Σελίδες:
  • #1 από Fighter στις 21 Apr 2002
  •  :-\ Πρόσφατα πήρα μια ηλεκτροακουστική κιθάρα (πριν 5 ημέρες)και η ντο στα καντινια (2 χορδή 1ο τάστο) και η ρε# (4η χορδή 1ο τάστο) , τρίζουν συνεχώς.Μήπως ξέρετε τα πιθανά αίτια;

      Υ.Γ. Δεν είναι επειδή δεν πατάω καλά τις χορδές (σίγουρα).
  • #2 από sourwtiri στις 21 Apr 2002
  • kai i dikia mou mou ta kane afta otan itane kainouria!ftaine isws kai oi xordes!koita an exeis valei tis swstes kai koita episis an exeis kourdisei kala..
  • #3 από Fighter στις 21 Apr 2002
  •  ;) Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου σουρωτήρι.Αλλά η κιθάρα είναι κουρδισμένη καλά ,και χορδές δεν έχω αλλάξει ακόμα από όταν την πήρα.Ευχαριστώ πάντως.
  • #4 από kataskinwTis στις 21 Apr 2002
  • einai polu pithano na dimioyrgithike apo apotomes metaboles tis thermokrasias.pote min afineis tin kithara konta sto kalorifer alla oute se meros me arketo kruo kai ugrasia, giati uparxi pithanotita na sikothoun ta tasta kai na exeis triximo se kapoies notes. eixa kai egw to idio problima alla den eutege tipota apo tha parapanw ithele apla na allaxw ton kabalari.o  kabalaris briskete sto katw meros tis kitharas diladi ekei pou stirizontai oi xordes.
    efoson den perase arketos kairos sou sinisto na pas na sou to diorthosoune giati einai polu ekneuristiko SOU MINW EK PIRAS
  • #5 από Βραζίλης στις 22 Apr 2002
  • Αφου ειναι καινουργια η κιθαρα, μπορεις να την πας πισω στο καταστημα και να διαμαρτυρηθεις. Φανταζομαι ειναι μια φτηνη κιθαρα, ετσι; Το προβλημα ειναι η ποιοτητα κατασκευης. Προφανως δεν εχει γινει προσεγμενη δουλεια στα ταστα και το 2ο ταστο (το επομενο δηλαδη) ειναι λιγο πιο ψηλα απ'τα υπολοιπα. Αν ηταν παλια κιθαρα ή/και δεν ειχες εγγύηση, θα μπορουσες να χτυπησεις το ταστο με σφυρι για να το φερεις στη θεση του, αφου βαλεις κανα κοματι ξυλο πανω του για να μη κανεις σημαδι.
    Με ψηλοτερο καβαλαρη ισως δεν θα φαινεται πια το προβλημα, αλλα οι χορδες θα ειναι ψηλοτερα και ετσι πιο κουραστικες.
  • #6 από nasos στις 22 Apr 2002
  •  Φιλε, κοιταξε αν το μπρατσο τις κιθαρας σου ειναι ίσιο (κοιτάς απο το μπράτσο απο κει που είναι τα κλειδια και προς τα κάτω,  το ένα ματι και δεν πρεπει να καμπυλωνει καθόλου). Είναι καινουρια και δεν νομιζω να είναι στραβο, αλλα ίσως να έχει στραβωσει και αυτο να διορθωνεται απο μια βιδα με allen κλειδι που φαινεται αν κοιτάξεις μεσα απο το ηχειο εκει που αυτο συνδέεται με το μπρατσο. Αν είναι κάτι τέτοιο να πας να στη φτιάξει κάποιος που ξέρει, οχι μονος σου. Πάντως είναι πολυ πιθανό να φταίνε οι χορδές και βάζοντας καινούριες να μην έχεις πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση πάντως να πας εκεί που την πήρες γιατί είναι καινούρια και είναι κριμα...
  • #7 από Βραζίλης στις 23 Apr 2002
  • Για να δεις αν ειναι στραβο το μπρατσο, πατα μια χορδη στο 1ο και τελευταιο ταστο και δες την καμπυλοτητα του μπρατσου απο πανω (καθετα στη χορδη, οπως τη βλεπεις οταν παιζεις). Αλλα, αφου τριζει μονο ενα ταστο, δεν ειναι αυτο το προβλημα σου και γενικα καλυτερα να μη πειραζεις τη βιδα του μπρατσου. Συνηθως δεν χρειαζεται ρυθμιση, ουτε μετα απο χρονια...
  • #8 από Παναγιώτης στις 25 Apr 2002
  • ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ SQUIER ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ (ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ). ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΩ ΧΟΡΔΕΣ, ΤΟ ΤΡΙΞΙΜΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ (ΜΙΑ-ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ) ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΒΙΔΕΣ ALLEN ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΚΩΣΩ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΑ;
  • #9 από Βραζίλης στις 26 Apr 2002
  • Κατ'αρχην, ΠΑΤΑ ΤΟ CAPS-LOCK.
    Μπορεις να πειραξεις τις βιδουλες, γι'αυτο το σκοπο υπαρχουν. Ειναι πραγματι πολυ χαμηλα οι χορδες σου; Μηπως εχεις προβλημα στον πανω καβαλαρη; (αν και το βλεπω απιθανο)
  • #10 από JovanniT στις 26 Apr 2002
  • Θα συμφωνησω με τον Βασίλη και θα προσθέσω οτι συνηθως η κιθαρα "ταστίζεϊ" δηλ ακουμπάνε οι χορδές στα σιδεράκια απο τα τάστα που ακολουθούνε. Δηλ αν πέζεις 5 ταστο μπορεί να ακουμπάει η χορδή στο σιδεράκι του 10ου τάστου. Αυτό μπορει να συμβαίνεϊ είτε επειδή το μπράτσο έχει σκευρώσει ή έχεις πολύ χαμηλά τις χορδές.
    Αυτα..............
  • #11 από Κώστας στις 26 Apr 2002
  • Κι εγώ έχω παρόμοιο πρόβλημα. Μόνο που η κιθάρα μου είναι κλασσική, δεν έχει σκευρώσει και οι χορδές δεν είναι πολύ χαμηλά. Κατ'αρχήν θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος default χρόνος που θα πρέπει να αλλάζω τις χορδές. Συνήθως από πείρα τις αλλάζω από μόνος μου όταν βραχνιάζουν. Πάντως τώρα τελευταία (τον τελευταίο χρόνο) η ΜΙ μου τρίζει πολύ πιο συχνά και πιο νωρίς. Τέλως πάντων υπάρχει κάποια λύση?
    Πάντως οι λύσεις που δίνει ο Βασίλης με κάτι σφυριά και άλλα ιατρικά εργαλεία φαίνονται πολύ extreme για έναν άσχετο του είδους σαν εμένα.... :'(

    Κώστας
  • #12 από The JeSTeR στις 27 Apr 2002
  • Για το τρίξιμο στισ χορδές, μήν ανυσηχείς,αν πράγματι κάποιο τάστο είναι πιο ψηλά, και αν στο κατάστημα δεν σου την αλλάζουν, δοκίμασε να αλλάξεις την πάνω γέφυρα(μάλλων θα βρείς άλλη στο κατάστημα), με μια λιγο πιο ψηλή. Θα σε κουράζει λίγο στην αρχή, αλλά μετά από λιγο καιρό δεν θα καταλαβαίνεις διαφορά.
  • #13 από Cuenca_60R στις 29 Apr 2002
  • Αν πήρες κακής ποιότητας χορδές, ή αν εάν η κιθάρα δεν έχει την δυνατότητα να αντέχει στα δνατά χτυπήματα... τότε θα τα κάνει. Πρόσεξε επίσης αν έχουν όλα τα τάστα το ίδιο ύψος και μην την βάζεις δίπλα σε θερμές εστίες αλλιώς η κιθάρα θέλει ανακύκλωση και να πάρεις άλλη.

    Υ.Γ. Όταν λέω για τα δυνατά χτυπήματα εννοώ τα κοπανιαμέντα. Μην παρεξηγηθούμε κι όλας. :)
  • #14 από Παναγιώτης στις 29 Apr 2002
  • Λοιπόν, εχω σηκώσει τις χορδές πιο ψηλά (σχεδόν τέρμα τις πήγα) και το τρίξιμο σταμάτησε. Υπάρχει όμως περίπτωση να χαλασε το κούρδισμα τις κιθάρας; (το κουρδιστήρι πάντος δείχνει να είναι εντάξει).
  • #15 από yiannikos anoxis στις 29 Apr 2002
  • Emena paidia otan paizw thn sol eley8erh trizei.An thn piasw se opoiodhpote tasto den trizei.Ti symbainei;
  • #16 από Τσάκι στις 29 Oct 2003
  • re pedia edo k ligo kero trizoun oi xordes sto proto tasto...giati simvenei ayto?ti na kano?
  • #17 από Witchking στις 29 Oct 2003
  • Θεωρώντας ότι πατάς σωστά τις χορδές σου , τότε πρέπει να προσέξεις μήπως και με το πάτημα που κάνεις αυτές ακουμπάνε σε κάποιο άλλο σιδεράκι κάπου πιο κάτω. Εαν αυτό συμβαίνει τότε έχει κυρτώσει το μανίκι σου και θέλει σίγουρα να πας σε κάποιον ειδικό ώστε να το φέρει....

  • #18 από Τσάκι στις 29 Oct 2003
  • vre ego kala tis pato.mallon kirtose i atimi..mou pan na xrisimopoiiso to alen kleidi gia na tin sfikso,i na tin xalaroso alla fovamai na kano kati tetoio dioti pezei na tin kano pio xalia
  • #19 από Witchking στις 29 Oct 2003
  • Καλύτερα μην το επιχειρίσεις μόνος σου...Πήγαινε την για service σε κάποιον ειδικό...
  • #20 από Τσάκι στις 29 Oct 2003
  • ok..thanks re c ;) :)
  • #21 από ikatsoun στις 29 Oct 2003
  • Μπορεί και να έβαλες πιο μαλακές χορδές από ότι έπρεπε.. ή από ότι έβαζες συνήθως...
  • #22 από jimaras στις 29 Oct 2003
  • pote mhn paizeis me to alen tou bratsou borei na kaneis megaliterh zhmia egw thn eixa kanei thn patata kai twra xrhsimopoiw thn tastiera gia tokso ;D

    an oi xordes einai kainourges tha strwsoun se ligo.
  • #23 από Thanocaster στις 29 Oct 2003
  • Mporei na exei pitsikarei aplws i kithara kai na theloun allagma oi xordes. I apla na prepei na tin setareis. Min paei kateftheian o nous sou sto kako. Pigaine se ena mastora, eksigise tou to provlima sou kai prosexe mi se xrewsei gia kseskevrwma, allagi tastwn, ksysimo, loustrarisma, xrwmatisma, episkevi ilektrikwn klp. enw tha xreiazetai aplws ena kseskevrwma.
  • #24 από Βραζίλης στις 30 Oct 2003
  • Είναι πιθανόν να:
    1) είναι καινούργιες οι χορδές
    2) έχει πρόβλημα κάποιο τάστο
    3) έχει κυρτώσει το μπράτσο
    4) είναι χαμηλά οι χορδές
    5) θέλει τέντωμα το τρέμολο

    Σε όλες τις περιπτώσεις εκτός από τη 1η, καλύτερα να τη πάς σε κάποιον ειδικό, αφού εσύ δε ξέρεις.
  • #25 από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI - στις 04 Nov 2003
  •    το πιο πιθανο ειναι να εχουν "φαγοθει" τα ταστα κατι που συγκαταλεγεται στην "φυσικη φθορα"
Σελίδες: