Αποστολέας Θέμα: Amon Amarth - 14/2 @ Fuzz, Αθήνα + 15/2 @ Principal, Θεσσαλονίκη  (Αναγνώστηκε 5451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 2009 - Fuzz Club, Aθήνα

Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2009 - Principal Club Theatre, Θεσσαλονίκη


Οι Vikings επιστρέφουν! Μέσα στον κρύο χειμώνα και ανήμερα της εορτής ενός άγιου της αγάπης, ένα τσούρμο Σουηδών πολεμιστών παρκάρουν το Drakkar τους στη Λεωφόρο Βουλιαγμένης και εισβάλουν στο Fuzz club για να μας κατακτήσουν όλους!

Αν και πήραν το ονομά τους από το μυθικό βουνό στην τριλογία του Άρχοντα Των Δακτυλιδιών, του J.R.R. Tolkien, όπου κατοικούσε ο Sauron και όπου ο Froddo κατέληξε για να καταστρέψει το δακτυλίδι, οι Amon Amarth δεν έχουν καμία σχέση με hobbits, elves και λοιπά πλάσματα...

Η επέλαση τους ξεκίνησε το 1988 όταν ακόμα λεγόντουσαν Scum. Με την προσθήκη του Johan Hegg στα φωνητικά, του οποίου η χαρακτηριστική γενιάδα τον κάνει αφ’ ενός εύκολα αναγνωρίσιμο και αφ’ εταίρου τον ζεσταίνει όταν οδηγεί την νταλίκα του στον παγωμένο Βορρά, αλλάζουν το όνομα τους σε Amon Amarth , αλλάζοντας παράλληλα και την θεματολογία τους. Με το demo τους "Thor Arise" να είναι η πρώτη τους κατάθεση, με στίχους που πραγματεύονται την Νορβηγική μυθολογία και την ζωή των Βίκινγκ, η μπάντα αρχίζει την άνοδο της στον metal κόσμο. Το επόμενο demo με τίτλο "The Arrival of the Fimbul Winter" το 1994, πουλάει και τα 1000 αντίτυπα του σε λιγότερο από 12 ώρες και τους οδηγεί σε συμβόλαιο με την Pulverised Records. Η κυκλοφορία του MCD "Sorrow Throughout the Nine Worlds" γνωρίζει ακόμα μεγαλύτερη επιτυχία, αφού και οι 6000 κόπιες εξαντλούνται και αυτό με την σειρά του τους αποφέρει συμβόλαιο με την Metal Blade, με την οποία έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα 7 άλμπουμ και 1 DVD, που το εξώφυλλό του αποτελεί και το artwork για την αφίσα της συναυλίας , το οποίο έγινε χρυσό στις ΗΠΑ. Αυτό που οι προγονοί τους δεν κατάφεραν το 986 μ.Χ, το να κατακτήσουν δηλαδή την Αμερική, το κατάφεραν οι Amon Amarth μιά χιλετία σχεδόν μετά.

Και τώρα στις 14 Φεβρουαρίου οι Βίκινγκς έρχονται για μάς...

Την συναυλία ανοίγουν οι πολλά υποσχόμενοι Heathendom, των οποίων το ντεμπούτο "Nescience" γνωρίζει διθυραμβικές κριτικές από τα απανταχού έντυπα του σκληρού ήχου. Το μοναδικό τους μείγμα από power και doom metal θα είναι η καλύτερη αρχή στη «μάχη» που θα επακολουθήσει.

Η προπώληση των εισιτηρίων έχει ήδη αρχίσει και σημεία προπώλησης είναι το Public, το Tickethouse και on-line στο www.ticketpro.gr. Τιμή εισιτηρίου: 30 €. Ώρα έναρξης: 21.00


Πηγη: www.anosi.gr

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Τρομερό γκρουπ!!

Αλλά δεν μπορώ να μην το σχολιάσω.....του Αγ. Βαλεντίνου συναυλία Amon Amarth????????
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Όπως είπε μία φίλη μου: "φέτος it's not Valentine's- it's Vicking-tine's Day!"  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αθηνα με τα τυχερα σου! κριμα δεν μπορω να την κανω και εγω.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Για Θεσσαλονίκη: Λίγος σχετικά κόσμος, άθλιο πιτ, αλλά η συναυλία γά***σε και οι Amarth γουστάρανε τρελλά! Αυτό έχει σημασία ;)
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Στην Αθήνα και το Fuzz γεμάτο και οι Amon σπείρανε, παροτρυνόμενοι κατά μεγάλο βαθμό από τον κόσμο... Μέχρι και τύπους με κράνη Βίκινγκ και σφυριά αλά Thor είδα...  ;D

Και οι επικές ατάκες του Johan Hegg μας έστειλαν... Ειδικά αυτή στο Pursuit Of Vikings ήταν η πιο έξυπνη ατάκα που έχω ακούσει από τραγουδιστή ever...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος fake7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/thebbsea
    • Προφίλ
    • The Brightly Shining Sea
Στην Αθήνα και το Fuzz γεμάτο και οι Amon σπείρανε, παροτρυνόμενοι κατά μεγάλο βαθμό από τον κόσμο... Μέχρι και τύπους με κράνη Βίκινγκ και σφυριά αλά Thor είδα...  ;D

Και οι επικές ατάκες του Johan Hegg μας έστειλαν... Ειδικά αυτή στο Pursuit Of Vikings ήταν η πιο έξυπνη ατάκα που έχω ακούσει από τραγουδιστή ever...


για πεστην
Life is not a rehearsal. All he has is the one chance to get it right.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Δε ξέρω αν είπε το ίδιο στην Αθήνα πάντως εδώ μας ζήτησε να τραγουδήσουμε κι όταν είδε ότι δε ξέρανε πολλοί το συγκεκριμενο κουπλέ είπε : ''It doesnt't matter if you don't know the lyrics. It's fu****ing death metal, no one will know the difference''. ;D ;D
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Δε ξέρω αν είπε το ίδιο στην Αθήνα πάντως εδώ μας ζήτησε να τραγουδήσουμε κι όταν είδε ότι δε ξέρανε πολλοί το συγκεκριμενο κουπλέ είπε : ''It doesnt't matter if you don't know the lyrics. It's fu****ing death metal, no one will know the difference''. ;D ;D
:roll :roll :roll

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Δε ξέρω αν είπε το ίδιο στην Αθήνα πάντως εδώ μας ζήτησε να τραγουδήσουμε κι όταν είδε ότι δε ξέρανε πολλοί το συγκεκριμενο κουπλέ είπε : ''It doesnt't matter if you don't know the lyrics. It's fu****ing death metal, no one will know the difference''. ;D ;D

σωστος εγω δεν μαθαινω ποτε τα lyrics  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Δε ξέρω αν είπε το ίδιο στην Αθήνα πάντως εδώ μας ζήτησε να τραγουδήσουμε κι όταν είδε ότι δε ξέρανε πολλοί το συγκεκριμενο κουπλέ είπε : ''It doesnt't matter if you don't know the lyrics. It's fu****ing death metal, no one will know the difference''. ;D ;D


axaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa τα σπασε........

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Δε ξέρω αν είπε το ίδιο στην Αθήνα πάντως εδώ μας ζήτησε να τραγουδήσουμε κι όταν είδε ότι δε ξέρανε πολλοί το συγκεκριμενο κουπλέ είπε : ''It doesnt't matter if you don't know the lyrics. It's fu****ing death metal, no one will know the difference''. ;D ;D

Αυτό ήτανε...

Οι Αθηναίοι όμως είχαμε και την "τιμή" να τον ακούσουμε να λέει μια έκφραση που το έμαθε ένας "σοφός Έλληνας" (δικά του λόγια, όχι δικά μου) με την ευκαιρία του Αγ. Βαλεντίνου...

Με καθως πρέπει λεξιλόγιο: "Υψηλό αιδοίο, περήφανη συνουσία"  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 18:33
από Agar-agar
25 Απαντήσεις
10504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/07, 17:22
από eleos* (Βάλια πια....)
25 Απαντήσεις
9559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 23:36
από eleos* (Βάλια πια....)
37 Απαντήσεις
12270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 00:20
από Vamptessa
55 Απαντήσεις
19802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 23:24
από profsokin
24 Απαντήσεις
7870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/10, 13:45
από Arg0
4 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 13:09
από dio21
19 Απαντήσεις
8203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/11, 15:45
από s.s.
0 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 15:52
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 13:51
από el enano