Αποστολέας Θέμα: Επιστήμη αυτή η άσχετη...  (Αναγνώστηκε 51600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« στις: 12/07/14, 16:35 »
Παράθεση
συννεφάκι έγραψε:
Η Ανατολή ποτέ δεν θέλησε να αποδείξει κάτι, ή να μπει στα χωράφια της επιστήμης… ( και χαίρεται που ο Θεός με ένα Bing Bang δημιούργησε τον κόσμο…).

Αυθαιρετείς ασύστολα. Που έχεις δει γραμμένο ότι η Ορθόδοξη Εκκλησία χαίρεται που ο Θεός με ένα Bing Bang δημιούργησε τον κόσμο;
Αυτό έλλειπε η Ορθόδοξη Εκκλησία να δεχόταν το παραμύθι του Bing Bang, ή της εξέλιξης, και τα λοιπά παραμύθια της επιστημονικής φαντασίας.

Παράθεση
συννεφάκι  έγραψε:
Απεναντίας, αποδέχεται (= Η Ανατολή) το αναπόδεικτο οτυ Θεού

Θα αστειεύεσαι φυσικά. Για την Ορθόδοξη Χριστιανική διδασκαλία είναι αποδεδειγμένο το ότι υπάρχει ο Θεός.
Σχετικά ας δούμε τι λέει ο Παύλος:
Παράθεση
«Τά γάρ ἀόρατα αὐτοῦ ἀπό κτίσεως κόσμου τοῖς ποιήμασι νοούμενα  καθορᾶται, ἥ τε ἀΐδιος αὐτοῦ δύναμις καί θεότης, εἰς τό εἶναι αὐτούς  ἀναπολογήτους». (Ρωμ. α΄: 20)
Ερμηνεία:
Παράθεση
«Ἀπό τότε πού δημιουργήθηκε ὁ  κόσμος οἱ ἀόρατες ἰδιότητες τοῦ Θεοῦ, δηλαδή τόσο ἡ δύναμή Του, ὅσο καί κάθε  θεία τελειότητα, γίνονται κατανοητές διά μέσου τῶν δημιουργημάτων, εις τρόπον  ώστε να μένουν αναπολόγητοι οι άνθρωποι δια την
αμαρτωλή ζωή τους».

Μόνο αυτό να σκεφθείς: Εάν για την Ορθόδοξη Χριστιανική διδασκαλία, δεν είναι αποδεδειγμένη η Ύπαρξη του Θεού, ΔΕΝ θα έμεναν αναπολόγητοι άνθρωποι για την αμαρτωλή ζωή τους.

Η Ορθόδοξη Χριστιανική διδασκαλία λοιπόν, εξαγγέλλει το αποδεδειγμένο της Ύπαρξης του Θεού διά μέσου των δημιουργημάτων. Και απαντά δια των αποδεδειγμένων περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το «Ποιός», και για το «Πώς».

Τώρα, αν επιστήμη αισθάνεται ικανή και έχει τα κότσια να αμφισβητήσει το «Ποιός», και το «Πώς» που εξαγγέλλει Αγία Γραφή, όπως αντιλαμβάνεσαι συννεφάκι, πρέπει να παρουσιάσεις τις δικές της αποδεδειγμένες θέσεις σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου.


Οπότε σε παρακαλώ απάντησε στο εξής ερωτηματολόγιο:

1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;

Δεν έχω απαίτηση να παρουσιάσεις αποδεδειγμένες θέσεις της επιστήμης και στα τέσσερα θέματα του ερωτηματολογίου. Εάν όμως, δεν παρουσιάσεις ούτε μία έστω αποδεδειγμένη θέση της επιστήμης, θα ισχύει αυτό:
Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν, στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών, και κάθε υποτιθέμενης αρχής,), ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/14, 17:18 από Vassilis_3 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #1 στις: 12/07/14, 19:39 »
^^
Άνθρωπος. 2014. Πάω να κρεμαστώ.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #2 στις: 13/07/14, 01:01 »
Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν, στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών, και κάθε υποτιθέμενης αρχής,), ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.

Απο πότε η "Άμεση Παρατήρηση" είναι ο μοναδικός έγκυρος τύπος μέτρησης? Και τί απόδειξη υπάρχει για την ανικανότητα της επιστήμης να εξιχνιάσει τα παραπάνω ζητήματα?

Αλλά πιο σημαντική απορία είναι η εξής: Τί ακριβώς είχες στο μυαλό σου όταν ένιωσες την ανάγκη να αναστήσεις ένα επί 7 χρόνια άπιαστο thread, και να μοιράσεις τις δογματικές κατα εμέ απόψεις σου?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #3 στις: 13/07/14, 01:11 »
Χαχαχαχαχαχα
Φίλε Βασίλη μου έφτιαξες τη μέρα. Δεν θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω για επιστημονικά θέματα. Στο διαδίκτυο υπάρχουν όλες οι απαντήσεις αλλά είναι προφανές ότι τις γνωρίζεις αλλά τις αμφισβητείς.
Και καμία ανακάλυψη να μην έχει κάνει η Επιστήμη αυτό δεν αποτελεί ύπαρξη του Θεού σου.

Απαντησε μου σε αυτό αν θες. Υπάρχει ο Αλλάχ? Ο Μωάμεθ αποδεδειγμένα υπήρξε. Αναφέρεται σε πολλούς ιστορικούς της εποχής...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #4 στις: 13/07/14, 07:02 »
^^
Άνθρωπος. 2014. Πάω να κρεμαστώ.
Έρχομαι κι εγώ!  ;D ;D ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #5 στις: 13/07/14, 14:33 »
Οι δυνατότητες της επιστήμης σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων που μας απασχολούν, στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση (όπως: Της αρχής του σύμπαντος, της αρχής της ζωής, και της χρονολόγησης αυτών, και κάθε υποτιθέμενης αρχής,), ήταν, είναι, και θα είναι, παντελώς ανύπαρκτες. Διότι ακριβώς, η εξιχνίαση αυτών των θεμάτων, αποδεδειγμένα, είναι πάνω από το ταβάνι των δυνατοτήτων της.


...Και τί απόδειξη υπάρχει για την ανικανότητα της επιστήμης να εξιχνιάσει τα παραπάνω ζητήματα?

 
Ασφαλώς είναι αυτονόητη η απάντηση.
Ενώ στο μακροχρόνιο διάβα της η επιστήμη πέτυχε μεν πολλές ανακαλύψεις σχετικά με την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία εξασφαλίζεται η Άμεση Παρατήρηση, όπως π.χ. το ότι η σκιά της γης πίπτει επί της σελήνης και κάνει τις εκλείψεις. Όμως, στο ίδιο χρονικό διάστημα δεν πέτυχε, ούτε μία ανακάλυψη σχετικά με την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση.
Εσύ όμως αν διαφωνείς με τα πάνω, παρουσίασε τις της επιστήμης αποδεδειγμένες θέσεις, που υποθέτεις ότι έχει, στο ερωτηματολόγιο που έχει αναπτυχθεί εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=26556.msg702942#msg702942
 
Απορώ γιατί δεν τις παρουσίασες. Δεν νομίζω να ντρέπεσαι. Στη ζωή πρέπει να τολμάμε. Ορίστε σου δίνεται η ευκαιρία λοιπόν!
Άλλωστε κάτω από το ερωτηματολόγιο εκφράζεται και μιά επιείκεια:
Παράθεση
Δεν έχω απαίτηση να παρουσιάσεις αποδεδειγμένες θέσεις της επιστήμης και στα τέσσερα θέματα του ερωτηματολογίου

Άντε, βρες το κουράγιο, και παρουσίασε έστω και μια αποδεδειγμένη θέση της επιστήμης.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/14, 14:36 από Vassilis_3 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #6 στις: 13/07/14, 14:36 »
Έστω ότι η επιστήμη δεν έχει αποδείξει ποτέ τίποτα και για κανένα απολύτως φαινόμενο. Εφόσον εσύ θεωρείς απόδειξη τα χωρία της κάθε Αγίας Γραφής, αυτόματα δεν υπάρχει η ανάγκη από κανέναν να σου αποδείξει με τη σειρά του τίποτα στο όνομα της επιστήμης.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #7 στις: 13/07/14, 14:44 »
Στο φίλο vasili που ανέστησε το θέμα του 2007, θ'απαντήσω με την φώτο που είδα σε παραδιπλανό forum και φυσικά ακόμα γελάω...  ;D

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #8 στις: 13/07/14, 14:54 »
Έστω ότι η επιστήμη δεν έχει αποδείξει ποτέ τίποτα και για κανένα απολύτως φαινόμενο...
Είσαι πολύ σωστός φίλε μου. Η επιστήμη δεν έχει αποδείξει ποτέ τίποτα και για κανένα απολύτως φαινόμενο. Και αν συνεχίσει με τους γνωστούς τρόπους να επιχειρεί να αποδείξει κάποιο φαινόμενο, σίγουρα η αποτυχία της θα είναι εξασφαλισμένη.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #9 στις: 13/07/14, 15:04 »
Αναμασας αβάσιμες διαπιστώσεις.
Ή επιστήμη βασίζεται σε θεωρίες τις οποίες μετά προσπαθεί να αποδείξει. Έχει αποδείξει άπειρα πράγματα για τα οποία η θρησκεία σου έλεγε βλακείες και τώρα κάνει τούμπες. Ας πούμε η γη τελικά δεν είναι επίπεδη, και η ηλικία της δεν είναι 6500 ετών. Συμφωνείς σε αυτά? Άσε που δεν απάντησες για τον Αλλάχ...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #10 στις: 13/07/14, 15:10 »
Λοιπόν...

Αρχικά ας βρούμε το μέλος marfy που έχει να φανεί από τις 28/03/14.
Εν συνεχεία, ας βρούμε το μέλος 'συννεφάκι' που έχει να φανεί από τις 14/11/13.
Να δώσουμε και συγχαρητήρια στον φίλο Βασίλη που γράφτηκε χθες σε κιθαριστικό forum για να συνεχίσει ένα θέμα άνευ ουσίας του 2007.
Τέλος, ας μαστιγωθούμε όλοι μαζί.



Εγώ πάω για μπάνιο τώρα. Τα λέμε σε καμιά 10ετία.  ;D
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #11 στις: 13/07/14, 16:24 »
Μάγκες το ότι είναι κιθαριστικό φόρουμ το Kithara.gr δε σημαίνει πως άν κάποιος googlarei κάποια άλλα θέματα μη κιθαριστικά δε θα βρεθεί εδώ μέσα, ποστάρωντας μόνο εκεί που τον ενδιαφέρει.

Εφόσον κάποια θέματα δεν έχουν κλειδωθεί και μπορεί ο συμφορουμίτης της έστω μια μέρας να συνεχίσει το ποστάρισμα, δε βλέπω το λόγο να μην το κάνει.

Αν υπάρχει κάποια άλλη τακτική σε αυτά τα θέματα από το kithara.gr , θα ήθελα να την ξέρω.


Vassilis_3, πως τολμάς και μιλάς σα να μην έχεις άγνοια ?
         


Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #12 στις: 13/07/14, 16:34 »
Μα γιατί? Εμένα μ'αρέσει!
Έλα Βασίλη. Απαντησε μου? Πως αντεδρασες όταν η Επιστήμη απέδειξε ότι η θρησκεία σου έλεγε ψέματα?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #13 στις: 13/07/14, 16:36 »
Δεν υπάρχει καλύτερη απάντηση στον οποιοδήποτε δογματικό, είτε αυτός πιστεύει ότι ο Γιεσούα είναι ο πολυαγαπημένος υιός του Γιαχβέ, ούτε ότι ένας είναι ο θεός, ο Αλλάχ ο φιλέσπλαχνος (...αλάλαξε και τον έσφαξε σαν τραγί) και ένας ο προφήτης του ο Μωάμεθ,  ούτε σε αυτόν που πιστεύει ότι η δικιά του ομάδα είναι η καλύτερη απ' όλες τις άλλες, από αυτό το βίντεο.
(και με υπότιτλους για όσους έχασαν τα μαθήματα αγγλικών γιατί διάβαζαν βίους αγίων)


Dawkins- what if you're wrong? greek subtitles



Γενικά, το να εντάσσεσαι σε οποιοδήποτε μοντέλο οργάνωσης εξουσίας ή ιδεών επειδή σου αρέσουν μία ή δύο απόψεις που εκφράζει (πχ αγάπα τον πλησίον σου κτλ), και by default να θεωρείς ότι, ό,τι άλλο και να ειπωθεί από αυτούς που είπαν δύο σωστά πράγματα, είναι αυτομάτως σωστό, αυτό είναι ΔΟΓΜΑ... Και τα δόγματα έχουν κοστίσει εκατομμύρια ζωές ανά τους αιώνες.


Δυστυχώς είμαστε στο 2014 και κάποιοι μας αναγκάζουν να ξαναμφισβητούμε το θεώρημα ότι Άνθρωπος=Λογικό Ον.
Όταν η λογική πάει περίπατο για να ικανοποιηθούν κάποια παραμυθάκια 2-3.000 ετών, των οποίων η αέναη επανάληψη, ελλείψει άλλων ψυχαγωγικών μέσων εκείνη την εποχή, τα καθιστά αυτομάτως και αληθή, τότε απέχουμε πολύ ακόμα απ'το να "σωθούμε" ως είδος...


Και αυτά τα λέει ένας άνθρωπος (εγώ) δηλωμένος Άθεος, που όμως πιστεύει στην ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και στην ύπαρξη "ψυχής", ασχέτως αν οι θρησκείες θεωρούν τέτοιες έννοιες δικιές τους αποκλειστικότητες. Όπως επίσης πιστεύω ότι και η επιστήμη πέφτει πολύ συχνά σε δογματισμούς τελευταία και έχει αρχίσει και αυτή να γίνεται "Θρησκεία".


Και επειδή τελευταία ασχολούμαι πολύ με την ύπαρξη εξωγήινων, μου γεννιέται η εξής λογική απορία.
Πως είναι δυνατόν, όταν υπάρχουν εκατομμύρια μαρτυρίες, και ακόμη τόσα βίντεο, φωτογραφίες και απτές αποδείξεις ότι οι εξωγήινοι υπάρχουν και μάλιστα βρίσκονται εδώ για χιλιάδες χρόνια, και κάποιοι να "γελούν" με την "θεωρία" ύπαρξης τους, αλλά να μην υπάρχει βρε παιδί μου ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την ύπαρξη του "ασπρογέννη παπούλη" που ζει πάνω στα σύννεφα και σε παρακολουθεί ακόμα και την ώρα που αυνανίζεσαι στο μπάνιο σου αλλά παρόλα αυτά, η ύπαρξή του να θεωρείται αυταπόδεικτη.  ??? 

Και κλείνουμε με το All Time Classic απόφθεγμα του Επίκουρου. Έναν ύμνο στην λογική



Έχει ο Θεός τη βούληση να εμποδίσει το Κακό αλλά δεν μπορεί;
Άρα δεν είναι Παντοδύναμος.

Μπορεί αλλά δεν θέλει;
Τότε δεν είναι Πανάγαθος.

Έχει τόσο τη βούληση, όσο και τη δύναμη να το εμποδίσει;
Τότε από πού προέρχεται το Κακό;

Δεν έχει ούτε τη βούληση ούτε τη δύναμη;
Τότε γιατί τον λέμε Θεό;
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/14, 16:39 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #14 στις: 13/07/14, 17:04 »
Και αυτά τα λέει ένας άνθρωπος (εγώ) δηλωμένος Άθεος, που όμως πιστεύει στην ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και στην ύπαρξη "ψυχής"

Να ανοίξεις άλλο thread εσύ να σε περιλάβουμε εκει :P ...εδώ μιλάμε μόνο για τον τζιζαζ... ;D
Αν αφαιρέσεις αυτά περί δογματικής επιστήμης που είναι οξύμωρο κατά τα άλλα συμφωνώ...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/07/14, 17:13 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #15 στις: 13/07/14, 18:17 »
Στο φίλο vasili που ανέστησε το θέμα του 2007, θ'απαντήσω με την φώτο που είδα σε παραδιπλανό forum και φυσικά ακόμα γελάω...  ;D




 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #16 στις: 13/07/14, 22:15 »
Εγώ να ρωτήσω το φίλο Βασίλη που μπήκε με τόσο επιθετικό ύφος να διαφωτίσει....

1) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν;

2) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πώς ξεκίνησε η ζωή;

3) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν;

4) Έχει αποδεδειγμένη θέση η επιστήμη, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή;
Η θρησκεία έχει αποδεδειγμένες θέσεις για αυτά τα ερωτήματα?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #17 στις: 13/07/14, 23:12 »
Επίσης η Επιστήμη κλείνει πλέον προς μια θεωρία για την δημιουργία του σύμπαντος βασιζόμενη σε ενδείξεις, την οποία πασχίζει να αποδείξει. Μέχρι τότε θα το ψάχνει.

Έχει αποδείξει το πότε ξεκίνησε.

Έχει ενδείξεις για το πότε ξεκίνησε η ζωή στη γη καθώς και εχει βρει την ηλικία του πλανήτη.


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #18 στις: 14/07/14, 01:19 »
Μου αρέσει που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε ορθολογισμό έναντι εγκεφάλου που δέχεται "ιερά κείμενα" ως απόξειξη γεγονότος.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #19 στις: 14/07/14, 01:45 »
Μου αρέσει που προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε ορθολογισμό έναντι εγκεφάλου που δέχεται "ιερά κείμενα" ως απόξειξη γεγονότος.
Το να προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον τις απόψεις σου με σωστό και ωραίο τρόπο δε θεωρώ πως είναι λάθος. Για να τις πιστεύεις κάποιο λόγο θα έχεις.

Το να προσπαθείς, απ'την άλλη, να τις επιβάλεις και να "ακυρώνεις" τις απόψεις του άλλου....

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #20 στις: 14/07/14, 02:46 »
Όταν ο συνομιλητής δεν είναι δεκτικός και απλά διατυπώνει ένα προσωπικό μανιφέστο αντιλήψεων, δεν μπορεί να υπάρξει συζήτηση. Γλιτώνεις χρόνο κι εσύ, για να συζητάς με ανθρώπους που το θέλουν. Κι ο συγκεκριμένος δεν έχει την κοψιά ατόμου ανοιχτού σε λογική σειρά συλλογισμών. :)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #21 στις: 14/07/14, 12:41 »
Ενώ στο μακροχρόνιο διάβα της η επιστήμη πέτυχε μεν πολλές ανακαλύψεις ..Όμως, στο ίδιο χρονικό διάστημα δεν πέτυχε, ούτε μία ανακάλυψη σχετικά με την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία απουσιάζει παντελώς η Άμεση Παρατήρηση.
Φίλε μου προς τι η προσκόλληση με την επιστήμη και τα επιτεύγματα της την στιγμή που είναι πρόδηλο από την άγνοια των λεγόμενων σου ότι στερείσαι ουσιώδους επιστημονικής μόρφωσης?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_3

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #22 στις: 14/07/14, 19:11 »
 
Παράθεση
dr1anos έγραψε:
Φίλε μου προς τι η προσκόλληση με την επιστήμη και τα επιτεύγματα της…

Μα τι λες φίλε μου! Για ποια επιτεύγματα μιλάς;;;!!! Η λέξη «επίτευγμα», είναι άγνωστη λέξη για την επιστήμη, σχετικά με την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση.

Εάν όντως είναι ικανή η επιστήμη ώστε να έχει επιτεύγματα στα πάνω θέματα, θα εμφάνιζες τις αποδεδειγμένες θέσεις της στο ερωτηματολόγιο που αναπτύσσεται εδώ http://forum.kithara.gr/index.php?topic=26556.msg702942#msg702942

Εν πάση περιπτώσει, επειδή πολύς λόγος γίνεται για την επιστήμη, καλό είναι να κάνουμε μιά μαθηματική ακτινογραφία στη δεσποινιδούλα μας.

Η επιστήμη μέχρι σήμερα έχει κάνει πολλές και σημαντικές ανακαλύψεις. Αναμφισβήτητα όμως η πιο αντιπροσωπευτική και φανταστική γενικά επιτυχία της, είναι η κατάκτηση της σελήνης. Αυτήν την πρόοδο της επιστήμης θα παραβάλλουμε με την πρόοδο της ηλικίας του ανθρώπου.
Το αποτέλεσμα θα είναι άκρως παραστατικό και θα αποδεικνύει με μαθηματική ακρίβεια την πραγματική δυναμικότητά της.
ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΡΙΑ ΣΥΝΟΛΑ
1) Σύνολο κατακτηθέντων αστρικών σωμάτων από την επιστήμη = ένα (1), αυτό της σελήνης.
2) Σύνολο υπαρχόντων αστρικών σωμάτων που βρίσκονται στο σύμπαν. Βάζουμε
3.155.760.000. Απ’ ότι ακούμε είναι περισσότερα. Τα μαθηματικά όμως δεν «κολλάνε» σ’ αυτές τις λεπτομέρειες (= στο ότι η επιστήμη δε γνωρίζει τον ακριβή αριθμό, του συνόλου των αστρικών σωμάτων).
Το αποτέλεσμα θα είναι αναλογικό και αν έστω ο παραπάνω αριθμός αυξομειώνεται, με μαθηματική ακρίβεια θα αυξομειώνεται και η ηλικία της επιστήμης βάσει της προόδου της.
3) Σύνολο ζωής του ανθρώπου. Βάζουμε εκατό (100) έτη.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Η επιστήμη, με βάση την πρόοδό της, κατατάσσεται από πλευράς δυναμικότητας, στην ενός (1) δευτερολέπτου, ηλικία του ανθρώπου, δηλαδή στην κατάσταση νεογνού. Και για να νιώσουμε καλύτερα το ουσιαστικό αποτέλεσμα, θα κάνουμε έναν παραλληλισμό: Τι λέμε στο νεογνό; Μη εκεί, τζίζ. Τι λέμε στην επιστήμη νεογνό; Μη επιχειρείς να κατακτήσεις τον ήλιο, τζίζ. Kαι τα δύο νεογνά, υπακούουν, το ίδιο. Πλήρης ταύτιση!
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΧΙΜΑΙΡΕΣ: Εάν η κορυφή των αστρικών σωμάτων έχει συγκεκριμένο αριθμό και μπορεί η επιστήμη νεογνό με την πρόοδό της να μειώσει την απόσταση που τη χωρίζει από την κορυφή αυτή, υπάρχουν όμως δημιουργήματα στο σύμπαν που δεν έχουν κορυφή. Είναι αχανή.
Όπως ο ουρανός. Άντε πήγαινε να βρεις την αρχή και το τέλος του.
Άρα, σε γενικές γραμμές η «κορυφή» του όρους που λέγεται σύμπαν είναι αχανής. Και ασφαλώς η αληθινή πρόοδος συνίσταται στο να μειώσεις την απόσταση, από την κορυφή που θέλεις να κατακτήσεις. ( Όπως π.χ. η μείωση της απόστασης από την κορυφή του συνόλου των αστρικών σωμάτων). Έλα όμως που το όρος του σύμπαντος είναι αχανές! (= Στην οριζόντια και κάθετη έκτασή του). Άρα, είναι αμείωτη η απόσταση από την «κορυφή» του! Έτσι, μοιραία η όποια πρόοδος της επιστήμης εσαεί θα κυμαίνεται στους «πρόποδες» του όρους αυτού, στο μηδέν (0) δηλαδή. Για να γίνει περισσότερο κατανοητό αυτό: (Παράδειγμα παραστατικής ανάγκης) Σ’ αυτό το αχανές όρος του υλικού σύμπαντος δημιουργούμε σκαλοπάτια που φυσικά στην οριζόντια έκτασή τους είναι αχανή. Τα οποία χαρακτηρίζονται με αριθμούς που όπως ξέρουμε είναι και αυτοί άπειροι. Φυσικό είναι, εμείς αφού ζούμε στη γη, να χρησιμοποιήσουμε ως ΒΑΣΗ το σκαλοπάτι εκείνο που ευθυγραμμίζεται με την επιφάνεια της γης. (= Κατά χάρη πρόποδες του αχανούς αυτού όρους ). Η οποία γη καταλαμβάνει ένα μέρος, της οριζόντιας και αχανούς έκτασής του. Επόμενο είναι, αυτό το σκαλοπάτι να χαρακτηρίζεται με τον αριθμό μηδέν (0), τεραστίων σε ύψος και πλάτος διαστάσεων και να ακολουθούν αντίστοιχα, οι επόμενοι αριθμοί για να χαρακτηρίσουν τα καθοδικά και ανοδικά αχανή σκαλοπάτια. Ως είναι φυσικό, η επιστήμη βρίσκεται σε ένα τμήμα του ΒΑΣΙΚΟΥ σκαλοπατιού, που ευθυγραμμίζεται με την επιφάνεια της γης. Και οφείλει, μαζί με την πρόοδό της στις γενικές επιστήμες, να κατακτήσει σπιθαμή προς σπιθαμή, όλο το όρος του υλικού σύμπαντος, στην οριζόντια και κάθετη έκτασή του. Ο στόχος αυτός – όπως είναι λογικό – χρειάζεται μεθοδικότητα. Πρέπει ΠΡΩΤΑ να κατακτήσει τη ΒΑΣΗ του σκαλοπατιού στην οποία βρίσκεται τώρα, σε όλη την οριζόντια έκτασή της και μετά να ανέβει στο επόμενο σκαλοπάτι. Αυτό όμως είναι αδύνατο να πετύχει η επιστήμη. Διότι η οριζόντια έκταση του ΒΑΣΙΚΟΥ σκαλοπατιού στο οποίο βρίσκεται, είναι απλά αχανής. Άρα αμείωτη, άρα ακατάκτητη, με την όποια σε γενικές γραμμές πρόοδό της. Γι’ αυτό μοιραίο είναι, να βρίσκεται ΠΑΝΤΑ στη ΒΑΣΗ αυτού του σκαλοπατιού. Δηλαδή, στους πρόποδες του όρους όπου ορθώνεται ο ογκώδης αριθμός μηδέν. Μη μπορώντας η καημένη, ποτέ, να μπουσουλήσει στο επόμενο ανοδικό σκαλοπάτι. (ΠΑΝΤΟΤΙΝΟ νεογνό γαρ).
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Η Αξιολόγηση της επιστήμης δεν πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τη ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ συγκριτική μέθοδο ( = συγκριτικός υπολογισμός της προόδου της, σε σχέση με την απόσταση που έχει από το παρελθόν), όπως λανθασμένα γίνεται τώρα. Διότι αυτή η μέθοδος, μας δημιουργεί μεγεθυντικούς φακούς με συνέπεια να βλέπουμε το νεογνό, σαν γίγαντα.
Αλλά η αξιολόγηση της επιστήμης πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τη ΣΦΑΙΡΙΚΗ συγκριτική μέθοδο ( = συγκριτικός υπολογισμός της προόδου της και σε σχέση με την απόσταση που έχει από το παρελθόν, αλλά και σε σχέση με την ιλιγγιώδη και αμείωτη απόσταση που έχει από την αχανή «κορυφή» του σύμπαντος και γενικά της τελειότητας ). Δηλαδή η σφαιρική συγκριτική μέθοδος επειδή ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ σε συγκρίσεις δύο (2) ειδών, είναι πέρα για πέρα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ.
Επί τέλους! Δε χρειάζονται οι μεγεθυντικοί φακοί, τελείως άχρηστοι. Γιατί θα έχουμε μια διαυγή, τέλεια και αποδεδειγμένη εικόνα, η οποία δημιουργείται από την αδυναμία της επιστήμης – με την όποια πρόοδό της – να μειώσει την ιλιγγιώδη απόσταση που τη χωρίζει, από την αμείωτη «κορυφή» του αχανούς σύμπαντος και γενικά της τελειότητας. Με μοιραίο επακόλουθο, η εμφανιζόμενη και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εικόνα, απαλλαγμένη πλέον από τους μεγεθυντικούς φακούς, να την χαρακτηρίζει στην ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ κατάστασή της σε επίπεδο νεογνού.
Συζητούσα με κάποιον που είχε αντίθετες απόψεις στα όσα του έλεγα, αλλά προς τιμή του, μου είπε κάτι το σοφό: - Θα το αποδώσω κάπως ελεύθερα ενθυμούμενος το νόημά του. «Ο άνθρωπος σε σύγκριση με το τίποτα έχει κάνει πολλά, σε σύγκριση όμως με το απόλυτο, το τέλειο, δεν έχει κάνει τίποτα». Ποιός νοήμων μπορεί να διαφωνήσει με το σοφό αυτό απόφθεγμα; Το οποίο απηχεί τα όσα γράφτηκαν εδώ.
ΜΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ
Η επιστήμη έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο. Μπορεί και λύνει το πρόβλημα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής, έχει κατακτήσεις στο θέμα της υγείας, μέχρι και μεταμόσχευση καρδιάς έφθασε στο σημείο να πετυχαίνει, κάνει θαύματα.
ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ: Σ’ ευχαριστώ για την πάσα που μου κάνεις. Σχετικά με τα θαύματα που κάνει η επιστήμη στον τομέα της υγείας, φυσικά αστειεύεσαι.
Κάνε επισκέψεις στα άσυλα ανιάτων και εκεί θα διαπιστώσεις ένα πραγματικά μεγάλο θαύμα! Πως μπορεί η επιστήμη, ενώ παρατηρεί αυτές τις ασθένειες επί χιλιάδες χρόνια, να έχει τα χέρια της συνεχώς αγκυλωμένα στην ανάταση; Αυτό όντως είναι, είναι μεγάλο θαύμα!!!
Όσον αφορά ότι μπορεί και λύνει το πρόβλημα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής, πάλι φυσικά αστειεύεσαι. Εδώ, δεν μπορεί να κάνει το ελάχιστο, να επισκεφθεί τον ήλιο. Να πούμε και για το πιο δύσκολο που δεν μπορεί να κάνει; Υπάρχουν αστρικά σώματα, που λόγω μεγάλων αποστάσεων, πρέπει να περάσουν δισεκατομμύρια χρόνια διαστημικού ταξιδιού για να κατακτηθούν.
Τώρα καταλαβαίνουμε την τρομακτική αδυναμία της επιστήμης ως προς την επίτευξη των στόχων αυτών.
Ας επιστρέψουμε όμως από τις ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΕΣ αδυναμίες της, στις επίγειες.
Είναι τελείως αδύναμη να αντιμετωπίσει τους σεισμούς, που παρατηρεί χιλιάδες χρόνια και εξακολουθεί να κρύβεται κάτω από το τραπέζι.
Μα τι γράφω; Με πληροφόρησε ένα μήνυμα ως εξής: «Σχεδόν όλοι που απλά βουτούν και κρύβονται κάτω από κάτι (=άρα και τραπέζι) όταν καταρρέει ένα κτίριο συνθλίβονται μέχρι θανάτου.» Η καημένη επιστήμη ούτε κάτω από το τραπέζι δεν μπορεί να σωθεί!!!
Δεν έχει απάντηση στις προαναφερθείσες ασθένειες που επίσης παρατηρεί χιλιάδες χρόνια. Kαι θα έχει απάντηση στο πρόβλημα της αρχής του σύμπαντος και της ζωής, θέμα που δεν μπορεί να παρατηρήσει; ΕΛΕΟΣ!!! Και όπου, όπως ξέρουμε, λείπει η παρατήρηση, μοιραία λείπει και η απόδειξη. (Αυτός είναι απαράβατος επιστημονικός όρος).
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Μετά την αναφορά των τρομακτικών και ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΩΝ αδυναμιών της επιστήμης, το συμπέρασμα βγαίνει μόνο του: Η δύναμή της, σε συνδυασμό με τη γνώση της είναι μικρή έως ανύπαρκτη.
Και εύλογα γεννάται το ερώτημα: Γιατί ντε και καλά να επηρεαζόμαστε θετικά, σε θεωρίες μιάς επιστήμης που η δύναμη και η γνώση της είναι μικρή, σχετική και να μην επηρεαζόμαστε αρνητικά, σε θεωρίες μιάς επιστήμης που Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΝΩΣΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΣΧΕΤΗ;
Ένα παράδειγμα για την καλύτερη και παραστατική λήψη των παραπάνω είναι απαραίτητο: Ας υποθέσουμε ένα νεογνό, ότι θα μπορούσε να μιλήσει και να έλεγε: «Εγώ σε λίγο θα σηκωθώ να μαγειρέψω». Δια του ορθολογισμού - λόγω της ακατάσχετης αδυναμίας του - δεν θα απορρίπταμε απριόρι τα λόγια του ως αβάσιμα και δεν θα γελούσαμε με αυτά;
Έτσι λοιπόν, όταν η επιστήμη νεογνό εκφράζει θεωρίες, σε θέματα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, άρα μοιραία και να ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, όπως στα θέματα της αρχής του σύμπαντος, της ζωής (απούσα γαρ κατά τη δημιουργία τους. Και όπου, όπως ξέρουμε, απουσιάζει η άμεση παρατήρηση, μοιραία, απουσιάζει και η απόδειξη. Αυτός είναι απαράβατος επιστημονικός όρος), εννοείται και της υποτιθέμενης αρχής της εξέλιξης, δια του ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΥ, δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να τις υπολογίζουμε.
Αυτές οι θεωρίες της επιστήμης νεογνού, συνεπώς ΚΑΙ, λόγω της ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙΣΑΣ αστρονομικής και ακατάσχετης αδυναμίας της, σαφώς καθίστανται αβάσιμες και ΑΠΡΙΟΡΙ ΑΠΟΡΡΙΠΤΟΝΤΑΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/14, 19:18 από Vassilis_3 »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #23 στις: 14/07/14, 19:33 »
καλο ειναι οταν ξεπατικώνεις ενα κειμενο - ασχετα με τις ανακριβειες που αναπαραγεις- να βαζεις και την πηγη στο τελος.

Τωρα πραγματικα θες να απαντησω? Θες να παρω σοβαρα ολα αυτα που αντεγραψες? Μηπως εισαι troll?
Μιας και δεν θα απαντησεις οπως δεν εχεις απαντησει σε καμια ερωτηση παρα μονο παραληρείς θα μπω στον κόπο να γράψω κάποια πράγματα....

Για αρχη το κειμενο ολο βασιζεται πανω σε επιστημονικές ανακαλύψεις...χαχαχαχαχαχα
Κανει λανθασμένους συσχετισμούς μονο και μονο για να καταφέρει να αποδείξει τι? δεν κατάλαβα.....οτι η επιστήμη εχει πολλά να ανακαλύψει ακομα?
Και ποιο είναι το σφάλμα της? δλδ εσυ οταν εχεις πυρετό δεν παίρνεις αντιπυρετικα γιατι η επιστήμη δεν εχει καταφέρει να στείλει άνθρωπο στον ήλιο?
Και μόνο που αυτή τη στιγμή μπορείς και γράφεις τις αρλούμπες σου εδω, το χρωστάς στους επιστήμονες....

Θες να σου δωσω ενα link να συζητήσουμε σε χωρο πιο σχετικό με το αντικείμενο?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/14, 19:35 από kkmspm »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιστήμη αυτή η άσχετη...
« Απάντηση #24 στις: 14/07/14, 20:08 »
Έχεις ένα λεπτό για να μιλήσουμε για τον Κύριο και Σωτήρα μας Κθούλου;



H υπαρξή του είναι αδιαμφισβήτητη, υπάρχουν πολλά κείμενα στα οποία καταγράφεται αναλυτικά η παρουσία και δύναμή του στο σύμπαν και τη δημιουργία του. Σε αυτά μπορείς να βρεις και πληθώρα πληροφοριών για τα ουράνια σώματα, πράγματα που η επιστήμη αδυνατεί να καλύψει όσο διαρκεί η ζωή του συμπαντικού μικροοργανισμού που λέγεται άνθρωπος. Οπότε, γιατί να παιδευόμαστε και να μην υιοθετούμε πράγματα "γιατί έτσι";
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...