Αποστολέας Θέμα: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€  (Αναγνώστηκε 7684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Καλησπέρα! :)

Παιζω εδω και τρια χρονια ηλεκτρικη κιθαρα (εχω μια Gibson Les Paul Studio + Yamaha Pacifica) και θελω να παρω μια ακουστικη για να παιζω κομματια σαν το "Να μ'αγαπάς" του Σιδηρόπουλου και James Blunt-Jason Mraz-Κότσιρα. Ποιες κιθάρες θα μου προτεινατε μεχρι 1000€; (Εκτος αν ειναι κατι εξαιρετικο οποτε παω λιιιγο παραπανω). Επισης, πιστευετε οτι χρειαζεται να ειναι ηλεκτροακουστική;

Ευχαριστω εκ των προτέρων! :)

Παναγιωτης

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #1 στις: 08/02/11, 01:02 »
Ηλεκτροακουστική: Θα παίξεις live? Αν ναι βολεύει. Αν όχι δεν υπάρχει λόγος


Εξαιρετικές κιθάρες στα 1000κάτι ευρώ είναι οι Furch που φέρνει ο Κουρμπής.  Κάτω από 1000 οι Faith που φέρνει ο Διαμαντόπουλος και ίσως η Larrivee L-03 που δεν είμαι σίγουρος που θα τη βρείς.


Φαντάζομαι πως θέλεις Dreadnought μέγεθος. Κατα τη γνώμη μου στις ακουστικές υπάρχει μια νεκρή ζώνη μεταξύ 800 και 1300-1400 ευρώ με ελάχιστα μοντέλα οπότε οι κατηγορίες τιμής είναι ιδιαίτερα "διακριτές".


Μάρτιν κάτω από D-18 δεν προτείνω όπως και Taylor κάτω από 314. Οπότε για μένα ή κοιτάζεις κιθάρες γύρω στα 7-8 κατοστάρικα ή πάς στην "μεγάλη" κατηγορία τιμής που είναι 1200+


Στα 1000 ίσως να υπάρχουν κάποιες καλές Takamine αλλά είναι τόσα πολλά τα μοντέλα που δεν έχω παρακολουθήσει.


Και με κίνδυνο να στραφεί όλο το φόρουμ εναντίον μου και να με πεί γραφικό. Πολύ καλές ακουστικές είναι οι Yamaha στα χρήματα αυτά. Και ο Νάκας πλέον έχει συμμορφωθεί αρκετά στις τιμές.


Η LL-16 είναι κατα τη γνώμη μου η καλύτερη ακουστική κιθάρα κάτω από 1000 ευρώ και ο νάκας την έχει 664 ευρώ σε 12 άτοκες:
http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=36481&Category=1762


Αντίστοιχα στο Thomann έχει 743 ευρώ...
http://www.thomann.de/gr/yamaha_ll16_westerngitarre.htm


Και μη σε τρομάζει η "παραγγελία online". Θα πάς στο κατάστημα, θα τη δοκιμάσεις και αν σου αρέσει θα φτιάξεις με τα παιδιά λογαριασμό και θα την πάρεις στην τιμή online. Εγώ τουλάχιστον έτσι έκανα με τον Laney μου.


Η LLX16 έχει σχεδόν ένα χιλιάρικο στο Θωμά. Και αν είναι λίγο καλύτερη από την LL16 και λίγο χειρότερη από την LLX26 που δοκίμασα εγώ μιλάμε για καταπληκτικό όργανο. Και ο laminate λαιμός είναι πολύ όμορφος και στο μάτι, και απότι ξέρω ιδιαίτερα σταθερός.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/11, 01:11 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #2 στις: 08/02/11, 01:26 »
Και με κίνδυνο να στραφεί όλο το φόρουμ εναντίον μου και να με πεί γραφικό. Πολύ καλές ακουστικές είναι οι Yamaha στα χρήματα αυτά.


Γιατί να στραφεί κανείς εναντίον σου; Πράγματι η σειρά LL της Yamaha είναι εξαιρετική και από τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία αυτή (μέχρι 700-800 Eυρώ). Μόλις τις πρότεινα σε κάποιον άλλο φίλο σε σχετική συζήτηση.

Εγώ θα έριχνα στο τραπέζι και τις Tanglewood, οι οποίες προσφέρουν εκπληκτικά όργανα, ειδικά στο θέμα της σχέσης τιμής/ποιότητας. Απίστευτο value for money, καθώς μπορείς να βρεις all solid όργανo με εβένινη ταστιέρα (όπως και η LL16) και επιπλέον πολύ καλά ηλεκτρικά κάτω από 800 Eυρώ. Θα πρεπει να ανέβάσεις πολύ τον προϋπολογισμό σου για να βρεις κάτι καλύτερο.

http://www.dv247.com/guitars/tanglewood-sundance-tw15-h-b-dreadnought-electro-acoustic-guitar--45499
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rudi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #3 στις: 08/02/11, 09:19 »
Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτην εδω την κυρια... http://www.matsikas.gr/el/Product-TAYLOR-214-%CE%91%CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%97_1840

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #4 στις: 08/02/11, 09:49 »
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω με το αρχικό σκεπτικό σου, δηλ. να πάρεις την πρώτη σου ακουστική με τόσα πολλά λεφτά.
Αν όντως είναι η πρώτη σου, θα σου έλεγα να πας σε κάτι αρκετά πιο φτηνό, στα μισά λεφτά, και να είναι (γιατί όχι) και ηλεκτρακουστική, ώστε να αποκτήσεις ιδία και σφαιρική άποψη του τι μπορεί να κάνει και τι όχι.
Προσωπικά, αν ήθελα να μπω στον κόσμο των ακουστικών θα έπερνα ένα μοντέλο που λίγο πολύ τα κάνει όλα. Το solid top είναι καλό να υπάρχει, αλλά έχω ακούσει και ακουστικές που δεν είναι solid top και παίζανε το ίδιο και καλύτερα. Θα σου πρότεινα επίσης να είναι cutaway διότι το να σολάρεις με ακουστική είναι πραγματικά ανεπανάληπτη εμπειρία, οι ακουστικές ΔΕΝ είναι μόνο να βαράνε ακκόρντα...
Επίσης δεν βλέπω κάτι κακό στην ύπαρξη των ηλεκτρονικών, τα περισσότερα μοντέλα έχουν ενσωματωμένο κουρντιστήρι, άλλα έχουν chorus, anti-feedback κλπ, τα οποία θα κρίνεις εσύ κατά πόσο είναι χρήσιμα ή όχι.
Οι Yamaha που ανέφερε ο Gabriel με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, θα σε βολέψει πάρα πολύ το μανίκι ορισμένων σειρών της που είναι πολύ κοντά στην αίσθηση (και το μέγεθος) της ηλεκτρικής που έχεις συνηθίσει. Επίσης θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και από Ibanez μεριά...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #5 στις: 08/02/11, 11:23 »
Εγώ πάλι θα πρότεινα να κοιτάξεις και καμμία Cort. Συμφωνώ πολύ με τις Yamaha και αν ανέβεις λίγο θα βρεις και καλή Martin.

Επίσης θα πρότεινα ηλεκτροακουστική, δεν είναι μόνο για live αλλά και αν θέλεις να ηχογραφήσεις κάτι  :)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #6 στις: 09/02/11, 06:14 »
Γιατί να στραφεί κανείς εναντίον σου; Πράγματι η σειρά LL της Yamaha είναι εξαιρετική και από τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία αυτή (μέχρι 700-800 Eυρώ). Μόλις τις πρότεινα σε κάποιον άλλο φίλο σε σχετική συζήτηση.


Η σχέση με Yamaha και Νάκα γενικά στις κιθαροκοινότητες δεν είναι και η καλύτερη. Όλοι κράζουν το Νάκα που φέρνει μόνο "σάπιες" μάρκες. Και εγώ έχω τσακωθεί εκεί αρκετές φορές αλλά οι Yamaha, Vigier, Washburn και Blade που φέρνει μόνο σάπιες δεν είναι. Προφανώς στα 200-300 ευρώ δεν θα είναι ότι καλύτερο, όπως δεν είναι και οι αντίστοιχες Squier/Epiphone.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #7 στις: 10/02/11, 00:18 »
Κατ'αρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. :)

Θα συμφωνήσω με τον elrich στο ότι η κιθάρα πρέπει να είναι cutaway αλλά γιατί να διαθέσω λιγότερα χρήματα; Σκέφτομαι να πάρω μία αρκετά καλή έτσι ώστε να την κρατήσω για καιρό. Άλλωστε έχω ήδη τις δύο ηλεκτρικές, δεν μπορώ να παίρνω κιθάρες όλη την ώρα ;)

Όταν μπαίνω στα site των κατασκευαστών χάνομαι! Έχουν τόσα μοντέλα που δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο για μένα. Από Yamaha βρήκα την CPX 900 την οποία και από μερικά βίντεο που είδα στο youtube φαίνεται πολύ καλή. Αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς, διότι η ηλεκτρική yamaha δεν με έχει αφήσει ιδιαίτερα ικανοποιημένο. Στις ακουστικές έχει καλύτερη παράδοση αυτή η εταιρεία;

Η Tanglewood TW-15 επίσης μου άρεσε πάρα πολύ αλλά έχει το αρνητικό πως δεν είναι cutaway :S Ο ήχος της φαίνεται πιο μπάσος και γεμάτος από της Yamaha, ή είναι η ιδέα μου; Και για να παίξω το ρημάδι το "Να μ'αγαπάς" δεν χρειάζομαι πολύ μπάσο ήχο; Δεν θέλω να πάρω, βέβαια, μια κιθάρα μόνο και μόνο για ένα τραγούδι, αλλά θέλω κάπως να πετύχω τον ήχο του Σιδηρόπουλου! Αλλά ταυτόχρονα να παίζω πχ και το 21 Guns (Green Day). Γίνεται αυτό ή ζητάω πολλά; :)

Το μόνο στο οποίο έχω καταλήξει προς το παρών είναι πως θέλω να είναι ηλεκτροακουστική για να κάνω ηχογραφήσεις και να είναι cut-away!

Τελικά η επιλογή ακουστικής είναι πολύ πιο δύσκολη απ'ό,τι περίμενα...:S

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #8 στις: 10/02/11, 00:29 »
Εγώ σε αυτά τα λεφτά τσίμπησα larrivee...είναι ο έρωτας της ζωής μου....και πραγματικά τον ήχο δεν θα τον άλλαζα με τπτ...η  L-01 που έχω εγώ δεν κυκλοφορεί πλέον....αλλά μπορείς να δεις τον άξιο συνεχιστή της...την L-03......

Αποσυνδεδεμένος panayotist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #9 στις: 10/02/11, 00:34 »
Είδα δυο βίντεο με αυτή την l-03 και μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος αλλά δεν είναι ηλεκτροακουστική :( Και αυτηνής μ'αρέσει ο ήχος http://www.thomann.de/gr/takamine_tan15c.htm
Μπερδεύτηκα!  ??? ??? ??? Είναι πάρα πολλές οι επιλογές :S

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #10 στις: 10/02/11, 00:41 »
Είδα δυο βίντεο με αυτή την l-03 και μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος αλλά δεν είναι ηλεκτροακουστική :( Και αυτηνής μ'αρέσει ο ήχος http://www.thomann.de/gr/takamine_tan15c.htm
Μπερδεύτηκα!  ??? ??? ??? Είναι πάρα πολλές οι επιλογές :S


Και επειδή δεν είναι ακουστική? λύσεις υπάρχουν..μικρόφωνο (που για μένα είναι η καλύτερη), κρύσταλλοι, μαγνήτες....οτιδήποτε....

μπορείς να ακούσεις εδώ She's a maniac cover......... δικιά μου ηχογράφηση με την l-01 με μικρόφωνο μπροστά απο την κιθάρα....

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Αγορά Ακουστικής Κιθάρας μέχρι 1000€
« Απάντηση #11 στις: 10/02/11, 09:16 »
Από Yamaha βρήκα την CPX 900 την οποία και από μερικά βίντεο που είδα στο youtube φαίνεται πολύ καλή. Αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς, διότι η ηλεκτρική yamaha δεν με έχει αφήσει ιδιαίτερα ικανοποιημένο. Στις ακουστικές έχει καλύτερη παράδοση αυτή η εταιρεία;

Προσωπικά έχω ηλεκτρακουστική Yamaha εδώ και 20 χρόνια και μπορώ να πω ότι είναι αξιόπιστο και ποιοτικό όργανο. Μετά από τόσα χρόνια σκληρής (και επαγγελματικής) μεταχείρισης δεν έχει βγάλει το παραμικρό και είναι μαλακιά και ευκολόπαιχτη, σχεδόν σαν την πρώτη μέρα.
Η CPX-900 που είδες είναι από τις αρκετά καλές ηλ/ακουστικές της εταιρείας και κατά την προσωπική μου άποψη πανέμορφο όργανο... πρέπει όμως να την δοκιμάσεις για να έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Η εμπειρία σου από την Pacifica που είναι εντελώς entry-level όργανο (αξιοπρεπές όμως για τα λεφτά του) δεν θα μπορούσε να είναι και κάτι αλλο από αυτό που περιγράφεις. Η Yamaha όμως σαν εταιρεία και πολύ καλά όργανα φτιάχνει (πιάνα, synths, ηλεκτρικές) και ποιοτικά.
Επισης να ξέρεις ότι η Yamaha πρώτα έφτιαξε μουσικά όργανα και μετά μοτοσυκλέτες (εξ'ου και το λογότυπο με τις 3 διαπασών...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
2 Απαντήσεις
4221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/08, 10:39
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
2 Απαντήσεις
3548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 15:54
από Mistral
6 Απαντήσεις
4758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 02:38
από PericlesB
12 Απαντήσεις
8478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 13:03
από mesimeriaris
0 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 17:09
από griper
6 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 15:12
από IDEAL
15 Απαντήσεις
5693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/12, 11:05
από RORY GALLAGHER
6 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
11 Απαντήσεις
6796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan