Αποστολέας Θέμα: P/J επιλογή και μίξη.  (Αναγνώστηκε 16735 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
P/J επιλογή και μίξη.
« στις: 07/07/17, 10:44 »
 Καλημέρα !!
 
Άσχετο αλλά βρήκα ένα site που μοιάζει αρκετά με το κιθάρα (οπτικά) και είναι dedicated για μπάααασο : http://bassoutpost.com/index.php?PHPSESSID=k92lpjca5ku2me2rtg3oiin5f2&  Huzzaaah !!!  ;D

 Anyhow… μια γρήγορη ερώτηση.  Έχω ένα Fender pj το οποίο θα αναβαθμίσω (νέοι μαγνήτες, badass II bridge (για την ακρίβεια κλώνο της, Omega)) νέες χορδές, σετάρισμα κλπ…  :)

 Για μαγνήτες είμαι ανάμεσα σε Seymour Duncan (σίγουρα passive και σίγουρα όχι quarter pound, είμαι ανάμεσα στον Steve Harris Precision ή τον Vintage)  και Nordstrand.  Δεν θα ρωτήσω αν είχατε κάποια εμπειρία με προϊόντα αυτών των 2 εταιριών καθώς ο ήχος είναι πολύ υποκειμενικό θέμα (βέβαια αν θέλετε να μοιραστείτε κάτι by all means do).  Έχω φτάσει στην εγωιστική θέση πώς δεν με ενδιαφέρει πώς θα ακούγομαι στην τελική μίξη ή μέσα στην μπάντα.  Το πρώτο αφορά την μηχανικό ήχου (να κάνει καλά την δουλειά του από το να πίνει μπύρες ή να γκρινιάζει πως του σπαταλάμε τον χρόνο του) το δεύτερο το φτιάχνω με το να παίζω και εγώ στο 11 (αρκετά με τους 6χορδους δικτάτορες που καρφώνουν super active emg και 10 distortions και μετά σηκώνουν φρύδι επειδή το rhythm section δεν κολακεύει τις δυναμικές του παιξίματος τους) …  ;D ;D ;D

 Ξεφεύγω…  ::)

 Η ερώτηση μου… :P

Κατανοώ πως είναι προτιμότερο να αγοράζεις μαγνήτες όχι μόνο της ίδιας εταιρίας αλλά και του ίδιου μοντέλου/τύπου.  Εκτιμώ πως δλδ αν αγοράσω τον Vintage P μαγνήτη της Seymour θα “πρέπει” να τον ματσάρω με τον Vintage J μαγνήτη ώστε να μην έχω διαφορές στον τύπο (Ceramic, Alnico) αλλά και στο output τους.  Ωστόσο, ας πάρουμε ένα extreme παράδειγμα.  Αν βάλω έναν πολύ απαλό μαγνήτη στη μια θέση και τον πιο extreme active μαγνήτη του κόσμου στην άλλη.  Υποθέτω ο καθένας θα κάνει άψογα την δουλεία του όταν θα δουλεύει μόνος…  όταν θα βάζω και τους δυο ποιο θα είναι το worst case σενάριο (ότι απλά ο hot μαγνήτης θα υπερκαλύπτει τον άλλο;). 

Για την ιστορία δεν είμαι fan των P/J μπάσων (και πως κάνει blend ο p με τον j μαγνήτη) αλλά πιστεύω πως είναι η εύκολη λύση για κάποιον που δεν θέλει να έχει ένα jazz και ένα precision στην κατοχή του.  :o
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #1 στις: 07/07/17, 11:06 »
Θειο οι nordstand ειναι φαρμακειο,αλλα και μαγνηταρες.
Τις διαφωρες στο output τις σιαχνεις με το υψος (ο πιο hot πιο χαμηλα)
Και εμενα μου αρεσουν τα passive,αλλα τα active βγαζουν ηχαρα,οπως και να το κανουμε


Ασχετο.Σκεφτομσι να βαλω j σε ενα p+mudbuker που εχω.Δεν λεει λες,ε;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #2 στις: 07/07/17, 11:22 »
Θειο,βαλε dimarzio το pj set της σειρας one.
Αλλιως βαλε blend knob και οτι output θελουν ας εχουν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #3 στις: 07/07/17, 16:53 »
 Δεν έχω παίξει με mudbucker κλασσικό,  μια φορά είχα πιάσει ένα epiphone SG μπάσο (το οποίο δεν ήταν καν συνδεδεμένο σε ενισχυτή) και εργονομικά το βρήκα μια χαρά… τώρα από τα τόσα βίντεο που έχω δει, δεν μου κάνει σαν μαγνήτης ούτε κρύο, ούτε ζέστη…  :-\
 
Τώρα το κακόμοιρο το precision τί το έκοψες για να του βάλεις  τον mudbucker… δεν το λυπήθηκες καθόλου  ;D ; (βέβαια εδώ κόβουν Rickenbackers για να βάλουν mudbucker)….  :o 
 
Δεν είμαι fan των active οργάνων… κατανοώ την ανάγκη για αυτά, αποδέχομαι πως ο ήχος τους είναι πολλές φορές αυτό που χρειάζεται στο μπάσο (και πως κολακεύουν πολλά πετάλια) αλλά τί να το κάνω αμα δεν κάθονται καλά τα fuzz πάνω τους ;;;;  >:(
 
Τέλος οκ 250$ δεν είναι κακή τιμή για μαγνήτη (και μάλιστα p/j)  όταν για το αντίστοιχο χρέπι χρειάζεσαι 80 με 100…  :-\
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #4 στις: 07/07/17, 17:16 »
Δεν ηταν p που προστεθηκε mudbuker,εγινε p γιατι ηθελα mudbuker.Εχω βαλει και piezo,και σκεφτομαι να βαλω και j,αλλα φροντιζω να μενω στην σκεψη για ευνοητους λογους ;D
Αν θες κοιτα τους delano.
Εχω ακουσει απο βιντεο και επαθα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #5 στις: 07/07/17, 17:21 »
Αναλαμπη.Εσυ δεν εχεις rickenbaker νομιζω..;
Αν ναι,
ΤΙ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΠΑΣΑ ΡΕ ΒΛΑΣΦΗΜΕ;;;
Αν οχι,οτι κανεις με τους μαγνητες,κρατα με ενημερο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #6 στις: 07/07/17, 17:35 »
ναι έχω...

δεν έχω μετανιώσει που το αγόρασα (και μην σου πω πως απο καιρό σε καιρό κοιτάω για κανα λευκό ή εντελός μαυρο) αν παιζει σε λογίκή τιμή (ενδεικτικά έβγαλε τώρα η Ric ξανα ένα όλομαυρο μοντελο και το έδινε κοντα στα 3 χιλιάρικα (ενώ το αντιστοιχο 4003 κανει κοντα στα 1500-1600)  >:( ...

αλλά... οκ... όλα μια ιδέα είναι και βασικά κάποια απο τα features του είναι ξεπερασμένα (και οχι πρακτικά όπως των fender)

τεσπα, δεν έχω σεντ στην τσέπη αλλα τώρα τρωγομαι για ένα Gibson Ripper.... :D
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: P/J επιλογή και μίξη.
« Απάντηση #7 στις: 07/07/17, 17:49 »
Οχι ρε θειο..οχι ρε θειο..θα ντρεπομουν να με δουν με αυτο το πραγμα στα χερια..
Παντως αν βγαζεις ηχαρα με το ρικι,τι σε νοιαζουν ξεπερασμενα σπεξ και τριχες κατσαρεξ
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 00:25
από mace
10 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 18:17
από Βραζίλης
76 Απαντήσεις
24179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
2763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 19:14
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/12, 00:07
από zeromancer
Επιλογή wah

Ξεκίνησε από Nikos7 Εφέ

3 Απαντήσεις
4121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/13, 15:59
από Nikos7
2 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/16, 03:08
από ΠΟΙΟΣ
49 Απαντήσεις
15356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/16, 13:18
από vegos
0 Απαντήσεις
14964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/17, 00:55
από saved