Αποστολέας Θέμα: PRS SE CUSTOM CSB ST  (Αναγνώστηκε 5994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
PRS SE CUSTOM CSB ST
« στις: 03/12/08, 23:36 »
γεια σας, θα ηθελα μερικες γνωμες για την συγκεκριμενη PRS, ολοι μου λενε οτι οι PRS ειναι εξεραιτικες κιθαρες με ποιοτητα κατασκευης, κ οτι ειναι απο τις λιγες κιθαρες που δεν χρειαζεται καν να τις δοκιμασεις για να τις αγορασεις, αυτο σιγουρα ισχυει για τις πανακριβες PRS 22/24 αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει για τις SE series που κυμαινωνται πανω κατω στα 700 - 800 e. + οτι την συγκεκριμενη κιθαρα δεν την βρισκω σε κανενα μαγαζι στην Αθηνα για να την δοκιμασω, ετσι αμα τελικα αποφασισω να τιν παρω, θα πρεπει αναγκαστικα να την παραγειλω, οριστε το link, εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?  http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_bm_st.htm

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #1 στις: 04/12/08, 01:40 »
ένα φιλαράκι μου πήρε την SE Signlecut απο το Voodoomusic στο Φάληρο. καινούρια και σε καλύτερη τιμή απ ότι στου θωμά

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #2 στις: 04/12/08, 10:19 »
Και ο Ζοζεφ νομιζω τις φερνει (αντιπροσωπος) και εχει αν θυμαμαι καλα ιδια η και λιγο χαμηλοτερη τιμη απο Θωμα.

Με αυτες τις κιθαρες εχω παιξει και ξαναπαιξει επανειλλημενα, και παρα τριχα δεν πηρα μια πριν κανα εξαμηνο.

Τις συνιστω ανεπιφυλακτα. Για τα λεφτα τους, δεν το συζηταμε.... Μαζι με τις Σεκτερ, ηγουνται της κορεατικης επαναστασης.

Να την παρεις!

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #3 στις: 04/12/08, 10:26 »
πριν το ξεχασω:

Οι φωτογραφιες που κυκλοφορουν δεν ειναι καταλληλες για να σχηματισεις αποψη για αυτο το χρωμα που λινκαρες απο Τομανν. Απο κοντα δειχνει καπως...ψευτικο :-X

Τα βαψιματα των SE ειναι λιγο περιεργα. καποια χρωματα φαινονται καπως πλαστικουρες.... :-\

Στη θεση σου θα επελεγα το gray black.

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #4 στις: 04/12/08, 12:12 »
πριν το ξεχασω:

Οι φωτογραφιες που κυκλοφορουν δεν ειναι καταλληλες για να σχηματισεις αποψη για αυτο το χρωμα που λινκαρες απο Τομανν. Απο κοντα δειχνει καπως...ψευτικο :-X

Τα βαψιματα των SE ειναι λιγο περιεργα. καποια χρωματα φαινονται καπως πλαστικουρες.... :-\

Στη θεση σου θα επελεγα το gray black.

+1.

κοιτα και εδω εχει χαμηλοτηρες τιμες. Πανω δεξια εχει option για €,&...
http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/prs%20se%20custom/1/

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/prs+se+singlecut/1/
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #5 στις: 04/12/08, 13:05 »
πριν το ξεχασω:

Οι φωτογραφιες που κυκλοφορουν δεν ειναι καταλληλες για να σχηματισεις αποψη για αυτο το χρωμα που λινκαρες απο Τομανν. Απο κοντα δειχνει καπως...ψευτικο :-X

Τα βαψιματα των SE ειναι λιγο περιεργα. καποια χρωματα φαινονται καπως πλαστικουρες.... :-\

Στη θεση σου θα επελεγα το gray black.

+1.

κοιτα και εδω εχει χαμηλοτηρες τιμες. Πανω δεξια εχει option για €,&...
http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/prs%20se%20custom/1/

http://www.dv247.com/search/0/0/ProductQuantity/Descending/prs+se+singlecut/1/


Ναι οντως ειναι 40 ευρω πιο φθηνες απο τον Ζοζεφ αλλα επειδη το site ειναι ξενο, λογικα οι κιθαρες ειναι κατοπιν παραγγελειας, οποτε θα πληρωσω τα 40ε σε  Shipping για να μου τιν φερουν. :P , σας ευχαριστω παντως ολους για τις αποψεις σας, με βοηθησατε σημαντικα.

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #6 στις: 05/12/08, 14:54 »
παιδια αυτη η κιθαρα μοιαζει με την yamaha pacifica του Santana η μου φεναιτε ?? (αν εξερεσουμε το χρωμα και πουμε πως ειναι καφε !!!!)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #7 στις: 05/12/08, 17:01 »
Χμμμμ....Pacifica o Santana? ? ? ? Μπααααα,μπερδευσαι  :-\.....παλιοτερα Gibson Les Paul...απο το '82 σιγα-σιγα με PRS,απο το '88 μονο με PRS...εχει περασει και απο μια Yamaha sg style (SG 175B) στα μεσα-τελη του 70....απο την  εποχη του supernatural εχει τη δικη του PRS custom  http://www.prsguitars.com/santanamd/index.html


....σχετικα με τις SE  τωρα...ειχα για αρκετο καιρο μια Tremonti (αν και οχι δικια μου)....εκπληκτικο οργανο με αρκετα καλο φινιρισμα και πολυ ωραιο,γεματο ηχο,σκαστη με sustain νοτα....σιγουρα αξιζουν τα λεφτα τους....
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/08, 20:50 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #8 στις: 05/12/08, 18:34 »
Πράγματι οι PRS SE στις τιμές τους είναι οι καλύτερες κιθάρες κατά τη γνώμη μου (μιλώ ώς κάτοχος Santana SE και Billy Martin SE για πολύ καιρό). Αν μπορούσες να βρείς μία εκ των δύο που προανέφερα, μεταχειρισμένη βέβαια γιατί δεν βγαίνουν πλέον, πιστεύω ότι θα ήσουν πιό ευχαριστημένος. Εξαρτάται βέβαια απ'το τί παίζεις. Αν είσαι μεταλοροκάς και μόνο ίσως να πρωτιμούσες Αllender, Μushok ή Tremonti. Αν είσαι της Jazz - Blues μια εκ των Semi Hollow και Soapbar θα σου ερχόταν καλύτερα. Οι υπόλοιπες (Custom, Standard, κλπ) είναι πιό ευέλικτες. Το μόνο αρνητικό πάντως της custom που παραθέτεις είναι τα τρία μόνο positions στους μαγνήτες. Γενικά οι επιλογές ήχου στις SE είναι πολύ περιορισμένες.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #9 στις: 06/12/08, 01:26 »
βασικα πιο πολυ Hardcore / Indie / Punk παιζω, ουτος ι αλλως ξερω οτι οι PRS μπορουν να βγαλουν παρομοιους ηχους κ με strat κ με les paul, οποτε καλυβονται ολα σχεδον τα μουσικα ηδη :P

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #10 στις: 09/12/08, 23:48 »
Εγω δοκιμασα μια tremonti..κολλησα και την κρατησα...απιστευτο οργανο για τα λεφτα του....και δεν ειναι μονο για Metal...παιζεις τα παντα...πολυ καλο οργανο....
εκτος αν δεν σε βολευει το χοντρο μπρατσο,κατα τ αλλα ειναι κορυφη!
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #11 στις: 10/12/08, 00:10 »
Αυτή τη στιγμή η σειρά SE της PRS αποτελεί μια από τις καλύτερες επιλογές για όποιον θέλει ένα τίμιο και αξιόλογο όργανο με πολύ καλή σχέση τιμής-απόδοσης. Θα πρότεινα σε όποιον θέλει να αγοράσει μια φτηνότερη κιθάρα, να δοκιμάσει και τις PRS SE πριν καταλήξει σε αγορά. Συμφωνώ πάντως ότι το πάχος του μπράτσου δεν θα ικανοποιήσει κάποιους, ειδικά αυτούς που προτιμούν τα "λεπτά και γρήγορα" μπράτσα σε στυλ Ibanez.

Απέκτησα πρόσφατα μια PRS SE Soapbar και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο και την αίσθηση, γιατί το όργανο είναι ποιοτικότατο και παίζεται πολύ ευχάριστα όπως είναι. Ήδη βέβαια έχουν δρομολογηθεί κάποια upgrades (κλειδιά, nut, γέφυρα με ρυθμιζόμενο intonation) και κάποια στιγμή πιθανόν και μια αλλαγή μαγνητών. Πιστεύω ότι με αυτά θα έχω μια κιθάρα προδιαγραφών αρκετά υψηλών σε σχέση με τα λεφτά που θα μού κοστίσει συνολικά. Ελπίζω κάποια στιγμή όταν γίνουν όλα αυτά, να είμαι σε θέση να ποστάρω την όλη διαδικασία με περισσότερες λεπτομέρειες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #12 στις: 10/12/08, 09:06 »
Κατι για το μπρατσο των SE.

Ξερω οτι ειναι θεμα συνηθειας, και οτι ολοι καπως εχουμε μαθει,  αλλα φροντιστε να μην αποφευγετε τελειως αυτου του ειδους τα μπρατσα, γιατι καποια στιγμη θα σας τη χτυπησει την πορτα η τενοντιτιδα.

Τουλαχιστον να μην μαθαινουν και οι νεοι sta wizard...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #13 στις: 10/12/08, 16:27 »
Ε καλα ρε συ Mech,νομιζω υπερβαλεις λιγο  :-\ ...ασε που τα μπρατσα των SE δεν εχουν και μεγαλη σχεση με wizzard necks
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #14 στις: 10/12/08, 19:27 »
Ακριβως αυτο λεω, οτι δεν εχουν καμια σχεση.......

Ξαναδιαβασε λιγο το ποστ μου να χαρεις. Νομιζω δεν καταλαβες τι λεω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #15 στις: 11/12/08, 11:18 »
Αυτή τη στιγμή η σειρά SE της PRS αποτελεί μια από τις καλύτερες επιλογές για όποιον θέλει ένα τίμιο και αξιόλογο όργανο με πολύ καλή σχέση τιμής-απόδοσης. Θα πρότεινα σε όποιον θέλει να αγοράσει μια φτηνότερη κιθάρα, να δοκιμάσει και τις PRS SE πριν καταλήξει σε αγορά.


Έτσι είναι ακριβώς! Είναι ειλικρινείς κιθάρες που ξέρεις ότι έχουν μέσα τους την ποιότητα που αγοράζεις. 
Εάν θέλετε ρίξτε μία ματιά στην γραμμή παραγωγής του Smith από το εργοστάσιο της PRS:



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: PRS SE CUSTOM CSB ST
« Απάντηση #16 στις: 11/12/08, 17:42 »
Παράθεση
Νομιζω δεν καταλαβες τι λεω

....εχεις δικιο...καταλαβα αλλο πραγμα....soz  :-[
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 15:14
από Jezus
25 Απαντήσεις
8482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 21:38
από Giorgos K.
20 Απαντήσεις
6745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 08:34
από mick77
10 Απαντήσεις
5289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/12, 09:39
από theodoropoulos
6 Απαντήσεις
3140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 23:36
από DeniaHD
1 Απαντήσεις
2722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/13, 18:58
από Mistral
19 Απαντήσεις
30179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/16, 00:14
από saved
7 Απαντήσεις
5903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/15, 00:47
από Last_Rebel
6 Απαντήσεις
8118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/18, 19:33
από panixgr
0 Απαντήσεις
1376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/23, 18:31
από Ioannis Anastassakis