Αποστολέας Θέμα: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;  (Αναγνώστηκε 17236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« στις: 23/09/07, 17:43 »
Να σας πω και εγω ενα γεια απο δω..μια και πρωτη φορα ανοιγω θεμα στο στεκι...

Απο τον πρωτο καιρο που ξεκινησα την περιηγηση μου στο internet πεφτω πανω σε αυτοαποκαλουμενους ποιητες και στοχαστες και αμπελοφιλοσοφους...Οι οποιοι παρεξηγοντας την ποιητικη αδεια ( την ποια;;;;;) πολλες φορες ξεσπουν στο πληκτρολογιο τους γραφοντας ασυναρτησιες και παραληρηματα του τυπου :' στο αδιορατο απλανες θεμα του διαβοητου εσωτερικου χωρου της ευθηνης οπου συναντωνται τα ψυχικα αποθεματα του κοινου αισθηματος βλεπω εναν καστορα ( :P ) ' θεωροντας μαλιστα μεγαλους ποιητες του παρελθοντος και συναδελφους τους  :o...ειναι γνωστο το κλισε..."δυσκολες" λεξεις στη σειρα και η ποιητικη συλλογη 'κουτουρου' ειναι ετοιμη...Λες μετα εσυ - που πιστευεις οτι σου εχει μεινει λιγο νιονιο στο κεφαλι- "τι θελει να πει ο ποιητης; Αυτοι που του αφηνουν τα διθυραμβικα σχολια τι καταλαβαν που εγω δεν το 'πιασα;;"
Τιποτα...οι περισσοτεροι γουσταρουν την αυτοπροβολη και να γεμιζουν δεδομενα τους servers...Nα διαβαζουν τα σχολια των υποτιθεμενων ετερων διανοουμενων και να ψωνιζονται ακομα παραπανω...Ο,τι δηλωσεις αλλωστε εισαι λενε..σχολιο το σχολιο το πιστευεις κιολας...
( ειμαι κακια πολυ κακια και φαρμακογλωσσα...αλλα δε διαβαζω cosmopolitan  στον ελευθερο μου χρονο... 8) )
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #1 στις: 23/09/07, 17:49 »
αχα..εντελως φιφικο θεμα.... :P..ε ενταξει βρε φιφικα δημοκρατια εχουμε...τετοιοι ανθρωποι δεν ειναι μονο εδω μεσα..παντου..και μαλιστα στον ιστοτοπο ειναι καπως πιο μαζεμενοι απο οτι εκει εξω..εδω μεσα εγω δεν εχω διακρινει καποιο ψευτοαμπελοφιλοσοφο με καμια παρανοϊκη ποιητικη αδεια...δεν ξερω για σενα.. :P..παντως εδω μεσα ειμαστε μαι  μικρη κοινωνια..οποτε.... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #2 στις: 23/09/07, 17:53 »
Τελειως δημοκρατικα τα λεω ολα αυτα και εγω...δεν αναφερομαι βεβαια μονο για το forum του κιθαρα , μια γενικη εκτιμηση κανω παρολο που δεν ειμαι ειδικος... :P
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #3 στις: 23/09/07, 18:00 »
Υπάρχουν αυτά τα πράγματα. Όμως έχω πάψει εδώ και καιρό να ασχολούμαι μαζί τους. Αφού ξέρουμε ότι δεν αξίζουν, δε χρειάζεται να σπαταλάμε φαιά ουσία για χάρη τους.

Δεν υπάρχει καν λόγος να γίνεται κουβέντα, μιλάμε για τα αυτονόητα. Δήθεν, δε διαφέρουν σε τίποτα από αυτούς που δημιούργησαν το Κυπριακό. Παραπάνω κουβέντες απ' όσο πρέπει, όλοι οι δήθεν. Φλυαρία σε όλο της το μεγαλείο. Δε χρειάζεται να γινόμαστε σαν αυτούς με το να συζητάμε γι αυτούς τα ευκόλως εννοούμενα. Στο κάτω κάτω, όπως λένε και στο χωριό μου ''Είπι γι μανιή μ' μη ζαλιήγς του μνιημ'' (για εξήγηση της φράσης, καλύτερα μέσω ΠΜ :P).

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #4 στις: 23/09/07, 18:24 »
Τεράστιο θέμα άνοιξες Φωτεινή μας!

Είναι κοινό μυστικό, ότι οι περισσότεροι δημοσιεύουν για την αυτοπροβολή, για την αναγνώριση, για να κερδίσουν λίγη προσοχή και δευτερευόντως για την επικοινωνία ή καθόλου για την επικοινωνία! Ας μη κοροϊδευόμαστε! Μέσα σ'αυτούς κι εγώ πολλές φορές, τις περισσότερες.

Μα πείτε μου ποιος από 'μας γράφοντας δεν έχει σε κάποιο απόμερο σημείο του μυαλού του το ενδεχόμενο μιας πιθανής δημοσίευσης;Μιας πιθανής ανάγνωσης;Και μόνη αυτή η σκέψη αλλάζει συχνά την πορεία του μολυβιού πάνω στο χαρτί ακόμα κι ασυνείδητα.Προσωπική μου ταπεινή άποψη και τίποτα άλλο αυτό!

Τέλος πάντων. Εδώ μέσα συγκεκριμένα κατα την ταπεινή μου άποψη και πάλι, υπάρχουν γράφοντες που επιδιώκουν μόνο την αναγνώριση κι άλλoι που επιδιώκουν πρώτα την επικοινωνία, την κατανόηση κι ύστερα την αναγνώριση. Ύπαρχουν και άλλοι που μπορεί να δημοσιεύουν για λόγους που ούτε καν τους φανταζόμαστε! Και επίσης μέχρι τώρα δεν έχω "ακούσει" κάποιον από δω μεσα να αυτοαποκαλείται ποιητής. Ακόμα και αν κάποιος θέλει να το κάνει, ακόμα κι αν το πιστεύει καταβάθος δε θα το έλεγε επιδεικνύοντας....μια "μετριοφροσύνη" ας πούμε. Υπάρχουν βέβαια κι άλλοι που θα "κάνουν" τους υπόλοιπους να τους αποκαλέσουν ποιητές. Κι υπάρχουν κι άλλοι που η μετριοφροσύνη τους είναι απόλυτα ειλικρινής.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις κι άλλα γραπτά αυτής εδώ της κατηγορίας.

Κι ύστερα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις όόόλες τις κατηγορίες του φόρουμ, για να δεις ότι το συκγεκριμένο θέμα θα'ταν καλύτερα να το δημοσιεύσεις στην κατηγορία Άνθρωπος και Ζωή! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/07, 19:44 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #5 στις: 23/09/07, 19:06 »
"Στην επιφάνεια του παίζοντος μορφικού τόπου
της ανατολής
δεν θα κλάψω παρα μόνο
αν δεν σε δω να ζεις κατα πως διάλεξα"

Σου θυμίζει κάτι αυτό fifi?

Επί του θέματος: Έχω σκεφτεί περί τους 100 λόγους για τους οποίους είναι πιθανόν κάποιος ή κάποια να δημοσιεύει στο διαδίκτυο. Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι 100 τους οποίους δεν τους έχω καν φανταστεί. Οπότε το να προτείνεις ότι οι περισσότεροι επιδιώκουν αυτήν την μορφή επαφής για τον μόνο λόγο τον οποίο εσύ έχεις σκεφτεί ή για τον λόγο για τον οποίο εσύ το κάνεις, δείχνει, αν μη τι άλλο, έλλειψη φαντασίας!

Από την μικρή μου εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει και το εξής φαινόμενο: Αρκετοί για διάφορους λόγους δημοσιεύουν στοιχεία, δηλώνοντας διαφορετικό φύλο ή ηλικία από αυτήν που έχουν στην εξωδιαδικτυακή τους ζωή. Τι έχεις να πεις εσύ fifi επ' αυτού?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #6 στις: 23/09/07, 20:00 »

...Χμμμ...Με βάζεις σε σκέψεις παππού. Και με τη σκληρότητα του στίχου "δε θα κλάψω παρα μόνο αν δε σε δω να ζεις καπως διάλεξα"  και με ό,τι άλλο λες.

Κι αν τη σπρώξεις λίγο τη φαντασία μου θ'αρχίσει να καλπάζει...

Πάραυτα,  παρακαλώ κάποιον συντονιστή, να μεταφέρει, μόλις το ανακαλύψει, αυτό εδώ το θεματάκι στην κατηγορία που θα έπρεπε να είναι!
Κι ας συνεχίσετε/σουμε εκεί...
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #7 στις: 23/09/07, 20:12 »
ρε παιδια...δεν ειναι λογικο καποιος να δημοσιευει τις δημιουργιες του?..εγω το βρισκω λογικοτατο..αν δεν ηταν αλλωστε δεν θα λεγοντουσαν ποιηματα αλλα ημερολογιο.. :P..αλλο λεει η φιφι..δεν λεει για το οτι τα ατομα που δημοσιευουν επιθυμουν σχολια για τις δημιουργιες του..αλλωστε αυτο ειναι βεβαιο..δεν υπαρχει ανθρωπος ο οποιος ειναι σιγουρος για τον εαυτο του.....θαρω πως εννοει τους σχολιαστες..δεν ειναι ολα ροδινα...αλλωστε ολοι οι δεκτες εχουμε διαφορετικες μεταφρασεις σε αυτο το "αγνωστο" κειμενο...επισης νομιζω εννοει και τα ποιηματα τα οποια ειναι κοινοτυπα..και επισης οπως ειπε και η ιδια δεν αναφερετε μονο στο κιθαρα...εχω δει η ιδια διαφορα μπλογκ στα οποια ο πομπος σε βαζει σε σκψης οσον αφορα το ιατρικο του ιστορικο... :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #8 στις: 23/09/07, 22:09 »
"Στην επιφάνεια του παίζοντος μορφικού τόπου
της ανατολής
δεν θα κλάψω παρα μόνο
αν δεν σε δω να ζεις κατα πως διάλεξα"

Σου θυμίζει κάτι αυτό fifi?
Επί του θέματος: Έχω σκεφτεί περί τους 100 λόγους για τους οποίους είναι πιθανόν κάποιος ή κάποια να δημοσιεύει στο διαδίκτυο. Σίγουρα θα υπάρχουν άλλοι 100 τους οποίους δεν τους έχω καν φανταστεί. Οπότε το να προτείνεις ότι οι περισσότεροι επιδιώκουν αυτήν την μορφή επαφής για τον μόνο λόγο τον οποίο εσύ έχεις σκεφτεί ή για τον λόγο για τον οποίο εσύ το κάνεις, δείχνει, αν μη τι άλλο, έλλειψη φαντασίας!

Από την μικρή μου εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι συμβαίνει και το εξής φαινόμενο: Αρκετοί για διάφορους λόγους δημοσιεύουν στοιχεία, δηλώνοντας διαφορετικό φύλο ή ηλικία από αυτήν που έχουν στην εξωδιαδικτυακή τους ζωή. Τι έχεις να πεις εσύ fifi επ' αυτού?




ΕΙλικρινα το αποσμασματακι που παραθετεις δε μου θυμιζει τιποτα..μα τιποτα ομως...

Επισης ουτε ειδικος το παιζω , μια γνωμη εξεφρασα , δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνει ο καθενας , κυριως με ενοχλει ο σχολιασμος των διανοουμενων  του κ***υ που το παιζουν οτι μονο αυτοι επιασαν το βαθυ -απυθμενο :P - βαθος ενος ποιηματος και γραφουν ως σχολιο  'εξαιρετικο...συγκλονιστικο...υπεροχο..' η φαντασια μου επισης ειναι στειρα..ειναι γνωστο αυτο ,ειμαι ανθρωπος της λογικης ,της απολυτης και τετραγωνισμενης χωρις καμια ευαισθησια .. :P
 Επισης ενα ελαφρυ υπονοουμενο που αφησες να πλανιεται περι των στοιχειων μου τι σημαινει; ( γιατι ως υπονοουμενο το εξελαβα.. )

Επισης δε γραφω ουτε λιστα για το σουπερ μαρκετ , ποσο μαλλον στιχους και να τους δημοσιευω κιολας ...εαν εχεις καποιο στοιχειο οτι δημοσιευσα καπου κατι πες μου το και μενα να το μαθω...( πολλα τα υπονοουμενα βρε παιδακι μου... )
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/07, 22:18 από fifi »
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος Gregori

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #9 στις: 23/09/07, 23:47 »
Γιά να ζούμε πάντα νέοι
ακμαιότατοι κι ωραίοι
της καρδιάς μας το μεράκι
λέμε και στο φιλαράκι.

Εμαθα να λέω σ' αγαπώ
και ζώ
έμαθα να λέω στην καρδιά μου
πως χρειάζομαι την κάθε μου στιγμή
να μοιράζομαι
τα συναισθήματά μου

Έπνιγα σ' έναν εγωισμό χαζό
τις ελπίδες και τα όνειρά μου
μέσα μου ξεσπούσαν οι λυγμοί
κι έπινα μονάχος μου τα δάκρυά μου..

..και δε σου λέω φούμαρα
νάμαστε ξηγημένοι
σαν αδελφάκια είμαστε
δεν είμαστε δυό ξένοι.
είμαι ένας κάτοικος της γής'
έτσι απλά, περαστικός'
ένας διαβάτης της ζωής !

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #10 στις: 24/09/07, 00:06 »
γκρεκορι μημας το παιζει ς εμας ποιητης...χιχιχιχι...πλακιτσα.. :P
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #11 στις: 24/09/07, 10:27 »
Πριν τα συνορα του χαους
συναντησα τον Μικι Μαους....
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #12 στις: 24/09/07, 10:52 »
μ' έχουν όλοι κλωτσοσκούφι
κι όλο με φωνάζουν Γκούφι

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #13 στις: 24/09/07, 11:54 »
μ' έχουν όλοι κλωτσοσκούφι
κι όλο με φωνάζουν Γκούφι

ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #14 στις: 24/09/07, 11:57 »
γεια σου φωφω

αφού το έβαλες εδώ (στο κιθάρα) το θέμα να υπενθυμήσω ιστορικά ότι
ξεκίνησε αρχικά σαν ενότητα για διάφορους στίχους
που έβοσκαν σε διάφορα θέματα και αποφάσισαν τα παιδία
να τα ενώσουν για να βρίσκοντε σε μια κατηγορία

έπειτα ήρθαν κάποιες μελοποιήσεις από κιθαρωδούς επάνω σε
αυτούς τους στίχους και μετονομάστηκε σε "δικοί μας στίχοι και μελοποιήσεις"
αργότερα
όταν η πληθώρα των θεμάτων έφτασε σε οριακά σημεία , έγινε ο διαχωρισμός
των στίχων από τις μελοποιήσεις
επίσης
σε όλο αυτό το διάστημα έγιναν διάφορες συζητήσεις για την ποιότητα και την
ποσότητα των θεμάτων που ανεβαίνουν, με διάφορες κριτικές που αφορούσαν
θέματα μέτρου,θεματολογίας, ποσότητας, στόχος,σχέση πομπού-δέκτη κλπ

και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα


ένα καλό σε αυτή την διαδυκτιακή διακίνηση στίχων με "άγνωστο αποδέκτη"
είναι ότι μεταφέρονται παντού ,όπου δεν υπάρχει άμεση επαφή με την πατρίδα!!
άλλα και στις πολλές συνεργασίες που προκύπτουν μεταξύ μελών που ζουν στην
Ελλάδα άλλα σε διαφορετικές πόλεις, οπότε η απόσταση είναι απαγορευτική
για τέτοιου είδους συνεργασίες

ένα άλλος λόγος είναι η ιδεολογία περί διακίνησης της μουσικής των μελών
(που υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι μουσικοί-συνθέτες-τραγουδοποιοί στο κιθαρα) σε σχέση με το εμπόριο της μουσικής- "τους" και γενικότερα,
-κι εδώ ισχύει ο παράγων προβολής (ακούσια ή εκούσια) άλλα είναι αμελητέος-

ένα άλλο καλό (προσωπικά) είναι ότι αυτή η σχέση που δημιουργείται ,δεν είναι
τελικά τοσο απρόσωπη ,αφού έχω την τύχη να γνωρίσω αρκετούς δημιουργούς 8)
και να ζήσω δρώμενα ιστορικά μουσικά  :o από κοντά  ;D (για δική τους ατυχία)
και υπάρχουν και άλλοι λόγοι κλπκλπ άλλα στον επομενο καφέ η συνέχεια...


το θέμα είναι ότι

πάντα ήθελα να έχω εναν αδελφό
μα η μανα μου δωσε τελικα μια φωφω (αληθεια)





...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #15 στις: 24/09/07, 13:04 »
Επισης ουτε ειδικος το παιζω , μια γνωμη εξεφρασα , δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνει ο καθενας , κυριως με ενοχλει ο σχολιασμος των διανοουμενων  του κ***υ που το παιζουν οτι μονο αυτοι επιασαν το βαθυ -απυθμενο :P - βαθος ενος ποιηματος και γραφουν ως σχολιο  'εξαιρετικο...συγκλονιστικο...υπεροχο..' η φαντασια μου επισης ειναι στειρα..ειναι γνωστο αυτο ,ειμαι ανθρωπος της λογικης ,της απολυτης και τετραγωνισμενης χωρις καμια ευαισθησια .. :P
 Επισης ενα ελαφρυ υπονοουμενο που αφησες να πλανιεται περι των στοιχειων μου τι σημαινει; ( γιατι ως υπονοουμενο το εξελαβα.. )

Επισης δε γραφω ουτε λιστα για το σουπερ μαρκετ , ποσο μαλλον στιχους και να τους δημοσιευω κιολας ...εαν εχεις καποιο στοιχειο οτι δημοσιευσα καπου κατι πες μου το και μενα να το μαθω...( πολλα τα υπονοουμενα βρε παιδακι μου... )

Έλα να δούμε μαζί fifi κατά πόσο η διανόησή σου είναι λογική και τετράγωνη, ή να δούμε αν το μόνο που κατάφερες είναι να τετραγωνίσεις τον κύκλο!

Αρχίζω απ' το τέλος: Δεν δημοσιεύεις στο διαδίκτυο? Ήδη την στιγμή που το είπες είχες κάνει τουλάχιστον 7 δημοσιεύσεις!

Δεν έχεις φαντασία? Από που τότε έβγαλες το συμπέρασμα για τις προσδοκίες και τα βαθύτερα ελατήρια των άλλων? Τους ρώτησες?

Από που είναι γνωστό ότι η φαντασία σου είναι στείρα? Μήπως αυτή η φράση σου ήταν ένα υπονοούμενο?

Με συγχωρείς αλλά δεν διέγνωσα καμμιά τετράγωνη λογική, ούτε καν λογική στις θέσεις που διατύπωσες!

Τώρα όσον αφορά την αρχική σου ερώτηση, προτιμώ τα ποιήματα των φίλων μου από την δική σου ψευτοδιανόηση.

Α! Και μην παρεξηγηθείς! Μια γνώμη εξέφρασα, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνείς! Δεν είμαι ειδικός! Κυρίως με ενοχλεί ο σχολιασμός των διανοουμένων του κώλου που το παίζουν ότι μόνο αυτοί έπιασαν την ......... απ' την ουρά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #16 στις: 24/09/07, 13:09 »
μ' έχουν όλοι κλωτσοσκούφι
κι όλο με φωνάζουν Γκούφι
μια ευχη ειχα με το τζινι
και ζητησα τις καλτσες
με τον μικυ και την μινι
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #17 στις: 24/09/07, 13:47 »
μ' έχουν όλοι κλωτσοσκούφι
κι όλο με φωνάζουν Γκούφι
μια ευχη ειχα με το τζινι
και ζητησα τις καλτσες
με τον μικυ και την μινι
και μου δώσαν φούστα μίνι
μόν' αυτή τους είχε μείνει
μ' ύφος διανοουμένου
11 μετρώ και βγαίνου
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/07, 13:49 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #18 στις: 24/09/07, 18:48 »


Κυρίως με ενοχλεί ο σχολιασμός των διανοουμένων του κώλου που το παίζουν ότι μόνο αυτοί έπιασαν την ......... απ' την ουρά.
[/quote]

Ξερεις...η σωστη εκφραση ειναι 'πισω εχει η αχλαδα την ουρα' την οποια δε χρησιμοποιουμε οταν θελουμε να υπονοησουμε οτι καποιος κανει τον ξερολα..Η σωστη εκφραση ειναι 'νομιζει οτι εχει πιασει τον Παπα απο τα α*****α' και διαβασε τη και ξαναδιαβασε τη καλα...

Μιλωντας περι φαντασιας και λογικης απευθηνομουν στα παιδια που με ξερουν απο δω και τα οποια μπορουν να καταλαβουν το υφος μου...Sorry που δε θα σου απολογηθω ξερεις...

Επισης τα περι δημοσιευσης αφορουν στιχους και οχι posts σε fora ...

Και δωσε μου τα φωτα σου σε μενα την ακαλλιεργητη ...πες μου τι ειναι το στιχακι που εχεις στην αρχη του πρωτου σου post...

飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #19 στις: 24/09/07, 19:53 »
......Ρε παιδια νομιζω οτι πηρατε λιγο στραβα αυτο που προσπαθει να πει η ΦιΦι ......τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω, οκ?

Πιστευω οτι αυτο που προσπαθει να πει , εχει ξανασυζητηεθι στο φορουμ και μαλιστα καποιο απο τα καδοπαιδια μας ειχε γραψει κι ενα ποιημα που σατυριζε την κατασταση  :P ....κι βεβαια το ποιημα του κατεληξε στο καδο ;D

Τεσπα, να πω κι εγω την δικια μου εμπειρια απο την ολη κατασταση.....Σε λιγο κλεινω 2 χρονια στο διαδικτυο, οντας παντελως ασχετως οταν ξεκινησα. Μπηκα για να γραψω μια αγγελια οτι ψαχνω για μουσικους και ψιλοσερφαρα λιγο στα διαφορα τοπικ....ε, και να καπου διαβασα για το ροκ κι ειπα τα δικα μου...και να που ημουν καινουργιος και δεν ηξερα πως λειτουργει η κατασταση....και δωστου καυγαδες, και παρεξηγησεις, κι ειρωνειες, κλπ.......οπως και να χει καποια στιγμη κολλησα με την φαση κι αρχισα να ασχολουμαι πιο συστηματικα....παρολα αυτα , ακομα και τωρα δεν γνωριζω ολη την ορολογια που χρησιμοποιειτε οι περισσοτεροι εδω μεσα (spam,omg, κλπ) αλλα τουλαχιστον μπορω να πω οτι εχω ψιλοκαταλαβει τι παιζει με την ολη κατασταση.

Ετσι λοιπον εβαλα μπρος κι εγω μια σελιδουλα με τα τραγουδια μου (και μαλιστα πληρωνα κιολας καθοτι δεν ειχα ανακαλυψει τα sites που φιλοξενουν δωρεαν τους "νεους καλλιτεχνες"  :P  ).....κι αρχισα καθημερινα να μπαινω για να κοιταξω ποσες αποθηκευσεις εχω, ποσες μεταδωσεις, ποσα σχολια, κλπ......μετα καποιοι μου ειπαν οτι υπαρχουν κι αλλα παρομοια sites που θα μπορουσα να βαλω τα τραγουδια μου κι αρχισα να τα ψαχνω (πυρετωδως ομολογω  ::) ) ....τεσπα , για να μην πολυλογω και για να μπω στο θεμα του τοπικ.....μετα απο λιγο καιρο ανακαλυψα το εξης: .........εμπαινα να δω τη σελιδα καποιου "νεου καλλιτεχνη" κι εβλεπα απο κατω απιστευτα σχολια ....."τρομερος", "καταπληκτος", "εσυ παιδι μου αδικησε", "τι φωνη ειναι αυτη, τυφλα να χει ο παβαροτι" ...και τα λοιπα.....βεβαια με τετοια σχολια κι οντας καινουργιος στο αθλημα, περιμενα κι εγω να ακουσω κατι "τρομερο"  ή εστω ρε παιδι μου κατι αξιολογο.....κι ακουγα κατι γαιδουροφωναρες να γκαριζουν ή κατι τυπους που να δηλωνουν ροκ και να χουν μεσα μπουζουκια και μπιτακια και παρεξενευομουν.....κι ελεγα "τι στο διαολο , κουφοι ειναι οι ανθρωποι" ....κι αντε πες οτι απο μουσικη δεν σκαμπαζουν οι περισσοτεροι και πρεπει να χεις ψιλοασχοληθει με το αντικειμενο για να καταλαβαινεις φαλτα, χασιμο του χρονου στο τραγουδι, σολο οτι να ναι, κλπ.....αλλα ρε γ**ωτο, οι στιχοι, αυτοι οι καημενοι οι στιχοι που δεν εχουν ουτε ριμα, ουτε νοημα οι πιο πολλοι και που ειναι κομμενοι οπου να ναι ,χαρη στην ποιητικη α(η)δοια για να ψιλοβγαινει καπως το μετρο....αυτους δεν τους ακουγε κανενας, δεν τους διαβαζε κανεις??.....πως ειναι δυνατον να κανουν τοσα πολλα κοπλιμεντα σε τετοια γελοια εκτρωματα??

...Καπου εκει βεβαια αρχισαν να κανουν κοπλιμεντα και σε μενα (και δεν το κρυβω οτι η ματαιοδοξια μου εκεινο το διαστημα , τραφηκε αρκετα καλα κι εκανε και μπακα  :P ) ...κι οπως ειναι φυσικο, αρχισα να κοιταω τα προφιλ αυτων που μου εκαναν τα κοπλιμεντα (ετσι απο περιεργεια ρε αδερφε) κι ανακαλυψα οτι λιγο πολυ οι περισσοτεροι εχουν κι αυτοι δικια τους σελιδα και δυστυχως οι περισσοτεροι ηταν ατομα σαν τους παραπανω που περιγραφω....και τοτε ανακαλυψα την μεγαλη αληθεια......Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΨΩΝΙΑ.....και δυστυχως (ή ευτυχως) το διαδικτυο δινει την ευκαιρια να ευδοκιμησουν τετοιες συμπεριφορες....κι αρχιζουν αυτοι που εχουν την ανασφαλεια ή το ψωνιο ή τη βαθυτερη γνωση οτι δεν το κατεχουν το αθλημα να τρεχουν απο σελιδα σε σελιδα και να αφηνουν το σχολιο τους με την ελπιδα οτι θα περασουν μετα κι αυτοι απο τη δικια τους και θα αφησουν ενα καλο λογο.....κι ετσι παρατηρεις πολυ ευκολα αν θελεις το φαινομενο του "χιονατου εφτανανισμου" ....εχεις δηλαδη μια κλικα ανθρωπων που οποτε βγαινει ενα καινουργιο ποιημα τους, τρεχουν να το πνιξουν στα κοπλιμεντα, ετσι ωστε οταν θα βγαλουν κι αυτοι ενα καινουργιο να κανουν το αναλογο κι οι υπολοιποι.

....Περιτο βεβαια να πω οτι απο τοτε εχω απενεργοποιησει τα σχολια (τουλαχιστον στις σελιδες που εχω την επιλογη) και τρεφω την ματαιοδοξια μου με κανα ΠΜ που λαμβανω που και που απο ατομα που οντως τους αρεσαν αυτα που γραφω...και φυσικα απο τις αποθηκευσεις των κομματιων μου  ;)

http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #20 στις: 24/09/07, 19:54 »
[...συνεχεια απο το προηγουμενο (με επιασε κι ο οιστρος τρομαρα μου  :P )]

.....Και για να προλαβω ατομα σαν τον παπου , που ευθυς θα αρχισουν να σχολιαζουν το ποιος ειμαι εγω, και με πιο δικαιωμα κρινω τις δημιουργιες αλλων ανθρωπων και τα ρεστα , να πω και τουτο:

Με ολα αυτα που γραφω παραπανω , δεν προσπαθω να βγαλω την ουριτσα μου απο εξω ...αφου ουτως ή αλλως εχω βαλει κι εγω το χερακι μου οταν ξεκινησα να μπαινω στο διαδικτυο.....αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι στο δικτυο κυκλοφοραει πολυ "δηθεν" και πολυ ψωνιο.....αλλα κυκλοφορανε κι αξιολογες δουλειες εδω εξω και δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να τις ξεχωρισεις...και βεβαια κι εγω οπως κι οι αλλοι θα τρεφω παντα μεσα μου την ελπιδα οτι τα κομματια μου δεν ανηκουν στην κατηγορια των πρωτων....αλλα και βεβαια ποτε δεν μαθω σιγουρα οσο θα υπαρχουν οι κολακοθηροι κι οι κοπλιμεντοκυνηγοι...παντως οπως και να χει , νοιωθω πολυ ευγνωμων που υπαρχουν σελιδες σαν το kithara που μου εδωσαν την ευκαιρια να μοιρασω τα τραγουδακια μου και τις ανησυχιες μου σε τοσο πολυ κοσμο.

Τελος......ολα καλα κι ολα ωραια αυτα που εγραψα περι εκφρασης, ανησυχιας , αξιολογων τραγουδιων/ποιηματων .......αλλα ρε παιδια μην αγανακτειται και με ατομα σαν την ΦιΦι που εχει το μυαλο μεσα στο κεφαλι της και φρικαρει οταν ακουει τις ψωνισμενες και καλα δημιουργιες μας, και που πολλοι απο μας κοκκινιζουν απο τα νευρα και σου επιτιθενται με νυχια και με δοντια ετσι και τολμησεις να πεις κατι κακο ή εστω να πεις οτι δεν σου αρεσε κατι απο αυτα που εγραψε ο τυπος ....και στο τελος σε βγαζουν κι ανιδεο.

Μετα συγχωρησεως, ενας wanabe καλλιτεχνης  ;)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #21 στις: 25/09/07, 11:47 »
Αγαπητή fifi. Με την φράση "που νομίζουν ότι έχουν πιάσει την  ......... απ' την ουρά"  ήθελα να σου δείξω το εξής απλό: το τι ήθελα να πω με τα αποσιωποιητικά είναι θέμα δικό μου και αυτών που απευθύνομαι. Και απευθύνομαι σ' αυτούς που μπορούν να καταλάβουν. Όπως λέει κι ο Σαρτρ "ο συγγραφέας επιλέγει τους αναγνώστες του".

Αν τώρα το δικό σου νιονιό φτάνει μέχρι τις φράσεις κλισέ και δεν μπορεί να ξεφύγει απ' τα καθιερωμένα και τα στερεότυπα είναι δικό σου θέμα και δεν με απασχολεί. Αλλά δεν μπορείς να κατηγορείς ανθρώπους που κατανοούν ή που δηλώνουν ότι κατανοούν ο ένας τον άλλον επειδή εσύ δεν έχεις την δυνατότητα να κατανοήσεις. Είναι σαν να κατηγορεί ο τυφλός όσους βλέπουν.

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΨΩΝΙΑ

Φίλε chorrer θα δεχόμουν αυτήν την φράση αν την διατύπωνες ως "ο κόσμος του διαδικτύου είναι γεμάτος από ψώνια". Αλλά ποιος είναι ο κόσμος του διαδικτύου?

Στο διαδίκτυο κυριαρχεί η ανωνυμία. Το ότι δηλώνεις το όνομά σου, το φύλο σου ή την ασχολία σου δεν σημαίνει ότι ισχύει, εφόσον δεν υπάρχει μια αρχή η οποία μπορεί να το πιστοποιήσει.
Άσχετα απ' αυτό η κατηγορία των ανθρώπων που μπορεί να εισέλθει στο διαδίκτυο είναι περιορισμένη στους τεχνογνώστες κάποιας οικονομικής επιφάνειας, και σίγουρα δεν είναι " όλος ο κόσμος".

Θα μπορούσε επίσης να πει κανείς ότι το διαδίκτυο είναι γεμάτο από δημοσιογράφους που προσπαθούν να κυριαρχήσουν στο μέσον, πολιτικούς που προσπαθούν να αφουγκραστούν τις κοινωνικές τάσεις, μυστικές υπηρεσίες, οργανώσεις που προσπαθούν να δημιουργήσουν κοινωνικό ρεύμα, λογοτέχνες και καλλιτέχνες που προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα "πιασάρικο" προφίλ, παιδαιραστές, και πολλούς άλλους. Όλες αυτές οι υποθέσεις αλλά και πάρα πολλές άλλες δεν γίνεται ούτε να διαψευτούν ούτε να επιβεβαιωθούν εφόσον δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη αρχή ονοματοδοσίας.

Αυτό βέβαια απελευθερώνει το μέσον αλλά δημιουργεί και πολλές παγίδες τις οποίες πρέπει να τις έχουμε υπόψιν μας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #22 στις: 25/09/07, 14:31 »

θα μπορουσα με την ιδια λογικη  να σου γεμισω ενα post με αποσιωποιητικα και να πω και εγω οτι οσοι καταλαβαν καταλαβαν...Το που φτανει το δικο μου νιονιο ειναι δικο μου θεμα, προφανως δε σου πεφτει λογος,προτιμω να επαναλαμβανω κλισε ( που αντεχουν και στο χρονο κιολας ) απο το να ψωνιζομαι με τα σχολια που μου αφηνουν κατω απο το 'δημιουργημα' μου ή να εκθειαζω κοτσανες με υφος χιλιων καρδιναλιων...:P Επισης δε μιλαω για τυφλους και αυτους που βλεπουν..κοινη λογικη εχουμε ολοι...

Δε χρειαζεται να παραστησω το καλλιεργημενο 'μποστανι' φιλαρακι...φαινεται τι ειμαι απο τους καρπους που βγαζω...( φυσικα και δεν καταλαβαινεις τι εννοω...αλλα οσοι με ξερουν βεβαια καταλαβαινουν...)

Υ.Γ: η παρομοιωση με το Σαρτρ ειναι -mon dieu!-λιγο ατυχης νομιζω...








« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/07, 14:33 από fifi »
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #23 στις: 25/09/07, 14:32 »
Ενταξει ρε συ παπου, αλλα τελικα δεν καταλαβα που ακριβως διαφωνεις με αυτα που εγραψα......και δεν το λεω ειρωνικα  :)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: ποιηση ή ψευτοδιανοηση;;;
« Απάντηση #24 στις: 25/09/07, 14:55 »
αδέρφια ειρήνη ντε  ::) και ψυχραιμία

φωφω επειδή μιλαμε για το κιθαρα , μπορεις να συγκεκριμενοποιησεις μια ολιά
τις κοτσάνες ? ή όλα πια είναι κοτσάνες? και γιατί δεν αφήνει κανείς σχόλια
έστω αρνητικά στις κοτσάνες ? θα το χαιρόμουν ειλικρινά να γίνεται ένας
διάλογος επάνω στα γραπτά από το να αποθηκεύονται βουβά για αιώνες μήπως
και τα ανακαλύψει κάποιος τι?... και να τα κάνει τι?...

από την άλλη τα εκθειαστικά σχόλια είναι αναγκαστικά ένας τρόπος προσέγγισης
κάποιου συμπαθούς γράφοντος για διάφορους λόγους όπως έλειψη κριτικού στοιχείου,ειρωνικα,γνώση της μη αποδοχής του γράφοντος (τσαντιλα ;D) κλπ
και όλοι το κάνουν κατά καιρούς ακόμοι και αυτοί που το κατακρίνουν

και όλα αυτά σε ένα κλίμα καθαρά φιλικό ,με οικειότητα ,με σκοπό την προσέγγιση
για κάποια συνεργασία ,με ζωντανούς ανθρώπους,που αν σκεφτοταν πως
αν δημοσιεύσουν κάτι θα τους αποκαλέσουν ψώνιο και οι σχολιαστές κόλακες δεν
θα έπρεπε να γράφουν τίποτα αρα δεν θα υπήρχε τίποτα απόλα αυτά και θα
είναι ολα μια χαρά??









...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποίηση

Ξεκίνησε από ερεβος « 1 2 ... 11 12 » Άνθρωπος και ζωή

284 Απαντήσεις
100979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 13:27
από juliad
14 Απαντήσεις
6164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 15:15
από papous
2 Απαντήσεις
2007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/12, 02:45
από pouthapioume