Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 448397 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1175 στις: 24/03/11, 17:46 »
http://www.youtube.com/watch?v=Pgb71Hxi8hE

Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα ας κανει τον κοπο να το δει ολο. Ισως λυθουν καποιες αποριες και επιστρεψουμε στην συζητηση.



ξεκίνησα να το βλέπω και με έχει "πιάσει" απ'τα πρώτα λεπτά....
τα υπόλοιπα το βράδυ....

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1176 στις: 24/03/11, 18:27 »
Επιπρόσθετα σε λίγο καιρό βγαίνει και αυτό:http://www.debtocracy.gr/
Πρόκειται για ανεξάρτητη παραγωγή η οποία χρηματοδοτήθηκε από προσφορές μέσω paypal κλπ.
Μέχρι στιγμής στα αυτιά μου έχουν φτάσει τα καλύτερα για το συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1177 στις: 24/03/11, 21:15 »
Παρέμβαση στο ευρωκοινοβούλιο κατα τη διάρκεια προβολής για τη μάχη του μαραθώνα:

Προσέξτε πως ενώ η Μπατζέλη καθ'όλη τη διάρκεια της ομιλίας του τον ειρωνεύεται λέγοντας του "μπράβο,μπράβο",στο τέλος του διευκρίνίζει πόσο δημοκρατικά τον άκουσαν.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1178 στις: 25/03/11, 00:01 »
Johnie, αν με την επιστροφή στην δραχμή άλλαξει ως δια μαγείας το δημόσιο σύστημα διοίκησης και από μπουρδέλο γίνει Θιβετιανό μοναστήρι, τότε να επιστρέψουμε βρε αδερφέ!


Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1179 στις: 25/03/11, 00:27 »
Pappou καταλαβαινεις νομιζω (το λεει και ο ομιλητης) οτι το θεμα του πως λειτουργει το δημοσιο, ο ιδιωτικος τομεας, πως εφαρμοζονται οι νομοι κτλ, ειναι κατι ανεξαρτητο απο τα υπολοιπα που ετσι κι αλλιως πρεπει να γινει.
Αλλα φυσικα αλλο αυτο (αξιοκρατια, σωστη λειτουργια, σωστες προσληψεις, ελεγχος κτλ) και αλλο οι μειωσεις μισθων (αρχιζοντας απο το δημοσιο και πηγαινοντας μετα παντου).
Συμφωνω οτι πρεπει να καταπολεμηθει οτιδηποτε δεν λειτουργει προς ωφελος του πολιτη και του λαου, αλλα εχει τεραστια σημασια το πως θα γινει αυτο και με ποιο σκοπο θα γινει αυτο.
Κατι ακουσα επισης για 2000 αγροτικους συνεταιρισμους οτι πανε για φουντο, ισχυει κατι τετοιο;
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/11, 11:39 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1180 στις: 25/03/11, 12:10 »
ας δούμε όλοι το βίντεο του Darko γιατί έχει μέσα υλικό να συζητάμε για μέρες....
μιλάει για πολλά σοβαρά και "χοντρά" ζητήματα

επείδή είναι μεγάλο το βλέπω λίγο λίγο όποτε προλαβαίνω...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1181 στις: 25/03/11, 13:16 »

Κατι ακουσα επισης για 2000 αγροτικους συνεταιρισμους οτι πανε για φουντο, ισχυει κατι τετοιο;
Kατσε γιατι υπαρχει και το ας προσεχαν μιας και ολοι λιγο πολυ ξερουμε το πανηγυρι καποιων στους συναιτερισμους που αμφιβαλω αν ειναι αγροτες πλεον
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1182 στις: 25/03/11, 23:14 »
johnie, καταλαβαίνεις νομίζω ότι όλοι αυτοί οι περίεργοι που προτείνουν λύσεις όπως επιστροφή στην δραχμή, άρνηση πληρωμών κλπ αναφέρονται σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο υπολογισμών, όπου εκεί η διοίκηση είναι ιδανική, οι συσχετισμοί των συμφερόντων είναι ιδεατοί και αγνοί, το διεθνές περιβάλλον είναι αθώο και οι εξισώσεις ακολουθούν μιά στερεότυπη μορφή χωρίς παρεκλίσεις.

Μα αν ίσχυαν αυτά τότε είτε στο ευρώ είτε στην δραχμή είτε στον σοσιαλισμό είτε στον καπιταλισμό είτε στην κόλαση να είμασταν δεν θα είχαμε πρόβλημα. Το ζητούμενο είναι λύσεις για την πραγματικότητα που έχουμε και όχι λόγια. Διότι με τα λόγια χτίζει ο οποιοσδήποτε σταθερότατα κτήρια στην άμμο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1183 στις: 26/03/11, 00:27 »
Έλα παππούκα! Μιας και δεν γνωρίζω καλά Ιστορία, μήπως μπορείς να μας πεις, για το μακρινό ή κοντινό μας παρελθόν ? Δηλαδή, όταν κάποτε, η κατάσταση ήτανε παρόμοια με το σημερινό -ρδέλο, πως ξε-ρδελιαζότανε ? Να ξέρουμε ας πούμε και 2-3 πραγματικές παρελθοντικές περιπτώσεις που προσεφέρθηκεν λύση.
 
Βέβαια είναι γνωστό, πως αρκετές αήτητες αυτοκρατορίες που μιλούσαν με έργα και όχι με λόγια, υπήρξανε στην άμμο παλάτια και ποιος το φανταζότανε.

 
Όσο για τους εδώ ηλικιωμένους, δεν είναι τόσο ο πόλεμος που περιμένουν, αλλά η πείνα και η στέρηση που ζήσανε κάποτε. Μάλιστα θεωρούνε πολύ πιο δύσκολη τη σημερινή κατάσταση! Μην Ευχαριστάς λέμε! Να χαίρεσαι όμως.Βέβαια όταν λέω τόπο βάζω και τους ανθρώπους παρέα, είμαστε πολλοί και καθόλου διακριτικοί, για να κάνω τα στραβά μάτια.
 
Το θέμα είναι να βρείτε, όχι μόνο για τους αγροτικούς συνεταιρισμούς, αλλά γενικότερα, το νούμερο όσων δεν πάνε ή δεν έχουνε πάει ήδη για φούντο. Το έχουν δημοσιεύσει κάπου ? Στην εφορία πάντως, η ουρά για τις επιχειρήσεις που κλείνουνε, ανταγωνίζεται το μήκος του Σινικού Τείχους.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1184 στις: 26/03/11, 00:47 »
To βιντεο δεν το βαλα μονο για τις λυσεις που προτεινονται, αλλα κυριως για να εχουν οσοι το δουν υποψην τους τι πραγματικα περιλαμβανει το μνημονιο, το ξαναμανανεθωρημενο μνημονιο και τα συμφωνα για το € για το οποιο τοσο ευτυχης ειναι η κυβερνηση ΓΑΠ.
Και για να μην ξεχνιομαστε, ολα οσα παιρνουν απο εμας πανς για να πληρωσουμε τους τοκους των ληστρικων δανειων που παιρνουμε συνεχως για να ξεπληρωσουμε παλαιοτερα δανεια και ταυτοχρονα να σπρωχνουμε 30δισ στις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τραπεζες, οι οποιες δεν διαθετουν το ρευστο στην αγορα, αλλα το κρατανε για δυσκολες μερες ή ακομα καλυτερα το χρησιμοποιουν για βγαλουν κι αυτες κατι τι τωρα που γινεται παρτυ με τα ψοφιμια των χωρων που δυαλυονται.
Εαν οι τραπεζες δεν κρατικοποιηθουν πληρως, δεν βλεπω ουτε την λογικη ουτε την ηθικη στο να δινουμε χρημα σε ιδιωτες για να μην κανουν απολυτως τιποτα με αυτο, την στιγμη ειδικα που ανθρωποι πεινανε, συνταξιουχοι δεν εχουν να ζησουν, η ανεργια καλπαζει, το κοινωνικο κρατος καταρρεει και κατα τα αλλα, με το δικο μας αιμα ταϊζουνε αυτα τα σιχαμενα τσιμπουρια του πλανητη, τις τραπεζες και τα συμφεροντα τους.
Οσο εχουν ιδιωτες το δικαιωμα να κυκλοφορουν χρημα και να το διαχειριζονται, αποκλειεται να εχει καποια χωρα την δυνατοτητα να ελεγξει την οικονομια της, την πολιτικη της, το κρατος το ιδιο.
Οι κυριοι που κυβερνουν τοσα χρονια, εξυπηρετησαν ΠΑΝΤΑ τα συμφεροντα του κεφαλαιου, των τραπεζων και γενικοτερα των αφεντικων τους και ΠΟΤΕ τα συμφεροντα του τοπου και του λαου.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1185 στις: 26/03/11, 17:21 »
Έλα παππούκα! Μιας και δεν γνωρίζω καλά Ιστορία, μήπως μπορείς να μας πεις, για το μακρινό ή κοντινό μας παρελθόν ? Δηλαδή, όταν κάποτε, η κατάσταση ήτανε παρόμοια με το σημερινό -ρδέλο, πως ξε-ρδελιαζότανε ? Να ξέρουμε ας πούμε και 2-3 πραγματικές παρελθοντικές περιπτώσεις που προσεφέρθηκεν λύση.
 

Γι αυτό έλεγα και λέω πως είναι απολύτως απαραίτητο ένα κρυφό σχολείο!

Δεν θα χρησιμοποιήσεις το μακρινό ή το εγγύτερο παρελθόν μας για να μάθεις Χόλι. Θα χρησιμοποιήσεις το παρελθόν χωρών που ήταν μπουρδέλα σαν κι εμάς και ξεμπουρδελιαστήκανε. Πχ. Γερμανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία... αυτοί πως τα καταφέρανε?

Δεν χρειάζεται δηλ να μαθαίνεις στα παιδάκια ότι ο Παπαφλέσας πολέμησε στο Μανιάκι τον Ιμπραήμ όταν ο Κολοκοτρώνης ήταν φυλακή και αν δεν ξέρουν την ακριβή ημερομηνία της μάχης να τα αφήνεις στην ίδια τάξη. Μάθε τα με ποιές κοινωνικές και πολιτικές διεργασίες σύγχρονα κράτη κατάφεραν να γίνουν ευνομούμενα. Αυτό θα πει Ιστορία!!!

Johnie, μπορεί θαυμάσια κάποιος να εξυπηρετεί και τα συμφέροντα του κεφαλαίου και τα συμφέροντα του λαού ταυτοχρόνως. Να σου θυμίσω: Καποδίστριας, Βενιζέλος, Ερντογάν.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1186 στις: 27/03/11, 17:58 »
Παράθεση
Μάθε τα με ποιές κοινωνικές και πολιτικές διεργασίες σύγχρονα κράτη κατάφεραν να γίνουν ευνομούμενα. Αυτό θα πει Ιστορία!!!
Kαι στη τελικη μαθε τα τους μηχανισμους που οι Γερμανιες χρησιμοποιησαν και χρησιμοποιουν στις περιεφερειες τους για να κανουν τους νταβατζηδες οχι με τα οπλα πλεον.Και ας τα να κανουν τις επιλογες τους..Ε ε?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1187 στις: 28/03/11, 21:23 »
http://wp.me/s1pa1c-32994
Johnnie αν θες διαβασε το παραπανω αρθρο..Μιλαει για τις παγιδες του λογιστικου ελεγχου τουλαχιστον με τον τροπο που προτεινεται αυτη τη στιγμη απο Σακοραφες και σια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1188 στις: 29/03/11, 10:12 »

Οι αδυναμες δραχμες δεν ειναι λυση αδερφια. Αμεση επιστροφη στα ισχυρα Ταλαντα.



Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1189 στις: 29/03/11, 11:22 »
Ειμαι  με την μερια των αντιδραστικων βεβαιως-αυτους τους βρωμιαρηδες που  μιλανε για λογιστικους ελεγχους,αρνηση πληρωμων ,αντισταση σε καθε  ειδους περεταιρω υποβαθμισης των ζωων μας οποιο και αν ειναι το  αποτελεσμα κλπ..

Θα σας παρακαλούσα να μελετήσετε σοβαρά το πολιτικό πρόβλημα της χώρας μας. Είναι καιρός να μάθουμε να προσεγγίζουμε σφαιρικά και αντικειμενικά τα τεκτενόμενα στηριζόμενοι σε προσωπική μελέτη, θέση ερωτημάτων και έρευνα. Από εκεί πρέπει να αρχίσει και ο μετασχηματισμός της χώρας.

Δεν είναι δυνατόν την μια μέρα να υπεραμυνόμαστε των λογιστικών ελέγχων, ως αριστεροί, και την αμέσως επόμενη να τους βρίσκουμε υποβολιμιαίους από σκοτεινά κέντρα, πάλι ως αριστεροί! Δείχνει ότι είμεθα φερόμενοι λόγων και όχι φέροντες λόγο. Μια "έξυπνη" βόμβα που κάθε καινούριο πυροτέχνημα της αλλάζει και προσανατολισμό...

Μονόχειρα, προς στιγμήν έχουμε επιστρέψει στο "φέσι", ένα παρανόμισμα που χρησιμοποιείται εδώ και μια δεκαετία!

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1190 στις: 29/03/11, 12:53 »
Ειμαι  με την μερια των αντιδραστικων βεβαιως-αυτους τους βρωμιαρηδες που  μιλανε για λογιστικους ελεγχους,αρνηση πληρωμων ,αντισταση σε καθε  ειδους περεταιρω υποβαθμισης των ζωων μας οποιο και αν ειναι το  αποτελεσμα κλπ..

Θα σας παρακαλούσα να μελετήσετε σοβαρά το πολιτικό πρόβλημα της χώρας μας. Είναι καιρός να μάθουμε να προσεγγίζουμε σφαιρικά και αντικειμενικά τα τεκτενόμενα στηριζόμενοι σε προσωπική μελέτη, θέση ερωτημάτων και έρευνα. Από εκεί πρέπει να αρχίσει και ο μετασχηματισμός της χώρας.

Δεν είναι δυνατόν την μια μέρα να υπεραμυνόμαστε των λογιστικών ελέγχων, ως αριστεροί, και την αμέσως επόμενη να τους βρίσκουμε υποβολιμιαίους από σκοτεινά κέντρα, πάλι ως αριστεροί! Δείχνει ότι είμεθα φερόμενοι λόγων και όχι φέροντες λόγο. Μια "έξυπνη" βόμβα που κάθε καινούριο πυροτέχνημα της αλλάζει και προσανατολισμό...

Μονόχειρα, προς στιγμήν έχουμε επιστρέψει στο "φέσι", ένα παρανόμισμα που χρησιμοποιείται εδώ και μια δεκαετία!

Και εγω πιστευω οτι το φεσ(ι), το μπαχτσισ(ι), το πεσκεσ(ι), το βερεσεδ(ι), το παζαρ(ι), το τεφτερ(ι) κλπ ειναι νομισματικα εργαλεια ( ! ),   συνηθειες και παραδοσεις γενεων πολυ πιο οικειες στον Ελληνα απο οσο θελει να πιστευει. Και σιγουρα πιο κοντα του απο οτι το Σπαρτιατικο ταλαντο και η Αθηναικη δραχμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/11, 12:59 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1191 στις: 29/03/11, 14:57 »
Ειμαι  με την μερια των αντιδραστικων βεβαιως-αυτους τους βρωμιαρηδες που  μιλανε για λογιστικους ελεγχους,αρνηση πληρωμων ,αντισταση σε καθε  ειδους περεταιρω υποβαθμισης των ζωων μας οποιο και αν ειναι το  αποτελεσμα κλπ..

Θα σας παρακαλούσα να μελετήσετε σοβαρά το πολιτικό πρόβλημα της χώρας μας. Είναι καιρός να μάθουμε να προσεγγίζουμε σφαιρικά και αντικειμενικά τα τεκτενόμενα στηριζόμενοι σε προσωπική μελέτη, θέση ερωτημάτων και έρευνα. Από εκεί πρέπει να αρχίσει και ο μετασχηματισμός της χώρας.

Δεν είναι δυνατόν την μια μέρα να υπεραμυνόμαστε των λογιστικών ελέγχων, ως αριστεροί, και την αμέσως επόμενη να τους βρίσκουμε υποβολιμιαίους από σκοτεινά κέντρα, πάλι ως αριστεροί! Δείχνει ότι είμεθα φερόμενοι λόγων και όχι φέροντες λόγο. Μια "έξυπνη" βόμβα που κάθε καινούριο πυροτέχνημα της αλλάζει και προσανατολισμό...

Μονόχειρα, προς στιγμήν έχουμε επιστρέψει στο "φέσι", ένα παρανόμισμα που χρησιμοποιείται εδώ και μια δεκαετία!
Oπα οπα..Καινουριο ποιηματακι..
Οσοι ξερουν την απολυτοι αληθεια μπορουν αν την εφαρμοσουν και ας αφησουν ολους τους υπολοιπους ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1192 στις: 29/03/11, 15:53 »
Oπα οπα..Καινουριο ποιηματακι..
Οσοι ξερουν την απολυτοι αληθεια μπορουν αν την εφαρμοσουν και ας αφησουν ολους τους υπολοιπους ;D

Μην αγχώνεσαι. Κάνεις ορθογραφικά λάθη.

Κλασσικό μεταμοντέρνο ψευτοαριστερό αντεπιχείρημα. (απόλυτα προβλέψιμο, δεν μπορώ να κερδίζω άλλα στοιχήματα, φτάνειιιιιιι!!!):
"Χθες ήμουν άλλος άνθρωπος, σήμερα είμαι ένας καινούριος διότι έμαθα κάτι καινούριο. Οπότε τα σφάλματα του παρελθόντος και η αλλαγή προσανατολισμού δεν εγγράφονται στα μειονεκτήματά μου ούτε θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη (να παραδεχθώ δηλ ότι έχω την ίδια γνώμη με όσους κατηγορούσα, διαφορετική απ' αυτήν που πρέσβευα ως τώρα) για οτιδήποτε".
Όμως έτσι μάτια μου καταρακώνεται ο λόγος. Δεν έχει απολύτως καμμιά αξία η γνώμη πλέον.

Και όταν δεν έχει αξία η γνώμη καταστρέφεται η δημοκρατία. Μην ψάχνετε λοιπόν να βρείτε ποιός οδηγεί σε απώλεια της "εθνικής κυριαρχίας". Έχει απωλεστεί εδώ και καιρό.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1193 στις: 29/03/11, 16:22 »
Kαλες οι φιλοσοφιες κτλ, αλλα τοσο καιρο που γραφουμε εδω μεσα, θα θελα να ακουσω πρτασεις για το τι πρεπει να γινει με το χρεος (αν πρεπει να αναγνωριστει, αν πρεπει να πληρωθει, απο ποιους, πως, ποτε) και για το τι πρεπει να γινει για την αναπτυξη, απασχοληση και ολα τα αλλα καιρια θεματα.
Καποιοι προτεινουν καποιες λυσεις, δικες τους, αντιγραμμενες απο αλλου...
Αλλοι αντιτιθενται σε αυτες τις λυσεις για τους Χ,Ψ λογους (συνηθως βεβαια χωρις σοβαρα επιχειρηματα).
Αλλα εγω θα θελα να ακουσω αυτους που ολα τα καταδικαζουν και που θεωρουν οτι οι λυσεις που προτεινονται ειναι αστοχες, να προτεινουν λυσεις ρυθμισης/διαγραφης/πληρωμης κτλ, λυσεις αναπτυξης για ΟΛΟΥΣ (και οχι μονο πχ για τους αγροτες και συνεταιρισμους κτλ), λυσεις για το πως θα ξαναερθουμε σε επαφη με την ηθικη, την δικαιοσυνη κτλ.
Γιατι το να ακουω τα γνωστα "ολοι φταιμε, χαλαγαμε λεφτα, ειχαμε γινει καταναλωτικοι, καλα να παθουμε" και αλλα γραφικα (γραφικα οχι γιατι δεν λενε ΚΑΙ ενα μερος της αληθειας, αλλα γιατι ειναι χιλιοειπωμενα και γιατι δεν προσφερουν κατι με το να επαναλαμβανονται), δεν μου λεει απολυτως τπτ.
Εγω θελω να ακουσω λυσεις. Πως θα μειωθει το χρεος, αν πρεπει να αναγνωριστει μερος του ή ολο ή καθολου, πως μπορουμε να αντιδρασουμε κτλ.
Και μην αρχισουμε με το "δουλεια, υπομονη, να μαθεις στα λιγα, να μην εισαι καταναλωτικος" κτλ.
Μια ζωη δουλευουμε και το 90% του πληθυσμου, προκοπη δεν ειδε...
Οποτε, πριν αρχισουμε να ρυθμιζουμε θεματα που σχετιζονται με συμπεριφορες που οδηγησαν το κρατος (και αρα ολους μας) στον βοθρο, οπως πχ παιδεια, υγεια, εκπαιδευση, υπηρεσιες και κοινωνικο κρατος, ας αρχισουμε απο τα βασικα:
Πως δηλαδη θα απαλαγουμε απο αυτο το εξωπραγματικο χρεος, πως θα καταστησουμε το κρατος ενα πραγματικα κοινωνικο εργαλειο για την διευκολυνση του πολιτη, πως θα καθαρισουμε τον πολιτικο-οικονομικο-δικαστικο χωρο (για αρχη) απο τα λαμογια κτλ
Πως λοιπον κυριοι μπορει να γινει αυτο;
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/11, 16:24 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1194 στις: 29/03/11, 16:29 »
johnnie, για την μειωση του χρεους πρεπει επιτελους να φορολογησουμε τον πλουτο, να καταργησουμε το δουβλινο 2 για τη μεταναστευση (αν ενας μεταναστης απο την Ελλαδα παει στην Ιταλια και τον πιασουν χωρις χαρτια, να μην τον στειλουν πισω στην Ελλαδα δηλαδη), να ξαναφερουμε τους δασμους πηγαινοντας κοντρα στην ΕΕ (οταν η ελιτσα ερχεται απο την Αργεντινη πχ να υπαρχουν δασμοι) και μετα βλεπουμε. Εγω αυτα θα εκανα  :P

ο λογος μου ειναι μπακαλιστικος γιατι ποτε δεν παρακολουθησα μια γενικη συνελευση να ακουσω πως μιλανε
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/11, 16:36 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1195 στις: 29/03/11, 16:34 »
Aρα ουσιαστικα προτεινεις εξοδο απο ΕΕ, αναδιανομη πλουτου, επιστροφη στη δραχμη και φανταζομαι συνεργασιες εκτος ΕΕ και ΗΠΑ, σωστα;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1196 στις: 29/03/11, 16:53 »
Aρα ουσιαστικα προτεινεις εξοδο απο ΕΕ, αναδιανομη πλουτου, επιστροφη στη δραχμη και φανταζομαι συνεργασιες εκτος ΕΕ και ΗΠΑ, σωστα;

ναι αλλα μην το πηγαινεις στο πολυ κομμουνιστικό, μπορει καλλιστα μια χωρα να ασκησει βετο σε αποφαση της ΕΕ, ή τουλαχιστον να αλλαξει καποιους ορους για ενα χρονικο διαστημα. Δεν πιστευω οτι θα οφελουσε να γυρνουσαμε στη δραχμη. Ασε που θα ηταν και μπαναλ  :P

η φορολογια του πλουτου ακομα, δε σημαινει αναδιανομη, σημαινει οτι ολοι πληρωνουμε οσα μας αναλογουν. Όπως ξερουμε αυτοι που πληττονται απο τα μετρα ειναι οι χαμηλομισθοι και οι συνταξιουχοι. Γιατι πληρωνουν παραπανω απο αυτο που αντεχουν. Ε, αυτό πρεπει να αλλαξει. Πολυ λαικιστικο ακουγεται αλλα ειναι τοσο απλο που δε χρειαζεται αναλυση.

Όσον αφορά στις συνεργασίες, θέλοντας και μη, επειδη ειμαστε Ελλαδα, και επειδη καποτε οι φιλοι μας οι Αμερικάνοι μετα τον δευτερο παγκοσμιο δεν πιστεψαν οτι μπορουμε να εχουμε βιομηχανια, ειναι λογικο να αναφερομαστε καπου. Για να αλλαξει αυτο ας βαλουμε και τα θεμελια για βιομηχανια. Τωρα θα μου πεις πώς, και θα σου απαντησω οτι δεν ξερω.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/11, 16:55 από Garvin »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1197 στις: 29/03/11, 17:08 »
Όταν εδώ και καιρό μιλάμε για την χρόνια σαπίλα, για το αποτέλεσμα της χρόνιας σαπίλας, για την χαριστική ζωή που είχαμε μέχρι τώρα, για την ανυπαρξία παραγωγής στην Ελλάδα, για την ανυπαρξία θέσεων εργασίας και τέλος πάντων για όλο αυτό το βούρκο...Τζόνυ, δεν υπάρχει λύση, πέρα από την ίδια τη πραγματικότητα, όπου κάποιες ομάδες, θα δίνουν μερικώς λύσεις και θα προχωράνε με αργούς ρυθμούς μπροστά, κάποιες άλλες πάλι όχι, αγάλι αγάλι λοιπόν, περνόντας τα χρόνια, θα αλλάξουν τα πράγματα. Όσοι είχαν κάτι στην άκρη, θα επιβιώσουν ή και διαβιώσουν. Τους υπόλοιπους, μαύρο φίδι που τους έφαγε. Υπομονή και εργατικότητα, όση δεν βάζει ο νους σου, είναι αναγκαίες και αναπόφευκτες. Δεν νομίζω, ότι είναι λογικό, να έχεις φτάσει πάτο και να ονειρεύεσαι λύσεις. Όσοι δεν έχουν φτάσει πάτο όλο και κάτι μπορούν να ελπίζουν. Οι υπόλοιποι σκυμμένο κεφάλι, μέχρι να ανέβουνε μερικά επίπεδα πάνω από τον πάτο και ίσως τότε να φανεί και κάνα ελπιδόνιο στον ορίζοντα. Ακόμη και αν είχαμε το σχέδιο και τη λύση, είμαστε σε φάση κατασκευής πρωτόγονων εργαλείων, για να μπορέσουμε να το υλοποιήσουμε. Είναι τα χέρια μας δεμένα. Δεν είμαι απαισιόδοξος. Λέω αυτό που βλέπω ως πραγματικότητα. Κάποια στιγμή, θα φτιάξουν τα πράγματα. Μπορεί να μην το ζήσω εγώ, αλλά κάποιοι θα το ζήσουν.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1198 στις: 29/03/11, 18:07 »
@garvin: Δεν προσπαθω μεσω διαλογου να σε σπρωξω προς τα καπου πολιτικα. Αλλο αν τυχαινει αυτα να ειναι καποιες απο τις παγιες θεσεις της αριστερας.
Προσπαθω απλα να ακουσω λυσεις και γνωμες.
Ομως δεν γινονται αυτα που λες. Πχ δεν μπορεις να επιβαλεις δασμους σε προίοντα που ερχονται απο ΕΕ, δεν μπορεις να ελεγξεις την κινηση κεφαλαιου κτλ μιας και εχεις υπογραψει συμφωνιες. Αυτο που μπορει να κανεις, ειναι ειτε να κυνηγησεις να αλλαξουν αυτα τα πραγματα εντος ΕΕ, κανοντας συμμαχιες και συνασπισμους (πχ χωρες του νοτου) ή να την κανεις απο ΕΕ.
Η επιστροφη στην δραχμη, θα καθιστουσε αμεσα ελεγχομενο το νομισμα της χωρας απο την ιδια την χωρα, εστω και με υποτιμιση κτλ.
Και επειδη σε ενα τετοιο ενδεχομενο (εξω απο ΕΕ, επιστροφη στη δραχμη κτλ) οι τραπεζες θα βαρεσουν μπιελες, θα πρεπει να κρατικοποιηθουν.
Επισης η κεντρικη τραπεζα της Ελλαδας θα πρεπει να κρατικοποιηθει πληρως μιας και μιλαμε για ιδιωτικη τραπεζα που κοβει νομισμα (!) και ετσι ο ελεγχος του νομισματος να επιστρεψει στο κρατος.
Οπως καταλαβαινεις, ολα αυτα εντος ΕΕ δεν γινονται και αν φυγεις απο ΕΕ, θα πρεπει να αναζητησεις αλλου συμμαχιες και συνεργασιες.
Οσο για την βιομηχανια, αυτο ειναι τρενο που εχει χαθει κατα την γνωμη μου.
Μπορουμε ομως να αναπτυξουμε αλλους τομεις και κυριως την γεωργια, τον τουρισμο, την πρασινη αναπτυξη κτλ.
Οσο για το θεμα της φορολογιας, την δεκαετια του 50, στην Αμερικη οι εχοντες πληρωναν φορους που αγγιζαν το 90%. Σημερα δεν πληρωνουν φορο ουτε για τα ματια του κοσμου (οπως κι εδω).
Ποια κυβερνηση ακριβως θα επιβαλει τετοια φορολογια και πως;
Και βεβαια, ακομα κι αν το κανει αυτο καποια κυβερνηση, θα πρεπει να πεσει πρωτα αυτη που υπαρχει ηδη ή εστω να μην ξαναβγει η ιδια κυβερνηση, μιας και η πολιτικη που ακολουθει ειναι πλεον ξεκαθαρη.

@xoli: Ειπαμε οχι αυτονοητα, προτασεις θελω, οχι για λιγους, αλλα για τους πολλους αν οχι για ολους. Τα αυτονοητα δεν μου λενε κατι και μαλλον τα εξαντλησαμε. Το να κλαιμε πανω απο την καρδαρα με το γαλα δεν λεει κατι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1199 στις: 29/03/11, 19:59 »
Oπα οπα..Καινουριο ποιηματακι..
Οσοι ξερουν την απολυτοι αληθεια μπορουν αν την εφαρμοσουν και ας αφησουν ολους τους υπολοιπους ;D

Μην αγχώνεσαι. Κάνεις ορθογραφικά λάθη.

Κλασσικό μεταμοντέρνο ψευτοαριστερό αντεπιχείρημα. (απόλυτα προβλέψιμο, δεν μπορώ να κερδίζω άλλα στοιχήματα, φτάνειιιιιιι!!!):
"Χθες ήμουν άλλος άνθρωπος, σήμερα είμαι ένας καινούριος διότι έμαθα κάτι καινούριο. Οπότε τα σφάλματα του παρελθόντος και η αλλαγή προσανατολισμού δεν εγγράφονται στα μειονεκτήματά μου ούτε θα πρέπει να ζητήσω συγγνώμη (να παραδεχθώ δηλ ότι έχω την ίδια γνώμη με όσους κατηγορούσα, διαφορετική απ' αυτήν που πρέσβευα ως τώρα) για οτιδήποτε".
Όμως έτσι μάτια μου καταρακώνεται ο λόγος. Δεν έχει απολύτως καμμιά αξία η γνώμη πλέον.

Και όταν δεν έχει αξία η γνώμη καταστρέφεται η δημοκρατία. Μην ψάχνετε λοιπόν να βρείτε ποιός οδηγεί σε απώλεια της "εθνικής κυριαρχίας". Έχει απωλεστεί εδώ και καιρό.
Bρε βουη πριν γραψεις ολο το κατεβατο δες οτι εβαλα το λινκ με το κειμενο γιατι περιγραφει μια ενδιαφερουσα εκδοχη της περιπτωσης εξετασης του λογιστικου χρεους που προτεινει ο τζονι και τιποτα παραπανω..Δεν νομιζω το κειμενο να γραφε απο κατω Κιρατζοχαρις.Ολα οι αλλες π**αριες καταγραφονται στο δικο σου ιστορικο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas