον θέλει να τα τυπώσει κλπ ώστε να μην μαρκάρει με το χέρι.

    Η εγκατάσταση πήρε λίγο χρόνο μάλλον. Δεν ξέρω, αλλά εγώ όταν κρατάω τροχό, ξεχνιέμαι :-)
    Δύο τρύπες χρειάζονται να γίνουν σε μεγάλο μέγεθος σχετικά, και το μόνο που θέλει διπλο-έλεγχο, είναι το σημείο που θα μπει να μην έχει μεγάλη καμπύλη, και δεν ταιριάξει σωστά.

    Τα καλώδια μέσα έχουν σωστό μήκος. Ίσως ένα τσακ μεγαλύτερο απ' όσο χρειάστηκα, όμως είχε μαζί όλα τα απαραίτητα (αυτοκόλλητη βάση διπλής όψης για να πιαστούν τα καλώδια και να μην κόβουν βόλτες μέσα στην κιθάρα, κλπ).

    Thats all folks  ;D
  • #5 από sfanfan στις 07 Feb 2016
  • Πολλά πολλά μπράβο για την όλη παρουσίαση! Σε ευχαριστούμε για την ανάλυση και τη διάθεσή σου! Προσωπικά δεν θα έβαζα χέρι ούτε εγώ/ούτε θα άφηνα κάποιον μάστορα να το κάνει αν μιλούσαμε για καμία ακριβή κιθάρα. Θα προτιμούσα να την πάρω έτοιμη από το εργοστάσιο έτσι, αλλά για κάποιο πιο φθηνό όργανο είναι ότι πρέπει. Αν μπορέσεις κάποια στιγμή δώσε μας και εντυπώσεις από τα onbard fx που έχει, chorus και reverb on the fly, φαντάζει πολύ καλό!
  • #6 από Βραζίλης στις 08 Feb 2016
  • Πολύ ενδιαφέρουσα μετατροπή. Και η τιμή αυτού του piezo/ενισχυτή/tuner/equalizer/εφέ είναι πολύ ελκυστική!
  • #7 από adr1anos στις 08 Feb 2016
  • Μπράβο και από εμένα, πολύ καλή και χρήσιμη μετατροπή.

    .. θέλει διπλο-έλεγχο, είναι το σημείο που θα μπει να μην έχει μεγάλη καμπύλη, και δεν ταιριάξει σωστά.
    ..Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή (ειδικά για την μπαταρία) να μην πέσει η τρύπα που μαρκάρουμε απ'έξω, πάνω σε κάποιο σημείο όπου εσωτερικά υπάρχουν ενσωματωμένες κάποιες δοκοί/ράβδοι ενίσχυσης της δομικής αρτιότητας της κιθάρας.
  • #8 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 08 Feb 2016
  • Πολύ καλή δουλειά. Μπράβο!
  • #9 από vegos στις 08 Feb 2016
  • Μπράβο και από εμένα, πολύ καλή και χρήσιμη μετατροπή.

    .. θέλει διπλο-έλεγχο, είναι το σημείο που θα μπει να μην έχει μεγάλη καμπύλη, και δεν ταιριάξει σωστά.
    ..Επίσης πολύ μεγάλη προσοχή (ειδικά για την μπαταρία) να μην πέσει η τρύπα που μαρκάρουμε απ'έξω, πάνω σε κάποιο σημείο όπου εσωτερικά υπάρχουν ενσωματωμένες κάποιες δοκοί/ράβδοι ενίσχυσης της δομικής αρτιότητας της κιθάρας.

    Σωστά, καλά που το έγραψες γιατί ξέχασα να το σημειώσω!
  • #10 από Guitar Fan στις 08 Feb 2016
  • δεν θα ήταν καλύτερα να βάλλεις μαγνήτη και να μπαινοβγαίνει;
  • #11 από vegos στις 08 Feb 2016
  • Αν μπορέσεις κάποια στιγμή δώσε μας και εντυπώσεις από τα onbard fx που έχει, chorus και reverb on the fly, φαντάζει πολύ καλό!

    Δεν έχω ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης από άλλες αντίστοιχες προενισχήσεις, οπότε θα κοιτάξω μόλις κάτσω λίγο να γρατζουνίσω την κιθάρα και να το ηχογραφήσω.


    δεν θα ήταν καλύτερα να βάλλεις μαγνήτη και να μπαινοβγαίνει;

    Δεν ξέρω. Βασικά δεν καιγόμουν για τον προενισχυτή. Το tuner ήθελα.  ;D
    Άσε που το dremel είναι ψυχοθεραπεία  ;D ;D ;D
  • #12 από vegos στις 08 Feb 2016
  • Συγχωρέστε το τρισάθλιο παίξιμο μου  ;D

    https://soundcloud.com/maglas/testing-gt5-guitar-preamp/s-tR4vg

    0:00-0:19 - Εγγραφή από μικρόφωνο
    0:20-0:39 - Line In / Χωρίς FX
    0:40-0:58 - Line In / Reverb στο 50%
    0:59-1:18 - Line In / Reverb στο 100%
    1:19 - 1:36 - Line In / Chorus στο 50%
    1:37 - 1:55 - Line In / Chorus στο 100%
    1:56 - 2:15 - Line In / Reverb & Chorus στο 100%

    (Γμτ πρέπει να βάλω 9ρες και στην ακουστική μου φαίνεται... Ή να αλλάξω χέρια... Ή και τα δύο...)
  • #13 από sfanfan στις 08 Feb 2016
  • Με τι μικρόφωνο έγραψες;; O ήχος σε αυτό το take είναι μακράν καλύτερος από όλους τους άλλους.  Τo reverb κάτι έλεγε, αλλά πάντα για λύση ανάγκης, το chorus δεν μου είπε τπτ απολύτως. Μπράβο και ευχαριστούμε για τα demo!


    Υ.Σ.: Τι έχετε πάθει όλοι με το παίξιμο σας ρε παιδιά μια χαρά σας ακούω εγώ. Για πάρτε τα πάνω σας ψυχολογικά και πιστέψτε το λίγο γιατί είσαι το δεύτερο περιστατικό μέσα στις τελευταίες μέρες :P
  • #14 από vegos στις 08 Feb 2016
  • Με τι μικρόφωνο έγραψες;; O ήχος σε αυτό το take είναι μακράν καλύτερος από όλους τους άλλους.  Τo reverb κάτι έλεγε, αλλά πάντα για λύση ανάγκης, το chorus δεν μου είπε τπτ απολύτως. Μπράβο και ευχαριστούμε για τα demo!

    Έγραψα με το ενσωματωμένο μικρόφωνο ενός Tascam DP008EX.
    Η κιθάρα στους 20-30 πόντους από το μικρόφωνο, δεν έχω ρυθμίσει τίποτα, ούτε EQ στην εγγραφή ούτε το παραμικρό. Απλά το level να μην clipάρει.

    Όντως έχει πολύ καλά μικρόφωνα, ότι έχω γράψει μέχρι στιγμής με έχει ενθουσιάσει!

    Και τα υπόλοιπα, τα έγραψα με flat ρυθμίσεις (eq στη μέση).

    Για τα εφέ δεν ξέρω, όπως είπα δεν έχω ιδιαίτερη πείρα κλπ για να τα κρίνω, αλλά μην ξεχνάμε και την τιμή.
    25€ για όλο το σετ... Εγώ το tuner ήθελα :-)
  • #15 από sfanfan στις 08 Feb 2016
  • Καλά με 25 euro δεν παίρνεις ούτε tuner, δεν το συζητώ. Εγώ έκρινα το αποτέλεσμα απλά και μόνο σε σύγκριση με την ηχογράφηση του Tascam που by the way είναι τρομερή! Να σου πω την αλήθεια, αν το tuner δουλεύει καλά δεν έχω για 25 ευρώ καμία άλλη απαίτηση από το συγκεκριμένο preamp.
  • #16 από vegos στις 08 Feb 2016
  • Να σου πω την αλήθεια, αν το tuner δουλεύει καλά δεν έχω για 25 ευρώ καμία άλλη απαίτηση από το συγκεκριμένο preamp.

    Καλά δουλεύει. Ή τουλάχιστον, είναι τόσο ακριβές όσο και τα υπόλοιπα που τρέκαρα (πχ Zoom G3/GSP1101/Guitar Rig).
Σελίδες: