Σελίδες:
  • #1 από nicktgr15 στις 04 Jun 2006
  • Καλησπέρα παιδιά.
    Χθές ανακάλυψα τον Dan Erlewine, ο οποίος είναι ένας τύπος που έχει repair shop για κιθάρες (μαλλον στην Αμερική). Αυτος ο τύπος λοιπον έχει κυκλοφορήσει δύο dvd στα οποία ρυθμίζει διάφορες κιθάρες και αποκαλύπτει υποτίθεται τα μυστικά των "ειδικών". Εγώ κατέβασα απο γνωστο p2p (αυτο με σήμα το γαϊδούρι) το δεύτερο cd(κυκλοφορούν σε mpeg στο ιντερνετ) απο το 2o dvd του. Είναι 59 λεπτά το βίντεο και ρυθμίζει μια ibanez με floyd rose (αυτο με ενδιέφερε κυρίως), μια fender (απο αυτές τις κλασικές) , μια σαν les paul , μια ακουστική και ένα μπάσο στο τέλος. Βασικα επικεντρώθηκα στο floyd rose. Κάτι έμαθα πιστεύω, έκανα μια προσπάθεια σήμερα ψιλοαποτυχια-στα ιδια. Θα ξαναδοκιμάσω αυριο. Χρησιμοποιεί παντως κάτι περίεργα εργαλεία, όπως ένα κλειδακι με το οποιο ρυθμίζει το Intonation σε floyd rose χωρίς να ξεκουρδίζει την χορδή,να μετακινεί το καροτσάκι (ή οπως το λενε), να ξανακουρδίζει κλπ. Χρησιμοποιει και κατι άλλα ξυλάκια, μετραει απο δω, μετράει απο κει.
    Το κάθε αρχειο στο ιντερνετ είνα γύρω στα 700mb και έχει πολύ καλη ποιότητα. Σκέφτομαι αν υπάρχει ενδιαφέρον να κοψω και να συμπιέσω (αλλωστε τι τη θελουμε την ποιότητα;) το κομμάτι που κάνει την ibanez  και να το ανεβάσω κάπου. Να βγεί δηλαδη κανενα 10άρη mb.
    Αααυτα.!

    Υ.Γ.1 Έλεγα να το κρατήσω μυστικό και να ξέρω μονο εγώ να κάνω setup σε τόσες κιθάρες αλλα δεν αντεξα και είπα να σας το πώ.

    Υ.Γ.2 Ελπιζω να σας γνωριζω με τον Dan Erlewine πρώτος εγώ ε; Γιατι νιώθω σαν να ανακάλυψα θησαυρό! lol Μη μου βγεί απο θησαυρός, "ο κόσμος το χει τούμπανο και γω κρυφό καμαρι " :P

    Τελος.! :)
  • #2 από Μαρμελακι στις 04 Jun 2006
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #3 από gigantas στις 04 Jun 2006
  • Ελπιζω να μετανοησεις γιαυτο που ειπες για τις Fender
    μια fender (απο αυτές τις κλασικές)
    >:( >:( STRATOCASTER λεγονται μη μου τις υποβιβαζεις ετσι :P ;D
    Τεσπα εβαλα να κατεβουν και τα 4 cd εγω,volume 1 και 2 cd1 cd2
    Για τις fender ειναι ολοκληρο το setup sto volume 2 cd2?
    Ευχαριστουμε για την πληροφορια  ;D ;D
  • #4 από Απόλλων στις 04 Jun 2006
  • Πολύ καλό. Kαι πολύ σωστά έπραξες που δεν κράτησες το μυστικό για πάρτη σου. ;)

    To DVD λέγεται Dan Εrlewine's maintenance and setup for electric guitar and bass. Το βρήκα κι εγώ στο DC++, όπως επίσης και ένα άλλο video, το Guitar setup and maintenance with Mark Arnquist. Βέβαια θα αργήσουν λίγο να κατέβουν, έστω και με DSL.

    Μαρμελάκι, στο thread που παραθέτεις γίνεται απλά αναφορά στο βιβλίο του Dan Erlewine. To DVD, και μάλιστα η δυνατότητα να το βρει κανείς στο Internet, είναι νομίζω πιο ενδιαφέρουσα πληροφορία...
  • #5 από Μαρμελακι στις 04 Jun 2006
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #6 από Gabriel6th στις 05 Jun 2006
  • Ελπιζω να μετανοησεις γιαυτο που ειπες για τις Fender
    μια fender (απο αυτές τις κλασικές)
    >:( >:( STRATOCASTER λεγονται μη μου τις υποβιβαζεις ετσι :P ;D
    Τεσπα εβαλα να κατεβουν και τα 4 cd εγω,volume 1 και 2 cd1 cd2
    Για τις fender ειναι ολοκληρο το setup sto volume 2 cd2?
    Ευχαριστουμε για την πληροφορια  ;D ;D

    Από πότε η λέξη κλασσικός σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένος?
  • #7 από gigantas στις 05 Jun 2006
  • Από πότε η λέξη κλασσικός σε κάνει να νιώθεις υποβιβασμένος?
    Απο χτες το μεσημερι.....
    Πλακα εκανα  ::) ::)
  • #8 από nicktgr15 στις 07 Jun 2006
  • Τι λέει παιδιά; Το είδε κανεις αλλος το video;

    Gigantas μετανόησα. :) Stratocaster ήθελα να πω. Απο τις αγαπημένες μου απλα δεν ήξερα πως λεγονται ;)  :P

    Έκανα σήμερα ένα απίστευτο setup σε μια washburn που έχω (σαν stratocaster)! Τα πάντα. Ύψος χορδών, intonation, το τρέμολο, τους μαγνήτες.! Άψογη έγινε. Ειδικά στη θέση neck έχει ακριβως αυτον τον υπέροχο bright ήχο που θέλουμε απο μια τέτοια κιθαρα. Πολυ καλο. Τα λέει καλα ο θειος Erlewine.  :)
  • #9 από gigantas στις 07 Jun 2006
  • Τι λέει παιδιά; Το είδε κανεις αλλος το video;

    Gigantas μετανόησα. :) Stratocaster ήθελα να πω. Απο τις αγαπημένες μου απλα δεν ήξερα πως λεγονται ;)  :P

    Έκανα σήμερα ένα απίστευτο setup σε μια washburn που έχω (σαν stratocaster)! Τα πάντα. Ύψος χορδών, intonation, το τρέμολο, τους μαγνήτες.! Άψογη έγινε. Ειδικά στη θέση neck έχει ακριβως αυτον τον υπέροχο bright ήχο που θέλουμε απο μια τέτοια κιθαρα. Πολυ καλο. Τα λέει καλα ο θειος Erlewine.  :)

    Εγω το εχω ανοιχτο εδω και 3 μερες ακομα κατεβαινει  >:( στο 30% ειναι
    Θα κοψω το μερος με τη στρατοκαστερ αν ενδιαφερει και αλλους και 8α το ανεβασω οταν φιλοτιμηθει να κατεβει
  • #10 από nicktgr15 στις 07 Jun 2006
  • Ναι, το έχουν λίγοι το αρχείο γι' αυτό αργει να κατέβει. Υπομονή! Δοκιμασε και απο το emule.
  • #11 από psy_gr στις 11 Jun 2006
  • ο τύπος είναι τρομερός.
    Αξίζουν αyτα τα βίντεο και με το παραπάνω
    σετάρει 2 gibsοn 1 fender και 1 ibanez JEm

  • #12 από paran0id στις 12 Jun 2006
  • θα εκτιμουσα αν καποιο καλο παιδι ανεβαζε το κομματι με τις gibson γιατι θελω να μαθω να σεταρω ταυρακι
  • #13 από stavros75 στις 12 Jun 2006
  • Σε ποιό p2p μπορώ να το βρώ?
  • #14 από Απόλλων στις 12 Jun 2006
  • Κι εγώ θα εκτιμούσα ιδιαίτερα όποιον ανέβαζε έστω και ένα τμήμα αυτού του video, γιατί ο χρήστης από τον οποίο είχα αρχίσει να το κατεβάζω στο DC++ έχει πολλές μέρες να εμφανιστεί... :(
  • #15 από vagx69 στις 13 Jun 2006
  • Η ισως κάποιος που το έχει χτυπήσει σε torrent να έδινε τα φώτα του.
    Αν κάποιος έχει την διάθεση και το αρχείο να το ανεβάσει σε κάποιον tracker και θα βοηθήσω και γω στο seeding  ;)
  • #16 από nicktgr15 στις 14 Jun 2006
  • Παιδια εγώ έχω κατεβάσει ένα μονο cd , αυτό που έχω πει στην αρχή. Αφου δεν μπορείτε να το κατεβάσετε, αύριο θα το συμπιέσω(ήχο και εικόνα) και θα κατεβάσω την ανάλυση. Θα το ανεβάσω στο rapidshare ή καπου αλλού. Θα σας ενημερώσω.

    Για torrent δεν ξέρω. Δεν είχα βρει τιποτα. Απο το emule το κατέβασα εγω.
  • #17 από nicktgr15 στις 14 Jun 2006
  • Σημερα το βράδυ που θα είναι ελεύθερη η dsl θα το ανεβάσω. 92 mb έγινε . Βλέπεται άνετα κατα τη γνώμη μου. Θα σας δώσω το link αυριο.
  • #18 από tasos__ στις 14 Jun 2006
  • Ωραίος ρε φίλε...Ολο θα το ανεβάσεις ?? Εωοώ όλες τις κιθάρες που ρυθμίζει ?
  • #19 από psy_gr στις 14 Jun 2006
  • το video με τιγ  gibson einai 50 λεπτα.!!! :o
    και αμα το δεις θα την πας αμέσως στο repair  shop!!
    Είναι αρκετα δυσκολο να τα κανεις μονος σου και χωρις τον εξοπλισμο του
  • #20 από nicktgr15 στις 15 Jun 2006
  • http://rapidshare.de/files/23107363/danerlewine_guitar_setup.avi.html

    Free guitar setup to the world! Λευτεριά στους κιθαρίστες!
  • #21 από tasos__ στις 15 Jun 2006
  • να σαι καλά ρε νικ....
  • #22 από Μαρμελακι στις 15 Jun 2006
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #23 από tasos__ στις 15 Jun 2006
  • Ε...γιατί δεν μπορώ να το κατεβάσω ?!?!?!? :'(
    θα ξαναπροσπαθήσω...
  • #24 από Μαρμελακι στις 15 Jun 2006
  • (σχολιο διαγραφηκε)
  • #25 από nicktgr15 στις 16 Jun 2006
  • Ααααα! Μαρμελάκι, δεν ξέρω. Σε εμένα παίζει κανονικά. Με divx codec 6.1 το εχω συμπιέσει και το βλέπω με vlc player και ειναι μια χαρα. Δοκίμασε αλλον player και δες για το Divx.
Σελίδες: