Σελίδες:
  • #51 από Jezus στις 11 Jan 2011
  • Τη γνωριζω τη σελιδα, εχει κανει φοβερη δουλεια ο τυπος!
    Απλα, καποια ξυλα εχουν διαφορετικα νερα αναλογα απο ποιο σημειο του δεντρου ειναι, ποσο μεγαλο ειναι το δεντρο, ακομα και σε ποια περιοχη ειναι φυτεμενο, οποτε μπορεις να βρεις το ιδιο κομματι ξυλο που εχει στη φωτο, με τελειως διαφορετικη εμφανιση. Επισης, οταν περασεις λουστρο πανω στο ξυλο, το χρωμα του αλλαζει τελειως, οποτε καλη λυση ειναι σε καποιες σελιδες που εχουν φωτο το μισο ξυλο περασμενο με λουστρο κτλ  :)
  • #52 από theodoropoulos στις 11 Jan 2011
  • εννοειται οτι αναλογα με το πως κοβεις εναν κορμο παιρνεις και διαφορετικα νερα,αλλα δεν εχει να κανει με το μεγεθος
     ;D .Εχει τυχει να εχω δει padauk σε φωτο σχεδον πορτοκαλι και εμενα σπιτι να ειναι βαθυ κοκκινο....Εχει να κανει βεβαια με το φως το συγκεκριμενο αλλα θελω να πω οτι οντως εχουν οπτικες διαφορες,αλλα ελα που ο οπολογιστης δεν εχει αισθητηρα οσφρησης να ταυτοποιουμε τα ξυλα!! ;D :D :P
    διοτι μερικα τα αναγνωριζεις χωρις καν να τα δεις οτι σκατα νερα και λουστρα να εχει...μονο με το αρωμα!!
  • #53 από Jezus στις 12 Jan 2011
  • Παιζει ρολο και η ηλικια/μεγεθος του δεντρου, τουλαχιστον κοντα στις ριζες, πιο πανω ισως πολυ λιγοτερο, εγω στο καστομ μπασο μου ειχα βαλει πανω root alder, το οποιο ειχα διαλεξει αναμεσα σε διαφορα κομματια που ειχε ο μαστορας, οπου αναλογα με την ηλικια του δεντρου ειχαν αρκετα διαφορετικα σχεδια.
  • #54 από psit kostas στις 01 May 2012
  • Χμμμ, δεν ξέρω, εμφανισιακά το δεσποτάκι είναι παρόμοιο με ash, αλλά  ο μόνος τρόπος είναι να ελέγξουμε τα λατινικά ονόματα.
    Δυστυχώς θα λέιψω για 15 μέρες (λέμε τώρα δυστυχώς, διακοπές πάω!)  και δεν θα προλάβω να το κοιτάξω, αν δεν το το έχει βρει κανείς, θα το ψάξω όταν γυρίσω.
    ...και φυσικά το φόρουμ περιμένει φωτογραφίες από την διαδικασία κατασκευής της κιθάρας σου!!
    >:D  DESPOTAKI KAI ASH EINAI TO IDIO PRAMA
Σελίδες: