Σελίδες:
  • #26 από Andreoulis στις 24 Jun 2005
  • Χμμμ, δεν ξέρω, εμφανισιακά το δεσποτάκι είναι παρόμοιο με ash, αλλά  ο μόνος τρόπος είναι να ελέγξουμε τα λατινικά ονόματα.
    Δυστυχώς θα λέιψω για 15 μέρες (λέμε τώρα δυστυχώς, διακοπές πάω!)  και δεν θα προλάβω να το κοιτάξω, αν δεν το το έχει βρει κανείς, θα το ψάξω όταν γυρίσω.
    ...και φυσικά το φόρουμ περιμένει φωτογραφίες από την διαδικασία κατασκευής της κιθάρας σου!!
  • #27 από OrionSreign στις 11 Jul 2005
  • Πώς λέγεται στα ελληνικά το ξύλο Alder??? Ψάχνω να το βρω σε μαγαζιά με ξύλα αλλά κανένας δεν το ξέρει στα Αγγλικά...
  • #28 από kronus στις 11 Jul 2005
  • Αν δεν κάνω λάθος, το ξύλο alder είναι κάποιο είδος καπλαμά, αλλά συμβουλευσου και κανένα λεξικό ορολογίας(πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο ζήτα να δεις ένα και βρές την λέξη που θές)
  • #29 από jon στις 11 Jul 2005
  • Alder = σκλήθρα...
  • #30 από Andreoulis στις 13 Jul 2005
  • Εγώ δεν θα έπαιρνα όρκο οτι αν πάει κάποιος σε μία αποθήκη ξυλείας και πάρει σκλήθρο θα είναι κατάλληλο για να φτιάξει ένα σώμα... Και αυτό διότι οι ονομασίες σκλήθρο, alder, maple, κλπ είναι ανεπίσημες ονομασίες. Το alder δηλαδή που χρησιμοποιείται από λχ την fender δεν είναι απαραίτητα η ίδια ποικιλία με την ελληνική. Θα έλεγα οτι ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να τσεκάρεις τις λατινικές ονομασίες, που είναι πολύ μπέρδεμα.
    Εν ολίγοις, προσωπικά από τις ελληνικές ξυλαποθήκες θα αγόραζα μόνο κελεμπέκι (maple), ή ελληνικά ξύλα που είναι δοκιμασμένα από εγχώριους οργανοποιούς (μουριά, καρυδιά, φλαμούρι, κλπ). Αν εφτιαχνα σώμα και ήθελα alder, θα το έπαιρνα ή από το δίκτυο, ή από κάποιον εισαγωγέα εγγυημένο (πχ τον Κωσταντέλο, ή κάποιο έμπιστο οργανοποιό).
    ...α, και η αγορά ξύλου για όργανο προυποθέτει και ένα έλεγχο υγρασίας (με υγρασιόμετρο) για να αποφευκτούν δυσάρεστες εκπλήξεις (ανοιγματα, ρωγμές κλπ).
    Ξέρω, δεν βοήθησα ιδιαίτερα, αλλά είναι πράγματι μπέρδεμα...
  • #31 από dread12 στις 28 Jul 2005
  • Ο James Tyler χρησιμοποιεί εκτός από alder, ash, swamp ash και mamywo (Malaysian Mystery Wood) για τις κιθάρες και τα μπάσσα του. Δεν ξέρω ακριβώς τι είδους ξύλο είναι αυτό το mamywo... Το μόνο που ξέρω είναι ότι ορισμένες κιθάρες όπως οι Studio Elite και Classic διαθέτουν ενεργό κύκλωμα mid-boost των 25dB όπως η κιθάρα του Eric Clapton και διακόπτες lead/rhythm με active/passive preset. Ίσως ο Κουρμπής τις φέρει κι εδώ. Μακάρι! Ήδη ξέρω ότι είναι αντιπρόσωπος της JS Technologies για την Ελλάδα. Σύντομα θα δούμε νέες μάρκες ηλεκτρικών κιθαρών και μπάσσων στην ελληνική αγορά εκτός από Suhr και Anderson: Tyler, Grosh, Sadowsky, Baker και Melancon.
  • #32 από elsar στις 21 Jul 2006
  • ...δοκιμασμένα από εγχώριους οργανοποιούς (μουριά, καρυδιά, φλαμούρι, κλπ)....


    Ξέρεις κάποιους εμπόρους που να φέρνουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ ξύλα για οργανοποιούς; (όχι εισαγωγείς!!!) Εδώ και κάμποσο καιρό έχω φτιάξει μια λίστα (http://kithares.gr/K/organopoiia/emporio_xyleias/) με εμπόρους για ξυλεία οργανοποιϊας αλλά δεν έχουν ελληνικά ξύλα. Thanx.
  • #33 από TASOSGR στις 03 Nov 2006
  • Αν ομως χρησιμοποιησεις μαονι για σωμα, το μπρατσο πρεπει να ειναι και αυτο μαονι,αλλιως θα εχεις προβλημα στον ηχω!!!φτιαχνω κιθαρα και το εχεο ψαξει παρα πολυ!
  • #34 από Jezus στις 11 Mar 2007

  • Αναρωτιέμαι τι ήχος θα βγει αν χρησιμοποιηθούν άλλα υλικά για κατασκευή ηλ. κιθάρας, πχ. μέταλλο, πλαστικό, ή καθόλου (ασώματη κιθάρα... αυτή πωλείται ήδη).
    Γιατί να μη γίνει κιθάρα πχ. από αλουμίνιο ή σκληρό PVC;

    Apo aluminio yparxei, des Abel-Axe Aluminator, alla kai alles. Trelo sustain.
    Apo akrylika yparxei pali, arxh ekane h Ampeg me tis Dan-Armstrong nomizw, akoloy8hsan para polles... (mexri kai B.C.Rich)
    Kalh lysei einai h lysh grafith H an8rakonhmatwn gia neck ktl (p.x. status graphite, moses graphite ktl)
  • #35 από studio54 στις 15 Oct 2007
  • Το μόνο που ξέρω είναι ότι ορισμένες κιθάρες όπως οι Studio Elite και Classic διαθέτουν ενεργό κύκλωμα mid-boost των 25dB όπως η κιθάρα του Eric Clapton και διακόπτες lead/rhythm με active/passive preset.


    Τον δοκίμασα κι εγώ αυτόν τον προενισχυτή..... κι έχω πάθει πλάκα....
    (Θα πάρω καναδυό ακόμη να υπάρχουν.....)
    http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=180158710757&ssPageName=STRK:MEWA:IT&ih=008
  • #36 από Alexisonfire στις 11 Dec 2008
  • παιζω γυρω στον 1,5 χρονο και δεν εχω καταλαβει ακομα τα πολλα ειδη ξυλων, που χρησημοποιουνται πανω στην κιθαρα κ σε συγκεκριμενα κομματια της, μπορειτε να μου εξηγησετε της διαφορες μεταξυ ολων αυτων των ξυλων (maple, rosewood, maoni , mahogany κτλ) που ακουω κ ξανακουω, γιατι δεν εχω καταλαβει τπτ ???

    ευχαριστω προκαταβολικα  :)

    p.s (δεν ηξερα σε ποιο μερος του forum να βαλω το θεμα κ το εβαλα εδω, αν ειναι λαθος, sorry, μετακινιστε το)
  • #37 από Johnie Darko στις 11 Dec 2008
  • Γεια σου, καταρχην θα πρεπει να μας πεις αν μιλας για ακουστικη ή ηλεκτρικη κιθαρα. Βλεπεις στις ηλεκτρικες κιθαρες, το ξυλο παιζει μεν ρολο στον ηχο αλλα οχι και τοσο μεγαλο, οσο πχ ο τροπος κατασκευης της κιθαρας (bolt-on, neck thru, set neck κτλ), τα ηλεκτρικα της, αν εχει τρεμολο ή οχι και αν ναι τι τρεμολο ειναι αυτο κτλ.
    Στις ακουστικες παλι παιζουν τεραστιο ρολο στον ηχο.
    Παντως αν ενδιαφερεσαι γενικα, κοιτα το πολυ καλο και σχετικα ενημερωμενο site της warmoth. Εχει ολα τα συνηθισμενα ξυλα με mini review, σχολια και σε κατατοπιζει τι περιπου ηχο αντιπροσωπευει το καθενα.
  • #38 από Giorgos K. στις 12 Dec 2008
  • εδώ μπορείτε να τα βρείτε όλα
    http://www.warmoth.com/guitar/options/options_bodywoods.cfm
  • #39 από anndreas στις 03 May 2010
  • είχα την ίδια απορία κ το έψαξα...ιδού η απάντηση....
    Η σημύδα είναι φυλλοβόλο δέντρο που φτάνει σε ύψος τα 20-25   μέτρα. Είναι ψυχρόβιο είδος και φύεται σε μεγάλα υψόμετρα της Βορείου   Ελλάδας (Ροδόπη, Φαλακρό όρος, Παγγαίο κ.ά.). Έχει ιδιαίτερα   υψηλές απαιτήσεις σε φως σε σχέση με όλα τα άλλα πλατύφυλλα.
    Η σημύδα παρουσιάζεται ως ιερό δέντρο των τουρκικών λαών της βόρειας Σιβηρίας. Σύμφωνα με τις τοπικές παραδόσεις, μία   αρσενική και μία θηλυκή σημύδα εμφανίστηκαν στην απαρχή του ανθρωπίνου   γένους.[1]
  • #40 από nick98 στις 11 Jul 2010
  • καλησπερα να ρωτησω κατι θελω..... ο συδυασμος : mahagoni body
                                                                               mahagony neck with  ebony fretboard ειναι καλος πανω σε μια κιθαρα custom explorer?
     
    αν θελετε δειτε τη:http://www.matthiasjabs.com/PRODUCTS/Guitars-and-Basses/Matthias-Jabs-Guitars/Dommenget-Explorer,109,91,3,128.html
  • #41 από Johnie Darko στις 11 Jul 2010
  • Το μαονι δινει ζεστα και κομπρεσσαριστα μεσαια σε μεγαλες ποσοτητες και σχετικα μπασσο ηχο. Ο εββενος που ειναι απο τα σκληροτερα ξυλα, δινει πολυ αττακα (σκασιμο) στον ηχο και ειναι πριμο ηχητικα...
    Αναλογα με το τι μαγνητες θα συνδυαστει η κιθαρα και το αν θα εχει σταθερη γεφυρα η τρεμολο, ο συνδυασμος αυτων των ξυλων μπορει να ειναι καλος, μπορει και οχι. Αν πχ βαλεις σε εναν τετοιο συνδυασμο μαγνητες με πολυ output και κομπρεσσαρισμα και λιγα πριμα, μπορει να ακουγεται "λασπωμενος" ο ηχος σου... Αν βαλεις ομως μαγνητες που να μην κομπρεσσαρουν και που να σου δινουν τα πριμα που λειπουν απο το μαονι, τοτε ειναι μια χαρα συνδυασμος.
    Εγω παντως που ειχα μια Jackson SL-1 με ακριβως αυτα τα ξυλα και neck through κατασκευη και με τρεμολο, ημουν ευχαριστημενος με τον μαγνητη που ειχε πανω και η κιθαρα ειχε πολυ καλο ηχο.
    Οποτε νομιζω οτι με σωστη επιλογη μαγνητη, μια χαρα συνδυασμος ειναι...
  • #42 από nick98 στις 12 Jul 2010
  • αν σε βοηθα θελω να βαλω tremolo floyd rose kai pickup musclebucker. τωρα για τους μαγνητες  δεν ξερω και πολλα αλλα αυτα που μου ειπες θα βοηθησουν πολυ!!
  • #43 από Jezus στις 12 Jul 2010
  • Αν παντως μιλαμε για τη συγκεκριμενη κιθαρα που ειναι στο λινκ που εβαλες, εχω να πω δυο πραγματα-
    1) Με 4900 ευρω ΠΡΕΠΕΙ να ειναι γοβερη και απιστευτη κιθαρα, ασχετα με το τι ξυλα θα εχει πανω
    2) Προσωπικα νομιζω οτι 4900 ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΜΕΓΑΛΟ ποσο για μια εξπλορερ κιθαρα σαν αυτη. Πανω απο 2500 το πολυ δεν εδεινα για κιθαρα με τετοια spec, ακομα και αν ηταν φτιαγμενη απο τον καλυτερο master builder.

    Αν σε ενδιαφερει για τη συγκεκριμενη κιθαρα, θα σου προτεινα να το ξανασκευτεις. Αν θελεις να φτιαξεις κατι παρομοιο απο την αλλη, και σε ενδιαφερει ο συνδιασμος των ξυλων που ειπες, τοτε και, μια χαα συνδιασμος ειναι οπως ειπε και ο Τζονυ πιο πανω, μονο πρεπει να προσεξεις στην επιλογη μαγνητων, γεφυρας κτλ.
  • #44 από Johnie Darko στις 12 Jul 2010
  • Κοιτα το floyd rose και γενικα τα τρεμολο, υποτιθεται οτι "λεπταινουν" τον ηχο σε σχεση με μια string through κατασκευη ή με σταθερη γεφυρα...
    Στην πραγματικοτητα, εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο... Εχουν διαφορετικο ηχο, αλλα μην φανταστεις οτι κατι ειναι καλυτερο ή χειροτερο... Απλα ειναι ελαφρως διαφορετικος ο ηχος με τρεμολο απο οτι με σταθερη γεφυρα πχ... Αν τωρα ΟΛΑ τα υπολοιπα πανω στην κιθαρα ειναι ιδια, αμφιβαλλω αν παρατηρησεις καμια διαφορα ηχητικα οντως... Το πολυ πολυ να εχει λιγο καλυτερο sustain η κιθαρα με σταθερη γεφυρα, που κι αυτο σχετικο ειναι, μιας και εχω δει πολυ καλες κατασκευες bolt on με τρεμολο να βαζουν κατω σε sustain κατι USA Les Paul κτλ
    Τωρα, τους μαγνητες που λες δεν τους ξερω... Εσυ μαλλον τους ξερεις... οποτε ξερεις και τι ηχο βγαζουν και με βαση οσα σου ειπα για τα ξυλα και τρεμολο, μπορεις να φανταστεις αν σου κανουν ή οχι...
    Τωρα αν ουτε εσυ ξερεις τι μαγνητες ειναι και τι ηχο δινουν, καλυτερα να μην αγοραζεις στα τυφλα αλλα να πας για καποια λυση δοκιμασμενη ή μια λυση που αν μη τι αλλο σου δινει πληροφοριες για αυτο που πας να αγορασεις... Πχ στο site της Duncan, εχει tonechart για καθε μαγνητη ωστε να ξερεις τι περιπου θα περιμενεις απο αυτον (εχει και soundclips που σου λεει με τι κιθαρα εγινε η ηχογραφηση κτλ).
    Για κιθαρα με μαονι σωμα και μανικι παντως, εγω θα προτεινα καποιον μαγνητη με αρκετα ηψηλομεσαια και αερατα πριμα, να μην κομπρεσσαρει πολυ και να μην ειναι "φορτωμενος" στα χαμηλομεσαια και χαμηλα γιατι θα γινεται χαμος με το μαονι...
    Δεν ξερω βεβαια και για τι ειδος μουσικης τους θες τους μαγνητες για να προτεινουμε και τπτ, οποτε συνδυασε οσα σου ειπαμε για να κανεις μια αγορα που θα ταιριαξει με τα ξυλα που θα εχει η κιθαρα σου.
    Μια παρατηρηση τελος... Τωρα ειδα απο τον Jezus την τιμη της κιθαρας... Αν ειναι να δωσεις 4900 για μια κιθαρα και δεν εισαι ακομα σε θεση να ξερεις τις διαφορες στα ξυλα, στους μαγνητες, στις γεφυρες, στους τροπους κατασκευης κτλ, μην περιμενεις να παρεις τον ηχο που θες...
    Γιατι; Γιατι πολυ απλα εφοσων δεν εχεις την πειρα να ξερεις τι κανει καθενα απο αυτα τα χαρακτηριστικα, δεν μπορεις να ξερεις και το αποτελεσμα του ηχου ενος οργανου, απλα μπορεις να φανταζεσαι πως ειναι επειδη καποιος Α, Β κιθαριστας σε καποιο γκρουπ χρησιμοποιει την ιδια κιθαρα ή καποια με παρομοια χαρακτηριστικα...
    Κατα την γνωμη μου, οσο τετριμμενο και αν ακουγεται, για να εχει νοημα (περα του συλλεκτικου και GAS) μια τετοια αγορα, σημαινει οτι εισαι τοσο ψαγμενος με τον ηχο σου και γνωριζεις "10 πραγματα", ωστε να επιλεγεις και την παραμικρη λεπτομερεια σε μια κιθαρα γιατι ακριβως ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τι θα παρεις απο αυτην την λεπτομερεια... Και σε αυτες τις τιμες, αυτο πληρωνεις, την λεπτομερεια...
    Αν δεν εισαι λοιπον ετοιμος να ξεχωριζεις αυτες τις λεπτομερειες, να γνωριζεις τι κανουν και τι αποτελεσμα θα εχουν στο τελικο "προϊον", καλυτερα να μην ξοδεψεις ενα σκασμο χρηματα (ειδικα στους καιρους που ζουμε) για μια κιθαρα που ουσιαστικα παιρνεις στα τυφλα και χωρις να ξερεις αν θα σου κανει στην πραγματικοτητα ή οχι...
    Μπορεις ανετοτατα με 1000-2000€ να παρεις ΚΟΡΥΦΑΙΑ κιθαρα με ιδια χαρακτηριστικα (ή παρομοια)...
    Για την ακριβεια, αν κρινω απο τις αποριες σου και τις γνωμες που ζητας, μαλλον πρεπει να κινηθεις σε κατι 1000-1500€
    Πιστεψε με, δεν στο λεω ουτε για να στην πω οτι εισαι noob πχ (μιας και μπορει παικτικα να εισαι ο δευτερος Vai), ουτε για κανεναν αλλο "πονηρο" λογο... Στο λεω απλα γιατι η πειρα αποκτιεται σιγα σιγα και σταδιακα σε αυτα τα θεματα...
    Σιγα σιγα θα αρχισεις να ξεχωριζεις τις διαφορες και τις μικρολεπτομερειες και ετσι θα καταλαβεις τι ειναι ακριβως που εσυ θες...
    Και οταν το κατεχεις το "αθλημα" και εισαι σιγουρος για το τι θες, γιατι το θες και τι αναμενεις να παρεις απο ενα οργανο, τοτε θα εισαι ετοιμος να πας να σκασεις μισο αυτοκινητο για μια κιθαρα...
    Εντελως φιλικα στα λεω αυτα... Ελπιζω να μην παρεξηγεις...
  • #45 από Jezus στις 12 Jul 2010
  • Οντως, το πιο ΤΡΕΛΟ σαστειν, και με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο οτιδηποτε αλλο, το εχω παρει απο κιθαρα με κahler tremolo bridge, οποτε οτι και να λενε...
  • #46 από nick98 στις 13 Jul 2010
  • οχι καλε γιατι να παρεξηγησω κατι ετσι κι αλλιως ξεχασα να πω οτι δν θα παρω την συγκεκριμενη.... θα αναθεσω την κατασκευη της κιθαρας σε καποιον αλλο..... ::)
    με τιποτα δν θα εδινα 5000ρικα για να παρω μια τετοια κιθαρα γιατι ακομη δεν ξερω να παιζω και πολυ κλ ειμαι μικρος ακομα.... :(  εδω περα ηρθα και εγραψα γιατι ο ξαδερφος μου που εχει οσο να ναι μεγαλυτερη πειρα σε κιθαρες μου μου ελεγε να μην την παρω,για αυτο ηρθα εδω ,για να μου πειτε την γνωμη σας
  • #47 από nick98 στις 13 Jul 2010
  • oso gia to pickup pisteuo pos kalo einai auto: Seymour Duncan sh4 pickup
  • #48 από Μητσάκος στις 13 Jul 2010
  • ^^
    Αυτό είναι μαγνήτης, δεν είναι τρέμολο. Εφόσον μπερδεύεις γέφυρες με μαγνήτες, καλύτερα προς το παρόν άσε τους συνδυασμούς ξύλων και τις χειροποίητες κιθάρες. Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα, δοκίμασε κιθάρες στο σχήμα που σου αρέσουν, δες αν σε βολεύουν και πάρε ότι είναι πιο άνετο.
  • #49 από nick98 στις 13 Jul 2010
  • και εγω αυτο θελω, να παω σε να καταστημα για να δοκιμασω, ομως εδω που μενω δεν υπαρχει κανενα.... :(
  • #50 από theodoropoulos στις 07 Jan 2011
  • δεν υπαρχει καλυτερη σελιδα απο αυτην εδω....
    http://www.hobbithouseinc.com/personal/woodpics/
Σελίδες: