Αποστολέας Θέμα: Nικολα Τεσλα  (Αναγνώστηκε 5883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Avgi

  • Επισκέπτης
Nικολα Τεσλα
« στις: 30/10/03, 14:42 »
Τι γνωριζετε για το Νικολα Τεσλα;Ειναι πολλες πλεον οι φωνες που ισχυριζονται οτι ειναι ο μεγαλυτερος φυσικος που εχει ζησει ως τωρα και οτι πολλες απο τις ιδεες του εκλαπησαν με φανερο ή κρυφο τροπο.
Ηλεκτρισμος, ραδιοφωνο,ακομη και τη θεωρια της σχετικοτητας, ολα λενε ειναι αποτελεσμα δικων του μελετων.Εντισον(ο οποιος συγκρουστηκε πολλες φορες μαζι του), Μαρκονι, Αινσταιν, ολοι ερχονται δευτεροι μπροστα στη μεγαλοφυια του Τεσλα.
Η παραπανω προταση δεν ειναι προιον δικης μου σκεψης αλλα ειναι κατι που υποστηριζεται ολο και απο περισσοτερους.Με λιγα λογια ο Τεσλα υπηρξε μια καθυστερημενα αναγνωρισμενη ιδιοφυια;
Εσεις τι εχετε ακουσει για τον μεγαλο αυτο φυσικο ;

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #1 στις: 30/10/03, 20:04 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ο άνθρωπος είναι ιδιοφυία! Σε εκείνον οφείλουμε το ότι έχουμε ρεύμα στα σπίτια μας. Αν θυμάμαι καλά, είχε κάνει πειράματα για ασύρματη μεταφορά ενέργειας.
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Kapetan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Έρχομαι..αι..αι...
    • Προφίλ
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #2 στις: 30/10/03, 23:53 »
Θα συμφωνίσω με αυτά που λέτε. Στον χώρο της επιστίμης δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου ένας επιστήμονας έκλεψε τις ιδέες κάποιου άλλου (όπως και στη μουσική), εξάλου και οι επιστήμονες άνθρωποι είναι...με ελλατώματα ανθρώπινα.
Για τον Αινστάιν έχω ακούσει από πολλές πηγές ότι "έκλεψε" (ή βασίστικε, όπως το πάρει κανείς) στις ιδέες ενός Έλληνα μαθηματικού, του Καραθεοδωρή. Και ακόμη, και ο Αινστάιν έκανε λάθος για την κβαντική φυσική την οποία απέριψε (έχει ξανα αναφερθεί αυτό σε κάποιο μύνημα) πράμμα που σε βάζει σε υποψίες για το πόσο καταλάβαινε το τι σημαίνουν οι μαθηματικές σχέσεις που υποτίθεται ότι ανακάλυψε.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #3 στις: 31/10/03, 12:21 »
Για τον Αινστάιν έχω ακούσει από πολλές πηγές ότι "έκλεψε" (ή βασίστικε, όπως το πάρει κανείς) στις ιδέες ενός Έλληνα μαθηματικού, του Καραθεοδωρή...

...το πόσο καταλάβαινε το τι σημαίνουν οι μαθηματικές σχέσεις που υποτίθεται ότι ανακάλυψε.

Ντροπή
Αίσχος
Ουαί
Γνωστές απόψες μισαλλόδοξων, ανιστόρητων, αντεπιστημόνων...
   Σεβασμό στη μεγαλύτερη μορφή της επιστήμης.
   Όσο για τον Τέσλα, αυτοί που ασχολούνται ξέρουν την αδιαμφισβήτητη αξία του. Αλλά δεν πουλάει...δεν ήταν εκκεντρικός...
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #4 στις: 31/10/03, 14:41 »

   Όσο για τον Τέσλα, αυτοί που ασχολούνται ξέρουν την αδιαμφισβήτητη αξία του. Αλλά δεν πουλάει...δεν ήταν εκκεντρικός...

Iσα ισα που για την εποχη του ο Τεσλα εθεωρειτο εκκεντρικος.Αδιαφορος για το τοτε επιστημονικοοικονομικο κατεστημενο και ορμωμενος μονο απο την επιστημονικη του διψα εκανε πειραματα και ασχολουνταν με πραγματα αδιανοητα για την εποχη του πραγμα που εκανε -ειδικα στην αρχη- καποιους αλλους επιστημονες να τον αντιμετωπιζουν ως  ημιτρελλο ή στην καλυτερη  των περιπτωσεων ως καποιον που ασχολειται με αχρηστα πραγματα.Βεβαιως αυτα τα αχρηστα πραγματα αλλαξαν το τοπιο στις φυσικες επιστημες λιγα χρονια αργοτερα.Ενας φυσικος τα ξερει βεβαια καλυτερα αυτα.
Εναλλασσομενο ρευμα,πηνιο Τεσλα,επαγωγικοι κινητηρες,Ασυρματη μεταφορα,ρανταρ,ραδιοφωνο,τηλεκινηση,μεθοδος αερομεταφορας , ειναι καποια απο τα επιτευγματα που του αποδιδονται.
Δυστυχως για αυτον βεβαια πηγε κοντρα στο επιστημονικο κατεστημενο της εποχης του με αποτελεσμα τοτε να μην λαβει οση αναγνωριση  του αξιζε.Τα οικονομικα συμφεροντα τον θεωρουσαν ακρως επικινδυνο αφου οραματιζοταν τον κοσμο ελευθερο απο ενεργειακα μονοπωλια και αυτο προσπαθουσε να κανει.
Ακομη και σημερα αρχες του 21ου αιωνα το οραμα του φανταζει αστειο.

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #5 στις: 31/10/03, 15:06 »
opoios endiaferetai mporei na diavasei kai afto to vivlio:

Nikola Tesla   Ο προφήτης του 21ου αιώνα  
εκδοσεις: Αρχετυπο

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #6 στις: 31/10/03, 16:06 »
Σχετικά με τον Καραθεοδωρή είχα διαβάσει κάπου ότι ο Einstein του έστελνε γράμματα ζητώντας βοήθεια στην επίλυση μαθηματικών προβλημάτων. Θυμάμαι σε ένα γράμμα έγραφε ότι αν καταφέρει να του λύσει κάποιο πρόβλημα θα υποκλιθεί μπροστά του... Γενικά ο Καραθεοδωρής είχε βοηθήσει πολλές φορές τον Einstein, αλλά δε νομίζω ότι του έκλεψε τις ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #7 στις: 01/11/03, 00:11 »
Και κάτι άλλο που έμαθα για τον Καραθεοδωρή... Ο Αϊνσταϊν ήταν μαθητής του.
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #8 στις: 03/11/03, 13:34 »
afto to teleftaio exw diavasei ki egw s ena vivlio "to genos karatheodori" pou exei grapsei kapoios apo to xwrio tou ti vissa.. :-\ alithevei omws?
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #9 στις: 03/11/03, 23:05 »
Αυτό δε μπορεί να το ξέρει κανείς με σιγουριά!
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος tixodioktis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #10 στις: 16/06/04, 08:25 »
Ο Nikola Tesla ήταν γεννημένος τα μεσάνυχτα στις 9 Ιουλίου 1856, στο χωριό Smiljan, στην επαρχία Lika, Κροατία -- έπειτα μέρος της αυστροούγγρης αυτοκρατορίας. Ο Tesla ήταν η μεγαλοφυΐα που ανήγγειλε μέσα την ηλικία της ηλεκτρικής ισχύος. Ο Tesla είχε μια ζωηρή φαντασία και έναν διαισθητικό τρόπο τις επιστημονικής υποθέσεις. Μετά από μια επίδειξη του "δυναμογραμμαρίου" (μιας μηχανής που όταν χρησιμοποιείται σε μια κατεύθυνση είναι μια γεννήτρια, και όταν αντιστρέφεται είναι ένας ηλεκτρικός κινητήρας), ο Tesla απεικόνισε ένα περιστρεφόμενο μαγνητικό πεδίο και ανέπτυξε τα σχέδια για έναν επαγωγικό κινητήρα. Αυτός ο ηλεκτρικός κινητήρας ήταν το πρώτο βήμα προς την επιτυχή εφαρμογή εναλλασσόμενου ρεύματος. Ο Tesla χρησιμοποίησε τη φαντασία του για να αποδείξει και να εφαρμόσει τις υποθέσεις του. Εδώ είναι πώς εξήγησε τη δημιουργική διαδικασία του:
 
Προτού να βάλω ένα σκίτσο στο έγγραφο, ολόκληρη η ιδέα επιλύεται διανοητικά. Στο μυαλό μου η αλλαγή ή η κατασκευή, κάνει τις βελτιώσεις, και λειτουργεί ακόμα και την συσκευή. Χωρίς πάντα το σχεδιασμό ενός σκίτσου που μπορώ να δώσω τις μετρήσεις όλων των μερών στους εργάτες. ‘Οταν ολοκληρώνονται όλα αυτά τα μέρη τα εγκαθιστώ, ακριβώς σαν να είχα κάνει τα πραγματικά σχέδια. Είναι ασήμαντο σε μένα εάν τρέχω τη μηχανή μου στο μυαλό μου ή την εξετάζω στο εργαστήριό μου. Οι εφευρέσεις που έχω συλλάβει κατ' αυτό τον τρόπο έχουν λειτουργήσει πάντα. Σε τριάντα έτη δεν έχει υπάρξει μια ενιαία εξαίρεση. Ο πρώτος ηλεκτρικός κινητήρας μου, το κενό ασύρματο φως, η μηχανή και πολλές άλλες συσκευές μου, έχουν αναπτυχθεί ακριβώς με αυτόν τον τρόπο.
 
 Ο Tesla ολοκλήρωσε τη στοιχειώδη εκπαίδευσή του στην Κροατία. Συνέχισε την εκπαίδευσή του στο πολυτεχνικό σχολείο στο Γκρας και τελείωσε στο πανεπιστήμιο της Πράγας. Εργάστεικε ως ηλεκτρικός μηχανικός στη Γερμανία, την Ουγγαρία και τη Γαλλία πρίν μεταναστεύσει στις Ηνωμένες Πολιτείες το 1884. Φθάνοντας στην πόλη της Νέας Υόρκης με τέσσερα σεντς στην τσέπη του, ο Tesla βρήκε την απασχόληση με τον Thoma Edison στο New Jersey. Οι διαφορές στο ύφος μεταξύ των δύο ατόμων οδηγούν σύντομα στο χωρισμό τους. Το 1885, ο George Westinghouse, ιδρυτής της Westinghouse Electric Company, αγόρασε τα δικαιώματα διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας στο σύστημα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού Tesla εναλλασόμενου ρεύματος.
Τα πλεονεκτήματα του εναλλασόμενου ρεύματος πέρα από το σύστημα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού του Edison με το άμεσο ρεύμα έγιναν προφανή όταν χρησιμοποίησε επιτυχώς ο Westinghouse το σύστημα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού Tesla για να ανάψει την παγκόσμια κολομβιανή έκθεση στο Σικάγο το 1893.
Ο Tesla καθιέρωσε ένα εργαστήριο στην πόλη της Νέας Υόρκης το 1887. Τα πειράματά του κυμάνθηκαν από μια εξερεύνηση της ηλεκτρικής αντήχησης στις μελέτες των διάφορων σύστημα θέρμανσης, αερισμού , κλιματισμού και φωτισμού. Για να αντιμετωπίσει τους φόβους του εναλλασόμενου ρεύματος, ο Tesla έδωσε τις εκθέσεις στο εργαστήριό του στο οποίο άναψε τους λαμπτήρες ΧΩΡΙΣ τα καλώδια από την άδεια της ηλεκτρικής ενέργειας για να ρεύσει μέσω του ΣΩΜΑΤΟΣ του. Όταν ο Tesla έγινε Ηνωμένος πολίτης το 1891, ήταν αιχμή των δημιουργικών η ισχύς του. Ανέπτυξε στη γρήγορη διαδοχή τον επαγωγικό κινητήρα, τους νέους τύπους γεννητριών και μετασχηματιστών, ένα σύστημα θέρμανσης, αερισμού και κλιματισμού της μεταφοράς ισχύος εναλλασόμενου ρεύματος, τους λαμπτήρες φθορισμού, και έναν νέο τύπο ατμοστρόβιλου. Έγινε επίσης ραδιουργημένος με την ΑΣΥΡΜΑΤΗ μεταφορά της ισχύος.!!! Το 1900, ο Tesla άρχισε την κατασκευή στο μακρύ νησί ενός ασύρματου πύργου ραδιοφωνικής αναμετάδοσης. Το πρόγραμμα χρηματοδοτήθηκε με το κεφάλαιο των $150.000 δολαρίων από το χρηματοδότη Pierpont Morgan. Το πρόγραμμα εγκαταλείφθηκε όταν απέσυρε ο Morgan την οικονομική υποστήριξή του. Η εργασία του Tesla μετατοπίστηκε στους στρόβιλους και άλλα προγράμματα, αλλά οι ιδέες του παρέμειναν στον πίνακα σχεδίων οφειλόμενο σε μια έλλειψη κεφαλαίων.
 
Τα σημειωματάρια του Tesla εξετάζονται ακόμα από τους μηχανικούς σε αναζήτηση των ανεκμετάλλευτων ιδεών.
Ο Tesla επιτράπηκε λίγους στενούς φίλους, αν και ένας ήταν ευθυμογράφος και συντάκτης, σημάδι Twain. Εντούτοις, όταν πέθανε στην πόλη της Νέας Υόρκης στις 7 Ιανουαρίου ..1943, οι εκατοντάδες των θαυμαστών παρευρέθηκαν στις νεκρικές υπηρεσίες του, που πενθούν την απώλεια μιας μεγάλης μεγαλοφυΐας. Και κάτι που θα πρέπει να μάθετε και να μήν ξεχάσετε: Ο Tesla κράτησε 700 διπλώματα ευρεσιτεχνίας.
 
  «Το παρόν είναι δικό τους. Το μέλλον είναι δικό μου»
Νίκολα Τέσλα

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Απ: Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #11 στις: 25/05/05, 23:50 »
O Καραθεοδωρης ηταν δασκαλος του Αϊνσταϊν, μαλιστα σε μια συνεντευξη του,απορησε που οι δημοσιογραφοι δεν τον ειχαν ρωτησει ποιος ηταν ο δασκαλος του και τοτε ανεφερε το ονομα του... Ειναι γνωστο γεγονος στην επιστημονικη κοινοτητα...δε νομιζω να ναι μυθος.. Νομιζω υπαρχει και αντιστοιχο thread για τον Καραθεοδωρη...
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #12 στις: 26/05/05, 00:36 »
O Tesla ήταν επίσης παρών και στο πείραμα της Φιλαδέλφειας, μιάς και το όλο πρόγραμμα ήταν βασισμένο σε δικές του ιδέες...
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Nικολα Τεσλα
« Απάντηση #13 στις: 26/05/05, 08:57 »
O Καραθεοδωρης ηταν δασκαλος του Αϊνσταϊν,

O Καραθεοδωρή ..όχι Καραθεοδωρής.. ;)

..και ναι υπάρχει σχετικό θέμα στις πιο πίσω σελίδες...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....