Αποστολέας Θέμα: Guitar Hero & Rock Band!!!  (Αναγνώστηκε 6090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Guitar Hero & Rock Band!!!
« στις: 08/05/08, 15:37 »
Τα νέα παιχνίδια για κονσόλες 3ης γενιάς που απευθύνοντε κυρίως σε μουσικόφιλους και... επίδοξους κιθαρίστες...
Για όσους δεν τα έχουν ακούσει καθόλου είναι παιχνίδια που έχουν για χειριστήρια αντίγραφα κιθάρας και προσπαθείς να πατάς πάνω στις σωστές νότες για να κερδίζεις πόντους...

Το Guitar Hero κυκλοφόρησε την νέα έκδοση του παιχνιδιού (αν δεν κάνω λάθος 4 στο σύνολο ) ενώ το rock Band είναι η εξέλιξη του παιχνιδιού που προσθέτει ντραμς και φωνητικά.

Από τιμές το πρώτο κοστίζει 100€ ( μαζί με το χειριστήριο-κιθάρα ) ενώ το δεύτερο που δεν έχει έρθει ακόμα στην ευρώπη υπολογίζεται γύρω στα 160-170€ με τα χειριστήρια κιθάρα, ντραμς και μικρόφωνο.

Ρίξτε και μια ματιά και στα επίσημα sites...
http://www.guitarhero.com/
http://www.rockband.com/

Αυτό που μου έκανε εντύπωση επίσης είναι ότι ακόμα και σε αυτό το χώρο υπάρχει η κόντρα gibson και fender καθώς το guitar hero έχει κιθάρα-χειριστήριο αντίγραφο gibson les paul ενώ το rockband αντίγραφο fender stratocaster....

Αν και η τιμή τους είναι λίγο τσουχτερή στην αμερική κάνουν ρεκόρ πωλήσεων και για πολλους ήταν αφορμή για να ασχοληθούν  με τα πραγματικά όργανα!!!

Ακούω γνώμες και αν έχετε εμπειρίες από τα συγκεκριμένα παιχνίδια (εγώ δεν τα έχω δοκιμάσει) και το βασικό μου ερώτημα είναι αν όντως είναι κάτι το ξεχωριστό που βοηθάει τους ανθρώπους και κυρίως τα παιδιά να αγαπήσουν την μουσική και την κιθάρα ή απλά είναι ένα ακόμα βιντεογκειμ που σου θολώνει το μυαλό και σε κάνει να σκέφτεσαι λιγότερο...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #1 στις: 08/05/08, 15:43 »
To Guitar Hero το εχω παιξει σε PC, οποτε για τα χειριστηρια γνωμη δεν εχω...Στο δυσκολο επιπεδο ιδρωνεις πραγματικα...Δεν το εχω τερματισει, αλλα ακομα tapping δε μου ζητησε :P

Αποσυνδεδεμένος Libertine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #2 στις: 08/05/08, 16:53 »
Παντως ετοιμαστειτε,γιατι ερχεται κυμα ''θεων κιθαρας''.
Στην Αμερικη ηδη εγινε νεα μοδα το πλαστικοκιθαριζειν,με τραγικα αποτελεσματα,οπως π.χ. πιτσιρικια να ντυνονται slash,να φορανε μπλουζες gibson και fender και να θεωρουν τους εαυτους τους Θεους της ηλεκτρικης επειδη κατορθωσαν να τερματισουν το video game στο δυσκολο επιπεδο...(θεωροντας οτι αφου το κανει στο παιχνιδι ειναι απολυτως βεβαιο οτι θα το κανει και με μια πραγματικη κιθαρα).Ακουσα ακομα και για περιπτωσεις που κανουν συλλογη κιθαρες-χειριστιρια και καμαρωνουν για αυτες..
Φυσικα τα ελληνακια ως γνησια τεκνα του καταναλωτισμου τα οποια διψανε για νεα trends και τασεις θα πορωθουν και αυτα με την σειρα τους οπως γινεται συνηθως....

Αναμενουμε την κριση λοιπον!
Oh, ask me why, and I'll spit in your eye

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #3 στις: 09/05/08, 00:20 »
Γενικά θεωρώ τα video games λίγο σκότωμα χρόνου, αλλά το συγκεκριμένο είναι το απόλυτο σκότωμα χρόνου..
Γιατί να καθίσεις να κάνεις practice για να μάθεις ψευτοκιθάρα όταν μπορείς να παίξεις με λιγότερα λεφτά το ίδιο παιχνίδι σε real life και με τέλεια γραφιικά;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #4 στις: 09/05/08, 00:58 »
Γενικά θεωρώ τα video games λίγο σκότωμα χρόνου, αλλά το συγκεκριμένο είναι το απόλυτο σκότωμα χρόνου..
Γιατί να καθίσεις να κάνεις practice για να μάθεις ψευτοκιθάρα όταν μπορείς να παίξεις με λιγότερα λεφτά το ίδιο παιχνίδι σε real life και με τέλεια γραφιικά;

Σωστος....

Και η απαντηση ειναι "Μαρκετινγκ" κ "διαφημιση"
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/08, 01:25 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #5 στις: 09/05/08, 01:09 »
Γενικά θεωρώ τα video games λίγο σκότωμα χρόνου, αλλά το συγκεκριμένο είναι το απόλυτο σκότωμα χρόνου..
Γιατί να καθίσεις να κάνεις practice για να μάθεις ψευτοκιθάρα όταν μπορείς να παίξεις με λιγότερα λεφτά το ίδιο παιχνίδι σε real life και με τέλεια γραφιικά;

Ενταξει, δεν ειναι κι ετσι...εχει αλλη χαρη το video game και αλλη η κιθαρα...με το video game απλα περνας την ωρα σου ευχαριστα, δε μαθαινεις κιθαρα...και μη μου πειτε οτι ειναι ευχαριστο οταν πρωτομαθαινεις κιθαρα...σε πονανε δαχτυλα, δε μπορεις να απολαυσεις την εξασκηση γιατι δεν παιζεις καμια μελωδια, οι ασκησεις σου φαινονται παλουκια κλπ...ειναι διαφορετικα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #6 στις: 09/05/08, 13:26 »
Γενικά θεωρώ τα video games λίγο σκότωμα χρόνου, αλλά το συγκεκριμένο είναι το απόλυτο σκότωμα χρόνου..
Γιατί να καθίσεις να κάνεις practice για να μάθεις ψευτοκιθάρα όταν μπορείς να παίξεις με λιγότερα λεφτά το ίδιο παιχνίδι σε real life και με τέλεια γραφιικά;

Εντάξει μην τα ισοπεδόνουμε όλα... Δεν συγκρίνουμε το παιχνίδι με την πραγματική κιθαρα αλλά με τα άλλα βιντεογκειμς...
Δηλαδή για μένα αντι να παίζει κάποιος ας πουμε grand theft auto (που είναι και επίκαιρο) ας παίζει guitar hero!
Ούτε πιστεύω ότι κάποιος που ασχολείται για παράδειγμα 5 χρόνια με την κιθάρα θα την αφήσει για να παίξει το παιχνίδι!
Επίσης δεν νομίζω με 100-150€ να μπορείς να αγοράσεις κιθάρα - ενισχυτή (έστω και τα πιο φθηνα) και τα άλλα εξαρτήματα που χρειάζεσαι + μαθήματα με κάποιο δάσκαλο...
Αλλά αντιθέτως αν παίζεις ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι μια καλή περίπτωση για να πορωθείς με το όργανο και να το δεις πιο σοβαρά...

Καλά ότι στην αμερική το έχουν παρακάνει όπως είπε και ο Libertine είναι γεγονός αλλά εκεί το μαρκετινγκ κάνει "δουλειά". Να φανταστείτε σε μια παρουσίαση για το παιχνίδι ο Β. Γκειτς έφερε και τον Slash...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #7 στις: 09/05/08, 13:58 »
Επειδή ένα από τα δύο το πέτυχα στο Πλαίσιο,το χειριστήριο είναι απαράδεκτο...Έχει τόση σχέση με ηλεκτρική κιθάρα,όση σχέση έχει ένα πραγματικό αυτοκίνητο με αυτά τα πλαστικά με τα πετάλια που είχαμε πιτσιρικάδες... ;)

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #8 στις: 09/05/08, 14:15 »
Επειδή ένα από τα δύο το πέτυχα στο Πλαίσιο,το χειριστήριο είναι απαράδεκτο...Έχει τόση σχέση με ηλεκτρική κιθάρα,όση σχέση έχει ένα πραγματικό αυτοκίνητο με αυτά τα πλαστικά με τα πετάλια που είχαμε πιτσιρικάδες... ;)

Μπορείς να το περιγράψεις λίγο γιατί ούτε εγώ το έχω δει...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #9 στις: 09/05/08, 14:38 »
Γενικά θεωρώ τα video games λίγο σκότωμα χρόνου, αλλά το συγκεκριμένο είναι το απόλυτο σκότωμα χρόνου..
Γιατί να καθίσεις να κάνεις practice για να μάθεις ψευτοκιθάρα όταν μπορείς να παίξεις με λιγότερα λεφτά το ίδιο παιχνίδι σε real life και με τέλεια γραφιικά;

Εντάξει μην τα ισοπεδόνουμε όλα... Δεν συγκρίνουμε το παιχνίδι με την πραγματική κιθαρα αλλά με τα άλλα βιντεογκειμς...
Δηλαδή για μένα αντι να παίζει κάποιος ας πουμε grand theft auto (που είναι και επίκαιρο) ας παίζει guitar hero!
Ούτε πιστεύω ότι κάποιος που ασχολείται για παράδειγμα 5 χρόνια με την κιθάρα θα την αφήσει για να παίξει το παιχνίδι!
Επίσης δεν νομίζω με 100-150€ να μπορείς να αγοράσεις κιθάρα - ενισχυτή (έστω και τα πιο φθηνα) και τα άλλα εξαρτήματα που χρειάζεσαι + μαθήματα με κάποιο δάσκαλο...
Αλλά αντιθέτως αν παίζεις ηλεκτρονικά παιχνίδια είναι μια καλή περίπτωση για να πορωθείς με το όργανο και να το δεις πιο σοβαρά...

Καλά ότι στην αμερική το έχουν παρακάνει όπως είπε και ο Libertine είναι γεγονός αλλά εκεί το μαρκετινγκ κάνει "δουλειά". Να φανταστείτε σε μια παρουσίαση για το παιχνίδι ο Β. Γκειτς έφερε και τον Slash...


Ούτε αυτός που παίζει κιθάρα θα την παρατήσει για το guitar hero, ούτε όμως είναι ελπιδοφόρο ότι θα ξεκινήσει κόσμος να ασχολείται με τη μουσική εμπνευσμένος απ'το guitar hero.. Πολύ πεζό.. Θα ξεκινήσω κιθάρα και κανονικά γιατί μου άρεσε που ήμουν guitar hero..
Εντάξει, δεν παθιάζομαι κιόλας, ένα παιχνιδάκι είναι σίγουρα, απλά το βρήκα λίγο βλακειούλα.. Από marketingίστικη άποψη βέβαια πανέξυπνο..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Nick82

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #10 στις: 09/05/08, 14:56 »
Λοιπόν,εγώ είχα πετύχει αυτό...
Και μάλιστα το κράταγα σαν κουλός,γιατί πήγα να το πιάσω όπως την ηλεκτρική μου... ;D
Ψάξε λίγο στο E-Bay,να γελάσεις,έχει πολύ πράμα...Καλύτερα να δώσω 10 ευρώ να πάρω αυτές που πουλάνε οι πακιστανοί στα φανάρια...
Δες και εδώ,που τα έχει μαζεμένα...
Ε-Β
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/08, 14:57 από Nick82 »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #11 στις: 27/05/08, 15:44 »
καταπληκτικό παιχνιδί!!! έδωσε στο jamάρισμα νόημα!!
το rock band πρέπει να είναι φοβερό! τα όργανα έχουν πραγματικό μέγεθος, στην κιθάρα έχουν προσθέσει κ έξτρα άλλα 5 πλήκτρα κοντά στο σκάφος για τα σημεία με σόλο!!!

απαραίτητο για παρέα κ καλό χαβαλέ! διπλό είναι όλα τα λεφτά!!!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #12 στις: 27/05/08, 16:02 »
Να φανταστείτε σε μια παρουσίαση για το παιχνίδι ο Β. Γκειτς έφερε και τον Slash...

Λοιπον,για μένα είναι ένα παιχνιδάκι και τίποτα παραπάνω.Για χαβαλέ όπως όλα τα παιχνίδια.Ωστόσο,παρόλο που το έχω παίξει δεν τρελάθηκα,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Φίλε sakman, για σένα και για όλους,δες οτι υπάρχει και ανάποδο marketing, anti-guitar hero ;D

Δίδαξε τον άρχοντα ;D
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Απ: Guitar Hero & Rock Band!!!
« Απάντηση #13 στις: 27/05/08, 16:25 »
Να φανταστείτε σε μια παρουσίαση για το παιχνίδι ο Β. Γκειτς έφερε και τον Slash...

Λοιπον,για μένα είναι ένα παιχνιδάκι και τίποτα παραπάνω.Για χαβαλέ όπως όλα τα παιχνίδια.Ωστόσο,παρόλο που το έχω παίξει δεν τρελάθηκα,αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Φίλε sakman, για σένα και για όλους,δες οτι υπάρχει και ανάποδο marketing, anti-guitar hero ;D
http://www.youtube.com/watch?v=NcglGzEtKj0
Δίδαξε τον άρχοντα ;D



Χαχαχαχαχαχαχα!!!! Αυτά είναι ρέεεεεεεεεεεε@! ;D ;D ;D
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/06, 21:43
από LineaR
116 Απαντήσεις
33781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
0 Απαντήσεις
1884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 23:45
από Devil Randime
16 Απαντήσεις
6334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 13:35
από Guitar_Hero
4 Απαντήσεις
4199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/11, 18:11
από mackay
8 Απαντήσεις
3636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 02:08
από Garvin
5 Απαντήσεις
4947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/11, 00:15
από Eagle Of Kamelot
7 Απαντήσεις
6842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/13, 14:21
από m@ster k@frer
mxr 10 band vs 6 band eq

Ξεκίνησε από Nikos7 Εφέ

17 Απαντήσεις
5691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/13, 22:43
από Nikos7
1 Απαντήσεις
5201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 20:08
από Guitar Fan