Αποστολέας Θέμα: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.  (Αναγνώστηκε 19945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
 Γεια σας,
 
 έχω μία κιθάρα Ibanez GRG270 και έναν ενισχυτή Fender Mustang I V.2.
 
 Η κιθάρα έχει τους Powersound μαγνήτες, σε διάταξη HSH.
 (neck humbucker: PSND1, middle single coil: PSND-S, bridge hum: PSND2)
 
 Ο ήχος στα leads και κυρίως στις ψιλές χορδές , και ειδικά στα τάστα από 12ο και μετά, δεν με ικανοποιεί καθόλου· μου ακούγεται πολύ «λεπτός (thin)», σαν «γυαλί» και κάπου-κάπου και εκνευριστικός θα έλεγα, όσα reverb, chorus κ.ά εφφέ βάλω για να τον «γλυκάνω»...
 
 Καταλαβαίνω ότι από τον ενισχυτή μου δεν μπορώ να έχω μεγάλες απαιτήσεις αλλά ίσως να μην είναι και (μόνο) αυτός το πρόβλημα· διότι αφ' ενός μεν o mustang δεν είναι και (τελείως) για πέταμα (μιλάμε για έναν practice amp για χρήση δωματίου), αφ' ετέρου δε ψάχνοντας σχόλια για τους powersound, διαπίστωσα ότι όλα συνηγορούσαν στο ότι οι συγκεκριμένοι μαγνήτες είναι για ΠΕΤΑΜΑ. Ή μάλλον όχι για πέταμα, αλλά για να στερεώνεις χαρτάκια στο ψυγείο.  :D
 
 Και έτσι ερχόμαστε στην κυρίως απορία μου· αν αλλάξω τους μαγνήτες, θα δω κάποια βελτίωση στον ήχο ή τσάμπα η ταλαιπωρία και τα έξοδα;
 
 Επίσης, αν πούμε ότι κάνω το βήμα για να αλλάξω τους δύο ΗΗ μαγνήτες, και αφήσω τον μαμά middle single coil, θα υποβαθμίζει αυτός την ποιότητα των καινούργιων όταν επιλέγεται μαζί με έναν από αυτούς; (άρα μήπως τότε πρέπει να αλλάξω και αυτόν; ) :-\
 
 Τέλος, θα μπορούσα να ασχοληθώ εγώ (πρωτάρης γαρ) με την αλλαγή και τοποθέτηση των μαγνητών ή καλύτερα να μην το ρισκάρω και να πάω σε κάποιον που να έχει ασχοληθεί;



 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/17, 07:20 από legato_lover »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #1 στις: 14/06/17, 10:11 »
Γενικά οι συγκεκριμένοι θεωρούνται φθηνοί , χωρίς αυτο να σημαίνει κάτι αρνητικό εν γένει. Αν θες, βρες κανα μεταχειρισμένο επώνυμο set απο ebay... Θα πήγαινα σε κλασικούς dimarzio π.χ. D-activator set. Πιστεύω θα δώσει στην κιθάρα σου άλλη πνοή. Οσον αφορά τις θέσεις 2,4, απο τα λεγόμενά σου είσαι πιο κοντά στον ήχο της strat όπως είσαι οπότε άστον τον μεσαίο.
Αν δεν έχεις εμπειρία με κόληση, είναι ευκαιρία να αποκτήσεις. Ο Ανηψιός μου άλλαξε τους μαγνήτες που του έκανα δώρο σε dt, μόνος του, χωρίς να έχει εμπειρία. Προσοχή στο καλάι, περιέχει μόλυβδο, δεν το δίνουμε σε παιδάκια, δεν γλύφουμε τα χέρια μετά απο εργασία με αυτό.

Α,, επίσης ΤΡΕΛΑ καλός μαγνήτης για τα λεφτά του, τον είχα στην Carvin μου, είναι ο Bill Lawrence XL-500 (bridge), νομίζω τον είχα πάρει καινούργιο 50 ευρώ ή κάτι τέτοιο.

Απο την άλλη αν η κιθάρα σου είναι πριμαριστή (για κάποιο λόγο (μπράτσο????)) έτσι και θα μείνει (ακόμα και αν είναι basswood) ... Η γλυκήτητα και το βάθος έρχονται με ξύλα τυπου basswood, μαόνι, (ακόμη και με  plywood).
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/17, 10:13 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #2 στις: 14/06/17, 10:42 »
Η γλυκιτιτα και το βαθος ερχοντε με ενα πεταλακι pre amp
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #3 στις: 14/06/17, 10:54 »
Η γλυκιτιτα και το βαθος ερχοντε με ενα πεταλακι pre amp

αμα το ξύλο σου κόβει τα μεσαία και τα μπασα ότι και πεταλάκια να βάλεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #4 στις: 14/06/17, 11:02 »
Βρε ακου τον παθων..στο τσακ την γλυτωσα..400€ θα εδεινα και εδωσα 120.. ;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #5 στις: 14/06/17, 11:10 »
Βρε ακου τον παθων..στο τσακ την γλυτωσα..400€ θα εδεινα και εδωσα 120.. ;)

άσε το παιδί να μάθει να κολάει ρε!  ;D
απο την άλλη και με ένα EQ μπορεί να ρυθμίσει πράγματα. αλλά είναι σαν βάφεις ένα τοίχο μαύρο και να τον βγάζεις στον ήλιο μπας και ασπρίσει. Αλλάζεις pups και είσαι σουπερ. Οι συγκεκριμένοι πρέπει να είναι μέτριοι...

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #6 στις: 14/06/17, 12:30 »
μπορείς να ηχογραφήσεις αυτό που περιγράφεις;μήπως οι χορδές είναι πολύ χαμηλά μετά το 12το τάστο και πριν το 12 οκ λόγω truss rod relief ; ίσως να θέλει σήκωμα η γέφυρα ή το μανίκι
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/17, 12:32 από johnjohn »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #7 στις: 14/06/17, 19:40 »
Γνώμη μου είναι ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις είναι το σετάπ της κιθάρας σου, και όταν λέω setup εννοώ να δεις και το ύψος των μαγνητών σου. Πολλές φορές χάνουμε από την δυνατότητα του οργάνου μας λόγω κακών ρυθμίσεων. Πριν προχωρήσεις σε κάποια αλλαγή, δες με ένα κατσαβιδάκι μήπως πειράζοντας το ύψος των μαγνητών μπορείς να πετύχεις κάτι καλύτερο. Το ότι κάποιος λέει ότι οι μαγνήτες σου δεν είναι καλοί δεν σημαίνει κάτι, άσε τα αφτιά σου να κρίνουν πάντα.
Από εκεί και πέρα. Δες ποιος από τους μαγνήτες σου δεν σου αρέσει. Πχ μπορεί ο Birdge να μην σου κάνει αλλά ο Neck να σου ακούγεται καλά, δεν σημαίνει ότι πρέπει να τους αλλάξεις όλους. Δικό μου παράδειγμα μία Ibanez rg φθηνό μοντέλο, που άλλαξα τους bridge και neck (φορούσε τους Infinity) αλλά άφησα τον Infinty Middle single coil, γιατί απλά είναι από τους καλύτερους single coil μαγνήτες που έχω ακούσει σε αυτή τη θέση. Και ναι, δεν νομίζω να βρεις καλή κριτική για τους συγκεκριμένους γενικά :)


Πάμε στα ερωτήματά σου:
Αν αλλάξεις τους μαγνήτες θα δεις διαφορά. Το αν σου αρέσει ή όχι είναι υποκειμενικό. Μπορεί να σου αρέσει μπορεί και όχι. Μεγάλο μέρος συνήθως είναι και ψυχολογικό, δλδ μία αλλαγή πάντα μας ακούγεται "καλύτερη".
Όπως σου είπα, άλλαξε τους μαγνήτες που θεωρείς ότι χρειάζεται. Το πώς θα ακούγεται το τελικό αποτέλεσμα θα το κρίνεις εσύ. Αν στην πορεία δεις ότι ο μεσαίος σου δεν σε ικανοποιεί, μπορείς να τον αλλάξεις και αυτόν, αλλά για αρχή νομίζω ότι οι δύο (bridge + neck) είναι ήδη ένα καλό βήμα.
Θα σου έλεγα να το κάνεις. Δεν είναι και καμιά πυρηνική φυσική. Αν πας σε κάποια από τις γνωστές εταιρίες (Seymour Duncan, Dimarzio κτλ) θα βρεις και χρήσιμα σχηματικά με το τι ακριβώς να κάνεις, οπότε με ελάχιστες γνώσεις χρήσης κολλητηριού θα τα καταφέρεις. Επίσης παράδειγμα βάζω τον εαυτό μου, που δεν είχα καμία επαφή απολύτως με τέτοια θέματα και όμως έχω γίνει πρώτος! :P
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/17, 19:42 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #8 στις: 16/06/17, 13:20 »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

panixgr

Οι D-Activator & Bill Lawrence XL-500 που αναφέρεις είναι κάτι αντίστοιχο με τους SD JB & 59; Διότι το συγκεκριμένο σετάκι το έχω βάλει στο μάτι...

saved

Απ' ό,τι λέγεται οι ψηφιακοί modelling ενισχυτές (σαν τον δικό μου) δεν τα πάνε καλά με τα πετάλια και πολλές φορές ακούγονται και τελείως χάλια, μήπως συμβεί το ίδιο με ένα preamp πετάλι;

johnjohn

Για το θέμα της χαμηλότερης έντασης στην ψιλή μι χορδή έκανα ένα google search και μπορεί να οφείλεται είτε αν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο output των ΗΗ, είτε κυρίως λόγω μη σωστής διαφοράς στο spacing των poles του bridge HH. Μπορεί δηλαδή η ένταση να πέφτει (μικρή διαφορά) στις Ε low και Ε high αν βγαίνουν λιγάκι έξω από τα poles...εμένα όμως φάινεται να είναι σωστό το spacing (οι χορδές περνούν ακριβώς από το μέσον των poles).

sfanfan

Δεν φαίνεται να υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του ύψους των μαγνητών (poles).
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/17, 13:22 από legato_lover »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #9 στις: 16/06/17, 14:05 »
Το υψος των μαγνητων ρυθμιζετε και με τις βιδες που εχουν πανω-κατω να τους κραταν στο σωμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #10 στις: 16/06/17, 14:35 »
Aν οι μαγνήτες στην κιθάρα σου δεν έχουν βίδες για polepieces ώστε να μπορείς να ρυθμίσεις κάθε μία ξεχωριστά ή αν μιλάμε για μονοπήνιους μαγνήτες που συνήθως δεν έχουν ρυθμιζόμενα polepieces, τότε μπορείς να κάνεις αυτό που ανέφερε ο saved, δηλαδή να ρυθμίσεις το ύψος ολόκληρου του μαγνήτη από κάθε πλευρά (πάνω-κάτω) με τις βιδούλες που δείχνουν τα μπλε βέλη στην εικόνα...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #11 στις: 16/06/17, 15:16 »
Ευχαριστώ παιδιά, δεν ήξερα ότι ρυθμίζεται το ύψος με τις πλαϊνές ενδιάμεσες βίδες, θα το δοκιμάσω.

saved  (ή όποιος άλλος)

Μήπως γνωρίζεις (μιας και μου είπες για preamp πετάλι) κάτι γι' αυτό που έγραψα για τα πετάλια και τους modelling ενισχυτές;  Διότι με ενδιαφέρει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/17, 15:18 από legato_lover »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #12 στις: 16/06/17, 15:28 »
Πριν τους βαλεις στην πορτα του ψυγειου σου  ;D , δοκιμασε να σηκωσεις τον bridge (αυτον κοντα στο τρεμολο) και να δεις πώς θα ακουγεται.
Αν δε σε ικανοποιουν και μετα το setup, τοτε θα σου προτεινα να δοκιμασεις τον ενισχυτη σου με μια στοκ κιθαρα που να φοραει ηδη τους επωνυμους μαγνητες που θες να βαλεις (σε καποιο καταστημα ισως?), ωστε να εχεις μια πολυ κοντινη ιδεα στο πώς θα ακουγεται και η δικη σου κιθαρα με αυτους (μην κανεις τυφλη αγορα & κοπο). Ομως να ξερεις οτι μεγαλυτερη αλλαγη θα δεις απο εναν αλλο ενισχυτη ή πολυεφε στον ηχο σου, παρα με καινουριους μαγνητες.


Οι modeling ενισχυτες (οπως ο δικος σου) δεν παιζουν ωραια με πεταλακια παραμορφωσης ή μοντελινγκ μπροστα, καθως δεν εχουν καθαρο (ουδετερο - μη μοντελινγκ) καναλι.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #13 στις: 17/06/17, 10:30 »
Μήπως γνωρίζεις (μιας και μου είπες για preamp πετάλι) κάτι γι' αυτό που έγραψα για τα πετάλια και τους modelling ενισχυτές;  Διότι με ενδιαφέρει αυτό.

Συνήθως το πρόβλημα με τους modelling ενισχυτές είναι όταν βάζεις μπροστά τους πετάλια παραμόρφωσης. Το πετάλι δίνει το δικό του gain σε μια προσομοίωση η οποία συχνά έχει ήδη ένα βαθμό ψηφιακής παραμόρφωσης και ο ήχος που θα πάρεις από αυτό το συνδυασμό μπορεί να είναι μια λάσπη. Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο σχετικά καθαρό setting στον ενισχυτή ή αν χρησιμοποιείς πετάλι που δεν έχει ιδιαίτερη παραμόρφωση, δηλαδή boost ή preamp αντί για overdrive ή distortion, μπορεί να πετύχεις καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. Kανείς δεν μπορεί να το προεξοφλήσει βέβαια, οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις. Ειδικά αν μιλάμε για amp simulation pedals όπως αυτό που σε ενδιαφέρει, καλύτερα είναι να έχεις μια όσο το δυνατόν πιο καθαρή ή μάλλον ουδέτερη βάση για να τα χρησιμοποιήσεις ή να τα βάλεις στο FX loop του ενισχυτή σου (που δυστυχώς ο Mustang I δεν έχει)...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #14 στις: 17/06/17, 11:03 »
Το σκεφτικα και εγω με το fx loop.
Προσωπικα εχω πετυχει καλυτερο αποτελεσμα με preamp pedal μπροστα,και οχι στην λουπα.Σε μη μοντελινγκ ενισχυτη.
Αν θες να δοκημασεις πεταλι,επ ομου κιθαρα ενισχυτη και δοκημες στα καταστηματα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #15 στις: 17/06/17, 16:14 »
Προσωπικα εχω πετυχει καλυτερο αποτελεσμα με preamp pedal μπροστα,και οχι στην λουπα.Σε μη μοντελινγκ ενισχυτη.

To preamp ούτως ή άλλως είναι σίγουρα προτιμότερο να μπει μπροστά από τον ενισχυτή. Στο FX loop νομίζω ότι πάνε καλύτερα τα amp sim pedals όπως το Joyo British Sound που ενδιαφέρει τον legato_lover, ειδικά αν μιλάμε για modelling ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #16 στις: 17/06/17, 18:50 »
Αναλογα.Μπωρει πχ το πεταλι να εχει λαμπα και για να την γκαζωσεις,να θες να την βαλεις μετα την προενισχυση του ενισχυτη.Εγω ηθελα να δω πως ακουγετε χωρις την προενισχυση του ενισχυτη γιατι ειναι λαμπα και πιστευα πως μου βαζει γρεζι στον ηχο.
Δεν ξερω τι συμβαινει,ειμαι ο μονος στον κοσμο που για να βγαλει τον ηχο που θελει εχει το gain στο 1-2 και το vol στο τερμα.
Η κατι κανω λαθος,η παραξενα γουστα εχω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #17 στις: 17/06/17, 19:00 »
Έχω την V.2 έκδοση του Mustang Ι και έχει ένα preset (μέσω Fender FUSE) που λέγεται Studio Preamp (δεν υπάρχει στην V.1) και είναι τελείως ουδέτερο (clean, χωρις εφφέ κτλ.) και το οποίο πολλοί συνιστούν για σύνδεση πεταλιών, αλλιώς βάζεις το πιο clean preset απο τα amp sims και βγάζεις ένα-ένα όλα τα τυχόν εφφέ, μηδενίζεις gain κτλ.

Έχω δοκιμάσει με τον πρώτο τρόπο (Studio Preamp preset) ένα Zoom G1N πολυεφφέ και φαινόταν να λειτουργεί κανονικά (ο ήχος ήταν όπως τον θυμάμαι ότι ήταν όταν το συνέδεα κατευθείαν σε ηχεία -και λίγο καλύτερος μάλιστα γιατί άλλο ηχείο κανονικού ενισχυτή και άλλο απλά ηχειάκια υπολογιστή).
Βέβαια το Zoom είναι all digital ενώ το Joyo λέει all analog (νομίζω) και δεν ξέρω αν έχει διαφορά και αλλάζει το πράγμα...

Όπως και να έχει, το παρήγγειλα το Joyo διότι με ενδιαφέρουν οι Μarshalll ήχοι που βγάζει και αν τελικώς ακούγεται σκατά στον ενισχυτή, θα το βάλω σκέτο στα ηχεία...θα σας πω εντυπώσεις μόλις μου έρθει και κάνω τις δοκιμές.

Επίσης παρήγγειλα τελικά και τους Seymour Duncan JΒ bridge και 59 neck διότι με έχει ενθουσιάσει ο ήχος τους από τα samples που ακούω τις τελευταίες ημέρες στο YouTube και μάλλον είναι αυτό που θέλω (ειδικά ο 59 για γλυκό warm ήχο). :)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/17, 08:04 από legato_lover »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #18 στις: 17/06/17, 19:22 »
1)καλοριζικα ολα
2)μολις βαλεις τους μαγνητες,ΣΚΗΣΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ
3)σκετο στα ηχεια δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα,αλλα ειναι μεγαλο θεμα αυτο για να το δουμε τωρα.


Μακαρι να σου κατσει η φαση γαντι και να βγαζεις γουστα καθε μερα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ερωτήματα σχετικά με αλλαγή μαγνητών.
« Απάντηση #19 στις: 17/06/17, 19:54 »
Μακαρι να σου κατσει η φαση γαντι και να βγαζεις γουστα καθε μερα

σωστότατος, αυτό είναι το ζουμί.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
105 Απαντήσεις
54537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
15 Απαντήσεις
6550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
8 Απαντήσεις
4304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 04:14
από kostasmel
14 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 17:05
από lordi13
8 Απαντήσεις
11619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 14:04
από mixanobios
13 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/16, 15:05
από neeckos