Αποστολέας Θέμα: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!  (Αναγνώστηκε 6244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BANT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι τα μυαλά στα κάγκελα!
    • Προφίλ
Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« στις: 27/12/07, 23:24 »
Λοιπον εχω βαρεθει τον αθλιο ηχο του Metalzone (MT-2)+ Tube screamer (Ibanez) στον Fender FM212R τον οποιο κ χρησιμοποιω σαν καμπινα πια, μιας κ ο ηχος του δε μ'αρεσει καθολου, οχι πως με τα 2 αυτα πεταλια πετυχα καλυτερα βρωμικα αλλα τεσπα. Ετσι αποφασισα να παρω μια πεταλιερα, εσεις τι λετε? Κυριως ηθελα wah αλλα αντι να δωσω 170 ευρω δινω αλλα λιγα κ παιρνω μια πεταλιερα, σωστος? Ειμαι αναμεσα στην Boss GT8 , Boss GT6 kai Line6 PODXT Live. Θελω γνωμες παιδια.  :-\
There is only one way out: commit a suicide!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #1 στις: 27/12/07, 23:33 »
PodXTLive

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #2 στις: 27/12/07, 23:37 »
PodXtLive μεγαλε!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος BANT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι τα μυαλά στα κάγκελα!
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive VS VoxTonelabSE, help!
« Απάντηση #3 στις: 27/12/07, 23:42 »
Ναι ρε παιδια ομως γιατι? Δωστε ενα λογο, μια τεκμηριωμενη αποψη τεσπα >.< Σε τι υπερτερει ας πουμε, τι σας εκανε να το προτεινετε εναντι των αλλων 2. Ετσι ξερα δε βοηθατε ιδιεταιρα. :/   

Μπαινει κ η Vox tonelab SE στο παιχνιδι.  :o
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/07, 00:13 από BANT »
There is only one way out: commit a suicide!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #4 στις: 28/12/07, 00:13 »
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να την ψάξεις με πετάλια. Σε ότι ενισχυτή και να παίζεις, αν βρείς τα κατάλληλα πετάλια θα'χεις πολύ ποιοτικότερο ήχο απ'ότι με μια πεταλιέρα. Εγώ προσωπικά έχω την GT8, αλλά είναι ήδη προς πώληση και τα πετάλια παίρνουν σειρά σιγά-σιγά. Σίγουρα κοστίζουν παραπάνω αλλά αξίζουν πολύ περισσότερο από μια πεταλιέρα. Εκτός αυτού, με τις πεταλιέρες που ανέφερες έχεις ένα σωρό δυνατότητες ν'αναπαράγεις ένα σωρό ήχους, αλλά στην τελική χάνεις τον δικό σου ήχο. Κάποια στιγμή θα βαρεθείς να παίζεις με τις ρυθμίσεις τις πεταλιέρας και θα πας μόνο σε μερικά πετάλια που πραγματικά χρειάζεσαι.

Τώρα αν έχεις ήδη αποφασίσει ότι θες πεταλιέρα, έχοντας στην κατοχή μου μια Tonelab SE, την GT8, κι έχοντας δοκιμάσει και την POD XT Live, τα γεγονότα (κατ'εμέ) είναι τα εξής:

Η XT Live έχει πολύ καλούς ήχους, ηχογραφεί καλά direct, αλλά για να βγάλεις πραγματικά καλούς ήχους πιστεύω ότι χρειάζονται τα διάφορα Model Packs που κυκλοφορούν (Metal, FX Junkie κλπ.). Πολύ καλή πεταλιέρα, αλλά γενικά πλέον όλες οι πεταλιέρες μου φαίνεται πως περισσότερο "ρουφάνε" τον πραγματικό ήχο της κιθάρας, παρά τον βελτιώνουν.

Η GT8 είναι επίσης μια πολύ καλή πεταλιέρα, και το μεγάλο ατού της είναι η εκτενείς ρυθμίσεις της. Μπορείς να ρυθμίσεις κάθε πιθανή παράμετρο για τον ήχο σου, καθώς μπορείς ν'αλλάξεις και τις θέσεις του κάθε εφφέ/παραμόρφωσης κλπ. στην αλυσίδα (FX Chain). Το μειονέκτημά της είναι πως γενικά έχεις την αίσθηση πως σου λείπει presence στον ήχο.

Για την GT6 δεν έχω να πώ κάτι ιδιαίτερα διαφορετικό απ'την GT8, αλλά αν αποφασίσεις να πάρεις Boss θα σου πρότεινα την GT8. Έχει μερικές πολύ καλές βελτιώσεις, ειδικά στα πετάλια, και γενικά είναι πιο ευέλικτη από την 6.

Τώρα ένα μεγάλο θέμα είναι το τι παίζεις. Αν παίζεις παράδειγμα blues (αν και αμφιβάλλω με τον εξοπλισμό που αναφέρεις πως χρησιμοποιείς -metal zone κλπ.) δεν σου κάνει καμία από τις 3 πιστεύω. Τώρα για metal/hard rock κλπ. θα σε βολέψουν και οι τρείς, αλλά μην περιμένεις να έχεις αυτόν τον τέλειο, γεμάτο ήχο. Απλά προσομοιώνουν διάφορα μηχανήματα, φτάνουν κοντά στον ήχο τους, αλλά είναι πολύ "άδειος" ο ήχος τους στην τελική. Ίσως για direct ηχογραφήσεις να κάνουν δουλειά, και έχουν και την χρησιμότητά τους στα live, με όλες τις αυτοματοποιημένες λειτουργίες τους, αλλά όπως είπα και στην αρχή, πετάλια και πάλι πετάλια. Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος BANT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Kαι τα μυαλά στα κάγκελα!
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #5 στις: 28/12/07, 00:28 »
thanks για τις πληροφοριες. Να αναφερω πως παιζω μεταλ, ροκ, μπλουζ, μπαλαντες κτλ κ θα ηθελα μια πεταλιερα με μεγαλη γκαμα, κ heavy riffs k lead metal hxous alla k  wah gia blues etc, Να αναφερω επισης πως ειμαι αρχαριος κ δε ξερω το χριστο μου απο κλιμακες κτλ, γιατι 2 χρονια τωρα οτι εκανα μονος μου μιας κ εδω οι δασκαλοι παιζουν πιο αθλια κ απο μενα. Δεν μου ειπες ομως για τη Vox. Oσον αφορα τα πεταλια τωρα πιστευω πως ποτε δε θα φτασω σε σημειο να παιζω τοσο καλα ωστε να μην καλυπτομαι με πεταλιερες, βασικα ειμαι πολυ απαιτιτικος στον ηχο μου ομως τα χερια μου ειναι αχρηστα ακομα. Ασε που για να φτιαξω αυτο που σκεφτομαι θα μου κοστισει μια ολοκληρη ζωη να μαζευω πεταλια. Σαφως κ εχεις δικιο στο οτι δεν θα φτασω τον προσωπικο μου ηχο με τισ ετοιμες πεταλιερες αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως, μαλιστα σκεφτομαι να το παρατησω διοτι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παρω αυτα που θελω, κ στην τελικη κ να τα ειχα δε ξερω να παιζω ρε γ**ω τη .... μου.  :'( Τεσπα μη με πειτε κ emo!  :P
There is only one way out: commit a suicide!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #6 στις: 28/12/07, 00:36 »
Χαλαρά, όλα θα'ρθουν.

Οκ, για την Tonelab δεν έγραψα γιατί δεν πρόλαβα το edit!  ;D

H Tonelab SE είναι πάααρα πολύ καλή πεταλιέρα, πολύ πιο ζεστός ήχος από τις υπόλοιπες (κυρίως λόγω της λάμπας), αλλά προσωπικά την χαιρέτησα επειδή εκτός του ότι δεν μπόρεσα να βγάλω ένα καλό και "καθαρό" high gain ήχο, ήταν ουσιαστικά αντιπρακτική. Παράδειγμα το pedal section, στο οποίο είναι ΟΛΑ τα πετάλια στριμωγμένα, οπότε αν θες fuzz και wah μαζί, απλά ξέχνα το. Στα καλά της είναι το τρομερό wah που έχει (καμιά σχέση με τις λοιπές ψηφιακούρες) όπως και τα υπόλοιπα πολύ "ζεστά", κοντά στον αναλογικά σε φάσεις, εφφέ (Chorus, Delay, Reverb κλπ.). Επίσης στα συν είναι και το δεύτερο expression pedal, το οποίο σου λύνει τα... πόδια σε φάσεις. Είναι γενικά εύχρηστη, εύκολη πεταλιέρα, αλλά έχει και τα μείον της. Εγώ πλέον θα την προτιμούσα από κάθε άλλη, αλλά γενικά λόγω έλλειψης καλών high gain δυνατοτήτων, μάλλον θα απέριπτα και αυτή. Αυτός και ο λόγος που σου λέω για πετάλια. Γενικά πάντως, πέραν της δικής μου παραξενιάς, πολλοί έχουν βγάλει καλούς high gain ήχους απ'την Tonelab, οπότε απ'όσες ανέφερες, μάλλον αυτή θα ήταν η δική μου επιλογή, κυρίως για τον πιο "ζεστό" της ήχο.

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #7 στις: 28/12/07, 01:35 »
Πραγματικά απορώ πώς δέν μπορείς να βγάλεις ήχο από TubeScreamer και MetalZone. Τα προβλήματα του ήχου μετά μεταφέρονται στό ενισχυτή σου η στήν κιθάρα σου. Η λύση τής πεταλιέρας είναι θέμα περισσ ότερο πρακτικής σημασίας, θυσιάζοντας ίσως λίγο τήν ποιότητα τού ήχου, τή στιγμή πού εσύ θές αναβάθμισή του. PodXTLive και GT-8 είναι εξαιρετικά μηχανήματα, απλά δέν ξέρω κατα πόσο χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο, ειδικά όταν μιλάμε για το θέμα τής ποιότητας ήχου.

Άν με αυτά τα πετάλια δέν πέτυχες βρώμικα τότε..

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #8 στις: 28/12/07, 01:38 »
Πραγματικά απορώ πώς δέν μπορείς να βγάλεις ήχο από TubeScreamer και MetalZone.

Tubescreamer και Metal Zone σε τρανζιστοράτo fender, όμως. Μιλάμε για τζιτζίκια...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #9 στις: 28/12/07, 12:17 »
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να την ψάξεις με πετάλια. Σε ότι ενισχυτή και να παίζεις, αν βρείς τα κατάλληλα πετάλια θα'χεις πολύ ποιοτικότερο ήχο απ'ότι με μια πεταλιέρα. Εγώ προσωπικά έχω την GT8, αλλά είναι ήδη προς πώληση και τα πετάλια παίρνουν σειρά σιγά-σιγά. Σίγουρα κοστίζουν παραπάνω αλλά αξίζουν πολύ περισσότερο από μια πεταλιέρα. Εκτός αυτού, με τις πεταλιέρες που ανέφερες έχεις ένα σωρό δυνατότητες ν'αναπαράγεις ένα σωρό ήχους, αλλά στην τελική χάνεις τον δικό σου ήχο. Κάποια στιγμή θα βαρεθείς να παίζεις με τις ρυθμίσεις τις πεταλιέρας και θα πας μόνο σε μερικά πετάλια που πραγματικά χρειάζεσαι.

Τώρα αν έχεις ήδη αποφασίσει ότι θες πεταλιέρα, έχοντας στην κατοχή μου μια Tonelab SE, την GT8, κι έχοντας δοκιμάσει και την POD XT Live, τα γεγονότα (κατ'εμέ) είναι τα εξής:

Η XT Live έχει πολύ καλούς ήχους, ηχογραφεί καλά direct, αλλά για να βγάλεις πραγματικά καλούς ήχους πιστεύω ότι χρειάζονται τα διάφορα Model Packs που κυκλοφορούν (Metal, FX Junkie κλπ.). Πολύ καλή πεταλιέρα, αλλά γενικά πλέον όλες οι πεταλιέρες μου φαίνεται πως περισσότερο "ρουφάνε" τον πραγματικό ήχο της κιθάρας, παρά τον βελτιώνουν.

Η GT8 είναι επίσης μια πολύ καλή πεταλιέρα, και το μεγάλο ατού της είναι η εκτενείς ρυθμίσεις της. Μπορείς να ρυθμίσεις κάθε πιθανή παράμετρο για τον ήχο σου, καθώς μπορείς ν'αλλάξεις και τις θέσεις του κάθε εφφέ/παραμόρφωσης κλπ. στην αλυσίδα (FX Chain). Το μειονέκτημά της είναι πως γενικά έχεις την αίσθηση πως σου λείπει presence στον ήχο.

Για την GT6 δεν έχω να πώ κάτι ιδιαίτερα διαφορετικό απ'την GT8, αλλά αν αποφασίσεις να πάρεις Boss θα σου πρότεινα την GT8. Έχει μερικές πολύ καλές βελτιώσεις, ειδικά στα πετάλια, και γενικά είναι πιο ευέλικτη από την 6.

Τώρα ένα μεγάλο θέμα είναι το τι παίζεις. Αν παίζεις παράδειγμα blues (αν και αμφιβάλλω με τον εξοπλισμό που αναφέρεις πως χρησιμοποιείς -metal zone κλπ.) δεν σου κάνει καμία από τις 3 πιστεύω. Τώρα για metal/hard rock κλπ. θα σε βολέψουν και οι τρείς, αλλά μην περιμένεις να έχεις αυτόν τον τέλειο, γεμάτο ήχο. Απλά προσομοιώνουν διάφορα μηχανήματα, φτάνουν κοντά στον ήχο τους, αλλά είναι πολύ "άδειος" ο ήχος τους στην τελική. Ίσως για direct ηχογραφήσεις να κάνουν δουλειά, και έχουν και την χρησιμότητά τους στα live, με όλες τις αυτοματοποιημένες λειτουργίες τους, αλλά όπως είπα και στην αρχή, πετάλια και πάλι πετάλια. Αυτά.

ΑΑΑΑ ρε τονυ καθε φορα που γινεται συζητηση για πεταλιερα, οι αναλυσεις σου ειναι τοσο καλα γραμμενες και εμπεριστατωμενες... Σε παω πολυ!

Τελος παντων, θα συμφωνησω σε αυτο που ειπωθηκε, οτι πολλες πεταλιερες ρουφανε τον ηχο και τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα τις κιθαρας. Στις περισσοτερες περιπτωσεις, δεν ειναι δυνατον να ακουστει η ιδιαιτερη χροια καθε κιθαρας μεσα απο αυτες τις ψηφιακες πεταλιερες, και αυτο ειναι τεραστιο μειον για τους λατρεις της κιθαριστικης λεπτομερειας.. :-\

Το καλο με αυτες τις ψηφιακουρες ειναι οτι πολλες φορες μπορεις να βγαλεις καλους, και ογκωδεις high gain ηχους, αλλα και παλι αλλες φορες βγαινουν μυγες εντελως.Δηλαδη τα πραματα ειναι πολυ χυμα.
Πιο συγκεκριμενα με line6 πεταλιερες ειναι δυνατον να επιτευχθουν καλοι σουπερ γκαζομενοι ηχοι, αλλα παλι, ο ψηφιακος τζιτζικας δινει εντονα το παρον του (τιποτα καλυτερο απο τον κανονικο ρεκτιφαιερ...χεχεχε)

Τωρα, απο ολες τις πεταλιερες ξεχωριζω την tonelab ισως επειδη εχει την λαμπα.Δεν ειναι για βαρυ μεταλ αλλα οι ηχοι της ειναι πιο ζεστοι, πιο γλυκια και smooth πεταλιερα γενικοτερα.Ισως να εκφραστει καλυτερα η κιθαρα σου μεσα απο τη βοξ, παρα απο ολες τις αλλες.

Βεβαια δεν πρεπει να παραβλεπουμε και τα θετικα απο τις πεταλιερες.
Πχ με μια gt-8 οι δυνατοτητες και το tweakability ειναι απεριοριστες.Οι συνυδασμοι αμετρητοι, και οι προενισχυσεις της κοντα στην πραγματικοτητα και αυτες.

Αυτα απο μενα, καταληγωντας στο οτι τον ποιοτικοτερο ηχο τον δινουν τα ξεχωριστα πεταλακια..

Καλες γιορτες, και ευχομαι οι Αι Βασιλης να σας φερει επιτελους τον ηχο που επιθυμειτε!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #10 στις: 28/12/07, 13:44 »
ΑΑΑΑ ρε τονυ καθε φορα που γινεται συζητηση για πεταλιερα, οι αναλυσεις σου ειναι τοσο καλα γραμμενες και εμπεριστατωμενες... Σε παω πολυ!

Σ'ευχαριστώ φίλε!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Boss GT8 Vs Boss GT6 Vs PodXTLive, help!
« Απάντηση #11 στις: 28/12/07, 19:19 »
Κυριως ηθελα wah αλλα αντι να δωσω 170 ευρω δινω αλλα λιγα κ παιρνω μια πεταλιερα, σωστος?

Tonelab αν ειναι προτεραιοτητα σου το wah
Μακραν οτι καλυτερο wah απο τις υπολοιπες πεταλιερες

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/02, 19:23
από Lord-George
1 Απαντήσεις
3154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/02, 15:36
από D@ve Murray
15 Απαντήσεις
12809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 10:36
από vagx69
6 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/07, 13:20
από TASOSGR
12 Απαντήσεις
16001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 16:28
από Vicarious
mods se boss pedals

Ξεκίνησε από kabamaru-x- Εφέ

12 Απαντήσεις
6784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 00:30
από MakisSRV
Για την gt-8 της boss!

Ξεκίνησε από ag313 Εφέ

21 Απαντήσεις
11256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/15, 22:12
από xortopita me tzatziki
Νεα boss gt-10!

Ξεκίνησε από PlusYeaR « 1 2 3 » Εφέ

60 Απαντήσεις
18796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 13:13
από Vicarious
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
4649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel