Σελίδες:
  • #26 από kbasilis στις 26 Oct 2012
  • Thank you, thank you!


    Καμια προταση για Αθηνα?


    Κ παλι thanks!

    Εδώ θα σε στεναχωρίσω λίγο γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη,αν χρειαστείς κάτι από Θεσσαλονίκη μπορώ.
    Αν όμως ρίξεις μια αναζήτιση και εδώ(kithara.gr) αλλά και στο ΝΟΙΖ θα βρεις σχετικό θέμα γιατί το είχε πάρει το μάτι μου(για Αθήνα) τώρα τελευταία
  • #27 από Snake_ στις 18 Nov 2012
  • Γεια σας παιδια
    κ γω για να μην ανοιγω καινουριο θεμα συνεχιζω εδω


    πριν απο κανα διμηνο πηρα μια martin dx1rae
    απο τον ηχο της ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
    αλλα στο παιξιμο με ψιλοδυσκολευει σε σχεση με την παλια,
    που ηταν μια φτηνη κιθαρα και την ειχα σεταρει μονος μου,
    αρκετα καλα θα ελεγα για τα δικα μου στανταρ
    (σ αυτο το σημειο να πω οτι δεν εχω και κανα σοβαρο επιπεδο).
    Βεβαια στην παλια επαιζα με 10αρες χορδες ενω
    η καινουρια εχει 12αρες.


    Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει καποιος μπουσουλας
    για το action για να μπορεσω να καταλαβω αν χρειαζονται χαμηλωμα οι χορδες,
    η αν απλα δυσκολευομαι εξ αιτιας του παχους των χορδων.


    Για να καταλαβετε περιπου, στο πρωτο ταστο πενα medium περναει ανετα αναμεσα στη μι μπασα χορδη και το σιδερο.


    Για να την πειραξω μονος μου ουτε λογος (η αλλη ειπαμε ηταν φτηνη!)
    και δε μενω Αθηνα για να ειναι ευκολο να περασω μια βολτα απο καποιον που κανει service.
    Οποτε πριν ξενιτευτω (ενταξει πλακα κανω) θα με βοηθουσε η γνωμη σας!




    Γεια σας παιδια!
    Επανερχομαι στο θεμα με νεες περιπετειες μιας κ αποφασισα να ασχοληθω μονος μου με την κιθαρα μεχρι να βρω ευκαιρια και να την παω στο γιατρο!


    Λοιπον, αρχικα εκανα μια αποπειρα να δοκιμασω 11αρες χορδες.
    Δε μπορω να πω, μαλακωσε λιγο, αλλα οχι καμια μεγαλη διαφορα,εν παση περιπτωσει οχι αυτο που ηθελα, και εκτος απ αυτο δε μου αρεσαν οι 11αρες σε σχεση με τις 12αρες απο πλευρας ηχου.


    Οποτε, το επομενο που δοκιμασα (μολις σημερα) ειναι να βαλω αλλο saddle. Ειχα πει οτι χερι φοβαμαι να της βαλω, αλλα παρατηρησα οτι το Nut (αυτο που φοβομουν να πειραξω δηλαδις)
    μαλλον δε θελει τπτ αφου οι χορδες ειναι πολυ κοντα στην ταστιερα σ αυτο το σημειο.
    Ετσι εβαλα ενα αλλο saddle που ειχα, σαφως πιο χαμηλο απο αυτο που ειχε πανω. Οι πρωτες εντυπωσεις μου ειναι οτι η κιθαρα μεταμορφωθηκε. Τριξιμο δεν ακουω καπου για την ωρα, κ γενικα παιζω πολυ πιο ευκολα.


    Ο ηχος βεβαια μου φαινεται πως επηρεαστηκε, αλλα αυτο λογικο δεν ειναι? Περαν του οτι αλλαξε το υψος των χορδων, το saddle που εβαλα ειναι ενα απλο πλαστικο, ενω αυτο που ειχε πριν μαλλον ειναι Tusq.


    Λοιπον θελω να ρωτησω, μπορει η αλλαγη του saddle να προκαλεσει καποιο προβλημα κ μετα να κλαιω?Φανταζομαι πως αλλαζει η δυναμη που ασκειται στο μπρατσο αφου αλλαζει το υψος των χορδων?


    Και μηπως μπορειτε να μου υποδειξετε καποιο καταστημα που να μην εχει μονο απλα πλαστικα saddles για να παραγγειλω κατι καλυτερο απο αυτο που εβαλα?
  • #28 από hot_sauce (φλουτσ) στις 18 Nov 2012
  • πολύ καλά έκανες ό,τι έκανες...

    δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα με το saddle και ας είναι πλαστικό...

    καταστήματα για saddles....δοκίμασε στον Καγμάκη στη Σόλωνος ή στα ιντερνετικά:

    http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/Electric_guitar_saddles.html
    http://www.graphtech.com/products.html?CategoryID=1

    εγώ πάντως θα του ριχνα ένα λιμάρισμα στη θέση σου (το χω κάνει ήδη στο δικό μου) ώστε να χαμήλωνε το ύψος του
    (αν το παρακάνεις υπάρχει λύση με λωρίδες χαρτιού ώστε να ξανανέβει πάλι, μπακαλίστικο μεν δουλεύει δε)
  • #29 από Snake_ στις 18 Nov 2012
  • Χαχα!
    Δε μπορεις να φανταστεις ποσο μεγαλη ανακουφιση μου φερε το μνμ σου φιλε μου!
    Εκτος απ το οτι αυτη η κιθαρα μου στοιχισε σχεδον ενα μισθο, εχω φαει κ τρελο κολλημα κ δε θελω να μου παθει τπτ!


    Το δικο της δε θελω να το λιμαρω, (αν κ εχω ξανακανει κατι τετοιο για την παλια, με γυαλοχαρτο, το οποιο ειχα πανω στο τραπεζι κ κρατωντας το saddle εκανα κυκλικες κινησεις,κ πολυ ευκολα χαμηλωσε το υψος του), για το λογο οτι αν στραβωσει κατι δεν εχω αλλο καλο, γι αυτο θελω να παρω καινουριο και να τριψω εκεινο.


    Ο Καγμακης ξερεις αν στελνει αντικαταβολες?





  • #30 από hot_sauce (φλουτσ) στις 18 Nov 2012
  • α...άμα φοβάσαι να το πειράξεις επειδή είναι το δικό της οκ

    δεν ξέρω καθόλου για αντικαταβολές στον Καγμάκη...

    πάρε αύριο πρωί να τον ρωτήσεις....

    δεν ξέρω καθόλου για ποικιλία, τιμές και τέτοια όμως...τσέκαρε τα σαιτ που σου στειλα για να γλυκαθείς μέχρι άυριο το πρωί και μόλις μάθεις όλες τις πληροφορίες αποφασίζεις και παραγγέλνεις! ;) :P
  • #31 από Snake_ στις 18 Nov 2012
  • thanks a lot mate!


    τα γνωριζω αυτα τα site και πιθανον να παραγγειλω απο το stewmac γιατι θελω να παρω κ καποια πραγματουδια για την ηλεκτρικη μου, τα οποια θα συζητησουμε σε αλλο μνμ!


    ευχαριστω πολυ!
  • #32 από hot_sauce (φλουτσ) στις 18 Nov 2012
  • να σαι καλά
  • #33 από Απόλλων στις 18 Nov 2012
  • Το δικο της δε θελω να το λιμαρω, (αν κ εχω ξανακανει κατι τετοιο για την παλια, με γυαλοχαρτο, το οποιο ειχα πανω στο τραπεζι κ κρατωντας το saddle εκανα κυκλικες κινησεις,κ πολυ ευκολα χαμηλωσε το υψος του), για το λογο οτι αν στραβωσει κατι δεν εχω αλλο καλο, γι αυτο θελω να παρω καινουριο και να τριψω εκεινο.

    Ένα saddle είναι πολύ φτηνό και εύκολο να βρεθεί, οπότε εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα πρόβλημα να πειράξω αυτό που ήδη έχει η κιθάρα. Ειδικά αν πιστεύεις ότι έτσι θα βελτιωθεί το playability, θα σού έλεγα να το προσπαθήσεις, εφόσον έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο και έχεις κάποια πείρα. Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις καινούργιο, κοίταξε και στο ebay. Μπορείς να βρεις από πωλητές στο Hong Kong κοκκάλινο saddle και nut για λίγα Ευρώ. Aξίζει οπωσδήποτε τον κόπο. Εγώ πάντα από Hong Kong αγοράζω nuts...
  • #34 από Snake_ στις 18 Nov 2012
  • Το δικο της ειναι Tusq, γι αυτο δε θελω να το πειραξω,
    προτιμω να παρω ενα ιδιο πρωτα για καβατζα κ μετα να κανω οτι κανω.
    εδω βλεπω εχει ακριβως το ιδιο http://www.graphtech.com/product-194-2/
    (δεν ξερω ισως να μαι κ υπερβολικος)


    βεβαια και αυτο που μου προτεινεις εσυ δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!


    thanks!
  • #35 από Snake_ στις 22 Nov 2012
  • Hi again!
    Επανερχομαι με μια φωτο του saddle οπως ειναι τωρα,
    αν μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη.
    Μηπως παρα ειναι χαμηλο?
    Η μι μπασα φαινεται να τσακιζει αρκετα?
    Τριξιματα κ τετοια δεν εχω.
  • #36 από hot_sauce (φλουτσ) στις 22 Nov 2012
  • (κανονικά έπρεπε να απαντήσω χωρίς να ανοίξω καν τη φωτογραφία :P )

    εφ'όσον σε βολεύει...και δεν έχεις τριξίματα...είναι μια χαρά...καλό παίξιμο! ;)
  • #37 από Snake_ στις 03 Dec 2012
  • Γεια σας παιδες!


    Σημερα παρελαβα τα καινουρια saddles, πηρα ιδια με αυτο που εχει απο τη μανα της, Tusq της Graph Tech.
    Επεσε το αναλογο τριψιμο και τοποθετηθηκε ηδη! Στα αυτια μου εχει μεγαλη διαφορα απο το απλο πλαστικο saddle,αξιζει να το δοκιμασει κανεις πιστευω.
  • #38 από hot_sauce (φλουτσ) στις 04 Dec 2012
  • ωραίος! καλόπαιχτο
Σελίδες: