Σελίδες:
  • #1 από Πέτροc στις 13 May 2005
  • ... Για όσους κιθαρωδούς έχουν ΑραβικοΒυζαντινοΕξωτικοΠαραξενοΤουρκικές Ανησυχίες ...  ;D

    Μην το Χάσετε !!!
    http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=659

    Αναμένω Σχόλια ...  ;)

    /nEwBiE  8)
  • #2 από Maestros στις 14 May 2005
  • ωραιο μου ακουγετε, και εχει και μια λογικη........

    λεω να δοκιμασω.......
  • #3 από Petrucci στις 14 May 2005
  • Ελεος Τι Αλλο θα ακουσω...:)

    Φιλικα
  • #4 από Πέτροc στις 14 May 2005
  • -> Maestros : Δοκίμασε ... δεν έχεις να χάσεις τίποτα ... μόνο κέρδη θα "ακούσεις"   ;)  ;D

    -> Petrucci : Που ακριβώς ζορίζεσαι εσύ ? Γιατί σου φαίνεται παράξενο ?  ::)

    /nEwBiE  8)
  • #5 από jimaras στις 15 May 2005
  • Λοιπον το εφαρμοσα σε μια παλια ακουστικη ....
    Μπραβο new πολυ οραιο :o :o
    Θα προσπαθησω να γραψω κατι και να το ηχογραφησω .... παντος σαν ηχος ειναι πολυ περιεργο...

    Αν καποιος το προσπαθησει να να χρησιμοποιησει μονοτικη καλης ποιοτητας (πχ scotch, 3m) γιατι οι αλλες αφηνουν καταλιπα στην ταστιερα ;)
  • #6 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 16 May 2005
  • nEwBiE, πάρα πολύ καλό, αλλά καναδυό φωτογραφίες θα βοηθούσαν πολύ την κατάσταση, ειδικά αν κάποιος δεν έχει εμπειρία σχετικά με το αντικείμενο...
  • #7 από Καρχαρίας στις 16 May 2005
  • Για τον σκοπό αυτό ακριβώς ένας μπουζουξής που γνωρίζω, πρόσθεσε ένα τάστο ακόμα στο μπουζούκι του, ανάμεσα από το πρώτο τάστο και το δεύτερο. Ο ίδιος έχει κάνει και άλλες παρόμοιες μετατροπές σε άλλα όργανα για να επιτύχει εύκολα ανατολίτικα περάσματα.
    Παίζει σημαντικό ρόλο που ακριβώς θα βάλεις το τάστο (λογικό αυτό) για να πετύχεις ακριβώς τα μόρια που θες.
  • #8 από Andon1s στις 16 May 2005
  • Πςςςς τέλειο!!!

    Τώρα το μόνο που μένει, είναι να πείσω το άλλο μου μισό να μάθει να χορεύει ανατολίτικα  ;D  ;) !
  • #9 από Πέτροc στις 16 May 2005
  • -> Κιθ, φωτογραφίες έχει ο Βασίλης ... (που είναι βρε ο Βασίλης ?? )  :o
    -> Andon1s,  ;D ;D Σωστός !!!
    -> jimaras, Ακόμα πιο Σωστός !!!  ;D
    -> Καρχαρία, περιγράφω που ακριβώς πρέπει να βάλεις τα τάστα ... ::) αν εννοείς που ακριβώς Μέσα στο παλιό τάστο μπαίνει το νέο Τάστο  :P ... τότε ΟΚ, Πάω πάσο ...  ::)  ;D

    Επίσης, νομίζω ότι για Βυζαντινούς ήχους θέλει και μικρή ύφεση στη Λα ... θα το κοιτάξω ... και όποιος ξέρει κάτι περισσότερο ας το πει ...

    /nEwBiE  8)
  • #10 από Καρχαρίας στις 17 May 2005
  • Νιου δεν εννοώ ότι το παλιό καινούργιο τάστο αντικαθιστά απλά το παλιό! :) Μίλησα για πρόσθεση ενός ακόμα τάστου, αυτό ακριβώς που αναφέρεις και εσύ.
    Παρόλα αυτά πολύ έξυπνο το κόλπο με την πετονιά!!

    Οι "μικρές υφέσεις και διέσεις" που αναφέρεις ονομάζονται μόρια. ;)
  • #11 από Πέτροc στις 17 May 2005
  • Νιου δεν εννοώ ότι το παλιό καινούργιο τάστο αντικαθιστά απλά το παλιό! :) Μίλησα για πρόσθεση ενός ακόμα τάστου, αυτό ακριβώς που αναφέρεις και εσύ.
    ;D  ;D ... Αστειεύομαι ψαρούλη !!! ...  ;D ;D

    Παρόλα αυτά πολύ έξυπνο το κόλπο με την πετονιά!!

     ;) Θένκς ... αλλά μάλλον αλλουνού ήταν η ιδέα ... εγώ απλά την υλοποίησα ...  ;D

    Οι "μικρές υφέσεις και διέσεις" που αναφέρεις ονομάζονται μόρια. ;)
    Χμμμμ ... μάλλον μόρια ονομάζονται τα cents του Υπολογιστή Κώστα  ... (χωρίς νάμαι σίγουρος, αλλά και ΚΑνένας που ξέρω δεν είναι ... ::) ) Πάντως εγώ επιμένω ότι υπάρχει κενό ορολογίας για τα διαστήματα αυτά ...  ::)

    /nEwBiE  8)
  • #12 από Καρχαρίας στις 18 May 2005
  • Οι "μικρές υφέσεις και διέσεις" που αναφέρεις ονομάζονται μόρια. ;)
    Χμμμμ ... μάλλον μόρια ονομάζονται τα cents του Υπολογιστή Κώστα  ... (χωρίς νάμαι σίγουρος, αλλά και ΚΑνένας που ξέρω δεν είναι ... ::) ) Πάντως εγώ επιμένω ότι υπάρχει κενό ορολογίας για τα διαστήματα αυτά ...  ::)

    /nEwBiE  8)

    Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, δεν έχω γράψει εγώ την θεωρία αλλά όσους έχω ακούσει να αναφέρονται στα διαστήματα αυτά, τα ονόμαζαν μόρια.
    Δεν θα τα χαλάσουμε εδώ όμως :P
  • #13 από rolander στις 19 May 2005
  • Mias kai asxoloumai kai me th byzantinh mousikh sas lew me to xeri sthn kardia kai me apoluth sigouria pws onomazontai moria..
  • #14 από Καρχαρίας στις 19 May 2005
  • karharias> <rolander
  • #15 από ερεβος στις 19 May 2005
  • Κι εγω συμφωνω....μορια....οπως αυτα που εχει το σαζι κι ο ταμπουρας... ;)
  • #16 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 21 May 2005
  • Τώρα και με εικόνες!!!
  • #17 από aoustis στις 31 Dec 2011
  • Πώς να μετατρέψετε την κιθάρα σας σε... ούτι
     
    Το αντίθετο πως γίνεται; δηλ. Πώς να μετατρέψετε το ούτι σας σας σε... κιθάρα
Σελίδες: