Αποστολέας Θέμα: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου  (Αναγνώστηκε 8924 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« στις: 21/05/08, 20:45 »
Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα καθώς βλέπω ότι υπάρχουν αρκετοί γνώστες στο φόρουμ που ίσως βοηθήσουν...
Εδώ και 4 μήνες ταλαιπωρούμαι με αυτό το θέμα... Η αλήθεια είναι ότι εκείνον τον καιρό ταλαιπωρούσα αρκετά τα χέρια μου σηκώνοντας βαλίτσες και άλλα βαριά πράγματα ώσπου μια μέρα ένιωσα κάτι να κουνιέται απο την μέσα πλευρα στον αγκώνα του αριστερού χεριού μου πήγα σε 6 γιατρούς και άκουσα 6 διαφορετικές γνώμες  :P οι πιο πολλοί το μπέρδευαν με εσω επικονδυλιτιδα λέγοντας μου να βάζω πάγο κάτι που το χειροτέρεψε και άρχισε να με πονάει ευτυχώς βρέθηκε ο κατάλληλος γιατρός και μου είπε ότι είναι το νεύρο το οποίο βγαίνει απο την θέση του καθώς λυγίζω το χέρι μουδιάσματα στα δάχτυλα δεν είχα αλλα πονούσε πολύ τοπικά. Ο γιατρός μου είπε οτι ίσως να προέρχεται απο την κιθάρα σε κάποιο βαθμό αλλά μπορεί να είναι και κατασκευαστικό γιατί εμφανίστικε και στο δεξί χέρι λίγες βδομάδες αργότερα αλλα όχι σε μεγαλο βαθμό.  :o
Τώρα κάνω φυσιοθεραπείες με αναλγητικά ρεύματα και είδα κάποια βελτίωση (με την έννοια ότι βγαίνει το νευρο αλλά δεν πονάει) ο γιατρός μου είπε οτι θα τις κάνουμε για 3 μήνες και μετα θα δούμε...

Έχει τύχει σε κανέναν απο εδω?
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #1 στις: 21/05/08, 20:52 »
πωωω...οχι ρε φιλε... :-X
περαστικα....
μονο αυτο....

Δεν ετυχε να το ξανακουσω.....
Το μονο που παθαινω εγω καμια φορα ειναι οταν εχω λυγισμενο το χερι και παω να το ανοιξω μαγκωνει και αν σπρωξω να ανοιξει ποναει...
Απλα το ξαναμαζευω και μετα το ανοιγω κανονικα...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #2 στις: 22/05/08, 18:34 »
μολις γυρισα απο τον γιατρο. μου εχει πρηστει ο τενοντας εμενα στον καρπο. αλλα δεν με ποναει. με ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο. 2 εβδομαδες αποχη και θεραπεια. επισης μου ειπε οτι αν το ξαναπαθω μπορει να μην ξαναπαιξω. οποτε προσοχη. και περαστικα μας ScullShot
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #3 στις: 22/05/08, 18:43 »
Παράθεση
με ειπε οτι δεν ειναι σοβαρο
Σαλονικιέ!

Κι εγώ πάντως αυτές τις μέρες έκανα ένα ταξίδι και  με τις βαλίτσες και αυτά πονούσε αρχικά ο αριστερός αγκώνας μου, αλλά τώρα που γύρισα είμαι τζετ.

Περαστικά σας παιδιά!
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #4 στις: 25/05/08, 18:11 »
Ο Φυσιοθεραπευτής μου μου είπε ότι είναι αρκετά σπάνιο να γίνει κάτι τέτοιο και συνήθως μπερδεύεται με επικονδυλίτιδα απο τους γιατρούς και μάλιστα επιμένει ότι η εξάρθωση στο δεξί (που δεν είναι τοσο προχορημένη όσο το αριστερό) μπορεί να έγινε και απο την κιθάρα. Γι αυτό κιθαρωδοί προσοχή στους αγκώνες σας όχι μονο τα δάχτυλα lol  :P
πάντως τωρα με τις φυσιοθεραπείες δεν πονάει τόσο και μπορώ και το λυγίζω λίγο παραπάνω από 90 μήρες και σιγά σιγά λυγίζει όλο και περισσότερο αλλά θα δείξει σε 3 μήνες...
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #5 στις: 26/05/08, 12:13 »
Παράθεση
θα δείξει σε 3 μήνες...

3 μήνες????????????????? γιατί τόσο πολύ?? κάθε πότε κάνεις συνεδρία? Ελπίζω να έχει πέσει έστω και λίγο έξω ο φυσιοθεραπευτής σου γιατί 3 μήνες είναι αρκετό διάστημα.. :-\ Καλό κουράγιο!!

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #6 στις: 26/05/08, 12:21 »
και γω τα ιδια φιλε μου μετα το συντριπτικο καταγμα ωλεκρανου...
Περαστικα μας...


(παλιο-αγκωνες)

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Εξάρθρωση ωλενίου νεύρου
« Απάντηση #7 στις: 26/05/08, 12:48 »
sof1a Εντολή του ορθοπεδικού μου ήταν να κάνω τις φυσιοθεραπείες για 3 μήνες μετά από τους 3 μήνες θα κάνω ηλεκτρομυογράφημα για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται το νεύρο και αν δεν έχει επανέλθει τότε μάλλον θα γίνει επέμβαση  :-\ φυσιοθεραπείες κάνω 3-4 φορές την εβδομάδα

edit: είδα ότι ασχολήσαι με την ρεφλεξολογία (διάβασα και το ποστ) λες κάτι τέτοιο να βοηθούσε στην περίπτωσή μου δλδ δεν περιμένω να μπει το νεύρο στην θέση του απο μόνο του αλλά τουλάχιστον να μην πονάει οταν βγαίνει αυτο προσπαθώ να κάνω και στις φυσιοθεραπείες
 
blackie οχ... πως το παθες αυτό χτύπησες? υπομονή και περαστικά μας....
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/08, 12:52 από ScullShot »
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein