Σελίδες:
  • #51 από Lightstringer στις 01 Oct 2005
  • Δεν ειναι 20 αλλα 80 ευρω....Κανενας καλος μαστορης στα βορεια προαστεια?????
  • #52 από mathanas στις 01 Oct 2005
  • Φιλε sadromanticghost κοιτα λιγο το μπρατσο, οταν λεμε παρει δεν εννουμε να γινει ζημια και να στραβωσει, αλλα απλα αν τις βγαλεις ολες και μετα βαλεις τις καινουργιες και αφου εβαλες 8ρες προφανως το μπρατσο θα χει χασει την ελαχιστη "κουρμπα" που θελει για να μην σου τασταρει! Δλδ εχει χασει το setup η κιθαρα προφανως μονο και μονο απο τις 8ρες (εστω και αυτο που χε απο το εργοστασιο)

    Πατα πρωτο και τελευταιο ταστο μαζι και δες αν στο 8ο εχεις κενο ικανοποιητικο απο την χορδη (0,2 mm) ειναι καλο ας πουμε ...αν οχι χαλαρωσε λιγο τις χορδες και σφυξε λιγο λιγο το truss rod...
  • #53 από Lightstringer στις 01 Oct 2005
  • truss rod ????  ιδεα δεν εχω...!!!!

    αν αργησω  να την παω για setup (και παιζω εντωμεταξυ) υπαρχει προβλημα...???? Πρεπει να την παω αμεσα..??
  • #54 από mathanas στις 01 Oct 2005
  • Δεν εχει προβλημα....

    Το αλενακι πανω στο μπρατσο εννοω απο το οποιο ρυθμιζεις την καμπυλοτητα του. Αν δε θες να το πειραξεις εσυ, κανε τουλαχιστον αυτο το απλο ,κρατα πρωτο και τελευταιο πατημενα στην πανω χορδη και δες αν ακουμπαει το 8ο ταστο η δεν αφηνει ενα εστω πολυ μικρο κενο .... Αν ναι θελει ρυθμισμα, δεν ειναι τιποτα αρκει να κανεις μικρες κινησεις καθε φορα να ελεγχεις και αν χρειαζεται και αλλο να συνεχισεις.....
  • #55 από Μαρμελακι στις 01 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #56 από Holy Diver στις 01 Oct 2005
  • Δεν ειναι 20 αλλα 80 ευρω....Κανενας καλος μαστορης στα βορεια προαστεια?????
    Μπορείς να πας στον Κοσμά, στο Μαρούσι. Δε μ'εχει απογοητεύσει ποτέ. Είναι στη Περικλέους κοντά στον σταθμό.
  • #57 από Υπνοβάτης... στις 02 Oct 2005
  • mathanas μηπως μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις αυτο με την αποσταση στο 8ο τάστο ξανα?
    Εει καμια σχεση που ειναι 8ρες οι χορδες?
    Ετσι οπως το γρσφεις, πρεπει να απεχει απο την ταστιερσα η χορδη η οχι?
    Μπερδευτηκα!
    ghost μην μασας... Απλα μην το καθυστερησεις κ κανενα χρονο...
    Ας πουμε στην επομενη αλλαγη χορδων, φροντισε να εχεις λεφτα ωστε να την πας...
  • #58 από mathanas στις 02 Oct 2005
  • NAI Πρεπει με πατημενα το 1ο και το τελευταιο ,στο 7ο-8ο ταστο να απεχει ελαχιστα (οχι παρα πολυ, 10τα του mm) το κατω μερος της χορδης απο το ταστο... Αν οχι τοτε θελει να δωσεις στο μπρατσο ελαχιστη καμπυλοτητα (πολυ λιγο) αλλιως θα τασταρει η κιθαρα....

    Γιατι αφου με τις χορδες της μανας της δεν ειχες προβλημα σημαινει οτι ενα setup το χε απο το εργοστασιοκαι οτι οι χορδες ηταν ήδη στο σωστο υψος, απλα οι 8ρες δε ζοριζουν το λαιμο οσο οι 9ρες και οτι τις εβγαλες ολες μαζι το ενισχυει.......Αρα ολα δειχνουν οτι ο λαιμος θελει ρυθμισμα....
  • #59 από nicktgr15 στις 02 Oct 2005
  • Να πώ και εγώ τον πόνο μου. Όταν άλλαξα και γώ πρώτη φορα χορδές σε ibanez rg370b τις είχα βγάλει όλες και μετά όταν έβαλα τις νέες έτριζαν διάφορα πράγματα. Εκεί λοιπον που πείραζα διάφορα πείραξα και τα καροτσάκια( ; ) που πιάνουν οι χορδές πάνω στο σαν floyd rose της ibanez. Τώρα όλα βρίσκονται σε μια κατάσταση με τις πιο χοντρες χορδες να έχουν μεγαλυτερο μήκος απο τις πιο λεπτες αλλα μου φαίνεται πολύ μπακάλικο το όλο αποτέλεσμα. Μπορώ να κάνω κάτι; Υπάρχει κάποιος κανόνας; Το intonation είναι σωστο για διάφορα μήκη της χορδής; Το intonation το έχω ρυθμίση (νομιζω...) αλλα τα καροτσάκια έχουν ακομα χώρο να φύγουν πιο μακρυα (να μεγαλώσει το μήκος των χορδών δλδ). Τι να κάνω; Ελπιζω, να μην σας μπέρδεψα. Ρίξτε λίγο φως.
    Νίκος
  • #60 από priestjim στις 03 Oct 2005
  • Τα καροτσάκια ρυθμίζουν τις αρμονικές των χορδών και είναι ΜΕΓΑ λάθος να τα πειράξεις χωρίς να είσαι μάστορας. Το λένε όλοι στο φορουμ, πρόβλημα στην κιθάρα? Μάστορα.
  • #61 από Μαρμελακι στις 03 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #62 από Μαρμελακι στις 03 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #63 από nicktgr15 στις 03 Oct 2005
  • Αν δεις οτι μια χορδη εχει αλλη τονικοτητα ελευθερη και αλλη στο 12ο ταστο, εχεις προβλημα.
    Εκει ειναι που πρεπει να αυξομειωσεις το οφελιμο μηκος της χορδης ωστε να ερθουν στα ισα τους.

    Ναι, τα ξέρω αυτα. Το ερώτημα μου είναι ομως αν το intonation εμφανίζεται σωστό για διάφορα μήκη χορδης. Δηλαδή, μετακινώντας τα καροτσάκια μπορώ να πετύχω σωστό intonation για π.χ. δυό θέσεις αυτών;

    Προσωπικά δεν εμπιστέυομαι τους "μαστορες" ή ίσως να σκέφτομαι να γίνω "μάστορας" εγω :-)
  • #64 από math2014 στις 03 Oct 2005
  • Αν δεις οτι μια χορδη εχει αλλη τονικοτητα ελευθερη και αλλη στο 12ο ταστο, εχεις προβλημα.
    Εκει ειναι που πρεπει να αυξομειωσεις το οφελιμο μηκος της χορδης ωστε να ερθουν στα ισα τους.

    Ναι, τα ξέρω αυτα. Το ερώτημα μου είναι ομως αν το intonation εμφανίζεται σωστό για διάφορα μήκη χορδης. Δηλαδή, μετακινώντας τα καροτσάκια μπορώ να πετύχω σωστό intonation για π.χ. δυό θέσεις αυτών;

    Προσωπικά δεν εμπιστέυομαι τους "μαστορες" ή ίσως να σκέφτομαι να γίνω "μάστορας" εγω :-)


    Σωστοτατος φιλε. 2-3 Βιβλια, και λιγη εμπειρια με μια φθηνη κιθαρα και εισαι σετ πιστευω.
  • #65 από Μαρμελακι στις 03 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #66 από nicktgr15 στις 03 Oct 2005
  • Βασικά η εμπειρία δεν πάει με τα χρόνια και γενικότερα νομίζω οτι δεν είναι και τόσο δύσκολο να μάθεις να σετάρεις μια κιθάρα. Πέντε πράγματα είναι. Άντε δεκα. :)
  • #67 από math2014 στις 03 Oct 2005
  • Σωστοτατος φιλε. 2-3 Βιβλια, και λιγη εμπειρια με μια φθηνη κιθαρα και εισαι σετ πιστευω.

    Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι γινεται καποιος μαστορας μονο με 2-3, αντε 13 βιβλια, και "λιγη" εμπειρια?
    Αν ηταν ετσι ρε παιδια ολοι μαστορες θα ημασταν.

    Και ο μαστορας δεν φαινεται μονο αν μπορει να κουρδισει και να σεταρει τιν κιθαρα. Πρεπει να ξερει "τα παντα" γυρω απο αυτη.
    Απο επισκευες και επιλογες ξυλου, μεχρι ηλεκτρονικα. Και να εχει καμια 15αρια χρονια εμπειριας (τουλαχιστον).

    Ναι το πιστευω φιλε.

    Αν εννοεις για να κολας λαιμους, ταστιερες ή να βαζεις ατσαλινα (και κανονικα) ταστα, τοτε σαφως θες κατι παραπανω. Τωρα για ηλεκτρονικα... να ειμαστε και λιγο σοβαροι, κιθαρας ηλεκτρονικα εννοουμε, οχι να φτιαξεις 4 καναλο ενισχυτη. Τα ξυλα ασχετα με το θεμα μας φιλε... σεταπ και συντηρηση κιθαρας ειπαμε οχι κατασκευη.
  • #68 από Μαρμελακι στις 03 Oct 2005
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #69 από math2014 στις 03 Oct 2005
  • Σωστοτατος φιλε. 2-3 Βιβλια, και λιγη εμπειρια με μια φθηνη κιθαρα και εισαι σετ πιστευω.

    Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι γινεται καποιος μαστορας μονο με 2-3, αντε 13 βιβλια, και "λιγη" εμπειρια?
    Αν ηταν ετσι ρε παιδια ολοι μαστορες θα ημασταν.

    Και ο μαστορας δεν φαινεται μονο αν μπορει να κουρδισει και να σεταρει τιν κιθαρα. Πρεπει να ξερει "τα παντα" γυρω απο αυτη.
    Απο επισκευες και επιλογες ξυλου, μεχρι ηλεκτρονικα. Και να εχει καμια 15αρια χρονια εμπειριας (τουλαχιστον).

    Ναι το πιστευω φιλε.

    Αν εννοεις για να κολας λαιμους, ταστιερες ή να βαζεις ατσαλινα (και κανονικα) ταστα, τοτε σαφως θες κατι παραπανω. Τωρα για ηλεκτρονικα... να ειμαστε και λιγο σοβαροι, κιθαρας ηλεκτρονικα εννοουμε, οχι να φτιαξεις 4 καναλο ενισχυτη. Τα ξυλα ασχετα με το θεμα μας φιλε... σεταπ και συντηρηση κιθαρας ειπαμε οχι κατασκευη.

    Εγω απλως απαντησα ετσι για τον ορο "μαστορας".
    Τον θεωρησα καπως βαρυ, και νομιζω οτι ειναι αδικια προς τους πραγματικους luthiers να λεμε οτι μπορει ο καθενας να γινει μαστορας ετσι ευκολα.
    Και αυτο ισχυει για οποιοδηποτε επαγγελμα.

    Μαζι σου και γω

    Αλλα πολλα πραγματα (εκτος απο την κατασκευη κιθαρας ή επιδιορθωση ξυλων) μπορεις να τα κανεις μονος σου γλυτωνοντας πολλα χρηματα και χρονο.
  • #70 από Lightstringer στις 09 Oct 2005
  • τελικα τη πηγα στον peter και μου εβγαλε το 1 απο τα 3 ελατηρια του τρεμολου...οπως μου ειπε για να εχει μεγαλυτερη κινιτικοτητα το τρεμολο λογω των 8αρων χορδων η κατι τεοιο> Ξερετε κατι παραπανω - γιατι το εκανε αυτο
    ? Μπορει να δημιουργησει προβλημα στο οργανο μελλοντικα? Μου ειπε οτι το κανουν πολυ στις κιθαρες τους και ας μην εχουν 8αρες χορδες....
  • #71 από Βραζίλης στις 09 Oct 2005
  • Φανταζομαι εννοουσε οτι θα μπορεις να δουλευεις το τρεμολο πιο ανετα, γιατι με 3 ελατηρια (και 8αρες χορδες) ειναι πολυ σκληρο. Αν αργοτερα πας σε 9αρες ή 10αρες, ισως χρειαστει να εχεις και τα 3 ελατηρια. Κανενα προβλημα.
  • #72 από Conviction στις 09 Oct 2005
  • Σωστοτατος φιλε. 2-3 Βιβλια, και λιγη εμπειρια με μια φθηνη κιθαρα και εισαι σετ πιστευω.

    Δηλαδη εσυ πιστευεις οτι γινεται καποιος μαστορας μονο με 2-3, αντε 13 βιβλια, και "λιγη" εμπειρια?
    Αν ηταν ετσι ρε παιδια ολοι μαστορες θα ημασταν.

    Και ο μαστορας δεν φαινεται μονο αν μπορει να κουρδισει και να σεταρει τιν κιθαρα. Πρεπει να ξερει "τα παντα" γυρω απο αυτη.
    Απο επισκευες και επιλογες ξυλου, μεχρι ηλεκτρονικα. Και να εχει καμια 15αρια χρονια εμπειριας (τουλαχιστον).

    Ναι το πιστευω φιλε.

    Αν εννοεις για να κολας λαιμους, ταστιερες ή να βαζεις ατσαλινα (και κανονικα) ταστα, τοτε σαφως θες κατι παραπανω. Τωρα για ηλεκτρονικα... να ειμαστε και λιγο σοβαροι, κιθαρας ηλεκτρονικα εννοουμε, οχι να φτιαξεις 4 καναλο ενισχυτη. Τα ξυλα ασχετα με το θεμα μας φιλε... σεταπ και συντηρηση κιθαρας ειπαμε οχι κατασκευη.

    Εγω απλως απαντησα ετσι για τον ορο "μαστορας".
    Τον θεωρησα καπως βαρυ, και νομιζω οτι ειναι αδικια προς τους πραγματικους luthiers να λεμε οτι μπορει ο καθενας να γινει μαστορας ετσι ευκολα.
    Και αυτο ισχυει για οποιοδηποτε επαγγελμα.

    Μαζι σου και γω

    Αλλα πολλα πραγματα (εκτος απο την κατασκευη κιθαρας ή επιδιορθωση ξυλων) μπορεις να τα κανεις μονος σου γλυτωνοντας πολλα χρηματα και χρονο.
    Έχει πλάκα αυτή η παράθεση που όλο και μεγαλώνει :)

    Απλά σου έβγαλε ένα ελατήριο; έτσι σου διόρθωσε το αρχικό τρίξιμο;;Δεν μ΄πορώ να καταλάβω πώς.
  • #73 από Βραζίλης στις 12 Oct 2005
  • Απλά σου έβγαλε ένα ελατήριο; έτσι σου διόρθωσε το αρχικό τρίξιμο;;Δεν μ΄πορώ να καταλάβω πώς.

    Προφανώς σηκώθηκε ο καβαλάρης και αυξήθηκε η απόσταση χορδών-τάστων.
  • #74 από Lightstringer στις 17 Oct 2005
  • Παιδες τον ηπια!!!! Πηγα την κιθαρα στον peter και τη ρυθμιζει ως εκει ολα καλα αλλα εχθες διαπιστωσα οτι η μι καντινι δεν ητανκαλα περσμενη απο τον πανω καβαλαρη και ετσι την λασκαρα για να τη βαλω εκει που θα επρεπε να ναι - μη μας σπασει κιολας!!! και απο εκειν τη στιγμη η μι παλι τριχει οταν την παιζεις ανοιχτη - κριμα τα 40 ευρω που εδωσα - καμια βοηθεια χωρις να την ξαναπαω για setup????
  • #75 από Conviction στις 18 Oct 2005
  • Απλά σου έβγαλε ένα ελατήριο; έτσι σου διόρθωσε το αρχικό τρίξιμο;;Δεν μ΄πορώ να καταλάβω πώς.

    Προφανώς σηκώθηκε ο καβαλάρης και αυξήθηκε η απόσταση χορδών-τάστων.
    Λίγο μπακάλικο μου ακούγεται αυτό. Και όντως το κάνουν πολλοί; Νόμιζα πως ο καβαλάρης πρέπει να είναι σε οριζόντια θέση σε σχέση με την κιθάρα.
Σελίδες: