Σελίδες:
  • #1 από lefterisevreos στις 04 Sep 2006
  • ΤΙ χρωματα θα χρισιμοποιησω για να βαψω την κιθαρα μου και πωσ θα περασω ξανα λακα???οποιοσ μπορει να απαντισι.ευχαριστω εκ των προτερων λεφτερης
  • #2 από kyklotron στις 04 Sep 2006
  • Λευτέρη άσε το εργαλείο όπως είναι.Είναι πιο μούρη έτσι ρε συ... ;D ;D ;D
    Αν επιμένεις πάντως ψάξε για μάστορα....όπως είπαν και οι προλαλήσαντες δεν πρόκειται για ντουβάρι.....


  • #3 από djkostas στις 04 Sep 2006
  • Δεν μπορώ να καταλάβω 2 πράγματα:
    α) Γιατί τον πήρατε από τα μούτρα
    β) Που είναι το δύσκολο/περίεργο/παράδοξο στο να βάψεις μια κιθάρα?

    Φίλε μου αν δεν έχεις πρόβλημα στο να ξηλώσεις τα πάντα (ηλεκτρικά, μπράτσο κτλ) από την κιθάρα και μετά να τα ξαναβάλεις προχώρα το!
    Μπορείς επίσης να μονώσεις κάποια μέρη με χαρτοταινία αλλά καλύτερα να τα βγάλεις!

    Για χρώμα μπορείς να βάλεις όποιο σου αρέσει! Μετά από πάνω για να αντέξει το χρώμα σε χρόνο και χρήση μπορείς να περάσεις ένα βερνίκι. Προτείνω κάποιο με καταλύτη για αυξημένη αντοχή!
  • #4 από treloagori στις 05 Sep 2006
  • λοιπον πηγαινε και ρωτα για λαδομπογια της vitex...η συγκεκριμενη διαλυεται με νερο....ειναι παρα πολυ καλη καθως εχει και βερνικι μαζι....

    δοκιμασε το...δεν θα χρειαστει να ξυσεις την κιθαρα σου...

    1.βαψε με ρολακι και οχι με πινελο πολυ λεπτες στρωσεις και περνα το 2-3 χερια αναλογα....αναμεσα σε καθε χερι θα περιμενεις κανα 2 ωρο...

    αν δεν σε ικανοποιησει το βερνικι που ηδη εχει μπορεις να του περασεις και αργοτερα ενα διαφανες....δεν ειναι τιποτα....

    2.καλη επιτυχια....
  • #5 από Δαμιανός στις 05 Sep 2006
  • ρολάκι?πινέλο?τι λετε ρε? φυσικα με σπρέυ θα την βάψει..τι έιναι τοιχός η πορτα?
  • #6 από treloagori στις 05 Sep 2006
  • με σπρευ οχι....πολυ καλυτερα με ρολο...με σπρει καταρχην δεν θα βρει καλη ποιοτητα μπογια αλλα ετοιματζιδικη και αν δεν ξερει καλα θα του αφησει σταμπες....
  • #7 από pureanalog στις 05 Sep 2006
  • β) Που είναι το δύσκολο/περίεργο/παράδοξο στο να βάψεις μια κιθάρα?

    Τώρα κι εσύ πλάκα κάνεις?? Το να βάψεις μια κιθάρα και να φαίνεται εμφανίσιμη και γυαλιστερή είναι πάρα πολύ δύσκολο. Ακόμα και με σπρει. Θέλει υπερβολικά πολύ δουλειά και σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο δεν έχεις ιδέα, ρωτάς στο φόρουμ και μετά πιάνεις την κιθάρα και την βάφεις.
  • #8 από djkostas στις 05 Sep 2006
  • Χμ δεν θα το έλεγα! Όρεξη και μεράκι αν υπάρχει γίνεται σχετικά εύκολα! Και κυρίως υπομονή!
    Και εγώ σπρέι προτείνω για το εγχείρημα!
    Υπάρχουν χρωματοπωλεία που μπορείς να διαλέξεις όποιοδήποτε χρώμα θες από τεράστιους κατάλογους και να στο κάνουν σπρέι!
  • #9 από kotsos_ee στις 05 Sep 2006
  • Και οι δικές μου παρατηρήσεις:
    α. Η κιθάρα δεν είναι πόρτα να τη βάψει με λαδομπογιά, υπάρχουν ειδικές βαφές που δεν χαλάνε τον ήχο της κιθάρας.
    β. Κατα τη γνώμη μου για σωστό αποτέλεσμα το βάψημο πρέπει να γίνει με πιστόλι (κομπρεσέρ δηλ).
  • #10 από Neobek στις 06 Sep 2006
  • β. Κατα τη γνώμη μου για σωστό αποτέλεσμα το βάψημο πρέπει να γίνει με πιστόλι (κομπρεσέρ δηλ).
    Σωστός, αφού όλα τα άλλα ειναι πιθανόν να τρεξουν ή να κάνουν σημεία με περισσότερη μπογιά!!!
  • #11 από Minotaur στις 23 Sep 2007
  • Υπάρχει κανείς να ενημερώσει υπεύθηνα για τύπους και μάρκες χρωμάτων ,βερνικιού, υποστρώματος που να είναι κατάλληλα
    για βάψιμο.Ως τώρα δεν βρήκα αξιόλογο και πλήρες post και αν υπάρχει ας μου το δείξει κάποιος.Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα
    αφού ήδη βρήκα 2 περί βαψίματος αλλά νομίζω ότι είναι ελλειπή.Μιλάω πάντα για βάψιμο με πιστόλι και όχι σπρέυ.
  • #12 από GreekDudeCovers στις 27 Sep 2007
  • Λοιπόν, να ο καλύτερος τρόπος, και δεν θα μπείς και σε καθόλου κόπο. Και θα γίνει η κιθάρα σου μοναδική.

    1. Μάζεψε από το νηπιαγωγείο τρία 6χρονα.

    2. Δώστους νερομπογιές κι πινέλα.

    3. Λείψε για 4 ώρες από το σπίτι.

    4. Διώξε τα 6χρονα, και...

    Η κιθάρα σου έχει γίνει custom-ιά σκέτη.

     ;D
  • #13 από GreekDudeCovers στις 19 Nov 2007
  • Ok, μετά την τελευταία βλακεία μου, και για να μην ανοίγω και νέο θέμα, ιδού η ερώτηση: Είναι δυνατόν να "καταστραφεί" μια κιθάρα βαμμένη με λανθασμένο τρόπο? Δηλαδή με μη συμβατά με τα ξύλα χρώματα. Αν γίνει κάτι τέτοιο πως διορθώνεται?
Σελίδες: