Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Να ρωτήσω, γίνετε τα σχέδια για τις πλακέτες να τα κάνουμε simulation σε κάποιο πρόγραμμα, πχ. Matlab, Microcap κλπ για να ακούσουμε το εφέ? 'Η ζητάω πολλά?  :P


Γειά σου Αντώνη, και καλώς ήρθες.
Πολλές φορές χρησιμοποιώ simulators, μου έχει μείνει συνήθεια από τα χρόνια μου στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία, αλλά συνήθως προσομοιώνω μέρη κυκλωμάτων για να ρυθμίσω παραμέτρους και να αλλάξω μέρη του κυκλώματος.
Χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα το TINA το οποίο είναι επαγγελματικό και προσφέρει απίστευτες δυνατότητες, ΟΜΩΣ δεν φτιάχνω το κύκλωμα για να το ακούσω.
Πιστεύω αν θέλεις να ακούσεις κάποιο κύκλωμα, καλύτερα να ψάξεις στο YT ή να βρείς demos σε μορφή MP3 που έχουν ανεβάσει άλλοι DIYers που έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κύκλωμα που σε ενδιαφέρει, αυτό είναι μάλλον η καλύτερη λύση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
δεν ξερω τι εχω κανει ακριβως..αλλα μαλλον μου βγηκε ενα πολυ καλο distortion  :P ...με το gain στο 50% βγαζει μια υπεροχη καφριλα  :P ...συνδεω το mod σε λιγο και θα επανελθω για εντυπωσεις
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
δεν ξερω τι εχω κανει ακριβως..αλλα μαλλον μου βγηκε ενα πολυ καλο distortion  :P ...με το gain στο 50% βγαζει μια υπεροχη καφριλα  :P ...συνδεω το mod σε λιγο και θα επανελθω για εντυπωσεις
οκ...ηταν ανοιχτο το γαιν του ενυσχιτη... 8)

τα trimpots ειναι αναποδα? η μονο εμενα δουλευουν αναποδα?
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
τα trimpots ειναι αναποδα? η μονο εμενα δουλευουν αναποδα?
Αν λειτουργούν ανάποδα ως pots απλά τούμπαρε τις ακραίες συνδέσεις.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα!
ως νέος στο φόρουμ,αλλά και στα ηλεκτρονικά, είπα να ξεκινησω με την κατασκευή του booster.
έκανα την παραγγελία από banzai αλλά δεν υπάρχει το "xicon Greenies 0,1uF"

Υπάρχει καμία άλλη εναλακτική ή να το ψάξω από κανένα κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό???

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
αν δεν βρισκεις greenies πυκνωτες, μπορεις να ζητησεις πυκνωτες ΜΚΤ ή πολυεστέρα (ειναι το ιδιο) 100nF. Αν δεν εχουν, ζητα κεραμικους πυκνωτες 100 nF. Ισχυει πως 0,1μF = 100nF.  Οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρονικα αλλα οχι ηλεκτρολογικα θα σε εξυπηρετησει.
Θεωρητικα ολοι αυτοι οι πυκνωτες κανουν την ιδια δουλεια. Επειδη ομως στην πραγματικοτητα καθε τεχνολογια κατασκευης εχει διαφορετικες ανοχες και προδιαγραφες, να θυμασαι σαν κανονα πως οταν θελεις HiFi βαζεις ΜΚΤ, οταν θελεις λιγο "χρωμα" και "mojo" (οπως στις κιθαρες) βαζεις greenies και τανταλιου, ενω οι κεραμικοι ειναι μια μετριοτητα χωρις ωστοσο να ειναι κακοι.

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
θα το βρεις σε οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρονικα απλως οχι greenies θα ειναι πορτοκαλι.
οπως στιν φωτο.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
φίλε 2be  :D , οι πορτοκαλι πυκνωτες της φωτογραφιας ειναι κοινοι ΜΚΤ. Αν κοιταξεις επανω τους, το γραφουν. Και οι greenies πολυεστερικοι ειναι, αλλα για λογους που αγνοω, προσθετουν μια παραμορφωση (σε ηλεκτρονικη ορολογια σημαινει αλλιωση του αρχικου ηχου, οχι σωνει και καλα overdrive), δηλαδη "χρωματιζουν" τον ηχο, το οποιο τους κανει αρεστους στους κιθαριστες.

ΥΓ. τι κυκλωμα ειναι στην φωτο? Βλεπω  OP275 (που το καραγουσταρω) και leds.  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/10, 00:54 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ΥΓ. τι κυκλωμα ειναι στην φωτο? Βλεπω  OP275 (που το καραγουσταρω) και leds.  :D

DIY Mad professor sweet honey overdrive

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!
Θα περιμένω και τα υλικά απο Banzai και μολις φτάσουν ξεκινάω δουλειά!! ;D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!
Θα περιμένω και τα υλικά απο Banzai και μολις φτάσουν ξεκινάω δουλειά!! ;D
Aντε με το καλο...καλη αρχη... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Να ρωτήσω, γίνετε τα σχέδια για τις πλακέτες να τα κάνουμε simulation σε κάποιο πρόγραμμα, πχ. Matlab, Microcap κλπ για να ακούσουμε το εφέ? 'Η ζητάω πολλά?  :P


Γειά σου Αντώνη, και καλώς ήρθες.
Πολλές φορές χρησιμοποιώ simulators, μου έχει μείνει συνήθεια από τα χρόνια μου στο πανεπιστήμιο στην Αγγλία, αλλά συνήθως προσομοιώνω μέρη κυκλωμάτων για να ρυθμίσω παραμέτρους και να αλλάξω μέρη του κυκλώματος.
Χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα το TINA το οποίο είναι επαγγελματικό και προσφέρει απίστευτες δυνατότητες, ΟΜΩΣ δεν φτιάχνω το κύκλωμα για να το ακούσω.
Πιστεύω αν θέλεις να ακούσεις κάποιο κύκλωμα, καλύτερα να ψάξεις στο YT ή να βρείς demos σε μορφή MP3 που έχουν ανεβάσει άλλοι DIYers που έχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κύκλωμα που σε ενδιαφέρει, αυτό είναι μάλλον η καλύτερη λύση.



Μάλιστα, απλά αναρωτιόμουν αν γίνετε όπως πχ. στο simulink που μπορώ να τεστάρω dsp effects, να τους αλλάξω παραμέτρους και να δω τι διαφορετικό ακούγετε κλπ. Αν έχεις τπτ λινκς με κάνα άρθρο που να εξηγεί τα περί overdrive/distortion ή αν μπορούσες να μας αναλύσεις με δυο λόγια πως λειτουργεί το κύκλωμα που παρέθεσες , θα σου μουν ευγνώμων. ;)


Και κάτι άλλο, τα υλικά αυτά (και κυρίως για το box και το footswitch ρωτάω) μπορούμε να τα βρούμε και σε κάνα μαγαζί στο κέντρο?
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/10, 06:21 από Antonis7 »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
κανουν αναλύσεις με spice. Θα δεις ενα ημιτονοειδες σημα να ψαλιδιζεται. Μην περιμενεις πολλα πολλα καθως τα προγραμματα αυτα δεν προβλεπουν τις αρμονικες που ειναι σημαντικη παραμετρος του ηχου της κιθαρας
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/10, 20:26 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Λιγο off-topic

Θα φτιαξουμε καποια στιγμη αυτο?
http://www.jmiamplification.com/EFFECTS/rnage.htm



ή ξερεις κανα DIY ΚΙΤ να παρω ? η συμβουλες γι αυτα εδω
http://www.aronnelson.com/gallery/main.php/v/DRAGONFLY-LAYOUTS_0/album14/album143/DALLAS_RANGEMASTER_001.jpg.html

http://www.aronnelson.com/gallery/main.php/v/DRAGONFLY-LAYOUTS_0/album14/album150/RANGEMASTER_PERFBOARD_LAYOUT_001.gif.html

Στο πρωτο δεν μπορω να καταλαβω τα parts και στο δευτερο πως θα ενώσω τα περιφεριακα.Αν μπορεις και οποτε μπορεις HELP!!!!


« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/10, 23:32 από mick77 »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
@mick77
φτιάχτο, ειναι cult και δημοφιλες αλλα κατα την γνωμη μου σιγα το πραγμα, ενα treble booster ειναι.
Στο πρωτο stripboard, οπου βλεπεις "k" ειναι αντίσταση, όπου βλέπεις "u" είναι πυκνωτης με μονάδα μετρησης μF. Οπότε τα εξαρτηματα είναι (από αριστερά προς δεξιά):
αντιστασεις: 470 kOhm, 68 kOhm, 3.9 KOhm ,
πυκνωτές: 5 nF, 50 μF (ηλεκτρολυτικός πυκνωτής), 100 nF, 50 μF (ηλεκτρολυτικός)
το ορθογώνιο με τα γραμματα C-B-E είναι το τρανζίστορ pnp γερμανίου OC44. C:collector, B: base, E: emitter. Αν το βρεις στην Ελλάδα πες μου και εμενα που. Το εχει στο Banzai και κοστίζει μπόλικα. Δες τα ποδαρακια του από κάτω:

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ή ξερεις κανα DIY ΚΙΤ να παρω ? η συμβουλες γι αυτα εδω


Για τα υλικά σε βοήθησε ο billonious.
Για Germanium Transistors όπως το OC44 προσωπικά για πιο φθηνά αγοράζω από εδώ: http://www.pedalpartsplus.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Store_Code=PPP&Category_Code=GTRANS

Το Dallas Rangemaster όμως υπάρχει και σε ένα πολύ ωραίο κίτ, ως μέρος ενός πεταλιού με ακόμα δύο διαφορετικά κυκλώματα boost, στο Triboost: http://www.buildyourownclone.com/triboost.html

Το Triboost είναι καταπληκτικό πετάλι, είναι το απόλυτo Booster από πλευράς ευελιξίας. Το έχω φτιάξει και το περιγράφω αναλυτικά εδώ: Review DIY Pedal KITs 2009-10   -  Triboost

Το κιτ αυτό, με όλα τα υλικά, κουτί, τα πάντα,  μπορείς να το πάρεις από τον Ευρωπαίο αντιπρόσωπο της BYOC, την DeGier: http://www.degierguitars.com//webshop/product_info.php?cPath=1_21&products_id=42

Αναφορικά με την χρησιμότητα του  Dallas Rangemaster, προσωπικά το βρήκα πολύ χρήσιμο, σε αρκετές εφαρμογές ειδικά σε συνδυασμό με άλλα πετάλια overdrive/distortion μετά του, είναι καταπληκτικό. Το δε κύκλωμα πό το kit προσφέρει και επιπλέον ρυθμιστικά.

Είτε από το kit, είτε από το vero layout που παρέθεσες, πιστεύω αξίζει να το φτιάξεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αν έχεις τπτ λινκς με κάνα άρθρο που να εξηγεί τα περί overdrive/distortion ή αν μπορούσες να μας αναλύσεις με δυο λόγια πως λειτουργεί το κύκλωμα που παρέθεσες , θα σου μουν ευγνώμων. ;)


Αντώνη, υπάρχουν δύο πολύ χρήσιμα άρθρα που περνάνε βήμα-βήμα τα στάδια για δύο από τα πιο διαδεδομμένα κυκλώματα και εξηγούν πως λειτουργούν, ένα για booster και ένα για το διάσημο tubescreamer. Εκεί θα βρείς πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες:
Booster: How it Works
The Technology of the Tube Screamer

Παράλληλα, υπάρχει πολύ χρήσιμο υλικό για το distortion στα ακόλουθα:
Effects Explained: Overdrive, Distortion, and Fuzz
Distortion
A Musical Distortion Primer
Overdrive & Distortion

..και μέθοδοι για την παραγωγή clipping με διάφορες μεθόδους και υλικά:
Tone Clippers: A New Method of Signal Clipping for Effects
Producing Asymmetrical Clipping
Mosfets and Zeners: More Diode Clipping for Effects


Και  κάτι άλλο, τα υλικά αυτά (και κυρίως για το box και το footswitch  ρωτάω) μπορούμε να τα βρούμε και σε κάνα μαγαζί στο κέντρο?


Για κουτιά θα βρείς διάφορα, αλλά για footswitch πιο δύσκολα, ο harrisxr650έγραψε πρόσφατα ότι:

3DPT   θα βρεις στο Music accessories Σωλονος 81 στο κεντρο της   Αθηνας...μαλιστα ειναι της TC electronics και οχι κινεζικοταιβανο τετοια    ;)

..αλλά είναι πολύ ακριβά.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Antonis7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Πολύ ωραία τα άρθρα andr1iane, να σαι καλά! :)

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
billonious ,
adr1anos  Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. Θα προσπαθησω για αρχη το vero layout και αν δεν με καλύψει θα προχωρήσω στο BYOC. Εχω τοσα να φτιαξω που εχω αγχωθει !!!!! ;D Οποτε τωρα ειμαι ετοιμος γι συνολικη παραγγελια.......

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
καλημερα σε ολους...τελειωσα και το overdrive+clipping mod/booster project και μπορω να πω ενα πραγμα...το overdrive ειναι απλα καταπληκτικο!!! περαν των απειρων ρυθμισεως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι με το gain στο τερμα ειναι εντελως αθορυβο!!! ουτε φυσημα!! ουτε κρατς κρουτς!!! το clipping mod ειναι ολα τα λεφτα. πραγματικα οταν ο Adr1anos ειπε οτι το clipping mod θα μας απογειωσει δεν πιστευα οτι κυριολεκτουσε :P ...απο τα καλυτερα πεταλια μου so far.
thanks και παλι και επετε συνεχεια...θα ποσταρω μερικες φοτο απο το overdrive καθως και κατι που σκεφτομαι να ξεκινησω.

http://img266.imageshack.us/i/dsc01511mu.jpg/
http://img21.imageshack.us/i/dsc01515k.jpg/
http://img806.imageshack.us/i/dsc01516.jpg/
http://img210.imageshack.us/i/dsc01519t.jpg/
http://img34.imageshack.us/i/dsc01521wb.jpg/
http://img693.imageshack.us/i/dsc01522b.jpg/
http://img651.imageshack.us/i/dsc01523g.jpg/
 
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Mπράβο harrisxr650 τα θερμά μου συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!..  :clap

Και μπράβο που τα έβαλες σε ένα κουτί μαζί, και πολύ όμορφα τα Led.  :up

Καλή απόλαυση και καλά παιξίματα!.. :solo :metal

 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
λοιπον. σκεφτομαι να ξεκινησω αυτα τα δυο...θα χρειαστω μια μικρη   βοηθεια για τα υλικα αρχικα,στο proco δεν αναγραφεται η πολικοτητα απο   τα leds , η συνδεση του footswitch φανταζομαι ειναι η ιδια που εχει   ποσταρει και ο Adr1anos και ειναι αυτη που χρησιμοποιησαμε για το   booster και το overdrive?
  στο mxr δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι ο 1u/35v TANTULUM cap καθως   επισης οι 3 πυκνωτες που δεν εχουν γραμμα διπλα τους (.οο1 χ 2 και .047)   οπως και ο ηλεκτρολητικος 1u που δεν γραφει ποσα volt ειναι. καθε   βοηθεια, πληροφορια, οδηγια, θα μου ηταν πολυ χρησιμη. επισης αν θελει   καποιος να ξεκινησει καποιο απο τα δυο αυτα Layouts μπορει να   επικοινωνησει μαζι μου να κανουμε παραγγελιες μαζι και τα φτιαξουμε   παρεα (το ψυγειο μου ειναι γεματο μπυρες... και εχει και ωραιουε   πιτογυρους εδω γυρω..)..
  thanks και παλι
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαρίστως να σε βοηθήσω, βλέπω ότι πήρες φόρα και αυτό είναι καλό.
Ενα σχόλιο όμως: το κύκλωμα που έφτιαξες, είναι πολύ ανώτερο από το MXR και το ProcoRat ενώ έχει ενδιαφέρον, ειδικά με τα επιπλέον mods δεν θα σε ενθουσιάσει με την διαφορετικότητα του..
Μήπως θα ήταν καλό, τώρα που έχεις περισσότερη εμπειρία να περάσεις σε κάτι πιο δύσκολο, όπως πχ ένα modulation?

Το 1u είναι 1μF (microfarad) δεν υπάρχει μ στα Αγγλικά και γράφουν u
Tandalum είναι είδος πυκνωτή καλής ποιότητας (τανταλίου)
Οταν δεν γράφουν κάτι, είναι σχεδόν πάντα μF οπότε 0,001μF = 1nF και 0,047μF = 47nF.
Τα volt όλων των πυκνωτών καλό είναι να είναι πάνω απο τα μέγιστα που θα δεχθεί το κύκλωμα, οπότε συνήθως διαλέγουμε 35v.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Ευχαρίστως να σε βοηθήσω, βλέπω ότι πήρες φόρα και αυτό είναι καλό.
Ενα σχόλιο όμως: το κύκλωμα που έφτιαξες, είναι πολύ ανώτερο από το MXR και το ProcoRat ενώ έχει ενδιαφέρον, ειδικά με τα επιπλέον mods δεν θα σε ενθουσιάσει με την διαφορετικότητα του..
Μήπως θα ήταν καλό, τώρα που έχεις περισσότερη εμπειρία να περάσεις σε κάτι πιο δύσκολο, όπως πχ ένα modulation?

Το 1u είναι 1μF (microfarad) δεν υπάρχει μ στα Αγγλικά και γράφουν u
Tandalum είναι είδος πυκνωτή καλής ποιότητας (τανταλίου)
Οταν δεν γράφουν κάτι, είναι σχεδόν πάντα μF οπότε 0,001μF = 1nF και 0,047μF = 47nF.
Τα volt όλων των πυκνωτών καλό είναι να είναι πάνω απο τα μέγιστα που θα δεχθεί το κύκλωμα, οπότε συνήθως διαλέγουμε 35v.

thanks Adr1an...
οταν λες modulation τι ακριβως εννωεις?
the souls of heaven...Are stars at night...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)