Αποστολέας Θέμα: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος  (Αναγνώστηκε 5782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Έφυγε ξαφνικά από τη ζωή σήμερα το πρωί σε ηλικία 64 ετών ο μεγάλος λαικός τραγουδιστής Δημήτρης Μητροπάνος από ανακοπή καρδιάς

[/size][/color]
17/4/2012

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #1 στις: 17/04/12, 12:36 »
akoma mia terastia apoleia...RIP...eixa thn tixi na ton do mia fora, kai thimamai thn apisteuti anatrixila pou mou prokalese h foni tou...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #2 στις: 17/04/12, 12:37 »
Πρώτα χρόνια [Επεξεργασία] Γεννήθηκε στην Αγία Mονή, μια συνοικία έξω από τα Τρίκαλα -από την οποία καταγόταν η μητέρα του- στις 2 Απριλίου του 1948. Μεγάλωσε χωρίς τον πατέρα του, τον οποίο γνώρισε στα 29 του χρόνια. Μέχρι τα 16 του νόμιζε πως είχε σκοτωθεί στον ανταρτοπόλεμο, όταν ήρθε ένα γράμμα το οποίο έλεγε πως ζει στην Ρουμανία. Ο πατέρας του καταγόταν από ένα χωριό της Καρδίτσας το Καππά.[1] Από μικρός δούλευε τα καλοκαίρια για να βοηθήσει τα οικονομικά της οικογένειας του. Πρώτα σαν σερβιτόρος στην ταβέρνα του θείου του ύστερα στις κορδέλες κοπής ξύλων. Μετά την τρίτη γυμνασίου, το 1964, μετέβη στην Αθήνα να ζήσει με τον θείο του στην οδό Aχαρνών. Προτού τελειώσει το γυμνάσιο άρχισε να δουλεύει σαν τραγουδιστής.
 Επαγγελματική σταδιοδρομία [Επεξεργασία] Στην ίδια ηλικία, έπειτα από παρότρυνση του Γρηγόρη Μπιθικώτση, τον οποίο γνώρισε σε μία συγκέντρωση της εταιρίας του θείου του, στην οποία τραγούδησε, επισκέφτηκε την Κολούμπια. Εκεί ο Τάκης Λαμπρόπουλος του γνώρισε τον Γιώργο Ζαμπέτα, δίπλα στον οποίο θα δουλέψει στα «Ξημερώματα». Τον Ζαμπέτα τον μνημονεύει ως μεγάλο του δάσκαλο και δεύτερο πατέρα. Όπως έχει δηλώσει, «ο Ζαμπέτας είναι ο μόνος άνθρωπος στο τραγούδι ο οποίος με βοήθησε χωρίς να περιμένει κάτι. Με όλους τους υπόλοιπους συνεργάτες μου κάτι πήρα και κάτι έδωσα»[εκκρεμεί παραπομπή]. Το 1966 ο Μητροπάνος συναντάται, τυχαία, για πρώτη φόρα με τον Μίκη Θεοδωράκη και ερμηνεύει, στη θέση άλλου καλλιτέχνη που τότε ασθενούσε, μέρη από τη «Ρωμιοσύνη» και το «Άξιον Εστί» σε μια σειρά συναυλιών στην Ελλάδα και την Κύπρο.
Το 1967, ο Μητροπάνος ηχογραφεί τον πρώτο του 45άρη δίσκο, με το τραγούδι "Θεσσαλονίκη". Είχε προηγηθεί η ηχογράφηση του τραγουδιού "Χαμένη Πασχαλιά", το οποίο όμως λογοκρίθηκε από τη Χούντα και δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Παρά ταύτα στη διάρκεια της χούντας που υπηρέτησε στο στρατό είχε γνωριστεί με την κόρη κάποιου εκ των προεξεχόντων στρατιωτικών λαμβάνοντας παρατεταμένες άδειες αλλά και παρουσίες στον ραδιοφωνικό και τηλεοπτικό σταθμό της τότε ΥΕΝΕΔ.
Στην πορεία που χάραξε στο δρόμο του λαϊκού έντεχνου, το 1972 υπήρξε ένας σημαντικός σταθμός: ο συνθέτης Δήμος Μούτσης και ο ποιητής-στιχουργός Μάνος Ελευθερίου κυκλοφορούν τον «Άγιο Φεβρουάριο», με ερμηνευτές τον Μητροπάνο και την Πετρή Σαλπέα, σηματοδοτώντας ένα σταθμό στην ελληνική μουσική. Τον Ιούλιο του 1999, ο Μητροπάνος και ο Μούτσης θα ξαναβρεθούν επί σκηνής στο Ηρώδειο με την Δήμητρα Γαλάνη και την σοπράνο Τζούλια Σουγλάκου για δυο μουσικές βραδιές στα πλαίσια του Φεστιβάλ Αθηνών. Οι συναυλίες αυτές ηχογραφούνται ζωντανά και κυκλοφορούν σε διπλό CD δύο μήνες αργότερα. Ακολουθούν «Ο Δρόμος για τα Κύθηρα» του Γιώργου Κατσαρού και «Τα συναξάρια» του Γιώργου Χατζηνάσιου, έργα υψηλής ποιότητας αλλά και μεγάλης απήχησης στην ελληνική κοινωνία.
 

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #3 στις: 17/04/12, 12:38 »
Στη μακρόχρονη πορεία του στο ελληνικό τραγούδι, ο Δημήτρης Μητροπάνος συνεργάστηκε με τους μεγαλύτερους δημιουργούς του λαϊκού αλλά και του έντεχνου τραγουδιού. Γιώργος Ζαμπέτας, Μίκης Θεοδωράκης, Δήμος Μούτσης, Απόστολος Καλδάρας, Τάκης Μουσαφίρης ("Εμείς οι δυο" κ.α.), Χρήστος Νικολόπουλος ("Πάρε Αποφάσεις" σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου), Γιάννης Σπανός ("Ο Μητροπάνος τραγουδάει Σπανό") ήταν οι συνθέτες με τους οποίους συνδέθηκε επαγγελματικά, χτίζοντας μια καριέρα συνυφασμένη με την ελληνική λαϊκή μουσική παράδοση, μέχρι και το τέλος της δεκαετίας του '80.
Η συμμετοχή του σε δίσκους των Λάκη Παπαδόπουλου (με το τραγούδι "Για να σ' εκδικηθώ") και Νίκου Πορτοκάλογλου ("Κλείνω κι έρχομαι") αναδεικνύουν εκείνη την εποχή την ευρεία γκάμα της ερμηνείας του και προαναγγέλλουν μια στροφή στον τρόπο ερμηνείας του, που θα οδηγήσει σε μια σειρά από δίσκους που άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό την έννοια του καλού σύγχρονου λαϊκού τραγουδιού. Οι συνεργασίες με το Μάριο Τόκα και το Φίλιππο Γράψα ("Η εθνική μας μοναξιά" και "Παρέα με έναν ήλιο") συνδυάζουν τη λαϊκή υφή και συναίσθημα με τη πιο βαθιά έννοια στίχων και τη χρησιμοποίηση λέξεων πιο επιτηδευμένων. Παράλληλα, η απήχηση των τραγουδιών στην κοινωνία και η εμπορική επιτυχία αναδεικνύουν αυτές τις δημιουργίες ως εργαλεία αλλά και συμπτώματα της εξέλιξης της ελληνικής κοινωνίας.
Η πολύ σημαντική συνεργασία με τον Θάνο Μικρούτσικο με τον δίσκο «Στου Αιώνα την Παράγκα», σε στίχους Άλκη Αλκαίου, Κώστα Λαχά, Λίνας Νικολακοπούλου και Γιώργου Κακουλίδη, αποτελεί στροφή του ερμηνευτή σε ακόμα πιο "έντεχνες" διαδρομές, διατηρώντας και πάλι την ταυτότητα του λαϊκού.
Ο Μητροπάνος συνεχίζει στα ίδια μονοπάτια, με τραγούδια των Μικρούτσικου, Κορακάκη, Μουκίδη, Παπαδημητρίου κ.α. στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του 1990 και στις αρχές του 2000. Από τις τελευταίες δουλειές του Θεσσαλού αοιδού, ξεχωρίζει το "Πες μου τ' άληθινά σου σε μουσική Στέφανου Κορκολή και στίχους Ελεάνας Βραχάλη και Νίκου Μωραΐτη, αλλά και η ζωντανή ηχογράφηση "Υπάρχει και το ζεϊμπέκικο", από το πρόγραμμα - ωδή στον εθνικό χορό της Ελλάδας μαζί με τους Θέμη Αδαμαντίδη και Δημήτρη Μπάση, καθώς επίσης και ο δίσκος "Στη Διαπασών", ο οποίος περιέχει 12 λαϊκά τραγούδια και μια μπλουζ μπαλάντα. Από τα τραγούδια του δίσκου ξεχωρίζει το τραγούδι "Η εκδρομή" του Γιάννη Μηλιώκα, το οποίο γράφτηκε για την επιστροφή του ερμηνευτή στη δισκογραφία μετά από ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας.
Η πιο πρόσφατη δισκογραφική δουλειά του Δημήτρη Μητροπάνου, ήταν η ζωντανή ηχογράφηση της συναυλίας του στο Ηρώδειο (Σεπτέμβριος 2009), αποτελούμενη από 2 CD με τον τίτλο "Τα τραγούδια της ζωής μου".
   Το πρωί της 17ης Απριλίου του 2012, ο Μητροπάνος λόγω εμφράγματος μεταφέρεται στο νοσοκομείο Υγεία όπου εξαιτίας του εμφράγματος εμφανίζει πνευμονικό οίδημα, και αφήνει την τελευταία του πνοή.[2]

Αποσυνδεδεμένος dejavu28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #4 στις: 17/04/12, 13:17 »
καλο ταξιδι Δημητρη :'(


Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #5 στις: 17/04/12, 13:45 »
Καλο ταξιδι στου ουρανου τα Κυθηρα,
στον ανθρωπο που με στηριξε με τη φωνη του [χωρις να το μαθει ποτε] στη δυσκολοτερη περιοδο της ζωης μου [Θεσσαλονικη-1976].
GAS-13................Γιωργος
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #6 στις: 17/04/12, 15:00 »
Τοσον καιρο ξεβρακωτος δεν ενιωσα τοσο ασχημα, σημερα ομως μας αποτελιωσε κ αυτο.
Θεος χωρεστον ταλαιπωρηθηκε με την υγεια του ο δολιος.
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #7 στις: 17/04/12, 15:07 »
‎17 Απριλίου 2011 "έσβησε" ο Παπάζογλου 17 Απριλίου 2012 "έσβησε" ο Μητροπάνος. Ά ρε πουτ*** τύχη πως τα φέρνεις..

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #8 στις: 17/04/12, 21:34 »
‎17 Απριλίου 2011 "έσβησε" ο Παπάζογλου 17 Απριλίου 2012 "έσβησε" ο Μητροπάνος. Ά ρε πουτ*** τύχη πως τα φέρνεις..

Και 17 Απριλιου 2008 ο Μαριος Τοκας... :'(

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #9 στις: 18/04/12, 11:13 »
‎17 Απριλίου 2011 "έσβησε" ο Παπάζογλου 17 Απριλίου 2012 "έσβησε" ο Μητροπάνος. Ά ρε πουτ*** τύχη πως τα φέρνεις..

Και 17 Απριλιου 2008 ο Μαριος Τοκας... :'(
Λαθος φιλε μου ο μαριος πεθανε 27

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #10 στις: 18/04/12, 16:56 »
Ναι οντως, απλα καπου το ειχα δει για 17. Το εψαξα ομως και τελικα εχεις δικιο

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #11 στις: 18/04/12, 19:39 »
Κρίμα. Εκπληκτική φωνή, την οποία εκτιμώ πολύ, αν και είναι πολύ μακρυά από τα κύρια ακούσματά μου. Συλληπητήρια στην οικογένειά του.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #12 στις: 18/04/12, 23:29 »
Ας αναπαυθεί εν ειρήνη, κι εγώ όταν τον πρωτοείδα μου έφυγαν τα αυτιά. Μεγαλείο!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος efi037

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ουδεις αναντικαταστατος!
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #13 στις: 27/04/12, 23:50 »
Υπέροχος ερμηνευτής και γνήσια λαική φωνή και προσωπικότητα...
Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει..
Θα λείψει πολύ από τη μουσική σκηνή!
patrinia.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος V_for_vedouza

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't worry... (get stoned) be happy
    • Προφίλ
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #14 στις: 28/04/12, 17:29 »
RIP. το πρωτο τραγουδι του που ακουσα ηταν το για να σε εκδικηθω.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.adovio.com/
Απ: Πεθανε ο Δημητρης Μητροπανος
« Απάντηση #15 στις: 26/05/12, 18:38 »
Hi, He is such a great singer. i specially like him. Its very sad news for all his fan and singers. He was my favorite singer ever.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/02, 13:32
από Κώστας
0 Απαντήσεις
2278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/02, 03:27
από Viennezos
1 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/05, 23:18
από PIPERIA
1 Απαντήσεις
2527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/06, 05:01
από asxhmos
60 Απαντήσεις
17372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/06, 11:23
από DHMHTROS
4 Απαντήσεις
2989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/07, 09:33
από dver
0 Απαντήσεις
1872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/07, 15:28
από Mrs Brightside
0 Απαντήσεις
1775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 23:58
από Mrs Brightside
4 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/15, 13:59
από Pavl0s
0 Απαντήσεις
5225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/17, 01:46
από krios80