Αποστολέας Θέμα: ποσο αντεχει ενα μπρατσο? (στις μετριες κιθαρες...)  (Αναγνώστηκε 13502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
λοιπον εχω την εξης απορια...εχω μια ibanez rgt42 και την εχω 2 χρονια περιπου μεχρι τωρα και ολα μια χαρα...τωρα σκεφτομαι να παρω αλλη μια κιθαρα χωρις floyd rose (επειδη αλλαζω συνεχεια κουρδισματα και δεν αντεχω αλλο) μαλλον καμια epiphone lp λεω να τσιμπισω που κανει και για metal...λοιπον αυτο που θελω να ρωτησω ειναι στις σχετικα φθηνες κιθαρες (τιμες 400-600 ευρω) ποσο καιρο αντεχει το μπρατσο?(με την προυποθεση οτι ασχολεισαι με την κιθαρα,καθε 1-2 μηνες αλλαζεις χορδες και καθε 6 μηνες περιπου την πας για κανα service...μπορεις να κρατισεις μια κιθαρα τετοιας κατηγοριας για παντα?ξερω οτι τα ταστα καθε 3-4 χρονια θα θελουν αλλαγμα (η τριψιμο) μπορεις να τα αλλαζεις για παντα?(πχ αν εχεις την κιθαρα 12 χρονια μπορεις να τα αλλαξεις 3-4 φορες?)τα ρωταω αυτα για να δω αν αξιζει να παιρνεις κιθαρες με 500 ευρω και να χεις 3-4 ωστε να χεις ποικιλια και να κανεις τη δουλεια σου ανετα αλλα μην αναγκαστεις μετα απο 6-7 χρονια να παρεις καινουριες...τι λετε αξιζει?αν ναι τοτε συμφερει πολυ καθως βαζοντας και καλους μαγνητες σε τετοιες κιθαρες εχεις αριστα αποτελεσματα...εγω παντως η πρωτη κιθαρα που χα που εκανε 300 ευρω μετα απο 4-5 χρονια αρχισε να τα πεζει το μπρατσο (δεν την προσεχα κιολας βεβαια) οποτε πιστευο οι πολυ φθηνες κιθαρες καποτε πεθαινουν...(αλλα μπορουσες να παιξεις ανετα παιζαν τα ταστα κανονικα απλα φαλτσαραν μερικα ελαχιστα και μερικα καναν θορυβο...)
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Tην Epiphone SG που εχω τις αλλαξα ταστα πρωτη φορα στα 3 χρονια, κι τοτε μονο τα πρωτα 3 ταστα γιατι την ειχα λιωσει στα ακορντα...

Προσφατα, το καλοκαιρι τις ετριψα και τα υπολοιπα μετα απο 8 χρονια παιξιματος... Οσο για το λαιμο δεν μου εχει παρουσιασει σοβαρο προβλημα..

Τωρα βεβαια παιζει και μεγαλο ρολο το πως φερεσαι στην κιθαρα και το ποσο συχνα κανεις service αλλα με αλλαγη χορδων στο διμηνο και service καθε 6 μηνο περιπου, η SG καλα κρατει...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
exartatai ti ennoeis metria kithara.........pantws o laimos an den ton derneis tha sou krathsei mia zwh........oso gia ta tasta exartatai apo th xrhsh..........apla isws otan erthei h wra na ta allaxeis na diapistwseis oti oikonomika se symferei na pareis mia kainourgia "metria" kithara para na ta allaxeis............

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
metria kithara enoo tis taksis 400-600 euro kai genika autes pou poulane poli oi emporikes...an kai ego tis perissoteres den tis theores metries alla kales eos kai poli kales merikes...kai vazo auta ta erotimata gia na do an aksizi na exis 3-4 tetoies kithares kai poso tha sou kratisoun stin teliki kathos me tetoies kithares kanis ta panta (live,ixografisis ktl) kai einai kai oikonomikes kai etsi mporis na ependisis perissotera se petalia kai enisxites ktl ktl...apoti vlepo prepi na aksizi poli gia esto kai meta apo 7-8 xronia na arxisi na ta pezi mia xara einai...tora gia ta tasta ena tripsimo to kanis aneta se 3-4 xronakia kai allazis kai kanena an exi provlima...kai pisteuo kai mia jem na paris i mia jackson soloist tha sta bgaloun kai autes auta ta problimata...akouo kai alles apopseis...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Μια ταστιέρα με προσεγμένη κατασκευή, άν συντηριθεί σωστά μπορεί να κρατήσει για δεκαετίες.Η για πάντα. Αρκει να σετάρεται τακτικά, οι χορδές να αλλάζονται προσεκτικά και σε τακτικά διαστήματα και να προφυλάσσεται από απότομες διακυμάνσεις της θερμοκρασίας....

Η κλασσική μου, που δέν την πρόσεχα και ιδιαίτερα καθώς είμουν πολύ πιτσιρικάς δεν παρουσίασε το παραμικρό σημάδι σκεύρωσης πρίν από τον 12 χρόνο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν ειναι ευκολο να χαλασεις μπρατσο. Θελει προσπαθεια :P γενικα οπως ειπαν ολοι με καλη συντηρηση σου κραταει μια ζωη
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   τα ταστα μπορεις να τα αλλαζεις επ'απειρον, να τα τριβεις δεν μπορεις πανω απο 3-5 φορες (αναλογα βεβαια και ποσο φαγωμενα ειναι!). Παντως οσο πιο παλιο ειναι το πργανο τοσο πιο "δεμενο" ειναι αφου με τους κραδασμους οι κολλες και γενικα τα μερη που ειναι πανω απο 1 κομματι δενουν καλλιτερα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος luthier

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
(Προφανώς μιλάμε για σκεύρωμα)
Ένα μπράτσο έχει μεγάλη ή μικρή διάρκεια ζωής αναλόγως:
α)της ποιότητας των υλικών
β)ύπαρξης κοντρών
γ)της διεύθυνσης των νερών των ξύλων
δ)των συνθηκών υγρασίας και θερμοκρασίας που ζει το όργανο
ε)των χορδών(πάχη χορδών), και του κουρδίσματος
στ)του είδους των ξύλων που χρησιμοποιήθηκαν
Υπάρχουν ξύλα που είναι ελαφριά (κατάλληλα για μπράτσα) αλλά η αντίστασή τους στην κάμψη είναι μικρή.Όσο πιο λεπτό (ευκολότερο παίξιμο) γίνεται ένα μπράτσο, γίνεται ενδεχομένως και πιο εύαλωτο στο σκεύρωμα.Η ύπαρξη κοντρών κάνει καλύτερα τα πράγματα. Αν σε μία κλασική κιθάρα(νάιλον χορδές) βάλουμε χορδές ακουστικής (μεταλλικές χορδές) και ανάλογα το πάχος του σετ ,το μπράτσο της κιθάρας γίνεται πιο εύαλωτο στο σκεύρωμα.Πέρα απ'αυτό βέβαια μια κλασική έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένη τάση χορδών και η διάρκεια ζωής της θα είναι μεγαλύτερη σίγουρα αν παραμείνει κλασική.
Καταλληλότερα ξύλα για μπράτσο είναι το μαόνι Ονδούρας, το κελεμπέκι, το φλαμούρι, ο κέδρος.
Η διάρκεια ζωής της ταστιέρας είναι σαφώς μικρότερη.
Έχει να κάνει με τη χρήση (πόσο παίζεται το όργανο) και το υλικό της που πρέπει να είναι π.χ. έβενος, παλλίσανδρος και όχι κάποιο ευτελές υλικό.
Τα μέταλλα της ταστιέρας (τάστα) εφόσον έχουν υποστεί φθορά από τη χρήση είναι απαραίτητο είτε να συντηρηθούν είτε να αλλαχθούν.
Αν το τάστο έχει εγκοπές ,κατά την εξαγωγή του δημιουργεί φθορά στην ταστιέρα,κατά συνέπεια δεν μπορούμε να αλλάζουμε τάστα επ'άπειρον.

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά μία ερώτηση. Εχω μια κλασική που έχει σκεβρώσει το μπράτσο της σε βαθμό που το παίξιμο κουράζει. Την κιθάρα την έχω απο το 1985. Η κιθάρα μπορεί να μην είναι ακριβή είναι όμως η πρώτη μου κιθάρα και δεν σκοπεύω να την αποχωριστώ ακόμα και αν την κρατήσω μόνο για να την βλέπω. Καθότι οι κλασικές δέν έχουν truss rod, γίνεται επισκευή?

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
για όλα υπαρχουν λυσεις, αλλα δε ξερω αν αξιζει ..
κρεμασε τη στο τοιχο, ξεκουρδισε τη, και περασε τη στη συνταξη ..
παιξε μονο σε ιδιαιτερες δικες σου στιγμες ..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
17442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 21:15
από Neobek
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 18:08
από ilianthos-Kanlis
1 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 18:31
από m@ster k@frer
65 Απαντήσεις
31073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/12, 14:27
από vagtanplan
5 Απαντήσεις
4998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 16:56
από agrammatos
13 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 17:37
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
34178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 19:45
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
10 Απαντήσεις
7016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:22
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
2638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 19:37
από theodoropoulos