Αποστολέας Θέμα: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...  (Αναγνώστηκε 7820 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ και καιρό κέφτομαι να αλλάξω την γέφυρα στην κιθάρα μου (fender strat, βλέπε φωτο). Eίναι η 6βιδη γέφυρα με το tremolo block.
Το tremolo δεν το χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ σε καμμιά κιθάρα. Το έχω (όπως και σε αυτή) μόνιμα μπλοκαρισμένο.

Η κιθάρα είναι άψογη παρόλα αυτά, δεν χάνει με τίποτα το κούρδισμα της όσο και να την ταλαιπωρώ  ;D ;D
Αρα ο λόγος δεν είναι ότι έχω πρόβλημα, απλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι εξαρχής σταθερότερο. Φανταζομαι ότι θα έχω διαφορά και στον ήχο.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, αν υπάρχει στο εμπόριο ΜΟΝΟ η γέφυρα (με specs που να ταιριάζει) και χωρίς το υπόλοιπο tremolo block. Να την έχω σταθερή δηλαδή και να καταργήσω το τρέμολο. Δεν πολυξέρω τι κυκλοφορεί στο εμπόριο, οπότε κάθε πρόταση/βοήθεια καλοδεχούμενη. Οποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας με διαφωτήσει.

Ευχαριστώ
ΝΙΚΟΣ

ΥΓ. Αν δεν γίνεται ή δεν υπάρχει αυτό που ζητάω, ρίξτε και καμμιά ιδέα/λινκ, μήπως κανω αναβάθμιση σε αυτό που έχω ήδη (έστω...)
ΥΓ2. Αυτό που φοράει τώρα η κιθάρα είναι το μαμίσιο της fender (τα βαγονάκια γράφουν fender επάνω). Ισως βοηθάει για τα specs....
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/14, 15:32 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #1 στις: 15/09/14, 19:26 »
Υπάρχουν οι λεγόμενες hardtail γέφυρες όπως οι παρακάτω:

http://www.gear4music.com/Guitar-and-Bass/Fender-6-Saddle-Hardtail-Classic-Standard-Series-Bridge-Assembly/QWF

http://www.sinewavemusic.co.uk/guitar-parts/fixed-bridge/gotoh-hardtail-modern-bridge---chrome-65.html

Το ζήτημα είναι να γίνει σωστά η μετατροπή σε hardtail, γιατί στο σώμα μιας κλασσική strat δεν είναι εύκολο να εγκατασταθεί μια hardtail γέφυρα στο σημείο που υπάρχει το άνοιγμα για το τρέμολο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #2 στις: 15/09/14, 19:30 »
Μάλιστα. Σε αυτές όμως θα πρέπει να κλείσω τις παλιές τρύπες και να ανοίξω καινούριες. Σωστά? Μιλάμε για πολύ φασαρία. Ελεγα μήπως υπάρχει κάτι να μπαίνει απευθείας στις διαστάσεις/τρύπες. Μόνο εγώ το έχω σκεφτεί δηλαδή? Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην αγορά? Κάπως έτσι το σκέφτηκα και άνοιξα το ποστ. Αν είναι μόνο αυτή η λύση που προτείνεις, δεν πρόκειται να το κάνω. Θέλω και στοκαρίσματα/βαψίματα και πάει λέγοντας.... Ευχαριστώ πάντως

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #3 στις: 15/09/14, 20:00 »
Μόνιμα μπλοκαρισμένο πώς το έχεις δλδ? Απλά έχεις βιδώσει μέχρι τώρα τη γέφυρα οπότε και το έχεις κάνει 'flushed' αφού ακουμπάει στο σώμα??

Κοίτα και καλά θα έχεις περισσότερο sustain... Τώρα θεωρητικά, μία strat με non-tremolo bridge δεν έχει πίσω το άνοιγμα για τα ελατήρια κλπ. Αν δεις μία photo θα καταλάβεις
http://guitarvillage.uk.com/admin/pages/upload/Solids/Fender/Stratocaster/USA/hardtail-natural_m.jpg

Οπότε αυτό ναι, δεν γίνεται. Μπορείς όμως να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο μεταξύ tremolo block και σώματος για να κάτσει καλύτερα, π.χ
http://www.accu-techguitarrepair.com/Resources/Trem%20Block%20Complete.jpg

Από κει κ πέρα μη μπλέκεις... Παίξε και μη δίνεις σημασία. Τα περισσότερο sustain προσωπικά με αφήνουν ασυγκίνητο και τα θεωρώ και μεταξύ μας ... λίγο... κάπως...
Προσωπικά, περισσότερο sustain είδα όταν έκανα το tremolo floating. Μάλιστα η κιθάρα ένοιωσα πως άρχισε να αναπνέει... Τρέχα γύρευε γιατί, πώς, κλπ...
Οπότε... παίζε και άρχισε να χρησιμοποιείς το τρέμολο... Τα σπάει ! :) :)

P.S Ε φυσικά δεν ξεκουρδίζετε τώρα... Το πρόβλημα το δημιουργεί το τρέμολο (στους αρχάριους κυρίως καθώς όλα είναι θέμα setup). 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #4 στις: 15/09/14, 20:04 »
Μπορείς όμως να βάλεις ένα κομμάτι ξύλο μεταξύ tremolo block και σώματος

Αυτό ακριβώς εννοώ μπλοκάρισμα. Παλιο και εγγυημένο. Το ότι δεν ξεκουρδίζει το ανέφερα για να δείξω ότι δεν έχει ελλάτωμα η γέφυρα (βαγονάκι, ελατήρια κλπ είναι όλα ΟΚ). Δεν το κάνω για το sustain. Απλά δεν υπάρχει και λόγος να το έχω έτσι αν υπάρχει άλλη λύση. Αν δεν υπάρχει μένει ως έχει η κιθάρα.
Τρέμολο ποτε δεν το χώνεψα, τωρα στα γεράματα δεν νομίζω  :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #5 στις: 15/09/14, 21:19 »
Ναι ναι σε καταλαβαίνω και φυσικά όπως σε βολεύει... αλοίμονο...
Γνώμη μου απλά, μην μπαίνεις σε έξοδα χωρίς λόγο... Και ο clapton το ίδιο κάνει άλλωστε! :)
Αν βέβαια έχει κάποιος άλλος καμία πρόταση - οικονομική, θα έχει ενδιαφέρον. Γενικά όμως, ισχύει ό,τι σου είπε ο Απόλλων.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #6 στις: 15/09/14, 22:08 »
Ειπα να ρωτησω μηπως εχει βγει κατι και μου διαφευγει. Δεν τα πολυπαρακολουθω ολα αυτα τα καινουρια που βγαινουν και ειπα μπας....
Αυτα που προτεινε ο Απολλωνας θελουν ολοκληρη πατεντα για να μπουνε. Δεν νομιζω οτι ειναι για μενα σαν λυση. Ειπα και πριν οτι δεν εχω λειτουργικο προβλημα. Ελεγα οτι η fender τοσα χρονια, ολο και κατι θα ειχε προβλεψει, αλλα μαλλον δεν...
Πλεον εχω μια και μοναδικη ηλεκτρικη, την οποια και χρησιμοποιω πολυ τακτικα. Οποτε για μενα δεν ηταν εξοδο κατι τετοιο, με την εννοια οτι κανει την αποσβεση γρηγορα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #7 στις: 15/09/14, 23:49 »
Εγώ σε μία strat-και-καλά, έχω βάλει ένα tremol-no. Έχει το πλεονέκτημα ότι το ξε-μπλοκάρεις πολύ εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #8 στις: 16/09/14, 01:30 »
Αυτα που προτεινε ο Απολλωνας θελουν ολοκληρη πατεντα για να μπουνε. Δεν νομιζω οτι ειναι για μενα σαν λυση. Ειπα και πριν οτι δεν εχω λειτουργικο προβλημα.

Δεν χρειάζεται ακριβώς πατέντα. Μάλλον χρειάζεται κάποιος που ξέρει και μπορεί να βάλει ένα κομμάτι ξύλο στο σωστό σημείο, ώστε να μπει επάνω του η γέφυρα. Η θέση της γέφυρας δεν είναι δεδομένη με ακρίβεια χιλιοστού, μπορείς να παίξεις λίγο μπροστά ή πιο πίσω και να αντισταθμίσεις τη διαφορά με ανάλογες ρυθμίσεις των saddles. Eιδικά με τη Gotoh γέφυρα, η οποία έχει μεγαλύτερες διαστάσεις και στερεώνεται με τέσσερις βίδες (μία σε κάθε άκρο) και σε αντίθεση με τη Fender γέφυρα που είναι πιο μικρή και οι βίδες της είναι όλες σε μια γραμμή κάτω από τα σελάκια. Επειδή λοιπόν το έχω ψάξει, μπορώ να σού πω με σιγουριά ότι γίνεται, αλλά είναι κάτι που εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορούσα να κάνω μόνος μου. Θα έπρεπε να το αναλάβει τεχνικός.

Παράθεση
Ελεγα οτι η fender τοσα χρονια, ολο και κατι θα ειχε προβλεψει, αλλα μαλλον δεν...

Η Fender αυτή τη στιγμή έχει περίπου 170 μοντέλα stratocaster και αν δεν κάνω λάθος μόνο ένα από αυτά είναι hardtail, η Robert Cray Signature Strat. Το θεωρώ εξαιρετικά περίεργο, νομίζω ότι η Fender θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον δύο-τρία hardtail μοντέλα σε διάφορες κατηγορίες τιμής, έστω ενδεικτικά. Ακόμα και αν αυτοί που ενδιαφέρονται για ένα τέτοιο μοντέλο αποτελούν την μειοψηφία, αυτές οι κιθάρες σίγουρα θα είχαν επιτυχία.

Γνώμη μου πάντως είναι ότι από τη στιγμή που όπως λες δεν έχεις λειτουργικό πρόβλημα και δεν προτίθεσαι να ξοδέψεις πολλά λεφτά ή να επέμβεις δραστικά στην κιθάρα, το κόλπο με τα ξύλα που ανέφερε ο Mistral είναι η καλύτερη λύση. Eύκολο, ανέξοδο και πλήρως αναστρέψιμο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #9 στις: 16/09/14, 09:37 »
Αυτο το tremol-no φιλε Veggos δεν το ηξερα !!! Προτιμω βεβαια τη λυση με τον τακο, οπως το κανω χρονια. Οποτε μενει ως εχει η κιθαρα. Σας ευχαριστω ολους

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #10 στις: 16/09/14, 10:44 »

Παράθεση
Η Fender αυτή τη στιγμή έχει περίπου 170 μοντέλα stratocaster και αν δεν κάνω λάθος μόνο ένα από αυτά είναι hardtail, η Robert Cray Signature Strat. Το θεωρώ εξαιρετικά περίεργο, νομίζω ότι η Fender θα μπορούσε να έχει τουλάχιστον δύο-τρία hardtail μοντέλα σε διάφορες κατηγορίες τιμής, έστω ενδεικτικά. Ακόμα και αν αυτοί που ενδιαφέρονται για ένα τέτοιο μοντέλο αποτελούν την μειοψηφία, αυτές οι κιθάρες σίγουρα θα είχαν επιτυχία.



Hard tail μοντέλα είναι και όσα έχει βγάλει για τον Jim Root (2 tele, 2 strat & 1 jazzmaster). Νομίζω αυτό δεν εννοούμε (hardtail, stringthrough body); Βέβαια είναι "περιεργα" μοντέλα όλα τους, με πιο σύγχρονη προσέγγιση.
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #11 στις: 16/09/14, 10:55 »
Ολα αυτά τα γνωρίζω παιδιά.
Οπως αναφέρω και στην αρχή το τρέμολο δεν το χρησιμοποιώ/χρησιμοποιούσα ποτε. Την πατέντα με τον τάκο που μπλοκάρει το block την έχω πρωτοδεί 30+ χρόνια πριν. Την εφαρμόζω πάντα στις κιθάρες μου, έτσι έχω και αυτή τώρα.
πχ έχω παιξει και με Clapton signature και γνωρίζω ότι έρχεται απευθείας με αυτόν τον τρόπο η κιθάρα. Ακόμα και αυτό μου έχει κάνει εντύπωση, πως τόσα χρόνια δεν έχει βγάλει μια πατέντα η fender για κάποιους όπως ο Clapton που σταθεροποιεί μια γέφυρα σε κιθάρα με το κενό του block.
Ουτε θέλω να σε διαδικασίες να ξαναστοκάρω/βάψω/μπαλώσω την κιθάρα μου για να βολέψω μια hardtail γέφυρα, αλλάζοντας εντελώς την λογική της κιθάρας μου. Ισως εξαρχής θα έπρεπε να βάλω τίτλο «υπάρχει πατέντα για σταθερή γέφυρα, χωρίς μόντες σε 6βιδο τρέμολο μπλοκ?». Αυτό έλεγα μήπως υπάρχει, αλλα μάλλον δεν... Δεν είναι χρηματικό το πρόβλημα μου, αρκεί να υπήρχε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #12 στις: 16/09/14, 11:39 »
Πάντως NikosKo, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα, την στιγμή που απλά δεν το χρησιμοποιείς το τρέμολο δεν έχει νόημα όλη η διαδικασία που ζητάς, πόσο μάλλον όταν δεν το κάνεις για λόγους sustain. Αν δεις στις photo μία hardtail strat, βλέπεις πως δεν υπάρχει πίσω κενός χώρος για ελατήρια κλπ. Η φιλοσοφία είναι τύπου telecaster. Οι περισσότεροι λοιπόν ΄κλειδώνουν' το τρέμολο γιατί έχουν την ψευδαίσθηση πως έτσι θα παίζουν καλύτερα και θα έχουν περισσότερο sustain κλπ. Θεωρώ λοιπόν πως ό,τι και να σου έβγαζε η fender, η ίδια δουλειά γίνεται και με το να βιδώσεις τη γέφυρα τέρμα πίσω στο σώμα της κιθάρας. Τώρα το να σου βγάλει ένα κομμάτι που θα κλείνει ουσιαστικά όλο το σύστημα του τρέμολο (ελατήρια και claw) το βλέπω ανούσιο να το κάνει. Εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει ακόμα σωστά τί ζητάς. Η ύπαρξη hard tai strat γενικότερα στη γκάμα των μοντέλων της είναι άλλο θέμα...
Όπως και να έχει πάντως, μάλλον αφήνεις την κιθάρα σου ως έχει.
Χαιρετώ!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #13 στις: 16/09/14, 11:47 »
Εχεις δίκιο. Μάλλον δεν έχει κανέναν νόημα. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι. Απλά είπα να ρωτήσω κατι που χρόνια το είχα απορία. Σε ένα φόρουμ όλο και κάποιος θα ξέρει κάτι σκέφτηκα. Κάπως έτσι. Μένει ως έχει η κιθάρα και τέλος. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #14 στις: 16/09/14, 12:52 »
Απλά να πω, μιας και το εξαντλήσατε το θέμα, ότι μου κάνει και εμένα εντύπωση, αφού μιλάμε για την ίσως πιο κοινή κιθάρα στον πλανήτη, που δεν υπάρχει ένα έτοιμο, φορετό, απόλυτα συμβατό σύστημα, που να φοριέται μέσα στην τρύπα να μπαίνει στις ίδιες υποδοχές και χωρίς μετατροπές χωρίς τίποτα, να μετατρέπει απλά την κιθάρα με σταθερή γέφυρα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #15 στις: 16/09/14, 12:59 »
ftp://
Απλά να πω, μιας και το εξαντλήσατε το θέμα, ότι μου κάνει και εμένα εντύπωση, αφού μιλάμε για την ίσως πιο κοινή κιθάρα στον πλανήτη, που δεν υπάρχει ένα έτοιμο, φορετό, απόλυτα συμβατό σύστημα, που να φοριέται μέσα στην τρύπα να μπαίνει στις ίδιες υποδοχές και χωρίς μετατροπές χωρίς τίποτα, να μετατρέπει απλά την κιθάρα με σταθερή γέφυρα..

Α γεια σου  ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #16 στις: 16/09/14, 14:38 »
όποιος έχει τα μέσα ας το κάνει πατέντα και θα χεστεί στο τάληρο ;D
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #17 στις: 16/09/14, 14:45 »
Δηλαδή φαντάζομαι την σκηνή προσέγγισης του Ερικ Κλάπτον απο την Φεντερ...

«Μεγάλε Ερικ, θα σου κάνουμε μια signature κιθάρα. Πως την θες? Πως παίζεις?»
«Τάδε τάστα, τάδε ξύλα, ταδε μαγνήτες κλπ κλπ ...και δεν θέλω τρέμολο»
«Οχι ρε μεγάλε, το τελευταίο δεν γίνεται, είναι πυρηνική φυσική για εμάς» (να σου δώσουμε μια Gibson καλύτερα?)  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #18 στις: 16/09/14, 14:55 »
Αυτό εδώ εννοείτε?


http://www.warmoth.com/Vintage-Strat-Style-C703.aspx


EDIT: τώρα πρόσεξα ότι είναι ίδιο με του Απόλλωνα  ;D



« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/14, 14:59 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #19 στις: 16/09/14, 15:02 »
Πλάκα πλάκα.... είδα αυτό...

http://www.warmoth.com/2TEK-Guitar-Bridge-Bright-Nickel-P1701C865.aspx

δεν το ήξερα. Στα reviews ένας τύπος το έχει βάλει σε strat !!!!

« The 2Tek bridge is amazing.  I have it on a PRS, a Strat and a Telecaster.  All 3 guitars have incredible articulation, with virtually no crosstalk bertween the strings.  The notes ring out like a piano.  It truly lives up to the hype, and delivers everything it's supposed to, and then some - it's amazing for slide-work, where note separation is very important - no other bridge can do what this one does.»

EDIT: και το σάιτ...

http://www.the2tek.com/engine/inspect.asp?Item=3
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/14, 15:06 από NikosKo »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #20 στις: 17/09/14, 01:20 »
Hard tail μοντέλα είναι και όσα έχει βγάλει για τον Jim Root (2 tele, 2 strat & 1 jazzmaster). Νομίζω αυτό δεν εννοούμε (hardtail, stringthrough body); Βέβαια είναι "περιεργα" μοντέλα όλα τους, με πιο σύγχρονη προσέγγιση.

Hardtail και string through δεν είναι ταυτόσημες έννοιες. Hardtail είναι η σταθερή γέφυρα που δεν έχει τρέμολο. Μερικές hardtail γέφυρες είναι top loading, δηλαδή οι χορδές δεν περνάνε μέσα από το σώμα αλλά στερεώνοναι απ' ευθείας στη γέφυρα.

Πάντως έχεις δίκιο για την Jim Root Stratocaster. Moύ διέφυγε τελείως. Kαι υπάρχει και μία ακόμα, η Nile Rodgers Tribute Stratocaster, την ύπαρξη της οποία αγνοούσα μέχρι πριν από δύο λεπτά.


Απλά να πω, μιας και το εξαντλήσατε το θέμα, ότι μου κάνει και εμένα εντύπωση, αφού μιλάμε για την ίσως πιο κοινή κιθάρα στον πλανήτη, που δεν υπάρχει ένα έτοιμο, φορετό, απόλυτα συμβατό σύστημα, που να φοριέται μέσα στην τρύπα να μπαίνει στις ίδιες υποδοχές και χωρίς μετατροπές χωρίς τίποτα, να μετατρέπει απλά την κιθάρα με σταθερή γέφυρα...

Και να μη μιλήσουμε για κάποιο παρόμοιο σύστημα για τους μαγνήτες. Ξέρω ότι κάποιοι κατασκευαστές το έχουν επιχειρήσει στο παρελθόν, αλλά κανένα από αυτά τα συστήματα δεν "έπιασε" στην κιθαριστική αγορά. Προσωπικά το θεωρώ γελοίο ότι στον 21ο αιώνα συνδέουμε ακόμα τους μαγνήτες στις κιθάρες με κολλητήρι και καλάι. Είμαστε πολύ σχιζοφρενικό συνάφι εμείς οι κιθαρίστες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #21 στις: 17/09/14, 10:48 »
Απιστευτος κιθαριστας ο Rodgers με την πιο περιεργη στρατ.
Παντως Απολλωνα υπαρχει και η EMG που βγαζει μαγνητες και σετ με κλιπς, solderness. Δεν ξερω για αλλες εταιριες. Ο κανονας ομως ειναι οπως τα λες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #22 στις: 17/09/14, 11:15 »
Παντως Απολλωνα υπαρχει και η EMG που βγαζει μαγνητες και σετ με κλιπς, solderness. Δεν ξερω για αλλες εταιριες. Ο κανονας ομως ειναι οπως τα λες...

Σωστά, όπως και η Seymour Duncan που έβγαλε τα Liberator ποτενσιόμετρα και πιο πρόσφατα η Gibson με τους Quick Connect μαγνήτες. Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω κανένα από αυτά τα συστήματα να υπερισχύει έναντι των παλιών (και παρωχημένων) μεθόδων καλωδίωσης που χρησιμοποιούνται στις ηλεκτρικές κιθάρες τα τελευταία 60 χρόνια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Λίγη βοήθεια για αλλαγή tremolo block...
« Απάντηση #23 στις: 17/09/14, 12:00 »
Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω κανένα από αυτά τα συστήματα να υπερισχύει έναντι των παλιών (και παρωχημένων) μεθόδων καλωδίωσης που χρησιμοποιούνται στις ηλεκτρικές κιθάρες τα τελευταία 60 χρόνια...

Υποτίθεται ότι ο μαγνήτης είναι κάτι που δεν το αλλάζεις κάθε μέρα (ή και ποτέ).
Το ιδανικό λοιπόν είναι να μην υπάρχουν ενώσεις πουθενά. Έτσι δεν θα έχεις κάποιο σημείο που θα σε προδώσει και θα ζήσει αρκετά χρόνια.

Για να το τραβήξω λίγο παραπέρα, αναζητώντας την απόλυτη ποιότητα, σε έναν audio ενισχυτή πχ, τα ολοκληρωμένα είναι κολλημένα πάνω στην πλακέτα, προκειμένου να μην υπάρχει η παραμικρή απώλεια (και όχι σε βάσεις, για ευκολία αλλαγής).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Tremolo block

Ξεκίνησε από Jezus Τα καλύτερα...

9 Απαντήσεις
10845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/07, 20:25
από gigantas
6 Απαντήσεις
4335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
10 Απαντήσεις
5421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 23:35
από phoenix19
Λιγη βοηθεια

Ξεκίνησε από poliasxetos Εφέ

5 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 12:30
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/09, 19:03
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/09, 14:15
από gdevelek
3 Απαντήσεις
2381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
14 Απαντήσεις
5497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 17:04
από Alex_Under
17 Απαντήσεις
8122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 00:30
από ScorpionsManiac
8 Απαντήσεις
4955 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/16, 00:19
από elrich