Αποστολέας Θέμα: Φτιαχνοντας μια κιθαρα απο κομματια της Rockinger (και οχι μονο)  (Αναγνώστηκε 23745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 13:21 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Όπως είπες, ένα "προσωπικό" όργανο είναι αναντικατάστατο.

Θα μου επιτρέψεις με την εμπειρία μου σε 2 τέτοιες Strat, να σου δώσω μερικά tips που θα κατεβάσουν κι'άλλο το κόστος:

1) Τρέμολο: μην πάρεις αυτό που λες. Κοίταξε κάποιο από το Guitarfetish. Αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιείς πολύ, πάρε το 2-post μοντέρνο τρέμολο. Αν θες κάποιο πιο παραδοσιακό, πάρε το vintage με τις 6 βίδες. Και στις δύο περιπτώσεις, επέπεξε τα μοντέλα με το steel block

2) Nut: αντί να ζητήσεις να σου χαράξουν την πλαστικούρα, πάρε ένα tusq ή tremnut. Επίσης τα ίδια θα σου κοστίσει αν ένας τοπικός μάστορας σου φτιάξει ένα nut από κόκκαλο.

3) Για τα κλειδιά ισχύει ό,τι και για το τρέμολο

4) Τους μαγνήτες αυτούς δεν τους πολυγουστάρω αλλά περί ορέξεως... Κοίταξε πάντως μήπως μπορείς να τους βρεις φτηνότερα από ebay... Επίσης πολύ καλύτερους μαγνήτες, με τα ίδια χαρακτηριστικά, μπορείς να αγοράσεις από τον David Barfuss, και θα σου βγουν και φτηνότερα.

Αυτά για την ώρα, αν έχεις τίποτα απορίες στη διάθεσή σου.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Όπα! Μπορείς να φτιάξεις έτσι την δικιά σου κιθάρα?!? :P
Φοβερό! Μπορείτε να μου πείτε + και - του συστήματος και άν υπάρχει Link να δώ?
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 13:21 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Για τα + και - εγω τωρα θα τα μαθω  ;)

Όταν με το καλό ενημέρωσέ μας! :)
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγω το 2-post θελω, αλλα το σωμα εχει ηδη 6 τρυπες για το vintage και επισης δεν ξερω αν το block του 2-post θα χωραει στο cavity.
Απο ποιοτητα αυτα που εχει το Guitarfetish ειναι οκ?
Παντως δεν θα το χρησιμοποιω πολυ. Δεν ειμαι εγω για dives  ;)

Αν δεν το χρησιμοποιείς πολύ, καλύτερα πάρε το 6άρι. Θα πέσει ΑΚΡΙΒΩΣ στις τρύπες. Και τα δύο μπλοκ χωράνε μια χαρά, βέβαια για το 2post πρέπει να ανοιχτούν οι μεγαλύτερες τρύπες...


Παράθεση
Εχεις δικιο, αρκει ομως να ειναι καλης ποιοτητας γιατι τα αλλα ειναι no name. Ενω τα Schaller τα εχω ακουσει. Οπως ειπα δεν θα χρησιμοποιω το τρεμολο πολυ, αλλα να μην ξεκουρδιζεται και με το παραμικρο.

Τα vintage Wilkinson που έχω πάρει (2 σετ) είναι φανταστικά. Έχει και ένα σετ locking το οποίο δεν έχω δοκιμάσει. Ωστόσο για ο,τιδήποτε "νορμάλ" τα vintage είναι μια χαρά: όμορφα, ελαφριά και απλά στο να περάσεις χορδές.

Γενικά για τα "ψιλολόγια" συμφέρει να πάρεις από guitarfetish. Εννοώ jack plate, neck plate, knobs, string trees κλπ και φυσικά τρέμολο και κλειδιά.

Για τα υπόλοιπα Goldo ή Rockinger. Σημειωτέον ότι το γνωστό μαγαζί στα Γιάννενα μπορεί να σου κάνει πολύ καλές τιμές σε σώμα/μπράτσο οπότε ψάξτο και από εκεί!  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Wow! Πολύ δουλειά :o! Μόλις τσέκαρα τα Links!
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Εγώ πάντως που έφτιαχνα την τέλε που "χρειάζομαι" μου βγήκε σε Rockinger γύρω στα 850 κομπλέ. Από Warmoth με διπλά binding στο σώμα κλπ ξέφυγε εύκολα το ποσό στα 1500.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από Warmoth με διπλά binding στο σώμα κλπ ξέφυγε εύκολα το ποσό στα 1500.

... και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος  ;)

Κατά τη γνώμη μου, για απλές bolt-on κιθάρες, δεν πολυαξίζει να πας σε Warmoth. Εκτός αν θέλεις κάτι πολύ σπέσιαλ στο προφίλ του μπράτσου, κλπ.

Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις κάτι σε επιπλάκι, με φιγουράτο καπάκι, κλπ, τότε Warmoth και ξερό ψωμί. Μια άλλη καλή εταιρεία με αυτές τις προδιαγραφές είναι η USA Custom Guitars.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ


... και χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος  ;)

Κατά τη γνώμη μου, για απλές bolt-on κιθάρες, δεν πολυαξίζει να πας σε Warmoth. Εκτός αν θέλεις κάτι πολύ σπέσιαλ στο προφίλ του μπράτσου, κλπ.

Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις κάτι σε επιπλάκι, με φιγουράτο καπάκι, κλπ, τότε Warmoth και ξερό ψωμί. Μια άλλη καλή εταιρεία με αυτές τις προδιαγραφές είναι η USA Custom Guitars.

Ακριβώς. Και με ατομικό εισόδημα 0,00 ευρώ τα σχέδια αναβάλλονται για το μέλλον :D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαρμελάκι,

Μόλις αγόρασα για την Strato μου από Έλληνα(αν θες όνομα pm...να 'σαι καλά ρε elavd  :) ) με 175 euro στην πόρτα μου τα εξής:

μπράτσο GOELDO 21 τάστα,rosewood fingerboard,12' radius
κλειδιά KLUSON Vintage

Λίγο ακριβοί δεν είναι εκεί στην Rockinger ή μου φαίνεται?

Βy the way φοράω τους ίδιους μαγνήτες...ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ,ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ...ΕΥΓΕ  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Άντε με το καλό...γρήγορα και...καλόπαιχτη !!!
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Τελεια κομματια σε μια απο οτι φαινεται τελεια κιθαρα. Σκεφτομαι να το υιοθετησω!!! ;) ;) ;) ;)
Και θα γραψω απο πισω "by marmelaki"!!!!!!!!! Αν και θα χρησιμοποιησω λιγο φθηνοτερα κομματια :'( :'( :'(
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Υπάρχει κάποιο manual να ενημερωθούν οι ψάρακες (σαν κι εμένα ένα πράγμα),
για την κατασκευή, την επιλογή κομματιών και για τις λοιπές πληροφορίες για το customising?


Υ.Γ. Αν υπήρχε μαγαζί που να επιλέγεις parts κ.ο.κ., θα ήταν όλα τα λεφτά...
αλλά τι να κάνεις :P...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/06, 21:35 από The Blue Wizard »
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κατα τη γνωμη μου το να φτιαξει κανεις μια κιθαρα με τα υλικα που ανεφερες και το να φτασει να κοστισει το συγκεκριμενο ποσο που ανεφερες δεν αξιζει για τον απλουστατο λογο οτι πλεον στα ιδια χρηματα μπορεις να βρεις μια αναλογη λυση απο fender η καποια αλλη εταιρεια στην οποια (και αυτο ειναι σημαντικο) θα εχεις αξια μεταπωλησης κατι που επ ουδενι λογο συμβαινει στη κιθαρα φτιαγμενη απο parts.....

Εδω υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ΟΜΩΣ.......μονο και μονο για την ευχαριστηση της κατασκευης της κιθαρας αξιζει τον κοπο........πρεπει ομως οπως σου ειπαν και αλλοι να προσεξεις ιδιαιτερα το τι θα βαλεις πανω ωστε να μη ξεφυγει το κοστος σε ποσα που ειναι μη συμφεροντα και ειναι αμφιβολη η προσφορα τους στις "χρηστικες" δυνατοτητες της κιθαρας........Κατα συνεπεια σχεδιασε με προσοχη τη θελεις και απεφυγε τις πολυπλοκες λυσεις.......εξαλλου οι απλες λυσεις ειναι συχνα και οι καλυτερες (π.χ vintage tremolo.....απλα kluson tuners....ασε που ειναι και πιο ομορφα)

Επιπλεον η κατασκευη μιας bolt on κιθαρας δεν ειναι ουτε κατι πολυπλοκο ουτε εχει κατι το μυστικιστικο.....μην ψαρωνετε απο τυπους που την εχουν δει ιστορια και λενε με στομφο εχω φτιαξει 70 κιθαρες , ειμαι πανμεγιστος. Ο καθενας μπορει να γτιαξει μια και δεν χρειαζεται ουτε manuals ουτε εγχειριδια........

Κατα τα αλλα ακολουθησε οσα σου ειπε ο common cunning linguist..............και συγνωμη αλλα επειδη ειμαι και λιγο ψωνιο ιδου η δικη μου η οποια κοστισε με αποκλειστικα δικη μου εργασια για routing k.l.p (και με μαγνητες που ηδη ειχα), με απλες λυσεις οι οποιες δεν εχουν σε τιποτα να ζηλεψουν ακριβοτερες λυσεις, οχι πανω απο 550ευρω.

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=38247.msg332212#msg332212
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/06, 21:46 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Fenderiarh, πχ όπως πρό Χριστού ή έχεις παράδειγμα?  ;D
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D εγινε μαλακ....α και πατηθηκε κατα λαθος το ποστ  ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κατα τη γνωμη μου το να φτιαξει κανεις μια κιθαρα με τα υλικα που ανεφερες και το να φτασει να κοστισει το συγκεκριμενο ποσο που ανεφερες δεν αξιζει για τον απλουστατο λογο οτι πλεον στα ιδια χρηματα μπορεις να βρεις μια αναλογη λυση απο fender η καποια αλλη εταιρεια στην οποια (και αυτο ειναι σημαντικο) θα εχεις αξια μεταπωλησης κατι που επ ουδενι λογο συμβαινει στη κιθαρα φτιαγμενη απο parts.....

Εδω υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ΟΜΩΣ.......μονο και μονο για την ευχαριστηση της κατασκευης της κιθαρας αξιζει τον κοπο........


Έτσι ακριβώς...  ;)

Από ένα σημείο και ύστερα, το που θέλεις να φτάσεις είναι καθαρά ζήτημα επιλογής... δηλαδή ο στόχος ποιος είναι; Να φτιάξεις μια Στρατ "το ίδιο καλή" με μια προσεγμένη Αμερικάνα; Ή να πλησιάσεις (σε επιλογές υλικών και "εκτέλεση") όργανα επιπέδου custom shop? Και όλα αυτά με τις δικές σου προτιμήσεις.

Επειδή είμαι και εγώ ψώνιο  ;D... ιδού μια φωτό που παρουσιάζει και τις δύο αυτές επιλογές. Η μπλε κόστισε κοντά στο χιλιάρικο, η κόκκινη περίπου τα μισά (με αμοιβές μάστορα μέσα)... τελικά δεν μπορώ να πω ποια είναι "καλύτερη", μιας και η καθεμιά έχει τελείως δική της προσωπικότητα:



Η βασική παράμετρος πάντα είναι η (αρκετή) προσωπική δουλειά και το μεράκι να φτιάξεις κάτι προσεγμένο...  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
maple vs rosewood...

Το αιώνιο ερώτημα
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 13:21 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
maple vs rosewood...

Το αιώνιο ερώτημα

Και η μόνη απάντηση: "Ό,τι σου αρέσει εμφανησιακά ΚΑΙ ό,τι σου κάθεται καλύτερα στο χέρι..."

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
rockinger στρατ project...λειπουν οι μαγνητες....μεχρι στιγμης κοστισε γυρω στα 600...τα parts ειναι οτι καλυτερο διεθετε η rοckinger αλλα μπορουσα να γλιτωσω κι αλλα λεφτα παιρνοντας απο το guitar fetish...οπως και να χει να παρεις τρεμολο με block steel...μαγνητες θα χτυπησω αργοτερα δεν ξερω ακομα ποιους...ηθελα texas special αλλα μου ειπαν οτι ειναι λιγο αγριοι...

οποτε με μαγνητες να παει γυρω στα 750-800 ολα κομπλε...μια αμερικανα στρατ εχει τουλαχιστον 900 ευρο απο θωμα και δεν εχει τοσο καλα υλικα...μιλαω για κλειδια και τρεμολο...τουλαχιστον αυτην την εντυπωση μου δινει μιας και ειχα 2 στρατ στο παρελθον...το μπρατσο ειναι πολυ καλο για τα δικα μου γουστα και η κιθαρα χωρις μαγνητες μου φαινεται οτι εχει πολυ καλη ακουστικη και χωρις να ειναι συνδεδεμενη με τον ενισχυτη...και μου κανει εντυπωση πως μια νοτα εχει τοσο καλο sustain...

η ολη δουλεια δεν ειναι μπερδεμα μου πηρε κανα μισαωρο...τα μπρατσα με τα σωματα της ροκινγκερ ταιριαζουν σχεδον απολυτα...οποτε...

παρτε και μια φωτο....πειτε μου και καλοριζικη...

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=15-12-06_0050.jpg

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 13:22 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
rockinger στρατ project...λειπουν οι μαγνητες....μεχρι στιγμης κοστισε γυρω στα 600...τα parts ειναι οτι καλυτερο διεθετε η rοckinger αλλα μπορουσα να γλιτωσω κι αλλα λεφτα παιρνοντας απο το guitar fetish...οπως και να χει να παρεις τρεμολο με block steel...μαγνητες θα χτυπησω αργοτερα δεν ξερω ακομα ποιους...ηθελα texas special αλλα μου ειπαν οτι ειναι λιγο αγριοι...

οποτε με μαγνητες να παει γυρω στα 750-800 ολα κομπλε...μια αμερικανα στρατ εχει τουλαχιστον 900 ευρο απο θωμα και δεν εχει τοσο καλα υλικα...μιλαω για κλειδια και τρεμολο...τουλαχιστον αυτην την εντυπωση μου δινει μιας και ειχα 2 στρατ στο παρελθον...το μπρατσο ειναι πολυ καλο για τα δικα μου γουστα και η κιθαρα χωρις μαγνητες μου φαινεται οτι εχει πολυ καλη ακουστικη και χωρις να ειναι συνδεδεμενη με τον ενισχυτη...και μου κανει εντυπωση πως μια νοτα εχει τοσο καλο sustain...

η ολη δουλεια δεν ειναι μπερδεμα μου πηρε κανα μισαωρο...τα μπρατσα με τα σωματα της ροκινγκερ ταιριαζουν σχεδον απολυτα...οποτε...

παρτε και μια φωτο....πειτε μου και καλοριζικη...

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=15-12-06_0050.jpg


Κουκλι! Φτου, φτου!

Αποσυνδεδεμένος Blue Wizard

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 365
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • The Paradox Society
Ρε ποζεράδες απαντήστε μου αν υπάρχει manual για τη δουλειά! Και ξέρετε άμα υπάρχει άλλο custom shop στυλ
"διαλέγεις parts-εμείς φτιάχνουμε", εκτος της fender;
"dealing with the absurdity of existence by shoving absurdity down existence’s throat"

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και ξέρετε άμα υπάρχει άλλο custom shop στυλ
"διαλέγεις parts-εμείς φτιάχνουμε", εκτος της fender;

 :o :o

Της Φέντερ είναι ίσως το μόνο στο οποίο δεν μπορείς να απευθυνθείς (εκτός αν σου περισσεύουν τόσο πολύ τα φράγκα!)  ;)

Υπάρχουν ένα σωρό boutique κατασκευαστές, για τύπου Φέντερ κιθάρες πολύ καλός είναι ο Haar στην Ολλανδία, και με εξαιρετικές τιμές.

Σχετικά με manuals, ναι, υπάρχουν μερικά καλά βιβλία που μπορείς να κοιτάξεις (του Erlewine για παράδειγμα).  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
17411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/11, 20:06
από BlackCatXIII
7 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/06, 09:20
από Symeon
4 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/06, 22:05
από theodim
1 Απαντήσεις
2818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 00:23
από Rosstrobon
0 Απαντήσεις
1932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/10, 13:01
από piro
9 Απαντήσεις
3397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 22:50
από Ammon Jerro
2 Απαντήσεις
3265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 12:37
από RORY GALLAGHER
53 Απαντήσεις
50354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/21, 21:39
από mad_nassos
3 Απαντήσεις
3413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/14, 15:28
από Κώστας T.
0 Απαντήσεις
1112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 20:01
από Ioannis Anastassakis