Αποστολέας Θέμα: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?  (Αναγνώστηκε 35398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #25 στις: 19/08/05, 22:09 »

δικο σου style.... ετσι το λετε εσεις οι μπασιστες οταν γρατζουνατε το μπασσο?? ;D

Parathrw oti olo mou th les teleutaios giati? Nai diko mas style to leme

ε κουβεντα να γινεται...... ::) ::) ;D
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #26 στις: 19/08/05, 22:55 »
Καπου διαβασα για κιθαριστες της κλασης του Santana οτι ολες και ολες 7 νοτες παιζουν , ναι μεχρι να καταφερεις να τις παιξεις οπως τις παιζουν αυτοι........ εχεις (εχουμε)  καιρο.......  ;)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #27 στις: 19/08/05, 23:12 »
Den einai 7 notes paidia. Yparxoun kai yfeseis kai dieseis......
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #28 στις: 20/08/05, 00:05 »
Μεταξύ πολλών ΄΄μελετάω΄΄(αν είναι σωστή αυτή η έκφραση) περρισότερο κατά καιρούς :

Eric Clapton
Kerry King
Μπάμπη Παπαδόπουλο
SRV
Y.J Malmsteen

Και φυσικά τον Αντώνη (fatses asteies).


Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #29 στις: 20/08/05, 14:24 »
Avril...θέλεις την καρό φουστίτσα;;;Μόνο αν μου παίξεις ένα σόλο με το κλαρίνο... :-*  ;D
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #30 στις: 21/08/05, 12:27 »
Avril...θέλεις την καρό φουστίτσα;;;Μόνο αν μου παίξεις ένα σόλο με το κλαρίνο... :-* ;D
αυτο το παιρνω σαν να μην υπαρχει υπονοουμενο..... :P :P >:(
πλακα πλακα εχω πρεμιερα σημερα! κανουμε συναυλια με 16 τραγουδια(καζικακια εντελως). θα σου αφιερωσω κι ενα ρε κωλοφαρδε!! ;) ;D
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #31 στις: 23/08/05, 12:57 »
Να σαι καλά βρε Avril...με συγκίνησες πάλι.  :'( Κατά βάθος είσαι καλό κορίτσι...Ποιο μου αφιέρωσες; Τώρα με δεσμεύεις να σου αφιερώσω κι εγώ ένα ζωναράδικο στην επόμενη εκδήλωση...Ίσως στις 3 Σεπτεμβρίου στην εμποροπανήγυρι της Κατερίνης...Εμείς θα παίζουμε και από κάτω θα τρώνε σουβλάκια...Οποία καφρίλα!!! :)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Avril

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ακουω avril lavigne!!!!!!! >:(
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #32 στις: 23/08/05, 13:04 »
να σου πω το ξεχασα λιγο.... αλλα για να μην κλαις θα σου αφιερωνα το...χμμμμ "μια αγαπη για το καλοκαιρι"??  ;)
I don't advise a haircut, man. All hairdressers are in the employment of the government. Hair are your aerials. They pick up signals from the cosmos and transmit them directly into the brain. This is the reason bald-headed men are uptight.

Αποσυνδεδεμένος fugue

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #33 στις: 23/08/05, 13:27 »
Mελετώ τους εξης κιθαρίστες: Carruli , Sagreras , Carcassi , Pujol ! ;)

Δηλαδή κάνεις κλασσική και πρέπει μάλιστα να μελετάς και πολλές ώρες. Μου δίνει ιδέα για άλλο θέμα αυτό τώρα, μάλλον θα το ανοίξω, αν δηλαδή μετά από χρόνια μελέτης (δε ξέρω τώρα που είσαι αλλά μάλλον αρχές μέσης) που θα έχεις και δίπλωμα μάλιστα βρεθούμε και σου πω πιάνεις "Ρε μινόρε7ύφεση5" και μετά "Σολ αλτ" θα νομίζεις ότι σου είπα να σταματήσεις μάλλον ε; Ή ακόμα και ένα απλό δίεση9 θα είναι αρκετό για να μπερδέψει ένα διπλωματούχο νέο/α, είναι κρίμα που το σύστημα στα ωδεία είναι έτσι φτιαγμένο που δε μαθαινεις μουσική (αλλά μαθαίνεις παπαγαλία ένα πολύ πολύ μικρό μέρος της μουσικής).

ΥΓ. Μην το πάρεις προσωπικά δεν το λέω για σένα, προς Θεού, απλά μου έδωσες την αφορμή να το πω, να θυμηθώ μόνο να το βάλω και θέμα.

Δεν μπορώ να μιλήσω για την κοπελίτσα αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο...
Οι κλασσικοί συνήθως το ρίχνουν στη μελέτη συγκεκριμένων κομματιών και πολύ πολύ θεωρία! Ειδικά αν θες να προχωράς και να λες ότι πέρασες και τάξεις τότε μαθαίνεις ότι και όλα τα υπόλοιπα παιδάκια, πράγματα αναγκαστικά για την ύλη σου και κομμάτια εξετάσεων! συμφωνώ λοιπόν ότι είναι ελάχιστοι οι κλασσικοί που θα τους πεις να πιάσουν ένα "Ρε μινόρε7ύφεση5" και θα το καταλάβουν...(και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ έξω). Όντως μαθαίνεις παπαγαλία ένα πολύ μικρό μέρος της μουσικής στα ωδεία και αν βέβαια έχεις και  άλλα πράγματα παράλληλα να κάνεις τότε δεν σου μένει και χρόνος να κάνεις κάτι καλύτερο. Δυστυχώς έτσι είναι...

Αποσυνδεδεμένος Elenaki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το τραγούδι είναι απλα...η ΖΩΗ μου ! ! !
    • Προφίλ
    • Pathfinder.gr !
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #34 στις: 23/08/05, 17:50 »
Mελετώ τους εξης κιθαρίστες: Carruli , Sagreras , Carcassi , Pujol ! ;)

Δηλαδή κάνεις κλασσική και πρέπει μάλιστα να μελετάς και πολλές ώρες. Μου δίνει ιδέα για άλλο θέμα αυτό τώρα, μάλλον θα το ανοίξω, αν δηλαδή μετά από χρόνια μελέτης (δε ξέρω τώρα που είσαι αλλά μάλλον αρχές μέσης) που θα έχεις και δίπλωμα μάλιστα βρεθούμε και σου πω πιάνεις "Ρε μινόρε7ύφεση5" και μετά "Σολ αλτ" θα νομίζεις ότι σου είπα να σταματήσεις μάλλον ε; Ή ακόμα και ένα απλό δίεση9 θα είναι αρκετό για να μπερδέψει ένα διπλωματούχο νέο/α, είναι κρίμα που το σύστημα στα ωδεία είναι έτσι φτιαγμένο που δε μαθαινεις μουσική (αλλά μαθαίνεις παπαγαλία ένα πολύ πολύ μικρό μέρος της μουσικής).

ΥΓ. Μην το πάρεις προσωπικά δεν το λέω για σένα, προς Θεού, απλά μου έδωσες την αφορμή να το πω, να θυμηθώ μόνο να το βάλω και θέμα.

Δεν μπορώ να μιλήσω για την κοπελίτσα αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο...
Οι κλασσικοί συνήθως το ρίχνουν στη μελέτη συγκεκριμένων κομματιών και πολύ πολύ θεωρία! Ειδικά αν θες να προχωράς και να λες ότι πέρασες και τάξεις τότε μαθαίνεις ότι και όλα τα υπόλοιπα παιδάκια, πράγματα αναγκαστικά για την ύλη σου και κομμάτια εξετάσεων! συμφωνώ λοιπόν ότι είναι ελάχιστοι οι κλασσικοί που θα τους πεις να πιάσουν ένα "Ρε μινόρε7ύφεση5" και θα το καταλάβουν...(και δεν βγάζω τον εαυτό μου απ έξω). Όντως μαθαίνεις παπαγαλία ένα πολύ μικρό μέρος της μουσικής στα ωδεία και αν βέβαια έχεις και  άλλα πράγματα παράλληλα να κάνεις τότε δεν σου μένει και χρόνος να κάνεις κάτι καλύτερο. Δυστυχώς έτσι είναι...



Στο ωδειο μου εχουμε ενα συγκεκριμενο καθηγητη που μαθαινει και πολλα τραγουδια και δινει και πολυ βαση στη μαθηση τους...Ισα ισα που μου δειχνει συγχορδιες και πολλα αλλα .... Οποτε... ;)
*Μπορεί κάποτε να πάψω να Σ'ΑΓΑΠΩ...Αλλά ποτε δεν θα πάψω να αγαπώ τις μέρες που...Σ'ΑΓΑΠΗΣΑ!
*Θα'θελα ξανά να με θές θα'θελα αέρας να γίνεις,να περνάω τις νύχτες που καίς,το πουκαμισό μου να'νοίγεις!

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #35 στις: 23/08/05, 18:45 »
Eksartatai vre Elenaki...Ti yli exei to wdeio.Gia paradeigma egw phgaina sto dhmotiko wdeio, opou mathainame apokleistika kai mono klassika.Me ton idio daskalo otan ksekinhsa sto sphti, arxhsa na agapaw thn kithara.Omws pisteuw apoluta, oti h meleth klassikwn kommatiwn sth kithara voithaei polu gia th veltiwsh ths texnikis kai ths taxythtas tou aristerou xeriou...
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Elenaki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το τραγούδι είναι απλα...η ΖΩΗ μου ! ! !
    • Προφίλ
    • Pathfinder.gr !
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #36 στις: 23/08/05, 22:16 »
Eksartatai vre Elenaki...Ti yli exei to wdeio.Gia paradeigma egw phgaina sto dhmotiko wdeio, opou mathainame apokleistika kai mono klassika.Me ton idio daskalo otan ksekinhsa sto sphti, arxhsa na agapaw thn kithara.Omws pisteuw apoluta, oti h meleth klassikwn kommatiwn sth kithara voithaei polu gia th veltiwsh ths texnikis kai ths taxythtas tou aristerou xeriou...


Tώρα ... ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ! ! !  ;)
*Μπορεί κάποτε να πάψω να Σ'ΑΓΑΠΩ...Αλλά ποτε δεν θα πάψω να αγαπώ τις μέρες που...Σ'ΑΓΑΠΗΣΑ!
*Θα'θελα ξανά να με θές θα'θελα αέρας να γίνεις,να περνάω τις νύχτες που καίς,το πουκαμισό μου να'νοίγεις!

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #37 στις: 24/08/05, 10:07 »
Ελενάκι, σε λίγα χρόνια θα καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ, είσαι αρκετά μικρή ακόμα, συνέχισε τα μαθήματα όπως τα κάνεις, μεγαλώνοντας θα δεις ότι -αν συνεχίσεις τη μουσική- θα αναγκαστείς να ψαχτείς περισσότερο γιατί η μουσική δεν τελειώνει στο ωδείο, η μουσική αρχίζει στο ωδείο.
Φίλε cuenca η τεχνική στα χέρια (και ανάλογα με το είδος που θέλεις να παίζεις) αναπτύσεται με πολλών ειδών ασκήσεις και η κλασσική δεν είναι ούτε ο μόνος ούτε ο καλύτερος τρόπος ανάπτυξης τεχνικών (αφού είναι πολύ μεγάλες οι διαφορές στις διάφορες τεχνικές μεταξύ κλασσικής και ηλεκτρικής για παράδειγμα). Εγώ επιμένω ότι για κάθε είδος υπάρχουν οι κατάλληλες ασκήσεις και οι κατάλληλες μέθοδοι. Σπάνια κλασσικός παίζει καλή ηλεκτρική, αν μάλιστα δεν έχει κάνει και μαθήματα -έστω και μόνος του- ούτε ήχο δε μπορεί να βγάλει, του φαίνεται άλλο όργανο (που είναι άλλο όργανο δηλαδή).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Elenaki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το τραγούδι είναι απλα...η ΖΩΗ μου ! ! !
    • Προφίλ
    • Pathfinder.gr !
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #38 στις: 24/08/05, 16:06 »
μεγαλώνοντας θα δεις ότι θα αναγκαστείς να ψαχτείς περισσότερο γιατί η μουσική δεν τελειώνει στο ωδείο, η μουσική αρχίζει στο ωδείο.


Δεν σε πολυκαταλαβαινω ... ??? θα αναγκαστω? εγω παντως πιστευω πως το ωδειο μου δινει παρα πολλα καλα πραγματα και δεν εχει κανενα αρνητικο... εννοειτε οτι μετα απο το ωδειο καλλιεργω αλλιως αυτα που εμαθα(αν θελω) ... ;)
*Μπορεί κάποτε να πάψω να Σ'ΑΓΑΠΩ...Αλλά ποτε δεν θα πάψω να αγαπώ τις μέρες που...Σ'ΑΓΑΠΗΣΑ!
*Θα'θελα ξανά να με θές θα'θελα αέρας να γίνεις,να περνάω τις νύχτες που καίς,το πουκαμισό μου να'νοίγεις!

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #39 στις: 24/08/05, 16:14 »
οπα ρε παιδια, σορι που θα σας τη σπάσω, αλλά εγω 9 χρόνια στο ωδείο, με λίγο σπρώξιμο έμαθα και modes και πεντατονικές, chord construction και όλο το πακέτο.... φυσικά μπορεί η καθηγήτρια μου ναταν μεταλλαγμένη....  ;D ;D ;D ... τωρα που το σκέφτομαι, όταν έπαιζε φλαμέγκο έβγαζε αστραπές απ τον κώλο.... έτσι εξηγείται.... Σοβαρα guys, αμα στο ωδείο πετύχεισ δάσκαλο που να ζεί στον ίδιο αιώνα, και στον ίδιο πλανήτη, άμα έχεις όρεξη να ρωτάς και να μαθαίνεις, κερδίζεις πολλά.......btw ψάξτε τον Lobos. Ο τύπος κάνει τους τζαζίστες να φαίνονται παιδάκια. πραγματικά, ιδιοφυής σύνθεση, 3 μέρες έφαγα να βάλω ονόματα σε όλες τις συγχορδίες που χρησιμοποιεί σε ένα πρελούδιο.
όσο για το πραγματικό θέμα, τώρα τελευταία μελετώ κυρίως stevie ray vaughan, blackmore kai.... tremonti! τι γελατε ρε? τα νεα κοματια των alter bridge είναι ζόρικα!!!
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #40 στις: 26/08/05, 13:37 »
Κοίτα Αντώνη...μάλλον εξαρτάται και από το είδος μουσικής που μελετάς.Ας πούμε, πιστεύω ότι η τζαζ, επειδή είναι κοντά αρκετά στην κλασσική, βοηθάει...ειδικά αν κάποιος παίζει με τα δάχτυλα.Δεν ξέρω αν ασχολήθηκες καθόλου, αλλά εάν παρατηρήσεις κάποια κλασικά κομμάτια, όπως το Lagrima θα δεις εκτός από ομοιότητες με τζαζ, και πολλές μα πολλές συγγχορδίες.Και καλά...δεν λέω ότι το να μελετάς που και που κλασική, είναι Η εξάσκηση, αλλά είναι μια καλή εξάσκηση στην τεχνική.Και σίγουρα ένας κλασικός δεν μπορεί να παίξει την κιθάρα που θα παίξει ένας που ξεκίνησε ηλεκτρική από την αρχή, με δάσκαλο.Εδώ όμως να προσθέσω ότι παίζουν ρόλο και τα ακούσματα του καθενός...σωστά;
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

Αποσυνδεδεμένος Elenaki_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το τραγούδι είναι απλα...η ΖΩΗ μου ! ! !
    • Προφίλ
    • Pathfinder.gr !
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #41 στις: 01/09/05, 16:35 »
Κοίτα Αντώνη...μάλλον εξαρτάται και από το είδος μουσικής που μελετάς.Ας πούμε, πιστεύω ότι η τζαζ, επειδή είναι κοντά αρκετά στην κλασσική, βοηθάει...ειδικά αν κάποιος παίζει με τα δάχτυλα.Δεν ξέρω αν ασχολήθηκες καθόλου, αλλά εάν παρατηρήσεις κάποια κλασικά κομμάτια, όπως το Lagrima θα δεις εκτός από ομοιότητες με τζαζ, και πολλές μα πολλές συγγχορδίες.Και καλά...δεν λέω ότι το να μελετάς που και που κλασική, είναι Η εξάσκηση, αλλά είναι μια καλή εξάσκηση στην τεχνική.Και σίγουρα ένας κλασικός δεν μπορεί να παίξει την κιθάρα που θα παίξει ένας που ξεκίνησε ηλεκτρική από την αρχή, με δάσκαλο.Εδώ όμως να προσθέσω ότι παίζουν ρόλο και τα ακούσματα του καθενός...σωστά;



 ;) ;) ;)
*Μπορεί κάποτε να πάψω να Σ'ΑΓΑΠΩ...Αλλά ποτε δεν θα πάψω να αγαπώ τις μέρες που...Σ'ΑΓΑΠΗΣΑ!
*Θα'θελα ξανά να με θές θα'θελα αέρας να γίνεις,να περνάω τις νύχτες που καίς,το πουκαμισό μου να'νοίγεις!

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #42 στις: 01/09/05, 17:25 »
Τα ακούσματα πολύ σωστά. Είναι από τα βασικότερα. Πάντως (και δεν υπάρχει λόγος να το κουράζουμε) άλλο όργανο είναι η κλασσική και άλλο η ηλεκτρική-ακουστική και αναφέρομαι στην εκμάνθυνση του οργάνου. Αν τώρα ένας "τελειωμένος" ή φτασμένος κιθαρίστας μπορεί να πειραματιστεί μετά είναι άλλο θέμα. Αλλά ο κλασσικός μαθαίνει κλασσική και ο ηλεκτρικός ηλεκτρική. Και μαθαίνουν τελείως διαφορετικά πράγματα (έ, κάποια εμπειρία έχω και εγώ που ασχολούμαι με την κιθάρα 24 χρόνια). Καλή μελέτη παιδιά.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #43 στις: 02/09/05, 00:24 »
Αντώνη βρίσκω ότι έχεις...δίκιο, και σαν παλιότερος που είσαι, έχεις ακριβώς τα διπλάσια χρόνια, υποκλίνομαι στην παλαιότητα σου... ;)
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #44 στις: 29/06/06, 21:39 »
Satriani, C.C.De Ville, Rory Gallagher, Vernon Reid

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #45 στις: 02/07/06, 18:51 »
Fingerstyle ακουστική κιθάρα: Tim Sparks "Bach-n-Aliya" από το άλμπουμ Guitar Bazaar. Μια βδομάδα τώρα και με τυρρανά. Αλλά αξίζει τον κόπο. Τρελό κομμάτι !!! Επίσης Ed Gerhard "Maria Elena". Για όποιον πιάνουν τα δάχτυλα του τα προτείνω ανεπιφύλακτα!

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #46 στις: 17/08/06, 00:51 »
ξεκινησα να μαθαινω με τον Ace frehley(kiss),μετα περασα στον Ritchie sambora(bon jovi),μετα Gary moore και τον τελευταιο χρονο Malmsteen.
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος wild child

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • some things are meant to live forever...
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #47 στις: 20/09/06, 20:42 »
ξεκίνησα με τον ace frehley μετά yngwie malmsteen, randy rhoads,zakk wylde, slash  :)
I PLEDGE ALLEGIANCE TO THE STATE OF ROCK 'N' ROLL...

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #48 στις: 20/09/06, 22:03 »
ξεκίνησα με τον ace frehley μετά yngwie malmsteen, randy rhoads,zakk wylde, slash  :)

τωρα μαριλιζα το ξεφτιλησες...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος wild child

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • some things are meant to live forever...
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ποιον/ιους Κιθαριστα/στες Μελετατε ?
« Απάντηση #49 στις: 20/09/06, 23:06 »
τι ξεφτίλησα ρε συ? ???
I PLEDGE ALLEGIANCE TO THE STATE OF ROCK 'N' ROLL...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/07, 15:30
από verdict94
13 Απαντήσεις
6797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
6 Απαντήσεις
4150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
7 Απαντήσεις
3759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 21:52
από MiXoLydian
0 Απαντήσεις
1660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 08:27
από ivikos
0 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/10, 13:08
από Lefteris_Delirium
18 Απαντήσεις
6890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/10, 02:03
από Skyliner
7 Απαντήσεις
3256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
3 Απαντήσεις
5444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/13, 16:45
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
9978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/14, 12:09
από mad_nassos