Αποστολέας Θέμα: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€  (Αναγνώστηκε 11475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Γειά σας ψάχνω για μια ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€..μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντελο γιατι δεν εχω ιδεα απο μαρκες και τα σχετικα?? Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/16, 20:56 από miston99 »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #1 στις: 02/05/16, 22:27 »
Γειά σας ψάχνω για μια ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€..μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντελο γιατι δεν εχω ιδεα απο μαρκες και τα σχετικα?? Ευχαριστω

Ibanez ή Yamaha

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #2 στις: 02/05/16, 23:07 »
Γειά σας ψάχνω για μια ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€..μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντελο γιατι δεν εχω ιδεα απο μαρκες και τα σχετικα?? Ευχαριστω

Ibanez ή Yamaha
Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #3 στις: 03/05/16, 08:56 »
apx400

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #4 στις: 03/05/16, 11:05 »
apx400
Μπορείς να μου στείλεις ένα λινκ γιατί δεν την βρίσκω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #5 στις: 03/05/16, 13:30 »
Σε αυτή την κατηγορία τιμής, οι Yamaha δεν νομίζω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. Tα μοντέλα της σειράς ΑPX για παράδειγμα (μιλάω για την ΑPX-500 γιατί η ΑPX-400 δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον), είναι κατά τη γνώμη μου μια καλή κιθάρα από πλευράς ευκολίας παιξίματος λόγω του μικρότερου σώματος και με αξιοπρεπή κατασκευή, αλλά όχι πολύ καλά ξύλα και δεν έχει καν καπάκι από συμπαγές ξύλο. Αυτό είναι κάτι που θεωρώ σημαντικό για τον ήχο ενός ακουστικού οργάνου και όλες οι κιθάρες που σού προτείνω παρακάτω το έχουν. Τέλος η Yamaha δεν έχει τον ήχο και το projection μιας dreadnought που έχει μεγαλύτερο σώμα. Αν σκοπεύεις να παίζεις μόνο σε ενισχυτή, αυτό ίσως να μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, αλλά από πλευράς καθαρά ακουστικού ήχου ένα dreadnought μοντέλο θα υπερισχύει σαφώς. Mια καλύτερη κιθάρα από τη Υamaha και μέσα στον προϋπολογισμό σου είναι η FGX-800C, αλλά ακόμα κι αυτήν προσωπικά δεν θα την έβαζα ανάμεσα στις πρώτες μου επιλογές.

Εγώ λοιπόν θα ήμουν ανάμεσα στην Cort MR-710F και την Washburn WD10SCE. Και οι δύο εξαιρετικές κιθάρες, με καλά ξύλα, καλά ηλεκτρικά (ειδικά η Cort με το Fishman Presys) και ωραίο ήχο. Άλλες καλές επιλογές είναι η Epiphone AJ 220SCE και η Dean NSDC. Θα σού πρότεινα και την Harley Benton ΗΒJC503 σαν μια αξιοπρεπή και πολύ οικονομική κιθάρα, τουλάχιστον αν δεν σε χαλάει το jumbo σχήμα, αλλά απ' ό,τι βλέπω στην ιστοσελίδα του Thomann, δεν θα είναι ξανά διαθέσιμη μέχρι τον Ιούλιο. Σκέψου επίσης αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική κιθάρα ή αν θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις μια απλή ακουστική, οπότε θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές για ένα ποιοτικό όργανο σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #6 στις: 03/05/16, 15:50 »
Σε αυτή την κατηγορία τιμής, οι Yamaha δεν νομίζω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο. Tα μοντέλα της σειράς ΑPX για παράδειγμα (μιλάω για την ΑPX-500 γιατί η ΑPX-400 δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον), είναι κατά τη γνώμη μου μια καλή κιθάρα από πλευράς ευκολίας παιξίματος λόγω του μικρότερου σώματος και με αξιοπρεπή κατασκευή, αλλά όχι πολύ καλά ξύλα και δεν έχει καν καπάκι από συμπαγές ξύλο. Αυτό είναι κάτι που θεωρώ σημαντικό για τον ήχο ενός ακουστικού οργάνου και όλες οι κιθάρες που σού προτείνω παρακάτω το έχουν. Τέλος η Yamaha δεν έχει τον ήχο και το projection μιας dreadnought που έχει μεγαλύτερο σώμα. Αν σκοπεύεις να παίζεις μόνο σε ενισχυτή, αυτό ίσως να μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, αλλά από πλευράς καθαρά ακουστικού ήχου ένα dreadnought μοντέλο θα υπερισχύει σαφώς. Mια καλύτερη κιθάρα από τη Υamaha και μέσα στον προϋπολογισμό σου είναι η FGX-800C, αλλά ακόμα κι αυτήν προσωπικά δεν θα την έβαζα ανάμεσα στις πρώτες μου επιλογές.

Εγώ λοιπόν θα ήμουν ανάμεσα στην Cort MR-710F και την Washburn WD10SCE. Και οι δύο εξαιρετικές κιθάρες, με καλά ξύλα, καλά ηλεκτρικά (ειδικά η Cort με το Fishman Presys) και ωραίο ήχο. Άλλες καλές επιλογές είναι η Epiphone AJ 220SCE και η Dean NSDC. Θα σού πρότεινα και την Harley Benton ΗΒJC503 σαν μια αξιοπρεπή και πολύ οικονομική κιθάρα, τουλάχιστον αν δεν σε χαλάει το jumbo σχήμα, αλλά απ' ό,τι βλέπω στην ιστοσελίδα του Thomann, δεν θα είναι ξανά διαθέσιμη μέχρι τον Ιούλιο. Σκέψου επίσης αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική κιθάρα ή αν θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις μια απλή ακουστική, οπότε θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές για ένα ποιοτικό όργανο σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 ως αναφορά την επιλογή μεταξύ ακουστικής και ηλεκτροακουστικης το έχω ψάξει και με βολεύει η ηλ/ακουστική για την χρήση που την θέλω...ψάχνοντας λίγο σε κάποια site είδα κάποια μοντέλα όπως •Ibanez AEG-8E •Ibanez AEG 10ii •Ibanez AEL 10E  •Ibanez AEG 10E •Ovation Applause AB24-5 ξέρεις κάποιο από αυτα?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #7 στις: 03/05/16, 19:05 »
αν την θες για shred κοίτα και λίγο που συναντεί το μπράτσο το σώμα στις πρίμες χορδές. H APX500 είναι λεπτή και πολύ κοντά στο ηλεκτρικό παίξιμο. Oi ibanez φαντάζομαι, ιδίως τα μοντέλα του Vai θα είναι ακόμα πιο άνετα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #8 στις: 03/05/16, 19:33 »
ως αναφορά την επιλογή μεταξύ ακουστικής και ηλεκτροακουστικης το έχω ψάξει και με βολεύει η ηλ/ακουστική για την χρήση που την θέλω...ψάχνοντας λίγο σε κάποια site είδα κάποια μοντέλα όπως •Ibanez AEG-8E •Ibanez AEG 10ii •Ibanez AEL 10E  •Ibanez AEG 10E •Ovation Applause AB24-5 ξέρεις κάποιο από αυτα?

Tις Ibanez που παραθέτεις εγώ τουλάχιστον σε καμία περίπτωση δεν θα τις έβαζα στο ίδιο επίπεδο με αυτές που σού πρότεινα. Όπως σού είπα, θεωρώ ότι το καπάκι από συμπαγές (solid) ξύλο συμβάλει κατά πολύ στον ήχο μιας ακουστικής κιθάρας και καμιά από αυτές δεν το έχει, όπως επίσης δεν φαίνεται να έχουν καλά ξύλα γενικότερα. Κοίταξε αν θέλεις κάποια πιο ακριβά μοντέλα της Ibanez, ειδικά από τη σειρά AW, όπως την AW70ECE ή την AW65ECE. Eίναι σαφώς καλύτερες από αυτές που αναφέρεις χωρίς να ξεφεύγουν από το εύρος χρημάτων που σκοπεύεις να διαθέσεις, αν και όχι τόσο καλές όσο η Cort και η Washburn.

Όσο για την Applause, είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή, με την προϋπόθεση ότι σού αρέσει το συγκεκριμένο στυλ που από πλευράς μπράτσου είναι πιο κοντά σε ηλεκτρική κιθάρα παρά σε παραδοσιακή ακουστική. Επίσης αυτός ο τύπος κιθάρας προορίζεται κατά κύριο λόγο για χρήση με ενισχυτή, καθώς χωρις ενίσχυση ο ήχος τους δεν είναι τόσο καλός όσο μια καλή ακουστική κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/16, 19:55 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #9 στις: 04/05/16, 00:47 »
ως αναφορά την επιλογή μεταξύ ακουστικής και ηλεκτροακουστικης το έχω ψάξει και με βολεύει η ηλ/ακουστική για την χρήση που την θέλω...ψάχνοντας λίγο σε κάποια site είδα κάποια μοντέλα όπως •Ibanez AEG-8E •Ibanez AEG 10ii •Ibanez AEL 10E  •Ibanez AEG 10E •Ovation Applause AB24-5 ξέρεις κάποιο από αυτα?

Tις Ibanez που παραθέτεις εγώ τουλάχιστον σε καμία περίπτωση δεν θα τις έβαζα στο ίδιο επίπεδο με αυτές που σού πρότεινα. Όπως σού είπα, θεωρώ ότι το καπάκι από συμπαγές (solid) ξύλο συμβάλει κατά πολύ στον ήχο μιας ακουστικής κιθάρας και καμιά από αυτές δεν το έχει, όπως επίσης δεν φαίνεται να έχουν καλά ξύλα γενικότερα. Κοίταξε αν θέλεις κάποια πιο ακριβά μοντέλα της Ibanez, ειδικά από τη σειρά AW, όπως την AW70ECE ή την AW65ECE. Eίναι σαφώς καλύτερες από αυτές που αναφέρεις χωρίς να ξεφεύγουν από το εύρος χρημάτων που σκοπεύεις να διαθέσεις, αν και όχι τόσο καλές όσο η Cort και η Washburn.

Όσο για την Applause, είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή, με την προϋπόθεση ότι σού αρέσει το συγκεκριμένο στυλ που από πλευράς μπράτσου είναι πιο κοντά σε ηλεκτρική κιθάρα παρά σε παραδοσιακή ακουστική. Επίσης αυτός ο τύπος κιθάρας προορίζεται κατά κύριο λόγο για χρήση με ενισχυτή, καθώς χωρις ενίσχυση ο ήχος τους δεν είναι τόσο καλός όσο μια καλή ακουστική κιθάρα.

Ποία ξύλα δηλαδή θεωρούνται συμπαγή για το καπάκι??...για να ξέρω τι ψάχνω

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #10 στις: 04/05/16, 00:49 »
αν την θες για shred κοίτα και λίγο που συναντεί το μπράτσο το σώμα στις πρίμες χορδές. H APX500 είναι λεπτή και πολύ κοντά στο ηλεκτρικό παίξιμο. Oi ibanez φαντάζομαι, ιδίως τα μοντέλα του Vai θα είναι ακόμα πιο άνετα.
Τα vai μοντέλα είναι πολύ μακριά από αυτό που ψάχνω...Ευχαριστώ για την απάντηση σου

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #11 στις: 04/05/16, 03:34 »
Ποία ξύλα δηλαδή θεωρούνται συμπαγή για το καπάκι??...για να ξέρω τι ψάχνω

Όταν μιλάμε για "συμπαγές" ξύλο, εννοούμε ότι αποτελείται από ένα ενιαίο κομμάτι ξύλο και όχι από φύλλα κολλημένα μεταξύ τους (laminate). Στα Ελληνικά ο όρος laminate αποδίδεται ως ξυλόφυλλο (καπλαμάς), σε αντίθεση με το plywood που είναι το αντικολλητό ξύλο, πιο γνωστό και ως κόντρα πλακέ. Δεν έχει δηλαδή σχέση με το είδος του ξύλου, αλλά με τον τρόπο κατασκευής. Το συμπαγές ξύλο, ακριβώς επειδή είναι ένα ενιαίο σώμα, μπορεί να μεταδίδει καλύτερα τις ταλαντώσεις που δημιουργεί ο ήχος των χορδών μέσα στο ηχείο της κιθάρας, και επιπλέον οι ηχητικές του ιδιότητες βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου, σε αντίθεση με το laminate. Η κατασκευή μουσικού οργάνου από συμπαγή ξύλα συνεπάγεται και αυξημένο κόστος σε σχέση με το laminate, γι αυτό και συνήθως είναι κάτι που βρίσκουμε σε πιο ακριβά όργανα. Το laminate έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πιο δυνατό και ανθεκτικό, και επομένως λιγότερο ευπαθές σε χτυπήματα, απότομες αλλαγές θερμοκρασίας ή υγρασίας και άλλες συνθήκες που μπορεί να επηρρεάσουν ένα μουσικό όργανο. Γι αυτό και μια συνηθισμένη πρακτική είναι να φτιάχνεται το καπάκι (το πάνω μέρος του σώματος της κιθάρας) από συμπαγές ξύλο, καθώς αυτό θεωρείται ότι συμβάλει περισσότερο στην ηχητική ταυτότητα του οργάνου σε σχέση με τα άλλα μέρη της κιθάρας, ενώ το υπόλοιπο σώμα να είναι φτιαγμένο από laminate ξύλο, δίνοντας έτσι περισσότερη σταθερότητα στο όργανο και μειώνοντας το κόστος κατασκευής του.

Συνήθως όταν μια κιθάρα έχει καπάκι ή σώμα από συμπαγές ξύλο, αυτό αναφέρεται στην αναλυτική περιγραφή των χαρακτηριστικών της. Στα Αγγλικά θα το βρεις με τον όρο solid, στα Γαλλικά massif, στα Γερμανικά massiv κλπ. Θα δεις λοιπόν στις περιγραφές του Thomann (αν τις διαβάζεις στα Αγγλικά) να αναφέρεται solid spruce (έλατο), solid mahogany (μαόνι) ή solid cedar (κέδρος). Αυτά είναι τα πιο συνηθισμένα ξύλα για την κατασκευή του καπακιού. Στις περιγραφές των οργάνων που σού πρότεινα, θα δεις να γίνεται λόγος για "Solid spruce top", δηλαδή καπάκι από συμπαγές έλατο. Αν δεις πουθενά να αναφέρεται Sitka ή Engelmann spruce, πρόκειται για συγκεκριμένες ποικιλίες έλατου που θεωρούνται καλύτερες για την κατασκευή μουσικών οργάνων. Αν κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται, θα πρέπει να συμπεράνεις ότι η κιθάρα είναι φτιαγμένη από laminate και όχι συμπαγές ξύλο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #12 στις: 04/05/16, 08:37 »
Σε αυτα τα λεφτα (444 ευρω) προσωπικα θα πηγαινα σε PRS SE Angelus A10, επειδη εχει σχεδον το ιδιο μπρατσο με την ηλεκτρικη μου (πολυ βολικο) και επιπλεον φοβερο unplugged ηχο (χωρις να την εχω συγκρινει με τις προαναφερθεισες).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #13 στις: 04/05/16, 11:12 »
@Απόλλων σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί δεν είχα ιδέα για το τι είναι το συμπαγές ξύλο και πως θα το αναγνωρίζω στην περιγραφή του οργάνου

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #14 στις: 04/05/16, 11:24 »
Σε αυτα τα λεφτα (444 ευρω) προσωπικα θα πηγαινα σε PRS SE Angelus A10, επειδη εχει σχεδον το ιδιο μπρατσο με την ηλεκτρικη μου (πολυ βολικο) και επιπλεον φοβερο unplugged ηχο (χωρις να την εχω συγκρινει με τις προαναφερθεισες).
Η PRS SE Angelus A10 είναι πολύ όμορφη και ο ήχος την είναι στ αλήθεια πολύ καλός(από κάτι βιντεακι στο YouTube που ειδα) αλλά είναι εκτός του αρχικού προϋπολογισμου..αν καταφέρω και μαζέψω τόσα χρήματα θα την προτιμήσω..Μπορείς να μου δώσει ένα Λίνκ από εκεί που το βρήκες 444€

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #15 στις: 04/05/16, 11:31 »
http://www.thomann.de/gr/prs_se_a10e_angelus_ts_w_case.htm


(βγαινει σε 2 αποχρωσεις - αν εξαιρεσεις την μαυρη που εχει κοντα 500...  ;) )


Προσπαθησε να τις δοκιμασεις απο κοντα πριν αγορασεις για να συγκρινεις εσυ ο ιδιος...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #16 στις: 04/05/16, 12:07 »
Δες και αυτην.
Πολυ καλη για τα λεφτα της.
http://guitars.gr/richwood-rd17ce.html
solid engelman spruce top
Ευκολοπαιχτη.
fishman απλο http://www.fishman.com/fishmanequipped/oem/isyst-oem.php
Προτεινω χορδες elixir 80/20 Bronze nanoweb 11027 Custom Light (11/52)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/16, 12:16 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #17 στις: 04/05/16, 12:26 »
http://www.thomann.de/gr/prs_se_a10e_angelus_ts_w_case.htm


(βγαινει σε 2 αποχρωσεις - αν εξαιρεσεις την μαυρη που εχει κοντα 500...  ;) )


Προσπαθησε να τις δοκιμασεις απο κοντα πριν αγορασεις για να συγκρινεις εσυ ο ιδιος...

Ευχαριστώωω..θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω άλλα εδώ που μένω μόνο αν την βρω στο Νακα

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #18 στις: 04/05/16, 12:28 »
Δες και αυτην.
Πολυ καλη για τα λεφτα της.
http://guitars.gr/richwood-rd17ce.html
solid engelman spruce top
Ευκολοπαιχτη.
fishman απλο http://www.fishman.com/fishmanequipped/oem/isyst-oem.php
Προτεινω χορδες elixir 80/20 Bronze nanoweb 11027 Custom Light (11/52)

Θα προσπαθήσω να την δοκιμάσω από κοντά αν την βρω καλή μου φαίνεται..Ευχαριστώ για την πρόταση

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #20 στις: 04/05/16, 12:38 »
Πολύ καλές και οι δύο που αναφέρθηκαν στα τελευταία μηνύματα. Για κάποιο λόγο είχα μείνει κι εγώ με την εντύπωση ότι η Angelus είναι πιο ακριβή. Υπολογιζα πάνω από 500 Ευρώ, αλλά με μια γρήγορη έρευνα βλέπω ότι η τιμή στα Αγγλικά καταστήματα είναι £349 δηλαδή περίπου 440 Ευρώ (παρόμοια με του Thomann). Είναι σίγουρα μια εξαιρετική κιθάρα αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου.

Όσο για την Richwood, φαίνεται και αυτή πολύ καλή και είναι άνετα μέσα στα λεφτά σου. Επίσης έχει και το πλεονέκτημα ότι μπορείς να την αγοράσεις από Ελλάδα, και μάλιστα από κατάστημα το οποίο είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο απ' όσο μπορώ να κρίνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #21 στις: 04/05/16, 15:28 »
Μια ακόμα καλή επιλογή είναι αυτή εδώ: http://www.takamine.com/GD15CE-NAT


Βρίσκεται και στην Ελλάδα, πάντα κάτω από 400 Ευρώ.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #22 στις: 04/05/16, 15:37 »
@modfori @Απόλλων
Αξίζει λέτε να την παραγγείλω online ή θα την κακομεταχειριστουν στην μεταφορά?

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #23 στις: 05/05/16, 21:44 »
Εγώ πάλι θα υπερθεματίσω στις Yamaha APX. Μέτριος ακουστικός ήχος, μέτρια ηλεκτρονικά, αλλά playability... στο θεό.
Λεπτό σώμα και μπράτσο βοηθάνε αφάνταστα, αν δεν το έχεις δοκιμάσει χάνεις.
Όσοι έχουν βαρέσει 8άωρα επί σκηνής ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάω.
Επίσης ποιότητα κατασκευής - αν κρίνω από τη δική μου που κλείνει 23 χρόνια σκληρής μεταχείρισης - κορυφαία.
Δοκίμασέ τις, δεν χάνεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος miston99

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ψάχνω ηλεκτροακουστικη κιθάρα μέχρι 400€
« Απάντηση #24 στις: 05/05/16, 23:03 »
Εγώ πάλι θα υπερθεματίσω στις Yamaha APX. Μέτριος ακουστικός ήχος, μέτρια ηλεκτρονικά, αλλά playability... στο θεό.
Λεπτό σώμα και μπράτσο βοηθάνε αφάνταστα, αν δεν το έχεις δοκιμάσει χάνεις.
Όσοι έχουν βαρέσει 8άωρα επί σκηνής ξέρουν για ποιο πράγμα μιλάω.
Επίσης ποιότητα κατασκευής - αν κρίνω από τη δική μου που κλείνει 23 χρόνια σκληρής μεταχείρισης - κορυφαία.
Δοκίμασέ τις, δεν χάνεις τίποτα.
Γεια σου @elrich και ευχαριστω για την απαντηση σου..Εσυ ποιο μοντελο Apx εχεις? Εγω δεν ψαχνω την τελεια κιθαρα απλα μια αξιοπρεπης κιθαρα που να εχει εναν ικανοποιητικο ηχο και να μπορω να κανω κανενα liveακι χωρις να εχω κανενα προβλημα..θα με καλυψει η apx?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 14:35
από no_one
0 Απαντήσεις
3273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 17:39
από PanouleXxX
4 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 15:25
από zeromancer
7 Απαντήσεις
4656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 14:29
από athws
51 Απαντήσεις
32121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
5 Απαντήσεις
4581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 22:51
από Valantis
12 Απαντήσεις
6701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 19:09
από yiannakis
14 Απαντήσεις
5540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/12, 16:11
από LaryHimura
12 Απαντήσεις
6641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 13:49
από soner
1 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/13, 13:14
από Απόλλων