Σελίδες:
  • #26 από Baroness στις 02 Sep 2006
  • Αποτι καταλαβα πριν ειχε ΤΑΣΤΑ (ναι αληθεια!  :D :P) ποτενσιομετρα και διακοπτη για τους μαγνητες.


  • #27 από tasos__ στις 03 Sep 2006
  • Ρε Τασο, για πες μας ομως...

    Πως ηταν πριν και τι της εκανες εσυ?
    πχ Το χρωμα το ειχε απο πριν?

    θα ψαξω να βρω καμια παλια φωτο και θα την ανεβάσω...


    Γενικά εγώ ξηλωσα τα ταστα , έβγαλα ένα καμένο ποτενσιομετρο και έβαλα το διακόπτη , οι άλλοι 2 διακόπτες που έλενχαν καθε μαγνήτη υπήρχαν δνε ήταν δικιά μο πατέντα . Ακου τώρα για το χρώμα...Εκεί πο την έξηνα (τη κιθάρα ...) για να της βγάλω το  χρώμα και να τη ξαναβάψω είδα ότι μάρεσε έτσι ξεσκησμένη και και την άφησα... Μετά βρήκα και ένα γαλάζιο σπρέι που είχε ξεχαστεί μέσα σε ένα ντουλάπι (  :P χρόνια το είχα ,ευτυχώς που δεν έχουν ημερομηνία λήξης  ;D ) και μου ρθε η ιδεα τα τη βάψω απο πάνω και όπως βγει ...Τελικά βγήκε μπουρδέλο και της έριξα άλλο ένα ξησιματάκι από πάνω και έγινε έτσι  ;D . Α είχα και ένα τελειωμένο μαυρο , γιαυτό έχει κάτι βούλες διάσπαρτες .... .

    Ε μετά κλασικά την πέρασα 3-4 χερια βερνίκι και έγινε οκ  :D (οκ.... ::), λέμε τώρα ....)
  • #28 από Marios Demigod στις 03 Sep 2006
  • Γιατι δεν της αλλαζεις τελειως το χρωμα? Τουλαχιστον εμενα δεν μου αρεσει...
    Δεν τη βαφεις ασημι με μαυρα τελειωματα? Καν'της ψευτικα binding με μπογια. Πλακα θα'χει
    Σοβαρα!  :D
  • #29 από tasos__ στις 03 Sep 2006
  • Ειλικρινά αν τη δεις θα αλλάξεις γνώμη...δεν αξίζει να χαλάσω ούτε ένα παραπάνω δευτερολεπτο για αυτή τη κιθάρα.... ;D . Απλά την έφτιαξα γιατι μου την είχαν δώσει και την είχα στο υπόγεια παρατημένη και μια μέρα που βαριόμουνα την βρήκα .... :)
  • #30 από Gabriel6th στις 03 Sep 2006
  • Ειλικρινά αν τη δεις θα αλλάξεις γνώμη...δεν αξίζει να χαλάσω ούτε ένα παραπάνω δευτερολεπτο για αυτή τη κιθάρα.... ;D . Απλά την έφτιαξα γιατι μου την είχαν δώσει και την είχα στο υπόγεια παρατημένη και μια μέρα που βαριόμουνα την βρήκα .... :)

    Παίξε και ηχογράφησε να ακούσουμε τι λεει :-)
  • #31 από tasos__ στις 22 Sep 2006
  • την εξησα λίγο και μετα την εβαψα και μετά την ξανάβαψα και και και ....

    Και έβγαλα και τα τάστα και τα ποτενσιόμετρα και τους πυκνωτές και όλα
    και τώρα είανι κάμπριο  8)
  • #32 από oneofthem στις 23 Sep 2006
  • "Γενικά εγώ ξηλωσα τα ταστα , έβγαλα ένα καμένο ποτενσιομετρο και έβαλα το διακόπτη , οι άλλοι 2 διακόπτες που έλενχαν καθε μαγνήτη υπήρχαν δνε ήταν δικιά μο πατέντα . Ακου τώρα για το χρώμα...Εκεί πο την έξηνα (τη κιθάρα ...) για να της βγάλω το  χρώμα και να τη ξαναβάψω είδα ότι μάρεσε έτσι ξεσκησμένη και και την άφησα... Μετά βρήκα και ένα γαλάζιο σπρέι που είχε ξεχαστεί μέσα σε ένα ντουλάπι (  Tongue χρόνια το είχα ,ευτυχώς που δεν έχουν ημερομηνία λήξης  Grin ) και μου ρθε η ιδεα τα τη βάψω απο πάνω και όπως βγει ...Τελικά βγήκε μπουρδέλο και της έριξα άλλο ένα ξησιματάκι από πάνω και έγινε έτσι  Grin . Α είχα και ένα τελειωμένο μαυρο , γιαυτό έχει κάτι βούλες διάσπαρτες .... ."

    χαχαχαχαχαχαχα! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D sticky! sticky! sticky!
    άταστη ήθελα να φτιάξω κι εγώ από καιρό αλλά δεν έπεσε τπτ στα χέρια μου, μην την παρατήσεις αρκετοί παίζουν με άταστες και έχουν τρομερό ήχο, μιλάμε για συγκεκριμένα είδη μουσικής βέβαια
    κι εγώ δεν ήθελα μουντό ήχο αλλά ταυτόχρονα ήθελα την αίσθηση της άταστης, με πίεζε κι ο μπασίστας μου να φτιάξουμε μια άταστη γιατί του άρεσε το άταστο μπάσο του, και τελικά είχα βρει μια περίεργη λύση, οπότε tasos18 αν έχεις όρεξη για τρελό πείραμα κανονίζουμε μετά βρώμικων
  • #33 από tasos__ στις 26 Sep 2006
  • προσεεε τις πριμες χορδές γτι δεν ακούγονται καθόλου όταν απουσιάζει το τάστο ...  ::)
  • #34 από oneofthem στις 26 Sep 2006
  • moi?
  • #35 από Βραζίλης στις 19 Oct 2006
  • Τελικά παίζεται/ακούγεται αυτή η κιθάρα ή είναι μόνο για τη βιτρίνα;
  • #36 από Marios Demigod στις 19 Oct 2006
  • Τελικά παίζεται/ακούγεται αυτή η κιθάρα ή είναι μόνο για τη βιτρίνα;

    Απ'οτι λεει ο Τασος, δεν τη παλευει και πολυ.. Παντως θα γρατσουναει λιγο, γιατι οχι?
    Για πλακα την εφτιαξε ετσι κι αλλιως.
  • #37 από paran0id στις 19 Oct 2006
  • Τελικά παίζεται/ακούγεται αυτή η κιθάρα ή είναι μόνο για τη βιτρίνα;

    Απ'οτι λεει ο Τασος, δεν τη παλευει και πολυ.. Παντως θα γρατσουναει λιγο, γιατι οχι?
    Για πλακα την εφτιαξε ετσι κι αλλιως.

    slide θα παιζει παντως...
  • #38 από Marios Demigod στις 19 Oct 2006
  • Απ'οτι λεει ο Τασος, δεν τη παλευει και πολυ.. Παντως θα γρατσουναει λιγο, γιατι οχι?
    Για πλακα την εφτιαξε ετσι κι αλλιως.
    slide θα παιζει παντως...
    Παράθεση

    Slide παιζουν ολες. Το θεμα ειναι αν ακουγεται καλα ως αταστη η τριζει ολοκληρη....
  • #39 από paran0id στις 19 Oct 2006
  • Απ'οτι λεει ο Τασος, δεν τη παλευει και πολυ.. Παντως θα γρατσουναει λιγο, γιατι οχι?
    Για πλακα την εφτιαξε ετσι κι αλλιως.
    slide θα παιζει παντως...
    Παράθεση

    Slide παιζουν ολες. Το θεμα ειναι αν ακουγεται καλα ως αταστη η τριζει ολοκληρη....
    ισα ισα χωρις ταστα δεν θα τριζει αφου δε θα ακουμπαει σε κανενα σιδερο(αν και νομιζω οτι δε θα ακουγεται γενικως... :P)
  • #40 από Marios Demigod στις 19 Oct 2006
  • ισα ισα χωρις ταστα δεν θα τριζει αφου δε θα ακουμπαει σε κανενα σιδερο(αν και νομιζω οτι δε θα ακουγεται γενικως... :P)
    Μπορει ομως εκει που πατας τη χορδη να μην ακουμπαει σωστα πανω στη ταστιερα. Δεν ξερω κι ακριβως.... Δεν εχω πιασει ποτε αταστη...
  • #41 από skipper37 στις 19 Oct 2006
  • ισα ισα χωρις ταστα δεν θα τριζει αφου δε θα ακουμπαει σε κανενα σιδερο(αν και νομιζω οτι δε θα ακουγεται γενικως... :P)
    Μπορει ομως εκει που πατας τη χορδη να μην ακουμπαει σωστα πανω στη ταστιερα. Δεν ξερω κι ακριβως.... Δεν εχω πιασει ποτε αταστη...

    Δεν νομιζω να ειναι ετσι διοτι τοτε δεν θα μπορουσε να παιξει ανθρωπος πανω σε αταστη(πως ειναι δυνατον??)
  • #42 από Marios Demigod στις 19 Oct 2006
  • Δεν νομιζω να ειναι ετσι διοτι τοτε δεν θα μπορουσε να παιξει ανθρωπος πανω σε αταστη(πως ειναι δυνατον??)

    Ναι, αλλα αν δεν ειναι καλοφτιαγμενη (πχ. στραβο μπρατσο/ταστιερα) νομιζω θα επιρεαζεται με καθε λεπτομερεια. νομιζω...
  • #43 από skipper37 στις 19 Oct 2006
  • Σιγουρα αν δεν ειναι και καλοφτιαγμενη(εκτος του οτι ειναι αταστη ;D ;D)θα υπαρχουν ολο και καποιες επιρροες. Δεν διαφωνω.

    Πρεπει να ειναι ομως πολυ δυσκολο σαν οργανο. Θα ηθελα πολυ να δω καποιον να παιζει γρηγορα σε αταστη.
  • #44 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 26 Sep 2011
  • Σιγουρα αν δεν ειναι και καλοφτιαγμενη(εκτος του οτι ειναι αταστη ;D ;D)θα υπαρχουν ολο και καποιες επιρροες. Δεν διαφωνω.

    Πρεπει να ειναι ομως πολυ δυσκολο σαν οργανο. Θα ηθελα πολυ να δω καποιον να παιζει γρηγορα σε αταστη.
    http://www.youtube.com/watch?v=1PyOZhgQnvU
  • #45 από m@ster k@frer στις 26 Sep 2011
  • ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ...μετα το συγκεκριμένο βίντεο δεν μπορώ να μαζέψω το σαγόνι μου...
  • #46 από jim.ni στις 27 Sep 2011
  • ποο χαλια φαινεται , δεν την πας σε κανεναν μαστορα/?  ::)
Σελίδες: