Αποστολέας Θέμα: Αντιχειρας  (Αναγνώστηκε 23183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Αντιχειρας
« στις: 25/10/08, 13:33 »
Εφαγα μια τουμπα με το μηχανακι μου πριν λιγο, και εχει τουμπανιασει ο μυς του αντιχειρα... Οσο απλα καθετε ποναει λιγο, και οταν τον κουναω ποναει μονο αν τεντοσει. Φανταζομαι εσπασε κανας τενοντας κατα την πτωση η τιποτα τετιο... Εβαλα μια αληφη για τραυματισμους σε μυς και ελπιζω κατι να κανει...  Λετε να ειναι τιποτα αλλο;
Εχουμε και λιβε την πρωτη του μηνα, αυριο προβα... Δεν θελω και να παθω τιποτα και να μην μπορω να ξαναπιασω κιθαρα...
(σημ, στο αριστερο χερι την επαθα)
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #1 στις: 25/10/08, 14:15 »
Και δεν πηγες να το δει κανας γιατρος....???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #2 στις: 25/10/08, 14:38 »
Kατ΄αρχήν βάλε πάγο ΤΩΡΑ!!! Και τι αλοιφή είναι αυτή που χρησιμοποίησες;

Αν μπορείς ακόμα να κουνήσεις τον αντίχειρα σε όλες τις κατευθύνσεις, έστω και με πόνο, τότε μάλλον δεν έχει σπάσει τένοντας (και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό είναι το πρώτο που σκέφτηκες). Κάνε του κάποια επίδεση, ξεκούρασέ το για μερικές μέρες, και αν δεν αρχίσει να βελτιώνεται πήγαινε σε κάποιο γιατρό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #3 στις: 25/10/08, 14:43 »
αν είχε κοπεί τένοντας...(δν σπάνε...  :P ) θα πόναγες όπως ο Ρονάλντο όταν είχε πάθει εκείνη τη κλασσική ρήξη χιαστών και δν θα μπορούσες να το κουνήσεις..
απλά σε πονάει επειδή χτύπησες το σημείο, απολύτως λογικό..
θα σου περάσει σε μερικές μέρες αν δν είναι κάτι το πολύ σοβαρό αλλά οπωσδήποτε βάλε πάγο τώρα....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #4 στις: 25/10/08, 15:05 »
αν είχε κοπεί τένοντας...(δν σπάνε...  :P ) θα πόναγες όπως ο Ρονάλντο όταν είχε πάθει εκείνη τη κλασσική ρήξη χιαστών και δν θα μπορούσες να το κουνήσεις..

Οι χιαστοί είναι σύνδεσμοι, δεν είναι τένοντες. Με μια ρήξη συνδέσμου αυτό που εμποδίζει την κίνηση είναι ο πόνος και το πρήξιμο, ενώ με ρήξη τένοντα η κίνηση καθίσταται αδύνατη γατί δεν υπάρχει πλέον κατάφυση του μυ στο αντίστοιχο οστό ώστε να μπορεί να λειτουργήσει.

Τώρα για το αν οι τένοντες "κόβονται" ή "σπάνε", είναι μάλλον θέμα εκφραστικό και όχι ουσιαστικό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #5 στις: 25/10/08, 15:58 »
Εγώ λέω να αρχίσω να μετράω τους κατεστραμένους, που χτυπάνε δάχτυλα, τσιμπιούνται απο φυτά, φίδια, σκορπιούς, τρώνε ξύλο απο το Sub-Zero, πέφτουν απο το πύργο του Αϊφελ, βρίσκονται στη μέση πυρηνικής έκρηξης, κλπ, κλπ...


...και επιμένουν να ποστάρουν για συμβουλές στο Κιθάρα, αντι να πάνε να τους δεί γιατρός.

Βέβαια το γεγονός οτι ποστάρουν πρώτα εδώ, και μετά πάνε στο γιατρό, με κάνει να μπερδεύομαι για την ειδικότητα του γιατρού που πρέπει να τους δεί πρώτα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #6 στις: 25/10/08, 16:02 »
Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερων. Δεν ξερω τι ειναι η δεν ειναι αυτο που επαθα.. Εβαλα παντος παγο μετα (απορω πως δεν το σκευτικα.. Μολις γυρισε ο μπαμπας μου απο την δουλεια αυτο μου ειπε να κανω), εχει ξεκουραστει και λιγο απο τοτε και τωρα ειναι πολυ καλητερα, ποναει μονο οταν τεντονει η μαζευει παρα πολυ.
Η αληφη ειναι voltaren Emugel. Ισως ξαναβαλω το βραδυ.

Το να το δεσω με γαζα εχει κανεναν ουσιαστικο λογο η απλα ετσι ηθιστε; Μονο σε φαρμακεια πουλανε;

@isnogood Σιγα την ζημεια για να πας σε γιατρο.. Γιατι μικρο γιατι να τρεχεις, να περιμενεις σε ουρες και να βαζεις και βαθια το χερι στην τσεπη;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #7 στις: 25/10/08, 16:08 »
@isnogood Σιγα την ζημεια για να πας σε γιατρο.. Γιατι μικρο γιατι να τρεχεις, να περιμενεις σε ουρες και να βαζεις και βαθια το χερι στην τσεπη;
Απο τη στιγμη που εσυ δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις και τι ζημια εχεις παθει(ουτε αν ειναι η οχι μεγαλη) και απο τη στιγμη που ο γιατρος ξερει, η λογικη λεει οτι πας σε αυτον..

Τωρα αν δεν γουσταρεις ειναι αλλο θεμα...
Οποτε κανε οτι σου πουνε η οτι σου ερθει και απλα αγνοησε τα σχολια που λενε για γιατρους...

Αποσυνδεδεμένος jabarlee

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Caught in a web...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #8 στις: 25/10/08, 16:59 »
Φίλε, πήγαινε τώρα σε ένα ιατρό, δεν ξέρεις αν έχεις ραγίσει καμιά φάλαγγα στο δάχτυλο, ή κανένα οστό στον καρπό. Τέτοιοι τραυματισμοί είναι ύπουλοι λόγω αδιαφορίας.
Μέχρι να πας στον ιατρό, βάζεις πάγο για 10'-15', αφού καλύψεις το δάχτυλο με κάτι (επίδεσμο π.χ.),  μία δυο φορές. Αν αρχίσει να σε πονάει με τον πάγο, σταμάτα. Όπως και να έχει, σταθεροποίησε τον αντίχειρα με ένα ελαστικό επίδεσμο σε μέση θέση, ούτε εντελώς κλειστό, ούτε σε έκταση.

Δεν είναι μεγάλος μπελάς, θα πας σε μια εφημερεύουσα ορθοπαιδική κλινική, θα περιμένεις λίγο-πολύ, και δε θα πληρώσεις και τίποτα.
Από την άλλη, μου φαίνεται επίσης καλή ιδέα να μην κάνεις τίποτα, κλέφτες θα γίνουμε ; (ιατρός εδώ  ;D )
caught in a w3b...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #9 στις: 25/10/08, 17:20 »
@isnogood Σιγα την ζημεια για να πας σε γιατρο.. Γιατι μικρο γιατι να τρεχεις, να περιμενεις σε ουρες και να βαζεις και βαθια το χερι στην τσεπη;

Ωπα, συγνώμη φίλε μου, δεν ήξερα, οτι είχες κάνει ήδη διάγνωση.

Το ερώτημα που έθεσα παραπάνω, δεν εχει να κάνει με την έκταση της ζημιάς που έπαθες, απλά προσπαθώ να καταλάβω τη καταραμένη λογικη του να επιλέγετε να ρωτήσετε μέσω γραπτών μηνυμάτων, απο το να πάτε να σας ΔΕΙ κάποιος ειδικός.

Θεωρώ μιάς και οδηγούσες μηχανάκι, οτι είχες κάποιο προστατευτικό εξοπλισμό, πέραν του κράνους. Και αν όχι, ελπίζω τώρα να τον πάρεις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #10 στις: 25/10/08, 19:29 »
Το να το δεσω με γαζα εχει κανεναν ουσιαστικο λογο η απλα ετσι ηθιστε; Μονο σε φαρμακεια πουλανε;

Φυσικά και υπάρχει λόγος για την επίδεση. Κατ' αρχήν προστατεύει την τραυματισμένη περιοχή, βοηθάει την ακινητοποίηση και περιορίζει το οίδημα. Λογικά αν δεν υπάρχει κάταγμα, ρήξη συνδέσμου ή κάτι παρόμοιο, θα πρέπει σε μερικές μέρες να έχεις δει βελτίωση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #11 στις: 26/10/08, 12:38 »
@m@ster k@frer  προφανος καταλαβενω απο τον πονο και το πριξιμο οτι δεν ειναι μεγαλη ζημεια... Αν πονουσα τρελα ενοειτε οτι θα ειχα παει σε γιατρο. Αλλα τετιες ζημιες εχω παθει ενα σορο φορες, και με την κιθαρα και στο σχολειο στην γυμναστικη. Πρωσοπικα το βρησκω ανουσιο με το παραμικρο να τρεχουμε σε γιατρους κλπ. Τοσα χρονια πως επιβιωνε ο ανθρωπος;...

@jabarlee Σημερα, μια μερα μετα, δεν φαινετε ουτε να εχει ραγισει ουτε να εχει σπασει τιποτα... Το χερι μου ειναι παρα πολυ καλητερα και η ζημια περιοιζετε στον μυ.
Απο την στιγμη ομως που ζω στην ροδο, υπαρχουν δυο επιλογες, το δημοσιο νοσοκομειο, που σημενει περιμενω δεκα χρονια λογο κοσμου και γιατρων στην κοσμαρα τους, και το ιδιοτικο νοσοκομιο, που συμενει περιμενω 5χρονια, και πληρωνω και τα μαλιο κεφαλα μου... (η ιδιωτικο ιατριο, που συμενει ξεμεπρδευο σε 5 λεπτα αλλα εχω δωσει οτι εχω και δεν εχω... ΑΣε που οι περισσοτεροι ειναι τοσο λαμογια, που και εντελος υγιεις να παω, θα βγω με 13 καταγματα,3 ραγισματα, καρκινο του μαστου (το οτι ειναι αντρας δεν παιζει κανεναν ρολο..), πιεση, καρδια και ηπαρ ενα βημα πριν την κυρωση...)

@Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
 Μπορει να μην εκανα ιατρικη διαγνωση, αλλα νομιζω ειναι σε θεση να ξερω ακρετα καλα τον οργανισμο μου...
Για αυτην την καταραμενη λογικη δεν μπορω να σου πω γενικα, αλλα μονο ιδικα για την δικη μου πειπτωση, που ετυχε να ειναι κατι που το εχω παθει πολλες φορες, σε διαφορα μερη του σωματος. Οποτε δεν ανυσιχισα καθος αν και δεν ξερω ιατρικα τι ειναι, ξερω πως να το κανω καλα. Απλος επειδη σημερα εχω προβα, και σε μια βδομαδα live, ειπα να ρωτισω μηπος και καπιος μου πει οτι ξερεις μπορει να ειναι το ταδε και τελικα να σου διαλυσει το χερι. Ενταξη, μου ειπατε για καταγματα, ραγισματα καρπους κλπ, αλλα τα θεωρω υπερβολικα, και απο την στιγμη που μου ειπε και η νονα μου που ειναι νοσοκομα να μην ανυσιχω, νομιζω οτι αυτη, αν και δεν ειναι γιατρος, ειναι πιο ειδικη απο τον καθενα εδω μεσα, και το ειδε κιολας πως ειναι.
Και να θεωρεις ελευθερα οτι ειχα προστατευτικα εξοπλησμο, κρανος και μπουφαν. Τα γαντια μου δυστιχος σκιστικανε πριν λιγες μερες και δεν εχω προλαβει να μαζεψω λευτα για καινουργια, και ισως αν ειχα να μην παθενα την ζημια, αλλα μικρο το κακο. Καλητερα που την επαθα, καλο ειναι να τρωω τουμπες τετιου τυπου, γιατι με μικρο τιμιμα μαθενω πολλα...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #12 στις: 27/10/08, 15:31 »
Κατα

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #13 στις: 27/10/08, 15:39 »
Σορρυ για το προηγουμενο,εγινε λαθος.... ;D ;D
Λοιπον αγαπητε dark kronos αυτο που δεν διευκρινισες ειναι ενα...Ειχες ποτε ιστορικο πονου απο κινησεις του αντιχειρα(ειτε αριστεροχειρας ειτε δεξιοχειρας,καθοτι και ο αντιχειρας του χεριου που παιζει τις χορδες και ο αντιχειρας που πιανει την ταστιερα δεχεται ισχυρα φορτια-στατικα και δυναμικα).
Στο λεω γιατι ειμαι και εγω φυσικοθεραπευτης σαν τον φιλο Απολλων :) και τετοιες περιπτωσεις καλο ειναι να ΜΗΝ τις παιρνεις τοσο ελαφρα τη καρδια....Στο λεω και απο προσωπικη εμπειρια καθως ειχα δουλεψει πιο παλια με εναν κιθαριστα ο οποιος ειχε τενοντοελυτριτιδα de Quervain(αφορα τενοντες που κανουν τις κινησεις εκτασης-απαγωγης του αντιχειρα και καταπονουνται ιδιαιτερα στο χερι που παιζει τις χορδες) και ειναι κατι που μπορει να περασει σε χρονιο σταδιο αν δεν το προσεξεις....
Μην σε αγχωνει αυτο που αναφερω,απλως να εισαι ενημερος....Ετσι και αλλιως μακαρι να ειχαμε ολοι εναν τενοντα να ποναει παρα μια πιο σοβαρη συστηματικη και γενικευμενη παθηση!!! ;) ;)
Take care and beware λοπον!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #14 στις: 27/10/08, 15:57 »
@Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
 Μπορει να μην εκανα ιατρικη διαγνωση, αλλα νομιζω ειναι σε θεση να ξερω ακρετα καλα τον οργανισμο μου...
Για αυτην την καταραμενη λογικη δεν μπορω να σου πω γενικα, αλλα μονο ιδικα για την δικη μου πειπτωση, που ετυχε να ειναι κατι που το εχω παθει πολλες φορες, σε διαφορα μερη του σωματος. Οποτε δεν ανυσιχισα καθος αν και δεν ξερω ιατρικα τι ειναι, ξερω πως να το κανω καλα. Απλος επειδη σημερα εχω προβα, και σε μια βδομαδα live, ειπα να ρωτισω μηπος και καπιος μου πει οτι ξερεις μπορει να ειναι το ταδε και τελικα να σου διαλυσει το χερι. Ενταξη, μου ειπατε για καταγματα, ραγισματα καρπους κλπ, αλλα τα θεωρω υπερβολικα, και απο την στιγμη που μου ειπε και η νονα μου που ειναι νοσοκομα να μην ανυσιχω, νομιζω οτι αυτη, αν και δεν ειναι γιατρος, ειναι πιο ειδικη απο τον καθενα εδω μεσα, και το ειδε κιολας πως ειναι.

Καταλαβαίνω πως γίνεται:
Να γνωρίζεις τον οργανισμό σου
Να το εχεις πάθει αρκετες φορες, αρα να εχεις εμπειρία
Να ξέρεις πως να το κάνεις καλά
Να έχεις νονά νοσοκόμα (Καλα, δεν το έχω βιώσει, αλλα το πιάνω το νόημα)

Αυτο που όμως εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω είναι πως με όλα τα παραπάνω, σκέφτηκες οτι με μια γραπτή περιγραφή (σχετικώς ελλειπή κιόλλας.)θα μπορούσες να μάθεις κάτι παραπάνω. Εκτός αν απλά ήθελες να ακούσεις σενάρια  καταστροφής.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #15 στις: 27/10/08, 21:19 »
@Spiros26 με αυτον τον αντιχειρα δεν ειχα ποτε προβλημα, ο αντιχειρας του δεξιου με ειχε πονεσει μια φορα μετα απο πολυ ωρα με την κιθαρα, και τοτε το ειχα κοιταξει και δεν ητανε τιποτα σημαντικο. Για αυτο κυριος δεν ανυσιχισα

@isnogood Ισως καπιος εδω μεσα να ειχε παθει και αυτος κατι καποτε στον αντιχειρα και να ειχε να μου προτινει κατι για να περασει πιο γρηγορα πχ... Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να εχει καπιος υποψην του που εσυ να μην το ξερεις, και να σε βοηθισει, εστω και γραπτα μεσα απο ενα forum
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #16 στις: 27/10/08, 22:09 »
Λαθος η λογικη σου ως προσ αυτο...Στο λεω παλι απο προσωπικη εμπειρια(εστω και ελαχιστη καθοτι τωρα κλεινω τα 27..) γιατι ενας που τον ποναει πχ η μεση του και γινει καλα με τον χ τροπο δεν παει να πει πως και ενας δευτερος που θα χει το ιδιο προβλημα πρεπει να ρωτησει αυτον που εγινε καλα για να του πει πως,και οχι καποιον ειδικο(γιατρο η φυσικοθεραπευτη..).....

Αποσυνδεδεμένος TheChoulakos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Born to lose,live to win...
    • Προφίλ
    • Stoner (Metal) Age Forum
Απ: Αντιχειρας
« Απάντηση #17 στις: 26/10/09, 17:57 »
Αν ειχε κοπει τενοντας ισως να μην κουνιοταν καν...
http://www.stonerage.net/
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΤΑΛ ΦΟΡΟΥΜ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
5128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 12:52
από RORY GALLAGHER