Σελίδες:
  • #1 από math2014 στις 08 Oct 2005
  • Καλησπερα σε ολους.

    Εχω ρωτησει αρκετο κοσμο για το που ειναι καλυτερα να εχεις την κιθαρα σου (ηλεκτρικη), σε θηκη ή σε σταντ. Εχω ακουσει τα εξης.

    1.Σε θηκη παντα γιατι οι αλλαγες θερμοκρασιας και η υγρασια θα την χαλασουν (Σημειωση... οι θηκες ΔΕΝ κλεινουν αεροστεγως.)
    2.Δεν εχει σημασια το που , μιας και ειτε στην θηκη ειτε στο σταντ θα αλλαξει η θερμοκρασια, και η υγρασια.
    3.Καλυτερα σε σταντ, μιας και δεν παγιδευεται υγρασια (μεσα σε θηκη), το ξυλο αναπνεει καλυτερα κτλ κτλ. Φυσικα μιλαμε για δωματιο που ζουμε και οχι κανενα γκαραζ ή κλειστο σπιτι με σβηστα καλοριφερ.

    Προσωπικα την εχω σε ενα καλης ποιοτητας σταντ τυπου Α , σε θεση τετοια ωστε να ειναι αδυνατον να την παρει κανεις σβαρνα. Τις πρωτες μερες την ειχα μεσα εξω απο την θηκη , βγαλε/βαλε ζωνη , και την κοπανισα κανα δυο φορες. Στο σταντ τιποτε... ειναι παντα εκει με την ζωνη.

    Ελπιζω να ενδιαφερει και αλλους το θεμα.
  • #2 από Joef - Über Alles στις 08 Oct 2005
  • σωστο θεμα!!
    με ειχε προβληματισει αυτη η ερωτηση!
    τωρα την εχω σε θηκη και εδω και τρια χρονια που παιζω την βαζω παντα σε θηκη,
    αλλα τωρα σκεφτομαι να την βαλλω σε ενα σταντ επειδη μου φαινεται αχημη στην θηκη
    και στο σταντ θα διακοσμει και λιγο το δωματιο!!
    παντως δεν νομιζω να υπαρχει τοσο καταστροφικο προβλημα με την θερμοκασια,
    προσεχω βεβαια αλλα δεν την κλεινω  και στην ντουλαπα
    για να μην παρει υγρασια το ξυλο!
    υπερβολες 8) !
  • #3 από priestjim στις 08 Oct 2005
  • Στις θήκες τους μέχρι να πάρω stand. Λέει πολύ το stand, αν υπήρχε (μεγάλο) πρόβλημα με την υγρασία δε θα τα πουλάγανε ούτως ή άλλως, και μετράει και στη διακόσμηση του δωματίου!
  • #4 από gon στις 08 Oct 2005
  • Το σταντ εμενα με εχει βολεψει μια χαρα :)
  • #5 από Witchking στις 08 Oct 2005
  • #6 από Conviction στις 08 Oct 2005
  • Αν στο δωμάτιό σου υπάρχουν διαφορές θερμοκρασίας και υγρασίας τόσο σημαντικές για να σου χαλάσουν την κιθάρα, καλύτερα να προσέξεις και λίγο τον εαυτό σου!  ;D
    Δε νομίζω οτι παίζει πολύ ρόλο αν θα την έχεις μέσα σε θήκη ή όχι, ιδίως αν πρόκειται για θήκη που δεν κλείνει αεροστεγώς(όπως βαλίτσα). Εμένα με είχαν φοβίσει παλιότερα -για το λαούτο, βέβαια- με τις2απόψεις να το έχω μέσα ή έξω από τη θήκη, αλλα το έχω 10 χρόνια άλλοτε μέσα και άλλοτε έξω και δεν έχει πάθει τίποτα..
    Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για την κιθάρα, την οποία αφήνω κι εγώ έξω, σε σταντ ή στο κρεβάτι, για ομορφιά!
  • #7 από math2014 στις 08 Oct 2005
  • Κοιτα βαλιτσα εχω σε στυλ Γκιμπσον (δερμα κτλ), αλλα καμια απο αυτες δεν κλεινουν αεροστεγως εκτος εαν μιλαμε για αλουμινενια βαλιτσα τυπου ΑΤΑ για αεροπορικα ταξιδια οπου εχει 500-600ευ μονο η βαλιτσα αυτη.

    Απο οτι καταλαβα απο τα ΠΟΛΥ χρησιμα λινκ του Παρπεν (Γουιτσκινγκ) καλυτερα να την εχεις σε ενα καλο σταντ. Και σε βαλιτσα μονο εαν προκειται να πας διακοπες και την αφησεις για κανα μηνα χωρις να παιζεις.
  • #8 από cromlech στις 08 Oct 2005
  • εγω μιας και πηρα πριν ενα μηνα καινουργια κιθαρουλα και εσκασα αρκετα πηρα και ενα σταντ τυπου Α και ολα καλα καλα.παρολα αυτα μια τουμπα την εφαγε...μαζι το σταντ τα πηρα ολα σβαρνα!!βασικα νομιζω οτι το προβλημα ειναι τα πολλα καλωδια μες το δωματιο γιατι μες το μπουρδουκλωμα μπορεις ανετα να ριξεις την κιθαρα...γι αυτο προσοχη... 8)
  • #9 από explorer στις 08 Oct 2005
  • ego eixa tin kithara mou se stand gia cana xrono, sena ipogeio pou kaname probes,mexri pou paratirisa oti scouriazan oi bides kai pira balitsa!
  • #10 από Staggάρης στις 08 Oct 2005
  • Και εγώ την έχω κρεμασμένη με ένα σταντ στον τοίχο ..
  • #11 από fatses asteies στις 08 Oct 2005
  • Αντιγράφοντας από το βιβλίο οδηγιών της Martin σας λέω ότι η προτροπή τους είναι να φυλάσεται πάντα στη θήκη της η κιθάρα. Δεν το έχω ψάξει "επιστημονικά" αλλά για να το λένε κάτι παραπάνω θα ξέρουν (δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το προτείνουν για να αγοραστεί η θήκη αφού πάει μαζί με την κιθάρα).
  • #12 από nefelh στις 08 Oct 2005
  • προς το παρόν στη θήκη της
  • #13 από math2014 στις 09 Oct 2005
  • Αντιγράφοντας από το βιβλίο οδηγιών της Martin σας λέω ότι η προτροπή τους είναι να φυλάσεται πάντα στη θήκη της η κιθάρα. Δεν το έχω ψάξει "επιστημονικά" αλλά για να το λένε κάτι παραπάνω θα ξέρουν (δεν υπάρχει κάποιος λόγος να το προτείνουν για να αγοραστεί η θήκη αφού πάει μαζί με την κιθάρα).

    Ναι αλλα η Μαρτιν αναφερεται σε ακουστικα οργανα.
  • #14 από fatses asteies στις 09 Oct 2005
  • Μόλις είδα ότι μιλούσες μόνο για ηλεκτρική....   ::) Αν και μαλλον ισχύει για όλα, τουλάχιστον εγώ που έχω κυρίως ακουστικές (έχω μόνο μια ηλεκτρική), αυτές φροντίζω και προσέχω περισσότερο.
  • #15 από parlats στις 09 Oct 2005
  • Τις έχω σε σταντς εκτός και αν μετά από πρόβα την ξεχάσω στη θήκη της  ;D
  • #16 από YmiRLinG στις 09 Oct 2005
  • Αν δεν την ξεχασω στη θηκη σαν τον παρλατσ τοτε την εχω ακουμπησμενη στον τοιχο μιας και δεν εχω αξιωθει να παρω σταν :P
  • #17 από manitou στις 10 Oct 2005
  • σε σταντ γιατι εκτος απο τους λογους που ειπαν τα παιδια οταν εχω το οργανο μπροστα μου θα παιξω ποιο συχνα.το εχω καρατσεκαρει.....
  • #18 από Χάρης(DJ Ha) στις 10 Oct 2005
  • Εγώ για το ηλ/ακουστικό μου "μωρό" ;D  χρησιμοποιώ το stand που ειναι σε σχήμα τριγώνου.
    Ειναι πιο σταθερά για την κιθάρα. Η Warwick εχει τετοια ( Rock Stand ) Μονο με 15 Ε .

    Θεωρώ οτι ειναι πολυ καλυτερα απο τα stand με το στήριγμα για το μπράτσο,γιατι αν καποιος
    την εχει πολυ καιρο αθικτη σε τετοιο σταντ, το μπρατσο της κιθαρας δεν θα ειναι οπως πριν.
    Εστω και ελαχιστα μπορει να εχει κλιση...  :-\

  • #19 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 10 Oct 2005
  • Παρόλο που είμαι υπέρ της θήκης-βαλίτσας, πρέπει να πώ ότι στο Stand η κιθάρα μου δεν έχει πάθει ούτε σημαδάκι.

    Στην σκληρή θήκη μια φορά να είσαι λίγο απρόσεκτος κερδίζεις γρατζουνιά...
    Εκ πείρας...έχω κάτι ωραία vintage διακοσμητικά στην Strat μου...

    Τώρα την έχω σε stand και για ομορφιά αλλά κυρίως για να με παρακινεί να παίξω βλέποντάς την εκεί να με περιμένει...
  • #20 από Fteo στις 11 Oct 2005
  • Απο τοτε που πηρα σταντ, βρηκα την υγεια μου! Το προβλημα ειναι οταν θες να ακουμπησεις για λιγο καπου το οργανο, π.χ. γιατι χτυπαει το τηλεφωνο, να ανοιξεις την πορτα κ δεν εχεις που. Ετσι το μπασο μου κ η κιθαρα μου κατεληγαν πανω σε τραπεζια, κρεβατια κλπ Η θηκη δεν ειναι τοσο πρακτικη για μενα. Το θεωρω πολυ μεγαλη διαδικασια να βγαλεις την κιθαρα απο τη θηκη, γι'αυτο πριν παρω το σταντ τα οργανα βρισκονταν εκει μονο κατα τη μεταφορα η μετα απο προβα...
  • #21 από ερεβος στις 12 Oct 2005
  • ¨Σε σταντ...η σε κανα τοιχο....η στη θηκη...οπου κατσει γενικα... ;D
  • #22 από D@ve Murray στις 12 Oct 2005
  • Εγω συνηθως την εχω στην θηκη...και την βγαζω οταν ειναι να παιξω...την σκουπιζω να φυγει η υγρασια...την αφηνω λιγο εξω...και μετα την ξαναβαζω στην θεση της...
  • #23 από harry_fyt στις 12 Oct 2005
  • Συμφωνώ απολυτα με τον  manitou.
    Εγω την εχω σε σταντ στο σαλονι παρακαλω,
    και ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ "ΕΠΙΠΛΟ"!
  • #24 από Gabriel6th στις 13 Oct 2005
  • Στηριγμένη στο κενό ανάμεσα σε τοίχο και βιβλιοθήκη. Με ένα παλιό μπλουζάκι εκεί που ακουμπάει στο πάτωμα για να μη γρατζουνίζεται...
  • #25 από mleo στις 26 Oct 2005
  • Στο σταντ αφού είναι και διακόσμηση για το σπίτι, μαζί με τα άλλα μικροόργανα που παίρνω απο δω και κεί.
Σελίδες: