Αποστολέας Θέμα: Stratocaster  (Αναγνώστηκε 6133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar_maniac

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • That's enough ! ! !
    • Προφίλ
Stratocaster
« στις: 07/09/04, 11:51 »
Ρε παιδιά οποιος ξέρει μπορεί να μου προτείνει ένα καλό καταστημα (με λογικές τιμές) οπου μπορω να δοκιμάσω τις jackson , ephophone, ibanez ? γιατί μάλλον προς τα εκεί είναι η κατεύθυνσή μου...... Κατα τη γνώμη σας ποιά είναι η ποιο αξιόπιστη για ροκ και ΜεταΛ ??? εσείς ποιά θα διαλέγατε ;;;
Όλα τα σχόλια δεκτά γιατί δεν Ξέρω και πολλα πραγματα για αυτές τις τρεις κιθάρες....
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/05, 09:34 από parpen »
Get up , stand up ,
   STAND UP
For your rights
Get up , stand up
 DON'T GIVE UP
  THE FIGHT !

'' Bob Marley ''

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Κατάστημα ; Κιθάρα;
« Απάντηση #1 στις: 02/10/04, 00:53 »
Οι κιθαρες με μονους μαγνητες , τυπου Stratocaster , καθως και οι original stratocaster δεν κανουν για ολα τα ειδη ...
Βγαζουν πολυ πριμαριστο ηχο , οχι μεγαλο sustain και λιγο "γκαζι" για παραμορφωση ...
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να παιξεις τα παντα , αλλα το πιο πιθανο ειναι οτι θα χρειαστεις να αλλαξεις τουλαχιστον μαγνητες για να παιξεις πχ metal και να εχεις και κανα καλο ενισχυτη ...
Η αληθεια ειναι οτι αναλογα το ειδος της μουσικης που θελεις να παιξεις , υπαρχουν και οι ιδανικες κιθαρες για αυτο ...
Ενταξει , υπαρχουν και κιθαρες πασπαρτου , που παιζουν σχεδον τα παντα , αναλογα με τους μαγνητες και τα ξυλα που εχουν κτλ ... αλλα οι περισσοτερες κιθαρες , καπου τα καταφερνουν καλυτερα και καπου χειροτερα. Οποτε επιλεγεις μια κιθαρα που να ταιριαζει σε αυτα που θελεις να παιξεις ....
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Κατάστημα ; Κιθάρα;
« Απάντηση #2 στις: 03/10/04, 05:28 »
Ξέρεις πως ο ANDRIAN SMITH (IRON MAIDEN) και HENDRIX κ.α. έπαιζαν με STRATOCASTER ;;

Μαλλον δεν διαβασες αυτα που εγραψα ...
Σου ξαναεξηγω οτι γενικα μπορεις να βγαλεις οτι ηχο θες απο μια κιθαρα. Ειδικα αν χρησιμοποιεις ενα καρρο εφφε κτλ. Τωρα εσυ πας και λες κατι ασχετα παραδειγματα ...
Τι σχεση ο Hendrix με τον Adrian Smith;
Ο ενας επαιζε ροκ 70s με ενα καρρο εφφε (την τελευταια τεχνολογια στα εφφε της εποχης του) και ο αλλος παιζει κλασσικο heavy metal ... Τελειως διαφορετικα πραγματα ...
Εξαλλου φιλε μου αυτοι οι κιθαριστες , δεν παιζουν με νορμαλ Stratocaster οπως νομιζεις εσυ (ποσο μαλλον με νορμαλ Squier !!!).
O Hendrix ειχε τις κιθαρες του τροποποημενες απο αναλογους "μαστορους" της εποχης , με ειδικα "τυλιγματα" στους μαγνητες και πειραγμενα στα ηλεκτρικα pots ... O Smiith απο την αλλη , χρησιμοποιει κατι που μοιαζει με Stratocaster , αλλα μπορει να ειναι ESP και να εχει το σχημα της Stratocaster (οπως γενικα κανανε οι Maiden πολυ συχνα παλιοτερα), αλλα και κανονικη Strat να εχει , ποιος σου ειπε οτι δεν εχει αλλαξει μαγνητες με Hot rails η οποιουσδηποτε αλλους που ειναι διπλοι με εμφανιση μονου; (για να μην αλλαξει την εμφανιση της κιθαρας) ;
Ο Malmsteen παιζει με Stratocaster την οποια εχει τροποποιησει με ειδικης κατασκευης μαγνητες (χωρια που εχει scalloped ταστιερα και αλλα πολλα) ...
Με λιγα λογια , μην κοιτας τι παιζουν οι γνωστοι ...
Αυτοι , κανουν συμφωνιες και υπογραφουν συμβολαια για να προωθουν προϊοντα εταιρειων ... Ειτε ειναι ενισχυτες και προενισχυτες , ειτε ειναι κιθαρες και μπασσα κτλ. Ετσι μπορει εσυ να νομιζεις οτι ο Χ παιζει μια Standard Stratocaster USA και στην πραγματικοτητα , το μονο Fender πανω της να ειναι το σχημα και το σηματακι της Fender ...
Στην πραγματικοτητα , μπορει να ειναι φτιαγμενη με αλλα ξυλα , με neck trough , με μαγνητες τυπου hot rails (διπλοι σε σχημα μονου) , με Wilckinson custom tremolo και με ειδικα lock κλειδια ...
Βαλε την διπλα σε μια Stratocaster και παιξε και με τις 2 , να δεις πως ακουγονται ... Καμια σχεση ...
Στην σκηνη δεν βλεπεις αυτες τις διαφορες και στις αφισες δεν τις βλεπεις γιατι εκει πραγματικα φωτογραφιζονται με κανονικες stratocaster πχ.
Για παραδειγμα , ολοι ξερουν (αν δουν και κανα live) οτι ο Gary Moore χρησιμοποιει κατα κορον Marshall ενισχυτες για να παιζει ... Και μαλιστα μια εποχη που ειχε και συμβολαιο με την Marshall , του ειχε φτιαξει και το "δικο του" πεταλακι παραμορφωσης , το Guv'Nor και καλα εβγαζες ηχο Gary Moore με αυτο. Στην πραγματικοτητα ομως , ο Gary Moore εστηνε τους ενισχυτες να φαινονται οι Marshall (και τους χρησιμοποιουσε οντως αλλα σαν τελικους και καμπινες, οχι για να βγαζει τον ηχο του) και τον ηχο του τον εβγαζε μεσα απο Soldano και καποιους προενισχυτες τετοιου τυπου ...
Αυτο ειναι ενα μονο παραδειγμα ... μικρο , αλλα ειναι αρκετο ...
Τα ιδια θα δεις και με ενα σωρο αλλους κιθαριστες ...
Ακομα και τα signature οργανα δεν ειναι ιδιοιυ τυπου ... Πχ η κανονικη κιθαρα του Stevie RAy Vaughan δεν εχει καμια σχεση με την signature περα απο τα ιδια "σχεδον" ξυλα ... Η δικη του ειχε ειδικα τροποποιημενους μαγνητες και active mid boost , ενω η signature , ειναι απλα με τους texas special ...
Γενικα , ολα αυτα ειναι θεμα marketting και κονομας .... Μην σκεφτεσαι ποτε , "αυτος παιζει με τετοια κιθαρα , αρα θα παρω κι εγω τετοια" ... Να λες παντα , οτι αυτος παιζει με τετοιου τυπου κιθαρα ναι ... Αλλα τι τροποποιησεις εχει κανει , πρεπει να το ψαξεις ...
Εξαλλου μην νομιζεις οτι ολοι αυτοι εχουν 1-2 κιθαρες οταν ηχογραφουν !!!
Εχουν δεκαδες κιθαρες να διαλεξουν και καθε μια την χρησιμοποιουν αναλογα την περιπτωση ... Μετα στο live (αν κι εκει αλλαζουν κιθαρες συνηθως με τα τραγουδια) ειναι αλλη ιστορια .... Εχουν ειδικα τροποποιημενες κιθαρες και "ντουλαπες" με προενισχυτες και εφφε για να φτιαξουν τον ηχο τους ... Και μετα εσυ νομιζεις οτι αυτοι τι παιζουν; Μια Les Paul και εναν Marshall και βγαζουν αυτο τον "περιφημο" ηχο "Gibson-Les Paul" ... Και οταν μετα εσυ ξοδεψεις τα λεφτα σου για να παρεις ενα τετοιο συνδιασμο , ανακαλυπτεις οτι αυτο που ακους (περα απο τις δυνατοτητες του μουσικου και την εκφραστικοτητα κτλ) δεν εχει καμια σχεση με αυτα που ακουγες ...
Για να μην μπουμε τωρα και σε κουβεντες με "πειραγμενους" ενισχυτες και με κιθαρες πχ Les Paul του 58 και οχι του ....2004 κτλ
Μεγαλη κουβεντα ... Τεραστια ...
Παντως για να τελειωνουμε , σου λεω οτι με την Squier σου (και γενικοτητες του τυπου "κιθαρες με λοξους μαγνητες") ειναι αστειο και μονο να λες οτι ειναι ιδανικη για "τα παντα" κτλ ... Μαλλον εισαι απλως νεος στο αθλημα και σχετικα απειρος , γι αυτο τα λες αυτα ...
Οταν θα αποκτησεις παικτικες εμπειριες σοβαρες με αλλα οργανα κτλ , και ξαναγυρισεις στην Squier, τοτε θα καταλαβεις ποσο αδικο ειχες ... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/04, 05:34 από Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Guitar_maniac

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • That's enough ! ! !
    • Προφίλ
Re:Κατάστημα ; Κιθάρα;
« Απάντηση #3 στις: 03/10/04, 11:44 »
Ίσως να είμαι καινούργιος στο επάγελμα αλλά αυτή η γνώμη δεν είναι μόνο δική μου.
Πάντως αν συγκρινες μια Strat.. με μια αντίστοιχη με διπλούς (π.χ. Ibanez) με τα ίδια λεφτά πάντα (όχι τεράστια ποσά)....(Αν και δεν έχω παίξει με πάρα πολλές κιθάρες)
Δεν νομίζω πως η ibanez μπορέι να βγάλει αυτή την απαλή γλυκήτητα μιας Stratocatser.
Απ ' την άλλη όμως μια strat.. μπορεί να ανταποκριθεί ίσως τόσο καλά όσο η Ibanez (Tο Ibanez είναι σχετικό) στα βρώμικα και γενικά στα πιο σκληρά.
Με την προυπόθεση όμως να είναι και οι δύο μαμίσιες στα ηλεκτρικά και να ακουστόυν και οι δύο με τον ίδιο καλό ενισχυτή.
Αυτή είναι η γνώμη προς το παρών.
Έχεις αντίθετη ;
Get up , stand up ,
   STAND UP
For your rights
Get up , stand up
 DON'T GIVE UP
  THE FIGHT !

'' Bob Marley ''

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Κατάστημα ; Κιθάρα;
« Απάντηση #4 στις: 03/10/04, 14:35 »
Ίσως να είμαι καινούργιος στο επάγελμα αλλά αυτή η γνώμη δεν είναι μόνο δική μου.
Πάντως αν συγκρινες μια Strat.. με μια αντίστοιχη με διπλούς (π.χ. Ibanez) με τα ίδια λεφτά πάντα (όχι τεράστια ποσά)....(Αν και δεν έχω παίξει με πάρα πολλές κιθάρες)
Δεν νομίζω πως η ibanez μπορέι να βγάλει αυτή την απαλή γλυκήτητα μιας Stratocatser.
Απ ' την άλλη όμως μια strat.. μπορεί να ανταποκριθεί ίσως τόσο καλά όσο η Ibanez (Tο Ibanez είναι σχετικό) στα βρώμικα και γενικά στα πιο σκληρά.
Με την προυπόθεση όμως να είναι και οι δύο μαμίσιες στα ηλεκτρικά και να ακουστόυν και οι δύο με τον ίδιο καλό ενισχυτή.
Αυτή είναι η γνώμη προς το παρών.
Έχεις αντίθετη ;

Φυσικα και εχω αντιθετη γνωμη ...
Οι Stratocaster (και δεν ξερω καν για ποια τυπου stratocaster μιλας) βγαζουν πολυ πριμο και στακατο ηχο , καθαρο (αλλα με εντονο "φυσημα" ειδικα αν χρησιμοποιεις παραμορφωση) και με λιγο sustain ... ιδανικος ηχος για ηλεκτρικα blues τυπου SRV και Clapton (σχεδον).
Μια κιθαρα με διπλους (και αναλογα τα ξυλα που ειναι φτιαγμενη) , βγαζει πολυ περισσοτερο sustain , περισσοτερα μεσαια και ογκο, πιο καλο ηχο για παραμορφωση , πιο κομπρεσσαρισμενο και χωρις θορυβο , ιδανικο ηχο για lead κιθαρα και hard rock και heavy metal ή για ηλεκτρικη jazz και Blues τυπου ΒΒ King , αναλογα με τον ηχο που χρησιμοποιεις καθε φορα ...
Ειναι 2 εντελως διαφορετκες φιλοσοφιες μαγνητων (για να μην επεκταθουμε στα ξυλα και στον τροπο κατασκευης της καθε κιθαρας) και βγαζουν 2 εντελως διαφορετικους τυπους ηχων που καθε ενας απο αυτους κανει για καποια ειδη περισσοτερο και για καποια αλλα λιγοτερο ...
Αν θες μια κιθαρα που να παιζει πασπαρτου ηχητικα , πρεπει να παρεις μια που να εχει και διπλο και μονο μαγνητη , πχ 2 διπλους και 1 μονο , ή ενα διπλο και δυο μονους κτλ. Ακομα καλυτερα αν ο/οι διπλος/διπλοι διαθετουν και split switch , για να τους χρησιμοποιεις οποτε θες σαν διπλους ή σαν μονους ...
Βεβαια , μετα πρεπει να αρχισουμε να συζηταμε για ξυλα και τροπο κατασκευης της κιθαρας κτλ , αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια , και υπαρχει πληρη αναλυση σε καποιο αλλο post , δεν θυμαμαι σε ποιο τα ειχα ξαναγραψει ... να μην τα ξαναγραφω παλι... Ηταν ενα post σχετικο με τις διαφορες στα ξυλα των κιθαρων κτλ ...
Αν θες ψαξε να το βρεις και να διαβασεις ...
Τελος , σε διαβεβαιω , οτι οταν αποκτησεις πιο πολλες εμπειριες και ειδικα παικτικες (εννοω να παιξεις με πολλες διαφορετικες κιθαρες , οχι απλως να τις δοκιμασεις) , μετα απο μερικα χρονια , θα αλλαξεις αποψη για πολλα απο αυτα που λες τωρα ...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος sakistoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster
« Απάντηση #5 στις: 26/05/05, 01:37 »
το σημαντικοτερο ειναι νομιζω τι παιζεις και οχι με τι κιθαρα το παιζεις.για παραδειγμα ο Βlackmore επαιζε με stratocaster μονο με τον ενισχυτη χωρις αλλα βοηθηματα και το volume της κιθαρας τις περισσοτερες φορες χαμηλα . τα αποτελεσματα γνωστα τελοιος ηχος και δυναμικος ,τι διαφορα την εκανε μαλλον ο κιθαριστας.
ΥΓ μαλλον τα εφε την εποχη του HENDRIX ηταν λιγο σπανια .η κιθαρα του δεν ηταν πειραγμενη γιατι και η δικια μου στον ιδιο ενισχυτη τον ιδιο ηχο βγαζει.

Αποσυνδεδεμένος sakistoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster
« Απάντηση #6 στις: 26/05/05, 01:45 »
Παράθεση
Ο ενας επαιζε ροκ 70s με ενα καρρο εφφε (την τελευταια τεχνολογια στα εφφε της εποχης του) και ο αλλος παιζει κλασσικο heavy metal ... Τελειως διαφορετικα πραγματα

ετρεχαν στα 100 μετρα ενας αμερικανος και ενας ρωσσος ο αμερικανος βγηκε πρωτος και ο ρωσσος τελευταιος

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster
« Απάντηση #7 στις: 26/05/05, 13:12 »

ετρεχαν στα 100 μετρα ενας αμερικανος και ενας ρωσσος ο αμερικανος βγηκε πρωτος και ο ρωσσος τελευταιος

What???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster
« Απάντηση #8 στις: 26/05/05, 13:35 »
Niet davarich!!!!!
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος sakistoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Stratocaster
« Απάντηση #9 στις: 26/05/05, 21:11 »
'Ο ενας επαιζε ροκ....' αυτο επρεπε να μπει σε παραθεση
το λαθος ειναι δικο μου.
αν παλι δεν το καταλαβατε τοτε να το εξηγησω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
16175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 12:39
από nop90
78 Απαντήσεις
32425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 21:33
από Fteo
3 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 12:15
από fenderiarhs
10 Απαντήσεις
6454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/08, 13:06
από jimmy 1916
6 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/08, 18:05
από giannis70
21 Απαντήσεις
9374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 15:32
από SWEET*STRINGS
31 Απαντήσεις
12525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 22:45
από Απόλλων
32 Απαντήσεις
11688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 22:57
από Gabriel6th
32 Απαντήσεις
11961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 20:50
από CENTRAL
4 Απαντήσεις
5400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι