Σελίδες:
  • #1 από jacksonas στις 08 Jun 2005
  • Έχω ένα licenced floyd rose και όταν άλλαξα χορδές για τρίτη φορά είδα πως κάτι δεν πήγαινε καλά.Όλες οι χορδές είναι η μία σε άλλο ύψος από την άλλη!πριν καλά πήγαινε.θέλω να τις χαμηλώσω όσο πάει και να είναι στο ίδιο ύψος.Τι προτείνετε;;;
  • #2 από Βραζίλης στις 08 Jun 2005
  • Παρε το καταλληλο κλειδι allen ή κατσαβιδακι και ρυθμισε τις βιδες που ανεβοκατεβαζουν την χορδη στον καβαλαρη.
  • #3 από jacksonas στις 08 Jun 2005
  • Εννοείς να χαλαρώσω τις πάνω βίδες της φωτογραφίας(κόκκινο χ);Επίσης κάποιοι καβαλάρηδες είναι υπό γωνία και όχι παράλληλα με τις χορδές.Επίσης το τρέμολο είναι ελαφρώς ανασηκωμένο προς τα πάνω.Το τρέμολο στη φωτογραφία δεν είναι το δικό μου.Καβαλάρης είναι το πράσινο χ της φωτογραφίας;
  • #4 από Jose στις 08 Jun 2005
  • Μήπως έβαλες χορδές διαφορετικού πάχους απο αυτές που είχες πριν;
  • #5 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 09 Jun 2005
  • Αν έβαλες ποιό χοντρές χορδές πρέπει να σφίξεις και τα ελατήρια που βρίσκονται στο πίσω μέρος της κιθάρας (μέσα στο πλαστικό καπάκι), για να πάρει το τρέμολο τη σωστή κλίση.

    Επίσης απαιτείται συνήθως και ρύθμιση των αρμονικών.

    Τώρα για να κατεβάσεις τις χορδές όσο πάει, χωρίς να ταστάρει όμως,θέλει ψάξιμο και υπομονή.

    Όλα τα παραπάνω είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία (εάν δεν είσαι γνώστης του θέματος), με αμφιλεγόμενο αποτέλεσμα.

    Πήγαινέ την καλύτερα για ένα ρυθμισματάκι στο service, για να γίνει σωστή δουλειά και για να μην ταλαιπωρείσαι άδικα.

  • #6 από jacksonas στις 09 Jun 2005
  • Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!Σε τι βαθμό βοηθάει να είναι αυθεντικό;Αν το πάω για ρύθμιση να ξαναλλάξω χορδές ή θα χω τα ίδια;έβαλα από 9ρες χορδές τις ghs boomers που είναι 9,5ρες αλλά παραέχω μεγάλο πρόβλημα για μια τόσο μικρή αλλαγή.Πόσο κάνει μια ρύθμιση;
  • #7 από Βραζίλης στις 09 Jun 2005
  • Η βιδα στο πρασινο Χ ειναι για το μπρος-πισω του καβαλαρη (ρυθμιση αρμονικων). Δεν φαινεται καλα, αλλά στο κοκκινο Χ λογικα πρεπει να εχει βιδες allen, 2 για καθε καβαλλαρακι (!)... Στριψε τες αριστεροστροφα. Λογω της κατασκευης του τρεμολου, οπως το βλεπω, μαλλον θα πρεπει να ρυθμισεις μετα και την αλλη βιδα (πρασ. Χ)

    Πρεπει να ρυθμισεις και την ταση (δυναμη) στα ελατηρια του τρεμολου, για να το φερεις στο επιπεδο που θες.

    Υπαρχουν κι αλλα θεματα στο FAQ σχετικα με ρυθμιση καβαλαρη, τους εριξες μια ματια;

    Αν ολα αυτα σου φαινονται κινεζικα, ασε να το κανει καποιος που ξερει.

    (Χμ, σκεφτομαι να φτιαξω ενα φωτοαρθρο για τρεμολα licenced by floyd rose, οπως εχω κι εγω. Τι λετε; )
  • #8 από Jose στις 09 Jun 2005
  • Αν θέλει κάποιος περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το κούρδισμα ενος floyd rose, μπορεί να κοιτάξει κ

    http://www.guitarnoise.com/article.php?id=103
  • #9 από Πρωτάρης στις 09 Jun 2005
  • (Χμ, σκεφτομαι να φτιαξω ενα φωτοαρθρο για τρεμολα licenced by floyd rose, οπως εχω κι εγω. Τι λετε; )

    Επειδή και εμένα με παίδεψε ΠΑΡΑ πολύ, αν γίνεται να φτιαχτεί κάτι σχετικό πιστεύω ότι θα βοηθούσε.

    Εξαιτίας αυτού του προβλήματος και μετά από πολύ ψάξιμο στο net, έχω συγκεντρώσει πολλά άρθρα με φωτογραφίες αναφορικά με θέματα διαφόρων ρυθμίσεων, συντήρησης/αλλαγής/βελτίωσης εξαρτημάτων, αποκαταστάσεις βλαβών κλπ. Αν νομίζεις ότι κάποια απο αυτά μπορούν να χρησιμεύσουν εδώ αλλά και σε άλλη ενότητα, ευχαρίστως να τα στείλω.
  • #10 από jacksonas στις 09 Jun 2005
  • Πολύ καλή ιδέα αυτή!Αν θέλετε φτιάξτε και καινούργιο θέμα με troubleshooting σε floyd rose.Πιθανά προβλήματα και τρόποι αντιμετώπισης τους καθώς και guides για ρύθμιση ή ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε!Λοιπόν ποιος θα το ξεκινήσει;Αν βάλετε τέτοιο θέμα ενημερώστε και στο δικό μου θέμα να παραπέμπτει τον κόσμο εκεί.Πιστέψτε με,πολύς κόσμος έχει πρόβλημα με το floyd.Βέβαια αν το κάνετε και φωτοάρθρο θα είναι κατανοητό σε όλους μας!
  • #11 από jacksonas στις 12 Jun 2005
  • Μα πως σηκώνονται και χαμηλώνουν οι χορδές???Δεν το βρίσκω με τίποτα!!!Έπίσης όταν κάνω dive-bombing κάνει ένα κρακ! και ξεκουρδίζεται!!
  • #12 από Βραζίλης στις 07 Jul 2005
  • Μερικα λινκ που μου ειχε στειλει ο Πρωτάρης και ξεχασα να γραψω νωριτερα:

    A Quick Help Guide to Setting up your Floyd Rose Tremolo
    http://www.clevelandmetalzone.com/JWGuitars/tech/floyd/floyd_howto.html
    ή εδώ
    http://homepages.pathfinder.gr/danichro/tips.htm


    jacksonas, δεν εχεις lock στον πανω καβαλαρη;
  • #13 από jacksonas στις 07 Jul 2005
  • Έχω lock αλλά το πρόβλημα μου είναι το ίδιο.Οι χορδές σε διαφορετικά ύψη,όταν κάνω dive κάνει ΚΡΑΚ!!...άντε πάλι κούρδισμα!!Λέω να πάω σε κανένα μάστορα να μου την κοιτάξει.
  • #14 από Βραζίλης στις 08 Jul 2005
  • Μαλλον δεν εχεις σφιξει καλα τις βιδες του lock. Οταν τις σφιξεις καλα δεν θα ξεκουρδιζεται, ισως μονο ελαχιστα, και θα το ρυθμιζεις μονο απο τις βιδες μικροκουρδισματος του τρεμολου βεβαιως.
  • #15 από jacksonas στις 08 Jul 2005
  • Υπάρχει πιθανότητα να χάλασε και καλύτερα να το αλλάξω?Να έχει φθαρεί ή να να είναι με κάποιο τρόπο ελαττωματικό?Μήπως το φτιάξανε έτσι καταλάθος ή επίτηδες?Πάντως με βλέπω για αλλαγή.Έτσι κι αλλιώς με ενοχλεί στο sweep μιας και είναι ψηλό.
  • #16 από Βραζίλης στις 08 Jul 2005
  • Δεν χαλαει τοσο ευκολα το lock. Ειναι απλα 3 μεταλλικες βιδες, σχετικα χοντρες.
    Το οτι οι χορδες σου ειναι ψηλα (αν καταλαβα καλα), ειναι θεμα ρυθμισης του τρεμολου, οχι του lock.

    Μπορεις να πας τη κιθαρα για service και να σου πουν τι ακριβως εχει. Ή την πας σε καποιον που ξερει κατι παραπανω για να κανει μια εκτιμηση ή και διορθωση. Αν εισαι στην Αθηνα, στειλε μου ΠΜ και ισως σε τρακαρω καπου.
  • #17 από billyboy_ στις 19 Jan 2008
  • mia erwthsh..........mia fender squier showmaster me floyr rose kai lock........sas lew apo twra oti exw polles gnwseis peri tou thematos.....parathrw oti thn kourdizw kai amesws xekourdizetai exw dokina sfixw tis vides tou lock kathws kai na rythmisw to tremolo alla tpt.....nomizw oti oso sfigoun oi xordes travane to tremolo kai ousiastika einai san na xekourdizetai.......exei 3 elethria h kithara mhpws na valw akoma ena wste na mhn epireazetai apo thn tash twn xordwn na valw pio m***kes xordes h kati allo......please vohthiste gt eimai me mia kithara 400euro kai thn exw sthn axristia :'(......thanx prokatavolika
Σελίδες: