Αποστολέας Θέμα: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?  (Αναγνώστηκε 9013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Σημερα εκανα ενα coverακι(το οποιο το ανεβαζω με ονομα "abcdefghijklm" και το soundcloud μου το ριχνει γιατι λεει τους μοιαζει με τον οριτζιναλ τιτλο nothing holding back  και ειναι copyright..)
Tες πα,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξις.
Κουρδιζω,συνδεω προενισχυτες,φιλτρα,καρτες,ρυθμιζω ηχο,γραφω σκετο το μπασο να δω τι βγαζω,και παιρνω εναν ωραιο βαθυ τονο,λες και βρονταν οι ουρανοι.Βαζω,γραφω κανονικα με το κοματι,ακουω το αποτελεσμα,και παιζω στις συχνοτιτες της κασας απο τα ντραμς,με αποτελεσμα να επικρατει μια συγχηση.Ποτε την σκεπαζω εγω,ποτε με σκεπαζει αυτη.
Μπουσταρω λιγο μεσαια-πριμα(καταντια και παρακμη..μονο που το θυμαμαι βγαζω σπιρια..ακους εκει ανεβαζω πριμα  :vomit ),και ξαφνικα διακρινομαι (λογικο..) αλλα αυτες οι βροντες και οι κατεγηδες..ξαφνικα..γαληνεψε ο ουρανος..
Πως σας φαινετε εσας?
Πρωτα ειναι κανονικα με το κοματι,και μετα το μπασο σκετο με copy/paste.Εχει λιγο growl ενω δεν το επιδιοκω

https://soundcloud.com/tsompanos/12323123a

Θα ανεβασω πουθενα αλλου το cover γιατι μου την εχει σπασει αυτο το ηχοσυνεφο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #1 στις: 06/03/17, 00:11 »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #2 στις: 06/03/17, 07:02 »
Σημερα εκανα ενα coverακι(το οποιο το ανεβαζω με ονομα "abcdefghijklm" και το soundcloud μου το ριχνει γιατι λεει τους μοιαζει με τον οριτζιναλ τιτλο nothing holding back  και ειναι copyright..)
Tες πα,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξις.
Κουρδιζω,συνδεω προενισχυτες,φιλτρα,καρτες,ρυθμιζω ηχο,γραφω σκετο το μπασο να δω τι βγαζω,και παιρνω εναν ωραιο βαθυ τονο,λες και βρονταν οι ουρανοι.Βαζω,γραφω κανονικα με το κοματι,ακουω το αποτελεσμα,και παιζω στις συχνοτιτες της κασας απο τα ντραμς,με αποτελεσμα να επικρατει μια συγχηση.Ποτε την σκεπαζω εγω,ποτε με σκεπαζει αυτη.
Μπουσταρω λιγο μεσαια-πριμα(καταντια και παρακμη..μονο που το θυμαμαι βγαζω σπιρια..ακους εκει ανεβαζω πριμα  :vomit ),και ξαφνικα διακρινομαι (λογικο..) αλλα αυτες οι βροντες και οι κατεγηδες..ξαφνικα..γαληνεψε ο ουρανος..
Πως σας φαινετε εσας?
Πρωτα ειναι κανονικα με το κοματι,και μετα το μπασο σκετο με copy/paste.Εχει λιγο growl ενω δεν το επιδιοκω

https://soundcloud.com/tsompanos/12323123a

Θα ανεβασω πουθενα αλλου το cover γιατι μου την εχει σπασει αυτο το ηχοσυνεφο

δεν έκανες μίξη μετά? πως έκανες μίξη? εγώ τα κάνω όλα απο linux οπότε δεν κατέχω και πολλά απο κλασική ηχοληψία.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #3 στις: 06/03/17, 07:22 »
Οχι για να μην παιδευομαι να συγχρονισω μετα τα κοματια.Το βαζω να παιζει και οπως το ακουω,παιζω και γραφω απο πανω.Ουτε latency εχει ουτε τιποτα.Μια και εξω."Μπαμ-μπαμ" που λεν και στο χοριο μου :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #4 στις: 06/03/17, 07:41 »
Μια χαρά βαθύς, βαθύτατος είναι ο ήχος σου, αφού είδα και έναν ψάρη να μου ανάβει φλας σε τόσο βάθος.
Είναι όμως και τελείως άχρονο φιλαράκι. Δούλεψε περισσότερο σε αυτο το κομμάτι.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #5 στις: 06/03/17, 08:32 »
Αμφυσβιτεις το σουπερ ταλεντο μου,αγαπητε μου φιλε  :P
Οταν λες αχρονο,εννοεις ολο το μπασο,δηλαδη ισως να εχω θεμα στην μιξη,η ποτε βαραω σωστα και ποτε στον γαμο του κ.Καραγκιοζη;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #6 στις: 06/03/17, 16:10 »
Εισαι πολυτάλαντος εσύ και δεν αμφισβητείσαι!
Το δεύτερο συμβαίνει. Ειδικά στο σολο παίζεις άρση. Δοκίμασες πένα ή είναι καταραμένη συσκευή του διαβόλου και την εξορκίζουμε στο πυρ το εξώτερον (όπως ακριβώς κάθε φορα που μας φευγει απ το χερι);
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #7 στις: 06/03/17, 17:15 »
Εχω παιξει και με πενα,αλλα και δεν μου αρεσει η ατακα που προσθετει,και με τα δατυλα εχεις πιο πολλες επιλογες πχ να χωσεις κανα σλαπ(καποτε το εκανα και αυτο) η να παιζεις με τον αντιχειρα για πιο dark ηχο.
Αρα ανακεφαλαιωνουμε.
Πρεπει να αρχισω να δεινω περισοτερη βαση στην ντραμα για να μην χανομαι και να μην σκεφτομαι τοσο την ταστιερα,αλλα το που ειμαι στο κομματι.
Να παρει.Και η γυναικα μου με ακουγε και ειπε το ιδιο πραγμα.Αλλα επρεπε και εγω να κανω την επανασταση μου,και να την αψιφισω.Μπορει να πλενω τα πιατα με κρυο νερο,αλλα ΕΓΩ ΑΠΟΦΑΣΙΖΩ πως θα παιξω μπασο.Α!και ποτε θα σταματισω να κρυβομαι κατω απο το τραπεζι.
Βρε λες αν κραταω χρονο με το ποδι να με βοηθισει?Καποτε,βεβαια τοτε επαιζα και πιο συχνα,συγχρονιζομουν απο τα οργανα,και δεν ειχα τετοια θεματα.
Ουφ.Δυσκολη η ζωη για εμας τους πριγκιπες..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #8 στις: 06/03/17, 17:21 »
Εμ, το μπάσο είναι για πρίγκιπες, τι να μας πουν οι κύριοι λεμονόκουπες!  :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #9 στις: 06/03/17, 18:40 »
Λοιπον.Ας σοβαρευτουμε λιγο.
Πραγματικα το κομματι αυτο το προβαρω κανα 5μηνο,και ποτε δεν καταλαβα οτι παιζω οτι να ναι.Ουτε θα το καταλαβαινα ποτε αν δεν μου το ελεγε ο καθοδιος και 800 χρονια,παλι ετσι θα το επαιζα.
Τωρα,αφου το παιζω χωρις να το διαβαζω απο πενταγραμμο,αρα δεν εχω κατι να μου λεει τις αξιες.Οποτε,και να μετραω με το ποδι,δεν εχει νοημα,αφου δεν ξερω τι χρονο να κρατισω την καθε νοτα.Αρα το προβλημα του συγχρωνισμου,πως μπορει να λυθει?
Πιστευω πως αν το βαλω σε πενταγραμο,και το γραψω,θα βγει σωστο,αλλα το γουστο ειναι στο να παιζεις ετσι το κοματι,και οχι ενα ξερο ρυθμο-μελοδικο-κατι..
Αρα τι κανουμε τωρα?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #10 στις: 06/03/17, 18:58 »
Ασκήσεις με μετρονόμο.

Επίσης παρατήρησα ξαναακούγοντάς το οτι χάνεσαι κυρίως στις αλλαγές της νότας και μέχρι να βρεις το σωστό πάτημα ξεφεύγεις και απ το μέτρημα.

Παίξε πρώτα το κομμάτι χωρις να το ακούς με το μετρονόμο να συνηθισεις το τικ τακ και μετα βαλ τα μαζί. Στα σωστά bpm φυσικά.

Τελευταία παίζουν και κάτι ξύλινες πένες ότι πρέπει για την περίφτωσή σου!

To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #11 στις: 06/03/17, 19:03 »
Βαλε λινκ απο τις πενες ΤΩΡΑ


ενταξει.θα στο ζητισω ευγενικα.
Λεεε καθοδιουληηη..σε παρακαλω,βαλε μου το λινκ.Να εδω.Εδω να το βαλεις,να φαινετε.Ε,φανταστικε κιριε καθοδιε  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #12 στις: 06/03/17, 20:10 »
Λοιπον.Σκεφτικα ουκ ολιγες φορες αυτα που ειπες.
Θα κανω μια προσπαθια αποψε ξανα,κανε τον κοπο να την ακουσεις,και μετα θα σου πω τι πιστευω πως φταιει και το αλλαξα,να δουμε αν επεσα μεσα η οχι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #14 στις: 07/03/17, 00:21 »
Θενκ γιου.


Λοιπον.Εδω ειναι και η δευτερη αποτυχια
https://saved.bandcamp.com/track/hold
Κατραχην,εντοπιζω παλι τα λαθη που αναφερεις πιο πανω.Απλα αυτο που παρατιρω ειναι πως εκει που παιζω,κολαω λιγο,και ενω ξερω τι να πατισω αμεσως μετα,καθηστερω.Ενδεχτε εκτως απο το latency στον εγκεφαλο μου,να υπαρχει και στην εγραφη.
Αυτο που αλλαξα αυτην την φορα ειναι οτι στο οριτζιναλ κομματι ανεβασα πολυ τα μπασα για να ακουω πιο ξεκαθαρα την ντραμα και το μπασο.Επησεις το επαιξα με αλλο μπασο.Την πρωτη φορα το επαιξα με το 40αρι,το οποιο εχει πιο μεγαλες αποστασεις στα ταστα,αλλα δεν πιστευω οτι με καθηστερει αυτο.Δεν εχει ουτε inlays,ουτε binding.Οποτε να καθηστερω να βρω τα ταστα.Την δευτερη φορα το εγραψα με 34αρι νορμαλ μπασο με ολα το βοηθιτικα σημαδια.Στο 34αρι δεν τα χρειαζομαι,γιατι το χερι παει μηχανικα τις αποστασεις,χωρις να κοιταζω την ταστιερα.Αυτο το εμαθα καλα οταν ξεκηνισα να παιζω με αταστο.Ομως στο 40αρι δεν ειμαι συνιθησμενος γιατι παιζω πιο συχνα με το 34αρι.Οχι οτι ειναι δυσκολο να το συνιθησω,απλα με 5 φορες τον μηνα..
Να συμιωθει,πως οταν παιζω,ακουω το τραγουδι απο τον ενισχυτη,αλλα το μπασο οχι.Δεν νομιζω ομως να φταιει αυτο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #15 στις: 07/03/17, 02:36 »
... .Αρα το προβλημα του συγχρωνισμου,πως μπορει να λυθει?
Πιστευω πως αν το βαλω σε πενταγραμο,και το γραψω,θα βγει σωστο,αλλα το γουστο ειναι στο να παιζεις ετσι το κοματι,και οχι ενα ξερο ρυθμο-μελοδικο-κατι..
Αρα τι κανουμε τωρα?
Ακους πολυ μουσικη που συμμετεχουν πολυ καλοι μπασιστες ολων των ειδων, προσηλώνεσαι στο τι patterns παιζουν και τι σχεση εχουν με το pattern που παιζουν τα τυμπανα (να ακους και να βγαζεις δηλαδη και το pattern των τυμπανων).
Αυτα, παντα ακολουθωντας  με το ποδι τον "αορατο" μετρονομο (παλμο) του κομματιου.

1. Ακουσμα ολου του κομματιου σαν ολοτητα (χωρις να περιοριζεσαι στο οργανο που σε ενδιαφερει. Να ακους δλδ σαν απλος ακροατης, να το αφηνεις να σε πηγαινει μονο του το κομματι, οπου θελει αυτο)
2. Θεωρητικη αναλυση ολου του κομματιου (να βγαλεις τις συγχορδιες, τα μετρα, τα ρυθμικα και μελωδικα petterns καθε μερους του κομματιου κλπ. Ας τα βρεις και ετοιμα γραμμενα καπου ή και σε βιντεο, ή ας σου τα δειξει καποιος. Δεν χαλασε ο κοσμος αν δεν μπορεις να τα βγαλεις μονος σου στην αρχη)
3. Παρατηρηση μπασου και τυμπανων, αποκομμενη απο την ολοτητα του κομματιου. (εδω "βγαζουμε το μπασο του κομματιου", που λενε. Μη ξεχνας ομως οτι και η παυση ειναι μερος της μουσικης. Εχει σημασια που παζει και που δεν παιζει το μπασο).
4. Ξανα ακουσμα ολου του κομματιου σαν ολοτητα (Ολοκληρωτικα αυτη τη φορα, δλδ και σαν μαεστρος που ακουει και ελεγχει ολα τα οργανα και σαν μπασιστας και σαν απλος ακροατης ταυτοχρονα)
5. Δοκιμη/ψαξιμο/εφαρμογη με το οργανο, ολων αυτων που εκανες πιο πανω . (Εδω προσπαθεις να παιξεις μπασο για το κομματι και οχι για το μπασιστα)

Κοπιαρεις αυτα και μετα βγαζεις και δικα σου.
Αν θελεις να επιταχυνεις την εκμαθηση, κανεις και μαθηματα μπασου με αξιοπιστο δασκαλο για τεχνικες και θεωριες. Το σκουστηρι παντως παραμενει αιωνιως, αν θελεις να βελτιωνεσαι μαθαινωντας νεα πραγματα που να σου δινουν νεες ιδεες και για δικα σου πραγματα.


Οταν κανεις τα παραπανω με τη μπασογραμμης αυτου του κομματιου και την παιξεις, εισαι ετοιμος για ολα.
(μη τρομαξεις, δεν θελει ιδιαιτερη τεχνικη, με ενα δαχτυλο απο το δεξι τα παιζει, στο μυαλο ειναι ολα)

! No longer available


! No longer available

« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/17, 03:36 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #16 στις: 07/03/17, 06:28 »
 :o  μπλεξαμε.. :P
Λιγο-πολυ τα κανω αυτα ομως οσο παραξενο και να φαινετε, πολλες φορες το 3 με ζοριζει.Ηδικα οταν χρεισημοποιουν και κανα εφε στο μπασο,εκει να δεις μπερδεμα.Ξες τι σπαστικο ειναι αυτο που εχεις στο μυαλο σου,να μην μπορεις να το βγαλεις στην ταστιερα;ηδιως οταν ειναι κατι απλο και ευκολο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #17 στις: 07/03/17, 16:33 »
Το οτι πλεον εντοπιζεις τα λαθη που εχεις κανει ενω πιο πριν δεν τα καταλαβαινες ειναι πρόοδος (και άρα κερνάς).

Η εξασκηση και εξοικίωση με το μετρονόμο συν τα υπόλοιπα που ανεφερε ο προφέσωρ (εξελληνισμένο) Σπύρος θέλει το χρόνο του και δεν το πετυχαίνεις από take σε take.

Καλή φάση να ψάχνεις το ήχο σου, κι εγω σπαταλάω περισσότερο χρόνο σε εφέ και μπλιμπλίκια απ ότι στη μελέτη, αλλα ο καλός ήχος αναδεικνύει ευκολότερα τα λάθη!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μηπως ειμαι λιγο πριμαριστος?
« Απάντηση #18 στις: 07/03/17, 17:47 »
Κερναω φλουτσ.
Κοιτα.Εκανα επιτιδες καπακι το 2ο take,για να δω αν φταιει το μεγαλυτερο scale και η ελιψη σημαδιων στην ταστιερα.Ξερω οτι η βελτιωση ειναι παραγωγο των λεξεων ιδρωτας-πιξιμο-λυωσιμο.
Θα τα δω ολα αυτα που ειπε ο Σπυρος,λογικα τον αλλο μηνα θα εχω και λιγο ελευθερο χρονο παραπανω,οποτε θα ψαξω και τον δασκαλο απο το ωδειο να παμε σε στουντιο να με δει ετσι λιγο(τερμα τα μαθηματα θεωριας σε καφετεριες με μπιρες ;D ).Αφου ξερει απο ενορχιστρωση,πιστευω θα με βοηθισει πως να κολαω στο κομματι.
Τωρα με τον μετρονομο,δεν εχω θεμα,αλλα κανει και μπιπ και τακ και με μπερδευει ο ατιμος.Θα ψαξω στο γιουτουμπο μετρονομο απο ντραμς.Αν και γενικα στο να κρατω ρυθμο,το εχω παρα πολυ,οταν ομως σκεφτωμαι την ταστιερα,το χανω λιγο.Γενικα επειδη επαιζα αρκετα χρονια σε φιλαρμονικη,και ειχαμε μαεστρο απο Κερκυρα και μας ειχε σκησει,μπορω να εχω ενα τεμπο στο μυαλο μου και να το ακολουθω χωρις να μετραω.Ακομα και ο δασκαλος στο ωδειο απορουσε,αλλα δεν του ελεγα τι εχει συμβει στο παρελθον  :P
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
45066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/05, 17:54
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 20:45
από Anastasis
11 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 19:16
από pinelopi
9 Απαντήσεις
3468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 19:51
από Anemos
13 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 18:36
από pimami
0 Απαντήσεις
1392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 16:03
από dimitra86
24 Απαντήσεις
12120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 01:06
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
7 Απαντήσεις
4622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 17:34
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 20:09
από Dagoth
0 Απαντήσεις
1166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas